EMSER PASTILLES VÜffSBüksiiSNELLË HOESTCENEZINC STADSNIEUWS. Kunst en Wetenschap. Landbouw en Veeteelt Ingezonden Mededeel ingen. Kerk en School, Ned. Uf.rv. Kerk. Gemengd Nieuws, X» HHWW |»Mi<»WiiiVW<rw« MKUIiMVlSMl Dit schildcrijcn-palladium bestaat uil 2 verdiepingen, beneden bevinden zich 9 kleine, boven 4 groote zalen. Ilierin zijn geborgen de indertijd door het echtpaar Drucker, te Londen, in bruikleen afgestane stukken, gedeeltelijk uit de „tragmenten- zaal" overgebracht, vermeerdert met vijf nieuwe: n.l. 1 Israels, 3 do Cock's, en 1 Swan. Drie zalen beneden zijn nog be schikbaar, indien liet museum later de gcheele gelegateerde Unieker-verzameling gewordt. Voorts hebben in genoemde lo- kaliteiten een plaats gevonden doeken uil de legaten van R. baron v. Lijnden, Wcs- tenvoudt, Franken, Hoogendijk, enz. Indien noodig, moeten deze stukkon echter wij ken voor de collectie-Drueker, gedachtig aan het spreekwoord: waar meet der komt, enz. Wanneer men de trap, met vei guble spijlen omleund (stijl Louis XV), bestegen heelt, komt men in een hal, waar eeltige fraaie stoelen geplaatst, enkele portielfen opgehangen zijn. Het geheel wordt over welfd met een antiek plafond, uit een hcerenhuizinge .te Schiedam. In deze ves tibule is nog een vitrine neergezet, jnet twee kostbare Uawthorne-vazen, uit do Kang-hsi-periode (16221722), in hruik loon door den h'eer Drucker afgestaan en 160.000 aan waarde vei'tegenwooidigende. Verder oen kast met mooi porcelein. Vandaar gaan wo de zalen in, boven. Eerst de verzameling-v. Lijnden, waarbij o. a. stukken van L. Mottling on Whistler. In volgende zalen vragen de moderne meesters onze aandacht: Wcissenbruck, J. Maris, Alb. Neubuijs on. Josef Israels. Van dezen laatsten, van wien Plassehaert zegt: Hij komt na Rembrandt, hangt hier. Op den uitkijk, moeder en kind vanaf een duin, in zee turend. Dan doeken van G. Poggenbcek, T'hcoph. de Bock, Anton Mauve. Een nog nimmer geëxposeerd, juist geschonken schilderij Jolm. M. Swan: een leeuwin met wel pen, in de woestijn. Een krachtig, im poneerend stuk. Fan de legaat-Westerwoudt noemen we stukken van Mesdag en Israels. In hot legaat-v. Lijnden is Israels nog vertegen woordigd door zijn beroemde doeken: Als men oud wordt, en 'Alleen op do wereld. Benoden in de hal staan borstbeelden van mr. 'W. Bilderdijk, door Ch. v. Wijk en Louis Bouwmeester (in de rol Corio- lanus) door A. Dupuis. Uit de benedenzalen vermelden we slechts de in lichte kleuren en treffend coloriet uitgevoerde stukken van Vincent van Gogb'. Hierbij een opmerking. Van v. Goghzijn er o. m. twee keurige doeken, in witte lijst vervat, resp. voorstellende: een kade met een schuit er voor gemoerd, en een stilleven: een mandje met sinaasappelen en citroenen. De wand, waartegen deze schilderstukken opgehangen zijn, is in lichte tint uitgevoerd, wat ongetwijfeld af- breilk doet aan de impressie, daar de kleuren van het schilderij eveneens, zeer licht zijn. Jammer vinden wij 't voor dit gebouw, dat het geen gemeenschap heeft met het groote deel van hot museum. Het moet 't publick makkelijk gemaakt worden, mot deze kunstschatten kennis te maken. Laten wij, Nederlanders, trots zijn op en dankbaar voor deze kostbare schen king van het echtpaar Drucker, en de regeering voor hetgebouw onze erken telijkheid betuigen. Onze Marine. Blijkens hij het departement van ma rine ontvangen bericht is Ilr. Ms. pant- sordckschip Holland, onder hevel van den kapitein ter zee E. E. Dullemond, 3 de zer van Malta vertrokken. V tv AARD IX GEN, 4 Dec. Tegen een 5-tal hakkers is proces-verbaal opgemaakt negens het afleveren van brood dat niet vol doet aan de bepaling der betreffende veror dening omtrent het gewicht. V I/AA Tl DIN GEN4 Dcc. In het belang van de Zondagsrust is door de leden van de V laa rdi ngsche Melk verkool icrsvereen icing „Onderling Belang" besloten vanaf 15 De cember a.s. geen of zoo weinig mogelijk melk rond to brengen. OVEllSCHIE, 3 Dcc. Hedenmorgen te Cy2 uur, word in do Schic de 30-jarige aihier wonende spoelinghalcr Tennis van den Berg door een rukwind van zijn schouw geslagen. Gelukkig wist A. P. aan do Wiel die het ongeluk zag, hem spoedig op het droogo to helpen, doch toen bleek, dat bij door don val zijn rechterschouder had ontwricht, zoodat hij zich onder genees kundige behandeling moest stellen. OVERSCHIE, 3 Dec. Alhier is opgericht oen afdeeling van htd Groene Kruis. Aan den Gemeenteraad is kennis gegeven, dat door B. en W. voor leeraar in de Engel- schc taal en letterkunde aan de Iloogerc Burgerschool en Gymnasium wordt aanbe volen, dc lieer C, Decider, te Gorinchem. Bij Koninklijk Besluit van 1 December 1909, no. 25," is mot ingang van 1 De cember 1909 bevorderd tot kommies der Telegrafie van do 1ste klasse, do kom mies der telegrafie van de 2e klasse, J. J. Schoon, alhier. Bij de directe belastingen, invoerrechten en accijnzen zijn o. rn. \erplaatst met ingang yan 1 Januari G. Wieringa, koinmios-veri- ficateur <vnn Iloogcv-nnd naar bier en C. Oosterling, kommies-Verificateur van bier (tijd.) naar Winschoten. CtrondTerkoop Door B. en W. wordt den Raad voor gesteld, te verkoopen: lo. een perceel gemeentegrond, gelegen saan het Rozenburgerplein, aan II. Gabel, ad 19.— per M-'.geboden was fS. 2o, een perceel gemeentegrond, gelegen aan de Warande, ad f 11.-per M2. aan Th. J. Mimndc. Werklledcn-rcglemsnt. In de gedrukte stukken voor den Gemeente raad zijn opgenomen de ingediende amen dementen van de hoeren Goslinga en De Bruin op het onUverp-werklieden reglement met het advies der commissie voor bet werk lieden-reglement. Stemlokalen. B en W. hebben aan den Raad een voor stel ingediend tot aanwijzing der stemlokalen in de gewijzigde stemdistricten voor de Tweede Kamer-verkiezingen. Loop der bevolking over Kor. 1908. Bevolking op 31 Oct. '1909 32006 zielen. Geboorte 74 Vestiging 194 268 Overlijden 44 Vertrek 219 263 Meerder 5 Bevolking op 30 Nov. 1909 32011 zielen. "Vermeerdering sedert 1 Januari 602 zielen. 20 huwelijken werden in deze maand gesloten. Woensdagavond treedt ds. Bokina als spr. op in het lokaal Korte Ilaven 17, Accljn* op liet gedlstilleeid. Met hot oog op de nu door de beide Kamers aangenomen verhoogingvan den accijns op het gedistilleerd van f63 tot f90, per hectoliter, welke verhooging op 1 Januari a.s. in werking treedt, mag or nog even aan herinnerd worden, dat dio accijns niet alleen moot worden betaald voor gedistilleerd, dat na dien datum wordt ingevoerd, maar tevens ook: ton eerste: voor allo voorraden gedis tilleerd- boven do 25 liter die de leveran ciers op 1 Januari a.s. bezitten; en ten tweede: voor het gedistilleerd, dat Vóór 1 Januari a.s. is verzonden, doch eerst daarna w>~dt ingeslagen. Wie dus op 1 Januari a.s. minder dan, of precies 25 liter gedistilleerd in voorraad heeft, bohoet't niet te betalen; wie meer clan 25 liter hjozity betaalt den verhoogden accijns bij. Hij, die op 1 Januari meer dan 25 liter bezit, moet daarvan uiterlijk 3 Ja nuari konnis geven ten kantore van den ontvanger en moet binnen twee maanden het hoogere accijnsbedrag bijbetalen. Ook hij, die na 1 Januari gedistilleerd inslaat, dat vóór dien datum was verzonden, moet daarvan direct kennis geven on binnen twee maanden bijbetalen. Men onthoude dit goed, want wie niet uit eigen beweging aangifte doet, of wie verkeerd aangeeft, krijgt een cadeau, in den vorm van een boete van ten hoogste f400. En dat is minder wet tig! Omdat men echter niet altijd precies den aanwezigen voorraad zal kunnen bepa len, heeft de minister van Financiën deze leveranciers een speling gelaten van 5 o/o d. w. z. de aanwezige voorraad mag 5 °/o hoogor zijn dan de aangegeven voorraad, zonder dat dit als overtreding zal worden beschouwd. Wij herinneren er ten slotte aan, dat overal waar hier van gedistilleerd sprao is, bedoelkd wordt drank van 50 o/o sterkte. De aanvaring. Naar aanleiding van de aanvaring van de kanonneerboot der marine „Bulgia" door het Russische schip nabij deze gemeente, was gistcien dc hoofdingenieur, chef \an hot. bu reau scheepsbouw aan het Departement van Marine, vanwege dat Ministerie naar de plaats gecommitteerd tot het instellen van een onderzoek. Daar de Russische koopvaarder na het ge beurde zijn zecieis voortzette, zal later beslist wmelen over bet aansprakelijk stellen en bet vorderen van vergoeding van de in Rusland ge\e-,tigde leederij Ier zake van dc loego- hi mhtc schade. De kanonneerboot Dufa, onder bevel van den luitenant ter zee P. E. R. Ebbinga Wubhen, is luer aangekomen met opdracht om de aangevaren kanonneerboot Bulgia te bewaken en des avonds van lichten te voor zien. H. A. Y Bank. De Hollandsche Algcmcenc Verzekerings- Bank alhier heeft besloten tot uitgifte van 300 aandeelen van f 1000, in het maat schappelijk kapitaal van f 1.000.000, waar van reeds geplaatst zijn'400 aandeelen. In dp 5 jaren, dat do Bank werkt, zijn de verzekerde kapitalen gestegen voor Levensverzekering tot f3.öOO.OOO, en voor Ongelukkon tot f 68.000.000, terwijl het jaarlijksch premie-inkomen steeg tot f 184.000. Is deze buitengewone vooruitgang, al dus dc prospectus, eensdeels het gevolg van het in werking treden der Wet op hot Arbeidscontract, voor een ander deel vindt zij haar oorzaak in de overname der portefeuille van een zustermaat schappij. Deze portefeuille ging eerst aan ons over, nadat een nauwkeurig onderzoek naar de soliditeit onzer instelling had plaats gehad. Aangezien het kapitaal dier zuster maatschappij ruim f600.000.bedraagt, achtten wij het wenscholijk, ons geplaatst aandeel en-kapitaal van. f400.000.uitte breiden tot f 700.000.en besloten wij daarom tot uitgifte van 300 aandeelen. Do koers van uitgifte bedraagt 100 °/o. De stoiting van 10 o/o of 1100.per aandeel moet met de zcgelkosten geschie den vóór of op 24 December 1909, ten kantore der Bank. De nieuwe aandeelen dooien voor do helft in het dividend over 1909. St Nicolaas. Hedenmiddag heeft St. Nicolaas cenhe- zook gebracht aan de Mariabewaarschool aan de Nieuwstraat. Voor de kinderen op dio school was het natuurlijk feest en zij speelden en zongen spelletjes, en stapten daarbij in rij en gelid en met glinsteren de oogjes, niet onkel van het plcizior van het oogonblik, maar ook wat hun straks wachtte. Daar verscheen St. Nicolaas in dc school, getooid met rooden mantel, my ter en staf, vergezeld van zijn zwarte knecht, en lui de weerklonken de bekende St. Nicolaas- liedjes uit do kindermonden, waarbij er echter wel een paar waren, waarvan dc hoeken wat zenuwachtig wegtrokken. Doch St. Nicolaas kan wel eens een ernstig woord spreken, maar is altijd ver gevensgezind en goed, on als de kindertjes maar vast beterschap beloven, dan knikt hij hun weer vriendelijk toe. Chocolademelk en speculaas was den kinderen reeds rondgedeeld, St. Nicolaas strooide, de kinderen jubelden, en toen wer den de geschenken uitgedeeld: speelgoed, warme kleedingstukkon, gebreide dassen, lokker warm met het gure weer of den strengen vorst. De dames, dio zich! zooveel moeite ge geven hebben om dit feestje voor te be reiden, verdienen èn van de kinderen, èn van de ouders èn van het Bestuur der De partementale bewaarscholen veel dank. Gistcrnamiddag is h'et verkeer op den Mathcncsscrdijk te Rotterdam ongeveer een uur gestremd geweest. Van een mot man den beladen wagen, bestuurd door J. J. D. U,, uit Schiedam, was de vracht door den storm over gaan hellen, waardoor de wagen dreigde om te slaan. En een met hooi beladen wagen van H. H., uit den Zwaanhals, te Rotterdam, die volg de, reed in de berm van don weg vast, toen men trachtte eerstgenoemde wagen te passeeren. Men heeft beide wagens af moeten laden. Gevonden voorwerpen. Aanwezig aan bet commissariaat van po litie: eenige zegeltjes (premiecoupons), sleutel, portemonnaio met eenige cenlcn. Te bevragen aan de volgende adressen: damosccintuur, Sch'olte, Oude Kerkhof 13; bijbeltje met gouden slot, Timmerman, Bak kerstraat 2121; boezeroen, Bijloo, Noord molenstraat 34; rozenkrans, v. d. Tempel, Oostsingel 24; bastaard dashondje, Vogc- lezang, Hoofdstraat 11; zakmes, Pols, Vil lastraat 3; rozenkrans, v. Kastoren, Brocrsveld 905; schaar, Holleman, Hout straat 8; zilveren ringetje, Pil, L. Niéuw- straat 89; ring met sleutels, AVinkelman, Oude Kerkhof 15; schilderdiamant, v. d. Heijden, Bleckerstraat 21; bril in étui, v. d. Gaag, Polderstraat 15; portemonnaio met ecnig geld, Kruizinga, Korte Singelstraat 8; sleutel, Bezcmcr, Rozenburgerstraat31 bruin kralharige hond, Rebers, Hoofdslr. 42. AGENDA. 4 Dcc. Bogor des Ilcils, 8 uur. 5 Dcc. v.m. 7 en 10, 's av. 7-J uur. Samenkomsten kommandant Rail- ten. 5 Tivoli Schouwburg 2 uur. Rood kapje, Kinder-operette. 8 uur. Ro bert en Bertram. 5 t> Groote Schouwburg, 8 u Arsène Lupin. 5 Circus. 21/2 u. Residentie orkest. 7 Gemeenteraad Schiedam, 2 uur. 7 Groote Schouwburg, 8 u. Rotterd. tooneelgez. De Lelie. 8 Koite Haven 17. 8 u. ds P. Bokina. 8 Groote Sc' ouwburg. 8 uur. Wien. Oper-Ens (Edmund). Die Dollar- prinzessin. 9 Vereen.-lokaal Broersvest 8 uur, Christel. Zangveree». «Looft den Heer'', uitvoering. 9 Groote Scliouwb. 8 u. N.V. Het Tooneel. Mercadet. 10 jj Verkooplokaal 8 uur. J. G. Gijs- berti Hoder.pnl van Hodenpijl. Causerie over politiehonden. 20 Groote Schouwb. Duitsche opéra Siegfried. Tc Rotterdam eiken «vond Circu» Variété Pflaging en Casino, Coolsringeh Van vergaderingen, bijeenkomsten, con certen, verrnakoljjkhodeDt, o. d. g. verzoeken ■wij steeds geregeld mededeeling, opdat wij die in - onze agenda kunnen opnemen, tegen hoest en verkoudheid. Prijs per doos SO cent. Prijsvraag voor een Tooneelstuk, Nadat de „Nationale Vcreeniging tot Re- strijding van den Woeker",,in haar laatst ge houden Vergadering besloten had een prijs vraag uit le schrijven voor een tooneelstuk, waarmede 't doel der vcreeniging„Bestrij ding van den woeker", wordt aanschouwelijk gemaakt, heeft zij zich gewend tot de Too- neel-coinmissie van do Vcreeniging „Kunst aan Allen", te 's-Gravenhngc, met verzoek een jury te willen samenstellen, waaraan met de meeste welwillendheid is voldaan. Verlangd wordt een treur- of tooneelspel, bijv. een drama of tooneelstuk, dat den vcr- derfelijken invloed van den woeker op de maatschappij en haar leden uitbeeldt. Het stuk moet zijn: in goed leesbaar schrift geschrevenalgemeen bevattelijk; niet moeilijk speelbaar, zoodat voor de vertolking daarvan niet alleen 1ste klasse acteurs in aanmerking behoeven te komen. Aan rnise- en-scèuo moeten niet te hooge eischen wor den gesteld. liet moet gemakkelijk op één avond vertoond kunnen worden. Het bekroonde stuk wordt het eigendom der vcreeniging. Er wordt een prijs van" ƒ209 voor beschikbaar gesteld. Inzendingen moeten plaats hebben uiter lijk 1 Juli 1910, aan bet adres van den secretaris der jury," den heer P. Huygens, van Hoorn beek straat 8, Den Haag. De Nationale Vcreeniging tot Bestrijding van don Woeker wekt alle Nedcrlandschc too- ncelschrijvors, zoowel in ons vaderland als daarbuiten op tot medewerking, vooral in liet belang van do goede zaak die beoogd wordt. De stukken moeten Worden ingezonden onder een motto en vergezeld1 gaan van een verzegeld couvert, dragende hetzelfde motto er. inhoudende den naam en hot adres van den schrijver. Raad van Beroep bij sDe Tuinbon- onderlinge". Het centraal bestuur van den Nederland- schen Tuinbouwfaad heeft krachtens ar tikel 46 der statuten van „de Tuinbouw- Onderlinge" ingesteld een commissie van scheidslieden (Raad van Beroep), wier be voegdheid zich zal uitstrekken over het geheele land. In deze commissie hebben zitting 2 pm troons, 2 werklieden, terwijl als voorzit ter en secretaris zullen optreden twee ju- riston: mr. dr. A, Slotemaker L.IIzn. en mr. I. G. Jaxon Deelman, respectievelijk voorzitter en griffier van den Raad van Beroep te Amsterdam, ingesteld volgons artikel 75 dor industrieele Ongevallenwet. Naast de bovengenoemde juristen, heb ben verder zitting als werkgevers de heo- ren H. W. van fspronscn, te Loosduinen cn C. II. B. Alseh'c, to Velp, en als werk nemers de h'eeren G. J. Ch'. Sarlet, te Haarlem, en C. Boots, te Koedijk. Als leden-plaatsvervangers zullen op treden mr. G. .Kirberger cn mr. E. A. L. Boas, resp. plaatsvervangend voorzitter en" griffier van .den Raad van Beroep te Amsterdam, en W. Warnaar, te Sassen- heim, en G. A. van Rossem, te. Na arden, als werkgevers, en J. Moonen, te Boskoop, cn Lucas do Hoog, to Honselersdijk, als werknemers. De zitting nemende werklie den zijn door de verzekerde werknemers zeiven aangewezen. EEN OPEENVOLGING VAN VERBAZINGWEKKENDE GENEZINGEN GEDURENDE II JAAR. Veno's Bliksemsnelle Hoestgenezing wordt zeer veel nagemaakt, doch NIMMER overtroffen. El£ jaar geleden gat het reeds meer genezingen dan elk ander geneesmiddel en thans is 't het voornaamste geneesmiddel over de geheele wereld, daar het de grootste genezende kracht bezit. Het is zuiver en vry van verdoovende bestand- deelen en daardoor zelfs by zuigelingen onscha- delyk. Het is het snelste in werking en het beste geneesmiddel 'voor acute en chronische verkoudheid of hoest, bronchitis, chronische asthma, kinkhoest, influenza, neus-catarrh en longaandoening. Het wordt vervaardigd door de Veno Drug Co., Manchester, Engeland, van bestanddeelen welke nog nooit in Holland zyn gebruikt en samengesteld op absoluut hygiënische wyze door de beste apothekers. Warm aanbevolen door de meeste doktoren, 'Prys 55 ets., 75 ets. en El. 1,80 per flesch. Verkrygbaar bv P. J. v. 11, SUAN, Hoogstraat 115, KAPPEL- nOF HOVING, Korte Dam, te Schiedam. Bij de voornaamste Drogisten in Nederland, waar niet verkrijgbaar direct per post van do Vobo Drug Co, N. Z. Voorburgwal 230, Amsterdam, na ontvangs van postwissel met 10 cents ver buiging. Beroepen te Schipluiden (loez.) ds. J. Nauta, te Zoeterwoude; te Wijngaarden c.a. de heer II. A. de Geus, cand. te Bruehom (bij Zalt-Bommel), Bedankt voor het beroep te Mijns- heerenland door ds. G. Bolkestein te Itarich (Fr.); te Cuyk, door ds. W. van Deursen, te Ravestein. Grrep. Kerken. Bedankt voor h'et beroep te Kootcn (Fr.) door den h'cor W. F. C. van Hels- dingen, cand. te Leidon. Hooger Onderwijs. Te Utrecht is bevorderd tot arts: jde heer G. van Tenvisga. Bevorderd tot doctor in de letteren aan de Vrije Universiteit te Amsterdam de heer A. G. Wiontjes, op proefschrift: de Jacobo Galio philogo classico. Universiteit te Utrecht. Bevorderd tot doctor in do staatswetenschap do heer mr. O. Reuchlin, gob. to Tiol, en tot doctor in de rechtswetenschap do hoor II. Th. tor Haar Romony, gcb. te Dedemsvaart, beiden op stellingen. r—1 1 11 mir 'i »n 1 Tot doctor in de plant- 011 dierkundo moj. C. J. Pekelharing, gcb. te Leiden,' op proefschrift: „Onderzoekingen over do perceptie van 'den zwaartekrach'tprikkel door planten". To Amsterdam zijn bevorderd tot arts: mejuffrouw II. J. Knottenbelt, en do heer A. J. II. Hintzen, geboren to Hilversum. Be Rijnsleepvaart. De „üonltsche Courant", meldt: Naar wij vernemen is het niet onmogelijk dat dc Maatschappij tot Exploitatie van Schroefslecpboofen, onder directie van de firma Wm. U. Mülier cn C., zal liquidee ren. Deze liquidatie kan in verband staan met liet bepaalde in art. 4? van het Wet boek van Koophandel. De huurbooten zijr reeds uit de vaart, doch de booten der aandeelhouders maken nog aan. lieden is de afdeeling HollandBelgië, geheel uit huurbooten bestaande stop gezet. De aandeelhouders hebben oen circulaire ontvangen, waarin zij werden opgeroepen ter vergadering tegen Zaterdag 11 Dec. in het Notarishuis te Rotterdam, waar over liquidatie zal worden gesproken. Geen cholera. Men seint ons uit Haarlem: Bij het bacteriologisch onderzoek inzake liet verdacht sterfgeval, zijn geen cholora- bacillcn gevonden. Hoogstwaarschijnlijk is cholera dus niet dc doodsoorzaak. t>Dc Oranjevaan" Van het geïllustreerd maandblad „De Oranjevaan" is een St. Nicolaas-nummer verschenen, dat er zeer welverzorgd uitziet, aardig geïllustreerd. Tiet nummer bevat een prijsvraag Voor mu ziek bij 't Prinsesse-slaapliedje van Selly de Jong. Inbraak te Rotterdam. Te Rotterdam werd hedennacht ingebroken i n do Schiedamsehe Voorschotbank, eigenaar de heer J. P. van. der Helm, aan do Tiend straat. De dieven kwamen het pand binnen door op het dak een lichtraam te verbre ken en zich d-aar te laten door zakken. Een groot aantal kleine gouden en zilveren vóor- wernen, waaronder vele gouden dameshor loges, worden vermist. De eigenaar was tegen inbraak verzekerd. De moord te Koekangerueld In zake don moord in h'et Kookanger- veld wordt gemeld, dat, behalve een scheer mes, nog kleedingstukkon als anderszins, afkomstig van do vermoorden en wellicht ook deels van de moordenaars, begraven gevonden werden in een stuk land, waarop een paar dagen na den drievoudigen moord de gebroeders Bakker, do gearresteerden, het gras moeten afgemaaid hebben. Deze voorwerpen zijn een paar dagen geleden in dien grond ontdekt. Een opzienbarende arrestatie. Op last van don officier van justitie to Groningen, is gisteren gearresteerd II. J. Dieters, tot voor kort lid van Gedepu teerde Staten der provincie Groningen. Hij wordt verdacht van verduistering cn op lichting op groote schaal. De .arrestatie van den heer II, Dieters Jr. is geschied op vermoeden van verduistering cn oplichting, gepleegd als gedelegeerd commissaris van do N. V. Noerlands Grond bezit. De gearresteerde was lid van Gede puteerde Staten en moet als lid van de Prov. Staten voor Winschoten aftreden in 4913 maar hij nam 22 October als zoodanig zijn ontslag, nadat hij tien dagen te voren door de Groningsche Rechtbank was fail liet verklaard. IIoo groot do omvang van dit faillissement is, staat nog niet vast; de curator, mr. H. Schaap, hoeft de lijst van crediteuren en debiteuren nog niet kun nen indienen men spreekt echter; van een bedrag van ruim 1700.000. Dit moet echter vaststaan, dat de aan houding door den officier van justitie is gelast, naar aanleiding van gepleegde ver duisteringen vóór dat hot faillissement was uitgesproken. Het bedrag der geplccgdo ver duisteringen moet enkelo tonnen bedragen; bet juiste bedrag kan ook hiervan niet worden opgegeven, omdat dit pas uit de instructie, dio heden begint, zal kunnen blijken. Nog wordt gemold, dat door den ver dachte, die groot-grondbezitter en landont- ginner was, ettelijke landerijen, voor veel hooger bedrag dan de werkelijke waarde, in schijnkoop van dc hand werden gedaan cn daarna weder op dezelfde wijze werden teruggenomen en voor een veel te hoog bedrag aan de vennootschap weder ver kocht. De arrestatie heeft te Bussum plaats ge had door eenige Groningsche inspecteurs. Met den trein van 5.12 is de gearresteerde gistermiddag to Groningen aangebracht en per col wagen naar het huis vaa bewaring getransporteerd. Do verdachte, die onvermogend was en als conducteur dienst hééft gedaan op do tram Zuidbroek'Terapol, heeft, na den om mekeer in zijn fortuin ongelukkig gespecu leerd. De storm in het buitenland. Dc storm die gisternacht ook een groot deel van Engeland heeft geteisterd, moet op sommige plaatsen gewoed hebben met een kracht, heviger dan men ooit had bijgewoond. De wind had een snelheid van 74 mijl per

Schiedamsche Courant | 1909 | | pagina 2