EMSER-PASTILLES Laatste Nieuws. schen kant sneuvelde een Europeaan en wer den 13 man, onder wie een luitenant, gewond en. werden rottier 11 inlandse!:e soldaten ge dood en 22 gewond, - BINNENLAND. Uofberlclit. 'Maandag 11 October worden dc voorden dienst ton Paleize Jlel Loo aanwezige liee- ren vervangen door Harer Majestcits kamer heer Jlir. van den Bosch, adjudant, Jhr von Muehlen, on ordonnansolficier Baron van Voorst lot Voorst; levens begeeft zich dan weder naar Hot Loo Harer Majestcits Hofmaarschalk Graaf van Bijlandf. Vanwege h'ot kabinet der Koningin zal zich van at 11 October ten Paleize bevinden do refe rendaris Jhr. Mr. Stoop. Onze Ministers. De Minister van Oorlog, generaal Cool, vertrok heden naar het Loo, ter audiën tie bij II. M. do Koningin. Commandant veldleger. Naar men verneemt, zal de benoeming van een commandant van hot veldleger zich niet lang meer laten wachten. K. v. X. en P. te 's-Gravenhago. In de op Dinsdag 12 Oct. a.s. te hou den vergadering van de Kamer van Koop handel en Fabrieken, in het gebouw dor II. B. S. (BIcijenburg), te 's-Gravenhago, )is o. m. aan dc orde gestold: Het Rap port der commissie, bonoomd inzake den nieuwen maatregel van bestuur ter uit voering van artt. 5 on II der Arbeidswet; het rapport van het bureau omtrent het schrijven van den MMinister van Land bouw, Nijverheid en Handel, inzake beper king van Zondagsarboid, een schrijven van de K. v. K. en F. te Rotterdam aan den Minister van Buitenlandsche Zaken, hou dende haar opmerkingen over de vragenlijst betreffende uniforme .regeling van hot wis selrecht, en oen schrijven van B. en W. van 's-Gravenliago, berichtende, dat door hen aan den Minister van Waterstaat is kennis gegeven, dat het centraal bureau van den Gemeentelijken Telefoondienst en hot huiptrarcel te Voorburg in het vervolg voor den i ntcrlocalendionst zullen zijn opengesteld gedurende dezelfde uren als voor het Rijks telefoonkantoor te 's-Gravcn- Kagc is of worde bepaald. Do Ilaagsclie Arbeidsbeurs. Ten-mdo werkgevers in de gelegenheid te stvlïcn uit een aantal tot eenzelfde vak bohoorendo arbeiders con keuze te doen, heeft de Haagse lie Arbeidsbeurs bij wijze van proef bepaalde uren vastgesteld, waar op werkgevers en arbeiders uit zekere vak keu worden uitgenoodigd, zich bij voorkeur tot de beurs lo wenden. Een timmermans- patroon b.v. weet nu, dat hij 's ochtends van 89 uur de meeste kans hoeft een knecht to vinden. Zondagsarboid. Door het bestuur van do Algcm. Nodcrl Dien&tbodenbond is een adres gericht aan den Minister van Landbouw, II. en N., verzoe kende personen die huiselijke diensten ver richten niet te doen vallen buiten do voorge nomen regeling tot verbod of beperking van Zondngsarbeid. Een uitgebreide memorie van toelichting is daarbij gevoegd'. VLAARjDINGEN, 9 October. Bij de di recte belastingen enz. is bevorderd tot rijks- klerk Ie klasse dc rijksklerk 2de klasse B. G. Holtzer, ten kantore alhier. VLAARDINGEN, 9 Oct, Door diakenen der Ncd. Herv. zal op Maandag 11 Oct. e. k. langs de huizen der ingezetenen een collecte ten behoeve der armen worden gehouden. VLAAEDINGEN 9 Oct, De afdeeling Zuid- Holland van de Nederlandsehe Politie hon- den-vereeniging zal Donderdag 14 October a.s, eene vergadering houden op de boven zaal van het hotel sBelievue", alhier.' VLAAEDINGEN, 9 Oct. Vanwege dc afd. Vlaardingen van don Goref. Bond tot verbreiding en verdediging van do Waar heid in de Ncd. Herv. Kerk, zal op Dins dagavond a.s. 8 uur, in het lokaal Liefde en Vrede optreden, ds. G. H. Boekenkamp, to Delft. VLAARDINGEN, 9 Oct. Door dc afdee ling Vlaardingen van de afd. Vlaardingen en Ylaardinger-Ambacht van Volksonderwijs zal op Dinsdag 12 October 1909, avonds 8.30 uur, op de bovenzaal van den Volks bond (Onthoudcrsbond), een ledenvergade ring worden gehouden, waarin o. a. zal worden behandeld ontwerpwet M. U. L. O. STADSNIEUWS. a Onbotrouwbaar 1 Het „Schiedamseh Volksblad" bespreekt in zijn madsoverzicht de kwestie-De Bruin, die in de jongste raadszitting ter tafel kwam doch daarin terzijde geschoven xord» Het blad begint met eon overzicht te geven van wat aanleiding tot deze kwestie gaf en waarin wij deze zinsnede o. m. vin don: „Nu bad de heer Smit in de afdeelings- vergadering zich laten ontvallen dat de „niet-herkiezing van den heer De Bruin „„kon zijn een kwestie van betrouwbaar heid" (vermoedelijk bedoelde hijver houwen)" enz. En dan geeft het „Sch'. V." op de vol gende wijze zijn mooning: „Al beweren nu de sociaal-democraten on do „Sch'. Crt." nog zoo luide dat de Raad daarmede den Heer dc. Bruin gelaten heeft onder verdenking van onbetrouwbaarheid, wij beweren dat dit niet zoo is en dat de qualificatie„onbetrouwbaar" den heer de Bruin door de „Scbied. Crt." en door zich zelf is opgelegd. Wanneer iemand hot vertrouwen van een politiek college verliest, dan is hij daarom nog niet onbetrouwbaar. Iemand dio dit niet inziet of begiijpt, doet beter zich maar niet in de politiek te wagen." iWij zullen op de kwestie der betrouw baarheid van den hoor Do Burin niet in gaan. Maar wij wilton onkel wijzen op een verzuim in bot overzicht dezer kwes tie, door het „Sch. V." begaan. Dit blad is n.l. zelf een dor oorzaken tot de kvlcstic-De Bruin geweest, door in zijn nummer van Zaterdag 25 September te schrijdenIhj (de heer Do Bruin) zal wel Weten waarom liij 't vertrouwen der meerderheid als commissielid verbeurde. Deze woorden, in verband met de woor den van den beer Smit die het „S. V." veiligheidshalve „verbetert" waren de aanleiding tot de vraag van den heer De Bruin en tot onze opmerking. Het moge „politiek" zijn van liet „Sch. V.", to trachten v.oor de verdenking, dio hij in het leven riep, nu ons verantwoor delijk te stellen, maar „trachten" is ge lukkig nog geen „slagen". Wij hadden van het „Sch. V." ccn ver dediging van beter allooi verwacht. In liet lokaal Korte Haven 17 zal de lieer D. Bartli, van 's-Gravcndeel, Donder dag als spreker optreden. Zakboekjes. De verlofgangers, die 1 Augustus j.l, naar de Landweer zijn overgegaan, wor den opmeikzaam gmuaakt op do in dit nummer voorkomende kennisgeving betref fende de zakboekjes. Bazar, De vrouwcnverecniging „Dc Heere zal 't voorzien" zal haar gewonen jaarlijkschen bazar houden op Dinsdag on Woensdag 12 en 13 October in het gebouw „Patrimo nium" aan do Tuinlaan. Voor nadere bij zonderheden verwijzen wij naar de betref fende advoitcntie. De reeds vroeger aangekondigde bazaar ten voordode van het Bouwfonds van de de afdeeling Schiedam van den Ncderl. Protestantenbond zal plaats hebben inliet gebouw „Musis Sacrum" op Donder.lag, Vrijdag, Zaterdag on Zondag, 14, 15, 16 en 17 October, Voor nadere bijzonderheden verwijzen wij naar do desbetreffende advertentie. Voordrachten YVortstrijd Vriendenkring. Men verzoekt ons er op to wijzen, dat het voor belanghebbenden goed zal zijn, zicli tijdig van kaarten to voorzien, daar to verwachten is, dat do toeloop, even als met het 10 jarig bestaan, toon ook een Nationalen Voordrachtenwedstrijd door do vereeniging Vriendenkring is ge geven, zeker gioot zal zijn.. Voor bijzonderheden verwijzen wij naar do in dit nummer voorkomende adver tentie. Vrijwilligerscorps. Blijkens do in dit nummer vooikomendo advertentie zal Woensdagavond 13 October in de Mclksalon ;,Do Kleine Otanje", Hoog- stiaat 161, een vergadering belegd worden tot oprichting van oen dames-comité tot steun van hot Schiedamseh Vrijwilligers corps. Scliicdiuiisclie IJsYoreenlghig. Dc Sch.iediimfeclie LT,-\ ereeniging heeft een algemcene vergadering van leden belegd tegen Donderdag 14 Oct.. a.s., in de Offï- cictvnvcreeniging (Veianda). Daarin zullen o. m. behandeld worden.Wijziging Huis houdelijk Reglement, vaststelling van con tributie on entreegeld enz. Men zie de be treffende advertentie. C'oöp. Bnkkory en VorbrnlkSYcreeniglng „Door Eendracht sterker". Het zevende jaarverslag, 1908/9, van bovenstaande coöperatieve vereeniging is vcischcncn en bevat nogal klachten. In de eerste plaats die omtrent de geringe opkomst van loden ter algomeenc verga dering. In do tweede plaats omtrent het dit jaar achteruitgaan van het ledental, dat beschouwd wordt als een gevolg van do concurrentie der 10 pct.'s bakkers en do oprichting der R. C. coöperatieve bak kerij, Het boekjaar begon met 1108 leden en telt er nu 1124. Over do meel-, graan- en broodprijzen zegt liet verslag: Schreven wij reeds het vorig jaar dat de meelprijzen steeds hooger liepen, ook dit jaar is, door het steeds opdrijven dor graanprijzen door den Amerikaansehen graanspeculant James Patten, zulks hot geval. Op de meeste plaatsen zijn do brood prijzen dan ook weer verhoogd. Hier ech ter Heeft men er wat anders op gevonden. Hoe duurder Het meel werd, zooveel lich ter werd het brood. De 10 pet. bakkers hadden daarvan goed slag. Om klanten te trekken hadden zij twee soorten brood in Hun wagen. Kwamen zij1 bij een lid der Coöperatie, die zij dachten to kunnen over halen, dan gaven zij. brood van het gewicht door ons geleverd, doch had men hen te pakken, dan werd spoedig het lichtere brood geleverd, wat men, als men hot niet weegt, niet zoo spoedig merkt. Ook waren or vier van de voornaamste hakkers, die niet met de 10 pet. bakkers wenschten mede te doen, die hun brood afsloegen. Zoo wordt de Coöperatie van velschillende kanten bestookt. Zoolang als mogelijk was, hebben wij. ons aan het oude gewicht ge houden en ook een poging aangewend om voor alle bakkers een gelijk gewicht vast gesteld te krijgen en met langer het pu blick de dupe te laten worden van deze concurrentie. Door het Bestuur der Coöpe ratie is in de maand Maart een adres aan den Gemeenteraad gericht, waarin ver zocht werd een keur op het btood ..ange meentewege in het leven te roepen, waar door alle bakkers verplicht zouden zijn het brood op eenzelfde gewicht te levcien.IIet advies van B. ca Wj. was echter afwij zend, daar volgens hen nergens zoo iets bestaat en de afnemers zelf hun brood maar moetbn wogen. Wij racenen, dat B. en Wj. een zeer eenzijdig' advies in deze hebben gegeven, want in verschillende plaatsen bestaat zoo'n keur (o. a. is nog pas in onze naburige gemeente Vlaardin gen het gewicht van het brood door den Raad vastgesteld), bij enkelen zelfs met de bepaling, dat de naam van den bakker in het brood moot zijn gebakken en wan neer lichter brood wordt geleverd, clan de bepalingen, in do strafverordening aange geven, worden toegepast. Ook wat betreft de bewering, dat de mensehen zelf hun brood maai' moeten wogen, is vreemd. Allo andere winkelwaren worden per pond, per liter, per kan of per cl geleverd, plloen bij bet brood is men vrij daarin hoeveel men geven wil. Oons dunkt, als ook daarin éénheid werd gebracht, het voor leveran ciers en' afnemers beter zou zijn. Do Raad ging echter met het advies van B. en W. mede cti beschikte afwijzend op het adres van dc Coöperatie. Do meelprijzen waren intusschen weer hooger geloopen, en daar de Coöperatie niet met nadeel kan werken, terwijl ver schillende leden, niet op het gewicht en kwaliteit lettende, zich" door andere bak kers lieten overhalen Man hen brood to nemen, was het Bestuur verplicht maat regelen te treffen en besloot vanaf Maan dag 21 Juni het brood lichter te doen af wegen. Sinds dien weegt het melkbrood 7 ons, Kot waterbrood 81/? ons. En toch', ondanks het werken van do 10 pet. bakkers, wparbij: onze buur in de Kethclstraat de hoofdrol vervult, ondanks enkele hakkers, die, terwijl het brood overal opsloeg, hun prijzen verlaagden, ondanks hot oprichten van een R. K, Coöperatieve bakkerij, die zooveel mogelijk loden van ons tracht te werven, en ondanks het ge meentebestuur een eenzijdig advies op ons adres gaf, mogen wij over het afgeloopen boekjaar niet klagen, want, de tegenwer king in aanmerking genomen, is bet leden- lal niet noemenswaard achteruitgegaan en kan als dividend 7 pet. worden uitgekeerd, wat hot vorig jaar 61/2 pet. bedroeg. Als men nu in aanmerking neemt, dat de kwa liteit uitstekend is en het gewicht van bot brood bijna 10 maanden van bet jaar voel zwaarder en nu ruim 2 maanden wel wat lichter clan voorheen, maar toch nog zwaarder is dan bij andere bakkers, zoo- dat de leden steeds meer voor hun geld krijgen dan bij do particuliere bakkers en de 11. K. Coöperatie, dan mcenen wij niet to veel te zoggen, dat wij over hot afgeloo pen boekjaar weer tevreden mogen zijn. Het dividend van den verbruikswinkel is dit jaar pet. Hot ayintal afnemers neemt niet noemenswaard toe. Door het vertrek van den chef-bakker vertrok tevens de winkeljuffrouw, waarvoor geen ander werd aangesteld en het brood voottaan in den verbruikswinkel zal wor den verkocht, terwijl de vroegere bakkers winkel als kantoor voor den controleur zal worden ingericht. Woensdagavond zal in h'et vereenigings- lokaal Korte Ïlavenl7, voor dc vereeni ging „De Heere is onze banier" optreden, ds. P. Bokma, van hier. In do Evang. Lutli. kerk zal morgen niet ds. v. d. Broek, maar ds. Isaaehsen; predi kant-directeur der Lutherscho Diaconessen- inrichting te Amsterdam, als voorganger optreden. Gisteravond lO/k uur ongeveer geraakte van een drift runderen, die van een weide alhier naar Vlaardinger-Ambacht werd ver voerd, een in de .N. Haven te water. Het heest werd met behulp van burgers eerst op een vlot en daarna op den wal ge holpen. In den afgeloopen nacht is de zuider gors door den plotseling opkomenden ster ken vloed onder water geloopen. Een aan tal beesten, van verschillende eigenaren liepen daar nog te weiden, doch zij zijn voor't gevaar van verdrinken behoed door den boschwachter A. van der Graaf, A. Akkerman, G. Akkerman, A. Versteeg en J, v. d. Berg, die de beesten naar een hoogore plaats dreven. Gevonden voorwerpen. Aanwezig aan het commissariaat van politie Geldstukje, moer van een wagen, lap katoen. Te bevragen 'aan' 'do volgende adressen: Damesceintuur, J. Bakkes, Groenewccgjo 25; baret, wed. vs iWalsum, Ma'ash'ofje 1; zilveren broche, J. de Winter, Hagestraat 35; rozenkrans, W,. Vrijland, VillasLr. 33; sleutel, P. Heister, Laurens Coslerstr. 7-'; insigne mot lint, Vervoort, Singel 49n; bril in étui, v. cl. Burg, Broersveld 176' 2 vrouwenschotten, v, d. Waal, HooMslr. 15911; ring met sleutels, Stoncnbcrg, Bree- de Marklstecg 1; portcmonnaie met eenig geld, Do Waard, Hoogstraat 120; servet, gemerkt V. R., Zijtvcld,, Spoorstraat 4; vrouwenzak met zakdoek en rozenkrans, v. d. Broek, Grofbaan 65; lantaarntje, Veer kamp, Kreupelstraat BI1} baret, Bczemcr, 'Rozenburgerstraat 31; geclbarig hondje, v. Leeuwen, SI. Jansplein G. AGENDA. 10 Oct. S. O. V. 8 uur. Rott. Dilettanten club. De Kinderroofster. 10 3 Tivoli Schouwburg 2 uur. Buntes Theater. Pèle Mèle Ueberbrettle 10 Tivoli Schouwburg. 8 u. De Ilage- spelers. Candida gev. door Hoe zij loog tegen haar rnan 10 3 Geb.-v. K. en NV. Rotterdam. 8 u. Opera Concert. 10 Groote Schouwburg. 71/2 u. "Wiener Operette-ensemble. Die Dollarprin zessen. •12 S. 0. V. Openbare Vergadering, 8 u. Spr. P. de Bruin, Onware beschul digingen. '12 3 Groote Schouwb., 8 u. ArsèneLupin. 12 cn 13 Oct. Geb. Patrimonium. 310 uur Bazar. 13 Oct. Mclksalon „De Kleine Oranje", S uur. Vergadering propagandaclub v. h. Scbied. Vrijwilligerskorps. 13 Lokaal Korte Haven 17, Vereen. „De Iïccrc is onze Banier", Spr. Ds. P. Bokma. 14 Lokaal Korte Haven 17. Spreker D. Barth, van 's-Giavended. 14 S. O. V. 8| uur. Scliiedamsclie IJsvemeiiiiging. Algomeone vergade ring. ld17 Oct. Musis Sacrum. Bazar Nederl. Protestantenbond, 14 Oct. és av. 810 uur, overige dagen nam. 25, 's av. 710 uur. 15 Oct. Tivo!i-Sohouwburg 8 urn'. Viool- Roeiitail Misclia. Elman. 16 S. O. V. 71/2 uur. Volkshuis. De Dochter van Madame Angot. 16 3 Groote Schouwburg, 71/2 u. N. V. Het- Tooneel. De vroolijke vrouwtjes van Windsor. 17 S. 0. V. 8 uur. Vriendenkring Nationale Voordrachten-wedstrijd. 18 S. O. V. 8 uur. Coöp. Bakkerij en Verbruiks vereen. „Door Een dracht Sterker". Algemcene Verga dering. Te Rotterdam eiken avond Circus Variété Pflaging en Casino, CoolsingeL Van vergaderingen, bijeenkomsten, con certen, vermakelijkheden e. d. g. verzoeken wij steeds geregeld mededeeling, opdat wij die in onze agenda kunnen opnemen. tegen hoest en ver Koudheid. Prijs per doos SO cent. &erk en School. Dr. G. Wijnekor, directeur van dc Reform- school te Meiningon, in Thiiringen, zal in eenige plaatsen van ons land lezingen hou den over de gedachte, die aan Idoze Reform- school ton groude liggen, en over de wijze, waarop hij zijn doel tracht te bereiken. Te 's-Gravonhage spreekt hij voor V. E. 0. Woensdag 13 October, te 8 uur in het Toussainthuis. tiBMOiigö Nieuws. De Leidsche maskerade. Als hoofdpersoon bij do Leidsche maske rade in '1910 zal optreden de heer W. F. Tromp Meesters. Tehuis voor dakloozen. De gemeenteraad van Midwoldo (Old- ambt), heeft gisteren besloten tot de stich ting van een huis voor dakloozen, met vier woningen. Terrein daarvoor is aan gekocht te Meerland, onder Oostwold. Daar te verwachten is, dat met November meer dere gezinnen te Midwolde wegens wanbe taling gerechtelijk uit hun woningen gezet zullen worden, en dan dakloos worden, zal het huis nog met dien datum gereed komen. Geen cholera, Men seint ons uit Zutfen Bij het onderzoek der faeces van het schip perskind, dat Verdacht werd te lijden aan cholera, zijn geen eholerbacillen geconsta teerd. Naar Oost-Indië. Heden vertrok met liet s.s. „Ophir" een detachement der koloniale reserve naar Oost-Indië, onder bevel van den len lui tenant der inf. O.-I. leger, A. K. C. jBar- teldsen, onder medegoloide van den 2en luitenant der genie O.-I. leger, G. A. van den Nagel. liet detachement, sterk 3 onderofficieren en 50 korporaals en soldaten, werd op de gebruikelijke wijze door do muziek der koloniale reserve uitgeleide gedaan. Inbraak, Hedennacht werd ingebroken bij de firma Rietschoten en Kouwens, te Delftshaven. Door overklimming zijn de dieven door een raam in een plat dak binnengekomen. Allo lessenaars op liet kantoor waren openge broken. Slechts eonig klein geld wordt vermist. De oude truc. Na baar geruim.cn tijd gevolgd te hebben bij het brengen van bezoeken aan sigaren- en goudsmidswinkels, hebben rechercheurs op dc Delftsclicvanrt te Rotterdam aange houden de gezusters M. on A. L., 22 on 20 jaar oud en kunstenmaaksters van boroep, te Oostorhout woonachtig. In dc winkels, welke zij binnengingen in den Oppert, lloofd- slecg 011 zoo meer, vroegen zij niemvo dub beltjes of nieuwe stuivertjes te mogen inwis selen, bij het zoeken naai' die geldstukjes de behulpzame hand biedende. Overal was men echter op zijn hoede, waardoor de toeleg der viouwen mislukte. Op het hoofdbureau van politie zijn deze' zusters gefotografeerd en daarna is op haar vertrek naar Nimuo.wnihoon zij zich begaven, om vervolgens naar Antwerpen te reizen, toezicht gehouden. Juiocelendiefsta l. In een der Pjttsburgscho hotels heelt dezer dagen een juwcelendiefstal plaats gevonden, dio in het genre kan meetellen. Dc bestolene is een mevrouw Robinson Roa, een zuster van senator George Oli ver; dc waarde van hot ontvreemde be draagt ongeveer 12,000.600 guldon. Om particuliere redenen is deze diefstal eerst geheim gehouden. Er bestaan vermoedens, dat men hier te doen heeft mot het werk van een internationale dievenbende, die haar handlangers heeft onder het bedien- dcnporsonccl in verschillende groote Ame- likaanscho hotels. Dr. Cook's reisverhaal, fn dc „Ncw-York. Herald" vervolgt dr. Cook zijn verhaal, hij bereikt nu de pool. Den Llcn April, schrijft dr. Cook, waren wo op 8S gr. 21 min. lencte en 90 gr. 52 min. breedte. We waren nog 100 mijlen van de pool. De tocht ging vrij bevredigend. Ge durende vijf dagen hadden dc reizigers veel te lijden van de koude, die hun gezicht ver brandde cn openspleet, hun gelaatsspieren dood verkrimpen en hun op een bijzondere manier deed scheelzien. Luchtspiegelingen bediogen hen zonder ophouden. Cook ver beeldde zich telkens nieuwe landen te ont dekken. Den 19en April waren de reizigers op 94 gr. 3 min. lengte cn 89 gr. 31 min. breedte, nog vijf-en-twintig mijlen van de pool. De beide metgezellen van Cook waren gek Van vreugde- Ze zongen en dansten twee uron achtereen. Na eenige uren rust vertrok men mot hernieuwden moed. Maai' hoe men ook speurde men zag niets dan dezelfde eentonige vlakte van drijvend ijs. I11 den morgen van den 20sten Am-il word het kamp opgeslagen. De reizigers sliepen acht uren. Dc astronomische waarnemingen, gaven 8 1 164 min. breedte en, 94 gr. 52 min. lengte. We trokken vol blijdschap vorder, zegt Cook, Den 21 sten April na middern'acht gevoel den wc ons in het paradijs der overwinnaars, toen we hot doel bereikten, waarvoor we ons leien hadden gewaagd cn de maitelingcn van een ijshal hadden gewaagd. Toon do podometer 114 mijl aangaf, sloegen we ons kamp op cy. sliepen rustig in, vertrouwend in bet idee, dat we dat moment sliepen op do as der aarde. De waarnemingen gaven 89 gr. 50 min. 13 sec. We waren dus in 't gezicht der pool, of van het punt, waar ze moest ziin, We legden Vervolgens den ovbrblijv'enden afstand van 17 minuten af. We deden een dubbele waarneming en zetten onzo tent op. We richtten 'n sneeuwhui op en maakten ons gereed er te blijven gedurende tien tijd, die noodig was voor onze waarnemingen, Tk kon nauwelijks eenige oogcnbhkken slapen, mijn doel was bereikt. Ik had liet ideaal van mijn leven bereikt. Hot eerst van allen bobben wij dus dc pool bereikt. De vlag werd er geplant-, not was den 21sten April 1908. Do breedte was 90 gr., de temperatuur 3S,7 gr., dc atmosferische diulc 29.83 duim. Er was geen noorden, oos ten, Westen, mets dan overal bet z.uidfen, liet compns, dat zich naar de magnetische pool richtle bleef niet minder nuttig. Weersverwachting. Verwachting tegen de avond van 10 Oct. Toenemende Z.W.lijke wind, toenemende bewolking, later waarschijnlijk regen, zelfde temperatuur. Dr. Paul's opvolger. Met de paketboot Guadeloupe kwam gis teren te Bordeaux de nieuwe vertegenwoor diger Van Venezuela, dr. Grisanti, aan, die dan teruggeroepen gezant dr. Paul vervan gen moot. Dr. Grisanti, die op nieuwe grondslagen een overeenkomst tussch'en Frtinkrijlc en Ve nezuela, zal voorstellen, is tevens belast met de vertegenwoordiging van Vonezaicla bij liet Hof van Arbitrage te s-G-ravenliage, voor de regeling der hangende geschillen tusschc'n Venezuela en de Vcrecnigde Staten. Lupus. Ilot Dagelijk'scK Bestuur van do Nedorr landsche Vereeniging tot Hulp aan Lnpus- lijders te Amsterdam, hield haar maande- lijksche vergadering, ter behandeling van do nieuwe aanvragen voor onderstand aan Lupuslijders. Sedert haar oprichting heelt zij subsidie MrDDELBAA.Il ONDERWIJS. -i 'L e

Schiedamsche Courant | 1909 | | pagina 2