site 62m laargang. Zaterdag 13 Maart 1909 wo. ^947 I Geheimzinnig verleden, Ufaa iers- lein op- TM 8. g- Doze courant verschijntda gelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdaaen. Pn,s per kwartaal: Voor Schiedam en V1 a ar d in g e n 1,25. Franco per post ii. l.oo. Prijs per week: Voer Schiedam en VI aardingen 10 cent Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor hot eerstvolgend, nummer rnoeten des middags vóór oen uur aan het bureau bezorgjd zijn. Bureau: Lange Haven No. 141 (hoek Korte naven.) Openbare aaiibestedin Op Donderdag IS Maart 1909, des namid dags ten 18 uur, zal door Burgemeester en Wethouders van Schiedam in het openbaar worden aanbesteed: het afbrolcen van den opstal op het terrein aan de Pernisschestraat. Het bestek ligt ter inzage op het bureau van gemeentewerken en ter gemeente secre tarie. BUITENLAND. Schiedam, 12 Maart 1900. B AJLK AN -STATEN. Gisteren hebben wij medegedeeld dat ge publiceerd waren de Russische verklaring van 2 Maart en de Servische circulaire van 10 Maart. De tekst van het vriendschappelijke voor stel van Rusland luidt als volgt: Wij con- stateeren met genoegen, dat de koninklijke regeering blijft volharden bij het besluit om te blijven bij haar vredelievende houding en alles te vermijden, wat aanleiding zou kun nen geven tot een gewapend conflict tussclien Servië en Oostenrijk-Hongarije en dat zij aan de grenzen geen enkelen militairen maatregel zal nemen. Wij zijn overtuigd, dat do levensbelangen van Servië, voor welke vrij steeds de grootste sympathie hebben be toond, aan Servië deze houding gebiedend voorschrijven, daar zij alleen in overeenstem ming is met de tegenwoordige eischen die welwillendheid vorderen. Wij zijn verder van mooning dat do Ser vische regeering onder do huidige omstandig heden aan de mogendheden openlijk behoor de te verklaren, dat zij niet vasthoudt ..an haar territorial eischen en al hetgeen in verband staat met de hangende kwesties aan de beslissing der mogendheden overlaat. Wij hadden bovendien gelegenheid om ons tc overtuigen, dat de mogendheden niet ge neigd zijn hot denkbeeld van schadeloosstel ling in grondgebied ten gunste van "Servië te steunen. De Servische regeering moet daaruit de gevolgtrekking maken, dat alle pogingen om do mogendheden over te halen eischen in dien geest te steunen, vruchteloos zullen, blijven en, dat Servië de sympathie dot1 mogendheden slechts zal kunnen ver werven, wanneer hot de eischen laat vallen, die lot een gewapend conflict met Oosten rijk-Hongarije konden leiden. Wij wcnschen te verhoeden,' dat de koninklijke regeering een houding blijft aannemen, die haar aan groot gevaar zou blootstellen en wij hopen dat Servië zoonis het reeds beloofde, trouw zal blijven aan zijn woord en den raad der mogendheden zal opvolgen. Dan kunnen de mogendheden al liet mogelijke doert ter bevordering van de Ser vische belangen. Roman naar het Duitech van GEORG HARTWTG. De tekst van de telegrafische circulaire "van minister-president Milovanowitsj aan do Servische legaties te Petersburg, Berlijn, Londen, Parijs, Weenen, Rome en Konstan- tinopcl luidt als volgt: Gehoor gevende aan den raad van de Russische keizerlijke regee ring, heeft de koninklijke regeering de eer u de volgende verklaring te doen toekomen met verzoek haar ter kennis van de regee- ring, bij welke u geaccrediteerd zijt, te wil len brengenUitgaande van dc meening, dat de juridieke positie van Servië tegenover Oostenrijk-Hongarije na de inlijving van Bosnië en Hcrzegowina normaal is geble ven, en Servië nooit het plan liecft gehad een oorlog met de naburige monarchie uit te lokken, en evenmin den wensch gekoesterd 'toeft verandering te brongen in de juri- diieke betrekkingen met deze mogendheid, is het op den grondslag van reciprociteit voort gegaan -de plichten van goede nabuurschap te vervullen en met haar, evenals voorheen, de betrokkingen te onderhouden, dio noodig zijn ter behartiging van de wederzijdsche materiëele belangen, wordt met do oprecht heid, waardoor Servië's optreden zich steeds gekenmerkt heeft, verklaard dat de kwestie betreffende Bosnië en TTerzegowina een Ruropeesche kwestie is en dat do mogend heden, die de Akte van Berlijn hebben ge- teekend, een beslissing hebben te nemen, niet alleen omtrent de inlijving, maar tevens omtrent de nieuwe redactie van art. 25 van het Verdrag van Berlijn. Servië stelt, in het voile vetrrouwon oi de wijsheid en rechtvaardigheid dor mogendt.e- den,, zonder eenig voorbehoud zijn zaak in haar handen, als in die van een bevoegde rechtbank en vraagt dus bij deze gelegen heid van Oostenrijk geen compensatie, noch van territorialen, noch van politiekerp noch van oeonomischen aard. Ren Reutcrtelegram meldde ons, dat het Hongaarsche blad de „Boeda Paster Ilirlnp" 'n dépêche uit Weenen ontving, inhouden de, dat de Servische nota aan de mogend heden geen ongunsdgen indruk in do Oos- tenrijksehc rcgceringskringcn had gemaakt. Een telegram van dep particulieren corres pondent te Weenen van de „Slatin" behelst hetzelfde. Volgens den „Maiin"-corrcspon- dent acht mon te SYcenen het antwoord van Servië een waarborg voor den vrede en meent men, dat de inhoud der nota hel gevaar voor een oorlog uitsluit. Oosten rijk-Hongarije is, overeenkomstig den wensch van Servië, gene gen de beslissing aan don Europeesehen Aeropagus over tc laten, op voorwaarde evenwol, dat Europa zich niet bezighoudt met de kwostiën van cconomischen aard, die uitsluitend Oostenrijk-Hongarije en Servië betreffen. In niet officieele kringen tc Weenen was men van mcening, seint de correspondent van de Matin" verder, dat de nota zeer dubbelzinnig is en dat het slot in tegen spraak is met het begin. Wij gelooven, dat die nioriofficieele krin gen het bij het rechte eind hebben. Dubbel zinnig is de hoofdtrek van alle nota's, die 40) 'Goddank je bent geredfluisterde de hertog. Waar was nu hel sprookjesland, waarheen was gevlogen, waar ze geen angst noch verdriet kende, waar geen tranen ooit be hoefden te vloeien Ze zag niets meer van en todriegeüjken schijn. Alleen stond haar u weer de vrceselijke werkelijkheid voor den geest. En in plotselinge opwelling zijn hand Krij gend, smeekte«Vergeef me." «Wat moet ik je vergeven?" vroeg bij, aar voorhoofd kussend en haar troostend het haar strooiend. „Dat jou redding ""'i hoven alles verheugt en gelukkig mankt? De doktoren gebieden nu rust voor je LS Elisabeth, houd je kalm. Alias is og good gegaan; we mogen wel uiterst dankbaar zijn, Elisabeth!" o 'knikte, terwijl ze hem mot vochtige Pto'V nftk?®k li0°n hij dc kamer verliet. berth»'350 '10m Wj z'Jn 'mam „Al en i' "7* dc deur keerde hij zich om oog zich nogmaals over haar heen: „Wat w, rnijn boste Elisabeth?" Zo greep zijn «zeg me dat jc mc vergeeft, dat. ik jc ee' «npt heb bezorgd." „Van liarte gaarne. Ik gevoel slechts dankbaarheid en geluk, dat alles zoo is afge- loopen." „Dankbaarheid en geluk," herhaalde ze glimlachend. „Nu wil ik ook alles doen, wat er van mij wordt gevergd." Plotseling richtte ze zich haastig op „Wie heeft mij eigenlijk gered?" „Ingeborg Hellmar, die haar eigen leven er voor in de waagschaal hecfl gesteld." „Ingeborg Hellmar mij gered?" her haalde ze ongeloovig. De hertog nam nu nogmaals afscheid en terwijl hij de trap afdaalde, gevoelde hij he viger en hartstochtelijker dan ooit den wensch bij zicii opkomen Ingeborg aan zijn borst te drukken en aan haar zijn leven en liefde te wijden. Maar door deze hartstochtelijke gedachten heen drong zich steedis krachtiger het beeld van haar, dio hem liefhad en zoo innig om hem leed. In den laten namiddag hot dc groothertog bij gravin Hellmar vrager, of ze zich wel genoeg gevoelde om zijn dank in ontvangst te nemen. Geen spier had Ingeborg van haar gelaat vertrokken, toen haar werd medegedeeld, dat do plotseling tc voorschijn gekomen stiefbroeder von Rewall werkelijk reeds in de residentie was aangekomen. „O en hij ziet er zoo gewoon uit," riep juffrouw von Bastinni uit. „Men heeft hem mij gewezen, toon hij voorbijkwam. Bijna de laatste weken van de zijde der Ser vische regeering verschenen zijn. Geen wonder, dat Oostenrijk wantrouwen koestert jegens dc Servische regeering, die oortdurend spreekt van liaar vredelievende bedoelingen, hoog opgeeft van haar vertrou wen in de rechtvaardigheid der mogend heden, maar tevens geen duim breedte wijkt van het eens ingenomen standpunt, ofschoon zij weet, dat Oostenrijk-Hongarije niet kan toegeven, zonder zijn aanzien van groote mo gendheid op het spel te zetten. En diezelfde dubbelzinnigheid vinden wij ook in het offi- cieuse communiqué, waarin de Servische regeering zegt, datt er een normale verstand houding tussclien Oostenrijk en Servië be staat, maar waarin zij niettemin te kennen geeft, dat zij geen antwoord wil geven op hot ,'oorstel van Oostenrijk-Hongarije betreffen de het wederom aanknoopen van onderhande lingen over het tc siuiten handelsverdrag. Hoe do regeeringsberichten te Weenen dan nu ook plotseling zoo gunstig over Servië's houding oordeeien, mag vrijwel een raadsel lieeteh. Misschien denkt Oostenrijk-Hongarije er aan uit de impasse te geraken ten koste van zijn vriend Turkije. Oostenrijk-Hon garije, zoo heet het, wil de beslissing aan de mogendheden overlaten als men slechte niet de economische kwestiën aanvoert. Zou den de diplomaten inderdaad al onder elkaar uitgemaakt hebben, dat de Turk het gelag in grondgebied moet betalen. Turkije zal natuurlijk niet goedschiks een deel van het Sandsjak Novi Bazar willen afstaan, maar de Turksclio schatkist is be rooid voor wat goud heeft do Porto ook afstand gedaan van haar suzereiniteitsrech- tcn over Bulgarijemisschien staat zij voor een behoorlijke geldsom ook een deel van het sandsjak Novi-Bazar aan Servië en Monte negro afen dan zijn alle partijen tevre den gesteld. Do particuliere correspondent te Weenen van de „Matin" meldt, dat aldaar geruch ten loopen, dat liet bezoek van den Turk- schcn minister van buitcnlandsehe zaken Rifaat pasja tc St. Petersburg in verband staat met onderhandelingen over deze trans actie. Indien Turkije een strook van hot sandsjak Novi-Bazar aan Servië en Monte negro wil afstaan, dan zal Oostanrijk-Hon- garije zich daar niet tegen verzeng. Onder do tegenwoordige omstandigheden nogal be grijpelijk. Woensdag is do Servische vertegenwoor diger te Weenen op bezoek geweest bij Aoronthal, en dit bezoek heeft tamelijk lang geduurd. Volgens do Zcit" verklaarde Aerenthal aan den Servischen vertegenwoordiger, dat Oostenrijk-Hongarije waeht op een antwoord op do voorstellen van graaf Eorgach cn zoo dit antwoord niet, binnen 10 dagen gegeven was, zou de Oostenrijksch-IIongaarscho regeering op moer stellige wijze haar wen- schen betreffende directe onderhandelingen te kennen geven. Prijs der Advertentiën: Van 1G regels £1. 0.92; iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hiervan zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Interc. Telefoon f voor de Redactie No. 123. voor de Administratie No, 103. GEMENGDE MEDEDEELINGEN. zou ik zeggen, dat hij zoo oppervlakkig geen gunstigon en in elk geval een zeer oube- trouwbaren indruk maakt met zijn blauwen bril in zulk een kalkwit gezicht. „Heeft hij rossig haar?" vroeg nu Inge versclmkt. „Rossig, ja. Hebt u hem ook gezien?" „Waarschijnlijk is hij liet geweest.." Dat wa& dus de pretendent; deze anti pathieke persoonlijkheid, die haar zoo bru taal had aangekeken, was het, die den sluier van het geheimzinnig verleden zou kunnen oplichten, en die haar misdaad zoowel als dien van haar vader tegenover de Rewalls zou bewijzen. Ilaar luirt. dreigde te zullen springen van vrees en opwinding. „"Wanneer zou ik do hertogin even mo gen zien, excellentie?" „Dat is moeilijk te zeggen, de doktoren hebben voovioopig do meest mogelijke rust bevolen. Wel bewccrl dokter Lofficr, dut. do groothertogin naar u hoeft verlangd, maar voorloopig kan er geen sprake van een be zoek aan haar zijn." „Zijn hoogheid moet nog geheel van streek zijn," fluisterde Bostiani. „Von Grieshcim maakt zich zeer bezorgd, daar hij op al zijn vragen nauwelijks antwoord krijgt." „liet was ook verschrikkelijk indien hot eens niet zoo goed was afgcloopon." „En hebt u in 't geheel niet aan liet ge vaar gedacht, toen u in het water sprong?" vroeg do kleine juffrouw Basfiani. „O, ster ven lijkt me toch zoo ei-schrikkelijk." „Indien hei geen verdriet veroorzaakte aan Engeland. In het Hoogerhuis werd de wet op dc Indische raden mot algemeene stemmen aangenomen. Morley, de staatssecretaris van koloniën, legde den nadruk op het resultaat, dat de politiek van de regeering en deze wet in Indië had. Frankrijk. De Senaat staat eenstemmig een millioen toe voor de slachtoffers van de jongste ramp in Zuid-ltalië, en 24 millioen voor de Marokko-credioten. Caillaux constateert, dat het bcgrootings- jaar 1909 voorspoedig is. Uit Toulon, wordt gomeld: Onder de ko loniale troepen komen herhaaldelijk han delingen tegen de krijgstucht voor. De divi sie-generaal Perron maakte gisteren den officieren er een verwijlt van, dat zij dc krijgstucht niet wisten te handhaven en had daarbij beleedigende uitdrukkingen gebruikt over de soldaten, De soldaten, die dit vernomen hadden, moeten in den avond den generaal hebben gehoond en uitge jouwd. Do minister van oorlog wil zich over het gebeurde niet uitlaten voordat hij liet offi cieele rapport - ontvangen heeft. Italië. In 50S kiesdistricten werden gekozen: 209 aftredende ministerieelen en G7 nieu wen; 52 aftredende leden van de consti- tutioneclo oppositie en 2 nieuwen; 24 af tredende radicalen en 12 nieuwen; 12 af tredende republikeinen en 5 nieuwen; 18 aftredende socialisten en 12 nieuwen; 5 aftredende katholieken en 1 nieuwe, ter wijl er 72 herstemmingen moeten plaats hebben. Dertien uitslagen moeten nog aan de beslissing der commissie uit de Kamer worden onderworpen, terwijl van 4 verkie zingen de uitslagen nog onbekend zijn. Ru el and. In een Dinsdag gehouden avond zitting van de Russische Doema werd een interpellatie gehouden over de onwettelijke uitgave van door de regeering gewaar borgde obligaties van spoorwegmaatschap pijen. Kokowzoff, de minister van finan ciën, antwoordde, dat hij aan persoonlijke aanwijzingen van den csaar gevolg liad gegeven cn dat een oordeel over de aan gelegenheden van particuliere spoorweg maatschappijen, waai-voor de regeering borg stond, niet ouder de competentie van de Dooma viel. De minister van verkeer sloot zich bij de verklaringen van zijn collega aan. De cadettenleider, Müjoekoff, wilde protesteeren, maar Meycndorff, de onder voorzitter, verklaarde, geen debat toe te laten, waarin de persoon des keizers be trokken was, ea daarbij bleef het. Vervolgens verklaarde de minister van justitie, dat hij geen reden had om langs de aehlerblijvenden, voor de stervende zelf zou hot niet zoo erg zijn." Op dit moment trad de lakei binnen om to vragen, wanneer de hertog een bezoek aan gravin Ileilmar zou kunnen afleggen. „Zoodra hij wil," antwoordde Ingeborg kalm. Onmiddellijk stonden de overige hofdames op en zonder een woord te zeggen verlieten ze het vertrek. Nauwelijks nog had Ingeborg de stoelen een weinig op zijde geschoven, toen reeds do welbekende veerkrachtige schreden hoor baar weiden cn de hertog de kamer bin nentrad. „Ik kom u bodanken," zeide hij, zooveel mogelijk zijn opwinding onderdrukkend, „voor datgene, wat u voor mij, mijn huis en heb gohcele land hebt gedaan. Het is mij onmogelijk woorden te vinden om mijn dank baarheid tegenover u uit to drukken, maar wel moot ik u zeggen hoezeer ik uw opoffe- ringsmoed, uw kracht en trouw bewonder en waardeer. U zal ik atijd voor oogen blij ven houden als oen voorbeeld van voorbeel dige trouw, waardig om door velen te worden nagevolgd." „Uw hoogheid moet echter niet vergeten, dat hetgeen ik heb gedaan niet met den be- wusten wil is geschied, dat bet natuurlijk meer een ingeving van liet moment is ge weest en tenslotte een kwestie van kraieht." „liet was het 1 an trie, ovenwei overbodige, bewijs van mijn voorstelling en -kennis van gerechtelijken weg te laten uitmaken of Markow in de vorige vergadering zich schul dig had gemaakt aan majesteitsschennis, ja dan neen. Markow had andere rede naars beschuldigd van majesteitsschennis, maar Chomjakoff, de voorzitter, verweet hom, dat hij zichzelf aan dat feit had schuldig gemaakt. Markow wcnschtc toen deze zaak door den minister van justitie te zien uitgemaakt. Nu richtte Markow een schrijven aan de Dooma, waarin hij den voorzitter verzoekt, een aanklacht we gens majesteitsschennis in te dienen, om dat anders r a het antwoord van den minis ter geen gerechtelijk onderzoek zou wor den ingesteld en hot nu de plicht van den voorzitter is, óf hem, Markow, geheel te rehahiliteeren, èf te laten veroordeelen. F e r z i e. Te Tehriz werpen de revolutionnairen met groote haast nieuwe verdedigingswer ken op. De Andjoeman van Tebriz heeft een op roep uitgevaardigd, waarin gewelddadig heden, door de troepen bedreven, worden medegedeeld en de bewoners worden aan gespoord de wapenen op te vatten ter ver dediging van hun gezin, hun eer en hun bezittingen. T u r k ij e. Het begrootingsontwerp is gereed en wijst een tekort aan van 3.G millioen Turksche ponden. Griekenland. Met de Grieksche financiën ziet het er op heit oogenblik treurig uit. Yolgens een bericht uit Athene aan de „Voss. Ztg." kan als zeker worden aangenomen, dat het begrootingsjaar 1908 zal sluiten met een nadeelig saldo van meer dan 10 mil lioen drachmen. Tot dit ongunstig resul taat hebben allerlei omstandigheden me degewerkt. De douane-ontvangsten zijn 2 millioen achteruitgegaan, de monopolie-ar tikelen, speciaal petroleum en zout, brach ten eveneens ongeveer 2 millioen minder op en ook uit de belasting op de olie en op hot staatsaandcel in de krenten trok do regeering minder dan vroeger. Boven dien hoeft men ten gevolge van den in verschillendo provincies heerschondcn nood de hand moeten lichten met de inning der belastingen, cn dan hebben de vluchtelin gen uit Bulgarije en Roemenië, die zich ia Thessalië vestigden, aan den staat be langrijke offers gekost. Naar verluidt, is de regeering van plan een looning tot een bedrag van 20 millioen drachmen te sluiten. BINNENLAND. Yan bet Dor. Do tweede avondpartij, die II. M, do Komngin-Mooder ton haren paleize gaf, werd bezocht door Z. K. H. Prins Hendrik, die ten O1/» uur onder de gasten verscheen, door verschillende leden van het diploma- uw persoontje. En nu zullen we er verder over zwijgen." Toen ze vragend naar hem opzag bood hij haar zijn ann aan om haar naar den gnoo- ten leunstoel tc begeleiden. „Ik heb bijna vergeten," zeide hij, een blik op haar verbonden ann werpend, „dat u nog moet worden ontzien." „Doet het u pijn om uw arm op te lich ten, dan wil ik u een weinig helpen." Hij nhm haar linkerhandje voorzichtig op en legde liet op zijn ann. „Is het zoo goed?" „Zeer goed, uw hoogheid." Na een oogcnblikje zwijgend naast haar te hebben gezeten informeerde hij„hoe luiden do laatste berichten van den Ivikcl- burg?" „Ik ben zeer geschrokken bij het. hooren van het bezoek van professor Dellius op den Kikelburg uw hoogheid." „Wanneer is hij daar dan geweest?" vroeg do groothertog verschrikt. „Ongeveer veertien dagen geledenik kan me best voorstellen, dat mijn vader zich gaarne onder behandeling van oen beroemd man stelde, maar ik begrijp absoluut niet, waarom hij dit consult voor mij zoo geheim heeft gehouden." „Misschien gevoelt hij zich minder wel, dan hij aan u, die zoo ver van hem was, wilde bekennen," sprak nu de hertog aar zelend. (Wordt vervolgd.) 1ST- Vim ons. erk) Til isr, op- nil. der 41. 5 SCHIEDAMSCHE COURANT i

Schiedamsche Courant | 1909 | | pagina 1