De bukoemeester van Soiiiedam, 63wi Jaargang, Dinsdag 6 April 1909. no. 12967 Geheimzinnig1 verleden. Ken ui sge v i n g. Deze courant verschijnt da gelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal; Voer Schiedam en VI aardingen fl, 1.25. Franco* per post fl. 1.65. Prijs per week; Voor Schiedam' en Vlaardingen 10 cent Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen, Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een imr aan het bureau bezorg'd zijn. Bureau: Lange Haven No. 141 (hoek Korte Haven.) 5 Brengt bij deze ter kennis van de ingeze tenen Dat de kohieren van de Personeele Belasting Nos. 2 en 3 dezer gemeente, over het dienst jaar 1909, door den heer directeur der directe belastingen te Rotterdam op den 3den April 1909 executoir verklaard, op heden aan den ontvanger der directe belastingen alhier, ter invordering zijn overgemaakt. "Voorts wordt bij deze herinnerd, dat een ieder verplicht is, zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen, alsmede dat heden de termijn van zes weken ingaat, binnen welke bezwaarschriften tegen eenen aanslag, op genoemd kohier voorkomende, behooren te worden ingediend En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 5den April '909 De Burgemeester voornoemd, M. L. HONNERLAGE GRETE, uo. b BUITENLAND. Schiedam, 5 April 1909. VEREENHxDE STATEN. Al te eenzijdig hebben sedert een half jaar do Europocsehc verwikkelingen de 'btatonlandsche politiek behecrscht. lief is tijd, dat ceiuige andere dingen, welke ook de aandacht verdienen, tot hun recht ko men. De 31c Maant was de datum van een gebeurtenis, die wel in. alle stilte heeft plaats gehad, maar toch een mijlpaal vormt een mijlpaal in de Amerikaanscshe politiek. Dien dag 2ijn de Noord-Ainerikaansohe troe pen uit Cuba getrokken, de daar sedert October 1906 wapperende sterrenbanier is ingehaald. Destijds gaf het eerste ern stige oproer tegen de nieuw gevormde re publiek aanleiding itot een tussohen heide komen. Maar hij verdrag had de naburige grooto mogendheid zich het recht voorbe houden voor de bescherming van leven en eigendom te zorgen, zoo deze in gevaar mochten geraken. Dikwijls heeft men 'do verdenking uitgesproken, dat de Vcieenig- de Staten de onafhankelijkheid van het eiland slechts als een overgangstoestand beschouwden en bij do eerste gelegenheid de beste tot annexatie zouden overgaan. Voor do tweede maal hebben zo nu woord gehouden do eerste maal was het na afloop van don oorlog mot Spanje en de eerste instelling van een republiek. Voor do tweede maal hebben ze zich met roem 'bedekt. Ook hot onder Amenikaansche auspiciën uitgeoefende bestuur is voortref felijk geweest. Op het oogen'blik, dat de Yankees hot eiland weer aan zichzelf overlaten, is het op den goeden weg naar wedvaart en bloei. Men verwacht de uit- muinitendste oogsten van suiker en tabak, die ooit gemaakt zijn. Reeds in de laatste jaren waren de suikeroogsten zoo groot, dat het overschot de Europcesche bietsui- Roman naar het Duitseh van GEORG HARTWIG. GO) Nadat alles dus was voorbereid kwam liet forste artikel in de courant, dat weldra door anderen werd gevolgd. Zonder ook maar een oogenblik te xvij- §en, bezield door de hoop zich zelf ten koste der medeplichtigen van schuld vrij te pleiten, vertelde Borker boe de gcheole ge schiedenis uit louter hebzucht en door lian- bedrog zich had afgespeeld. iiU ziot immers zelf, mijne hoeren," ein digde hij mof. diep treurige stom, „hoe hul peloos ik bon,tegenover die drie brutale ke- 2° zouden mc hebben doodgeslagen of Vergiftigd indien ik dc waarheid, van hun verzonnen fabeltje zou hebben ontkend. Ik ®b, zoodra het. mij maar ecnigszins ir.oge- ^!)k Mas, doze bedriegers uit dit huis verjaagd zonder hen ook maar iets te gever, van bet- geen mij niet toebehoort, licht medelijden met mij ik ben onschuldig, de anderen frider niet, clüe hebben straf verdiend, die egers, ^'l0 woekeraars, die slechts voor «en schijn een fotografiezaak hadden." élit redeneeren hielp hem echter niet; ker geheel van dc Amerikaansche markt heeft verdrongen. Cubaansche producten genieten in de Vereanigde Staten een reducdc van inko mende rechten, waardoor hun afzet zeer wordt vergemakkelijkt. Roosevelt, de voor vechter van de tolbevoorrechting, heelt er moeite genoeg mee gehad om ze doorto zetten. De Cubanen hadden op nieuwe voordeden in het zoo juist voorgestelde nieuwe tarief gehoopt; maar dat is hun tegengevallen. Of het Cu'baansche- volk zijn zelfstandig heid nu waardig zal blijven, is zeer zeker de vraag. De raseigenaardigheden van bel luit blanken, negers en inboorlingen ver mengde 'bloed doen zich gelden. Hierin moot ook de oorzaak der revolutie tegen de nieuw ingestelde regeering onder pre sident Patina, worden gezocht. Deze ras eigenschappen ontmoet men bijna overal in Middel- en Zuid-Am erika. Op de eilan den komt daar evenwel nog 'bij, .dat grooto massa's zuivere negers do eilanden bevol ken, van wier staatkundige eigenschappen lfaili zoo'n treffende getuigenis geett. Ontstaat er opnieuw gevaar voor leven en eigendom, dan zullen do Noord-Ame rikanen opnieuw tusschenbeide komen. liet reoht daartoe blijft van kracht. Bovendien hebben ze nog andere belangrijke rechten: de goedkeuring van leeningen, hot aanleg gen van oorlogshavens on het verbod dat Cuba iets aan een andere mogendheid af staat. Cuba op zijn beurt blijft zich'in do voordeelige klandizie der Vereenigde Sta ten verheugen. GEMENGDE MEDEDEELINGEN. F r a n k r ij k. Tc Parijs is gisteren een vergadering ge houden van werklieden en 'beambten, wel ke door 12.000 personen was bezocht. Een tiental sprekers van verschillende vakver- eenigingen voerden er het woord. Mot algomoeno stemmen wou! een motie aangenomen, waarbij de aanwezigen zich wedci'keeiig solidair verklaarden, het ïe- geeringsontworp, betrelfende dc instelling van oen nieuwe regeling voor de ambte naren, te verwerpen, waar alle gcsalarieer- den zonder onderscheid *t voordeel van de wot van 1884, dat ook het recht van sta king inlioudi, oischton, en besloten een com missie van twaalf leden to benoemen, voor de helft werklieden, in particulieren dienst, voor de andere holft werklieden en be ambten, in staatsdienst, teneinde een ont werp uit te wonken, om de salarissen der beide fractiën met elkaar in overeenstem ming te brengen, en de a l g e m. e e n e sta king voor to 'bereiden, voor het geval de regeering opnieuw do vrijheden der vakver- eeniging zou bedreigen of de postbeambten, die aan de laatste staking hebben deel genomen, zou treffen. De parlementaire wereld te Parijs is in rep en roer over de commissie, die door den Senaat benoemd is, om het wetsont werp op de inkomstenbelasting te onder- Prijs der Advertentiën: Van 1—6 regels fl. 0.92; iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hiervan zijn gratis aan het Bureau te hekomen. In de nummers, die Dinsdag-, Donderdag-en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advei'tentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, hij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. T m - voor de Redactie No. 123. ïntcrc. Telefoon v00r Administratie No. 103. Borker meeat vergezild van den commissaris van politie een rijtuig bestijgen om voor goed van deze plaats te ve 'dwiinen. Tegen zijn medeschuldigen werd een be vel tot inhechtenisneming uitgevaardigd en zware straffen wegens bedrog en meineed stonden allen te wachten. Geen vreugdekreet werd geuit, geen vreug- deteekon vertoond, toten Harry von Rewall Ivronfeld weer betrad, hoewel alle hallen warm voor hom klopten. Tof in liet diepst van zijn ziel getroffen, geschokt door deze onthulling, die nog zooveel raadsels onopge lost liet, trad hij op de nog geopende lijk kist van zijn stiefbroeder toe, wiens trekken hij zich niet meer kon herinneren Van al datgene, wat deze doodc zijn eigen dom zon hebben kunnen noemen, kon ITarry von Rowall hem niets anders afstaan dan een plaatsje onder de schaduwrijke kastanjeboo- men naast hen, die zijn intrede in de uerek eens met zooveel vreugde hadden begroet. Nadat de kist was gesloten om dat treu rige raadsel in de aarde te laten zakken, niiste Harry von Rowall bijna de kracht de treffende woorden, welke de dominee sprak, kalm aan te booren. De kerkklokken luidden het uit, do men- sohen fluisterden het elkaar toe en de rijke lijk vloeiende tranon bevestigden, dat do eens zoo benijde erfgenaam werd bijgezet naast zijn ouders op zijn laatste rustplaats. zoeken. Deze commissie, die, onder pre sidium van den ex-premier Rouvier staat, is zeer 'beslist tegen het voorstel-Caillaux gekant, Hoe Rouvier denkt over oen belas ting op rente, blijkt uit de redevoering, die hij 2 Juli 1896 in de Kamer hield en waarin hij zich o. a. als volgt uitliet: „Belasting op rente kan op geenerlei wijze verdedigd worden, zij is onnuttig,on wettig, onpolitiek, onproductief cu gevaar lijk." Ook nu oefende de heer Rouvier strenge eritiek on zijn medeverkozenen volgden in meerdere of mindere mate zijn voorbeeld. Men vreest voor de zooveelsto maal weer voor het ministerie-Clémcneeau. Italië. In de Italiaanscbe Kamer is Zaterdag de volgende motie van den afgevaardigde Guiceiardini 'behandeld: „De Kamer, ge zien do verhoogde broodprijzen, noodigt de Regooring uit onmiddellijk maatregelen voor tc stellen om lijdelijk de invoerrechten op graan en meel te verlagen." Giolitti, de minis tor-president, deed in antwoord op verschillende sprekers opmer ken, dat de huidige bespreking voldoende was om bijna geheel don invoer van graan to stoppen. Hij herinnerde eraan, dat tegen woordig alle landen bet meosl besliste protectionisme huldigen en acht het niet geraden, dat Italië alleen een tegengestelde richting zon uitgaan. Daarom verzet de Regeeiring zich tegen een schorsing, zelfs een tijdelijke, en tegen een verlaging der graanrechten. De motie, dooi' do regeering bestreden, werd verworpen met 258139 stemmen. Do Kamer ging daarop 'Uite-en tot 4 Mei. De koning heeft het ontslag van Casanas, minister van oorlog, ca Bei'betti, onder secretaris van posterijen, aangenomen. Generaal Spingardi is benoemd tot mi nister van oorlog en Rossi lot onder-secre taris van posterijen. Casanas diende zijn ontslag in, omul ai. de hem bij de begroeting toegestane som men niet voldoende bleken tol de door hem uoodig geachte legerliervormingcn. taat van Berlijn van 1878 had toegestemd, in een officieele wisseling van nota's, het noodzakelijk acht thans op dezelfde wijze tot opheffing der beperkende bepalingen omtrent de soevereine rechten van Montenegro in art, 29 van het Traetaat te geraken, en daarom aan de mogendheden vooratelt for meel toestemming te geven tot de opheffing van de bedoelde bepalingen. De Petersburgsche bladen begroeten dit voorste! van minister Iswolski met zekere ironie. Ze vinden dat liet. Russische cabinet met mosterd na den maaltijd komt door com pensaties te verlangen, die noch Europa, noeh Oostenrijk aan Montenegro zullen wei geren. De „Roess" verklaart dat minister Is wolski de kruimpjes raapt, die ges allen zijn van de tafel, waaraan Duitscbhind en Oos tenrijk copieus dineeren. B alkan-S taten. Aan do diplomatieke vertegenwoordigers van Oostenrijk-I longarije bij de mogendhe den, die het Traetaat van Berlijn hebben ondortcekeud, is opgedragen bij die mogend heden het formoele verzoek in tc dienen om hun instemming met de buitemverkingatel- ling van art. 25 van het Traetaat) van Ber lijn, handelend over Bosnié-llerzegowina. De Franschc minister Pichon heeft reeds oen gunstig antwoord aan Oostenrijk in dezen gegeven. Ilot Poterob. Telegnuriagentschap ver neemt, dat do Russische vertegenwoordigers in bet buitenland Vrijdag de opdracht kre gen zich lot de regeeringen der mogendhe den, die de Conventie van Berlijn ondertee kenden, te wenden, met de officieele verkla ring dnt de Russische regeering, nadat zij in dc opheffing van art. 25 van het Trac- Langzaam, tusschen lange rijen vun be langstellenden door, zette de stoet zich in beweging. In gedachten verzonken volgde Harry, gekweld door hopelooze twijfelende vragen. Hij ksek niet op alvorens de kist Wa» neergelaten - en daar plotseling was het hem ol ecu lichtstraal door de duisternis brak bij bet. graf stond Ingeborg met een krans van witte rozen in de band en met een blik van onuitsprekelijke liefde keek ze hem in zijn diep bedroefd gelaat. Nu wist hij, dat, zij de zijne wilde boeten voor alle munschen, dat zij de eer zijner moeder tegenover de gcheele wereld boog hield. En nadat do plechtigheid was afgeloopen en do menigte langzaam uit elkaar gin greep Harry ontroerd Ingeborg*s rechter handje. „O Inge boe eerlijk, dal je bij mij bent gekomen. Hoe kan ik je daarvoor ge noeg danken?" „Jc went (och immers wel, dat jij alleen voor mij btateuit en anders niets of niemand in de wereld." „O, Inge, hoeveel ruimer donk jij dan ik. „Maar hoeveel meer moet jij lijden. Laten we hopen Hij wiel haar haastig in dr 'ede. „Waar op? Op wat kan ik nog hopen? IIoc zal er ooit nog iets kunnen worden opgehelderd? Zeg me Inge, hoe ik de tnenschen zou kun nen overtuigen, maar neon, dat is onmoge- on- gezanl te Belgrado, De Oosten riiksche graaf Forgach, heeft aan de Servische regee ring kennis gegeven, dat. Oostenrijk-Hon- arije bereid is onmiddellijk de onderhande lingen Over hot handelsverdrag t'e be ginnen. De Servische minister Milowanowits ant woordde, dat de eerstvolgende ministerraad zich niet doze zaak zou bezighouden en de afgevaardigden zou benoemen. Turk (je. Ongeveer een maand, geleden heeft de Turksche regeering een edict uitgevaardigd, waarbij alle sdiuldoischers der Porto ver zocht werden, hun schuldvorderingen in to lenden. Zaterdag luidden de vorderingen van deze zwevende schuld reeds een hoo-gle van 12 miilioen Turksche ponden bereikt. P e r z i Te Tebris, dat reeds eenige maanden door de troepen van den sjah. wordt 'be legerd, lieerscht thans de hongersnood in. erge male. Er komen verschelden geval len voor, dat revolutionairen naar do re- geeringstroepen overloopen. Het vechten Wordt voorloopig gestaakt. Rel verkeer met Rusland is geheel onderbroken. reis te hebben gehad en wendde daarom gesteldheid voor, zoodat hij bij zijn moe der Bibi Haluna, de weduwe van den vorigen emir Abdurraehman Khan, kon blij ven. Deze dame, die als zeer ondernemend bekend staat, vatte nu bot plan op om baar zoon op den troon te helpen. Zij wist de me dewerking van verschillende officieren en ambtenaren te krijgen en door de samen zweerder» werd besloten den emir, diens zoon en erfgenaam Snajat Ullah Khan en zijn broeder Nasrullali Khan te vergiftigen en zich daarna kalm meester te maken van de egeering. Of deze aanslag mislukte, dan wel of ge bleken was, dat hij onuitvoerbaar was, is niet bekend geworden; vast staat echter, dat men ten slotte besloot ccn opstand te verwekken, die op 13 Maart te Kaboel en tevens te Djellahabnd zou uitbreken, en die aan de bovengenoemde personen, den opper bevelhebber van het leger en nog eenige aanzienlijke personen het leven zou kosten. Een der samenzweerdei's echter, die de onder wijzer was geweest van den kroonprins, kreeg te elfder ure berouw, waarschuwde zijn oud leerling en deelde de lijst der samenzweerders mede. Deze lijst werd zoo spoedig mogelijk naar Djellahabad gezonden. In het kamp van den emir bevond zich een twaalftal per sonen, die in het complot betrokken waren, onder welke eenige officieren, die onmiddel lijk in den kerker werden geworpen. Intus- schen had de aanstaande trooiisopvolger te Kaboel ook de leidcre van de samenzwering in hechtenis genomen en dezen na kort ge ding terecht doen stellen. Zoo werd dc samen zwering onderdrukt. Omtrent hetgeen met Ocmar Drian en zijn intrigante moeder is geschied, meldt do berichtgever niets. BINN ENLA ND. Griekenland. Rhallis, wien door den koning was op gedragen om een nieuw kabinet te vormen, heeft daarvoor bedankt, omdat hij meent geen meerderheid in de Kamer te kunnen vinden. Op zijn aanwijzing heelt de koning Theotctois mot bet vormen van een kabinet belast. Afghanistan. Do correspondent van de „Daily Tele graph" te Allahabad in Britsch-Indië geeft in 't kort eeu verhaal over de samenzwering tegen den emir van Afghanistan, waarvan tot nog toe slechts eenige vage geruchten tot Europa waren doorgedrongen. De correspondent vertelt dan, dat de emir Ilabiboellah Khan, toen hij togen het einde van Januari van Kaboel naar Djellahabad zou vertrekken, zijn jongen stiefbroeder Ocmar Dsjan had bevolen hem te begelei den. Deze schijnt, echter weinig lust in do lijk. liet geheimzinnig verleden zal wel altijd een raadsel blijven." „Jij hebt voor ie zelf de overtuiging, die je moei hebben. Wat maakt het voor jou uit of er nog vee! meer zijn, die hetzelfde be wustzijn hebben. En ik ik wil bij je zijn altijd, al je vreugde en leed doelen. „O Inge, kon ik hier toch maar even voor je neerknielen." Hij bood huur zijn arm aan om haar naar het rijtuig te geleiden. „Mag ik je op den Kikelburg voor dit oogenblik komen danken?" vroeg hij aar zelend. „Alleen dan, wanneer je mij als mijn ver loofde- den verlovingsring teruggeeft. Kom dan spoedig." Toen ze reeds in het. rijtuig was gezeten riep ze bom nog even weer terug. „Jc moei weten, dat morgen de groother togin onze Kikelburg met een bezoek wil verecren." Hij hoorde vooral dat woord „onze" on lang nadat Inge met liet rijtuig was verdwe nen, klonk dit woord nog vroolijk in zijn ooron na. HOOFDSTUK XX. Het stadje Siebenhnuson was feestelijk versierd, vooral was bet, Stationsgebouw in een feestgewaad gestoken. Achter dit gebouw daar, waar de equipages van den Kikelburg ^tonden te wachten, verhief zich de cere- Consulaire dienst. De minister van buitenlandsche Zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, lat dn consul der Nederanden te Montevideo (Uruguay), zich voor eenigen tijd met verb? van zijn post heeft verwijderd. Het consulaat wordt waargenomen door den vice-consul daar ter plaatse, den heer E. lluete, aan wien in bet Nederlandsen. ge schreven kan worden. („Stct.'L Audiënties. Do gewone audiëntie van den minister van Ci'jog zal Donderdag niet plaats hebben. Personalia. De nieuwbenoemde raadsheer in den hoo- gen rand, mr. Bosch; nam heden voor het eerst deel aan 's hoogen raads strafzitting. Tweede Kamer-verkiezing. De Nedïri. vcreeniging van Spoor- rn Traniwegpereer.u'l vormt een vet! lezingsf ter bevordering van de verkiezing van den heer J. Oudegeest tot lid der Tweede Ka mer in Amsterdam II waar hij, zooals bekend is, gesteld is door S. D. A. P. ten einde iemand in de Tweede Kamer te brengen, die van nabij bekend is met de poort; daarnaast stonden in witte zomertoi- letjes met bloemen in bet haar een twaalftal vroolijke jonge daines met rozen in de hand om ze voor de groothertogin neer te strooien. Juichende welkomstloonen weergalmden toen de extratrein voor bet perron stil hield en v°°r bot raampje der hertogelijke eoupóe een lieflijke vrouwengestalte verscheen. Een oogenblik later zag men baar haas tig op Ingeborg toesnellen om deze hartelijk te omhelzen en haar op beide wangen te kussen. „Eindelijk, lieve gravin, heb ik dus mijn plan ten uitvoer kunnen brengen Met het oog op Inge's rouwtijd waren de hertogin zoowel als juffrouw Bastiani in het zwart gekleed, welke kleur beiden uitste kend stond. Ofschoon Elisabeth Christitne zoor in luiar voordeel was veranderd, kon ze nog geen schoonheid worden genoemd, maar wel maak te ze een lieven, vriendelijken indruk op allen, die haar zagen. In elk woord, in eiken blik, waarmee ze voor de haar bewezen eer dankte, lag zoo iets aantrekkelijks, dat iedereen verrukt was van hun jonge hertogin. (Wordt vervolgd,} SCHIEDAMSCHE COURANT Éfe VTg^SSSS-sr"

Schiedamsche Courant | 1909 | | pagina 1