Regen Ruiten (Intermezzo), pers in hot moderne leven. In een vol gend artikel hopen wij daarop nog eens terug le komen. Bern. liet regent, 't Heelt Woensdag ge regend, zoodat wij kletsnat in den trein kwamen. Het heelt Donderdag geregend, zoodat de Rijn mistroostig was met voel ruilen stoomboutrook en vca-dor het land tusschen Neustadt cn Bazel tlroovig-mi- tonig .Vrijdag kletterde het op de wagens, zoodra wij het Bazclsehe station achter don rug hadden en het bleef kletteren toen wij te Bern aankwamen. En het regent al maar door. Nu naar het andere Zwitserland. het scheen een paiodie. Wij Moven dan ook in de stad hangen, hopend. Den volgenden morgen 't prachtigste weer van do wereld. Dus maar vol moed het bergland in. Doch helaas, nauwelijks zijri wij op den Ixirg, of daar gaan do sluizen des hemels weer open en den goh celen Zondag regent het weer en Maandag evenzoo. En toen geschiedde hot wonder. Aan de twee lange tafels zaten de gasten met gal genhumor weorpraatjes te houden cn zij aten niet to gauw, omdat men nu ten minste wat te doen liad, het niet koud had en zichzelf nuttig bezig gevoelde. Een le venslustige cn zeer gedienstige meneer kwam met de stelling, dat men hij regen in zoo'n hotel zich niet behoefde te vervelen als men maar ernstig het tegenovergeslel- de wilde. Er volgde oenig debat, er kwam zelfs 'ccnigo opwinding in zijn hoek. Men zag, dal incn hem tot spreken trachtte! lo dwingen. En werkelijk, daar staat hij recht, daar gaat hij, terwijl allo geïnteres seerd loehooren, zijn stelling verdedigen, dat een Sominerfrisclio hij regen volstrekt niet iets vervelends behoeft te zijn, dat men integendeel elkaar kan nmuseeren in dien incn maar wil. Do meneer komt ton slotte met het voorstel: in beginsel te be sluiten tot het geven van een Speclacle Varió over drie dagen en aan een uit de gasten gekozen bestuur de voorbereiding voor deze uitvoering op te dragen. Daverend applaus. Het besluit wordt ge nomen, hot bestuur benoemd. En als met één slag is do geboete fyzionomie van bot hotel veranderd. Do bestuursleden zijn Voortdurend in conferentie en gcljcsogneerd. Zij combineeren, keuren, veranderen, par- tementeencn. Straks gaat een bode met zéér, zéér diverse opdrachten dalwaarts. Hij zal vele meters linnen bestellen, on tarlotan, schmink, verf, pruiken, tricot, bengaalsch vuur en goudpapier, zilverpapier, touw en/.., enz. Een industrieel uit Chemnitz is bezig een stuk "an de zaal op to meten met de klaarblijkelijke bedoeling daar iets vaneen toonccl te maken. Intusscben slaat do directeur van een courant uil Berlijn op een plaatsje zich te oefenen in bet schilderen van decoraties, terwijl een Zwit- sersch leeraar der rijpere jeugd in het zweet zijns aanschijns latjes aan elkaar timmert. Binnen is een dokter, in het comité mot het ministerie van do muziek belast, bezig ecnige liederen op do piano ten beste to geven, zich daarbij telkens onderhield on k zijn bedoelingen toelichten tegenover een scliarc van drie jonge dames, die telkens moe neurieön. Een jeugdig advocaat pit Shakespeare's geboorteplaats, zit mot een ncrvcuzcn Col in ar schen notaris ca een dikke fabrikants- weduwe uit Neuch.ïtei onder do wernmla een dramatisch gewrocht in elkaar te /et- ten, terwijl op ten minste drie logeerka mers drie menscbcn over do hoteltafeltjes voorovergebogen zitten om te rijmen en op de rijmen de muziek te doen volgen. Hier hoort gij plotseling oen vroolijke stom, een ding van Lincke of Kinodshofcr op nieuwe woorden zingen, terwijl ginds oen zorgzaam; slap hing do tasch aan don dorren arm. Ik volgde liet paar, zorgende dat ik niet gezien weid. Ze traden een klein boerenhuis buiten de stad gelegen, binnen. Er werd een kruidenierswinkel ge houden. Ik trad den winkel binnen om ouder bet voorwendsel iets to knopen, naar de tweelingen le vragen, Maar de vrouw, een langzame Zwitsrr- sclie boerin, had zich tot heden met om haar logeergasten bekommerd. Hot waren zusters, dat wist ze en ze heetten Zwart en kwamen uit Zwaben. Waar zooveel mon- sclioa dien naam dragen en de Zwitsers geheel Duitschtaud Zwaben noemen, was het weinig nieuws, dat de vrouw me ver telde en gaarne had ik meer vernomen. Juist toen ik weer wilde opstappen, werd do deur der opkamer jdots opengeworpen en do hood stormde den winkel binnen: „U bent wel bezorgd voor uw vijftig francs. Daarom bent u ons zeker nageioopen. Daar, daar zijn de voddige francs, die hebben wo nog wel." Ze wierp oen biljet op do toonbank, en was verdwenen. Ik stond be schaamd en nog zag ik het toornig-ver- stoorde gezicht voor me, met de roodo roos, die met de uitgestooton woorden op de maat had meegoknikt. Nog hoerde ik den slag, waarmee de deur was dichige- worpen, nog hoorde ik liet geruisch der zijden japon cn een oneindig bang gevoel van verantwoordelijkheid en schuldbewust zijn maakte zich van me meester, dat ik schuchter op do deur toeliep en heel zacht en bescheiden aanklopte. Niemand opende; binnen bleef bet stil. Ik liet het geld en mijn adres bij de bevallige Goueefsche dame een viertal vlug- ge jonge meisjes van zeer diverse landen en kele dansfiguren leert. Nog regent hot. Van do bergreuzen is niets to zien, do nevels goloppcoren door het sombere dal. Doch de treurige stem ming in het hotel is mot écn slag wegge vaagd. Iedereen is vol van de dingen die komen zulten. Maandag het regent. Dinsdag regent liet. Woensdag is het nog niet droog. Maar geen nood. Alen zou hot haast jammer vin den. Zeker do fabrikant uit Chemnitz, die nu klaar is mot zijn tooneel. Zeker ook zijn vrouw, die voor haar dansende doch ter triomfen verwacht. Niet minder dc Ber- lijnscho courantcman, die trolsch is op zijn bosch cn zijn kamer, hetoogend niet ten onrechte in casu dat men niet al te veel realiteit moei geven op iict toonccl, maar aanwijzingen van de werkelijkheid". En er zijn jongelui, or zijn jonge dames, die langzamerhand van meaning worden, dat hel gelukkig is, dat de zonneschijn in 1909 niet al te gauw na don regen komt. De gioote avond is aangebroken. Er was een revue en een viertal mooi voorbereide charades, een alleraardigst gedans van een viertal jonge meisjes in luchtige gewaden, een paar voordrachten en vroolijke num mers ii la Uobcrbrettl, een klein toonccl- stukje het was bijna te veel. En er was bijna lo weinig publiek. Doch gelukkig had men publiek uit do beide andere hotels weten te roquirccrcn. En zoo geschiedde het, dat men zich dol amuseerde, dat men do andere hotels had uitgedaagd tot een concours in zulke voordraclitsavoridcn, welke uitdaging was aangenomen ja, dat, toen werkelijk Donderdagmorgen de zori eindelijk eens kwam kijken, zij op dc befaamde Alpenrozen-Alp een gezelschap bijeenzag, dat zich sedert den vorigen avond nog altijd onafgebroken geamuseerd had. liet werd nu beier weer. Alen betreurde het bijna, omdat verharde wandelaars tus schen de repetities en do conferenties ook nog natuur wilden sitnpelen. Alaar in elk gevalmen liet zich door bet weer niet terughouden. Alet groote inspanning werd in elk geval van do drie hotels een keu rig programma, gelijk dat heet, opgesteld on uitgevoerd. Men spande zich tot het uiterste in, trachtte elkaar te overwinnen in den strijd om met eenvoudige middelen het mooiste en interessantste geheel te krijgen. Alen kon bijna niet wachten op do uitspraak der jury, bestaande uit tien welgekozen meer bedaagde personen uit elk hotel. En toen dc uitspraak was ge veld, liet men Het zich' niet nemen om op uitnoodiging van nabijgelegen badplaatsjes twee gastuitvoeringen te geven van wat do boste nummers in dc producties van ieder hotel waren gcoouleeld. Ten slotte kwam men weet het uit de Trompeter, liet van elkaar gaan. Het kwam later clan anders, velen hadden hun vertrek uitgesteld cn zoo waren do hoteliers niet ontevreden. Geen wonder dan ook, dat do meneer, die het eerst gespro ken had van hot verdrijven der slechle- weersstemming, cn do ziel der geheelc beweging was gebleven, het plaatsje niet verliet dan met een uitnoodiging van elk der drie hoteleigenaren om ecu volgend jaar gratis bij ben tc komen logccrcn. Dat schijnt in Zwitserland meer te gebeuren. Zoo althans vei telde men ons. Want wij hebben dat alles niet bijgewoond. Wij heb ben hel slcclds van hooren zeggen. En wij geven het Verhaal verder gelijk wij liet gehoord hebben. Wij hebben nog een dergelijk verbaal. Doch dat speelt niet in Zwitserland. Dus maken wij een eind aan het verhaal van onze reis naar het andere Zwitserland. Trouwens liet luidere Zwitserland is niet te beschrijven evenmin als de zee. Hoogstens kan men vertellen ilat liet vrouw in den winkel achter; ik wilde te rugkomen. Den volgenden dag wachtte ik weer voor dc speelzaal. „Rouge et Noir" ruischten niet meer over liet kiezel. Toen ze ook dc beide volgende dagen uitbleven, was ik zoo ongerust, dat ik hun woning opzocht en zonder te vragen dadelijk aan dc deur der opkamer klopte. Niemand deed open, alleen meende ik nu cn dan een zacht ge steun daarbinnen te hooren. Weer en weer klopte ik, ik smeekte open te doen. Ein delijk hoorde ik schuifelende schreden en het ruischen van zijde. Een sleutel weid omgedraaid en de deur op een kier geopend. Daardoor zag ik één der zonderlingen. „Bent u het? Wat moet u hier? Wat wilt u nog meer? U licht uw geld toch teruggekregen," zoo krijschtc oen stem, die van ingehouden woede telkens oversloeg. Zoo had nog nooit iemand me toege schreeuwd. Ik wilde omkcercn cn de zwarte- zijdon heksen, die ine eigenlijk niets aan gingen, aan hun noodlot overlaten, toen ik plotseling de spreekster in de oogen zag. Do groote oogen stonden doodbeangst in het rimpelige gelaat, waar de neus drei gend uitstak als de snavel van een jonge raaf on die oogen hielden me togen. „Wat wilt u van ons, juffrouw? Zijn we u iets schuldig?" zoo begon ze opnieuw. „Niemand behoeft iets van ons te hebben, wo hebben onze schulden altijd betaald, be grijpt u?" Ik dacht, dat zo de deur zou dichtslaan on mij buiten laten staan, maar blijkbaar mooier dan on niet zoo duur is als men meent. Dat hebben wij gedaan. En nu ho pen wij den lezer een volgend maal te ontmoeten in dat deel van ons land, waar onze groote landschapschilders hel meest gewerkt hebben. ALLERLEI. JJEROEAIDE PARAPLU 1 ES. De echte parapluie met baleinen ver scheen voor Hot eoist in de 17de eeuw, onder do rcgecring van Lodewijk XIII. Roods honderd jaar tevoren was echter do parasol uit do Oosterscho hinden in Europa binnengevoerd. Oorspronkelijk wit, werd ze achtereenvolgens groen (1789), rood (1791), cn blauw (1803). De groote ronde schermen, die de stalletjes op do marktplaatsen be schutten, bleven in zwang tot het wedor- opbouwen der hallen. De voorkeur, die men thans aan den dag legt voor donkere kleuren ,dagteekent van 1825. Do bloeitijd van de parapluie kwam een weinig later, mot dc regeering van Louis Philippe. Ze was toen als het ware liet symbool van con toenadering tus schen koningschap en burgerij. Onvergete lijk blijft in Frankrijk do parapluie van Louis Philippe, die, wanneer hij zijn wan deling op de boulevards maakte, nooit ver zuimde, deze mee te nemen. Dc parapluie van Sainte Beuve dankte haar beroemdheid aan een duel. Do toe komstige schrijver der „Canscries 'du Lun- di" schreef toen in do „Globe", welk blad Dubois tol hoofd-redacteur bad. Een hc- vige twist gaf aanleiding tot oen duel tus schen de beide medewerkers. Daar liet op bet terrein regende, weigerde Sainte Bcuvc zijn parapluie af to geven, die hij geheel geopend hoen en weer zwaaide. „Ik wil wel doodgeschoten, maar niet natgemaakt worden," riep liij. Er werden, trouwens zonder resultaat, vier kogels gewisseld. TEGEN BLOEDVERGIFTIGING. Dc eerste zorg, bij oen verwonding, al is die ook nog zoo klein, moet hierin bestaan, do wonde zooveel mogelijk te laten uitbloeden, omdat door de blooding do infcctiekicmen, (lie ingedrongen Moch ten zijn, hel best mechanisch wenden ver wijderd. Het is daarom vorkoord, de won- do onmiddellijk met een geheel afsluiten de stof, zooals kleefpleistor, te bedekken; men stelt hierdoor de bacteriën juist in de gelegenheid, zich onder het verband welig te ontwikkelen. In plaats van met carbolzuur, zooals vroeger gebruikelijk, dat wegens zijn sterk prikkelende eigen schappen minder geschikt is, wordt dewond zoo spoedig mogelijk zorgvuldig met een oplossing van sublimaat (kwikchloridc) 1: 100 gedesinfecteerd. Geschiedt 'deze des- infectie nagenoeg onmiddellijk na 'dc ver wonding, dan bestaat allo kans, dat de infectie wordt voorkomen, ook indien booze kiemen in dc wond geraakt zijn. In elk geval wordt" daardoor het gevaar zoo gering mogelijk gemaakt. Hel sublimaat komt tegenwooulig als dosinfocticmiddel in den vorm Van pas tilles, mot keukenzout vermengd, in den handel voor; deze pastilles laten zich ge makkelijk bewaren en voor liet gebruik in water oplossen. Ilct ecnig bezwaar is, dat zij als hevig werkend vergif, zorgvul dig buiten liet bereik van onbevoegden, en vooral van kinderen, gehouden moeten worden, wat trouwens ook met tal van chemicaliën, die door amateur-fotografen dagelijks gebruikt worden, het geval is. Is zichtbaar vuil in 'do wond gedrongen, dan wordt dezo mot gekookt water cn wat zeep uitgewasschcn, nadat tevoren do omgeving gereinigd is. Kleine deeltjes, zoo als zand, houtsplintertjes, worden zooveel mogelijk mechanisch verwijderd. Daarop volgt de desinfectie met sublimaat-oplos sing. Is geen sublimaat bij do hand, dan met wellust gleed ze naar huiten om daar haar toom lucht te geven. Dicht kroop ze tegen mij aan, dat ik huiverend terugweek. „Allemaal, ook mijn broeders, hebben hun schulden betaald, ge loof hot gerust. Ze hebben allemaal be te aid, en daarna hebben zo zich doodge schoten net als mijn vailer". Daarna hield ze u oogenblik op, ontsteld omdat ze te voel gezegd had. „Alaar lieve juffrouw," zei ik deelnemend on legde mijn hand op haren arm. „Neon, neen wij willen geen mede lijden w«' hebben ook niet anders ver diend ook zij daarbinnen niet be grijpt u ook zij daarbinnen niet". Ze wendde haar hoofd naar dc deur dn keek vol haat naar de opening, waaruit nog steeds een zacht gekreun klonk. Nu sprak zo sissend zacht en langzaam, cn als con slang rekte ze icli uit tot mijn oor. „We hebben allen dc speelduivel in ons. Begrijpt u wat dat betoekent de speel duivel in je hebben? Dat is cdn vloek en een mooie vloek ook. Hahaha" zoo lachte ze als een gek bij een vroo lijke herinnering. „Als het goud rolt hahaha en klinkt en rinkelt cn zich vermeerdert. 11ahaha. De speel duivel. Hij heeft mijn vader gegrepen en vast gehouden tot hij alles verspeeld had alles, behalve moeders erfdeel. Ja, moe der was een gravin hoort u dat, juf frouw een gravin met vruchtgebruik! van een domein. "Daar kon hij cn ook dc speelduivel niet aankomen. En daarom ver ongelukte hij op do jacht. Alaar hij had geen wordt de wond enkel met gekookt water, of brj sterke verontreiniging met water cn zeep voorzichtig uitgewasschen. Insectensteken worden gepenseeld met'n oplossing van jodium cn alcohol (jood- tinctuur), of bij gebrek daaraan met cau- dc-cologno of ammoniak-oplossing ingewre ven. Diepe steekwonden met een fijn instru ment, waarvan men zeker weet, dat bet besmet is, worden het best door een in snijding verwijderd, lenci Mo do wond te laten uitbloeden, en zo ook in de diepte te kunnen desinfecteercn. Is do bloeding tot staan gekomen, dan bedekt men do wond met verbandgaas, dat mot 3 pCt. oplossing van boorzuur gedrenkt ïs. Aten houdt dit verband, dat een of meerma len daags verwisseld wordt, 'door her haald opgieten van boorz uur-oplossing zooveel mogelijk vochtig, waardoor do wond gedraineerd blijft, cn de afsehei- dingsprodneten zich niet kunnen pphoo- pen. Hot is niet 'doelmatig bet vochtig ver band gedurende de eerste dagen met de een of andere luchtdichte stof, zooals ge waste taf of gulha-porcha papier, af te sluiten, omdat het verband dan warm wordt, hetgeen de ontwikkeling der mi croben bevordert. EEN HYPNOTISCHE SEANCE. „Ik ben nu klaar, Marie, om eens een proef met je te nomen," sprak Ernst P. glimlachend. „Ik bon er vast van overtuigd, dat ik je onder hypnotischcn invloed kan brengen, als je er je tenminste niet togen verzet. Tracht nu aan niets te denken. Neen, zeg nu niet, dat je aan mij wilt denken. Wees nu ernstig. Ga gemakkelijk achter overleunen. Ja, zoo is het goed. Iloud je oog nu op dit licht gericht, en vergoot dan niet je gedachten vrij to houden. Alet mijn horloge in dc hand, zal ik zestig secon den tellen." Het meisje volgde de aanwijzing stipt op. Binnen twintig seconden werden haar oog leden zwaar en na hog twintig seconden had zij zo gesloten. „Ja, ik wist wel, dat ik slagen zou," sprak Ernst verheugd. „Nu, Marie, beveel ik je, mij je hartsgeheimen te vertellen. Wien bemint ge? Zeg hot; ik beveel het je." Een oogenblik vertoonde zich een weer spannige trek op het gelaat van 'tmeisje; toen sprak zij toonloos: „Ik bemin Ernst P. ba „Goed zool" sprak Ernst, bovendo van opgewondenheid. „Ga voort; vertel mij uw b'arslgeh'ei- men." „Ik bemin Ernst P.", ging het meisje op denzelfden toon voort, „en ik zou nog meer van hem houden, als hij niet zoo gierig was. Ik zou gra.ig tweemaal por week naar den schouwburg gaan, bn hij neemt me maar eens in de drie weken mee. Ik zou graag ringen met diamanten hebben, maar hij geeft me ringen met waardelooze steenen. Ik zou eens of tweemaal per week uit rijden willen gaan, maar dat ge beurt nooit. Als ik met hem ga wandelen, on ik krijg onderweg honger, dan trakteert hij mij nooit op oesters. Als ik „Genoeg!" riep de jonge man. „Word wakker, ik beveel Kot u!"' en hij liep weg, zonder hot opvolgen van zijn bevel a£ te wachten. Toen zij de voordeur hoorde dichtslaan, opende het meisje de oogen en sprak: „Ik hoop, dat ik niet te veel ineens gezegd heb. Atisschien had ik do oesters cn hot uit rijden gaan wel voor een vol genden keer kunnen bewaren." EEN OUDERWETSCI1E MODE. „Dc gewoonte, om haar in sieraden te werken, is geheel uit do mode," sprak een oude juwelier onlangs. „Toch kan ik mij nog goed don tijd herinnoren, dat ik in een jaar honderden ringen, horlogekettin- schuldon. Dat wilde hij niet. En ook wij hebben geen schulden," schreeuwde ze weer uit, om dadelijk daarna nog dichte# hij me te komen cn nog sissendcr, heel zacht aan mijn oor te vertellen. „Alijn broers maakten het net zoo, dc één dan den ander. Zc waren met z'n drieën allemaal groote, knappe jon gens ze waren officier hoort u officier. Maar ze hadden hot geëifd.Ze moesten spelen spelen tot zo alles naar den duivel hadden gebracht en dan schoten ze zich voor den kop morsdood. Ha ha ha, maar zo hadden ook hun schulden betaald." En weer krijsch- to ze als oen booze feeks: „Wij hebben ook geen schulden, begrijpt ui." „Dat Weet ik wel. Ik kom ook alteen1 maar om u te bedanken voor de vijftig francs," zoo zeide ik, blij iets te kunnen zeggen. Want de angst deed me bijna stik ken. De schemer van den namiddag gleed over de witgekalkte muren, als in een grafkelder en weefde geheimzinnige scha duwen over de krijschende spokenfigmu; voor me. En die schaduwen werden levend van het droeve gesteun, (lat er klonk uit de kamer. „Do vijftig francs 1" Als door een lievi ge smartaandoening kromp zo ineen en als gold hot allo ka-acht van haar beenig lichaam in haat, woede en nijd om te zotten, richtte ze zich op1 en haar gebalde vuist schudde ze tegen de deur. „Daarbin nen ligt zo tc kermen. Laat ze maarker- Zij droog toch do roodo roos." Ik schrikte op. Voor (ld eerste maal gedurende dit pijnlijke onderhoud kon ik weer denken. gen, armbanden enz. maakte, en die alle van haar voorzag. „Omstreeks den tijd van den Krim-oor- log was het zoo 'de gewoonte om haar le verwerken, dat werklieden en lockenaars dikwijls honderden orders haddon en na tuurlijk veel geld verdienden. „Ik ken een deftige juwelier, die con paar haren afhield van elke hoeveelheid, die hom werd toegezonden 'door allerlei beroemde personen, en hij maakte er cea halsketting van, met goud gemonteerd." NIEUWTJES VAN HIER EN DAAR. Linnen werd het eerst in Engeland ge maakt in 1253 en alleen door rijke lie den gedragen. Rijstpapier, waarop do Chineezon 'zulke mooie toekeningen maken, wordt vervaar digd uit do merg van een boom. Kool komt in Cuba tot zulk oen ont wikkeling, dat een enkoio soms 20 pond weegt. Dc haven van Rio-de-.Tanoiro heeft een ankerplaats van 500 mijlen, en is de mooi ste ter wereld. Wales werd zoo genoemd door de An- gcl-Saxcrs, het woord beteckent „liet land der vreemdelingen". De ooispronkeüjkc naam is Carabria, of „het land van (Ie Kimri." De eerste tol voor het onderhond van do wegen werd ingesteld onder do regee ring van Eduard III, en was voor hot on derhoud van don weg in Londen tusschen St. Giles en Temple-Bar. Wilfred Morrison, do dertienjarige zan ger van Toronto, wordt wekelijks door een Now-Yorksche conccrtvereeniging 1200 gulden betaald voor een 1-ois door de Ver- ecnigdc Staten van New-York haar San- Francisco cn naar Australië. De geheele tocht zal oen jaar duren. In Berlijn moet iedere kat om h'aar Kals een metalen plaatje dragen met haar be lasting-nummer. Alen zegt, dat in do drukste tijden we kelijks 15.000.000 eieren in Londen bin nengevoerd worden; de moeste komen met den trein zeer tvoinige over de Thames. Alen zegt, dat do hoogste telefoon ter wereld gevonden wordt op de Monte-Rosa. Dc draad bereikt een hoogte van omstreeks 5000 meter hoven do zoo. Ze gaat over don borg Olen, dan haar Giufette, cn dan naar het observatorium van do Monlc-Rosa. ANECDOTEN. Mijnheer A.„Lieve, een groot Duilscli geleerde zegt, dat vrouwen meer slaap noo- dig hebben dan mannen. Mevrouw A.„Werkelijk?" Mijnheer A.: „Ja, lieve. En nu zou ik je aanraden, van avond maar niet op me te wachten." Moedor: „Is hot mogelijk, Piel, dal je dien h'eelen koek hebt opgegeten, zonder een oogenblik aan jc zusje te donken?" Piot: „Wat? Ik heb 'den hooien tijd aan haar gedacht. Ik was veel te hang, (lat. zij zou komen, eer ik hem op had." Jones: „Wat liet je rijke oom je na, toen hij stierf?" Smith: „Niets."' Jones: „En zei hij niets tegen jc, vóór hij heenging?" Smith: „Ja, hij zei, dat niets te goed voor mij was?" Eerste .sportman: „Wel, hoe bevalt jc je nieuwe merrie?" „Ik zal het u vertellen, de roode roos is een goluksroos. Die brengt geld. Ila ha ha Alooi klinkend roodge kleurd geld. We hebben ze indertijd gekre gen, toen wc bijna alles verloren hadden in het spel alles verloren hadden. En wo hebben gezworen, dat we niet Weer zouden spelen. Want wo wilden geen schul den hebben verstaat ge geen schul den hebben. En we bewaarden do laatste duizend Alark in do oene reticule en wo speelden maar - Zo slokte en werd verlegen, alsof ze zich schaamde voor haar bijgeloof of voor het geërfde kwaad in haar. Maar toch, verlicht zicli tegenover iemand te kunnen uitspreken, ging zo vorder: „We speelden maar, zooals hij het ons had gezegd op zijn sterfbed, onzo laatste stervende broer. Steeds afwisselend, eerst zij cn dan ik met de geluksroos op den hoed. En wie de roos droeg, had hot laatste gold in do reticule en kon zetten op rood zoo lang do andere nog geld had voor zwart. Altijd tegelijk rood cn zwart. Wc. wonnon niets. Alaar wc zagen toch' het klinkende goud, dat zoo gelukkig maakt cn dat steeds naar een van ons toekwam. Ha-ha-ha, Een van ons kon goud opstrij ken en zich verheugen over de winst. Ha- ha-ha lüat is oen vloek, maar een mooie vloek, dio gelukkig deed zijn. En toen dioeg zij do roode roos cn zette op rood cn had de laatste duizend Alark hij zich. Waarom moest ze plotseling op zwart zet ten waarom haar oed breken?" Zo wilde weer do vuist ballen tegen do deur, maar ze struikelde en sloeg te-

Schiedamsche Courant | 1909 | | pagina 10