BINNENLAND, STADSNIEUWS. Kunst en Wetenschap. Rechtzaken. neemt nu de „Correspondeneia d'Espana", dat Mohained op bevel jvan zijn broeder vargiltigd zon zijn, omdat hij had getracht Abdoel Azis weder op den troon te her stellen. j Prins Kano. Prins en primes Kutio van Japan stapten gislernmnitklag te ongeveer 5 u«r af aan heb Palace Hotel te Bchcveningen om er de the te gebruiken, welke op verzoek van de hooge gasten tot ongeveer uur werd voortgezet in de fraaie appartementen aan do zeezijde. Jje vorstelijke personen plaatsten hun liandtctjkoningen in het (lulden Boek van Scheven ingeii. Bij hun tocht door de stad bezochten zij ook het Mauritslmis. Hedenochtend 9.21 uur begaven zij zich naar Amsterdam om van daar te ongeveer 5 uur 's nam. terug te koeren. Do g-ourorneur-generaal. Naar .,Pe Nederlander" verneemt., zal de gouverneur-generaal van Oosl-Fiidië, J. B. van I leutsz, in October a.s. repatrieeren. Rechterlijke macht. Door de arrondi&cmenL-rcclitbank te ïiel is, ter vervulling der vacature van kanton rechter te Zaltbonnnel, opgemaakt do navol gende uiphabctische lijst van aanbeveling: mr. .T. C. baron Creutz, kantonrechter te Hen Helder; mr. J. J. Ncunmn de Loos, griffier bij het kantongerecht te Breda; nu". M. J. Tlioofb, griffier bij liet kan tongerecht te Zaltbommel. („Stet.") E. van der "Ven. f Men seint ons uit Haarlem Op 75-jarige leeftijd is hier overleden mr. E. van der Ven, oud directeur der H. B. Schooi, oud-schoolopziener, conservator van liet physisch-kabinet der Teylerstichting. Ontslag ds. Van Lummel. In ds godsdienstoefening welke gisteren in de gereformeerde kerk te Delft gehou den werd, is namens den kerkoraad medege deeld dat ds. O. J. TV. van Lummel we gens gebruik van sterken drank zijn plichten niet nakwam en deswege was berispt, Ds. Yan Lummel hooft daarop ontslag genomen. Drago. Reuter seint uit Buenos Aires, dal dr. Drago aan boord van de sAstitrias" van daarnaar Em'opa is vertrokken, met liet doel, zich naar den Ilaag te begeven. Tweede Kamer-verkiezing. Naar uit mededooling in het „Hbkl." blijkt, zal dr. J. Th. de Viseer, gekozen in de districten Leiden en Ilarlingen, voor Leiden optceren. Naar men verneemt zal de aanstaande Ka ïn erve rk ie zing in hot district Amsterdam IV, noodig geworden door liet niet, aanvaarden der benoeming door den heer J. TV. IJzer man, nieL Lij enkele candidaatstelling nt'loo- pen. De sociaal-democraten zijn van plan met een eigen eandidaat uit te komen. Reeds nu worden als eandidaten der S. D. A. P. genoemd de heeren II. van Ivol en mr. Mondeis, Hoewel deze laatste gedurende korten tijd geen lid der S. D. A. P. is ge weest, en dc partijstatuten voorschrijven, dat men minstens 1 jaar onafgebroken lid der port ij piloot zijn, om voor een candidatmir in aanmerking te komen, zou men in dit geval daarvan willen afwijken. Een defini tieve keuze is natuurlijk nog niet gedaan. Dr. A. Kuyper. Naar wij vernemen, heeft dr. A. Kuyper een brief geschreven aan den secretaris der kiesverceniging ..Nederland en Oranje", te Dordrecht- om zijn leedwezen erover uit te drukken, dat hij op zijn leeftijd in het dis trict is blootgesteld geworden aan zulk een échec. In verband met bovetrnkumd bericht, ne men wij uit het „Vad." nog het volgende over Als een bijzonderheid mag zeker wel ver meld worden, dat de liberale meerderheid in Dordrecht nog nooit zoo groot is geweest als dit jaar; nu de „groote leider" de icgencandidaat. was. Behaalde de heer Van Gijn in 1901 en 1905 een meerderheid van respectievelijk 150 en 339 stemmen, de heer De Kanier kreeg? 10 stemmen meer dan dr. Kuyper, een meetkundige reeks, die te denken geeft. Ridderorde-handel. Men herinnert zich de opzienbarende ontlui Hingen van mr. P. Tidcmmi, in een kiezersvergadering te Ommen. De heer Tideinan zou daar n.l. niet meer of minder beweerd hebben, dan dat dr. A. Kuyper, toen hij minister-president was, f 1 1.000 had ontvangen van iemand te Am sterdam, voor het, toekennen van een rid derorde. In deze mededeeling heeft ,J[et Volk" aanleiding gevonden, mr. Tideman ec.n onder houd te verzoeken, waar deze, na den af loop der herstemmingen, toe bereid was. Mr. Tideman achtte het wenschclijk, tien afloop der herstemmingen af te wachten, om niet den schijn op zich te laden, ver- kiczings-nintcriaal te verzamelen. Thans echter heeft hij een redacteur van ,,Ifct Volk" uitvoerige inlichtingen ver schaft. liet blad publiceert den inhoud van het gesprek, onder den titel,,Do lintjeshamlel van dr. Kuyper". Mr, Tideman ving zijn mededeelingen aldus aan: Te Bloemetulaa! woont de lieer TV. van Dieren Bijvoet, kleerldeeker, die in Decem ber 1900 in geldelijke moeilijkheden ver keerde. Hij vvetuldc zicli lot mij als advocaat. Laat ik u nu dadelijk zeggen, dat de heer Van Dieren Bijvoet mij schriftelijk gemach tigd hoeft, van al wat ik in deze zaak ver nomen of ondervonden heb, zoodanig gebruik te Hinken al- ik zelf, om welke reden ook, zou wonschelijk achten. Op 14 December 1900 sprak ik hem voor liet oer-4. te zijnen huize. Als oorzaak van zijn toe-t uid gaf hij mij op, verschil lende verplichtingen die lui, hetzij onder "igen naam, hetzij onder imam zijner firma, jegens derden luid aangegaan, ten gerieve of ten behoeve van zijn nichtje, mei. Ma- thilde We-tmeiier. te A'm-terdam. Hij had geen gevaar gezien in die hulp verleningen ann haar, omdat die juffrouw in betrekking stond met dr. A. Kuyper, en met de hoeren II, Lelinianii en E. A. Leh- rininn, beiden te Amsterdam, en die betrek king verhand hield met gunsten, die dr. Kuyper als minister, aan die heeren bad verleend of zou hebben willen vcriecnen. Mej. Wostmeijer luid hem. Van Dieren Bij voet, herhaaldelijk verzekerd, dat zij ailes zou terugbetalen, wat ldi tc haren gerieve zou moeten uitgeven. De heer Rudolph Lch- flpfnii zou haar groote -oniinra hebben be loofd, indien zij minister Kvpor wist te be wegen, hem ecu Neclorlandseiie ridderorde te verschaffen. De heer E. A. Lehnuuin zon ook in die richting met haar werk/nam zijn geweest, en reeds op een voordracht tot bc~ riddering hebben gestaan. Ik antwoordde, dut bel heelo verhaal mij oen fabel leek, bestemd om den heer Van Dieren Bijvoet om den tuin te leiden en geenszins geschikt om jegens zijn sehuld- eischers ann te voeren als leden om eenig «woord met hem Ie treilen. Ik mlvi.-eerdo mijn diént zich zoo -poedig mogelijk fail liet te doen verklaren. Aldus werd besloten. Den volgenden morgen ontving ik evenwel een zóó dringend verzoek van mijn cliënt om eerst de waarheid van het boven medege deelde "te onderzoeken, omdat hij zich voor stelde, zoowel van dr. Kuyper als van dc hoeren Leiimann geldeiijkeii steun te kunnen verwachten, dat ik een onderzoek toezegde. Mr. Tideman heeft, naar hij mededeelde, hij mej .Westmeiier dit onderzoek ingesteld en hem zijn verscheidene bescheiden ge loond, die hij publiceert. Mej. TVostmoiier deelde o. n. het volgende mede Lenige jaren geleden, omstreeks 1902, wendde de heer Rudolph Lelunann. dien ik van vroeger kende, zich tot mij met de vol gende mededooling ,,ITet verdriet, mijne moe der, dat ik, die zoovele ridderordes heb, maar geen Nedoriandsclie orde bekom. Gij kunt alles, en moet mij o.r een bezorgen." Ik wei gerde. mnar Lelmumn drong zoo sterk aan en belooFde mij. die veel geldelijke zorgen had, dat ik deze niet meer zou kennen, wan neer ik liet doel wist te bereiken. Die woor den van een schatrijk man, waarvoor ik Lehmnnti hield, hebben mij doen beloven, mijn lie-t te zullen doen. Ik ben daarop naar minister Kuyper gegaan en heb hem ge vraagd, wat de weg was voor iemand om een Nederlanclsche ridderorde tc verkrijgen. Minister Kuyper begon daarop to lachen en zeidc: „Dat gunt hij ons zoo maar niet." Van liet pene gesprek kwam het an dere, en ik heb den heer Lohnuum met den lieer Kuyper Ijl verbinding gebracht. Dd heer Lelunann heeft toen, op advies van den heer Kuyper, in Den Haag een werk kring gezocht, en zich voor het oog der we reld een tijdlang k a m gedragen. Op 31 Augustus 1903 werd de heer Leii mann officier in de Oranie-Nassau-orde. Mej. TVodmoijor deelde mr. Tideman me de, dat zij voor haar dien-ten van den lieer R. Lelunann tot l Augu-tus 1905 ƒ25 per week kreeg. Maar niet alleen ik, ging mej. TVestmeijer Voort, ontving geld voor mijn bemoeiingen. Do heer Rudolph Lehmnnti gaf ook direct aan dr. Kuiper/7UUÜ voor vei'kiez.ingsdoel- einden. Ook wist ik dr. Kuyper voor de Tvfl- merverkieziii'seu van lflüö /11.000 te ver- -diuffen, die hij in dank aannam. Dat blijkt uit den volgenden brief: ..I long-geachte mejuffrouw, Mijn vader vmzookt mii u rncde te doelen, dat hij nu iceds door uw bemid deling /II.OHO voor de a.s. verkiezing ontvangen heeft. Hij draagt mij op u to zeggen hoe zeer hij uwe pogingen tot het bijeenzamelen van gelden waardeert en u zijn vvelgentoendm dank te brengen voor al de moeite, die u zich wel geven wilt. Persoonlijk voeg ik er den dank aan toe voor den verkoop van het. kamerschut, mijn vriendin, de schilderes, is in de wol ken van geluk. Mei beleefde groeten, Uw dvv. (gel.) IT. S. R. KUYPER. fi April 1905, VITugo. Mej. TVestmeiier vertelde verder, dat ze zich ook met den heer E. A. Lehman in verbinding had gesteld om hem een ridder orde te bezorgen. En mi zegt juffrouw Wostnieiior Ik bracht hem met dr. Kuyper in liet rek king. Dit werd mij lie wezen met den volgenden brief: Amsterdam, 30 Maart 1901. 1 Mejuffrouw, In de hoop u niet uw enveloppe goed thuis gekomen bent, wil ik li uil even mededeelcn, dat ik van den heer K. reeds antwoord van ontvangst kreeg (paff over het prompte) maar z oude r n a- d Ore mededoeling over dag en uur van zijn bezoek ten mijnent, wat hij mij in zijn schrijven adviseerde. Uw kunst zal wol niet mankeeren dit voor mij uit te vinden, en mij dun te berichten. Of zal ik dit misschien zelf bij den heer K. aanvragen?? Geef u s.v.p. den kruier oen klein ant woord mede hoe of wat, hij voorbant dankzeggende, Hoogachtend, (get.) E. A. LEIIMANN." Tntussehen bleef mei. TVestmeijcr voor dr. Kuyper doorwerken. Dat hij daarvoor erken telijk was, werd mij bewezen met een cor respondentie-kuurt mot hel gedrukte hoofd „Departement van Biniienlandsehe Zaken", en van den volgenden inhoud „Departement van Binnenhindsehe Zaken. 's-Gravenhago, L8-G-190L Mejuffrouw, liet is mij een behoefte out u dank te zeggen voor wat gij ondernanmt en ook 0111 uwentwil deed het mij goed, dat het succes zoo schitterend vvn«, Fk ga nu naar Brussel (ITotel Central) wat uitrusten. Gelijk ik u telegrafeerde, zal ik dc fami lie morgen over acht dagen gaarne wach ten te 3 uur. Nu komen de herstemmin gen. liet succes moet doorgezet. Er zal weer veel noodig zijn. Hoogachtend, Uw dw., (get.) K." Na aanwijzingen door dr. Kuvper, werd de hoor E. A. Lelunann op de lijst ge plaatst om geridderd te worden op 31 Augus tus 1905, tlocli dit mislukte door den val van 'i niinistcrio-Kuypor. Aldus heeft de redacteur van .JTet Volk" een en ander, naar hij verklaart, woordelijk uit, den mond van mr. Tideman opgoteokend. Met Cliineezen-geld. Bekend is hel voorval in de Tweede Kamer, dal bij do naturalisatie van een Chinees, de lieer Roodhuyzcn den aanvra ger een foxlen-ier noemde. In een Ifaagschon brief in „Ouzo Eilan den", nieuwsblad voor de Z.-JIoll. en Zeeuwse he eilanden, lezen wij nu: .Wie zou nu kunnen denken, dat de scherpzinnigheid va.n een mil ire vol ut ïcmn na ren ij ver aar, bestuurslid eener kies vereen i- giing in hel district Bridilo zoover giinig, dat hij uit dit voorval een verkiezingsslaatje meende te kunnen slaan? „Do man zette zich rmler, greep de pen en uit zijn anl ir evöii ti onn ai r gemoed wol do een smeekbede op, die vrij weergegeven, hierop neerkomt, dat hij schreef: „Beste meneer de Chinees! TVect u wol, dat wij voor ons district als Kaïnerafgevaardigde zoo'n iesbaai'lijk slechten kerel hebben, als die Roodlmyzen, die u durfde betitelen als foxlerrier? Dat is verschrikkelijk, broeder Chinees, die man moot de Kamer uit. Och, wij bobben zoo'n pui,ken eandidaat. Zoo'n braven chris, te Lijken man in onzen Vegtel. „Het moet. u, meneer Chinees, toch wel wat waard zijn dien Roodlmyzen te doen wippen. Schrijf mij eens, welke sommen golds u beschikbaar stelt voor dit doel I" „Meneer de Chinees schreef om. advies aan den lieer Klaas de Vries, te Amster dam (die zich belastte met de opleiding van den zoon van dezen Chinees), fin? TVel deze seinde kort en bondig terug! Stuur geen cent. Ziedaar do Ghinccschc foxterrier- historie, de welke leert, hoe een vader landlievend antirevolutionnair in het dis trict Brie)le met Chineesclie duiten probeer de den heer Roodhuyzcn te wippen. Hnddo ik deze geschiedenis gepubliceerd voor de verkiezing, dan zou men allicht er de po litiek achter hebben gezocht. „Daarom verschijnt ze eerst nu. De cleri cal© broederen vinden er genoeg aanwij zingen van personen in om ze te weer sproken... als ze durven en kunnen!" He^ ziekenfonds wezen. Door een voorloopig comité tot. stichting eener centrale veroeniging van geneeskun digen die ziekeni'ondspr.iklijk uitoefenen is to VGravenhage een vergadering gehou den waarin werd medegedeeld dat 't doel van de oprichting vim zulk oen vereotiiging was, te bevorderen dat de verbetering vuil het zieken foil dsweze n niet alleen van hoogcr hand door de organisatie van de Maat schappij tot bevordering der Geneeskunst, maar ook door het initiatief der betrokken geneeskundigen zou tot stand komen. Op verzoek van het hoofdbestuur der Maatschappij werd de stichting der vereeui- ging echter uitgesteld totdat een conferentie tussclien hel hoofdbestuur en liet voorloopig comité heeft plaats gehad. Bestrijding yan den woeker. De Nat.tonale Veveeuiging tof bestrijding van den Woeker heeft prijsvragen uitge schreven, in liet, belang der propaganda voor liet doel der vereeniging voor prentbrief kaarten en een etiket. De Owens'Botll6-machine. In „Do Natuur" van Mei is do hoogst vernuftige Owen-lbotile-macliine afgebeeld cri beschreven, waardoor plim. 15 flessclicn per minuut geblazen kunnen' worden, zon der dat daarbij de hulp van arbeiders noo dig is. Dat bcleekent dus, dal in 24 uren ongeveer 20.000 ftessehen kunnen vervaar digd warden, terwijl in denzelfden tijd ©en arbeider er hoogstens 200 kan blazen, en bovendien door de machine heel weinig flcssohen bedorven wonten, nog voordat ze geboren zijn. Men kan zich voorstellen, welk een groote ormvonteling deze machine in de flcsschen- industrio teweeg zal, brengen. Er zijn thans reeds in Duitsobland drie dergelijke ma chines aan 'L werk, n.k in de Gerreshei- in er Clash fitten bij Dusseldorf, in de Sie- meins-TVcrkc in Dresden, en op de glas- fahriek van Ernst Sclmttes bij Vossondorf. Do bedoeling der verecnigde glasfabrikan ten, die voor twaalf milliocn mark de pa- Lenten voor Europa, gekocht hebben, is ge leidelijk den handenarbeid to vervangen loor maehimewerk, om zoodoende d© glas- nrbcsiders le hulp te komen, die anders plotseling hroodeloos zouden zijn on ook am te snelle daling van de prijzen der ffesselion te voorkomen. TVttl de machine zelf betreft, liet prin cipe is als volgt te omschrijven: Uil een grootcn smeltoven voor 't glas, wot dl de massa bij gedeelten afgetapt in een kleine kuip, waarin de massa op wit- gloeihitte gebonden wordt. In hoofdzaak bestaat nu de zeer ingewikkelde machine uit een zeer regelmatig draaiende as, waar aan zes armen bevestigd zijn: leder dezei armen draagt aan zijn uiteinde een uit twee helften bestaanden „zuigvorm", die in de wit-gloeiende massa onderdompelt. Op 'i zelfde oogeniblik wordt deze zuigvorm auto- inaliseli verbonden mei een slang, waar- dor do luoclit uit don zuigvorm gezogen wordt, zoodat deze zich vult met een hoe veelheid glas, die juist voldoend© is voor de te vormen flesch. Hierop wordt de ann weer uit de glasmassa gelicht en de ver binding met de zuigstang verbroken. Bij liet verder draaien van den arm gaan nu do beide helften van den zuigvorm van elkaar en zichtbaar wordt een roodgloeiend cyliiHlervonnig stuk glas, dat van onderen gesloten en van binnen hol is. Een Login van een fle&eli dus! Maar direct daarop wordt dit stuk glas omsloten dour twee helften van een andereu vorm, die samen van binnen den vorm van eon Resell heb ben, terwijl, zoodra dit gebeurd is, door samengeperste lucht, die ook weer auto matisch wordt aangevoerd, het glas wordt opgeblazen tot het aan den „fleschvorm" geheel aansluit. Is dit gebeurd, dan openen zich ,dc beide helften van den vorm en zichtbaar wordt de Resell, die thans ge heel klaar is en nog donkerrood gloeit. Ze valt .mi van don houder, met den hals- naar beneden, door een trechter, en op oen tafel, die regelmatig ronddraait, en zoodoende do flesch meevoert. Eerst thans is een arbeider noodig, want do flesch wordt door hom van de tafel genomen en met meerdere tegelijk gebracht in oen koeloven. Is do flesch van den arm gevallen, dan is tevens ongeveer de omwenteling van dc macliino al'geloopcn en hetzelfde spel be gint van voren aan; bovendien is het dui delijk, dat ieder der zes armen hetzelfde werk verricht. De goheele „flosschen-machine" wordt door een kleinen electromotor in beweging gebracht, geen wonder, do te verrichten ariiml is zeer gering. Om volledig le zijn, vermelden ivo nog, dat de machine door samengeperste lucht wordt koel gehouden, omdat ze anders, en natuurlijk, een zeer Imogen warmtegraad zou aannemen. Hot moet oen phantislisch gezicht zijn, volgons onzen zegsman de niachiine ann liet wotrk te zien, door het witgloeicn der glas massa, waanin de armen beurt om beurt onderduiken, en door het, roodgioeien der flessclicn, die in wording zijn. VLAARDINGEN, 23 Juni. Mej. de Witte— Poortman heeft ontslag gevraagd uit hare betrekking van onderwijzeres aan school B alhier. Grenswijziging. De Eerste Kamer heeft heden aangenomen het wetsontwerp houdende de grenswijziging tussclien de gemeenten Rotterdam en Schie dam. HandrlsavondBchooL Door Gedep.Staten wordt aan de Provinciale Staten van Zuid-Holland voorgesteld aan de Gemeente Dordrecht voor de door haar op te richten handelsavondschool een subsidie te verleenen van rond f400 'sjaars, mits ook het rijk subsidie zal verleenen. Gemeenteraadsverkiezing. Het bestuur der afd. Schiedam van dn Christ. Hist Unie verzoekt ons mede te deeion dat zij voor de a s. verkiezing van 7 leden yan den gemeenteraad in de .'3 districten de zelfde eandidaten heeft gesteld als de R. K en A. R. partij in deze gemeente. In »de Moker" wordt medegedeeld dat dr. J. van Leeuwen de verantwoordelijke redacteur is van liet sociaal-democratisch weekblad »de Moker". Zooals men weef was tot nu toe de naam van den redacteur steeds geheim gehouden. Iï. K. Ziekenhuis. Naar wij vernemen is thans definitief bo- sloten lot oprichting van een R IC. Zieken huis, waarvoor reeds een teriein groot '11/2 HA is aangewezen. Wedvlucht. De Postduivenvereniging »de Luchtsport", gevestigd bij .den heer J. G. Tons, hield Zon dag 27 Juni haar le knsconcours vanuit St. Deriis, afstand 3G4 1C.M. Do duiven om 7 uur in vrijheid gesti ld, bereikten hun hok ken als volgt: le II. Mak 1—4247 oö J. G Töns 1-55-4, 3e II. Mak 2—-10—~1 4e J. Vijfvinkel 2—2914, 5e LI Mak '2-33-58. Gistermorgen ongeveer 1 D/.t uur reed hij het uitwijken voor een rijtuig op den Over' schieschen weg de 31-jarige J Figee tegen een telegraafpaal, waai door zijn motorfiets zwaar w-rd beschadigd, doch de berijder met slechts enkele schrammen aan hoofd en armen vrij kwam. Geveilde en verkochte onroerende goederen. Verkocht2G Juni. Notaris TV. A. van Doliier Dz. Een pand en erve, waarin beneden ver gaderlokaal en hoven woonhuis, aan de Ooie- vaarsteeg no. G, groot 37 centiaren, in Vei ling f2840, uit de hand verkocht. Een woonhuis, in drie gedeelten bewoond, rnet schuur.'erven, open gang en open grond, aan de Hoofdstraat no. 233, groot '143 cen tiaren, in veiling f2520, verkocht voor f2750. Vier woningen en erven met open grond, nevens elkander in een gang uitkomende aan de Hoofdstraat nrs. 201/1, 3, 5 en 7, groot 205 centiaren, in veiling fG5, 2 F400, 3 (485, 4 f455, gecombineerd ver kocht voor f 1425. agenda. 28 Juni tot 4 Juli. Plein Eendragt, Tent- Q zending, v m, 10l/2 tot 12 bidstond, ;*f n m 3 tot 4 openb. samenkomst, 3 'sav. 8 tot Ol/a Evangelieverkondig, 28 Tivoli-Schouwburg, 8 u. Ned. Open- ,f| Ens. Janmart. De Dollarprinses j '29 Juni en 2 Juli. Rotterd. Diergaarde, 8 uur, J' Concert Stafmuz. Kon. Scherpsch. B, Verhullen. 30 Ten kantore der Bank. 2 u, Jaarl. l'j Alg. Verg, van aandeelhouders der N. V. Holi. Alg, Vera,-Bank Schie- dam. 30 S. O. V. 8 uur. Concert zangvereen. 'T sPolyhymnia", dir. 13. Jurgeris en harmonieorkest »St Ambrosias", dir J F M. Smits. 2 Juli. Musis 8 uur, Oranjevereenigirig, Algem. ledenvergadering. 3 4 Rotteid. Diergaarde 21 /2 uur. 4e Regt. Inf. W v. Erp. b Te Rotterdam eiken avond Circus Variété t'fliiging en Casino, Coolsingel. Van vergaderingen, bijeenkomsten, con- t| eerten, vermakelijkheden e. d.g. verzoeken f1 wij steeds geregeld mededoeling, opdat wij f die in onze agenda kunnen opnemen. Zangwedstrijd. Ter gelegenheid der tentoonstelling in liet limngebnttw te Haarlem worden zangwed- Mrijden gehouden. G i.-terenavond werd ge zongen voor de derde afdeeling mannen koren. De uitging is: 1ste prij-, met silgemeene stemmen mm „Cuecilin", van Beverwijk; '2de prijs' met algemeen© «temmen aan „On der Ons", van Haarlem. De Rotlerdamsche rechtbank veroordeelde Zaterdag o.a. den brander A. Z., al hier, tot f 100.boete, wegens liet ongedekt ver voeren van een hoeveelheid jenever. Vrijgesproken. Luitenant de 13. die voor den krijgsraad te 's-Gravenhagn terechtstond, verdacht van het plegen van onzedelijke handelingen met min derjarige meisjes, is door den krijgsraad vrijgesproken, met bevel tot onmiddellijke invrijheidstelling. Belecdiging der Koningin De rechtbank te Utmdil, Zaterdag uit spraak doende in dr zaak van don stoclen- matler, zonder vaste woonplaats, gedomici lieerd lo Harderwijk, veroordeelde dezen we gens opzettelijke bcleediging van de Koningin tol twee maanden gevannenisstraf. De Papendrechlsche strafzaak. De Hooge Raad, uitspraak doende in dc zaak van li. Garsthagen, werkman te Papen- ilrecht, door het hof te 's-Hertogenbosch ver oordeeld tot 2 maanden gevangenisstraf we gens smaadschrift, legen den gemeenteveld wachter te Pnpendreeht de Meij en den rijksveldwachter te Sliedrecht, van den Berg, in de Dordtsclie Courant van 11 September 19o7, vernietigde liet arrest van het ho., afgaand van onwettig bewijs en verwees (le zaak naar liet hof te Arnhem. De tciephoonkiueslie te Amsterdam. De Hooge Raad deed lieden uitspraak in de zaak van M. TV. van ,D., gemeente- telefoniste te Amsterdam, door liet Hof ui tlaai- ontslagen van rechtsvervolging, Kt' zake van hot, als belast niet de uitoefening van den dienst op liet tclefoonbureau, ce» ander opzettelijk en wederrechtelijk bekend maken met den inhoud von een aan de lnlefoon toevertrouwd bericht. Hef gold luier do vraag of de inhoud van zulk een mededeeling gelijk slaat met een bericht of telegram, aan dc telegraaf toevertrouwd, een vraag, door liet 0. Tl- hij den Tloogen Raad, met den procureur- generaal hij Hof le Amsterdam, die in cassatie was gekomen van '3 Hofs arrest, bevestigend beantwoord. Do Hooge Raad, het door de gereqaircor- dö, ingesteld incidenteel beroep in cassa tie ongegrond achtend, voreenigdo zich «u-'t het oordeel van liet Openbaar Ministerie, dat, in veibaml met de telegraaf- en de tclefoonwct, ook ue schending van het te-

Schiedamsche Courant | 1909 | | pagina 2