KMKSLAim STADSNIEUWS. Kunst en Wetenschap, RpcUtzaken. Sport. MeimRigd Nieuws. V 1 "*l 1 rrr' maximums in do tarief wel genoonul, nim mer zullen behoeven te worden toegepast. Echter do mogelijkheid, dat zij kunnen worden toegepast, zullen president en mi nister van buitcnlandscho zaken in staat stellen te voorkomen, dat cenige vreemd land onrechtvaardige begunstiging zal ver- leenen. ltij hoopt verder, dat de arbeid van de nieuwe tariefcommissic van lioogc waar de zal blijken, en waarschuwt tegen een 1e spoedige herziening van hot tarief. Ton slotte beveelt de heer Tatt nog een aantal wettelijke maatregelen op bin- nenlandscho aangelegenheden betrekking hebbend, aan; verder subsidieering van scheepvaartondernemingen, de verandering van de territoriën Nev, -Mexico en Arizo na in staten, de vorming van een bonds- gezondheidsbureau. Eindelijk vestigt de Boodschap nog do aandacht op den gioo ten bloei van het land, dat aan den voor avond staat van een belangrijke uitbreiding van handel en bedrijf. Na de voorlezing van deze Boodschap, die zeer gunstig is ontvangen, werd de zitting van het Congres tot Vrijdag ver daagd. In hel jcurrlijksch verslag van den se crotaris der schatkist wordt hel deficit voor het ioopende jaar geschat op 34 millioen, niet meegerekend de betalingen voor Panama-kanaal en openbare schuld, welke het deficit tot 73 millioen doen stijgen. De gewone ramingen voor 1910 toonen eon overschot van 36 millioen, maar als do geraamde uitgaven voor hot Panama kanaal worden meegerekend, verandert dat overschot in een tekort van 12 millioen. Om deze tekorten te dekken zal het noo- dig zijn schuldbrieven of schatkistbiljetten uit te geven. De minister acht den tijd gekomen vooi bezuinigingen. Hij stelt de uiLgifte voor van Panama-obligatiön tegen hoogere rente dan de tegenwoordige 2 pet. obligation, die feilelijk alleen door do banken worden gehouden als grondslag voor de b.ink- eirculatie. Tevens zouden dan cenige wij zigingen moeten worden gebracht in de heffing op de bankcirculatie, gewaarborgd door schuldbrieven van de Veroenigde Sta len, teneinde waardedaling van de legen woordige 2 pet. Panama-obligaüën tegen te gaan. Do uitgifte van 3 pel. Panama obligation zou een fonds geven, dat ook voor beleggingsdoeleinden gezocht zou zijn en dit zou een belangrijken steun kun nen geven voor do verschaffing van de zoo noodige elasticiteit in den geldsom loop. een stok insloeg. Dc politie is daarvan kennis gegeven, en deze stolt een onder zoek daarnaar in. dr. M. Greslioff-}" Men seint ons uil Haarlem: Dr. i\r. Greshnff, directeur van het lcolo nuuil museum alhier, is hedenmorgen dood in zijn laboratorium gevonden. liet overlijden van dr. Gre-dioff is voor ile wetenschap oen groot verlies, te groeier, waar de overledene nog slechts 47 jaar oud is en dus nog heet wat op dat gebied had kunnen lot stand brengen. Stiiten-diner. De Commissaris der Koningin in Zuid- Iloltandj bood gisteravond in het gouverne mentsgebouw den leden van de Staten, den griffier en den provincialen ingenieur, een gastmaal aan. De gastheer dronk op het welzijn van II. M. de Koningin, waarna dc lieer II. M. dc Vries, de nestor der ver gadering, een toast wijdde aan mr. Palijn, als voorzitter dor vergadering, aan den grif fier, mr. Tavenrnat en aan den ingenieur, den heer Van Eizinge. flet lid van Gedeputeerde Staten, dc heer Tdzcrniaus, stelde een dronk in op de gezond heid van de gastvrouw, mevrouw Patijn, die met mej. Patijn, haar dochter, aan tafel zat. Zangvereeniglng. St. Cecilia. Kaar men ons meldt, zal de uitvoering van St..-Cecilia", waarvan wij maiding maakten in ons blad van Zondag 28 Novem ber. plaats hebben op Donderdag 10 Decem ber; ais solisten zullen optreden: de lieereii Jos. Emoes, tenor, Den Hang, en P. J. L. bariton, alhier, terwijl de koperbegcloidhig ran Verhulst's Requiemmis zal geschieden door St.-Ambrosias" van hier. Prol est-vergnderlng. De Sehicdamsclie Bestuurderebond heeft een openbare prolestvergudering belegd op morgen, Donderdagavond, in de groote zaal vier S. O. V., naar aanleiding van het ont slag van 2 be-tuurs'leden der afdecling van den Metnalbeworkershond aan dc fabriek der firma A. P. Smulders alhier. Als sprekers zullen daarin optreden do voorzitter van den Alg. Metaalbaworkersbbnd, W. F. Dek kers en mr. M, Mondeis. Do Bulgia. Gisteren is. zooals wij hebben medege deeld, het gat in de kanonneerboot „Bulgia" gedicht en heden is dat schip door eon sleep boot van de fa. D. Smit en Co. leeggepompt en boven water gebracht. Morgen zal liet door een paar slecpbooten dier firma naar Hellevoetsluis worden ge bracht. Gisteravond zag iemand, dat oen jon gen op de Schio moedwillig een ruit met AGEN1) A. 8 Dee. Korte Haven 17, 8u. ds P. Bokma. 8 Groote Schouwburg. 8 uur. Wien Oper-Ens (Edmund). Die Dollar- prin/.esrin. S en 9 Dec Tivolï Scliouwb 8 uur. De Roode brug. 9 Vereen.-lokaal Broersvest S uur. Christel. Zangvereen. «Looft den Heer", uitvoering. 9 8. 0. V 8 u. S. B. B Openbare vergadering. Sprekers "W F. Dek kers en mr M. Mondeis 9 Nutzaal, Rotterdam, 8 ii. Parijsch Strijkkwartet. 9 Groote Seimuvvb. S u. N.V. Het Tooncol. Mei cadet, iü Verkooplokaal S uur. J. G. Gijs- bi'itï i lodenpijl van llodenpijl. 'allelic over politiehonden. 10 Groote Schouwburg, 8 uur, Rotterd. tooneelgez. De Lelie. 10 Dnele/aal, Rotterdam, S n. Rotterd. Kunstkring. Conceit Utr. Sled Ork. 12 S O. V. Excelsior, Zangveieen S D. A. P. Uitvoering. 13 j Gr. Scliouwb 8u Zangsch.Mej. Jos. Winter Van een Kerstavond. Kinder operette 14 y> Gob. v K. en IV,, Rotterdam, 8 u. De AVogriuminers. 16 Uitvoering van de zangvereeniging St. Ceedia. 20 Groote Scliouwb., 7l/.t u. Dnilsebe Opera. Siegfried To Rotterdam eiken avond Ciicus Variété Pflaging en Casino, Coolsirvgel. Van vergaderingen, bijeenkomsten, con certen, vermakelijkheden, e. d. g. verzoeken wij steeds geregeld medcdeeling, opdat wij die in onze agenda, kunnen opnemen. Dc Lelie ilet Roltenlam«.chc TooiicelgvzcFohap gaf gister in den Grooton Schouwburg aldaar tb eemfe opvoering van hel looneelspol ,,De Lelie", vim Pierre Wolft' en Garlon Leroua, een stuk dat, dank zij dc medewerking van bijna idle eeisle klachten, met mevrouw Alida T.irtaiidKiem bovenaan en. dank z.ij Jö (vrachtvolle decoratie, een uitmuntende op voering beleefde. Overigens zat de groeide kracht in dc twee midden bedrijven. Aan niov rouw Tnrtaud, die ditmaal voor hof eerst in dit seizoen in een rol van bc- lfekeiitó optrad, viel een warme ovatie ten doei. Bij haar optreden werd haar een reus achtig bloemstuk aangeboden, waarop met groote letters Welkom" was aangebracht. Ook liet verdere van den avond werd haar, als mede mei. Eliza Miuihs, bloemen aange boden. Het sink is wel de moeile waard gezien te worden en de voorstelling is even luiII cli' geëindigd. Jac. Urlus. Urltis was gisteravond de gast in de hof opera to Berlijn en luid tiaar groot .succes als Riénzi. omdat hij daardoor groote schade zou lij den. Do Ambtenaar van het O. M. herinnerde aan het Fransche spreekwoord entreces deux moil coeur balance", dat op dezen eigenaar van toepassing was. Hij had te kiezen tusschen de risico dor waterlei ding en de boeten wegens het niet vol doen aan de verordening. Hij koos het laatste. Hot O. M. kon zich in zijn standpunt indenken en eischtc een lage boete, n.l. 2 maal f3 of 2 maal I dag hechtenis, Eeu reeks van zaken, waarbij voor de mees- Len ven-lek grog, passeerden voor het gerecht. Slechts enkele der beklaagden waren ver schenen. Daaronder vviueu een paar vervol gingen vvi gen-ovei ticding der leerplichtwet. Van beide vadem, die ai» beklaagden ver tellenen, was bekend dat zij goed geld ver dienden, maar of uit onwil, öf uit onverschil ligheid hun zoon niet naar school zonden. Eén hunner was in liet gelukkig bezit van een vrouw, die, blijkens do door den kati- tmiivchter verkregen inlichtingen, bijna nooit ia huis vva-, haar huishouden vei waarloosde, de kinderen liet vetvuilen en bar snoepte, terwijl de man zelf dagelijks kwantum® ster ken drank iuzvvolir. Hij gvd' altijd zijn volle weekgeld aan zijn vrouw; de drank kreog liij in een branderij voor niets: „Ais liet mij geld moest kosten, nam ik ze niet", zei dc bukliiiurde, die ecu voiannd door drank ver zwakt uiterlijk vertoonde; on die enkele op merking was wel do meest afdoende beschul diging legen tic „goedgeelscln" meester knechts in branderijen, die medewerken om hol zedelijk liesel' en de wilskracht Van zulke zwakkelingen ie vernietigen en dier gezinnen tot cpende te voeren. De beklaagde had een vvdveidicnde repri mande van den kantonrechter aan ie hooren, maar wij v roezen dat die weinig succes zal hebben» Een beklaagde, die vervolgd werd wegens liet luidkeels schreeuwen en zingen in den voor de naeliiru-t bestemden tijd, verklaarde „geen beroep" ie hebben, maar antwoordde .met een lummelachtig gezicht bevestigend op de vraag van den kantonrechten, of hij dan misschien rentenier was. De jongen, die niet erg toerekenbaar leek, had dien avond, zooais li ij zelf zei, wat veel gedronken, maar voor" werken was hij niet erg geschikt. Nog werden cenige arbeidswet-overtredin gen en een drankwetovertreding behandeld, die echter Ie wijten waren aan bepaalde oor zaken en dus ais toevallige, op zicir zelf staan de feiten te beschouwen waren, waarom het O. M. slechts geringe boeten vroeg. Kantongerecht. Een zitting van een kantongerecht geeft altijd iets eigenaardigs te zien. Zoo kregen wij in de zitting van lieden te hooren iioe een gemeente op on n a volgbaro wijze on- opvolgbaro lastgevingen kan verstrekken. In Overschic was aan een aantal eige naren van sloten gelast die sloten te dempen, aan welke lastgeving niet was voldaan. Deswege Monden die. eigenaren heden voor het kantongerecht terecht. Wat bleek nu? Wanneer de eigenaren die sloten dem pen, sluiten zij allo waterafvoer af; dal is "t regen- en monngovvater en de faecalien uit Ium panden, met en benevens het wa ter dat van de openbare straat afvloeit op lmn eigendommen. Hun panden zonden dus weldra omgeven zijn door een water vlakte; schilderachtig, maar niet ploiziorig. De gemeente Overschic bezit, zooals voorts bleek, geen riolen, en denkt or ook niet over die te leggen. Do eigenaren hebben erhter geen lust op last der go- meenio den dood door verdrinking le on dergaan. De kantonrechter achtte hot in dit sta dium gowenscht en de ambtenaar van hets 0. II. veroenigde zich daarmede do behandeling dezer zaak uit te stellen en intusschen de burgemeester van Over schic als getuige te dagvaarden. Een tweede voorbeeld leverde Vlaardin- gcn. Een rccder heeft een pakhuis met ver schillende verdiepingen, dat gebruikt wordt om netten, touwen, enz., te droogen, zoo dat daar een sterke frissch'o luchtstroom zooveel mogelijk bevorderd wordt. De gemeente Vlaardingen schrijft voor, dat in dat pakhuis waterleidingen op allo verdiepingen worden gelegd. De eigenaar is bereid aan die veroude ring te voldoen, rnits men hem een mid del aan de hand doet, dat hem waarborgt dat die waterleiding des winters niet zal bevriezen. De Vlaardingschc Drinkwa terleiding kan echter wel een geïsoleerde leiding leggen, maar waarborgt, niet tegen bevriezen. Do eigenaar wil echter niet het gevaar loopen dat op oen gegeven oogenblik zijn pakhuis onderloopt tenge volge van het springen der waterleiding, dergelijke afbeulerij is, blijkt uit dc vol gende grepen, welke we uit iiet verslag van don wedstrijd doen: Even voordatshel eerste uurschot viel kwamen Shirley, Germain en IViley, dooi verkeerd overnemen, tö vallen. Shirley bleef liggen met een half opengesneden oor, terwijl bij Germain een ernstige been wonde werd waargenomen en IVilcy's schouder gekneusd scheen te zijn. Ger main werd naar het hospitaal vervoerd, terwijl Shirley, wien liet bloed uit het oor stroomde, weigerde zich te laten ver binden en doorreed, totdat zijn makker Germain verbonden uit het hospitaal Lei ug- kwam. Om 4 uur in den ochtend gaf Drobach, nu zijn makker Wiley ook al naar het hospitaal was vervoerd, den strijd op. Even na hot 10de uur in dien tijd zijn 359 K.1I. 83G afgelegd djoet Loon Georgct een lcelijken val, doordat hij mul Logan in aanraking kwam. ilijl bleef be wusteloos liggen. Gelukkig komt hij even later weer opgeknapt te voorschijn. Shir ley is wei tien maal geyallcn, doch het reglement voorziet, dal door ongelukken geen ronden verloren kunnen worden, zoo dat zijn achterstand daardoor niet grooler wordt. Dinsdagmiddag 12 uur komt Logan te vallen; hij blijft bewusteloos liggen. Zijn partijgenoot Bardgetl rijdt nog 2 uur aan één stuk vorder, dan geeft hij1 den moed op en hot paar Logan-Bardgctl is uit de course. Aan'hei einde van het veertiende uur kondigt de speaker aan, dat alle vroe ger e records zijn gebroken. Bij1 het 18de injur zijn 631 K.II. 543 afgelegd.. 'Alle aanblijvcndcn zijn dan nog bij elkaar, al leen zijn Germain-Shirley nog steeds één ronde achter. De toeloop van het op sensatiebeluste publick is enorm. Auteursrecht. De Haagschc Rechtbank deed gisteren uitspraak in de vroeger medegedeelde zaak tusschen de Parijsche uitgeversfirma Calmann Levy en den uitgever te 's-Gra ven h age. van do Nedorlandsche handleiding voor do bezoekers der Fransche Opera, speciaal wat betreft dc tckstbo.kjes Fausi en Carmen, dier handleiding. Calmann Levy had beslag doen leggen op de z.g. handleidingen ten huize en in het maga zijn van den Haagschcn uitgever en vor- dculo van waard everklari ng van dit beslag en Schadevergoeding tot een maximum van f3000, beide op grond van haar auteurs rcclit, hetwelk zij volgons do Fransche wet zou hebben verkregen, en waarvan ook hier to lande krachtens de bestaande traelaten bescherming was verzekerd. De Rechtbank was van oordeel, dat de cischercs haar auteursrecht volgons de Fransche wet voldoende had bewezen, en ook dat de oorspronkelijke rechten dor schrijvers op haar waren overgegaan. De verwering van gedaagde, dat niet de geheelc werken, maar slechts gedeel ten daaruit waren overgedrukt, achtte de Rechtbank niet van kracht, waar de Fran sche wet geen enkele bepaling bevat, wel ke den overdruk van gedeelten zou toe laten. En al war.e het ook geoorloofd, stukken recitatief over ie nomen, zou dit nog de handeling van gedaagde, die de meest pakkende en muzikaal bekende deelen uit deze populaire opera's had overgenomen, niet kunnen baten. Het beslag werd dienvolgens van waar- do verklaard en do gedaagde veroordeeld tot een schadevergoeding van f50 voor elke der overdrukken, zijnde duf in liet gelibel f100. Misdrijf tegen de zeden Bij arrest van liet gerechtshof te Amster dam is de gevangenneming bevolen van den 36-nuigi n arts A. T., laatste wonende te Alkmaar, thans voortvluchtig, als verdacht van overtreding van art. 247 van het Wet boek van Strafrecht. Een ontaarding dor sport. Zondagnacht om 1 minuut over twaal ven is op de Madison Square-baan teNcw- York liet startschot gevallen voor den jaar- lijkschen zesdaagsehen wielerwedstrijd. Zo- ven tien paren renners nemen er aan deel. Zes dagen en zes nachten achtereen zul len deze vier en dertig) jonge mannen, waarvan er telkens zeventien in de baan zijn, terwijl de andere zeventien uitrusten om den vermoeiden maat» weer frisch' te kunnen vervangen, in een kringetje rij den tot van vermoeidheid en afmatting er nog slechts een enkele aan zal biijvon. Onze landgenoot John Stol doet ook weer mee met dezelfden partner van het vorige jaar, den Duitscher Rutt. Hoo interessant liet bijwonen van een De drankacyns-verhooging. In een gisteren te Utrecht gebonden vergadering van caféhouders en slijters, bijeengeroepen door dc verceniging,,Ver gunning" aldaar, is besloten den prijs der 5 ct. glaasjes tc brengen op 7 cent en bovendien kleine glaasjes in te voeren of tc handhaven van 5 cent. Tevens wer den do prijzen van verschillende maten van jenever en brandewijn vastgesteld. Om trent een en ander zal overleg gepleegd worden met de niet aanwezige botlrijfs- genooten. Ook werd een vergadering gehouden van dc zoogenaamde tien cents-caféhouders. Ingekomen was een voorstel om den prijs van een 10-ccnt-glaasjc tc brengen op 12 cent en halfjes in tc voeren, welke pre cies do liclft van do heclo glaasjes zou den inhouden. Do meestcn ter vergade ring waren echter togen prijsverhooging en willen liever verkleining dor glaasjes. Donderdag a.s. zal weer een nieuwh ver gadering worden gehouden. Gistermiddag werd in een in Krasna- polsky le Amsterdam, gehouden gecom bineerde bestuursvergadering van den Hond van Distillateurs, den Bond van Likeurstokers, den Ncdcrlandschcn Ilotel- houdersbond en de Verceniging Vergunning besloten bet volgende bekend to maken aan hot publiek: „Door het in werking treden van do wet tot verhooging van den accijns op het gedistilleerd met 10.27, per liter, zal van dit tijdstip af, dezelfde hoeveelheid in dezelfde qualitcit niet langer voorjlen- zelfden prijs vetkocht kunnen worden. jVVil het publiek dus gewaarborgd zijn stcitkc dranken van even deugdelijke qualitcit te verkrijgen, dan zal het èf voor don vroe ger betaalden prijs een mindere hoeveel beid kunnen vorderen, of dezelfde hoeveel heid voor oen hoogcren prijs." Door 27 bonders van groote cafó's word gisteren, na een eveneens in Krasnapolsky gehouden "Vergadering, een overeenkomst aangegaan, om oen glas van niet moer dan een bepaalde grootte te schonken vooi een 'daarvoor vastgostelden prijs. Dienten gevolge zullen do z.g. „halfjes" worden afgeschaft en de prijs van grocs, met uit zondering van wijngrocs, met 5 cent woi don verhoogd. In een gisteravond in „Dc Nieuwe Kar sebooin" gehouden spoed-ledenvcrgadoring van (le afdecling Amsterdam, der ver ceniging „Vergunning", die tot na mid dcrnachl duurde, en bezocht word door ruim vijfhonderd personen, word besloten, dat in verband met do verhoogdng van den accijns op li'et gedistilleerd met 10.27 per liter, van liet inwerkingtreden (lezer verhooging af, den prijs van het gcdistil leerd per glas tenminste 1 cent, en per liter tenminste 20 cent h'oogor zal moeien zijn. Met ongeveer alle stemmen nam men dit besluit aan, dat Vrijdag van kracht zal worden. Naar de N. C. verneemt bestaat bij de eigenaars en directies der groote koffiehuizen in den Haag het voornemen, in verband met de Vrijdag a s, in werking tredende accijns- verhooging op het gedistelleerd, den inhoud der glaasjes, die thans 50 gram bedraagt, op 40 gram terug te brengen, terwijl verder bet schenken der vermaarde siialfjes" wordt afgeschaft. In de kleinere koffiehuizen zou men eveneens vrij algemeen besloten zij het op het quantum te vinden, Fahriekuithreiding. In verschillende bladen heeft het be richt gestaan, dat de groote Builsche firma Krupp in onderhandeling was, om in dc buurt van Eindhoven terrein aan te koo- pen. Do Parijsche „Matin" iiel zicli het bericht uit ons land seinen en bij dc be handeling van de bcgrooting van Oorlog kwam hetzelfde gerucht reeds dadelijk tegengesproken in dc Kamer ter sprake. Wij kunnen nu meededen, dat niet Krupp doch dc „Philips Melaallamponfabriek" (le zer dagen de koopakte gepasseerd heeft van ongeveer 16 hectaren bouwterrein, ge logen langs den Staatsspoorweg in de ge- rneenlc Strijp, onmiddellijk grom endo aan de gemeente Eindhoven. De terreinen zijn bestemd voor nieuwe fabrieksgebouwen, werkplaatsen en voor don bouw cencr uitgebroidc arbeidcrswoningkolonie. („111)1.") Do duclzaak. Naar wij vernemen, lioefL kolonel v. d. C. zich voor liet ondergaan van zijn straf tijd (duelzaak), aangemeld. („II- CL") Pokken. Te Rotterdam heeft zicli nog een geval van pokken oorgc'aan bij 'n achttien-jarigen voerman, wonende in de Raamstraat. Dit is het zevende geval Sterfgevallen iiebben zich niet voorgedaan. Een valbchu ivissel. Bij de Disconto-maatschappij te Rotter- hmi, is gisteren door een jongmem-ch 'n wis- .-el van ongeveer ƒ700 ontvangen. Later bleek de liandteokening vukeli. De dader is bekend, docli vermoedelijk naar Antwerpen gevlucht. Een aanvaring. Gisteravond is het sioomschip Batavier IV, van do Bulavicrlijn, komende van Rot terdam en bestemd voor Londen, tor hoogte van Maassluis, in aanvaring gekomen met den viscldogger Sell. 421 „Admiraal do Ruyler", van de firma Jac. den Duik en Zoon, le Schcveningcn, welke logger gesleept werd door do sleepboot „Rozenburg". JTet voorschip van den logger werd nagenoeg af gesneden. Daar liet schip in zinkenden staat verkeerde, werd het dadelijk aan den Zuid- wal aan den grond gezet. De cpvarenden werden geï'ed door de bemanning van dc sleepboot „Kever", van de firma L. Smit en Co. te Maassluis. Door den schok Liep de „Batavier" eveneens aan den Zuidwal aan den grond, docli zal vermoedelijk met hoog water vlot komen. De aanvaring werd waarschijnlijk veroorzaakt door verkeerd be grepen seinen, toen bij do haven van Maas sluis een (woede viscldogger, die eveneens door de „Rozenburg" gesleept werd, zich liet slippen, om Maassluis binnen te loopen. Met losse patronen. Gisternacht heeft in een woning aan de Ka tendrechtse hclaan te Botterdam een vechtpartij plaals gehad tusschen den huurder van dat huis en zicli tijdelijk aldaar bevindende bootwerkers en /rou wen. Door den bewoner worden die boot werkers verwijderd, maai kort nadat, dit gebeurd was, kwamen een dor bootwer kers on iemand* wiens woonverblijf niet bekend werd, terug en loste de bootwerker een drietal revolverschoten, vermoedelijk met losse patronen. Daarop namen beide mannen de vlucht. De bootwerker werd doo rile" politie achterhaald, doch de re volver is niet in1 zijn bezit gevonden. Door hel schieten kreeg niemand letsel. Een fortuintje. Door den Ifeiderschcn botter 78, schip per Zegel, is Dinsdag op de rcedc van Texel in do garnalcnkor opgcvisclil een torpedo, afkomstig van het panlserschip „Ilcemskcrck", onlangs bij dc oefeningen verloren gegaan. De schipper onfvangl nu als bclooning £250. Een ontpit ging. In de zaak der firma Wilhelm B. A. Günther, te Dordrecht, kwam gistermorgen iemand een aantal projectielen, waarmede op schepen, in tijd van nood, signalen worden gegeven, feu verkoop aanbieden. De zoon van den lieer Güntlior ging toen die projectielen onderzoeken. Ze bevallen o. m, grof korrelig kruit, een lont en een geel wieder. Vermoedende, dat dit poeder een sterk lichtgevend vermogen zou hebben, stak deze liet op een plankier-aan de Voorstraat-sluiven waar hij en een knecht liet hadden noorgc- iegd, aan. Nauwelijks was het vuur mei de gele substantie in aanraking, of een gewel dige slag weerklonk, welke tot ver in den omtrek word gehoord. Door den zwaren schok sprongen aan den achtergevel van hot huis, in de werkplaats, een 2Q?-taI ruiten, z.oodat dc glasscherven in liet rond vlogen. Do zoon van den heer G iinther werd daardoor verwond aan han den, lies en boenen, en dc 18-jarige knecht, J. v. K., ook aan handen en boenen. Dr. F. Delliéz, die onmiddellijk hulp verleende, con stateerde geen ernstige verwondingen. Jn het pand van den heer B. J. Zwang, naast dat van den heer Güntlior, sprongen aan den achtergevel 16 ruiten, terwijl in drie huizon aan den overkant een 10-tal rui len werden veibiijzeld. Op hel plankier van den heer Giinther werd nog een zware plank vernield. De gevaarlijke projectielen, welke vertmoe- deüjk "dynamiet bevatten, zijn in de kruit kamer van liet hoofdbureau van politie ge borgen. Had liet onderzoek niet zoo voor zichtig plaats gehad, waarschijnlijk zou dc

Schiedamsche Courant | 1909 | | pagina 2