hij door velen de geschikte man geacht, om. ons district te vertegenwoordigen. Met groote ingenomenheid wordt pvcral kennis genomen van do houding onzer Katholieke pers, die volmaakt .weergeeft, wat al onze kiezers .willen: een goschiktcm Katholieken candidaat, „Het Huisgezin" schrijft th'ans Wij hebben in zake Bt'-eukelcn gewezen op de mogelijkheid van een herstemming tusschen den Katholieken candidaat Wordt deze gesteld en den liberaal, en bij een herstemming ,op do mogelijke overwinning van don laatste. „De Residentiebode aclit die .mogelijk heid niet groot, want zegt ze - sterk is de vrijzinnigheid in het district Rrcu- kcl-en allesbehalve. Een dergelijke Waardeering moet op cijfers berusten. En nu stelt' Ramaer de sterkte der linkerzijde op een groote 30, die der anti-revolutionnairon op een groote 20, die der Katholieken op een kleine 40, die der Christolijk-IIistorische op een 10 percent. Deze vorhoudingscijfcrs zijn geen evan gelie, maar men heeft er toch eenig hou vast aan, vooral als men ze in het licht beziet van vroegere stcmbusuitslagen. BINNENLAND, Hofbericht. De beide prinsessen van Benthoiin, die enkele dagen ton paleizo Soestdijk de gas ten zullen zijn van haie tante, H. M. de Koningin-kfecder, arriveerden gisteren mot troin 4.36 aan het station Baarn, alwaar zij werden verwelkomd door jhr. Van Tets. De „Alnmzv. Aan de Parkkade te Rotterdam arriveer de Vrijdagavond de Russische kruiser Al- nmz, commandant Kolomeitzef. De Russische consul, do heer Arthur Drie beek, maakte lieden zijn opwachting. C. k. A. Dadok de Wit. De heer C. A. A. Dudok de Wit, de bekende Amsterdamsche figuur uit de sport wereld, is hedennacht per s.s. Ihndjani van den Rotterdamschen Lloyd uit Soerabaja naar Holland teruggekeerd. Rheunintische nandoeuingen Imd'den hem belet zijn voorgenomen reis naar Australië voort to zetten. Gedurende de thuisreis was de heer Dudok de Wit voortdurend onder behandeling van den scheepsdokter. De laat ste ziekte heeft bot gestel van den eertijds kiachtigon sportman ernstig ondermijnd. Door zijn familie werd de zieke afgehaald en por auto naar Amsterdam vervoeul. Gedwongen eedsaflegging. Naar aanleiding van dc zaak-Kriller, waar bij iemand werd gegijzeld, omdat hij bezwa ren lmd tegen beL uitspreken van do eeds formule, heeft het hoofdbestuur van de Ver- eeniging „Do Dageraad" besloten, in ver schillende steden van ons land, met name te Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Dor- dieclvt, vergaderingen te houden, waar bet onderworp afschaffing van den gedwongen eed zal worden behandeld. Het ligt in de bedoeling, zoowel de "juri dische als de ethische zijde van het vraag stuk te doer behandelen, waarom men heeft getracht, overal naast een jurist, een theo loog te doen optreden. Te 's-Gravenhage zullen bijv. op nader te bepalen dag liet woord voeren mr. S. van Ilonten en ds. Van Loenen Martinet, terwijl prof. Van Hamel zich reeds bereid ver klaarde in Amsterdam, het vraagstuk in te leiden. International "Visits Association. Thans is bepaald dat de bijeenkomsten van dc International Visits Association, waar een reeks lezingen zullen woulen gehouden, door bekende Nederlanders, aan dit reisge zelschap toegezegd, zullen plaats vinden in liet gebouw van don Haagschcn Kunstkring, ncerengraciit 13, aldaar. O.a. zullen zich prof. Blok en prof. Knappert doen hoeren. Op Dinsdag 24 Augustus, des a\oiuls S uur, zal er, ter gelegenheid van den aan vang -van liet bezoek, door het gezelschap nan ons land gebracht, in hot gebouw een ge/ellige bijeenkomst worden gehouden. Ycreenigïng tor "Veredeling van het ambacht. Voor het afleggen van proeven van be kwaamheid als meester en als gozel in het timmeren, meubolmaken, smeden, huis- schilderen, metselen, koperbe werken en motaaldraaien hadden zich aanomeld 142 candidaten. J\Tiet opgekomen 13, afgewe zen 52, geslaagd 77 candidaten. Middelbare Technische School. Omtrent do to Dordrecht to stichten Middelbare Technische School verneemt de „Dordr. Ct," nog het volgende: Ren uitgewerkt ieerplan kan natuurlijk eerst na de benoeming van een directeur, in overleg met dezen en met den inspec teur van het middelbaar onderwijs wor den opgemaakt. Re bedoeling is, tot do school toe to laten jongelingen, dio in kennis ongeveer gelijk staan niet de leer lingen der hoogere burgerschool aan het eind van het derde leerjaar en dezen door prakthen en theoretisch onderwijs instaat te stellen, later op te treden als construc teurs, teekenaars en bedrijfschefs in fa brieken of op werven van grooten omvang en zelfs als patroons. De suikerschool zou den leorliigen het oerste jaar een ilege- lijkon grondslag van natuur- en scheikun dige k'onnis en handigheid in laboratorium werk moeten geven; in hot tweedeenderde jaar zouden zij van September tot Januari een suikercampagne moeten, meemaken. Jongelieden met eind-diploma II. B. S., dio reeds een suikercampagne hebben meege maakt, kunnen in con hoogere klasse toe gelaten worden. De jongelieden, die, hetzij in de werk plaats, hetzij op do ambachtsschool, reeds practised werkzaam geweest zijn, maar wier kennis van wiskunde en talen onvol doende is, on dio desondanks de Middel bare Techniscnc School wenschen te vol gen, worden in oen voorbereidenden cur sus geplaatst, waar zij uitsluitend onder wijs ontvangen in wiskunde en talen, Het dool van dezen maatregel is, do beide uiteonloopendo zienswijzen te vcr- ccnigen, waarvan de eene er bezwaar in ziet, het theoretisch onderwijs, na het be zoeken van de lagere school, ©enige jaren af te breken om dion tijd aan do practijk to wijden, terwijl volgens de anderen eenigc jaren practijk aan hot theoretisch onder wijs in teokcneji, constructieleer, enz. vooraf moeten gaan. Volgens het zeer voo'rloopige plan zou or een gebouw gesticht moeten worden, waarin con tiental leerzalen voor theore tisch onderwijs, een (of wellicht twee) scheikundig laboratorium, een leerzaal voor nauturkundo, een voor scheikunde, vijf of zes leekonzalen, oen of twee werkplaat sen, een modelzaal, een modelmakerij, een uitslagzolder en een groote open ruimte; ook met hot oog op mogelijke uitbreiding wordt do noodige ruim to op vijf a zes dui zend centiaren geschat. Botterdam in 1908. Uit het thans in druk verschenen ver slag van den toestand dor gemeente Rot terdam over 1908 blijkt, dat de bevolking toenam door geboorte met 13141 cn door vestiging met 18G85 zielen, totaal 3182G, terwijl zij verminderde door sterfte met 5453 en door vertok met 18093 zielen, totaal 23546, zoodat de vermeerdering be droog 8280, en de bevolking op 31 De cember 1908 bestond uit 199754 mannen, 211881 vrouwen, totaal 411G35. Het aantal Ned. Hervormden bedroeg, 240200, Roemsch-Ivatholiekon 10G63G, Ge reformeerden 27792, Nederd. Israëlieten 10610, Evangel. Lutherschen 8177, 'Remon stranten 3856, enz. Het aantal gesloten huwelijken bedroog 3163, het aantal echtscheidingen 172, het aantal geboorten levend 13258 en leven loos 540. Van de levend geborenen waren 513 en van do levenloos aangegovenen 44 on wettig. Het aantal kiezers bedroeg voor de Tweede Kamer 42431, voor de Prov. Sta ten 42258 cn voor don gemeenteraad 38635. Het zeehavengeld bracht op E 1,617,770.68 't Zeehavengeld bracht op f 1,617,770,68i/j en 'tbinnenhavengoM f474,187, 't school f410,471.45 Vj, het kadegcld f 165,396.421/3, het openbaar slachthui® f150,255.60; dan volgt 't vergunningsrecht met f 70,417.19 Vb, do veemarkt met f 60,607.56'/h, de Groote Hours niet f56,317.19, do belasting op do honden met f41,306.50, enz. Het aantal vergunningen bestond op 31 December voor 824 lokaliteiten. In 1908 deden zich voor 19S0 gevallen van besmettelijke ziekten, waarvan Rood vonk mot 1202, Dyphteritis met 577 en Febris Typhoidca met 186 gevallen, en voorts 10 gevallen van meningitis. Hier van overleden toiaal 231. 155 personen vonden op den openharen weg een plotsolingen dood, 22 zelfmoor den werden gepleegd en 13 pogingen daar toe. Afgemaakt worden 3103 honden en 2077 ratten. De brandweer bestond uit 5 rijdende, stoomspuiten, 7 drijvende stoomspuiten. 58 handspuiten, 51 w age nl add eis en verder materiaal; het aantal brandkranen in de gemeente klom tot 6874. De reddingsbrigade rukte 935 maal uit, waarvan 481 maal voor brand, en verleende 176 maal hulp. TYerklledeiiregloinent. Aan den gemeenteraad te I Inadem is toe gezonden het nieuwe reglement voor de werklieden m dienst -der gemeente. Daaruit blijkt o. ui., dat \an ongevraagd eeivol ont slag de verkman m beioep kan komen bij een commissie win advies, die aan B. en IV. uippoit heeft uit te bleu gen. De straffen zullen zijnberisping, in houding \an vrije dagen, sehoisïng met ge mis van loon, terugzetting op de ranglijst, terugzetting tot lager gesalarieerden of ande ren werkkring, wegzenden uit den dienst. Geen straf wordt opgelegd, dan nadat de werkman is gehooid, althans is opgeioepen door den hoofdambtenaar of door een der leden van liet college \an B. en W. Van opgelegde straffen kun binnen 8 dagen een onderzoek worden aangevraagd bij de com missie van advies. Wijken B. en W. van het uit te bren gen rappoit der commissie af, dan wordt haar daarvan kennis gegeven. De commissie van advies bestaat uit 5 leden en 5 leden- plaatsvervangers, die in geen dienstbetrek king staan tot de gemeente, geen deel mo gen uitmaken van liet gemeentebestuur en in Haarlem moeten wonen. Twee der leden wor den benoemd door B. cn W., twee anderen door de gezamenlijke meerderjarige wetklie- den in dienst der gemeente en het 5e lid door den rand. Do commissie heeft zitting voor drie jaar. Mr. Thijssen heeft een nota ingediend over de vraag of invoering van een scheidsgerecht voor gemeentewerklieden mogelijk en wen- sehclijk is. Togen do invoering van eon scheidsgerecht bestaan bij hem de twee volgende bezwaren le. dat een zoodanig scheidsgerecht ten dcele in strijd is met de letter on overigens met den geest der Gemeentewet; 2e. dat dooi de instelling van zoodanig scheidsgerecht de beslissing in zaken, het gemeentelijk beheer betreffende, wordt opgedragen aan personen, staande buiten het gemeentebestuur en bui ten de gemeentelijke administratie, waaruit hij concludeert, dat een scheidsgerecht met beslissende uitspraak in zake ontslag van ge meentewerklieden niet mag worden toege laten. Financieel nieuws. De Eerste Rotterdamschc Maatschappij van verzekering op het leven, directie dc hoeren P. R. Moes en ,T. F. Wertenbeilg, heeft een supplement gegeven op liet ver slag over het boekjaar 1908 (reeds vroe ger vermeld). Reeds tal van jaren zoo lezen wij in dat supplement wordt in vakkringen om een wettelijke regeling van het levens- verzekeringsbedrijf gevraagd, en langza merhand vindt dit streven steun bij het publiek. Den weerslag daarvan kon men waaj*- nemen bij de debatten over dit onderwerp gedurende de behandeling van de laatste begrooting in de beide Kamers der Stateiv (lencraal. In aansluiting op het aldaar ge sprokene heeft de Minister van Binnen- landsche Zaken toezeggingen gedaan, die van dezen bewindsman de indiening van een wetsontwerp ter regeling dezer ma terie mogen doen verwachten." Na verder nagegaan te hebben welke stappen vroeger reeds op dit gebied ge daan zijn, zegt de directie van haar be langstelling ten aanzien dezer „question bruiante" met dit supplement een bewijs te willen geven door voor haar maat schappij oen practischc proeve van open baarheid te leveren, zooals deskundigeri door don Staat wenschen voorgeschreven te zion. Bij de samenstelling daarvan is baar gebleken, dat aan do gestelde eischen zonder al to groote moeite kan worden voldaan. Op een viertal staten zijn n.l. de be doelde gegevens verzameld en het voor nemen bestaat, voortaan deze staten in hot jaarverslag op te nomen. „Moge deze uitbreiding der jaarlijksohc publication voor onze maatschappij op zich zelf van waarde zijn zegt do direc tie meer boteckenis zal een dergelijke maatregel krijgen, indien meerdere instel lingen dit voorbeeld volgen en daardoor onderlinge vergelijking van don fman- cieclen toestand mogelijk maken. Boven dien zal het een goeden indruk maken, indien do zustermaatschappijen thans oven eons vrijwillig tot openbaarmaking over gaan van dio gegevens, waarvan mag wor den verwacht dat do wet publicatie zal voorschrijven. Het belang van het vak, zoowol als dat der verzekerden, zal daar mede in hooge mate worden gebaat."1 De genoemde tabellen, samengesteld door den wiskundigen adviseur, Dr. N. P. Kapleijn, gaan vergezeld van een uitvoe- ngo toelichting. VLAARDINGEN, 21 Augustus. Dc Ka mer van Koophandel en Fabneken alhier heeft het volgende adres aan Zijne Excel lentie den Minister van Waterstaat ge zonden De Kamer van Koophandel cn Fabrie ken. te Vlaaulingen, heeft de eer zich tot Uwe Excellentie Le wenden, met de pa- volgende opmerkingen betreffende de ceiste ontwerp-winterdienstregeling dor H. S. M. 1. Allereerst gevoelt zij zich gedrongen haie adhacsie te betuigen aan do vooi- gestelde inlegging der treinen 547 en 548 2. Een zeer groot ongerief is echter hot doen vmvallcn van trein 34G; hierdooi wordt oen zeer goede verbinding met Den Haag weggenomen, waai van steeds duik gebruik woidt gemaakt. (Vertrek Vlaaidin den 1.11; aankomst Den Hang 1.58) Onze Kamer vei zoekt daarom met den moesten aandrang genoemden trein 316 weder m de nieuwe dienstregeling te doen opnemen, teiwijl zij tevens gaarne zag. dat in correspondentie daarmede tiem 527 des Zondags niet komt te vervallen. 3. Morgenvcrbindingen met IJmuiden en met Den Haag. Meermalen wees onze Ka mer reeds op de zoo hoogst gebrekkige verbinding van Vlaardingen mei IJnnuden, een loute, die vooral in den winter, dooi zeer vele visschers, die ter beugvissehorij vaten, zoowel als door reeders en hande laren, moet worden afgelegd. Het is van hot grootste belang, dat IJmui den van uit Vlaai dingen vlug cn vroeg bereikt kan worden. En nu ziet men, dat, wanneer men met den eeisten trein van Vlaardingen vertrekt, dus reeds om 5.35, men eerst om 8.13 te IJmuiden is. Een rois dus van 3 uur 8 minuten! (Trein 72D is n.l.-door de geheven toeslag „te duur" voor equipages van vischschopen.) Verlaat men Vlaardingen om 6.55, dan bereikt men Uvnuidcn om 10.08, dus na 3 uur 13 minuien reizens! Vroeger kon men te 6.40 van Vlaar<i dingen vertrekken en was men circa 8.15 te IJjmüden, een regeling, die ieders tevre denheid wegdroeg. Ook voor locaio reizigers tusschen Vlaar dingen en Den Hang geeft de bestaande,. zootvel als de voorgedragen dienstregeling der ochtendtreinen, ernstige reden tot kla gen. Immers, te Vlaardingen wonen arbei ders, in de bouwvakken, die te 's-Gra- venliage werk hebben; dagelijks vertrek kende om 5.35 moeten zij te Schiedam bijna een uur wachten en bereiken zij eerst om 7.02, dus yoor een werkman beslist te laat, de plaats hunner bestemming. Afdoende verbetering is te verkrijgen door in trein 8 ook rijtuigen 3do klasse op to nemen, en deze trein te laten stop pen te Vlaardingen, iets waartegen, naar onze meening, geen. overweg-end bezwaar kan bestaan; immers, troin 8 heeft geen buiteiilandsche aansluitingen. Ook is Jret zeer gowonscht, dat tiein 505 stopt aan de Halte Schiedamseh© Dijk. Hierdoor zouden ongetwijfeld nog meer reizigers van dezen trein gebruik maken Verscheidene arbeiders toch', die in het Oostelijk stadsgedeelte wonen, en te Schie dam weik hobben, worden door het niel stoppen van trein 505 aan de Halte Schie- damsclie Dijk noodoloos gedwongen naar Schiedam te wandelen. 4. Slechte verbindingen met het Zuiden des lands. Door de ontwerp-dienstrogc ling wordt in geen enkel opzicht voor zien in hot euvei, dat te Rotterdam D.P. geen der treinen van de lijn Rotterdam Hoek van Holland directe aansluiting heeft met de treinen van en naar Dordrecht en verder, liet mecsl stuitend voor reizigers van Parijs, België, N.-Brabant en Limburg is wel, dat trein 512 juist vierminuten vóór de aankomst van troin 54 vertrekt. Het is daarom dat onze Kamer Ujwe Excels lentie beleefd verzoekt te willen bewerk stelligen, dat het tijdstip van vertrek van troin 542 ongeveer 10 h 12 minuten latei wordt gesteld. 5. Avondtreinen van Rotterdam. Voortdu rend wordt door he reizend publick ge klaagd over de zee- lange tijdsruimte tus schen het vei trek Her twee laatste treinen van Rotterdam naa." Vlaai'dingen (9.32 en 11.24); deze tusschenruimto is in de laat ste jaren allengs grooter geworden. Daarbij komt nog,, 'dat de laatste trein (ar. 546) te Schiedam aansluiting heeft op de zeer vaak te laat zijnden trein nr. 73D, Van Amsterdam, waai door het aankomstuur te Vlaardingen, in plaats van 11.45, dikwijls over 12 is, ja, soms wel een, uur verlaat wordt. Bijna iederen avond wordt dan ook dc gohcole trein no. 516, van Rotterdam te Schiedam aankomend©, en vol met rei zigers, daar eenvoudig op een zijspoor ge plaatst, somtijds gedurende Va h 3/i 11111 cn zulks, nadat men een afstand van 7 minuten heeft afgelegd, en nog maar 10 minuten noodig hoeft om thuis te komen! Dringend noodzakelijk is het, dat nan dei zen toestand een -eind komt, hetzij door trein 63 te Vlaardingen 'te laten stoppen, hetzij, door vervroeging van trein nr. 546 en inlegging van oen trein om circa 12 uur van Schiedam (of R'dam). 6. Aansluitingen te Schiedam. Over het algemeen valt over de aansluiting der trei nen der lijn Amsteidam—Rotterdam en die der lijn RotterdamHoek van Holland niot to klagen (behoudens de hierboven ge noemde slechte verbindingen). Toch blijft hot overstappen te Schiedam een ongerief voor het reizend publiek; hieraan zou zijn tegemoet te komen door in enkel-e treinen doorloopende rijtuigen Den Haag Vlaardingen (of Hoek van Holland) en om gekeerd op te nemen. Zoo bijv. in trei nen 115/514 van Pen Haag en 513/328 en 533/134 naar Den Haag. Vooral deze treinen vervoeren zeer vele dagelijksche reizigers, de treinen 115/514 bovendien geregeld Scheveningscho zeelie den, mariniers, matrozen fin militairen voor Hellevoetsluis, enz. Onze Kamer zou zich zeer verplicht achten, indien Uwe Excellentie bij de vast stelling der winterdicnstrcgeling jinct bo venstaande opmerkingen en yerzoeken re kening zoude willen houden. VLAARDINGEN, 21 Augustus. De col lecte vanwege do Ncd. Ilerv, gemeente langs do huizon der ingezetenen gehouden, hoeft f395 opgebracht. VLAARDINGEN, 21 Augustus. Op 31 Augustus a.s. zullen vanwege „Flanlinga" dc feestelijkheden worden ingezot met ©en concert des voormiddags op haar terrein. Des middags te 4 uur zal de heer Pot- tum, welbekend, met zijn luchtballon, in houdende 1000 Al.3 en lang 30 M., ge naamd „Juliana II", van het Flardinga- tenein opstijgen. De feestelijkheden zullen des avonds be sloten worden met een concert en vuur werk. STADSNIEUWS. Schouw distilleerketels enz. Door B. en W. is aan belanghebbenden tor kennis gebracht dat do schouw over distilleerketels, stutten, rollagen en ascli- gaten in branderijen ©n distilleerderijen, alsmede de schouw over de boeren bakken zal gedreven worden to beginnen op Maan dag 23 en vervolgens op 25, 27 en 30 Augustus en op Woensdag 1 September, telkens van des voornriddngs 2/25 uur. Een jubilee. Woensdag 25 Augustus zaJ do meester knecht A. Koster, wonende Nieuwstraat 35, den dag herdenken, waarop hij vóór 25 jaar bij d© firma Adrianus van don Eolaart, distillateur, Korte Haven alhier, in dienst trad. Woensdag 25 Augustus a.s. zal het 25 jaar geleden zijn, dat J. Bakkes, meester knecht bij de firma M. Dirkzwager Azn., alhier, bij die firma in dienst trad. In de godsdienstoefening van morgen zal voor do afd. Schiedam van don Ned. Protestantenbond, als sproker optredend©] heer D. Rook. Hedenmiddag omstreeks 12lk uur wüdo do 15-jarige Jb. Sanders, wonende aan den Singel, -op de Brocrsvest nog voor een aan komende fiets do straat oversteken, maar word daarbij aan- en omvergereden, ten gevolge waarvan hij een ontvelling aan de hand bekwam. De fietsrijder viel met zijn rijwiel even eons tegen don grond, maar noch berij der, noch rijwiel bekwamen letsel. Ctevondcn voorwerpen. Aanwezig aan het commissariaat van polilie Sleutel, heerenparapluie. T© bevragen aan do volgende a ore-s sen: V rouwen schort, Gillo, Piet Heinstr. 25/1; sigarenkoker met sigaren, v. Pelt, Broers- ve.ld 112; bosje sleutels, Bosman, L. Ach- terwag 26; geldstuk, Kuikman, Parallel straat 2; rijwielpomp, Jcup, Grofbaan 35/12; damesceintuur, Schouten, Broersveld 37; ïozenkrans, Do Pater, Groenolaan G9; dek kleed, AVitbcig, Broersveld 99; postduif, wed. Gallée, Christiaan IIuijgenrtraa.t 8. A 815 D A, 21, 22 en 23 Aug. Tivoli Schouwburg, 8 u. Ned. Operette-Ensemble Janmart. Dollarprinses. 22 en 24 Aug Groote Schouwburg. 8 u. Het Rolt. Tooneelgezelsehap, De Reis om de "Wereld in 80 dagen. 22 Aug. Rott, Diergaarde. 21/2 uur. Concert 6e Regt. Inf. P. A. Stenz, 24 en 27 Aug. Rott. Diergaarde, 8 uur, Concert Stafmuz. Kon. Scherpsch. B. Verhallen. 25 Aug. S, O.V, 8 uur. Concert Zangvereen. Polyhymnia, dir. B. Jurgens en Ste delijk Muziekkorps, dir. 0, H. L. Burgdorffer. Te Rotterdam eiken avond Circus Variété Pflaging en Casino, Coolsingel. Van vergaderingen, bijeenkomsten, con certen, vermakelijkheden e. d. g. verzoeken wij steeds geregeld mededeeling, opdat wij lie in onze agenda kunnen opnemen. l.dWjarïvu In heele schroetfiessclien (1 Liter inhoud) zeer voordeelig voor huishóudelijk gebruik. Rvclitzalteii. Papendrechtsche zaak. Men meldt, dat de behandeling van de Papendrechtsche zaak voor het gerechtshof tc Arnhem op verzoek van den verdediger eerst in November zal plaats hebben. De mislukte vliegproevcn te Amsterdam Voor do Amsterdamsche rechtbank' is het laatste brdiji' van het vliegdramaGGau- dart afgespeeld. Men kent de geschiedenis. In de over eenkomst van den heer De- Itondt, im- pressario, met do Socicté d'Aviation „La Mouetto" te Parijs was be-paald, dat de heer De Hondt fr, 5000 zou krijgon voor iedere plaats, waar gevlogen is, benevens 30 pet. der recettes. Dc heer De Hondt zou dan voor all© benoodigdheden zorgen, zooals een loods tot berging der aeroplane, een goed terrein, hetwelk van voldoende afmetingen zon zijn, etc'. Nu beweren zoowel de maatschappij „La Mouette", waarvan de heer Do Fret te s di recteur is, als dcheer De Ilondt, dat zij1 niet aan elkanders verplichtingen hebben voldaan. Onderhandelingen hadden geen resultaat, waarom de "heer Do Hondt er toe overging zijn rechtsgeleerden raadsman Mr. F. A. Kokosky te verzoeken, beslag op hot vliegtoestel te leggen, hetgeen dan ook geschiedde. Op zijn beurt heeft de; heer Do Frettes, hij mondo van zijn. ad vocaat Mr. AI. Mendols, don heer Do Hondt in kort geding gedagvaard tot opheffing van het beslag. De rechtbank zal Maandagmorgen uit spraak doen. öemeiigil Nieuws, Vergiftiging te Rotterdam. Gisternamiddag ruim 4 uur is ook de 4-jarige Cornelia Korte!aik!' overleden, terwijl het vijfde kind uit het gezin Korteland, do G-jarige Jacobus, per rijtuig naar het zieken huis is overgebracht, omdat zich bij dit knaapje mede verdachte verschijnselen open baarden. Overal in de stad worden steeds meer doosjes mot bet verdachte snoepgoed dooi de politie in beslag genomen. Zij zijn voor- loopig op de politiebureaus gedeponeerd. De lijken van de vier overleden dochter tjes van Korteland werden voor de gerech telijke schouwing naar het Ziekenhuis over gebracht. Haar Amerika. Ilct s,s. „Noordam" der Holland—Amc- rika-lijn vertrok hedennacht uit Rotterdam naar Ncw-oYrk mot 501 kajuits- en 391 tusschendekspassagioi's. Opsporing verzocht. De commissaris Van politie in de le Tv lERLAHPi

Schiedamsche Courant | 1909 | | pagina 2