02* laargang. Vrijdag 12 Maart 1909 No. 12946 I Geheimzinnig verleden. Deze courant verschijnt da gelijks, met uitsondering van Zon- cn Feestdagen Prjjs per kwartaal: Voor Schioda m en Vlaardin gon JH.1 26 Franco' per post fl. 1.65. Prijs per week: Voor Schiedam on Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend pummer moeten des middags vóór oen iiur aaa het bureau bezorgd zjjn. Bureau: Lange Haven No. 141 (hoek Korte Haven.) Prijs der Advertentiën: Van 16 regels fl. 0.92; iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bjj abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hiervan zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag-, Donderdag-en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Intorc. Telofoon voor de Redactie No, 123. voor de Administratie No. 103. BUITENLAND. Schiedam, 11 Maart 1909. BALKAN-STATEN. De zitting van de Oostenrijksche Kamer werd gisteren geopend onder een geweldig lawaai van de Tsjechen. De tot voorzitter gekozen Christen-socia list Pattai wijst met nadruk op de noodza kelijkheid van herziening van het- regle ment, wil men met vrucht kunnen arbeiden. Nadat de vice-presidenten en het bureau herkozen waren, stelde minister-president Bie- nertli het nieuwe kabinet voor en daarna ontwikkelde liij bot program der regee ring. Hij deed opmerken, dat de overeen komst met Turkije eerst tot stand was ge komen na lange en moeilijke onderhande lingen en dat zij aan do monarchie zware opofferingen kostte. Hij voegde daaraan toe, dat deze opofferingen niet nutteloos waren, daar volgens het protocol over de overeenkomst iedere internationaal mee- ningsverschil over de inlijving uit den weg ia geruimd en dat do monarchie het ze kere vooruitzicht heeft in nog vriendsoltap- pelijker betrekkingen tot Turkije te blijven dan thans reeds het geval is. Wijders verklaarde minister Bienert.h, dat men er zeker van kan zijn, dat de mo gendheden, die het verdrag van Berlijn hebben onderteekend, met voldoening de kennisgeving van het tot stand komen der overeenkomst zouden begroeten. De spanning in den toestand van Europa is belangrijk verminderd. De staatkundige betrekkingen met Servië en Montenegro, die eisclien stelden, welke geenszins te verwe zenlijken waren, zijn nog steeds niet verbe terd. Volgens de methode, ook ten opzichte van Turkije govolgd, had de monarchie van den aanvang af liet plan tot nonnalo betrek kingen met Servië te geraken door reclit- streeksclu: onderhandelingen. De regeering had zich daarom ook niet laten afbrengen van haar correcte en gere serveerde houding door welke berichten ook ait Servië en zoodoende kon de monarchie door het bekende optreden van den gezant Forgach te Belgrado aan de Servische regee ring gelegenheid geven om met haar in directe besprekingen ie treden. Dank zij do raadgevingen dor mogendhe den is het niet onmogelijk, dat in Servië een strooming zal ontstaan ten gunste van een reéeler en practiscber politiek. Oostcnrijk- Ilongarijc is bereid om met giöote welwil lendheid nieuwe onderhandelingen over economische kwesties met Servië aan te knoopen, zoodra Servië zijn houding ten op zichte van Bosnië zal wijzigen en aan Oos- tenrijk-ITongnrije kennis zal geven vah zijn bereidwilligheid om weder correcte en vriend schappelijke betrekkingen met de monarchie aan te knoopen. Spreker verklaarde te ho pen, dat dit optreden de goedkeuring zou wegdragen van alle mogendheden, die met Oostonrijk-Hongarije in vriendschappelijke betrekking stann. Als zeker kan worden aangenomen, dat cr eenige verbetering valt te bespeuren in den buifenlandschen toestand. De kansen op het behoud van den vrede zijn verbeterd. Do buitcnlandachc toestand eischt echter waakzaamheid en concentratie van alle krachten van don Staat. Daarna overgaande tot het binnenland- sohe program zeide de minister-president, dat de regeering niets onbeproefd zal laten om de verschillende groepen nader tot elkander te brengen in het belang van een vruchtbaren arbeid en ter verzekering van do belangen van den Staat en van de bevol king. De minister werd in zijn rede herhaalde lijk gestoord door afkeurende uitroepen van de radicale Tsjechen, maar hij weid ook nu on dan daverend toegejuicht. Over het algemeen blijft men in diploma tieke kringen te Weencn zich optimist be toenen, daar men meeat, dat, al moge de toestand nog niet geheel en al tot klaarheid gebracht zijn, cr toch gegronde hoop bestaat, dat alles in vrede zal afloopcn. Naar aanleiding van dc nlarmcerende op merkingen in 'e Duitsche bladen zegt do Temps", dat Frankrijk cn Engeland be reid zijn tut een ernstige overeenkomst in de Scrv.scht kwestie, wanneer men niet op ccn oi*!,>g vvil nandluren waarbij Oostenrijk cn Duitechland trouwens te veel zouden ver liezen, maar op een diplomatiek conflict. Frankrijk en Engeland zullen slechts reke ning houden met hun* plichten jegens Rus land. Er zullen dan ook nog in liet Zuiden en Oosten andore gewichten worden gelegd in do weegschnnl van de politieke macht. Bluffen is derhalve totaal overbodig. Rus land zal zich evenmin laten vernederen nis Frankrijk dut in November van liet vorige jaar heeft gedaan. De Russische regeering gaf haar mec- ning te kennen over de onf.wetp-nof.a aan dc mogendheden en drong aan op sommige wij zigingen, welke zonder twijfel gemakkelijk door de Servische regeering zullen worden aangebracht. Men verneemt, dat dc nota Voldoening zal geven aan Oostenrijk, ofschoon zekere dit land vijandig gezinde kringen te Bel grado volhouden, dat de verzekeringen der Servische regeering niet afdoende genoeg zijn. De Bulgaarsche L *"s toont zich gun»tig ge zind voor Servië en verklaart zich voor mili taire .samenwerking met dit land in geval van oorlog. Do Ilongaarsche premier heeft gisteren in het parlement verklaard, dat het wetsvoorstel betreffende het handelsverdrag met. Servië ingetrokken is. Do diplomatie schijnt in het Oosten rij lcsch- Servisehe geschil haar lantate woord te spre ken. Of dit tot oorlog al leiden of dut do vrede gehandhaafd zal blijven, valt moeilijk te zeggen. llcuter seinde, dat de Russische regeering op de Servische nota aan de mogendheden Roman naar het Duitsch van GEORG II ART WIG. Nu kvyam Ingeborg meende een oogen- blik te droomen Ilarry von Rewall uit bet duister te voorschyn om plaats to nemen "an de zijde van bet jonge mei-jedat dankbaar lachend een tekstboekje van hem aannam. Ret walen kennissen van hem uit Davos, "ie hij -toevallig in de residentie nu had ontmoet en tegenover wio hij zich verplicht bad gevoeld ze naar den schouwburg te tergezellen, Inge's gedachten vlogen steeds meer muir het verleden terug en onwillekeurig ge teelde ze zich in opstand komen als ze er aan dacht, hoe een ander misschien den geliefde voor zich trachtte te winnen, dien zij stijf hoofdig van zich had laten weggaan. pe groothertog fluisterde zacht tot -zijn adjudant, maar toch zoo, dat het door Inge borg werd verstaan uGriesheim, daar zit Rewall ook." Noch Ingeborg noch Elisabeth Christine zouden ook maar lots hebben kunnen naver- ollen van hetgeen er op het tooneel was gebeurd en ais in een droom liet Elisabeth naar het rijtuig geleidon, waar ze met baar hoofd achterover in het kussen zonk .ie niel wel F' vroeg do hertog jawel, alleen ben ik zeer vermoeid." ?D«t is heel hegrjjpeljjk. Je moet beloven geantwoord beeft en dat zij slechts enkele wijzigingen vooratelt. De/.o wijzigingen moeten, naar nader ge meld wordt, slechte van ondergeschikten en formcelen aard zijn. Naar de „Matin" ver neemt, zal Servië eerstdaags telegrafisch een nota tot de mogendheden richten, die het traktaat van Berlijn teekenden, welke in dcnzelfden zin geredigeerd zal worden, als bet antwoord aan den Russischen gezant te Bel-* grado en ook aan Turkije gezonden zal wor den. Volgens dit bericht blijft Servië dus bij zijn eischen volharden. Geen wonder, dat Oostenrijk wantrouwen koestert jegens dc Servische regeering, die 'ooi'tdlirend spreekt van haar vredelievende bedoelingen, boog opgeeft van haar vertrou wen in de rechtvaardigheid der mogend heden, maar tevens geen duim breedte wijkt van het eens ingenomen standpunt, ofschoon liet weet, dat Öostenrijk-llongarije niet kan toegeven, zonder zijn aanzien van groote mo gendheid op 't spel te zotten. Diezelfde dubbelzinnigheid vinden wij ook in het officieusc communiqué, waarin de Servische regeering zegt, dat er een nor male verhouding tusschen Servië en Oos tenrijk bestaat, maar waarin zij niettemin !e kennen geeft, dat zij geen antwoord wil geven op het voorstel van Oosienrijk-IIon- garije, betreffende het. wederom aanknoopon van onderhandelingen over het te sluiten han delsverdrag. Uit Agram wordt gemeld dat het gister nacht tot een botsing gekomen is tusschen leden van de Groot-Servische partij en van do afdeoling-Startscwitsj, opgericht om de opgewondenheid van de Groot-Servische partij tegen te gaan. De Groot-Serviërs losten een dertigtal revolverschoten, waardoor twee personen zwaar en drie licht gewond werden, terwijl drie mannen, die van htin wapens gebruik maakten, in hechtenis werden genomen. Een ngent. van politie werd aan het hoofd vcr- ond. GEMENGDE MEDEÜEELINGEN. "Elisabeth, je morgen met het hst schaatsen rijden niet te vermoeien, daarop moet ik lieusch kunnen vertrouwen." jJe kunt er op rekenen." HOOFDSTUK XVI Het liefst zou Elisabeth Christine zich den volgenden morgen alleen aan haar ijsgenot hebben overgegeven, zooals ze dat in het ouderlijk huis rnoeht doen, zonder Ingeborg en zondei mijnheer von Britzen, maar nu dit beslist onmogelijk was, wilde ze toch in elk geval om negen uur gaan rijden, opdat de banen tenminste nog niet zoo overvol zou den zijn. Met grooto zekerheid gleed ze over het (js, vlug en lenig, een geheel andere verscluj ning zoo op haar schaatsen dan in een salon liet was of Elisabeth nauwelijks meer den grond raakte en haastig voortzweefde, met als doel voor oogen een sprookjesland, waar het onmogelijke werkelijkheid is geworden. floe meer ze zich aan liet genot van het rijden overgaf des te meer ook liet zo haar gedachten terugjjlen naar lang vervlogen dagen en voor haar bestond ten slotte geen werkelijkheid meer. Haar oogen glansden z< eltend, haar wan gen gloeiden en toch druppelde er een traan uit haar oogen. Steeds meer naderde drie wapperende roodo vlaggendo waarschuwingsse'.nen sche nen tevergeefs hoog te zijn opgericht maar tusschen hen en achter hen lag immer de dreigende vlakte. Een moment drong er luid gillen en schroeit wen tot haar oor door. Elisabeth Christine den volgde stormachtige bijval van do rech terzijde, geschreeuw en gesis van het Cen trum en de linkerzijde.) Do president verklaarde, dat zoolang het tegenwoordige presidium in functie was, nog nooit majesteitsschennis was toegela ten, maar dat thans Markow zich daar aan schuldig had gemaakt. (Langdurige toejuichingen van het centrum en de lin kerzijde.) Do uiterste rechterzijde diende daarop een verklaring in, waarin wordt geëischt, dat de minister van justitie met het ge beurde in kennis worde gesteld, opdat dooi de rechtbank kan worden uitgemaakt, of Markow zich schuldig heeft gemaakt aan majesteitsschennis, zooals dc president be weert, of niet, zooals de mecning van de fractie is. P e r z i De avondbladen te Petersburg piiblieee- ren telegrammen uit Teheran, wantin ge meld wordt, dat in den nacht van Dnwi.tg op "Woensdag talrijke proclamaties aange plakt zijn, waarin de bevolking wordt aan gespoord, om alle Europeanen te vermBr- den. De vreemdelingen-kolonie schrijft die proclamatie aan de regeering toe, die tracht een einde te maken aam den orihoudbaren toestand. België. De Kamer nam met S2 tegen 78 stem men in tweede lezing hot voorstel-Snoy aan, tot instelling van een commissie ter onderzoek van het vrij\vi 11 i gersslclsol R u 11 a n d. Bij de behandeling dor begroeiing van hot ministerie van binncnlandsche zaken, maakte Markow, van 'de uiterste rechter zijde,de opmerking, dat het noodig was de ambtenaren van het ministerie te her inneren aan hun heiligsten plicht, n.l. om do autocratie te beschermen. In do redevoeringen van sommige spre kers, zoo verklaarde hij verder, kwamen majosteitsbolecdigingen voor en hij gaf et- zijn verwondering en zijn leedwezen over te kennen, dat zulke misdrijven in de Doc- mazaal toegelaten warden. (Op deze woor- hoorde het, maar tegelijkertijd ook gevoelde ze, dat haar de wilskracht ontbrak er acht op tc slaan. Ze schoot tusschen de palen, waaraan dé vlaggen wapperden, door en daar, waar het ijsblauw in zwartachtig grijs overging, daar waar het ijs begon te kraken kon ze zich in haar vaart niet moer tegenhouden. De broze ijskorst bood geen weerstand langer hij kraakte, scheurde en een dreigend donkere opening vertoonde zich. Op hetzelfde moment zonk Elisabeth Chris tine naar de diepte Een tiende seconde van zinken misschien maar voor de zinkende een heel leven, Ze zag zich als kind. als jong meisje, als vrouw, zag alles en ieder, van wie ze had gehouden. Onderwijl was mijnheer von Britzen terug gehold, maar Ingeborg was voortgesneld naar de plaats de3 onlieils. Nog eens dook het blonde hoofd uit de grijnzende opening op en zonder zich ver der een oogenbiik te bedenken sprong hige- borg de zinkende na en g eep haar. Met de andere hand klampte zo zich aast den ijskant vast, waardoor haar huid werd opengereten, zoodat het bloed langs haat' aim stroomde. Het ijs brokkelde steeds verder at en in doodsangst gilde Ingeborg bet uit, maar haar wil was sterker dan haar vrees en benauwd heid en met inspanning van Imm laatste krachten wist ze den bewustoloozcn last boson te houden Eindelijk kwam er hulp opdagen arbeiders mot stangt ti en plankon, cn mijn heer von Britzen, die als een dronken man wankelde. BINNENLAND. Van het Hof. II. M. de Koninging-Moeder heeft gister avond het concert van Toonkunst te 's-Gra- venhage bijgewoond. T u r k (j o. Een telegram van Rifaal pasja uit Pe tersburg te Konstantinopol ontvangen, deelt mede, dat do onderhandelingen tusschen Rusland en Turkije niet zoo goed gaan als men aanvankelijk meende en hoopte. Vooral do kapitalisccring 'der Turksohe oorlogsschatting levert voel moeilijkheden op. Het is niet uitgesloten, dat de onder handelingen tusschen Ilifaat en Iswolsky verrassende resultaten zullen opleveren. De bezorgdheid van Turkije, dat Servië een inval in het Sandjak Novi Bazar in don zin heelt, wordt in militaire kringen to Weencn, waar men de Servische troe penbewegingen aandachtig volgt, niet on gegrond geacht. Een doel der Servische troepen namelijk heeft een strategisch of fensief ingenomen, dat gericht is tegen hot Sandjak, waarbij het opvallend merkwaar dig is, dat ook een deel dor Montenegrijn- sche troepen een dergelijke opstelling heeft ingenomen. In verband hiermede zal men het plotselinge verbod van wapen-doorvoer langs de lijn Satoniki-Uskub naar Servië, waaraan langen tijd door Turkije geen sdroo- brecxl in den weg gelegd is, moeten be schouwen. Het Stamboolsehe ministerie van buiten- landsche zaken verklaart echter, dat het niets weet van een voorstel van Rusland om Servië in Novi-Bazar schadeloos te steilon, terwijl de groot-vizier aan een me dewerker van „La Tmquie" verklaarde, dat geen enkele mogendheid piet een der gelijk voorstel voor den dag is gekomen. Evenwel, aldus de Stamboelschc correspon dent van het „Berliner Tagoblatt", is hot zeker, dat Rusland over Parijs dit voorstel bij wijze van ballon d'essai gedaan heeft. Do Porte antwoordde editor zeer beslist met een non possumus en het voorstel heeft in Turkije een zeer slechten indruk gemaakt. Do Kamer machtigde de regeering met do Banquc Ottomane, do Deutsche Bank cn do Orienlbank een zesprocentsleening aan te gaan voor een bedrag van een mdl- lioen T. pondon. Z. K. II. de Prins der Nederlanden neeft aanvaard het beschermheerschap over de Maatschappij tot Redding van Drenkelingen te Amsterdam. Tweede Kamer-verkiezing. De antirev. kiesvereeniging ie Wasse naar, district Katwijk, besloot met alge- meene stemmen, het aftredend lid der Tweede Kamer, mr. 0. J. E. baron van Wassenaer van Catwijck (Chr.IIist.) krach tig te steunen. v („Rott.") „De Banier" publiceert een brief, ge richt aan den voorzitter van het districts- b es tuur der Christ.-Hisl. Unie, in hei dis trict Harlingen, door het Tweede Kamerlid mr. J. Schokkijig, waarin deze mededeelt, zich niet meer voor hot. lidmaatschap der Tweede Kamer beschikbaar te stellen. Dit besluit wordt in den brief gemotiveerd ,als volgt „Nu de kerk, welke ik dien, sedert een bepaling in het loven riep, waardoor hare dienaren, indien geroepen deel te nemen aan liet overleg met de Regeering, om trent de verschillende belangen des volks, die der kerk zelve met uitgezonderd, fei telijk afgesneden worden van hun ambt en dientengevolge beroofd van een der voort waardon, welke do vrijheid en zelfstandig heid van den volksvertegenwoordiger moe ten waarborgen, meen ik, die mij ook aan mijn ambt gebonden gevoel, een eventueel opnieuw aangeboden eandidatuur niet to kunnen aanvaarden." Naar do „Dordr. Ct." mededeelt, is bij het bestuur der kiesvereeniging Dordiecht een schrijven van het lid der Tweede Ka mer, den heer S. M. Hugo van Gijn, in gekomen, waarin deze kennis geeft, dat hij zich bij de aanstaande Kamerverkiezin gen niet weer beschikbaar stelt. Waar van antirevolutionaire zijde een can- didatuiir-Colijn te Gouda met onmogelijk wordt geacht, komt dit den katholieken min der gewenscht voor Ree's werd hierover in een vergadering der tvk. ktasveramuuiK ge sproken, zonder dat evenwel een besluit werf genomen. Het was de u'terste tqd indien er op dit moment geen hulp was gekomen, dan zouden Ingeborg en de hertogin onher roepelijk in de diepte zijn verdwenen. Met on uitsprekelijk veel moeite gelukte het ten slotte toch beiden te redden. Elisabeth Christine was bewusteloos, Ingeborg niet, wel gevoelde ze zicli duizelig toen ze aan wal stond en meende in een ijsklomp te zullen verande ren haar tanden klapperden hoorbaar op elkaar, ze was bleek als een lyk. Maar nie mand bekommerde zich om haar. liet was een drukte, een geloop en gedoe om Elisabeth Christine naar het slot te ver voeren, waar de een nog meer dati de ander van het gebeurde schrok. Spoedig ook waren de gewaarschuwde dok toren verschenen, maar dezen haddon het nntnuilijk allen zoo druk met de hertogin, dat niemand aan Ingeborg dacht. Dc groothertog, die juist met Griesheim van zijn morgenrit was teruggekeerd, ontving sprakeloos van schrik het bericht van het ongeval, hetwelk hem door mijnheer von Britsen werd verteld. Haastig verliet hij zijn werkkamer om, Elisabeth Christine's slaapkamer binnen te' gaan, waar de doktoren nog voortdurend bo zig waren de schijnbaar levenloozo weer tot bewustzijn te brengen. Ze lag onder het rose bddakyn met uit gestrekte armen, het hoofd wat op ?yde ge- hogen als een slapende, maar de gelaatskleur was to bleek voor een slapende en geen ademhaling deed de borst op en neer gaan De welige, blonde, nog vochtige haardos om gaf haar kalm gelaat, een gelaat waarop nu moer dan ooit golatenheid en trede stond te lezen en deze gelaatsuitdrukking v< oral was bet, die den man, welke bij haar bed stond, zoo hevig aangreep. Niets meer van wrok of woede. Het was Item niet mogeljjk deze vraag van zich af te zetten: was het toetal of was het opzet geweest, waardoor ze ntt zoo met den dood moest liggen worstelen Hij wilde niet aan de laatste mogelijkheid denken, noch gelooven. Met ongewone innig heid nam hij Staar handje in de zijne, terwijl zijn gedachten afdwaalden naar Ingeborg Op dit moment eerst word het hem duidelijk, wat Elisabeth Christine in haar onbevredigd verlangen moest hebben geleden - want ook zelf leed hij meer dan iemand wist. Zij was in haar vecht geweest hij echter niec. En terwijl hij nu uit eigen ondervinding wist wat het zeggen wilde onbevredigd het leven door te moeten gaan, kon hij niet anders dan medelijden gevoelen met dit weetlooze schepseltje. Iljj boog zich over haar heen en aangedaan als nooit tevoren kuste hij haar. Maar de wonde, die hij in zijn hart steeds heviger voelde branden heelde nog maar niet Ingeborg's beeld verdween maar niet uit, zij no gedachten Nog steeds echter hield hij Elisa beth's hand in de zijne, toen zij plotseling haar oogen opsloeg. Nog zonder iemand te herkennen liet ze hnar blik van den een naar den ander glijden, s Elisabeth mijn arme, beste Elisabeth 1" Zij elimlaehte een gelukkig, onwetend lachje. J>iij Plotseling kwam haar volle bewustzijn terug. (Wordt vervolgd.) SCHIEDAMSCHE COURANT

Schiedamsche Courant | 1909 | | pagina 1