53 Woensdag 28 Juli 1909. No. i305S OM DEN NAAM. Reis-Abonnementen. hooiland. «te V. BUITENLAND. Schiedam, 27 Juli 1909. SPANJE en MAROKKO. P e r z i IJÏKNENLANÏ), SCHIEDAMSCHE COURANT Deze courant verschijnt d a g c 1 ij k s, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. ffi wartaal00r Sc'ucdamcn Vlaardingen II. 1.25.Franco per post £1« l.bo. Prijs per weekVoor Schiedam en Vlaardingen 10 cent Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnem- worden dagelijks aangenomen. Adveriem -or het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het bureau bezorgd zijn. Bureau: Lange Haven No. 141 (hoek Korte Haven.) De administratie van de „Schiedamsche Courant" is gaarne bereid om tegen ver goeding van porto's aan haar abonné's die voor korten of langen tijd op reis gaan, de Courant ran hun tijdelijk adres te zenden. Ook abonnementen voor den tijd van een halve of hccle maand worden gedurende hel. reisseizocn verstrekt. t- Tr Te koop bij inschrijving bet HOOI, was sende op het perceel, sectie I, no. 989 aan den Rotterdarnschen dijk. Inlichtingen zijn te verkrijgen ten kantore van Gemeentewerken, Korte Haven 33. Biljetten, voorzien met opschrift «inschrij ving hooiland", worden ingewacht voor 29 Juli 1909, 's namiddags 2 uur, ten raadhuize. Zelfs do officieele berichten particu liere zijn door de Spaanseho censuur, zoo als mon weet, 'ton strengste verboden schaars door de Spaansche regeering ver spreid, maken den indruk, dat .het succes der Spaansche troepen tegen de bewoners van het Riff nu juist piet schitterend kan genoemd worden* De hospitalen le Melilla zijn overvol, Ceula wordt bedreigd; de be manning der oorlogsschepen is aan .wal moeten gaan om de landtroepen ,te onder steunen; in allerijl worden nieuwe troe pen naar bet oorlogsterrein gezonden. Van een afstraffing der in liet Riff ge vestigde stammen is niets gekomen. Inte gendeel, de rollen zijn juist omgekeerd. De Moorcn zijn aanvallers geworden, hardnek kige onversaagde aanvallers en meerma len spande het erom, wio overwinnaar zou blijven. De Spanjaarden hebben ongetwij feld de macht der Moorcn te licht geacht in koloniale oorlogen is dit een fout, dio bijna regelmatig gemaakt wordt en gemeend, dat een handvol goed gedrilde sol daten voldoende zou zijn om met de onge regelde benden der inboorlingen gemak kelijk spel te hebben. Deze jout kost Spanje een groot aantal zijner soldaten en vooral een groot aantal van zijn pffieieren. In allo haast worden nu versterkingen paai de overzijde gezonden; men spreekt er van, om bet effectief der troepen te bren gen op minstens 40,000 man. Men acht dit grooto aantal soldaten noodzakelijk met het oog op de uitgestrektheid van de ge- Roman naar het Duitsch van II. VON MEERUEIMB. vcchjglipic, die over ruim 12 K.M. loopt, en de grooto beweeglijkheid der Moorsche troepen.Morgen of overmorgen vertrekt een geheele divisie onder generaal Orozco, en de Gibraltar-brigade. Al deze maatregelen wijzen ei op, dat de toestand inderdaad ernstig is. Do posiH| der Spaansche troepen om en in Melilla, de eenige versterkte plaats van het presidio, is bovendien furie van gunstig. liet stadje bezit vestingwerken, die echter van eeuwen her dagteekeneu e.n het zelfde, hoewel in mindere mate, valt van do omliggende l'orlen te vermelden. Een ernstige nederlaag, die niet tot de onmo- jgelijkhoden behoort, zou do troepen terug drijven in het kleine stadje, dat leer moei lijk te-gen moderne vuurwapenen, we spie- 'fcen niet van geschut, dat, voor zoover bekend i,s_, niet in bezit der Mooreu is, te verdedigen is. En liet is herhaaldelijk gebleken, dat de Spaansche troepen niet over voldoende vuurkracht beschikken om zich den vijand van het lijf te houden. Worden zij, voordat zeer belangrijke ver sterkingen ter plaatse zijn, in een hand gemeen overmeesteul, dan zijn do gevolgen niet te overzien. En de strijdmacht der woestijnbewoners groeit gestaag aan. Van alle zijden komen nieuwe benden Mooren opdagen, allen goed gewapend met repeteergeweren, liet gehee- io Riff is mobiel en ook uit hel Marokkaan- fecho binnenland worden harka's ter ver sterking en aanvulling gezonden. Met het oog hierop is het voor Spanje van het grootste belang, zeer spoedig een aanzien lijke legermacht in Afrika te hebben, om daarmee den Mooren een besliste neder laag te kunnen toebrengen, die verhinde ren moet, dat de Marokkanen uit zuide lijker gelegen streken do Moorsche leger macht nog meer komen versterken. Het aanvankelijk succes der Mooren vindt weer klank in geheel Noordwest-Afrika, en de stammen, die zich opmaken, om de giaocis te helpen in de zee dtij'ven, worden mot den dag talrijker. Van onderlinge gevech ten In Marokko hoort men niets meer, alles schijnt eendrachtig in beweging naar het noorden, tegen den Euiopeeschen vijand. liet slaat er voor Spanje niet al te best voor en hei voorgevoel, dal de oorlog wel eens zeer bloedig en langdurig zou kun nen zijn, brengt de bevolking lot morren en zelfs tot openhaar verzet tegen de auto riteiten. Bovendien wekt het de verontwaar diging van hot volk, dat de s Ilij cl eigen lijk alleen gevoerd wordt in het belang der maatschappijen, die de mijnen in den Riff oxploiiteerendat liet bloed van Spanjc's kinderen daarvoor veil gehouden wordt! is het volk een gruwel, liet succes is daar enboven twijfelachtig: berichten van een ontzettend aantal doodeu on gewonden, van do bijna door do Mooren toLtnmlgebrachte omsingeling der Spaansche troepen, en 'I 46) AC1ITTIENDE IOOFDSTU K. De repetities begonnen. Elliuor ging nu dikwijls twee tot driemaal per week naar Keulen» Meestal kwam ze zwijgend en. be drukt terug. Koert vermeed liet naar de repe tities of den dag der opvoering (e informec- mn, en uit zich zeil' begon zij er nooit over. Ellinor was te lang actrice geweest, om reeds bij do eerste repetitie bang te worden. Bij de eerste repetitie kende niemand zijn ml. Maar hoe meer de dag der uitvoering naderde, met te grooler zorg vreesde zij voor net succes. Nu werd er dit, dan dat ver anderd, weggelaten, ingevoegd - en bet Mot dat ze op Mangoldts wcnsch werkelijk bad moeten veranderen, paste als een modern garneersel op een historisch costuum. Tevergeefs verzocht ze de vertolkster van Saffo, juffrouw Jlfihner, om ten minste bet oorspronkelijke slot eens een keer bij wijze van proef te spelen; bet stibe spel, dait dit slot behoeft, was niet juffrouw lliib- ncr's sterke zijde. Ze gaf daarom den direc teur en den regisseur maar toe. die een banale verzoening voorstelde. De raadgevin gen, die Ellinor bij de repetities gaf, hadden zelfs de jonge actrice gekrenkt; ze speelde zonder lest, en lierlinaldn telkens weer, dat act geen rol voor haar was, zo kou er niets Prijs dor A d vc r t c nt i n: Van 1—G regels £1.0.92; iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentien bij abonnement op voordcclige voorwaarden. Tarieven hiervan zijn gratis aan het Bureau te hekomen. In de nummers, die Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagiivoud verschijnen, worden zoogenaamde kleine adverteuliën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Jnterc. Telefoon voor de Redactie No. 123. voor de Administratie No. 103. feil, dal binnen G2 uren een groot aantal soldaten en oilicieren den Spaan»ehen grond verlieten en nu gesneuveld in Afrika hij lumpen den gioml met hun lijken bedek ken maken een oveiwcUligenden indruk. Het volk komt in beweging en de ïegoc- ring gaat voort met hare pogingen om do Iers en daarmee do publieke opinie hel zwijgen op te leggen. De republikein- sclie clubs zijn gesloten. Te Barcelona is als locken van veizet tegen den veldtocht de algeincene staking gopioclameetd, zoa dat de regeering zich genoodzaakt zag dun slaat van beleg af te kondigen. Generaal Arizou Andiez is, ter vervan ging van generaal Marina, benoemd tot gouverneur van Melilla. GEMENGDE MEDEDEELINGEN. uithalen, daar het karakter dor heldin haar geheel onwaarschijnlijk \oorkwam. De directeur be.-loot, dat de eerde voorst oiling 's middag» zou plaats vinden. liet weer hielp niet mee. Ofschoon het reeds in T. ein de van September was, lieeivchtö er toch een drukkende hitte. De menschen slopen rond als matte vliegen. Tn ieder geval een zeer ongunstige toestand. Ellinor scheen niets van de warmte te merken. Rustig maakte ze de toebereidselen voor de reis. Sophie was ook bo/'g zich te kleeden. Ze zong lustig, toon Ellinor, reeds gekleed, bij baar binnen kwam. >,lk ben dadelijk klaar, Ellinor. Het. is nog vroeg, niet waar? Koert vinden we aan bet station. Hij moet eerst nog politiek aan trekken." „Jawel," antwoordde Ellinor verstrooid. „Maar ik zou jo willen vragen, Sophie, om vandaag liever thuis te blijven." Sophie liet de hand met den hoeddie ze juist op wilde zetten, weer zinken. „Hier blijven moet. k hier blijven? Ach Ellinor en ik had er me zoo op verheugd „Waarop? Op den schouwburg, of op het wandelen met Koert in Keulen. „Op alle bij!" zei Sophie eenigrzins ver ward. „Toch verzoek ik ie hier te blijven." „Waarom toch?" „Is liet. niet natuurlijk, dat ik do/e uren graag met mijn man alleen wil zijn?" zei Ellinor rustiig. Ze keek Sophie .-cherp aan. ITet gezicht van het jonge incisie ver bleekte, het vTooliiko licht in haar oogen verdween, haar lippen trokken krampachtig samen. Langzaam deed ze haar mantel uit Engeland. In hei Lagerhuis is gisteren de bpgrooting van marine aan de orde geweest. Bij die gelegenheid deelde de minister van marine Mc. Kenna mee, dat, de regeering, na een grondig onderzoek te hebben ingesteld om trent den aanbouw urn schepen in de andere staten, lot de conclusie is gekomen, dat het wenschelijk is de noodige stappen te doen teneinde te bevorderen, dat het tweede viertal schepen, waarvan gesproken werd in het program van dit jaar, gereed zal zijn om streeks Maart 1912. Ilij verklaarde dat de regeeiing daarom voorstelt de noodige maatregelen te nemen ter voorbereiding der plannen en bestekken en tot het doen der bestellingen, waardoor het mogelijk zal zijn deze schepen op den bepaalden tijd afgeleverd le krijgen. Het zal echter niet noodig zijn de kielen te leggen voor April a.s. Een onderzoek naar de programma's voor den aanbouw van schepen in het buitenland zou het Huis tol de overtuiging brengen, dat er voor de regeering geen andere weg openblijft. De minister verwees daarbij naai de programma's van Oostenrijk en Italië, om aan te toonen hoe het thans met dien scheeps bouw slaat. Verder deelde hij mede, dat den van de vier schepen, die dit jaar op stapel zouden worden gezet, een kruiser zou zijn, grooter en sterker dan de «Invincible" en de «Indo mitable". Een motie, tot verlaging van de begrooting voor scheepsbouw, ingediend door radicalen, werd verworpen met 280 stemmen tegen 98. De oppositie stemde met de regeering. De minderheid bestond uit nationalisten, leden van de arbeiderspartij en eenige radicalen Italië. Te Rome ontvangen telegrammen van den gouverneur van Benadir (Oost-Afrika), geda teerd 17 Juli, berichte! dat een compagnie Eiythreische Askari's in gevecht is geweest met den stam Mohallim Ismaëi. De verliezen der opstandelingen bedroegen 45 dooden en 20 gekwetsten. Aan de zijde der Italianen werden 5 Askari's gedood. Zweden. Uit Stockholm komt het bericht, dat daar gisteren 40 tot 50,000 werklieden zijn uit gesloten. Het landelijk secretariaat der vakvereni gingen heeft besloten de leden van alle orga nisaties in het land aan te sporen om op 4 Augustus het werk neder te leggen. De afgezette sjah van Perzië bevindt zich nog steeds in de zomerresidentie van de Rus sische legatie' te Teheran. Zijn vertrek is uitgesteld, omdat men de kroonjuweelen niet vinden kan. Te Sjira is het nog steeds niet rustig. De wacht van het Britsche consulaat is met 40 matrozen versterkt. Uit Teheran is boven dien door de regeering een niet onbelangrijke strijdmacht afgezonden om de orde te her stellen. eu legde ook de hoed op zij. ,,Je licht ge lijk, Ellinor." limir stem klonk zeer zacht, als ver&tikt door opwellende tranen. „Het w.i» onbescheiden \an mij daar niet aan te denken, liet is inderdaad beter dat ik thuis blijf In zal jullie opwachten als je thuis komt." Ellinor boog zich over haar heen en kuste haar. Dat vva» de eerste kus, die zij liet jonge mei-je gal', „Mag ik liet »tuk later zien?" roeg Gopliie, die dapper traditie haar teleurstel ling te verbergen. „Ta, later met een ander slot misschien. Het tegenwoordige is niet het juiste." Elli nor knikte Sophie vriendelijk toe en ging heem De bediende droeg haar lmndkof'er naiir het station. „Ze wil zich waarschijnlijk vóór de voor stelling wrakheden,dacht Sophie, die haar nakeek. Energiek wischte zo een paar tra nen weg. Maar lang kniezen over oen ple zier, dat haar ontzegd vva», deed Sophie ge woonlijk niet. Ze besloot voor de terugkee renden alles zoo fee.-toliik mogelijk m orde te maken. Op Ellinor's plants moest ecu lau werkrans liggen. Ellinor zat in de wachtkamer toon Kooit, die zich vlug verkleed had, in politiek op haar toclrud. „Eeit vrecrclijk idee, hij dc/o hitte een middag vootshdlmg te geven." TT ij keek zoe kend om z.ieh heen. ..Waar heli ie Sophie lekten? Wa» ze nog niet klaar?" ..Sonhie iraat niet met. on- mee." „Waarom niet? Ts ze niet goed? Was het haar te warm? Ze verheugde er zich /oo op Keulen te zien Kreta. De nieuwe Grieksche minister-president Rhallys heett den Turkschen gezant te Athene doen weten, dat hij ernstige maatregelen heeft genomen om elk misverstand met de Porte te vermijden, dat hij betreurde het ernstige karakter door de Kretenzer kwestie aangenomen, en oprechte betrekkingen met de naburige staten wenscht te onderhouden. In de Krentenzer kwestie zal Rhallys een open en eerlijke houding in acht nemen, en zich schikken naar de beslissingen der mogendheden, Griekenland trett geenerlei voorbereidende militaire maatregelen en zal geenerlei maatregelen in dien geest treffen. Venezuela. Nasporingen van de geheime politie der Ver- eenigde Staten hebben haar geleid tot de overtuiging, dat daar een complot wordt gesmeed, ten doel hebbende een expeditie uit te rusten, die de regeering van den Ve- nezolaanschen President Gomez zou omver werpen en Cipriano Castro op het kussen brengen. Er wordt langs de Atlantische kust nu dan ook nauwlettend het oog gehouden op de eenigszins geheimzinnige bewegingen van twee schepen, die dezer dagen te New-York zijn aangekocht en blijkbaar bestemd zijn voor Venezuela. Een Amerikaansch scheepskapitein Chauncey B. Humphrey, is zelfs telegraphi-ch aange zocht deel te nemen aan die revolutie, wel ke volgens de afzenders der telegrammen «bepaald moet slagen". Kapitein Humphrey, bij wieu de «New- York Herald" nadere inlichtingen trachtte in te winnen, ontkende niet de telegrammen te hebben ontvangen, maar weigerde overigens zich nader over de zaak uit te laten. Van het llof. H. M. de Koningin-Moeder zal morgen, een bezoek brengen aan het Huis «Maria", bij Nunspeet, herstellingsoord van de veree- riiging «Zustarhulp", te Amsterdam. „Jk verzocht huur, niet mee te gaan, en ze gaf toe, pa» later liet stuk te gaan zien." De teleurstelling was zoo duidelijk op Koert'» gezicht 1e lezen, dat hot Ellinor pijn deed. Toon hij haar va»t op hem ge richte blik voelde, herstelde hij zich. Hij zei order niets, maar ging huur voor naar hel perron, waar de conducteur juist de trein naar Keulen afriep. In hun eoupée zaten nog andere reiziger», waarover Koert blij vva». Nu heltodden zo niet. samen ie praten. Alleen niet zijn vrouw te moeten zijn, zou hij niet prettig gevonden hebben. Achter haar blanke voorhoofd leef den te vele gedachten, waarvan hij niet» be greep. Ilij keilde haar manier om zich ge heel ia zich zelf terug te trekken. Wanneer hij den blik luuer oogen ontmoette, scheen hem een geheimzinnig teven, een lichte spot, daaruit tegen. Hij zette zijn hoed af, letmde met het hoofd achterover, om de ru-tigo. op tie zacht «'hommelende kussen- zittende ge stalte zijner vrouw niet meer te zien. Eerst toen ze hun plaats vnn bestemming bereikt hadden en naast elkaar naar den schouwburg wandelden, voelde hij een zekere nieuwsgierige verwondering over haar on verstoorbare kalmte. „Maak je je dun in 't geheel niet ang stig?" vtoeg hij. ..Neen, ik hel), alles van te voren goed overlegd, en weet, hoe ik ine te houden heb tegenover een échec of een »ueces," ant woordde ze ernstig. ,,Bcni|dons\vaardig'Ik moet bekennen, dat ik lil hij hel idee, dat liet stuk hij liet. slot zou worden uitgefloten." liet wapen van het Koninkrijk, van den Koning der Nederlanden on van dc andere leden van het Koninklijk Huis. iStbl. No. 271 bevat een Kon. be»], vuil 13 dezer, tot wijziging van het Kon. Resl. van 10 Juli 1907 (Slid. no. 181), hou dende nadere vaststelling van het wapen van liet Koninkrijk der Nederlanden en van den Koning der Nederlanden, alsmede van de iulere Eden van het Koninklijk Huis. De artikelen 3 tot en met 6 van het Kon. bCfel. van 10 Juli 1907 worden ingetrokken en vemingen door do navolgende artikelen: Art. 3. Aan de in de voorafgaande arti kelen omschreven wapens kunnen de navol gende uitwendige versierselen worden toege voegd a. lot dekking van hel wapen-ehihl de Koninklijke Kroon, gelijk aan die, welke door wijlen Zijne Maje»teit Koning Willem 1 op Zijn wapenzegel i» gevoerd geworden; b. al» schildhouder» twee lieruldi-che leeu wen on profil van goud, ongekroond, getongd en genageld, van keel; c. liet devie»; „Je maint.iendiai" m Lu- lijiisohu letter» van goud op een lint van azuur. Art. 4. Onze mannelijke opvolgers, Ko ningen der Nederlanden, de Prins van Oranje en diens oudste zoon zullen, in plaats van met de Koninklijke Kroon, hun wapenschild mogen dekken met een helm, getralied en ge sierd van goud, gevoerd van keel, met dek- kleeden van goud en azuur, en gekroond niet een kroon van drie bladen en twee parel- punten van goud, uit welke als hehntecken oprijst, oen vlucht van sabel beladen met een gewelfden sehuiiibulk van zilver, waarop drie lindebladen var. sinopel, met de stelen omboog. Art. 5. De kinderen en verdere manne lijke en vrouwelijke nakomelingen in de mannelijke lijn uit Ons huwelijk met Zijne Koninklijke Ilooghud den Prins der Neder landen, Ilertog van Mecklenburg, behalve de zoodanige, op wie de bepalingen van de artikelen 1 en 2 toepasselijk zijn, zulk| voeren: gevierendeeld, I en IV het in mri le:] 1 omschreven wapen (Nassau-Neder land), TI en III in goud een jachihoorn va. azuur, ge-noerd en geopend van keel, besla gen van zilver (Oranje), en op het snijpunt dezer kw art ieien in goud eon aanziende stie renkop met afgerukt halsvel van sabel, gi hoornd van zilver, getongd van k8 1 en ge kroond niet een dricblndige kroon van goud (Mecklenburg). Art. 6. Aan het in he.t voorafgaand arti kel omschreven wapen kunnen de navolgen de uitwendige versierselen worden toege voegd a. lot dekking van heb wapenschild de Ko ninklijke Kroon, gelijkvormig aan die, be doeld in artikel 3, sub a; l>. als schildhouders; rechts een heralidsche leeuw en profil van goud, ongekroond, getongd en genageld van keel „Dat is zelfs grooto meesters overkomen AVagner met z.iin Tnnnlmuser bijvoor beeld."* Juist toen zo dc klciue donkere loge wil den binnen traan, hoorden ze haastige schre den nehter zich. liet wa» mevrouw Aran Ber gen. Achter haar zag men do roode uniform kraag van haar man. ,,AVe willen u toch zeggen, dat we u in de gaten bobben, lieve mevrouw v Thun. Ons ludve regiment zit hoveu op den eer sten rang." Koert keek zeer onaangenaam verrast. Ilij begroette de Bergens zeer stijf. „U, dacht zeker, dut we er niets Min wis ten?" begon lam rouw A'an Bergen weer, „maar we weten niks alles!" „Wat weel u dan?" „Wie Saffo geschreven heeft. Neen maar, wat z.iin we er trotsch op een schrijfster lil ons regiment te hebben We zullen klap pen, tot onze handschoenen stuk gaan adieu adieu Na het eerde bedrijf kun ik weer hij u. Misschien wordt u dan al op het tooneel geroepen." Aroor de tweede keer klonk liet. belletje. Mevrouw v. Bergen ging haastig heen. „Afschuwelijkzei Koert geërgerd. „Welke taktïrso-heid mag dat wel to Ell- 1 ineen verraden hebben. En dan zijn alle officieren nog in uniform. Tk heb weliswaar verlof gevraagd voor vanmiddag, maar nu is het toch zoo gek, dat tk alleen in poli tiek hen." (Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1909 | | pagina 1