let Ilaarflitiscl bewijs Is lel teste. STADSNIEUWS. Ingezonden Mededeel mgen. Kunst en Wetenschap. Rechtzaken Sterft en School. Christ. Geref. Kerk. xmnuec eea aanvang nomen. Scheidsrechters zijn de hoeren mr. J. A. Loeff, oud-minister van Justitie, voorzitter; Teichmannen Ham- marskjöld. De behandeling van het Casa-Blancage- schil zal op 1 Mei aanvangen. Scheids rechters zijn de heeren Hammarskjöld, gou verneur van Upsala, voorzitter; Kriegc, Renault, Fusinato en F17. Als agenten zullen optreden voor Frank rijk Prof. Weiss en voor Duitsc.liland Dr. A. Lemtze. Tweede Kamer. Men seint ons In de heden gehouden vergadering der Tweede Kamer is naar de afdeelingen gezon den een voorstel van de commissie, van rap porteurs, betreffende de wetsontwerpen om trent de salarisregeling van do ambtenaren bij de verschillende departementen van be stuur, om een parlementaire enquête in te stellen nopens de inrichting dier departe menten, de verdeeling van den arbeid, de samenwerking der verschillende afdeelingen en ambtenaren, het toezicht op den arbeid en eenige meerdere punten. Zonder stemming werd goedgekeurd het wetsontwerp tot wijziging der kinderwetten. Opgemaakt werd de nominatie voor raads heer in den Hoogen Raad ter vervulling dor vacature-De Ranitz. Tot eersten eandidaat werd gekozen mr. A. Fentener van Vlis- singen, raadsheer in het gerechtshof te Am sterdam met -16 van do 72 uitgebrachte stemmen. Tweede Kamer-verkiezing. De afdeeling Deventer van den Bond van Vrije Liberalen heeft jhr. mr, H. Smissaert te 's-Gravenhage unaniem eandidaat gesteld voor de Tweede Kamer. In de A. R. Kiesvereeniging te Hoorn heeft men de wenschelijkheid uitgesproken een a.-r. eandidaat te stellen, èn om de actie bij eigen geestverwanten levendig te honden èn omdat men oordeelt, daarmee in het district verder te komen dan met een katho liek als eandidaat Doch erkennende, dat de r.-k in vele districten de a.-r. trouw steunen en het een ïecht der katholieken achtende in het district Hoorn op den steun der a.-r. te kunnen rekenen, zal genoemde kiesver- eeniging geen eigen eandidaat stellen, dan met volle instemming der r.-k. Do R.-K. kiesvoreeniging „Eendracht maakt Macht", te Enschedé, heeft gister avond met 62 tegen 36 stemmen besloten, een anti-revol. eandidaat bij de a.s. verkie zing voor de Tweede Kamer te steunen. Sanitair vervoer. Do Stct. (no. 70) bevat de statuten der olgende naamlooze vennootschappen a. Rotterdamscho Maatschappij voor Sa nitair Vervoer, te Rotterdam. Doel: Rot terdam to voorzien van doelmatige zieken- transportmiddelende aankoop en exploi tatie daartoe van een of meer ziekenauto- mobielen en/of andere vervoermiddelen voor zieken; het in gebruik stellen van een garage en andere inrichtingen, voor bedoelde exploitatie vereischt, en in liet algemeen al hetgeen de voorziening in be hoorlijke ziekentransportmiddelen kan be vorderen of daarmede in verband staat. Duur: tot 1 Januari 1935. Kapitaal: 150,000, verdeeld in 5 seriën, ieder van 40 aandedenVoorloopig worden uitgege ven 40 aandeden; het bedrag van welke aandeelen geheel is geplaatst en volgestort. Do vennootschap wordt bestuurd door min stens 3, hoogslcns 5 bestuurders. Voor de eersto maal benoemd tot voorzitter dr. No- len, tot secretarisde heer Tabingh Suer- mondt, en tot penningmeester de hoer .Wacnter, Castro. Reuter scant d.d. 24 dezer uit Parijs: Castro is te Parijs aangekomen. Do Temps" zegt: Bij de trans-atlariliL- sohe stoomvaartmaatschappij bevestigt men de uit naam der Venezolaansc-hc regeering gedane mededeelang, dat het verbod voor Castro is uitgevaardigd om zich in het land te ontschepen, en dat hij aan boord in hechtenis genomen zat worden als hij 'n jVenozolaanscho haven aandoet. Do maat schappij zal nu Gastro onkel aan boord nemen, op voorwaarde, dat hij op z'n aller laatst in Trinidad ontscheept. Castro ontving te Parijs niemand, maar zijn broeder heeft aan een redacteur van de „Matin." gezegd, dat, zoo er werkelijk gevaar voor arrestatie bestond bij ontsche ping in .Venezuela, Castro waarschijnlijk .vroeger van boord zou gaan. Iemand uit Castro's omgeving zeide: Gas tro voelde zich in Europa gedepayseerd en to veraf van zijn. land. Hij wil maar .Venezuela terug, zijn vijanden te woord staan on zich tegenover het volk rechtvaar digen. Hij zal nu waarschijnlijk in afwach ting zich in de buurt van Venezuela ves tigen. In Willemstad? werd schertsend ge vraagd. Ik denk liever in een Spaansoh sprekend land, zeide do zegsman zeer ernstig. Het bureau der Inter-pariementaire TJido De Brusselsche correspondent van de „Tel." schrijft: Zooals reeds gemeld, komt do volgenrle maand te Brussel het bureau van de in terparlementaire vredes-vereeniging samen voor de 'definitieve instelling van een per manent secretariaat. Tot dusver is nog vol strekt niet bepaald, wie tot permanent se cretaris van deze interparlementaire unie benoemd zal worden, maar ik meen uit goede bron te weten, dat hiervoor de vol gende heeren in aanmerking komen: Van Karnebeek, lid der Tweede Kamer der Sta- lon-G ene raai te 's-Gravonhnge; Lange, se cretaris van het Nobel-eomitó, Noorwegen; E. Bade, van Brussel, secretaris van do ilollandsch-Belgische commissie. Ook was genoemd de beer Gobat, Zwitsersch staats raad, secretaris van hot tegenwoordige bu reau, maar, naar men zegt, wenschl de heer Gobat zich niet beschikbaar te stellen. Er heerscht verschil van meening om trent do plaats, waar het permanente se cretariaat gevestigd zal worden. De Ame rikanen en Ëngelschen pleiten voor Don Ilaag, terwijl de Franschen, Denen en No ren de voorkeur aan Brussel geven. Bedde Siteden 'hebben, naar men zegt, evenveel kans en nu wenscM men dc keuze over te laten aan den persoon, die lot perma nent secretaris benoemd wordt. Bot permanent secretariaat zal over een fonds ven ongeveer 30.000 francs per jaar beschikken, hetwelk gevormd wordt door de subsudies dor verschillende parlemen ten. De Belgische Kamer heeft reeds 2000 francs toegestaan. Dwitschland 7000 mark. Deze som van 30.000 francs zal besteed worden aan bezoldiging van den secretaris, aan correspondenitiekosten en aan de uit gave van een één keer per maand ver- sohijnende vralesrcvue. öezondkeldscominissiën Te Middelburg vergaderden gisteren, onder leiding van den hoofdinspecteur dr. Ruysch, de inspecteur van het staatstoezicht voor de volksgezondheid voor Zuidbolland en Zeeland, met de voorzitters van de gezondheidscom missies vóór Zeeland, ter beraadslaging over de gezondheidsbelangen van dat gewest. Aan de orde waren 0. a, gesteld de toestanden van de visschersvaartuigen in Zeeland in hygië nisch opzicht, de drinkwatervoorziening van Zeeland door samenwerking van gemeenten bij aanleg van waterleidingen, de oprichting van centrale bureaux voor onderzoek van levensmiddelen, liet toezicht op de melk en de melkwinkels, de voorwaarden te stellen bij de oprichting van keeten en de maatre gelen te nemen tegen malaria en het bac teriologisch onderzoek van het bloed van lijders aan die ziekte. De besluiten der vergadering zullen aan de gezd. commissies door de voor zitters bij deze colleges nader in behandeling worden gebracht. De woning. Door do voreeniging „Kunst aan Allen", to 's-Gravenhnge, wordt een tentoonstelling voorbereid, gedurende de maand Mei a.s. ■te houden in hot voormalig Rijks-areliief- gebouw aan hot Plein, van een type-arbei derswoning, met meubileering, waaraan te vens ver-bonden zal worden een exposi tie van voortbrengselen der nieuwere kunst nijverheid, betrekking hebbende op de in richting en versiering der woning. Hot streven zal zijn. om onder de aan dacht te brengen een aantal voorwerpen van 'dagelijksch gebruik, van smaakvolle, eenvoudige vormen en kleuren, die door bescheiden prijzen binnen veler bereik vallen. Vrijzinnige propaganda. Wij ontvingen een „Jaarboekje van den Bond van Vrijzinnige Propaganda Aterecni- gingen 1909", bet eerste van dien aard, samengesteld door de heeren J. B. Anient, te '»-Hngo, A. van AVagtendonk, te Schie dam, en P. J. Oud, te Gorinchern. Dit boekje bevat voor ieder, die met de politieke geschiedenis van den dag te maken heeft, till van nuttige inlichtingen. Behalve het gewone kalonderwer't vindt men in de ruim 160 pagina's lectuur de sta tuten van de vrijzinnige propaganda-voreeni ging, dc samenstelling van ka Ministerie en van dc Eerste Kamer, der. uitslag dor Tweede Kamerverkiezingen van 1905 en de uitslagen der tusschcntijdschc verkiezingen nS dat jaar. Verder een overzicht van de vereisehton voor kiesbevoegdheid, de verschillende kies districten, de beginselverklaringen en pro gramma's der onderscheiden politieke partijen en tal van andere wetenswaardigheden. Hot boekje, in een oplaag van 10.000 ex. gedrukt, is togen den geringer) prijs van f0.15, franco per prist /0.IS, en bij vooruit betaling verkrijgbaar bij den secretaris van bovenbedoelden Bond, den heer A. Ekering, Doelenstraat 4, tc 's-Gravenhage. OVERSCI1 IE, 24 Maart. Door de nota rissen Schrainoijcr Vcrbruggc en Maas Geestenmus, gevestigd tc Rotterdam, had hedenvoormiddag iir oen der zalen van „Do Vergulden Koetswagen" alhier, de afslag plaats van een bouwmanswoning. staande aan den Kleiweg alhier, gemerkt B 468, bene vens een perceel weiland, weg en water, ter- gezamenlijke grootte van 1 1I.A. 50 Are en 41 c.A., in veiling ƒ5600, is daarvoor verkocht. Daarna had in hetzelfde lokaal de afslag plaats, door den alhier gevestigden notaris D. van don Berg, van een woonhuis en erve, staande aan hot Sehouvvgat alhier, ge merkt A 123, groot. 27 c.A. en gedeeltelijk 31 c.A., in veiling 1100, is daarvoor ver kocht. Een paarde ast.nl en erve, staande aan den Droogenhoek, achter het café d'Oranjeboom, groot 20 c.A., in veiling 375, is daar voor verkocht. Bij de gisteren te 's-Gravenhage gehouden examens nuttige handwerken zijn o,m. ge slaagd de dames M, Hormnnn en B, C. Groote. Hedenmorgen zijn de arbeictsdraden ge spannen boven de rails voor de lusrijding aan liet eindpunt van de eleetrischo tram. Vermoedelijk zal nu ook wel spoedig de andere aansluiting der rails tot stand worden gebracht. 'tNut. Gisteravond trad in de vergadering van "■t Nut o-p dc heer R. 'i'epe, ,nit Bloemen- daal, om, zooals do aankondiging luidde, een lezing to houden over: „Onze Nedcr- landscho vogels", (mot lichtbeelden). Die aankondiging is echter niet juist ge weest, zij luidt moeten luiden: Lichtbeel den van „Onze Nederlandsche vogels", (mot toelichting). Maar wij willen dadelijk zeg gen, dat het ons niet teleurgesteld heeft, dat do avond anders is geweest dan de aankondiging beloofde. Wij hebben bewonderd de uitgebreide serie lichtbeelden van vogelnesten met eieren en met jonge vogels, van vogels op en bij hot nest en in hun vlucht, van bloe men en planten en van landschappen en wij weten werkelijk niet, wat wij meer moesten bewonderen, de prachtig geslaagde photo's, die door een mooie lantaarn op hot doek werden gebracht, of het geduld, beleid en liefde voor de natuur, die, als een trinurtie, die resultaten hebben we ten te bereiken. Achtereenvolgens werden vertoond, beel den van vogels in de duinen, langs de Zeouwsche en ilollandsche kust, in bos- schen, in het Naardermeer en in de Ve- luwe en daarbij gaf de heer Tepo .toelich tingen, waardoor men de eigenschappen van de verschillende vogels leevdo ken nen en ook de groote moeite om zulke scherpe, welgeslaagde opnamen tc kunnen doen. En met rechtmatige trots wees spr. op enkele photo's, die hij in zijn collectie heeft, maar die tot heden nog ontbreken bij zijn collega's, die zich ook bijzondere moeite hadden gegeven om ze machtig te worden: dat is een unicum, klonk het dan eenigs- zins zegevierend. Mot groote aandacht en belangstelling volgden d'* aanwezigen deze ventooning en de daarbij gegeven toelichting; jammer dat die, vooral in het tweede gedeelte, telkens werd afgeleid 'door oenigo leerlingen van do II. R. School, die blijkbaar nog niet in staat zijn om een getheelen avond stil te zijn. Wij kunnen dat van jongens be grijpen, temeer, daar zij door de duister nis aan het controleorond oog der ouderen waren onttrokken; maar voor wie de le zingen behoorlijk willen volgen, is de af wezigheid van dezulken aangenamer dan hun aanwezigheid. Bij de politie is terug te bekomen een zwart-en-witharige jonge bond. vermoedelijk een trekhond. Binnen 2 maal 24 uren niet afgehaald, wordt het dier afgemaakt. Hedennacht is door de politic een man naar het bureau gebracht., die vroeg om nachtverblijf, net bleek daar dat bij nog ge signaleerd stond voor 1 boe.tr subsidiair 1 dag hechtenis. Hij is tot hot ondergaan der hechtenis naar het huis van bewaring tc Rotterdam overgebracht. AGENDA. 25 Maart. Patrimonium S uur. A.-R. Kies voreeniging Nederland en Oranje. Ledenvergadering. 25 Vercen.-lokaal 8 uur. Ds. P. Bokma. 25 2 Evang. Luth. Kerk, Rotterdam, 811. Rott. Bach-Yereen, Eerste Concert. 25 Tivoli Schouwburg, 8 u. 'n Avond op de Ylakte. 25 j> Groote Schouwb., 8 u. De Hagespe- lers: Huislijke haard, gevolgd door Ingmar en Sigrid. 26 Groote Schouwburg, 8 u. Het Zede lijk Bewustzijn. 26 s Tivoli Schouwburg. N. Y. Het Too- neel. De Vlinder, 27 Alg. Verg. van Aandcelh. der N. V. Distilleerderij vjh. S. A. Maas, opv. v. Simon Rijnbende en Zonen, ten kantore der vennoot schap, nam. 2 uur. 27 Groote Schouwburg. 8 u. Noord-Ne- derl. Opera. Lohengrin. 27 Tivoli-Schouwburg,Tooneelgezelsch. v. Lier, A'm. Z'n tweede vrouw. 28 t> Tivoli-Sehouwburg, 21/2 u Malinée Tilly Koenen. 28 Tivoli-Schouivburg,Tooneelgezelsch. v. Lier, A'm. Silvia Secombra. 29 s School F, Broersvest, 79u. Ten toonstelling van teekeningen en han denarbeid der Herhalingsschool voor jongens, 29 Groote Schouwburg, 71/2 u. Original Wiener Operetten-ensemble. Die lustige "Wittwe. 29 Tivoli Schouwburg. Susan Me',calfe. 30 Nieuwe Veemarkt, Rotterdam. Ten toonstelling Holt. Mij. v. Landbouw. 30 Groote Schouwburg. Rotterd. Too neelgezelsch. Het huwelijk van Flo rence Beel. 31 S. 0. Y. 8 u. Volkshuis. Rott. Tooneelgez. 'n Faillissement. 5 en 6 April. Gebouw Amb, school, 7—9 u Tentoonstelling Burger-Avondsch. 6 April. Groote Kerk 7 uur. Gemengd Koor met Utroehtsch Stedelijk Or kest: Johnnnis Passion. Van vergaderingen, bijeenkomsten, con certen, vermakelijkheden e, d. g. verzoeken wij steeds geregeld mededeeling, opdat wij die in onze agenda kunnen opnemen. Mejuffrouw P. J. de Graaf, Stationstraat 117, tc Vlaardingen, meldt ons: liet. is wel veertien jaren dat ik zeer veel geleden heb aan hevige hoofdpijn en duizelingen. Mijn slaap was steeds zeer onrustig en ik stond dientengevolge 's morgens zeer vermoeid op, terwijl mijn enkels ook veelal opliepen. Bij de minste kou, die ik vatte, kwam de urine met een pijnlijk gevoel, was dan zeer vuil en liet veel bezinksel 11a. Mijn eetlust was gaandeweg minder geworden, en zoodoende gevoelde ik mij zeer zwak en niet bij machte mijn huiselijk werk naar behooren te ver richten. Alhoewel mij do geneeskundige hulp soms eenige verlichting schonk, kon ik toch maar niet van deze ziekte aJkomen. Ik ging er ten laatste toe over, Foster's Rug pijn Nieren Pillen eens in te nemen, daar /.ij mij door velen waren aangeraden. Bij het gebruik van een paar doozon gevoelde ik reeds een beduidende beterschap en thans, nadat ik zeven doosjes geregeld heb inge nomen, kan ik met genoegen verklaren, dat ze mij uitstekend geholpen hebben en heb ik mij in iaien niet zoo prettig gevoeld. Waar ik kan zal ik Uw pillen aan andere lijders aanbevelen. Het was don 2Gen Januari 1900 dal Me juffrouw De Graaf bovenstaande verklaring eaf, en den tien Juni 1907 zeide zij ons: „Tot mijn groote blijdschap kan ik U mijn verklaring bevestigen. Nog steeds ben ik goed genezen door hel gebruik van Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Ik heb niet meer de minste last gehad van mijn nierziekte, dl ook geen terugkeer van een der symptomen van mijn ziekte. Steeds zal ik U dankbaar blijven voor den weldaad aan mii bewe.zen." Het waren de echte Foster's Rugpijn Nie ren Pillen, die mejuffrouw Do Graaf genezen hebben. Verzeker U dat gij het echte ge neesmiddel krijgt. De handteekening van Ja mes Foster staat op elke doos. Zij zijn te Schiedam verkrijgbaar bij de heeren Kappel- hof en Tïovingh (voorheen Frans Visser). Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel a ƒ1.75 voor één of ƒ10. voor zes doozen. Tentoonstelling Huisindustrie. Het bestuur der tentoonstelling van huis industrie te Amsterdam is gemachtigd door leden dezer vereeniging, om voor den tijd van half Maart tot einde September het ge bouw sVelox" te huren, alsmede te trachten eenige omliggende gemeente-terreinen in ge bruik te bekomen. De inrichting van het gebouw naar plannen der heeren H. P. Ber- lnge en J. A. van Straaten, is reeds verge vorderd. De Zuidpool. De „Daily Mail" publiceert een paar lange telegrammen, door luitenant Shackleton ver zonden, zoodra hij de Halve Maan-baai op het Stewart Eiland (ten zuiden van Nionw- Zeelund) had bereikt. In die telegrammen bevestigt Shacklcton, dat hij den 9en Januari van dit jaar is door gedrongen lol een punt, gelogen op 111 E. M. van de Zuidpool, hetgeen 340 E. M. verder zuidelijk is dan het door Seolt in De cember 1902 vhrsteztiidelijk bereikte punt. Shackleton seint', dat hij ruim 100 nieuwe bergen ontdekt hooft, waarvan sommige zeer hoog zijn. Ifij beklom den zuidelijksten vulkaan van den Erebus, die ruim 40G'0 M. hoog is. Door een andere ploeg van het. expeditie korps werd den löon Januari de magnetische Zuidpool ontdekt in oen ij «woestenij op Vic toria-land deze magnetische pool is op grooten afstand gelegen van de geografische ])ool. Nog seinde Shackleton, dat hij verschei den nieuwe dier- en plnntvormen heeft ont dekt, evenals steenkoolveldenmaar hij hoeft do onjuistheid aangetoond van het. vermoeden, dat zich in de nabijheid van de Pool een gebied van betrekkelijke windstilte zou be vinden. De gevangenisstraf van 1 maand door de Rotterdamsche rechtbank opgelegd aan J. T., sleepersknecht, te Schiedam, wegens mis handeling van zekeren Eijl, is door het ge rechtshof te 's-Gravenhage veranderd in f 15. boete of 15 dagen hechtenis. Voor hot kantongerecht tc 's-Gra.venhage werd heden behandeld de zaak van den heer II. Droinet, handelende onder den naam „The Dollar King", die ook 25 Fe bruari j.l. terecht stond wegens overtreding van éts Loterij wet, doch, 14 'dagen later werd vrijgesproken. Toenmaals was hij gedagvaard wegons het in voorraad hebben van loten (de Dol lar Tickots), doch omdat daarop geen. uit spraak ten principale was gevolgd, liatl de ambtenaar van liet Openbaar Ministerie, mr. Dc! Carnpo genaamd. Camp, teneinde zulk eon uitspraak tc verkrijgen, opnieuw eon dagvaarding doen uitbrengen, thans ten lasto loggende hot openstellen van een loterij en den verkoop van loten. In zijn requisitoir, waarin do ambtenaar dit mededeelde, betoogde bij nader, dat wel degelijk do onderneming van don lieer D. onder do Laterijwot valt, on cischle derhalve diens vcroordeeling tot [200 boelo, Mr. F. L. Kloijn, dio ook im do vorige zaak pleitte, bestreed, dit betoog, voorop stellende, dat deze dagvaarding nietig is. Uitspraak lieden over 14 dagen. Moordaanslag in Palais Royal. De Amsicrdamschc rechtbank, heden uit spraak doende in do zaak tegen dr. C. 0 II. M„ beschuldigd op 20 Juli 190S oen der directeuren in het Palais Royal mot con revolver gedreigd te hebben, heeft bek],, op grond van het onderzoek van deskundigen die hem ontoerekenbaar verklaarden wegens ziekelijke stoornis van zijn geeslvermoeen ofschoon hem schuldig achtende aan de fci' ton bij dc dagvaarding ten laste gelegd, hem niet strafbaar verklaard en van rechtsvervol ging ontslagen, gelastende zijn plaatsing in een krankzinnigengesticht voor hoogstens een jaar. Persdelict. Voor do Amsterdnmsche rechtbank werd heden behandeld de zaak tegen den admini strateur van ,,De Courant.", beschuldigd vun den goeden naam le hebben aangerand van een bewoonster te Velgen, in zijn blad van 30' Oct.. .1908, in een bericht waarin oen dochter beschuldigd word van haar pude hulpbehoevende moeder van kommer en ellende, met onthouding van het noodige voedsel en drank, in een vunzig hok te hebben opgesloten, waaruit zij door politie en justitie bevrijd werd. De beklaagde weigerde ook heden weder den naam van den berichtgever tc noemen ontkende dat het bericht rechtstreeks aan de redactie van „Dc Courant" gezonden was doch aan die van het dagblad „De Tele graaf', waaruit hot bericht voor „De Cou rant" genomen werd. Mr. E. T. Clausing treedt als verde diger op. Als getuigen werden gelioord dc heeren Boldert, president-commissaris en raad van beheer der Naaml. Vennootschap „De Courant", Schreuder, hoofdredacteur, Van. Duyl, redacteur der „Telegraaf". Do officier van justitie vroeg vrijspraak, aangezien de beklaagde geen uitgever is, zoaak hij in do dagvaarding wordt ge noemd, doch enkel administrateur. Uitspraak I April. Geref. Kerken. Beroepen: te Beetgum ds. J. C. Rullman te Garijp; -- te Dc Leek ds. N. Duursema te Pieterburan. Bedankt: voor het beroep te Niemv- pooiit door ds. P. A. do Groot te Noor- de'oos. Beroepen: te Amsterdam ds. F. Lengkeek te Enschedé. Vrije Evang. Kerk. Aangenomenhet beroep te Vroom- bosch (Gr.) door ds. G. Vonemate Spanntim (f fennaarderadeel). Hooger Onderwijs. Universiteit, te Leiden, Bevorderd tot doc tor in de godgeleerdheid de hoer Albeit Eekhof, geboren te Stecnwijk, op proef schrift: De Questierdors van den Aflaat in de noordelijke Nederlanden. Middelbaar Onderwijs. T11 opdracht van de algemeeno vergadering der Vereeniging van Leeraren bij het Mid delbaar Ouderwijs heeft het hoofdbestuur dier vereeniging eenigen tijd geleden een commissie benoemd, die aan de Vereeniging voorstellen zal doen 0111 op onze middelbare scholen tot een wandversiering te komen, welke bij do leerlingen het schoonheidsge voel ontwikkelen kan, door hen door goede reproductie in aanraking te brengen met het beste, wat, vooral ook onze eigen kunst, heeft voortgebracht. Deze commissie, waarin zitting hebben: muj. dr. Olir. Liglenberg, Leiden, en de heeren M. A. P. C. Poelhckke, Nijmegen voorzitter), dr. M. CL de Boor, Amsterdam I C. U. Legncr, Utrecht, en dr. A. van de Water, Arnhem (secretaris), houdt, in verband met haar plannen, die, om redenen van formcelen aard nog niet voor algemeeno publicatie geschikt zijn, in de a.s. Paasch- vacantie een tentoonstelling van wandversie ring in de U. B. S. met 5-i. c'. le Arn hem, welk gebouw haar daartoe welwillend door het gemeentebestuur is beschikbaar uesteld. De tentoonstelling zal omvatten reproduc ties in verschillende procédés, naar voort brengselen van schilder-, beeldhouw- en bouw kunst. Zoo zullen er komen reproducties naar de Ifollandschc schilderschool (vooral naar van Goven, Hals, Hobbema, de Ilooch, Israels, J. Maris, Mauve, Mesdag, Rem brandt, Ruysclael, Steen, Vermeer on tal van oudere en nieuwere meesters), naar Vlamin gen (van Eyck, Mending, v. Dijck, Rubens), naar Duitschers (Holbein, Diirer), naar Ën gelschen, (Constable, Gainsborough, Rey nolds, Turner), naar Eran«chen (Lnncrrt, Wattenu, Vigée, Lebrun, Millet, Corot, Dau- bigny, Rousseau), naar Italianen (fra Ange- iieo, Botticelli, da Vinei, Michelangelo, Bar- tolommeo del Sarto, Raphael, Coweggio, Titinan,Bellini, Veronese, Reni, Sassofer- rato), en naar Spanjaarden (Murullo en Ve lasquez). De beeldhouwkunst wordt vertegenwoor digd door een groote collectie foto's naaf klassieke, renaissance Heruini, Cellini, D°' nate.Ho, Ghiberti, Michelangelo, dolla Ro- bi in)moderne meesters (Canova, Balholomc, Thorwaldscn, Mcunier, Rodin) en voor bouw kunst zullen afbeeldingen van dc groote mo numenten uit alle perioden, van de Egyp- tenaren tot nu, te zien zijn. De volgende firma's en uitgevers zenden !nBratm (Parijs en Dornach), „The fine

Schiedamsche Courant | 1909 | | pagina 2