Bovendien verliezo men tweecrlei niet nit het oog: lo. dat Re bedoelde kleine bibliotheken als leermiddel voor de hoogste klasse dei lagero school groot nut zouden kunnen hebbon. 2o. dat de hier verkregen ontwikkeling verder reikt dan de school haar kan geven. Vooral de laatste opmerking schijnt ons van groot gewicht. In de herhalingsschool afgeloopen, dan is de gelegenheid voorliet individu, om zich verder te ontwikkelen, in den regel absoluut afgesloten. Verdere schoolgelegenheid bestaat er ia den regel niot. Dooh hoeft een jongmenscli in een bibliotheek als do bedoeld© geleerd do bi bliothcek en de boeken te gebruiken, hecfl hij zich de gewoonte eigen gemaakt om af en toe daarheen te gaan, dan is de gelegenheid, om zich verder te ontwikke len, onbeperkt, dan kan hij tot zijn 18e jaar de hier bedoelde bibliotheek bezoe ken en zal hij later een geregeld cn dank baar bezoeker worden van de openbare bibliotheken voor volwassenen, die in ons land meer en meer worden opgericht en vooral voor zulke bezoekers bizonder veel nut zullen kunnen opleveren. Of nu het door ons geschetste plan in zijn geheel zal kunnen worden doorgevoeld en goede resultaten zal opleveren, zal ze ker in hooge mate afhankelijk zijn van den tact der personen, die als locizaal- leider, als werkzaalviaagbaak, als clublei- dor ton taak zullen hebben do jonge men- schon ruit,tig bozig to houden en hen er zonder dwang toe te brengen om zichzelf te gaan ontwikkelen en bepaalde cursus sen van horhalingsonderwijs bij te wonen. Wat hier den een vanzelf gelukt, kan de ander nooit bereiken. Doch ten slotte geeft de klaarblijkelijk te Amsterdam testaoude behoefte moed en mag men verwachten, dat de ontwikkeling-zoekers dankbaar de gelegenheid zullen aangrijpen om, zonder gedwongen te zijn weer schoolkind to wor den, zich toch verder to ontwikkelen*! Wij gelooven dan ook, dat men wijs zal deen, niet dadelijk een verderen school dwang als het eenig noodigo aan to prij zen, maar eerst eons oen proef te nemen met deze onschoolscho methode, die aan een groot bezwaar van het thans te Am sterdam met gedeeltelijk zoo ontmoedigen de resultaten gevolgde systeem tegemoet komt. BINNENLAND. Yan hel Hof Op den geboortedag van prinses Juliana werd het gezin van een ongelukkig man te Ossonisse, wioit het moeilijk valt in het onderhoud der zijnen to -roomen, meteen dochtertje vormeenlercl. H. BI. de Koningin, daarmede in kennis gesteld, heeft deze week den man f25 geschonken. Mhldenstnmlsten toonstelling'. Op Zaterdag, Zondag en Maandag zal in de zalen der Middenstands tentoonstel- ling oen wedstrijd plaats hobben van ge dokte tafels met bloemen versierd. Naar hot „Hbl." verneemt, kan de Mid- denstandstcntoonste'ümg "financieel geslaagd genoemd worden. De kosten zijn gedekt; het waarborg fonds zal niet behoeven te worden aange sproken en waarschijnlijk zal de rekening met een batig slot eindigen. Yereenlging voor armenzorg en weldadigheid. Bovenvermelde vereeniglng zal, zooals roods vroeger word medegedeeld, op Dins dag 7 en Woensdag 8 September te Rot terdam haar algemeene vergadering hou den. De commissaris dor Koningin in onze provincie en de .burgemeester dier ge meente hobben toegezegd de vergadering bij te wonen, on men hoopt ook den mi- verwelkte trekken, zooals jo zelf zegt, met het goede, trouwe hart. Spreek, Hilda, wil je?" Gelukkig keek zij op. „Als jo dat denkt, Wolf, ik well" Dat waren zalige oogenblikken en tot ttfen waren ze geworden, als de oude knecht niet hot hoofcl naar binnen had gestoken. Hij meRldo nummer 51 aan. „Afwijzen," lachte Wolf vroolrjk. „Ja, kijk maar niet zoo verbaasd," ging hij tot don oude voort, ,,'t Is hot origineel van het portret, mijn Ililda, waarvan ik jo zoo dikwijls heb verteld, en over eenige we ken jo meesteres." Langzaam trad de oude nader en een traan rolde 'over zijn wang. „God zegenc u, mevrouw Hilda." „Kom nu moe naar mijn broer," ver zocht zc^ „Maar Ililda, waar was je heen?" zoo begroette hij haar. „Ik ten verloofd, Max." „Verloofd 1 Hilda, jij, bon jo „Niet gok, maar gelukkig," voltooide Wolf, naderbij komend, en reikte hem de hand. „Ben ik zoo veranderd, dat je me niet meer kent?" Een oogenblik slechts beschouwde Max de trekken van zijn vriend en stak hom toen beide handen toe. „Wolfl Beste vriend! Wolkom, duizend maal wolkom. Hilda, wat 'n geluk." Een ongestoord geluk was het, dat dezen avond in de anders zoo stille faunor heersch- te, waarin weldra de jonggehuwden hun intrek namen. nister van hinncnla.ndscho zaken aanwe zig te zien. Over do vraag: „Welke is do taak dei overheid in zake armenzorg?" zijn prac- adviezen uitgebracht door inc. J. G. L. Nolst Trenité, te Rotterdam, cu mr. D. A. R N. Kooien, te Utrecht. Over het onderwerp„Inrichting en werkkring van plaatselijke armenraden" zijn prae-adviezen uitgebracht door do hoe ren L. J. van Wijk en mr. J. Eveits te Amsterdam. Dit onderwerp is hetzelfde, dat het vo rige jaar door den heer J. R. Snoeckllen- kemans werd behandeld. De bedoeling van hot bestuur is dan. ook voortzetting van de gedachtcnwissoiing van toen. Dir. belInvocrr. en Acc. Ingetrokken de verplaatsing van den kom mies lo klasse F. A. llaarbosch, van Breda naar Arnhem. Eervol ontslagen, ing. 1 Nov., K. do Vries, komm. Ie kl. te Wolvega. („Wkbl. v. d. A. <L d. bol.") Ingezonden Mededeelingeo. Yaii Ibelang voor Schiedam. Wat is de oorzaak van. iheumatisme? Rheumatiek spruit voort uit het urinezuur, dat zich kristalliseert in dc spioien en m de gcwrichtsvcibindingen. Foster's Rugpijn Nie ren Pillen lossen dit urinezuur op en helpen de nierenhet af te voeren uit het lichaam met het water. Daar deze pillen de oorzaak van de ziekte wegnemen, verzekeren zij een voortdurende algeheele genezing. De heer J. Brinkman, Prins Hendrik straat 17, te "Vlaardingcn, schrijft ons: Drie jaren lang ben ik met een nierziekte opge scheept geweest, waardoor ik veel te verdu ren had van een stekende pijn in den rug en lendenen. Het waren rheumntischp pijnen, die uit mijn nierziekte waren voortgekomen, en daaibij had ik veel last van duizelingen. Zonder dat daar icden voor te vinden was, moest ik lievig transpi roeren, wat gewoonlijk met koude huiveringen gepaard ging. De urine kwam met een branderig gevoel en was meest al Jocslagen. Mijn rnaag was geheel Van streek en ik had veel last van maagzuur. Op aanraden van een, kennis liet ik een doosje Foster's Rugpijn Nieren Pillen komen en nadat ik deze pillen gedurende drie we ken gebruikt had, waren bovengenoemde ke nteekenen verdwenen en kon ik nog maar weinig van mijn pijn bemerken. Ik ga echter nog eenigen tijd met dit weldoend genees middel verder en hoop U binnenkort mijn nleehcel lierrtel te kunnen melden. Ik ondergeteekende verklaar dat liet boven gaande waar is en machtig U dit het pu bliek bekend te maken op elke wijze die TI goeddunkt. Pas op dat gij duidelijk Foster's Rug pijn Nieren Pillen vraagt, dan kan er geen vergissing plaats lichten. De handteckening van James Foster komt voor op elke doos. Zij zijn le Schiedam verkrijgbaar bij de hee- reu JCappclliof Hovingli, vooiheon Frans Visser. Toezending geschiedt franco na ont vangst van postwissel it ƒ1.75 voor dén of ƒ10.voor zes cloozen. Tuuist en Wetenschap. Koning Leopold's schilderijen Koning Leopold dor Belgen heeft hog voor gegadigden le koop een Delac.roLx cn een Rubens. Beide bevinden zich in han den van den Parijschcn handelaar Klcin- berger. De moderne schilderijen uit 's Iro nings verzameling komen dezen winter te Brussel in openbare veiling. Do onderhan delingen met hot Brasscisehö museum over de oudheden duren nog voort Aam do gekochte Van Dijck heeft het museum een strop gehad, de betaalde pnjs van 150000 francs schijnt veel te hoog te zijn geweest Des konings verzameling fanrilieschatten is niet veel bijzonders. Grootendcels wer den zij bijeengebracht door Leopold I, doch noch hij noch zijn zoon dulden Ide neiging van vele vorsten om hun voor vaderen en familieleden door kunstenaars van beleckenis te laten conterieiten Kunst waarde bezitten eigenlijk alleen twee pas tels door Lawrence, voorstellenden den hertog van Sakscn-Coburg cn cliens ge malin prinses Charlotte van Engeland. Koelitzaken. Raad van Tucht. De Raad van Tucht voor do Koopvaardij deed gisteravond uitspraak in de zaak van L. Hemmes, kapitein van de sleepboot Roo- de Zee, van de reederij D. Smit Co., te Rotterdam, welke boot in den vroegen mor gen van den Oden November 1.1. op de reede van ^Montevideo, tengevolge van een zwaren storm driftig was geworden en. op het break water was geloopen. Dc zaak diende 11 dezer voor den Raad. In het gisteren gewezen vonnis werd overwogen, dat eerst diende te worden uige- maakt of het ongeval is te wijten aan den gezagvoerder, den stuurman of den ma chinist. Den machinist kan, naar de raad besliste, geen verwijt treffen, daar hij de ontvangen bevelen bad opgevolgd. Niet gebleken is, dat de stuurman on waarheid sprak, toen hij zeide, dat hij op het eerste roepen niet is wakker geworden. Hoewel hij beter had gedaan het anker uit te doen werpen, is het begrijpelijk dat, waar hij pas wakker was geworden en hot stik donker was, hij don toestand niet dadelijk heeft overzien. Den gezagvoerder kan evenwel groote na latigheid worden verweten. Hij kende het ge vaar. Goede zeemanschap had medegebracht onder de gegeven omstandigheden zee wacht, niet ankenvacht, te bevelen. Alles is door hem aan het toeval overgelaten. Alleen is aan te voeren te zijnen gunste, dat hij na den zwaren dienst der laatste dagen de beman ning en zichzelf rust heeft willen gunnen. De Raad was van oordeel, dat hier tegen over de groote nalatigheid van den gezag voerder niet met een terechtwijzing kon wor den volstaan. Do Raad verklaarde het onge val te zijn het gevolg van de nalatigheid van den gezagvoerder en ontzegde kapitein L. Hemmes mitsdien de bevoegdheid om op een Neder], schip te varen voor den tijd van twee maanden, hem veroordeelendo in de kosten. Kerlt en Softool. Ned. Herv. Kerk. Algemeene Synode der Nederl. Herv. kerk XXVI. 's-Gravenhage, 19 Aug. In deze zitting is do quaestor-generaal, mr. S. J. Hogerzeil, aanwezig, want het rapport over do „Adviezen van de Ringen in zake het concept-reglement van den heer 0. Norcl, pred. te BV ons, op de Al gemeene Weduwen- en Woezenbeurs", moet heden worden behandeld. Hot uitvoerige cn belangrijke rapport van den heerEilerts do liaan, welks hoofdinhoud wij reeds vroeger hebben medegedeeld, strekt tot af wijzing zoowel van dit concept als van een verzoek van de classical» vergade ringen van Bommel. Leiden, Gouda, Kam pen en IJzendijke hierop betrokking heb bende. De commissio,i bestaande uit den rapporteur en de heeren W,. Ellens, J. Steenbeek en P. J. van Me] le, was een parig in haar advies; maar zij gevoelt ten diepste het gewicht van haar conclusie, en adviseert bovendien den ontwerper een woord van dank en holde te brengen, Zij meent dat tweeërlei zou kunnen, geschie den. Indien de predikanten hij machte zijn hun bijdragen _tc verhoogen, dan zou de meerdere jjontrib'utie gestort kunnen wor den in de Alg. Wed. Beurs, om zoo ter stond to kunnen overgaan tot een ver hoogde uitkeering. Of ook: naast de Alg. Wed.- en Woezenbeurs zou een "hulpbeurs kunnen worden opgericht, om daaraan dan het meerdere bedrag der contributie te geven. Wij kunnen uit den aard der zaak in dit verslag niet alle details van het debat en de daarbij behoorende cijfers en be rekeningen opnemen. De quaestor-generaal is het geheel eens met de conclusie van do commissie, welke zich moest verklaren tegen alle hoofd beginselen, waarop dit concept is gebouwd. Hij acht het onbillijk!, dat men de tegen woordige predikanten laat betalen voorde- genen, die drie of vier geslachten na hen zuilen komen, en hij meent, dat het huiten do sfeer, buiten de bevoegdheid der kerk ligt, aan haar predikanten een zoo zware finrncieele verplichting op te loggen met het oog op een zóó vor verwijderde toe komst. Tot degenen, die hot gevoelen van do commissie deelen, behooron ook de prae-adviseurs, de secretaris en de vice- president. Maar de president, de heer Leen- mans, verdedigt met nadruk het ingediende concept. Hij acht de schifting tusschen voor- en tegenstanders (onder de Ringen), zooals die in het Rapport is gemaakt, niet boven bedenking verheven. Naar zijn mee ning is er zelfs een, zij het ook! kleine, meerderheid, die vóór het concept is. Dit is ook dc moemng van. den heer Zoete. Zeventig ïingen zoo zegt hij zijn or vóór, en 50 tegen. Doch èn door den secretaris èn door de commissie van rap port, hij monde van den heer Eilerts de liaan, wordt deze meening weerlegd. Zij toonen aan, dat wel zeer vele ringen en geen wonder! een beter weduweh- pensioen begecren, maar dat liet aantal besliste tegenstanders dat der besliste voor standers overtreft, en dat de eindindruk zoo al niet beslist tegen, dan. tocih ook niet ten voordeele van hot concept is uit gevallen. Nog wijst de heer Zoete er op, dat de bedoeling van het. concept welde gelijk is, om ook voor het heden te zor gen. Over 25 jaren zal er voor de we duwen reeds een winst zijn van f65. En wat die verre toekomst betreft, wij zouden er slecht aan toe zijn, als onze vaderen alleen voor het heden hadden gezorgd, Heel wat ringen verraden duidelijk hun onbekendheid met do brochure-NorcI, met betrekking tot hetgeen zij opmerken over de heffing van 3 pet. Ten slotte wijst hij er op, dat de conclusie van het rapport, als zij wordt aangenomen de Synode stolt voor groote verplichtingen, n.I. om zelve op tc treden met iets anders en beters. Tot de voorstanders behoort ook do heer Schrieke, die er allen nadruk op legt, dat nu de zaak verdwijnt, terwijl men toch sommige bezwaren, de kapitalisatie en de uitkeenng betreffende, zou kunnen ophef fen. Indien men bijv. de 130.000, jaarlijks te kapitaliseeren, tot f 15,000 verminderde, en de helft voor dadelijke uitkeering be stemde, en indien men overgangsbepalin gen aanbracht voor de oudere predikanten, zou het heel goed gaan. Doch met na druk wordt er door den rapporteur en door den heer Picard op gewezen, dat het concept één geheel is, en dat het geheel zou vallen, als men een hoofdbeginsel prijs geeft. Tegenover den h'eeï Huber, die door spe cialiteiten op verzeker, ngsgebied de zaak wil laten uitmaken, wordt opgemeïkt, dat juist de Synode bevoegd is, de hoofdbe ginselen, waarom het hier gaat, eerst zelve te beoordeelen. Ook' het solidariteitsgevoel was in hét debat gebracht. Men moet gaarne willen betalen, al geniet men zelf niet de voorrechten. Doch gevraagd wordt, of van solidariteit nog sprake is, als de kork zou zoggen: gij moet En vrij alge meen was men eenstemmig in het gevoe len, dat het niet aangaat van predikanten met geringe tractementen ©h vele zorgen, jaar op jaar f30,000 voor kapitaliseering te vragen, met het oog op een verre en onbekende toekomst. Vóórdat nu de conclusie van het rap port in stemming komt, doen de heeren Schrieke en Huber dit voorstel: „De Sy node besluite de beslissing over het voor- stel-Norel aan te houden, ten einde hot aan hot oordeel van deskundigen te on derwerpen, en indien mogelijk te pogen, herziening, wijziging en overgangs bepalingen aan to brengen." Dit voorstel wordt met 13 tegen 16 stemmen verworpen. Vervolgens wordit de conclusie van het rapport met 15 tegen 4 stemmen aange nomen. Daarna volgt een voorstel van do hee ren Van Nes en Zoete, aldus luidend: „De Synode besluite een commissie te benoe men, waarin ook de heer Norel zitting zal hebben, ten einde de Synode van het vol gend jaar een nieuwe concept-herziening van hot Alg. Regl. op de Alg. Wed.- en BV, Beurs aan te bieden." Een amendement van dr. Dijksterhuis, om de woorden: „waarin de heer Norel zitting zal hebben", weg te laten, wordt aangenomen met 12 tegen 6 stemmen, ter wijl een amendement van den heer Schrieke wordt verworpen. Vervolgens woTdt ook het geamendeerde voorstel-Van NesZoete met 13 tegen 6 stommen algewezen, en ten slotte met 17 tegen 2 stemmen aangenomen een voorstel van den heer Eilerts do Haan, aldus lui dende: „een commissie te benoemen, waar aan wordt opgedragen de oprichting van een hulpbeurs, naast de Alg. BVed.- en BVeezenbeurs der Ned. Herv. Kerk, tot het onderwerp van onderzoek te maken, en de resultaten van dat onderzoek ter kennis te brengen van de Synode van het vol gend jaar, zoo mogelijk vergezeld van een bepaald voorstel". In overeenstemming mot het slot van het Tapport stelt dc president voor, aan den heer Norel een woord van dank en hulde te brengen, met de verzekering, dat zijn pogen, vruchten zal dragen, omdat de be langstelling in het lot van weduwe en wees daardoor meer dan ooit is gewekt, en de verplichting dieper gevoeld, dat daarvoor moet worden gedaan zooveel als in het vermogen is'. In den namiddag wordt een Contract a gehouden ter afdoening van de klacht van den heer Souche, BVaalsch pred. te Zwolle. XXVII. 's-Gravenhage, 20 Augustus. Ten vorigen jare nam de Alg. Synode, op voorstel van een barer leden, voorloopig een wijziging aan van art. 37* Regl. Vacaturen, waaibij art. 37 van dat Reglement kwam te vervallen. Het tegenwoordig art. 37, dat betrekicing heeft op het geval dat een predi kant. wegens geesteskranieheid ongeschikt is tot het verrichten van zijn dienstwerk, be helst verschillende bepalingen, die aanleiding geven tot groote moeilijkheden in de prak tijk, vooral ook in verband met het genoem de art. 37*. Er komen zoo luidde het in de toelichting van dat voorstel gees- tes- of zielstoestanden voor, die zich op zoo danige wijze openbaren, dat de toepassing van art. 37 gewettigd schijnt, zonder dat evenwel de geneeskundige attesten ter be schikking zijn, welke het artikel eischt. Niet alleen is de bepaling van de in art. 37 bedoelde termijnen afhankelijk van deze, soms niet te verkrijgen, attesten, maar ook de termijnen zelve kunnen zoowel voor de betrokken gemeenten, als voor de kerkelijke besturen, aanleiding geven tot velerlei ernstig bezwaar. Daarbij komt, dat de artt. 37 en 37* zooals zij nu luiden, elkander uitslui ten, terwijl toch art. 37 de toepassing van art. 37* uitdrukkelijk eischt. Dezelfde mildheid welke door de kerke lijke besturen, ten opzichte van lijders aan andere ziekten wordt betracht, cri waartoe de kerkelijke wet alleszins de bevoegdheid geeft, zal ook ten opzichte van den ongelukkigen, gecsteskranken broeder door de kerkelijke besturen worden beoefend, wanneer het zoo moeilijke artikel 37 verdwijnt. Over deze wijziging is het oordeel der kerk ingekomen, en de heer Ph. Eclling heeft in con uitnemend rapport d'eze lastige zaak duidelijk behandeld. Door de Provin ciale kerkbesturen en de BVnalsche commis sie, door 39 class, vergaderingen en door de BVaalsehe Réunie, werd het voorste!, hetzij voorwaardelijk, hetzij met redactiewijzigingen, aangenomen. De commissie van rapport, ge bruik makende van de ontvangen adviezen, stelt dan ook eenige kleine veranderingen in de redactie voor en concludeert, dat het voorstel behoort te worden vastgesteld, en aan de eindstemming der kerkbesturen dient te worden onderworpen. Over deze conclusie wordt een langdurig debat gevoerd, omdat sommige leden van oordeel zijn, dat bij wegvalling van art. 37 aan den geesteskranken predikant niet die behandeling ten deel zal mogen vallen, welke volgens art. 36 aan andere lijders is ver zekerd. Dit nu wordt door den voorsteller van do wijziging uitdrukkelijk betwist. Ook verschillende andere vragen komen bij de discussie ter sprake, welke eindigt met de aanneming der voorgestelde wijziging (elf stemmen verklaren zich vóór en 8 tegen). Aan don rapporteur wordt daarna een woord van dank gebracht, en bet artikel gesteld in handen van de commissie voor eind redactie. Vervolgens wordt het rapport van den heer BVevland over liet voorgestelde concept reglement op de kerkvisitatie in behandeling genomen. liet blijkt, dat de commissie van rapport op sommige punten afwijkt van het concept, gelijk het d'oor de heeren dr. Knap pert, Schrieke en Ellens was ingediend. Alvorens tot de artikelsgewijze behande ling over te gaan, «orden de volgende acht conclusien in stemming gebracht en aange nomen lo. dat worde overgegaan tot wijziging van bet vigeerend reglement op de kerkvisi tatie 2o. dat scheiding worde gemaakt tusschen de onderwerpen welke den uitwendigen en die welke den inwendigen toestand der ge meente betreffen; 3o. dat het beginsel om nimmer een volledige beantwoording te verlangen van de op dén inwendigen toestand der ge meente betrekking hebbende vragen, moet worden verworpen 4o. dat bij een om de drie jaren to hou den persoonlijke kelkvisitatie een "volledig onderzoek zal worden gedaan naar den in wendigen toestand der gemeente, volgens daartoe ingerichte tabellen, daaraan door de Alg. Synode vragen, don inwendigen toe stand betreffende, kunnen worden toege voegd 5o. dat in elk der beide op de persoon lijke kerkvisitatie volgende jaren een schrif telijke kerkvisitatie zal1 worden gehouden; 6o. dat bij de schriftelijke kerkvisitatie een schriftelijk volledig onderzoek zal ge schieden, volgens een daartoe ingerichte tabel, naar den uitwendigen toestand der gemeente 7o. dat het toezenden Van volledige tabel len van vragen, den inwendigen toestand betreffende, en dat dus ook een volledig on derzoek naar den inwendigen toestand der gemeente bij de schriftelijke kerkvisitatie niet zal geschieden 8o. dat bij de. schriftelijke kerkvisitatie eenige door de Alg. Synode jaarlijks te stel len vragen, den inwendigen toestand betref fende, schriftelijk zullen worden beantwoord. Daarna wordt een begin, gemaakt met de behandeling der afz.onderlijke artikelen. Beroepen to BVijke (0.) ds. H. II. Brucheres Cloveringa, to Noorddijk (G.). Bedankt voor het beroep naar Scher pen issc door L', Aal dors, to BBtostkapelle, Qemeïtgd Nieuws. Drie menschen verpletterd. Omtrent het ongeluk op de Mooksche Baan, waarbij drie personen door het bot sen van do kar, waarop zij reden, met een autobus, worden verpletterd, meldt „Do Geld." nog, dat de schuld van het ongeval moet worden gezocht in het te groot vertrouwen dat een hunner stelde in zijn paard, dat, naar hij meende, voor de auto niet hang was. Do kromming van den weg, waar hot treurig ongeluk plaats had,, belemmert niot zoo vor het gezicht,, dat men een voertuig op verren afstand niet kan zien aankomen. Ia het blad' deelt een ooggetuge mede, dat do chauffeur waarschuwde cn zjjn gang matigde. Het paard \verd echter sehidte tig en sprong achteruit, zoodat dc wagen tegen de autobus aankwam en do inzit- tonden er af geslingerd werden. Alle drie kwamen ze op één plek terecht, zoodat ze door één yviol overreden zijn. Het on geluk speelde zich in oen minimum van tijd af. Yan dc kar waren in het wiel, dat tegen de autobus aankwam, alle spaken vernield; van de autobus zelf was een wiel bet schadigd. Gelijktijdig reed aan den andoren kant van den weg een rijtuig, doch de koetsier hiervan reeds aan den kant van den weg. Nadat dc lijken der drie slachtoffers door den militairen arts, dr. Suyl, waren verbonden, werden zij in dc auto bus nedergelegd en onder geleide van den kapitein dor marechaussee, Mos, vau daar naar het lijkenhuisje te Heumcu overge-i bracht. Ten behoeve der justitie zijn- onmiddel lijk ter plaatse photographische opnamen gemaakt. Het ongeluk met don Vlissinger mailtrein. Door de technische hoofdambtenaren van de Staatsspoor en ïlollandsche spoor is een onderzoek ingesteld naar de oorzaak van. het spoorwegongeval met den Ylis- singschen mailtrein. Uit het verhoor der betrokken beambten is dit echter nog niet kunnen blijken. Hot staat vast, dat do wisselstanden bij do split sing der ceintuurhaan in orde waren. Zoo wel machinist als stoker verklaarden, dat zij de locomotief voelden schudden, waar aan zij ^emerkten dat iets niet in orde was. Ze wilden remmen, doch' op hetzelfde oogenblik had het ongeval plaats. Waar schijnlijk is een as van de locomotief ge in aken, doch' daar deze nog diep in don grond zit, is nog geen onderzoek aan de machine zelve ingesteld kunnen worden.

Schiedamsche Courant | 1909 | | pagina 6