BLOOKERS CACAO Donderdag II iVïaart 1909 No- 12945 Q20i° Jaargang, Geheimzinnig- verleden. DAALDERS f WM BUITENLAND. Sta er op ontvangenis goedkoop i goed. ÏGHIESJ1«HE I OURANT. Deze courant verschijnt d a ge 1 y k.s, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal: Foor Schiedam en Vla ar dingen fl 125 Franco per post fl. 1.65. Prijs per week: Voor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten dea middags vóór cta uur aan het bureau bezorgd zijn. Bureau: Lange Haven No. 141 (hoek Korte llaven.) Schiedam, 10 Maart '09. SERVIË en OOSTENRIJK. Er iiepen in den jongsten tijd allerlei ge ruchten over plannen, die de groote mo gendheden zouden hebben tot het oefenen van pressie op de Ooslenrijksche regeering, ten einde te bevorderen, dat liet geschil met Servië aan de uitspraak eener confe rentie zou worden ondcrwoipen. Zulk een pressie zou. natumlijk koren op Servie's mo len zijn; Oostenrijk echter zou zich er wei nig aan storen. Een hooggeplaatst en zeer invloedrijk ambtenaar van het Oostcnrijlc- scho ministerie van buitenlandsehe zaken zeide tot den berichtgever van do „Berl. Lok. Anzeiger" te Weenon, dat do regeeFhig niet kon gclooven, dat de mogendheden geza menlijk zulk een stap zouden ondernemen. Dat Frankrijk niet ongeneigd zou zijn om ter wille van Rusland den toestand door het opwerpen van de conferentie-kwestie ver- w'ikkcldcr te maken, achtte genoemde staats man begrijpelijk; hij verklaarde echter vast overtuigd te zijn, dat Duitschland geen deel zal nemen aan een conferentie, die tegen den zin van Oostenrijk wordt bijeengeroepen. Maar hij achtte het ook niet waarschijnlijk, dat Frankrijk de verantwoordelijkheid op zich zou nemen vooreen stap, die ten gevolge zou hebben, dat de groote mogendheden in twee partijen gesplitst zouden worden, dón partij, die een conferentie zou eischen en een andere, die beslist daartegen gekant zou zijn. Want zulk een toestand zou aanleiding geven tot de grootste verwikkelingen. De diplo maat verklaarde daarna nog eens en met groote beslistheid, dat Oostenrijk een confe rentie voor de oplossing van de Servische kwestie beslist zou weigeren en dat het daar bij Duitschland aan zijn zijde zou hebben. „Wij houden ons," zcide de staatsman, „aan hetgeen wij reeds in de nota aan Ser- vie hebben gezegd„geen onderhandelingen, geen economische compensaties, vóórdat Ser vië duidelijk heeft verklaard, dat het do oor logstoerustingen zal staken." ,In het Winterpaleis to Petersburg had Maandag onder voorzitterschap van minis ter Iswolsky een vergadering plaats van leiders der velschillende partijen, naar aan leiding van de avondvergadering van de Doema, waar de buitengewone kredieten voor het leger zouden worden besproken. De vertegenwoordigers der regeering ver klaarden, dat deze conferentie was belegd, wijl de Doema zich 's avonds zou hebben bezig te houden met de crisis in don Balkan en de houding, die Rusland in doze bad aan tc nemen. Minister ïswolski hield een rede, waarin hij den stand der politieke onderhandelin gen uiteenzette en er op wees, dat scherpe debatten in de Doema zéor ongcwenschte gevolgen zouden kunnen hebben. Binnen twee weken, verklaarde de minister, zoude Roman naar het Duitsch van GEORG IIAÏITWIG. Rusland door middel van diplomatieke on derhandelingen den toestand belangrijk zui- veulor hebben gemaakt en derhalve was het gewonseht, dat men aan Servië thans niot onnoodig aanleiding gaf tot opwinding. Graaf Bobrinski, van de gematigde rech terzijde, en een ijverig slavophiel, dikte daarna do rede van. don minister nog wat aan en herhaalde diens waarschuwingen. Do „Yeni Gazcta" en de „Tkdam" te Con- stnntinopei doelen mede, dat Servië maat regelen noemt om tegen heb Sandjak Novi- bazar op te trekken. Ook worden benden gevormd. Te Constantinopel ging gistermiddag liet gerucht, dab Sen ié er in geslaagd was reeds don steun van tuce mogendheden te winnen om van de Porto toestemming te krijgen Servisch oorlogsmateriaal over Turksch grondgebied te vervoeren. liet Servische „Staatsblad" publiceert een decreet, waarin aan alle derertoms gratie wordt verleend. Volgons de „Neuo Freic Pres«e" te Wee- nen verhouwt Servië de verdediging zijner belangen toe aan Rusland en do bevriende mogendheden, zonder iets van Oostenrijk tc 'erlangen, maar ook zonder afstand te doen ■an zijn eischen. Men gciooft, dat het oorlogsgevaar verme den zal kunnen worden. GEMENGDE HEDEDEELINGEN. 38) Toen do groothertog het salon betrad om haar af te halen, bemerkte hij tot zijn ongenoegen onmiddellijk de schijnbare on verschilligheid of mogelijk ook de feitelijke weinige belangstelling, welke Elisabeth voor deze samenkomst met beroemde me dici koesterde. „Geef je in elk geval den schijn bij de zaak te zijn," fluisterde de groothertog zacht, terwijl hij haar zija arm piesenleei- de. „Laten deze heeren niet het idee krij gen, dat de voornaamste gebeurtenissen m onze dagen jou niot interesseeren." Ze had naar zijn woorden geluisterd als een kind^ dat bestraft wordt en zonder een woord te antwoorden, "betrad ze de feestzaal. De groothertog heette de gasten welkom c& uitte een lofrede op do steeds zich verder ontwikkelende kunst en wetenschap Elisabeth Christine hoorde niets van-mm inhoud, alleen do klank van do stom drong lot haar door. Zo moest zich geweld aan- doen om haar oogen open te houden, die telkens dreigden te zullen dichtvallen. Maar toen een der gasten, uit naam zijner collega's hot woord had gevraagd om \dank te zeggen voor do luisterijko out .vangst en hij met vrij eentonige stem zich Prijs der Advertentiën: Van 1—6 regels fl. 0.92; iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hiervan zijn gratis aan het Bureau to bekomen. bi de nummers, die Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het"Bureau te voldoen. Intorc. Telefoon f voor de Redactie No. 123. i voor de Administratie No. 103. i,i«armr(iwiryKTOtM«nw Engeland. Na een bespreking, die twee dagen duurde, en waarin verschillende strategische kwesties werden behandeld, heeft het Lagerhuis de Jegersterkte vastgesteld in overeenstemming met het regeeringsvoorstel. Een voorstel van radicale zijde om de sterkte met 10.000 man te verminderen, werd met 247 tegen 100 stemmen verworpen. In de gisteren gehouden zitting van bet parlement, zegt Giey, in antwoord op een tot hem gerichte vraag, om met het oog op de Euiopeesche conferentie mede te willen deelen, hoe de toestand is geworden door de annexatie van Bosnië, dat tusschen de mo gendheden voortdurend onderhandelingen hebben plaats gehad en zulks met het oog merk om tot een algemeene overeenkomst te geraken, Evenwel zijn de onderhandelin gen tot nu toe nog niet genoegzaam gevor derd, om Grey in staat te sleiien, te kunnen mededeelen, op welk tijdstip de bedoelde conferentie waarschijnlijk bijeen zal kernen. Minister-president Asquith hield gisteren een rede in een zeer druk bezochte verga dering van vrijhandelaars, in welke hij nog eens in het licht stelde, dat protectionisme voor Engeland verderfelijk zou zijn De vergadering was vooial merkwaardig, doordat ongeveer 200 peers en leden van het Lagerhuis, onder welke zeer bekende unionisten en lederi van de arbeiderspartij zich op het platform bevonden. op de inkomstenbelasting met 407 tegen JG6 stemmen aangenomenwelke uitslag der stemming met levendige toejuichingen van links werd begroet. Charles Benoist lmd een scherpe critiek op het ontwerp gegeven. Enkele leden verklaarden hun stem aan het ontwerp te zullen geven in het ver trouwen dat de Senaat nog met eenige ver zachtingen daarin zou aanbrengen. Lei'oy-Beaulieu hield een bepaald pleidooi tegen het ontwerp en uitte zich daarbij zoo heftig dat hij tot de orde moest worden ge roepen. Omtrent de ontwerpen betreffende het douane-tarief werd door George Ilervy en veischeidene andere afgevaardigden de vol gende motie ingediend De Kamer besluit de bespreking der wets ontwerpen, die ten doel hebben het algemeene douane tarief te wijzigen, te verdageu, totdat de regeei ing de Kamers an Koophandel heeft geraadpleegd. Er schijnt eindelijk overeenstemming ge bracht te zijn tusschen de wenschert van Pieard en Caillaux, de ministers van marine en financiën, ten aanzien van de marine- credieten Caillaux zal 30 millioen beschik baar stellen, terwijl Pieard 20 millioen voor 4909 zal noodig hebben, doch 70 millioen voor 1910 wenscht, tegen welk laatste be drag door Caillaux nog verzet gevoerd wordt. Daarover zal Donderdag in een ministerraad overleg gepleegd worden en men vertrouwt dat men dan wel tot een oplo„sing zal komen. minstens drie weken noodig hebben om er weer bovenop te komen. Aangezien de crisis eerst kan uitbreken als de onderhandelingen tusschen de beide regeeringen over de bank- quaestie ten einde zijn gevoerd en Kossuth hierbij niet gemist kan worden, is er voor- loopig kalmte. Oostenrijk. In een zeer waardeerend eigenhandig schrijven ontheft de keizer van Oostenrijk "Winzoz, den gouverneur van Serajewo en het gouvernement Bosnië, van zijn ambt. Winzoz kreeg den titel van baron en zal binnenkort een andere benoeming krijgen. De keizer brengt hulde aan de verdiensten van Winzoz, die overplaatsing verzocht wegens onvoldoende kennis van de landstaal, die volgens de Bosnische grondwet den ambte naren eigen moet zijn, om in onmiddellijke aanraking met de bevolking te kunnen komen. de hoop uit, dat de regeering er toe over zou gaan om langzamerhand een einde te maken aan den tegomvoordigen onhoud- baren toestand. Portugal. In het Portugeesche Heerenhuis maakte de afgevaardigde Arnoso van de eerste ge wone bijeenkomst gebruik, om een onderzoek naar den koningsmoord aan te vragen. De p'remier beloofde aan dit verzoek te zullen voldoen. II o n g a r ij e. De minister van landbouw diende in de Kamer een wetsontwerp in op Staatslandbouvv- instelüngen en het in cultuur brengen van stukken grond. De minister vraagt daarvoor aan een crediet van 120 millioen kronen, over 12 jaar te betalen. De crisis in het Hongaarsehe Kabinet is voorloopig van de baan. Kossuth, de minister van handel, is ziek, en zal volgens de medici Rusland. Tn Russische regeeringskringen wordt ver zekert, dat de vroegere directeur van den politiedienst, Lopuchin, een omvangrijke be kentenis heeft afgelegd, waardoor hij zeer bezwaard wordt. Er bestaat kans, dat hij ver oordeeld wordt tot verbanning naar Siberië. Frankrijk. De Kamer heeft gisteren het wetsontwerp van zijn opdracht kweet, kon Elisabeth Christine geen weerstand meer bieden aan haar slaap zo hoorde nog klanken maar eindelijk drong zelfs het stemgeluid niet meer tot haai- door. De groothertog bemerkte bij een haastigen zijdelingschen blik, dat Elisabeth Christine liet hoofd op haar borst bad laten zak- fo n ze sliep. Ilij beet zich op de lipj en en keek haastig rond, om te zien in hoeverre "deze ongepaste houding zijner echtgenoote reeds opzien had verwekt. Naar het schoon had nog niemand het ge merkt, daar alien met aandacht aan de lippen van don spreker hingen. Voorzichtig legde hij zijn hand als greep hij naar do boncden glijdende shawl. op haar arm. Zo schrok opeens wakker en liet was haar of er uren. waren verloopen, terwijl in werkelijkheid toch slechts seconden wa ren verstreken. Toen liet gezelschap van tafel opstond on men in het salon de koffie ging gebrui ken, stelde dokter Loffler aan Ingeborg een collega van hom voor, die, evenals vele anderen 'do jonge 'hofdame met 'be langstelling had opgenomen. «Mag ik even professor Dellius aau u voor stellen, gravin Heilmar l" Ze boog bevallig. «Een naam, die men zoo dikwijls bewonderend heeft hooren uitspreken en mij ook wel bekend is, professor." «Zeer vereerd. Ook uw naam heeft mij her innerd aan een consultreis, die ik eens heb moeten ondernemen. Ik weet niet of u ook familie is van de Kikelburger lijn?" De Russische regeering heeft in de jong ste zitting van de Doema harde woorden te hooren gekregen, wijl zij er maar niet toe jwil overgaan om aan den nog steeds heer- schenden uitzonderingstoestand een einde te maken. De sociaal-democraten en de leden vah de arbeiderspartij stelden voor de be grooting van binnenlandsche zaken te ver werpen, daar de regeering de beschikbare golden alleen aanwendt voor den bouw van gevangenissen, voor liet onderhoud der poli tie eu het bestendigen van den uitzonde ringstoestand. De Kadctten betoonden zich al evenmin vriendelijk tegenover het departement van binnenlandsche zaken. Zij stelden in liet ,!iehl\ dat dit ministerie beslist op een ver keerd standpunt staat, daar liet zijn kracht uitsluitend zoekt in ruw gewold en niet tracht door behoorlijke toepassing van de wetten, orde en rust te handhaven. liet centrum vertelaarde zich eveneens tegen het voortduren van den uitzonderings toestand, die, volgens deze partij, slechts geduld kan worden, wanneer de omstandig- heden hem bepaald noodzakelijk maken. I Waneer, zoo weid van die zijde betoogd, een uitzonderingstoestand zoo lang duurt, dat hij tot regel wordt, dan mist bij zijn doel en demoraliseert hij bovendien dn de bevol king èn de ambtenaren. De gewoonte nl. om cenigo iaron te regeeren en geregeerd te worden onder een uitzonderingstoestand, ver stompt het gevoel voor hot wettelijke. De Oclobrislen en de leden der rechter zijde erkenden het recht der regeering om in bijzondere gevallen een uitzonderingstoe stand in het leven te roepen, maar wezen er tevens op, dat die toestand in tijden van rust uit den booze is en zij spraken derhalve Griekenland. Wij maakten eenige dagen geleden mel ding van de geruchten over een zooge naamde samenzwering tegen den koning van Griekenland. Deze geruchten blijken geheel en al ongegrond te zijn geweest. Van bevoegde zijde wordt nl. aan den »Berl, Lok Anz." berichtHet te Athene verschijnende blad «Le monde hellénique" kwam het eerst met dit belachelijke praatje, dat uit Lon den was overgewaaid, voor den dag. De koning mag zich verheugen in alge meene populariteit en het volk is hem zeer dankbaar voor al hetgeen hij op zijn veie reizen ten bate van rijn land heeft weten tot stand te brengen. En kroonprins Konstan- tin is bij het volk, dat groote oewondering koestert voor zijn onvermoeide werklust, even eens zeer bemind De kroon wo dt op het zotte v. maal van de samenzwering echter gezet door hel be richt, dat het zoontje van den kroonprins t >t aanstaand troonopvolger zou worden uit- fi- roepen, terwijl zijn moeder, prinses Sofie, tijdens rijn mindeijarigheid met het regent schap zou vvoiden belast. Immers hot huwe lijk van den kroonpims is zoo geluhk'g, dat een scheiding iets absoluut ondenkbaars is. Kroonprinses Sofia begeleidde zelfs haren echt genoot naar hot ThessalKche slachtveld, toen deze indertijd het opperbevel over het. Griek- sche leger voerde. «Van den Kikelburg?" vroeg ze lachend, «Een vreemde naam, zal u misschien vin den. Ik werd bij den bezitter, graaf Heli- mar, in consult geroepen Ingeborg verbleekte. «Bij nrijjn vader?"' «Is dat uw vader?" «Heeft hij niet over mij gesproken?' vioeg ze verbaasd. «In 'tgeheel niet, gravin. Ik wist niet, dat u zoo nausv tot hem in betrekking stond. Naar het schijnt heb ik togen den wensch van den graaf gehandeld op het oogenblik." «Och, het was toch eigenlijk ook heel na tuurlijk, dat mijn vader niet sprak over iemand, die toch .niet aanwezig was; dat verwondert me ook eigenlijk niet, hoewel papa en ik zeer, zeer aan elkaar zijn gehecht," voegde ze er met nadruk aan toe. «Dan zou u hem ook eigenlijk niet van uw gezelschap mogen berooven," opperde Dellius met een eigenaardiger, toon in zijn stem. «Dat is heusch onbarmhartig, zou ik meenen." «Niet lang zal onze scheiding ook meer duren," antwoordde Inge. «Maar ik begrijp niet, waarom men rnij-op deu Kikelburg heeft ontboden 1" voleindigde professor Dellius haar zin. «Ja juist Misschien kan ik u echter nu nog een verklaring geven, die rrijn vader waar schijnlijk niet zal hebben vermeld. Hij beeft in den laatsten tijd buitengewone emoties gehad, die zijn gelieele geitel in de war hebben gebracht. Sedert den herfst echter is zijn toestand veel verbeterd ja de tijd is immers altijd het beste geneesmiddel. Als u hem nu weer zou zien «Het is ongeveer veertien dagen geleden, gravin," zeide Dellius, de handelwijze van den graaf begrijpend maar niet goedkeurend. ».Ta, ik ben op den Kikelburg geweest, in die mooie romantische omgeving." «En waarvoor was u daar geroepen? In den laatsten brief heeft mijn vader geen woord van uw bezoek gerept! Nooit hebben wij geheimen voor elkaar gehad, waarom nu dan opeens wel Ik smeek uprofessor Dellius, rnij te z>ggen, waarom u was ont boden." «Weet u niet, dat men bevreesd is in uw familie voor een erf kwaal, dat is niets bizonders en zooals u weet zijn dan de heeren dezer wereld het eerst geneigd zich onmiddellijk de een of andere kwaal in te beelden." Tngeburg herademde. «O ja, professor, ik heb menigmaal zulk een vreesachtige bui bijgewoond." «Indien men echter maar voor afleiding zorgt, dan is alles in orde en wie zou in dit geval daarvoor beter kunnen voegen dan zijn eigen dochter «Ik dank u over mijn oppassing zal hij niet te klagen hebben, zoodra ik weer baas over mijn tijd ben," Hijboog voor haar en terwijl Ingeborg zich omkeerde zag zij zich door mevrouw von Satrup geiocpen. «Ik vrees, dat de groothertopiu zich niet lekker gevoelt, maar ze is niet te bewegen om de opera-voorstelling niet bij te wonen en ik durf zyn hoogheid er niet over in lichten." Op dit moment kwam Elisabeth Christine vragen hoeveel tijd er nog was \óor het begin der voorstelling. «Wenscht u iets, mijnheer von Britsen?" wendde ze zich tot den kamerheer. «Ik wilde u beleeld melden, dat het ijs K r e t a. Nu de mogendheden de kwestie omtrent Creta schijnen te verwaarloozen, zou het wel eens mogelijk kunnen zijn, dat, als deze kwestie niet vóór Mei tot een oplossing komt, er woelingen op het eiland zullen ontstaan, die het gouvernement niet in staat zal zijn te onderdrukken. Marokko. Uit Tanger wordt gemeld dat volgens mededeelingen van stammen te Fez besloten zou zijn aan te besteden den aanleg van electrische verlichting en tele'oon. Verschil lende wettelijke regelingen zullen in bijzon dere commission, uit afgevaardigden van verschillende deelen des rijks samengesteld, worden onderzocht en voorbereid. Z u i tl-A frik a. De onderhandelingen, gevoerd door de Transvaalsche" en Portugeesche autoriteiten over Lorenco Maiquez zullen waarschijnlijk binnen een paar dagen geëindigd rijn en leiden tot een voor beide partijen voordeelige over eenkomst. Transvaal zal den spoorweg en de haven van Loienjo Marquez exploiteeren, maar van een overname, die voorspeld werd, is geen sprake. sterk genoeg is de baan zal morgenochtend in orde zijn gemaakt." Verstrooid had ze hem aangehoord. «Zoo Dank je. Dan zullen we morgen ochtend dadelijk nog eens probeeren hoeveel we er nog vnn kunnen." Als een verlegen, eenigszins angstig kin 1 had ze dit antwoord gegeven, want ze ver wachtte elk oogenblik de komst van haar gemaal, die haar natuurlijk over haar hou ding zou onderhouden en ten slotte zou haar dat toch ook verlichting hebben geschon ken maar neen. hij kwam niet Toen het tijd werd om naar den schouw burg te rijden kwam de hertog haar den arm presenteeren om haar naar het rijtuig te begeleiden alsof er niets was gebeur,i en zelfs toen ze samen in hel rij-utg waren ge zeten kwam er nog geen woord van verwijt over zijn lippen, hetgeen voor Elisabeth na tuurlijk de grootst mogelijke en een bijna niet uit te houden kwelling was De schouwburg was bijna tot op de laat ste plaats bezet, toen het hertogeliju paar, gevolgd door den hofstoet, waaronder natuur lijk ook Ingeborg, den schouwburg binnen trad. Slechts in de rechter loge waren drie plaatsen onbezet gebleven, ook zelfs nog, toen de dirigent het teeken voor het begin dei- ouverture reeds had gegeven en de eerste accoorden reeds door liet gebouw ruïschten. Plotseling echter kwam er beweging in de loge en zonder hinderlijk te storen traden twee dames naar voren do oudste in lichte rouw, de jongste in een dun wit toiletje ge kleed en in het goudblonde hc„, een mooie roos. Wordt vervolgd

Schiedamsche Courant | 1909 | | pagina 1