Eén miilioen. De directie van het Nederlandsch Panop ticum te Amsterdam, heeft weer een aan trekkelijkheid aan de verzamelingen welen toe te voegen. Een miilioen Een miilioen in baar geld', in 2000 zak ken. van 500 gulden in een kluis gelxngen, door een schatbewaarder met geladen revol ver bewaakt. Als dat niet trekt, trekt niemandel. De directie van het Panopticum heeft met deze voorstelling bedoeld een denk beeld re geven „wat eigenlijk een miilioen is". En zij becijfert in een reclamebiljot „Een gulden heeft een doorsnede van 28 milimeter, met een miilioen guldens zou men een weg kunnen beleggen van 28 K.M. lengte, bijv. van Amsterdam naar Zandvoort. Een gulden weegt 1 d.G., dón miilioen weegt alzoo 10,000 K.G-. Een machine, die elke minuut óón gulden neertelt, heeft een jaar en 330 dagen noodig om een miilioen uit te tollen. Een gulden is dik 2£ m.M., een miilioen guldens op elkaar gestapels is 30 maal de hoogte van den Westertoren. Een man kan een zak Van 50 K.G-. dra gen, dus om een miilioen in zakken van 50 K.G, te dragen zijn 200 man noodig. Wie zich thans eens een zichtbare voor stelling wil geven, wat eigenlijk een miilioen is ,verzuime niet dit te gaan zien en daar bij in het oog te houden, „dat alleen bet renteverlies dezer som, berekend togen 2 64/100 (rentevergoeding Rijkspostspaar bank), gelijk aan een inkomen is van on- geVecr 550' gulden per week". Onrust voor niets! Donderdag kwamen oen vijftiental onder wijzers uit Weslfalen (Duitschland), die een voetreis door Nederland maken, dooi Barneveld trekken. Toen de hoeren, echter het onder die gemeente gelogen Briellard sch'o Bosch gereikt hadden, achtten zij dien dag ver genoeg te hebben gewandeld. Fluks word oen tent, waarvoor zij alle ma terialen bij zich hebben, geplaatsi en wel dra strekten zij hun moede ledematen uit om den slaap des rechtvaardigen te sla pen. Eonige bewoners dier .streicen even wel, die de toebereidselen der wandelaars, die zij in voor hen onbekende klanke'n hoorden spreken, en die er met hun ge deeltolijk blooto boenen on hun door clo zon gebruind gelaat ietwat Oostlersch uk- zagen, mot onrast hadden aangezien, spoed den zich naar de politie, met de bood schap, dat blijkbaar een troep zigeuners in hun nabijheid verblijf hielden, met ver zoek natuurlijk „deze bende" even te ko men arresteoren. Ter plaatse aangekomen, zag 'de politie direct, dat men zich onnoodig ongerust had gemaakt, waarna ook de buurtbewo ners zelf zachtjesaan begrepen, dat zij van de vreemde gasten niets te vreezen haddon. Gasverstikking. Een clamo in de Ohrcehtstraat te 's-Gra- venhage, die gistermorgen op reis gegaan zou zijn, werd verstikt door gas in haar woning gevonden. Een gaskraantje stond open. Of hier aan onvoorzichtigheid of aan opzet van de overledene gedacht moet Worden, is niet uit te maken. De last van woonwagens. In den afgeloopen nacht heeft ten huiz van den landbouwer W. van den Bosch te WaMcrveen, onder Luikeren, een bru tale diefstal met inbraak plaats gehad. Door cenige ijzeren spijlen te verbuigen, heeft men zich door een raampje toegang tot den kelder weten tei verschaffen, waaruit ongeveer 200 eieren, 6 kazen en eengroo to hoeveelheid spek ontvreemd zijn. Ver moedelijk is do diefstal gepleegd door be woners van reiswagens, die waarschijnlijk een. of meer kinderen door do kleine ope ning naar binnen hebben gestuurd. Uit en inlegkunde. Boer Tcunis bezocht met zijn zoon Krclis de stad Amsterdam, waar hij nog nooit van zijn leven geweest was. De moester van het dorp had hem nog een gidsje -mee gegeven, Waarin hij letterlijk van alles kon vinden, wat er te Amsterdam maar te koop is. Natuurlijk moest het paar naar Artis, in hot boekje aangeduid als N. A. M, (Natura Artis Magistra). „Wat zonen Üic letters N. A. M. toch beteckenon?" vroeg 'de vader. „Wel, dat is nog al wiedes vader natuurlijk: Nederl Apen-Maatsch appij („Hbld.") Een veelvraat. Het blad „Mon Dimanche" brengt een verbazingwekkenden veelvraat in herinne ring, die een vermogen, van ruim anderhalf millioon in den letterlijken zin des woords opgegeten heeft. De man was een Engelsch man, genaamd Rogeston, en eindigde in 18G0 zijn leven door zelfmoord Do genoe gens van de tafel waren, zijn eenige harts tocht, en ter voldoening hieraan reisde hij de heelo wereld door, naar rechts en links, alleen erop bedacht, alle lekkernijen, die elke nationale kookkunst wist voort te brengen, conscientious te proeven. Nadat hij zoo tien jaar lang aan zijn gastrono mische grillen voldaan had, was hij eens op een dag nog juist in liet b'ozit van het bedrag, om zich! in Londen hot genoegen te verschaffen van een volgens alle re gelen der kunst toebereide snip-. Hij at deze langzaam en met hot diepzinnig gezicht van >een fijnproever op, besteedde twee uren aan bfet spijsverteringsproces en sprong toon met een koene salto-mortale van de hoogte van de Westminsterbrug in de Theems. Ilij zou zonder twijfel gered zijn, als zijn sprong aan de talrijke toeschou wers van de vertooning niet do welkome aanleiding had gegeven, om hoogo wed denschappen aan, te gaan op "den afloop. Onder deze omstandigheden' zagen de boots lieden van de Theems er van af, door pogin gen tot redding, het noodlot in den weg te treden, en zoo kwam h'et, dat Rogeston voor de oogen van een aanzienlijke me nigte toeschouwers ellendig ven-dronk. De grootste steden op aarde. Volgens Juraschek's Geographisch-Statis- tische Tabellen zijn er (of liever waren er op 't 1 patst van 't vorige jaar) 15 ste den op aarde met een bevolking van meer dan 1 miilioen menschen. Rekenen wij de voorsteden moe, omdat ze gewoonlijk met do stad óón geheel vormen, dan komen wij tot 't volgende lijstje: Inwoners. 1 Londen 2 Ncw-Xork 3 Berlijn 4 Parijs 5 Weencn 6 Chicago 8 Peking 9 Potersburg 10 Philadelphia 11 Calcutta 12 Constantinopel 13 Buenos-Ay res 14 Hsiangtan 15 Hsi-ngan 7.323.000 4.113.000 3.252.000 2.763.000 2.064.000 2 049.000 1.819.000 1.600.000 1.573.000 1.442.000 1.127.000 1.106.000 1.084.000 1.000.000? 1.000.000? Europa heelt dus 6 reuzensteden, Azië 5, Noord-Amerika 3 en Zuid-Amerika 1. Bijna een miilioen inw, heeft nog do Japansche stad Osaka (n.l. 996.000). Do grootste stad van Afrika is Kaïro (657.000), van Australië Melbourne (538.000). Nicuw-Guinea zal' beginnen. De leider ia thans naar Borneo om te trachten Dajaksche roeiers te werven, die zijn prauwen tegen do stroomen van Nieuw-Guinea zullen op roeien. Te Samarinda beproefde hij het 't eerst, doch zonder succes. Nu is hij naar Pontiana'k. Melding moet nog worden gemaakt van een groote expeditie, die in Amerika in voorbereiding is en z:ch ten doel stelt de Zuidzee-eilandon te exploreeren, waarbij Nieuw-Guinea niet vergeten zou worden. Voor de kosten dier expeditie moet in wei nig dagen tijcis voor een miilioen zijn inge- teekend. Het bericht omtrent deze voorge nomen expeditie moet niet zonder invloed zijn geweest op hot besluit der Regecring om het subsidie aan den heer Lorentz van ƒ10,000 op ƒ20.000 te brengen. Handel en Bedrijf. LEEUWARDEN, 20 Aug. Boter. Bocneboter le soort 47, Aanvoer: 35 10 en 5 zestiende vaten. Fabrieksboter ƒ47.50 it ƒ50. Aanvoer: 32 58 en G twaalfde vaten. Notcering van de Commissie, lo kwal. Fabrieksboter ƒ50.50. Notcering van de Commissie der Ver. I van Boter- en Kaashandelaren in Friesland, le soort Fabrieksboter 50. Verccniging Landbouw, te Leeuwarden: le keur ƒ47.50, 2e keur ƒ46, per vat; le keur ƒ47, per vat. Fabrieksboter: gezouten ƒ47 h ƒ51, onge- j zouten ƒ49 h ƒ50.50. HAMBURG, 20 Aug. Petroieum Pennsylvanische in loeo mk. 7.Spiritus zonder handel; per Aug. mk. Sept.-Oct. mk. (zonder fust). BUDAPEST, 20 Aug. Tarwe: Stemming kalm. ALLERLEI. I zóó groot, dat hij wel nooit als vingerhoed EEN REUZENBOQM. In den staat Washington groeit een merk waardige boom in zijn binnenste vonden onlangs 20 volwassenen plaats, die hier hun tweede ontbijt namen, waarbij zij gemakke lijk aan tafels rondom een vroolijk sprin gende bron zaten, die in 't midden van de holle ruimte borrelt, een natuurspel, dat ze ker nergens zijns gelijke vindt. De boomen in dezen staat zijn meestal groot en mooi, maar vooral dit exemplaar is eenig in zijn soort, de laatste van meerdere, die men heeft laten staan als een eenzame patriarch te mid den zijner jonge nakomelingen. Zijn stam heeft van binnen M. doorsnede. Ten ge volge van een brand is hij geheel hob zal gediend hebben. Nu maakt men de vingerhoeden meestal uit staal en niet meer door de klein-industrie, maar in groote massa's in fabrieken. Zuiveringszout in groenten. Een dame deed aan de redactie van „Moleschott" deze vraag: „Sommige keukenmeiden hebben de ge woonte, om, als de groenten niet spoedig genoog gaar worden, wat zuiveringszout in het water te doen. Toon dit hij mij voor oenige dagen plaats had mot peulen, kwamen zij geheel zwart op tafel, terwijf ik hoorde, dat het water borrelde, toen het zout or in kwam. Ik dorst die peulen toen niet meer laten gebruiken, omdat ik bang was, voor vergift, dat zich wellicht gevormd; had, maar gaarne zou ik' van u vernemen, of hot toevoegen van zuive- fingszout aan groenten kwaad kan." De redactie antwoordde: Voorzichtigheid in dergelijke zaken is niet genoeg te prij zen en als ieder zoo verstandig was als deze mevrouw, dan gebeurden er heel wat minder ongelukken. Als de peulen oor spronkelijk goed waren, dan heeft do vraag ster zich thans echter noodetoos ongerust gemaakt. Het gewoon drinkwater bevat een zekere hoeveelheid kalk en al naarmate die hoeveelheid grootcr, of kleiner is1, noe men wij het water hard of zacht. Het duurt veel langer voor mon b.v. peulen gaar heeft in hard water, dan wanneer zij in gedistilleerd (dus zeer zacht) water gekookt worden. "Om dit gaar worden te bespoedigen,k'an men het opgeloste kalk door toevoeging van andere stoffen (soda b.v.) binden en er onoplosbare balkverbindingen van ma ken. Het water wordt dan troebel door do kalkzouten, die zich' ook aan den wand. der pan en op do groenten afzetten. Ook kan hierbij wel koolzuur ontstaan, dat in belletjes ontwijkend, hot water doet bor relen. Dat de peulen zwart weiden, kan door het ontleden van een zwavclverbindingj (planteneiwit) verklaard worden. Ook dat is onschadelijk, voor zoover hot den eetlust niet bederft: liet oog wil ook wat heb ben. Iïet toevoegen van zuiveringszout of duik belk'oolzure soda als men dat in een nphotheek' koopt, zoodal alle vergissingen uitgesloten zijn, denk aan het gevaarlijke zuringszout aan groenten, kan men als onschadelijk' voor de gezondheid beschou wen. Koloniën. Nieaw-Gnlnea. De „-Java-Bode" meldt: De grens lusschen Nederlandsch en Duitsch Nieuw-Guinea, mea weet hot, is een fictieve grens: men heeft tot dusver een denkbeeldige lijn, van de Humboldtsbaai op 140 gr. 47' O. L. Zuidwaarts loopende, voor die giens aangenomen. Er is thans tus- sehen dc Duitsche en Nederiandsche regce- ringen overleg gepleegd over het uitzenden cener gezamenlijke expeditie, welke oen be hoorlijke grensregeling zal moeten voorbe reiden. Zoowel in Nederland als in Iiwiiö worden reeds toebereidselen, met hot oog op deze expeditie, getroffen. De leden der com missie zijn, althans wat de Nederiandsche betreft, nog niet benoemd. De Kaiserin Augusta-rivier, die Duitsch Nieuw-Guinea voor een groot deel doorsnijdt cn vermoedelijk de Nederiandsche grens kruist, is zeer ver bevaarbaar misschien wel tot die grens toe. Ilct is dus niet on mogelijk, dat de expeditie langs dezen weg naar boven zal gaan om langs do grenslijn naar do kust. terug te koeren. Omtrent de expeditie van den heer Lo rentz kan nog worden medegedeeld, dat deze vermoedelijk in September haar tocht door Tarwe: M a i s: NEW-YORK, 20 Aug. Aug. Sept. Dec. Mei - 109£ 10441 106£ Aug. Sept. Dec. Mei 742 66& - Juli Juli ZORG VOOR DE OOGEN. Niet genoeg kan er op gewezen worden, boe nadeelig het is, kleine kinderen bij het dragen of rijden zonder eenige beschutting bloot te stellen aan feilen zonneschijn. Want niet zelden zijn zwakte der oogen en pijn lijke ontstekingen het gevolg van zulke na latigheden, waaraan niemand denkt. Om hierin niet te kort te schieten, moet men ook in buis er op bedacht zijn, het kind nooit in een helder brandend vuur of licht te laten kijken, vooral als het uit een don kere kamer in een verlicht vertrek wordt ge bracht of juist uit zijn sla'ap ontwaakt. Ook bij grootere kinderen lette men er op, dab zij bij het lezen, schrijven of ander werk nooit tegenover een scherp door de zon ver licht venster zitten, zonder dat het helle licht door gordijnen wordt getemperd. Nadeelig werken ook fijn stof, scherpe geuren, kachel- hitte en alles, wat het oog onaangenaam prik kelt en, ontsteking kan veroorzaken. Welda dig doet het zien van groene of blauwe voor werpen aan, terwijl een aanhoudend kijken op roode, witte en gele dingen, vooral als zij aan het zonlicht zijn blootgesteld, zeer na deelig is. JACKO, DE DIEF. Een goed afgerichte zakkenroller werd on langs in een Parijschen juwelierwinkel ge vangen genomen. Terwijl een verkooper aan een acrobaat, Miguel Androval genaamd, eenige sieraden liet zien, merkte een detecti ve op, dat uit den zak van Androval's jas de kop te zien kwam van een kleinen aap. Toen schoot de poot van het dier uil, en terwijl de attentie van den verkopper afge leid ,verd, greep bet dier verscheidene kost bare ringen cn ging toen naar zijn schuil plaats terug. Proeven, na de arrestatie geno men, brachten aan het licht, dat de aap een uitstekende zakkenroller was. Vat er van Jaeko's eigenaar werd, is niet bekend, even min hoe het dier zelf er af kwam. Faillissementen. Uit de Staati-Gourant. Uitgesproken: P. Kieboom, caféhouder, te Woudrichem. Rechter-commissaris jhr. mr. Van Nispen; curator mr. M. van der Ileyden, J. Vospaans, koopman, te Sprang. Rech ter-commissaris. jhr. mr. C. van Nispen; curator mr. L. W. J. Marggraff. A. C. van de Wcrff, caféhouder, te Waal wijk. Rechter-commissaris jhr. mr. Van Nispen; curator mr, L, van Ideyst. G. Rictra Maassen, koopman in ijzerwa ren. Rechter-commissaris mr. G, Lemmens; curator mr. F. Bolsius. M. D. Duivenbode, de Vlugt, te 's-Gra- venhage. Rechter-commissaris mr. Van Rees curator mr. B. v. Rossom, M. J. Griep, te 's-Gravcnhage. Rechter commissaris mr. II. A. van Rees; curator mr. J. A. de Wilde. J. Roetman, Den. Haag. Rechter-commis saris mr. Croockewitcurator mr. C. Tj. H. Hierneiss. J. II. M. van Rossum, Den Haag. Rech ter-commissaris mr. Croockewit; curator mr. A, Rueb. C. Streefkerk, winkelier in boten kaas en vleeschwaren, to Amsterdam. Rechter commissaris mr. II. Hijmans; curator mr. IP. E. Pouw. O. Zecgers, tooneelschrijver te Blaricum. Rechter-commissaris als vorencurator mr. C. J. Heemskerk. G eëindigd: Mr. R. Heidema Tzn., gewoond hebben de te Utrecht, thans wonende te Amsterdam. Hoogwater te Schiedam. vm Aug. 21 t> 22: 23: 24 Hoogte van 711 s 7.44 5 8 21 9,5 het water ntn. s a do 7.34 8.6 8.44 9.31 rivieren. Berichten van 20 Augustus. LOBITH, Sn 'smom 10,34 Gev 0 08M KOBLENZ, u TRIER, S u. KEULEN, Hu. RUllRORÏ, Sa. Zon en 2 07 Gev. 0.00 M 0,19 Gew 0.06 M 1.88 Gev. 0.04 M 1.09 Gev. 0.07 M Maan. Zonsopg. Aug. 224.55 om. onderg. 7.10 cm. 23: 4.56 7.7 i 244.58 n 7.5 24 Aug. E. K. 31 Aug.' V. M. Familieberichten. (Uit eenige couranten.) Getrouwd: 17 Aug.: W. Schönbergj en R. Kcvpuit, Amsterdam. 19 Aug.: J. van Breevoort Jr. en C. pouwels, Wa tergraafsmeer. H. Brouwer a E. E. van Dorssen, Amsterdam. J. M. E. Snuyf en II. Mijerson, Amsterdam. A. PJi'. Son- devvan en A. E. Tas, Amsterdam. A'. R. Buwalda' en N. Hillen, Hilversum. J. Herberts en P. D. Wijnmalen, Bussum. G. W. E. do Quay en J. M, A. Albcr- dingk Thijm, Amsterdam, G. den Har- tog Sh W. J. F. Schroder, Amsterdam. Beval Hen: 18 Aug.: Mevr. Laan Van Gelder, d., Amsterdam. E. A. Kalff Van Goudoever, d., Amsterdam. 19 Aug.: J, W. P. KardoesGeelkerken, d,, Hilversum. Overleden; 17 Aug,: A. G. Bcerta, 79 j., Nooi'dwolde. 18 Aug.: A. Met selaar—Pijper, 51 j., Ilauwert. J. M. Wiarda—Vogeding, Sneok. F. J. van der Horst—Van Menk, 65 j,, Amsterdam. IIET LAND DER SINAASAPPELEN. Het is van algemcene bekendheid, dat Spanje ons en nog meer Frankrijk en Engeland van de meeste sinaasappelen, voorziet, maar slechts weinigen zullen ver moeden, welke ontzaglijke uitbreiding de aankweeking dezer vruchten en de handel daarin verkregen heeft. Het Spaansche si- naasappelgebied omvat het oostelijke en zui delijke deel van Catalonie, Valencia, Alïcan- ta, Murcia, Malaga en Sevilla, en in vele streken van Valencia en Murcia vormen de boomen groote wouden. De aardbodem der beroemde Hucrta van Valencia bevat rijk bemest met guano de grootste oogsten. Hier brengt een volwassen boom in óón sei zoen gemakkelijk 15001800 sinaasappe len op. De boomen beginnen met het zesde jaar vruchten te dragen en blijven tot hun twintigste jaar met toenemende vruchtbaar heid1 dragen, om dan terug te gaan. GEEN PRETTIGE BUREN. De kanonnen, in de fabrieken der firma Krupp gemaakt, zijn, zelfs in tijden van vrede, geen prettige buren. De bewoners van Essen lijden weel aan bun zenuwen en hun huizen, door do proef nemingen met de zware kanonnen. Vele huizen en muren vertoornen groote spleten, door het schokken ontstaan, vele huizen zijn zelfs onbewoonbaar ge worden. Bij .de laatste proefneming aiogen alle deuren en vensters in zeken kwartier te Essen bij iedere ontbranding open, en in, óón huis alleen braken dertig ruiten, die ieder een waarde vertegenwoordigden van ongeveer twee gulden. ER MAG NIET MEER GEKUST WORDEN. Tot nog toe was het de gewoonte van de kinderen, die de openbare scholen bezoeken in Oostenrijk en Hongarije, om bij hun komst en vertrek d'e hand van hun onderwij zer te kussen. Dit is nu door de gezondheids commissie verboden, die meent, dat kussen een gevaarlijke habdeling is, en niet gedaan mag worden dan in do grootste noodzakelijk heid. DE VINGERHOED. Dat sierlijke zinnebeeld van vlijt ei. han digheid, de kleine vingerhoed, siert do ijve rig werkende hand meer dan de prachtigste ringen. Wie ziet hem niet gaarne tronen op den middelstee vinger dei' rechterhand, terwijl 't bezorgde huismoedertje vlijtig steek aan steek rijgt om een har-er lievelingen met een zelf vervaardigd kleedingstuk te verheugen, bin derkousjes te stoppen of een smaakvol randje om zakdoek of kleedje te borduren. Dagelijks is hij onontbeerlijk, en blijft, als de moe geworden handen eindelijk rusten, in het naaikistje op nieuwen aibeid wachten. Zoo klein dit voorwerp is, zoo onontbeer lijk was hij vrouwen van allen tijd, zooals zijn geschiedenis ons leert. De eerste berichten over zijn bestaan wil den. wij in een werk der Heilige Iliklegonde, uit de 12de eeuw. Deze heilige schijnt een poging lot een wereldtaal in de gedachten te hebben gehad, want in het bedoelde bock staan ongeveer negen honderd Moorden uit bet dagelijksch leven, met hun raadselachtige vertaling. Daar ontmoeten wij het woord „vingerhoed" onder den naam „Zirishaus" opgegeven. Hieruit is echter verder niets te besluiten, dan alleen het eenvoudige feit, dat ten tijde der II. Iliklegonde de kleine lieve ling der dames reeds zijn roeping vervulde. Verder bevindt zich. in het museum. Je Darmsladt een vingerhoed uit de 14c eeuw. Dit gedenkwaardige stuk werd op den burcht Tannenberg in bot jaar 1848 uitgegraven, is van brons gegoten en is in vorm den hedon- daagsehen vingerhoed tamelijk gelijk. Bekend is verder 'dat de handelsstad Neu renberg voorbeen de hoofd'zetel was van de vingerhoedenfabrieatie. De vervaardigers der vingerhoeden noemde men „Vingerhoedcrs", zij vormden in 1460 nog geen eigen gilde, maar hadden zich bij do smeden aangesloten. Eerst in 1534 vinden wij hen in de mecs- terboeken als zelfstandige arbeiders opgetee- kend. De Voortbrengselen der Vingerhoeders word'cn door kooplieden op jaarmarkten en in do kramen der ctad te koop aangeboden. De Viingerhocders mochten echter de vin gerhoeden niet gieten, alleen smeden was liet vergund, gegoten vingerhoeden te maken. Do vingerhoeden der Neurenberger werkplaatsen waren tamelijk nauw, van boven spits en met sterretjes, adelaars, bloemen en soms mot een spreukje versiciÜ. Uit de 16de eeuw bewaart overigens het Germuansche museum een interessanten vin gerhoed. Deze stelt n.l. oen in gedreven zil ver vervaardigde vergulde bokaal voor en. ie NIEUWTJES VAN niER EN DAAR. Plumpudding was vóór de tweede helft der 18de eeuw in Engeland onbekend. In de Vereenigde Staten van Noord-Ame rika is tegenwoordig veel vraag naar alumi nium doodkisten in den prijs van 300 tot 500 gulden. Een paard' èet in een jaar negen maal zijn eigen gewicht, een koe eveneens negen maal, een os en een schaap zes maal. De kleine stad Nazareth in Palestina heeft niet minder dan drie hospitalen, zeven kloos ters en twaalf scholen, allo onder Europeesch toezicht. In Zweden en Noorwegen wordt een hu welijk, dat door de wet gesloten is, niet ker kelijk ingezegend, vóór er van beide partijen de bewijzen geleverd zijn, dat de man en de wouw beiden zijn ingeënt. Plaatijzer kan in de molens te Pittsburg zóó dun worden uitgerold, dat men 15,000 blaadjes op elkaar kan leggen, vóór zij een dikte vormen van een Engelschen duim. Het licht schijnt er dan ook even gemakkelijk door als door satijnpapier. Het wit van een ei, op een brandwond gewreven, zal onnrddollijk verlichting geven. Bij ongelukken op zee heeft men dikwijls opgemerkt, dat vrouwen altijd kalmer waren clan mannen, en meer zelfbeheersching had den. De oudste vuurwapens werden in China gebruikt. De Chineezen vochten reeds met geweren, toen de Europeanen nog piil en boog gebruikten. Drie mijlen per uur is de gemiddelde gang van den golfstroom. Op sommige plaatsen evenwel is hij vijftien mijlen per uur, en wanneer de zon op dat snelvlietende water schijnt, ziet liet cr uit als golvend vuur. Tn zekere steden van Duitschland wordt in do sigarenwinkels de telefoon gebruikt om klanten to trekken. Ieder kooper van siga ren mag, als bij bet verlangt, van hot instru ment van den sigarenhandelaar gebruik ma ken om met een dei" goabonneerden te spre ken. ANECDOTEN. „Zeg eens, Piet, wat bob je daar een mooie jas aan, wat beeft die wel gekoot?" „Ik weet het niet, want er was niemand in den winkel, toen ik zo kocht." Tom: „Pa, wat beteokent dat? Er staat in de courant, dat mijnheer S. het verbran den van zijn mooi landhuis nog al kalm opnam." Tom's va'der„Wel, jongen, dat betcckcnt dat bet voor meer verzekerd was, dan het waard was," Vrouw: „Mijn leven is te eentonig; do doktor zegt, dat ik wat afleiding moet heb ben." Man: „Probeer dan eons, thuis te blijven." 7 Tokio rii«q qa mtnti ïtnm irwfciriii 3> OP

Schiedamsche Courant | 1909 | | pagina 7