oburehajtidel worden, tiaar het jKirtijbestuur verwezen. Wat do ongelieden-organisatie betreft, zal het bestuur overwegen of invoering van een regeling als in Duitschland getroffen wordt, hier to volgen is. Daar het uur verstreken was, de verdere punten aangehouden congres door den voorzitter met wekkend woord gesloten. werden en het een op- Het scboonlieidsbeglnsel. Te Rotterdam vergaderde Zaterdag de af- deeling Botterdam der Nederlandsche Vor- ceniging tot) bevordering van het sclioon- beidsbeginsel in het onderwijs, en wel in do bovenzaal „Boneski" aan don CooLingel. Do middagbijeeukomst werd door tal van belangstellenden bijgewoond en werd ge opend door mei. Ida Ilcyemums, die er op wees dat de vereeniging te 's-Gravenhage reeds een vijftal jaren bestaat en daar op veel succes mag bogen. Verschillende om standigheden leidden er toe dat de afdecling Botterdam eerst kort geleden gesticht werd. Zij zette het liooge belang van do bevordering van het schoonheidsbeginsel in het onder wijs uiteen, dat vooral daarin gelegen is dat het de liefde voor het schoono en goede aan kweekt en de bandeloosheid tegengaat. Deze bijeenkomst had nu ten doel om de aanwezigen aanschouwelijk voor te stellen, in welke richting de vereeniging werkzaam wil zijn. Daartoe werd een welgekozen programma uitgevoerd. Zoo werden onder leiding van mej. C. Seholten door leden van de Ver eeniging tot verbetering van den Volkszang» aïd. Botterdam, gesteund door heb Algem. Ned. Verbond volksliederen uitgevoerd; on der lending van den heer G. J. van Tonge ren Jr., door leerlingen van openbare en bij zondere scholen gymnastische rei- en stok- oefeningen vertoond; onder leiding van mej. Branco van Dantzig, leerares in solozang en spreken, oefeningen in hygiënisch spreken met eenige leerlingen der gem. vormschool tot opleiding van onderwijzeressen. Voorts kregen we te zien Bhytmiscbe gym nastiek, onder leiding van mej, Vessels, met leerlingen van het Muziekinstituut H. Brauer; voordrachten door een leerling en oud-leerling der fl. B, S. voor meisjes, ter wijl het. programma besloten werd met liede- ronzang door een kinderkoor ten gehoore ge bracht, onder leiding van Mej. II. Bramver en met manieren, onder leiding van mej II. Weasels. Voorts was er een uitgebreide tentoon stelling van toeken-, borduur-, vlecht- en boetseerwerk. Uit een en ander bleek duidelijk het schoonc doel dut door de vereeniging beoogd wordt. Zateulagavond werd andermaal vergaderd, waarbij dr. J. D. Bierens de liaan te Aer- denboul (Haarlem) het onderworp behan delde: „De beteekenis van den schoonheids zin in de opvoeding." Daarna behandelde de heer C. Vrij, hoofd- der school van de „Nieuwe Schoolvereeni- ging", te Amsterdam, de middelen die tot ontwikkeling van den schoonheidszin kunnen strekken. De belangstelling welke in deze bijeen komsten getoond werd, doet verwachten dat de afdecling Botterdam dezer komst getroffen, die echter niet verder kan gaan dun de gemeentegrens, terwijl Haarlem, eveneens tot aan de gemeentegrens, aan de Hollandsche Spoor voorloopigc concessie heeft verleend, in aansluiting aan do con cessie voor een hoofdlijn midden door de stad, onze tegenwoordige paardentram, wel ker concessie weldra afloopt. Iïet. zal niet gemakkelijk zijn deze tegenstrijdige belangen te verzoenen, zoo niet partijen zelve daartoe willen medewerken. Do E. N. E. T. heeft nu n.l. ook conees- cessie voor het traject binnen Haarlem ge vraagd, en de tramcommissie uit don Ge meenteraad is van oordeel, dat men het best doet deze te verleenen, omdat de ter mijn waarvoor de Hall. Spoor voorloopig concessie had, verstreken is, zonder dat. zij an haar recht heeft gebruik gemaakt. B. en "W. oordeelen echter, dat hiervoor overwe gende redenen hebben bestaan en dat Haar lem de termijn dus dient te verlengen. Zij stellen daarom voor het verzoek van de E. N. E. T. af ie wijzen. ITet woord is nu aan don Baad. En eindelijk werd heden behandeld de 'oordracht tot het inrichten van een Centra- Ion Schooltuin, waarin de leerlingen van alle «holen hun botanische kennis zullen kunnen verrijken. ook alle hebben. reden van bestaan zal blijken te Kermis. Tramplanncn. Centrale Schooltuin, Men schrijft ons uit Haarlem: Door den Gemeenteraad werden heden enkele voordrachten behandeld die van meer dan locaal belang kunnen worden geacht Het al of niet afschaffen van do ker- m i s, is een zaak die voor of na in de moeste gemeenten, waarin dit oude volksver maak nog bestaat, wel aan de orde zal komen Hier is het verzoek om afschaffing uitge gaan van de plaatselijke afdecling van den Vrouwenbond tot verhooging van het Zede lijk bewustzijn, en aanstonds kwamen ver schillende vereenigingon daaraan adhaesie betuigen. In al die adressen, en ook in de rappor ten, door B. en W. ontvangen van de poli tic-autoriteiten, aan wie om advies was ge vraagd, wordt vooral met. het oog op do openbare zedelijkheid de afschaffing be pleit. Van sommige der politic-mannen zou men het, hun beschrijving van het kermis- euvel lezende, betreuren dat zij geen jour nalisten zijn geworden, zoo aanschouwelijk huu voorstelling; bijv. van „vrouwen, onder den eenen arm een kind dragende, onder 'den anderen een bos paling", van meiden en jongens die langs de kramen en tentjes zwierbollen, van de Haarlemmerhout, die da hij klappen kon, geweldige vrijage zou melden, enz. Laten we dadelijk zeggen dat die voor stelling overdreven is. Ze was misschien juist voor een jaar of 15, doch sedert dien is de kermispret kalmer geworden en buiten sporigheden komen weinig of niet meer voor. B. en W. hebben dan ook, in afwijk van de politie, wier beschouwingen als orationes pro domo (de kermis geeft veel soesah) kunnen worden aangemerkt, geprae- adviseerd de verzoeken om afschaffing te wijzen van de hand. O verveen, een „voorstad" van Haarlem ofsohoon behoorende tot de gemeente Bloe mendaal, mist nog altijd een trainvcr- b i n <1 i n g. Er zijn t w e e voorloopige con cessies ver'eend, 't. geen niet bevorderlijk is voor de uitvoering 'der plannen. De ge meen le Bloomendnal heeft met de E. N E. T., die in onze gemeente een ceintuur baan exploiteert, een voorloopigc overeon- huLsvcs-t.ing bij toezicht en bewaking aan boord van schepen, zoodanig, dat- waar mo gelijk een verlicht en verwarmd vertrek den ambtenaren ten dienste staat; b. behoor lijke gelegenheid tot het aan eri van boord gaan van schepen, waarop ambtelijk toezicht noodig is. ITet aftredende bestuur werd bij acclama tie herkozen. Dc volgende algemeene vergadering zal worden gehouden te Schiedam. Kommiezen bi] 's Rijks belastingen. Gioteren is te" Amsterdam, onder leiding van den heer J. Huykman, den voorzitter cl es be-duurs, gehouden do jaariijltsche alge meene vergadering van de Vereeniging van kommiezen bij 's rijks belastingen in Ne derland. Het jaarverslag van den secretaris, den heer J. Zekleut-luus, gaf aan dat het aantal leden buiten de vereeniging steeds geringer werd. In het tijdvak 1 April 19081 April 1909 werden 53 leden afge\oerd, doch kwa men er 111 bij, zoodat het totaal-aantal met 58 vermeerderde, en thans 25-16 bedraagt, waaronder 7 laden vnn verdienste, liet aan tal afdeelingetn bleef stationair. Herinnerd wordt aan de kwestie-Koenen, die door het gerechtshof to 's-Heriogenbosch op 13 Mei 1908, werd vrijgesproken. Hulde wordt gebracht aan rar. (J. IV. van Gigch, die Koenen's verdediger was. Uit het financieolc verslag bleek, dat de U-angsten waren /2C19, de uitgaven /21G9. zoodat er dus een batig saldo is van ƒ450. Hierna werd voortgezet de behandeling van dc door het bestuur opgemaakte ont werpregeling geslacht, welke in de vorige vergadering niet tot een eind kon «orden gebracht. Zij werd saaingesteld, nadat hot bestuur met minister De Meester een onder houd had gehad, en deze verzocht had de wenschen der vereeniging in eon ontwerp regeling kenbaar te maken. Volgens art. 1 dit ontwerp vervalt het tegenwoordig benaderingsstelsel voor risico van den amb tenaar, en wordt het vervangen door hot, stel sel van benadering voor risico van den Staat. ITet bestuursvoorstel werd aangenomen. Aangenomen werd een voorstel Delft om den minister van financiën te verzoeken, bij detacheering van komumiezen naar plaatsen, waaraan standplaatstoelage is verbonden, die toelage ook den gedetacheerde toe te ken nen, irulicn althans aan hun standplaats geen of lagere toelage verbonden is, of in zoo danige gevallen in plaats van detachee ring tijdelijke verplaatsing toe te passen. Echter werd liet voorelel uitgebreid naar advies van het hoofdbestuur, dat het noodig achtte do toelage ook uit to kecren hij ver plaatsing van een hoogerc naar een lagere standplaats. Evenzoo werd aangenomen oen voorstcl- Amsterdam om tc ijveren voor vrij vervoor per tram of boot naar en van de plaats waar dienst te verrichten is. Mede vereonigde de vergadering zich met een Voorstel den Bo»ch om rle noodzakelijk heid uit te spreken, dab bij overlijden van een ambtenaar aan de nagelaten betrekkin gen een bedrag worde uitgekeerd Dir. bel., Invoerr. en Acc. Bij Kon. Besl. van 10 dezer zijn benoemde tot ontvanger der dir. belast, en acc. to Litli, D. N. Hakbijl, ontvanger der zelfde •middelen te Beilen; tot on.tva.nger der dir. belast, en acc. te Horst, L. A. Eisinik, ontvanger der directe belast., invoerr. en acc. te- Ittervoorl; tot ontvanger der directe belast, te Am sterdam (6de kantoon^, J. 'F. Mirandolle, ont vanger der zelfde middelen te Rotterdam (3de afdieolingi). is, voor den tijd van één jaar belast met do waarneming van de betrekking van ontvanger der directe belast, en acc. te Schagen, W. Kuypers, verificateur dor in voer. en acc. te Rotterdam; is, met ingang van 16 April 1909, defeni- tief 'benoemd tot ontvanger der directe belast, en acc. te Slochteien, .T. Schipper, waarnemend ontvanger dier middelen aldaar; is, met ingang van 1 Mei 1909, defini tief benoemd tot ontvanger der directe be last., invoerr. en acc. te Sas van Gent A. II. vair der F een, waarnemend ontvan ger dier middelen aldaar; is benoemd tot ontvanger der directe be last. on acc. te Balk, J. E. van Timmeren, surnumerair der directe belast., invoerr. en acc. in de directie Groningen. Bij Kon. Besl. van, 10 dezer zijn de na volgende pensioenen verleend, te weten: krachtens de "Wcdiuwenwet voor de amb tenaren 1890 en de wet van 2 Juli 1898 Btsbl. no. 167), als aan: .T. B. on C. Hessels, kinderen uit het huwelijk van wijlen den kommies-ontvanger bij 's rijks belastingen Hessels met wijlen II. of J. II. Sohcenman, f143. do mot drie maanden bezoldiging, zooals dit bij do staatsspoor geregeld is, terwijl op voorstel van Eobith besloten werd, cri bij de regeering op aan te dringen den kommiezen voor den dienst te water bij in dienstere- ding een tegemoetkoming te verleenen voor het aanschaffen eener uitrusting, noodig voor het uitoefenen ran den dienst. Tilburg stelde voor aan de regeering tc verzoeken in tc trekken de ministerieels resolutie van 22 Jan. 1908 (in zake examens). Dit voorstel werd goedgekeurd. Daarna werd gepauscerd. Na de pauze werd aangenomen een voor- stel-Lohith om tc ijveren voor verkrijging eener wijziging van art. 95 (O. B. 1904) in verhand met dc resolutie verz. 1908 no 11 in dezen geest, dat de beperking, slechts tweemaal aan het examen voor kommies-veri ficateur deel tc mogen nemen, vervallc. Geruimen tijd werd gediscussieerd ovei oen voorstel van de afdecling Valkenburg, om te besluiten tot de uitgave vim een eigen orgaan. Aangenomen werd een motie-Zaandam, waarin de vergadering zich in principe voor een eigen orgaan verklaarde, maar de uit gave wordt, uitgesteld tot hot bestuur den tij-: gekomen acht. Ook het bestuur verklaarde 'zich hiervoor. Aan het dagelijksch bestuur werd vrij beid van beoordeeling gegeven over de ru briek der vereeniging in „de Fiscus". Besloten werd, op voorste! van het be stuur, toe te treden tot de Vereeniging tot ondersteuning van Burgerlijke ambtenaren en beambten in 's "Rijks dienst, eji op voorstel van Amsterdam om te ijverena. voor betere hot politiebureau komen gezelschap hou den, zij hot ook niet in hetzelfde vertrek. De aangehoudene is de 17-jarige L. dc K,, uit Rotterdam, die voorloopig nog in bewaring gehouden wordit. 1-4 April. Geb Vooruit 14 14 •14 15 s 10 10 1G 16 17 18 Financieel nieuws. De minister van financiën maakt bekend a. dat op 10 April bij de betaalmeesters in kas wasf 2,656,544.64 b. dat op denzelfden dag door de Nederl. Bank, inge volge art. 11 bis van haar octrooi, aan 's lands kas een voorschot was verstrekt ten bedrage vanf 13,892,332.89 c. dat op den genoemden datum in omloop waren schatkistpromessen tot een bedrag van111,009,000.00 («Slct.") STADSNIEUWS. Naar wij vernemen is de burgemeester) de heer dr. M. A. Brants, gisteren naar "Wiesbaden vertrokken, om daar volledig herstel te zoeken, nu in zijn toestand een maal een verbetering is ingetreden. Aan den Gemeenteraad is medegedeeld, dat voor de benoeming van een onderwijzeres aan school F worden voorgedragen, de dames 1. J. Kruithof, te Schiedam2. C. Guilanard, te Brielle3 W. M, J. Heijligers, te Schiedam. De benoeming zal geschieden in de raads vergadering van 20 April a.s. Bij Koninklijk Besluit van 10 dezer is be noemd tot ontvanger der dirreetic belastin gen, invoerrechten en accijnzen alhier de heer M, H. Sauer, ontvanger dier zelfde middelen te Tilburg. fReeds gisteravond in de stad gebulletineerd.) Tweede Kamer verkiezing. De afdecling Utrecht der S. D.A. P. heeft thans definitief, in de plaats van rar. Mendels, tot candidaat voor de Tweede Ka mer voor Utrecht II gesteld: dr. J. van Leeuwen, te Schiedam. De candidatuur is door het partijbestuur der S. D. A. P. goedgekeurd. Schiedam Vooruit. Belangstellenden in het wel en wee der vereeniging «Schiedam Vooruit" herinneren wij aan de hedenavond halfnegen in de Spoelingvereeniging te houden ledenverga dering dier vereeniging, waarin een bestuurs lid zal moeten worden benoemd, mededee- lingen zullen worden gedaan enz. enz. Moge een drukke opkomst getuigen van groote belangstelling. Hedenmorgen, omstreeks 9 uur werd van eein wagen, dik: onder aan den Vlaardin- ger dijk vóór do Laan Ons Genoegen on beheerd was gelaten, ontvreemd een stuk zocteeniclksche kaas en een worst. Dit feit werd 'bedreven door twee jongens, die, toen ze zagen dat hiui diefstal niet onopgemerkt was gebleven, do vlucht namen, berst den dijk op en toen do Kortlandpokler an. Zij worden gevolgd door burgers en politie, en een wildo jaolxt ontstond door de lan derijen, over do sloten, iin de richting van do WesHTrankelandsohe laan. Een der jon gens wist bij die> jacht te ontsnappen, maar do andere werd voor een sloot gegrepen cn naar heit politiebureau overgebracht. De gestolen waar bleek hij te hebben weg geworpen, maar die was spoedig weer te ruggevonden en is op het politiebureau ge deponeerd. De andere jongen wordt opge spoord én zal weldra wel zijn collega op AGENDA. Spoelingvereen. «Schiedam 8% u Ledenvergadering Soc. Harmonie. 8 u. Concert door het orkest van het Concertgebouw. Tivoli Schouwb. 8 u. Kaat Mossel, Nutszaal, Rotterdam. 8 u. Symph. Vereen. Mozait. Concert Tivoli S.houwburg. 8 u. Kon. Ver. Het Ned. Tooneel, Ultimo. Musis Sacrum, 8 uur. Openbare vergadering. Spr. J. R. Snoeck Henckemans, «Door samenwerking tot verbetering. Een woord tot hen die de armen liefhebben." S. O. V. Openbare gymnastiekles, onder leiding van don heer Ghr, Krijger, 8 uur. Groote Schouwburg Rotterdam.Too- neelgezelsch. 8 uur. Het huwelijk van Florence Bell. Tivoli Schouwburg. 8 u. De Hage- spelers. Hamlet. S. O. V. Rotterdamse!» Tooneel „üe Stem van het Geweten", 8 uur. S. O. V. Vriendenkring gevolgd door S uur. Musis. Concert van het Dilett Symph Orkest en van de mannen zangvereen. «Zang-en Vriendschap.' Groote Schouwburg. Opera-Vereeni- ging Amsterdam, D'e Meistersinger. Gemeenteraad, Schiedam, 2" uur. S O, V. Rotterd. Onderwij <ers Too- neelvereeniging. Mariken van Nieu- megben. 8 uur. S. O. V. ITet Volkshuis. „De op gaande Zon", 1\ uur. 24 en 25 April. Geb. v K. en VV Rotterdam. Kynologenclub. Intern, hondenten- toonstelling. Te Rotterdam eiken avond Circus Variété Pflagirig en Casino, Coolsingel. Van vergaderingen, bijeenkomsten, con certen, vermakelijkheden e. d g. verzoeken wij steeds geregeld mededeeüng, opdat wij die in onze agenda kunnen opnemen. do schade to vergoeden, doch toen de poli tie zich er mede had bemoeid, was de schade in eens gestegen en tegen, dat hoogere be drag hadden ze bezwaar gemaakt. De kantonrechter wees er echter op dat het hier niet ging om de gevolgen van het strafbare Feit, maar onkel om het strafbare ieiit zeli. Het O. M. eischte voor elk hun- nor een boete van 5 subsidiair 2 dagen hechtenis. De landbouwer C. L., te 's-Gravenzamle die een hengst heeft, welke niet is goedge- kcurtl, had dien ter beschikking gesteld ter dekking van 3 merries, toebehoovonde aan zijn buurman D. T. C. D. Twee merries wa ren er door gedekt. De eigenaar der merries wist niet dat de hengst niet goedgekeurd was en dc eigenaar van den hengst had spijfc dat hij het dier ter beschikking had gesteld. Het O. M. wist echter van nog meer geval len, die echter nog niet vervolgd werden en eischte tegen den eigenaar vnn den hengst ƒ25 boete of 2 dagen hechtenis en togen don V se ili st di •Pc 5 d« re dc dc I u to m Hl tit dagen. Tooncclveroeniging „De twee Ringen", „Daar is mijnheer", 19 19 20 20 22 Ingezonden Mededeel ingen. Acht jaar lang bloedende aambeien. Opnieuw een schitterende genezing door Zam-Buk. Ziehier alweer een geval, dat bewijst welk een uitmuntend en zeker geneesmiddel tegen aambeien Zam-Bnk is. De lieer Cornells Lonwens, IVeste Wagenstraat 3, te Botter dam, van beroep kellner, zegt: „Gedurende acht jaar was ik lijdende aan die ellendige ziekte, bloedende aambeien. Ik was zóó zwak gewprden, dat ik soms niet in staat was te werken. Toen werd mij Zam-Buk gerecommandeerd, ik kocht eon doosje en het doet mij genoegen te zeggen, dal), nadat ik Zam-Buk korten tijd gebruikt had, de kwaal verdwenen was, en ik ge heel ben genezen. Ik sta U gaarne toe dit liekcnd te maken." Zam-Buk, de wonderbare genezende zaif, is een zeker geneesmiddel tegen aambeien (blinde, bloedende en jeukende), eczeem jeukende huidziekten, zweren, ieuk, .etterende wonden, wonde enkels, zeere beenen, sneden, brandwonden, kneuzingen, brandblaren, dauw worm, zeer hoofd, wonde voeten, loopende zweren en alle huidziekten. Verkrijgbaar bij alle apothekers en drogis ten 5 ƒ1.90 per groote doos, of franco per post tegen dezelfde prijzen direct bij de Zam- Buk Co., Rokin 8, Amsterdam. tweeden beklaagde ƒ15 boete of De slijter B. S., alhier, had gedistilleerd afgegeven aan een jongen beneden de 16 jaar, doch verklaarde te zijner verontschul diging dat deze jongen zoo groot was, dat hij hem voor veel ouder had aangezien: hij kon toch niet aan elke klant vragen hoe oud deze was. Het O. M. vroeg ƒ10 boete subsidiair 3 dagen hechtenis. Een boete van 1 subs. 1 dag hechtenis werd geèischt tegen P. P. C. D., die op een sleeperswagen had doen vervoeren 4 fus- en tosamen wegende 3110' K.G., wat een verboden gewicht voor één vracht was. Tegen een iong mensch L. M. S., die in de Warande had gewandeld' met- een dame en een hond on op het herhaald verzoek van een fietsenden politie-agent die door den hond telkens werd aangevallen en zich ten slotte met de sabel tegen liet dier had moe ten verdedigen, geweigerd had het dier vast le houden, werd, na een schrobbeering van den ambtenaar, een boete van ƒ10 subsidiair 3 dagen hechtenis geëiseht. Twee personen waren bekeurd voor het visschen met 'n zegen in een andermans visch- water, doch konden zich niet met het donk beeld vereenigen dat zij een onrechtmatige daad hadden bedreven. De jongste was eige naar vnn de helft van liet water en de oud ste, die reeds 80 jaar is, had dem ander in loondienst slecht© geholpeneerstgenoemde zeide drat or eon wetsartikel bestond op grond waarvan elk der mode-eigenaars het geheele water mocht afvisschen. De kantonrechter meende dat het wet- boekje van bedel, wel een zeldzaam exem plaar was en vond het jammer dat deze dat boekje was kwijt geraakt. Het O. M. eischte voor den jongste ƒ2, voor den oudste fl boete, voor heiden subsidiair 1 dag hechtenis. Een in een vroegere zitting bij verstek veroordeelde, G. D. D., had verzet aangetee- kend tegen het vonnis. Hij verklaarde echter dit niet te hebben gedaan omdat hij bezwaar had tegen die straf, die was heflt, maar hij had behoefte zijn hart eens te luchten over de veldwachters die heelemanl hun zaken niet deden, zooals ze dab moesten doen; daarover wilde hij nu eens komen klagen De kantonrechter maakte hom duidelijk dat hij dan aan een verkeerd adres was en bevestigde het vonnis. Rechtzaken. Voor het Kantongerecht. Als voor een kaleidiskoop passeeren weke lijks voor het kantongerecht een reeks van de meest verscheiden zaken, betreffende overtre dingen van wetten en verordeningen van meer of minder ernrtigon aard. Doch het meerendeel der vervolgden vertoont zi gewoonlijk niet in de Kantonnale rechls- zaal, afwachtende wat dc kantonrechter ais straf hun zal toebedeolen. Toch zijn er ook velen die zich tegen do beschuldiging trachten te verzetten als „min der juist" of die „verzachtende omstandig heden" pleiten. Zoo o. a. de kuyper G. J. v. L., te Vlaardingen, die niet de veilig heidsmaatregelen, voorgeschreven door den Inspecteur vnn den Arbeid, in zijn fabriek had aangebracht. De motor, <lie niet aan die eisclien voldeed, had hij oud gekocht en door de opstelling en de richting der riemen kon er geen nanzetpompje aangebracht worden. Een beveiliging van dc mechanische zaag zou liet zagen van zware blokken onmogelijk maken Maar liet O, M. constateerde dat de hek! do strafbare feiten erkende, cn vorderde 3 irnui ƒ10 boete, subsidiair 3 maal 3 dagen hech tenis. Drie jonge mannen die aan den Hoek van Holland zoo woest hadden helpen duwen aan het melkwagontje van N. J. v. d. L., al daar, dat het wagentje was omgevallen, de melk weggevloeid en schade aan blikken en wagen aangericht was, erkenden hot feit, maar zij hadden v. d. L., die te voren met hen in een café om „rondjes" gedobbeld had, enkel vriendschappelijk vergezeld, al er kenden zij ook dat het rijden „wat hard; was gegaan. Zij waren editor bereid gewees Hulp bij zelfmoord. Voor dit zeldzaam voorkomend feit stond gisteren voor de Rotterdamsehc rechtbank terecht een orgeldraaier te Schoonhoven. In liet begin van dit jaar zou hij aan zijn vromv op haar verzoek petroleum en lucifers hebben gegeven, waarmede zij haar kleederen en boddegoed overgoot en in brand stak. De deskundigen hadden geconstateerd, dat de vrouw aan de daardoor ontstane wonden overleden was. Reeds jaren hadden man en vrouw een slecht leven gehad. Zij, sukkelende, werd door de meeste getuigen afgeschilderd als iemand met een abnormaal verstand, en met een zeer prikkelbaar humeur. Herhaaldelijk uitte de vrouw maar het verlangen om zich van kant. te maken. Eens had hij in wanhoop haar daartoe een mes gegeven, doch thans op haar verzoek haar de petroleum on lucifers verschaft. Geüisch't werd een gevangenisstraf van tien maanden, waarbij in aanmerking ge nomen werden de gunstige getuigenissen om trent beklaagde afgelegd cn de bittere levens- omstandigheden. Duitsche Greet. Naar de openbare terechtzitting der llaag- sohe rechtbank is, naar men verneemt, verwezen de zaak tegen De V., schrijver van de 'bekende brochure met betrekking tot de „Duilsoho Groet "-zaak, door welke 'brochure de zaakwaarnemer B. zich be- lecdigd acht. Als verdediger van bokl. De V. zal op treden rar. Bourlior. De Dapendrechtsche strafzaak. liet gerechtshof te 's-IIertogenbosch deed heden uitspraak in de Papendrechtsehe straf zaak. H. Garshagen, sjouwerman te Papen- drecht, werd schuldig verklaard wegens smaadschrift en veroordeeld tot twee maan- den gevangenisstraf, ü-o verdediger van 'beklaagde, mr. dr. Dfcko, heeft onmiddellijk cassatie aanga- te eken d tegen hot arrest. De diamanten uit het faillissement-Stokvis. Voor de le kamer der rechtbank itc Am sterdam, na.tr, gisteren de substituut-officier van Justitie, mr. L. Ch. Besier, zijn regui-, sitoir in de zaak van de firma Weyl ucmag Hwui: im^wvtvtUj

Schiedamsche Courant | 1909 | | pagina 2