Tweede Blad. No. 13051 Straatschenderij. PECH. 1 BINNENLAND, i Deze courant vetrschijnt dagelgka, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs poi kwartaal oor Schiedam en. Staaldingen fl. 1,25,Franco per post fl. 1.65. Prijs per week: Voor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. j Abonnementen worden dagelijks aangenomen. 1 Ad verten üën rooa het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het bureau bezorgd zijn. I' Bureau:.Lange Haven No. 141 (boek Korte Haven.) Prijs der Advertentiën: Van 16 regels fl. 0.92; iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die .zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven biervan zijn gratis aan bet Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag-, Donderdag-en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Interc. Telefoon voor do Redactie No. 123. voor de Administratie No. 103. «marcrmnwiTTiwi OTwsrjïesiSKaKKir- Het is-een heel leclijke Fout van ons volk wij zijn bet daarover wel eens dat het zoo'n groot gebrek aan tucht heeft. Eiken zomer komt die fout weer duidelijk aan het licht en eiken zomer maken wij ons er weer boos over, vooral omdat dit gemis aan tucht het verblijf voor vteem- delingon ten onzent zoo onaangenaam maakt, 's Winters, als wij alleen of na genoeg alleen bij ons in Nederland thuis zijn, dan dragen wij het km is der ver dwaalde sneeuwballen cu der ijsschollen bespringende en politie tartende jeugd met gelatenheid. Doch 's zomers als het eerste ingezonden stuk van de een of andere ver ontwaardigde vreemdelinge ons weer heeft opgeschrikt, vliegen wij te wapen. Dan be- rcdcnceren wij de middelen, welke aan liet euvel een einde zouden kunnen maken. En als wij uitgeredeneerd zijn, is bot weer winter en dragen wij bet kruis, totdat na jjet smelten der sneeuw ook dc tongen weer loskomen. Enz., enz. Do middelen, welke ons volgens de des kundigen van die kwaal moeten afhelpen, zijn vele en volertei. De ecri venvacht alles van de school, de ander van het rietje van den politierechter, een dei de wil kin derspeeltuinen, een vierde avondschool, een vijfde llgcmcen-making van de sport, con zesde maar wat zullen wij weer ai de middelen ophalen. .Men kent zc en men weet ton slotte wol vaag, waar dc schoon hem wringt. Men weet wel, dat niet de arme straatjongen alleen, maar dat het liccle Nederlandsche volk, van den deflig- sten hooggehoeden paleisbewoncr tol den eenvoudigsten kindjongen toe vooi kennis making met het rietje in aannieiking zou moeten komen, zou de kuur werkelijk hel pen. Want de allervervelendste stiaatschen- dcrij, die ons jeugdig straatpubliek zoo vlijtig beoefent, is zij in del grond iets anders dan liet gemis aan sociaal gevoel, aan sociale beleefdheid, aan gemeenschaps zin, die den Nederlandsclien werkman even zeer karakteriseert als den hooger gchoc- don Nederlander? Do Nederlander is onbeleefd daaruit vloeit alle ellende voorl. En niet onbe leefd in dien zin ,dat hij niet voldoende plicbtjilegingen maakt of niet l'ijngomaniord genoeg is de hie» weikelijk bestaande bezwaren worden alléén in de salons ge voeld doch onbeleefd in dien zin, dat hij voor de werkeljjke, niet uitsluitend vor melijke, beleefdheid geen zintuig of al thans een onvoldoend ontwikkeld zintuig hoeft. Do Nederlander begrijpt niet voldoende, dat een geordende samenleving alléén dan Als er iemand was, die op meneer Snip per geleek, dan was hot ongetwijfeld alleen hij'zeif, tenminste naar Snippers eigen over tuiging. Wie daaraan twijfelde, was zijn gezworen vijand en met een fanatieken haat vervolgde hij het spoor van den ano nymus, die hem een briefkaart had ge zonden met de volgende perfide regels: Piekfijn uitgedost, Zoo wiolert Snippertje door veld [en woud .Wie wil Snipper kuiten Iconen, Aan zijn mooie sabelhconon, Waar hij zelf zooveel van houdt. Helaas gehukte liet niet, den boosaar- digen verzensmid te pakken te krijgen, en éindelijk verdrong ook weer het licht der eigen vergdding de zwarte schaduwen van doodolijiko belecdiging; slechts kon Snip per het woord, „sabel'' niet meer booten, zonder een zwaard in zijn boezem te voe len, en mot zijn kuiilen was een veran!- dening voorgevallen, die werkelijk zeld zaam was. Een prachtige zomermorgen lag over do aarde; nóg fonkelde de dautw op de grasjes en een zacht koeltje speelde met bloesems an bloemen. Snipper stond voor de spiegeldeurcn van zijn kleerkast, in bewondering voor zijn. aigen ik verzonken. liet meer goedige dan verstandige gezicht, kreeg door een dam Jielblond baardje een ietsje mannel\jkst Do mogelijk is. wanneer men bji zijn hande lingen rekent met liet gemak, dc veilig heid, den esthèlischoïi zin van zijn mede burgers, Dat weet de Engelschman wel. En als de Duitscher het al niet weet, de over heid weet liet voor hem en zorgt wel dat hij zich naar die wetenschap gedraagt, Doch de .Nederlander kent cenerzijds niet dat hoogere egoïsme, dat beleefdheid pres- -teert om te zijner tijd van underer beleefd heid te profitceren. En anderzijds zou hij zijn overheid aan zien komen als die hem '•enigermate tuuiihnndig aan dat verstan dige egoïsme zou willen herinneren. Wil ïuon staaltjes van dat gemis aan die beleefdheid, van die tuchteloosheid, die meer voorname straatschenderij hij oude ren, ze zijn iodcron dag voor het grijpen. De man met een handkai in oen smalle straal, welke die kar precies zoo neerzet, dat men er niet langs kan, is een voor beeld. De meneer, die niet voor wouwen van. „lagoien stand" op zij gaat en niet begrijpt, dat het zijn plicht is oen voor beeld te geven bij het rechtsliouden, is een tweede voorbeeld. Een derde voor beeld wij aarzelen het aan. te halen, maar waarheid bovenal in zoo'n ernstige zaak is u mevrouw, mejuffrouw, wanneer u, fietsend, niet altijd rechts uitwijkt en dik wijls niet voldoende uitwijkt. Hier zijn man nen, die aan den weg timmeren, gaan schaf ten. Waarom hebben zij nu die lat .juist net voor dien doorgang laten liggen? Dit onbeleefdheid, aan gemis aan socialen zin. Datzelfde gemis vindt ge bij dezen, juist door dc nieuwst» radicale leer bekoorden jongeling, die oude „bourgeois" van het trottoir loopt en gij vindt het hij giudsdten winkelier, die met zijn etalages het straal vet keer hindert of den geheelen dag ou- uoodig duwwagens vooi zijn devil laat staan. Zaken, die mot hun reclame stra ten ontsieren en hoeren, die met in de queue blijven staan, omdat zij zichzelf voor gewichtiger houden dan vooraanstaan den idem sterk. De dames, die een vollen trein iaten staan wachten, omdat zij niet precies de coupée vinden, welke zij wenschen, zijn even onbeleefd als de handige reizigers, die voor den tiein liet zoo lang heen en weer blijven ioopen tot dat men hen in een hoogeie klasse doel instappen, dan waai op zij volgens hun biljet ïecht hebben. Wie lookt, waar niet ge rookt mag wijt den, handelt even oiisociaal en onbeleefd als tie lieden, die met auto's over drukbegane wegen jakkeren en als de straatjongen, die zich onhebbelijk gedraagt tegen iemand, die anders gekleed is dan bij, straatjongen, normaal vindt. Daar zijn wij weer bij onzen vriend, den straatjongen aangekomen. Wij willen hem niet verdedigen. Hij is in Nederland wer kelijk soms onuitstaanbaar, of hij dan tot. do minstbumiddelden behoort dan of hij van titulatuur een „jongeheer" is. En door zijn onhebbelijkheden berokkent bij ons niet weinig schade. 11 ij benadeelt het vieem- delingenvorkcor. En dal. is dubbel erger lijk, omdat dit verkeer in Nederland nog zoo in zijn begin is en onder do tegen woordige mode op esthetisch gebied toch kans heeft op vrij wat ontwikkeling. Mot de bestrijders van de bandeloosheid van hel straatpubliek willen wij dus gaarne naar middelen zoeken om aan die nare straatschenderij een einde te maken of daar in althans cenige verbetering le brengen. Doch hei is naar hel ohs voorkomt volmaakt onbillijk, den straatjongens alléén de schuld te geven en niet le erkennen, dat wij allen schuld hellion, dat de tuch teloosheid een algemeene kwaal is, die eerst dan met kans op succes bestreden zal kunnen worden, ais zij in haar geheel Onderkend zal zijn en ais wij de hand in eigen boezem hebben gestoken. Hofbericht. Gistermiddag te 5 uur is ten paleize Hot Loo aangekomen mevr. Du Monceau, vroe ger hofdame fan If. M., thans eebtgenoote van den kapitein-adjudant van dienst Du Monceau. Zij word door II. M. de Koningin op het bordes ontvangen en is de gast van het Koninklijk Echtpaar. Prinses Juliana komt dagelijks in do bui tenlucht in het Kon. Park: bij ongunstig weder in hei zg. Prinscsschuisjc, het „Cha let van Prinses Wiiludmina". Koninklijk zomerverblijf Ulrerhontscheboseh. Aan de „'.sllerlogenbossche Crt." werd uit Breda het gerucht gemeld, dal II. M. de Koningin het voornemen zou hebben in tiet Utvenhoutsclip bosch een zomerver blijf te laten bouwen, waar IT. M. 's zo mers eonige dagen zou verblijven. De „N. R. Ct." kan uil de beste bron iiicdedeelen, dat dit gerucht geheel uit de 'lucht is gegrepen. „Groot Spriel". Naar van welingelichte zijde windt ge meld, is hel onjuist, dat door Z. K. If. Prins Hendrik wordt onderhandeld over hel aanknopen van 'hel Landgoed „Groot Spriet", van jhr. J. K. Meijer, le Putten. zeeblauwe oogeu stemden harmonisch over een met liet slroo-gole, borstelige hoofd haar en het kleine, stompe neusje zou oen soubrette niet kwaad hebben geslaan. Snipper was netjes aangedaan! Een sport- costmun van. helgrijs linnen, donkergrijze kousen en een lichtgroen hoedje „driemaal grijs als een ezel" had een spolcolloga gespot, gelukkig achter Snippers rug. Ongeduldig hipte Snipper van 'l. eenc been op 't ander; de slip van bet geel zijden dasje wilde nog altijd niet mooi recht hangen, eindelijk was hcL gelukt. Trots trok hij de kieren handschoenen aan, liep do trap af on liaalido zijn glanzend ver nikkeld stalen ros te voorschijn. „Een, twee, drie hup! Nu zat hij in het zadel, een ferme voetbeweging en de hoer Snipper rolde zijn lol tegemoet, waarvoor bij zich vandaag zon bijzonder mooi ge mankt bad. Hij de stadsbrug zou hel hem afwachten, en zijn bant skoieg vol vroolijke verwach ting. Juffrouw Bosi," een aardig winkeljujf- fertje, had ah tangen tijd weerstand geb<v dcti aan de smeekbeden van Snipper, niet zoo zeer uit overgroole deugdzaamheid, als wel omdat deze jonge, dame nu „een maal slechts liefhebben kon, waar zij be wonderde" cn in de eerste plaats een groot zwak voor manneliijko sterkte had; een oor vijg zou zij den uitverkorene eerder verge ven hebben, dan bel minste toeken van. slapheid, en Snippers tecdere bloemengroc- ten, zijn Smachtende blikken en „aller on derdanigs!" on'derteckende verzen hadden 'langen lijd geen genade gevonden in de oogen der; kieskeurige winkeljuffer. Tuin partij te Socstdijk. De tuinpaitij, welke gisteren door If. M. dc Koningin-Moedor ten paleize Soestdijk iverd gegeven, bad, wegens bet ongunstige ■veder, in de zalen van hef paleis plaats. Geiinodigd waien een groot aantal dames en hoeren, voornamelijk uit de juovineio Kiroehl. onder wie lal van hoofd- en su balterne oflieieren uit de garnizoenen te IJ11echt en Amersfoort, \oorls leden van (Icdep. Staten, van tiet Hoog Militair Ge- irchlsliol', van 'de rechtbank, van den On- tralen Raad van beroep, enz., vete bur- Mel.tlc hindernissen groeide de liefde van den beer Snipper tot in liet onein dige; bel ongestilde verlangen na.it bet bereikbare weid tot oen diepe melancho lie, en de gevoelvolle Snipper dacht boe langer hoe meer nan pistolen, strikken en water, zonder tot een van die drie te kun nen besluiten, vergift scheen hem echter cc nslerken man geboot en al onwaardig en zoo sleepte bij zijn moeilijk bestaan voort. Toen op een dag. dat Snipper weer eens zijn zwaarmoedig hart naar huiten onder de eiken en beuken van het boseh verplaatst liatl wekte oen helder gelach hem plotse ling uit zijn droef gejieins en voor bij 3iog recht tot bezinning kwam, was de zoo teedor beminde hen» sneb op haar fiels voorbij gesuisd, aan haar zijde een eavnl1- terist in uniform, waarin een slanke man nen figuur stak. Snippers had stond plotseling een oogon- L1 ik stil. En zijn knieën begonnen te sid deren; zijn zocht,a uwe oogen staarden ver schrikt iu hel donker van. 't woud, dat do fietsers reeds in zich had opgelost; toen zonk hij steunend op den met boseh- bossen bezaaiden grond neer en bekrachtig de daardoor de ruïne van zijn splinternieu we lichte 'zomoiTmiek. Zij fietste: Kil niet eens alleen! Eu hij fietste niet! Waarom fietste hij eigenlijk niet Ja, men kon er al' vallen, in een kuil terecht 'komen, iels onverwachts kon je ïuil je. evenwicht bren gen, en Snipper was geen vriend van in spanning, noeh van gevaar. Maar zij fiet ste, en het idee aan Mar zijde in de wijde ruiuïito te zweven, inpllaals van haar in gomeesters en verderi plaatselijke autori teiten, benevens verschil lende particulieren. Te half Vier verscheen Hare Maje-teit, met gevolg, temidden Harer gasten cn onder hield zich met zeer velen hunner, terwijl Zij velen ziel» liet voorstellen. Hel feest werd opgeluistei'd door de slal'iiuiziek van het 5e rog. inf. te Amers foort. De partij, die te 3 uur aanving, eindigde le 5 uur. Corps diplomatique. Do gezant van OostenrijkHongarije hij ons Hol', graaf Von Wy den brack, hoeft, niet verlof 's-Gravenbrige verlaten, liet gezantschap zal, tijdens dat verlof, woiden beheerd door baron Gudenas, ge- zanlscliapsiaad. Onze Marine. Blijkens bij het departement van marine ontvangen bericht is illr. Ms. pantserschip Piet Hein, onder bevel van den kapitein ter zee II. T. Hoven, 10 dezer van Nieuwediep naar zee vertrokken, ter aanvaarding van een oefeningstocht in de Noordzee (nStct Hr. Ms. pantserdoksehlp Evertsen. heden uit Nieuwediep te Rotterdam aangekomen, heeft ligplaats genomen aan de Parkkade. Audiënties. De minister van Justitie verleent Maan dag 19 Juli geen audiëntie. Ouze Kamerleden. Naar wij uit goede bron vernemen is liet Jid der Eerste Kamer, de heer Wil lem Merkelbach, le Breda, ernstig ziek. Luitenant-Generaal A. Kool. De luit.-generaal A. Kool, adjudant in buitengevvoneri dienst van 11. M. de Koningin commandant var. het veldlegei', heeft zijn voornemen te kennen gegeven tegen 1 No vember den dienst met pensioen te verlaten Het bezoek van Keizer Wilhelm in do Steeg. Omtrent een bezoek van den Dnilsclien Keizer aan graaf en gravin van Iieiitinck en Waldeck Liinpurg, op Middaehten deelt men nog tiet volgende mede. Zondag S Augustus is de Keizer te Kleef, den volgen den dag gaat hij per extra-trein, doch incognito, naar de Steeg, waar hij vermoe delijk half twee zal aankomen. De Keizei wordt vergezeld door de Keizerin en een gevolg van 42 personen. Op het kasteel Middaehten wordt overnacht; een buis is afgehuurd om liet gevolg te herbergen en den volgenden ochtend om tien uur gaan, gelijk gemeld, de kcizeidijkc gasten over Zutphen en Winterswijk naar Duitsch- land. Het kasteel Middaehten is voor eenige jaren geheel gerestaureerd. De, tuin, die te bezichtigen is, is van prachtigcn aan leg. Elzevier's Maandschrift gaf er vj. icnige maanden een beschrijving van, va ■- .sierd met tal van foto's. Omstreeks 1200 behoorde het slot een de hoeren van Middaehten. Na liethaa1- delijk verwoest te zijn kwam het pi m, 1660 in bet bezit van Godard van Rente, generaal in dienst van stadhouder Wil lem 111. In 1691 werd hij vei heven tot graaf van Anthlone cn baron van Agrim. Zijn lijfspreuk: Malo mor» quam foednri (liever sterven dan onteerd worden), leest men nog onder het wapenschild in den gevel van bet kasteel. Het slot bezit een zeer merkwaardige porlrellenvorzameling. Behalve de portret ten van de families van Reede en Bentinck, vindt men er o. a. van de volgende per sonenprins Eugenius van Savoye, Fre- derik Hendrik, Amalia van Solms, den prins van Anholl (de oude Dessauer), Fre- derik I van Denemarken, Filips It, ko ning-stadhouder William III, Frederika van Pruisen, gemalin van prins Willem V, Fre- derik Willem f van Pruisen, Christiaan V van Denemarken en gemalin enz. Bovendien, zijn er voraclieidcne schilde rijen, voorstellende veldslagenen kasteelen. hulpiftiozc word o na te staren, terwijl die vetwcnschlc cava'orisl den galanten ridder speelde, deed een besluit in Snippers ziel rijpen bij wou fietsen loeren! Zoo vrees- tijk moeilijk kon liet toch mot zijn, en ton slotte - ter wille van 'de schoone Resie kon men locli ook wol eens oen tele graafpaal omarmen. Toen Augustus ten einde liep. was Snip per niet atloon in liet bezit van een uit stekende machine, maar ook van een stijl vol sportoostmnn, dat hem met de treurige gebeurtenissen van 'de laatste weken vol komen verzoende. Dit sierlijke coatuum bedekte ook liefdevol de blauwe plekken en groene huilen, die de hoogesehool van het wietirijden, de moeilijkheden van het op en afstappen, bent bezorgd hadden. Als tert tokkende doel er niet geweest was. dan zou Snipper na 'den eersten val zijn machine wel vaarwel gezegd hebben, maar de lief- do is een motor, die zelfs lafaards tot helden maakt. Tot zoover was nut alles in de beste orde, tot lp dc hoofdzaak na; het aardige juffertje regis voor en na in militaire he geleiding en wees Snippers toederc uiitnoo- digingen even vastbesloten als vol lm t- dend af. Snipper was do vertwijfeling nabij. Had hij daarvoor nut Stroomen van angstzweet vergoten, zijn knokkels mishandeld, zoo'dnt hl niet meer zitten of liggen kon, zijn uiterlijke metisch in de elegantste sport man veranderd, om schuchter het spoor van Resie en ecu ander na le fietsen Zoo verlegenI Een man als Snipper! Er Provinciale Statenverkiezing. Rotterdam. Voor de verkiezing xan een lid van de Provinciale Staten, district I te Rotterdam (vacature Kley), zijn gisteren officieel can- didaat gesteld j. Visser Jaczn. (lib.), mr. IT. P. Merchant (vrijz.-dem,), H. Spiekman (soc. dem Buiten de kiesvereeniging om, is gisteren voor de Prov. Staten nog candidaat gesteld de heer J. Valk Jr. telfi-rs.' 1 Drago. Reuter seint uit Lissabon d.d. gisteren, dat Minister Drago, van Buenos-Ayres al daar aangekomen, naar Den Haag is ver- ttokkon voor liet hijwonen der zittingen van het Hof van Arbitrage. Hudson-Fulton feestea. De heer J. T, Crcmer, oud-minister van koloniën, en vieo-voorzitter der Nederland sche Commissie voor de Hudson-Fulton- feesten, zal op 11 September a.s. met het stoomschip Nieuw-Amsterdam van Amster dam naar New-York vertrekken, ten einde do feesten mede te maken. De voorzitter dier commissie, 'de lieer mr. Ai. baron Mackay, minister van Staat, heeft wegens zijn Imogen leeftijd bezwaar gemaakt, "bij deze feesten in New-York Ne derland te vertegenwoordigen. De heer Ore- mor zal vergezeld zijn van zijn eebtgenoote, alsmede van enkele leden der commjssio en hun familieleden. Onvereonigbanr. Wij deelden reeds mede, dat do he*r C. J. P. Zaalborg, adjunct-ïnspc-cteui vit; moest een middel zijn om den gohatcn m. n uit den weg le ruimen en Snipper verteer zijn slaap en eetlust door de geestelij' o inspanning dit middel le vinden. Eindelijk! Eureka! Dat moest indruk ma ken, wanneer juffrouw Resi tenminste niet dom was cn daar zag zo eigenlijk nkfc naar uil. Winkeljuftrouwen plegen geen viil- lionuirsdoeliters le zijn, en als /e desniet tegenstaande prachtiger gekleed zijn dan de leliën des xekls. dan --- Snipper zuchtte! Vol zoele ven»achting ging hij aan 't werk, en den volgenden morgen xer- -elieen bij de aangenaam \erraste winkel juffrouw een prachtige fiets met een brief, in dezen brief vroeg Snipper haar „onder danig" deze „kleinigheid" als leekon zijner grootste xeroering, aan le nemen en hem enkel de gnn~t le willen \erleenen, bij het eerrto tochtje lumr begeleider te mogen zijn. Juffrouw Rosi, hel praktische kind van haar tijd. wierp slechts een vluchtiger» blik op den prachtigcn rozenruiker aan het sluiu*, bekeek echter met zakenkennis de elegante machine, de schitterende acetyleon- lamp en brak hij het. gezicht van het freewheel met de lenigtniprem in een luid gejubel uil. Ze juichte: Verdraaid, die kost minstens drie honderd gulden!" Per omgaande post kroeg Snipper een kaartje, dat hem met zaligheid vervulde» Resi schreef: „U bont een cavalier, en een cavalier mag men niet beleodigen t daarom neem ik de fiets met genoegen aan, want ik hen een dame en weet hoe hot hoort. Daarom xror- waeht ik u morgen om acht uur aan do stadsbrug.

Schiedamsche Courant | 1909 | | pagina 5