BINNENLAND. STADSNIEUWS. lot Mnghzen zijn Ixnlji had ;uing< 1 odou terwijl het daarvoor do noodigc waarborgen verlangde, die beloofd zijn, De suppletoire kredieten voor Marokko werden daarop met algemeone stemmen goed gekeurd. II o n g ar ij e, In do Ilongaarscho Kamer deelde de niinister-prcsiclent gisteren mee, dat de toestand sedert de indiening der voorloo- pigo begrooting belangrijk is gewijzigd. Do regeoring is bij do bankkwestio in de minderheid gebleven en er zijn reeds onderhandelingen aangeknoopt met do vet" schillende partijen. De president stelde voor, do Kamer te verdagen toL aan het einde van de crisis. Dit voorstel werd aangenomen. Do Kamer zal geen beslissing nemen om trent de voorloopige begrooting. Van 1 Jan. af zullen do financiën worden beboerd zonder do goedkeuring van het parlement. Spanje in Marokko. Uit Meülla wordt getiteld, dat "cnoraal Sotomayor, evenals generaal Marina, wegens gezondheidsredenen tiaar Spanje zal terug- keuren. Generaal Arizon zal met hut opper bevel belast worden. Generaal Marina zal vermoedelijk in tien adelstand verheven worden. Tot nu toe zijn <1000' militairen gcrepntri- eetd. 37.200 man en 7200 paarden ert muil dieren zijn nog op het Rif. Ru sl and. De Rijksraad heeft zich niet kunnen ver eenigen met liet besluit, der Doe ma, waarbij deze 12.<1 milliomi roebels weigerde voor den aanbouw van pantsorsehepen en verzoekt of, naar Founder meldt, gelast do Doema hierop terug te komen. Men verwacht een zeer stonnacliligo zit ting. T u r k ij e. Ren telegram uit IvoiisLnntinopol meldt, dat de grootvizier, llilmi imsja, zijn ontdag heeft ingediend. De jong-Turksohe partij heeft n.1. naar aanleiding van de opgewon denheid, die de Ljmch-zaak in liet land hoeft veroorzaakt, mingod rongen op zijn aftreden en IlaJil bo)de leider dor partij, heeft het zelfs noodig geacht persoonlijk bij llilmi erop aan te dringen, dat deze ten spoedigste out- slug zou nemen, wanneer hij wonsehte te voorkomen, dat hij door een votum van de Kamer tot heengaan gedwongen zou wor den. Zelts moet reeds een nieuwe titulars aangewezen zijn, rd. Ifakki boy, ambassa deur te Rome. Veroenigde Staten. De Londnnselie „Evening Rost" verneemt uit XewA oi'k. dat de broederschap van trein- heambten voorstelt Maandag een loonsver- hooging 1e vragen van 5 op de -10 dollar centen. Deze eisch geldt voor de spoorwegen ten Oosten van Chicago en betreft 75.000 beambten. Hofberichten. H. M. de Koningin en Z. IC. H. de Prins zullen op Nieuwjaarsdag receptie houden voor de Ministers, de hoofden van hooge Stnats- collegièn en voor de leden van het civiele en militaire Huis van H. M. H, M. de Koningin en Z. IC. H. de Prins brachten gisteren namiddag tusschen 5 en 6 uur hun eerste bezoek na terugkomst in de residentie aan H. M de Koningin Moeder ter Haren Paleize. Heden gebruikte Koningin Emma het middag-dejeuner ten Paleize Koordeinde. Van het Hof. II.. M. ie Koningin en Z. K. II. de Prins hebben gistenuvmiddag ten -li uur in de balzaal vim het koninklijk paleis mm den Kneuterdijk, waarin fraaie versierde Iverst- boomen prijkten, aan een groot aantal kin deren van tot, 12 jaren van liet dienstper soneel der koninklijke hofhouding, kerst geschenken uitgereikt, bestaande uit speel goed en versnaperingen. De/a feestelijkheid, waarbij ook ohefs dor departementen van de koninklijke hofhouding en d»" ouders der kinderen tegenwoordig wa ren, werd voorafgegaan door ecu Keiv-teantate, woorden van Jaeoüa Mossol, muziek van Cntlntrina van Rcnnes, gezongen door oen dameskoor. Zooais bekend, was ditmaal wegens het verblijf dor Koninklijke familie mei Kerstmis op het Loo, deze jaarlijkschc viering tot, na Haar terugkomst uitgesteld. H. M. do Koningin in de Residentie. Omtrent de aankomst van If. M. do Ko ningin met prinses Juliana to 's-Gravou- hage, laten we hier thans nog een meer uitvoerig verslag volgen ter aanvulling van wat-, wij daaromtrent reeds gisteren ge- seind kregen II. M. de Koningin is gistermiddag mot Prinses Juliana, na bet langdurig verblijf van het Hof op het Loo, in do residentie teruggekeerd voor haar jaarlijksch winter verblijf ia de Hofstad. Een allerhartelijk st© ontvangst is .Moeder en Dochtertje door do Haagsche bevolking bereid. Reeds geruimen lijd vóór do aankomst van den Koninklijken trein, die op 1 uur 47 mi nuten was vastgesteld, hadden zich hon derdon een plaatsje weten te veroveren op het perron van hot Staatsspoorstation, achter de houten hekafsluiting, die door doeltreffende maatregelen van den stations chef zoodanig waren gesteld, dat de me nigte tot wij 'dicht nabij de Koninklijke wachtzaal kon postvatten. Slechts enkele bevoorrechten mochion cou plaatsje op het plankier zelf innemen. Maar do menigte op hei perron was niet te vergelijken met die, welko til geheclc Rijnstraat, eti na tuurlijk het compacts! nabij den uitgang van den Koninklijken Salon, de aankomst van onze Vorstin en de Prinses verbeid- don. Precies op tijd stoomde de Konink lijke trein, waarvan do locomotief moL de vaderhmdsche vlaggen was versierd, bin nen en begaven zich de autoriteiten, die gewoonlijk Hare Majesteit bij Haar lerug- kotnst in de residentie ontvangen, op hot gedeelte van het met tapijt belegde plan kier voor de Koninklijke zaal. liet waren do burgemeester der residentie baron Sweerts, de gouverneur dei stad, generaal Do Meester, en lfr. Ms. opperstalmeester, baton Reutinck. Nauwelijks passeerde het salonrijtuig, waarm zich II. M. bevond, de menigte, die aan de oene zijde van hel peirou stond en die dus het eerst 11. M. opmerkte, of een luid gejubel steeg op, dat zich zoo krachtig mogelijk, doch nu. van twee kanten, herhaalde, toen de verpleegster mol Prinses Juliana op den arm uitsteeg en het Kind, waarvan het gezichtje nog bedekt was door een langen, witten sluier, behoedzaam legde in de armen, van do Hofdame, belast mol do opvoeding van do Prinses, jonkvrouwo Van de Poll. Toen eerst verliet 11. AI. do Koningin onder hoera's, zoo krachtig als zelden gehooid, het compartiment, vriendelijk groetend naar alle zijden, als dank voor deze hartelijke ontvangst. Op het plankier zelf had slechts een zeer vluchtige begroeting der aulorilcilen plaats, daar 11. Af, blijkbaar de Prinses zoo spoedig mogelijk in do verwaande wachtzaal wilde zien gebracht. Ahuir daar onderhield Hare Majesteit zich nog gerui men tijd met bovengenoemde overheids personen, wieu zij liet Prinsesje ieder af zonderlijk toon.de. Builen stonden de ge wone hot'rijtuigcn gereed. Ook het rijtuig, voor II. Al. bestemd, was ditmaal geen galakoets. Toon II. Al. met jonkvrouwo V. d. Poll, die nog steeds do Prinses droeg, was in gestegen en do Koningin zich overtuig1/! had dat het portier good gesloten was, nam onzo Vorstin de Prinses zelf op den schoot en ontdeed het gezichtje van don sluier. Toen was het een oogenblik van onbe schrijflijke geestdrift in de Rijnstraat, on der die opeengepakte menigte, want nu kon iedereen het aardige, blazende ge zichtje van Prinses Juliana zeer duidelijk zien, zooals het zich met de vcijbaasd groote oogjes achter het breedo portier raam vertoonde. Allerlei uitroepen hoorde men onder hel gejuich door, dal 't zoo snoezig was, dat het zoo sprekend op het portretje leek, wat 'n dik kort je, enz., enz. Niet dan met groolo moeite slaagde de politie, onder leiding van commissaris Diotz, cr in, do opgetogen monschcn- massa in bedwang te houden. En zoo reed bet rijtuig langs de menigte, die ook kon zien, hoe Hare Alajesteit van tijd lot tijd het handje der Prinses vatte on het de volksmassa deed toewuiven. Ook do straten, langs welke het Konink lijk rijtuig het Koninklijk Paleis bereikte, stonden dicht mot mensehen bezaaid. In liet Noordeindo stond van de Ueul- strant tot vóór het Paleis, eveneens een dichte nmnschenmassa de ^omst der ge liefde Vorstin en van Haar Koninklijke Dochter af te wachten. Daar kondigde hel gejuich, dat zich van hut Voorhout tot in het Koordeinde voortplantte, het lang veAeide oogenblik aan. lloera's na hoera's schalden door do lucht, toen het hofrijluig zichtbaar werd, en nadat het voor het Pa leis had stilgehouden, klonk nog luider het gejubel. De Koningin had het Prin- s sje uil de armen der hofdame overge nomen en den sluier oplichtend, die thans bij 't uitstappen weder even 't gezichtje bedekte, toonde Zij 't der opgetogen scha re, terwijl de gelukkige Aioeder het handje van Haar Dochtertje, al wuivende, heen en weer bewoog. De politie liet toen de dicht opeengepakte .menigte tot op hot oorplein toe, teneinde Koningin >n Prin ses tan nabij te kannen gadeslaan. Nadar 'te Koningin nog steeds in liet rijtuig cenige oogenblikken Haar Kind in de armen had gehouden, trad Zij onder den steeds aangroeiendou jubel der me nigte het Paleis binnen, blijkbaar getrof fen door de haitelijkc ovatie bij llaar terugkomst in de residentie, door de dui zenden Hagenaars gebracht. Do menigte bleef nog oenigen tijd wach ten, maar verspreidde zich langzamerhand CiruK pratend, over den Indrutc, dien zij van het wederzien van Koningin en Prin ses hadden gekregen. Consulaire dieust. Bij Kon. besl, is de heer A. A, Gundel benoemd tot rice-consul der Nederlanden te Xybonr, buiten bezwaar van 's lands schat kist. Aan den hoor Gundel moet in het En- gelscli ge.-chreven worden. liet ressort van het vice-consulaal omvat het ambt Svenborg en onderhoorige eilan den met Aeroë, Audiënties. De gewone audiëntie van den minister van binncnlandsohe zaken zal op Zaterdag 1 Januari 1910 niet plaats hebben. Corps diplomatique- De Belgische gezant, baron Guilliuime, m veer uit Brussel te 's Gnavcnhnge terug. V* I Ir. Ms. gezant te Brussel zal nieuwe ge loofsbrieven ontvangen ter oveihandiging aan den nieuwen koning der Belgen in een daar toe te verkenen audiëntie. Onze Ministers De Minister van BuitenlamWche Zaken geeft Woensdag 5 Januari a.s. ten diner ter tore van den genei aal in Amerikuunsclien dienst, Woodford. Roclitorlij'ke macht. Bij Kon. besl. van 27 dezer is aan jhr. nir. C. L. Bendorp, op zijn verzoek, met ingang van L Januari eervol ontslag ver leend uit zijn betrekking van kantonrechter te Maastricht, onder dankbetuiging voor de in die betrekking bewezen diensten. Ontslag Mr. Yau Leeuwen Bij Kon. bcal. van 27 dezer is, met in gang vim 10 Januari, aan tnr. W.-F. van Leeuwen, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend als burgemeester van Amsterdam, mol dankbetuiging voor de vele uit gewichtige diensten door hom in die betrekking be wezen. IteYolkiïigsi oglster. De minister van binncnlnndschc zaken heeft aan de commissarissen der Koningin medegedeeld, dat het do bedoeling is, den overgangstermijn, aan de gemeentebestu ren tc schenken voor de voorbereiding van do nieuwe inrichting van de bevol kingsregister, zoo ruim te maken, dal de tluins in gebruik zijnde registers, zoowel als do bevolkingsboekhouding, welke met liet oog op do aansta a n d e volkstel ling mocht worden ingevoerd, desverlangd zullen kunnen blijven gehandhaafd tot de volkstelling van 1919. Hudson Pultonfeoslen. Generaal Woodford kwam gisteren met den sneltrein van 5.39 te Amsterdam aan liet Centraalstation uit 's-Gravenhage aan. Hij werd op het perron ontvangen door den oud sten zoon van burgemeester Van Leeuwen, die hem in de equipage zijns vader» naar Brack-Doelcu-hotcl bracht. liet diner dat de Noderlandsche gasten van de Hndson-FulIon-commissie 's avonds in den huizo Couturier te Amsterdam aan gene raal Woodfoid aanboden, droog een intiem karakter. Lord Kitchener lu Ned. Ooat-Imlte. Lord Kitchener maakt op liet oogenblik een rei» door onzen Oost met een der stoom schepen van de Koninklijke Pnkclvaart- Al aal schappij. Van uit Singapore gaat Kit chener den Archipel doorhij zal een bezoek brongen aan Sumatra, Java, Borneo en Ce lebes, benevens cenige kleinere eilanden, voornamelijk in de Molukkcn. Pensioenen 11. IJ. S.-M. personeel Door de directie der IJ. IJ. S. M. is aan het ambtenaars-personeel een circulaire ge richt, waarin wordt medegedeeld, dat de rege ling der pensioenen niet op denzelfden voet kan doorgaan, zooulö tot dusver het geval was. De ambtenaren betaalden tot nu toe 2 ','-0 van hun salaris als bijdrage in liet pensioen fonds en ontvingen hiervoor op üO-jarigen leeftijd 3 van hun salaris als pensioen, mits zij 40 dienstjaren hadden. By een kleiner aantal dienstjaren werd het pensioen naar evenredigheid minder. liet is lnngznmrriuind gebleken, dat deze bijdrage veel te klein was om de kosten van een speciaal pensioenfonds te bestrijden, niet tegenstaande de directie zelf jaarlijks een even groot bedrag als do ambtenaren, in liet fonds stortte. Teneinde voor verdere fmancieele verzwak king van het fonds gewaarborgd te zijn, heeft de directie titans dc bijdrage bepaald op 7 van het salaris, terwijl door de direc tie ecu cvengroot bedrag zal worden gestort. Deze verhoogde bijdrage zou voor de II. IJ. S. Al.-ambtenaren een niet bijzondere aan genaam Kerstgeschenk geweest zijn, indien er niet een eigenaardige bepaling aan was verhouden. Medegedeeld werd nl. tegelijker tijd, dat men voor verdere deelname aan het pensioenfonds zou kunnen bedanken, waar door men geen verdere bijdragen aan dit fond» veiscjtuldigd zou zijn. De directie verbond zioh hi jrtcgenover om de gunstige bepalingen, welke voor beamb ten reeds bestaan, ook van toepassing te verklaren op de ambtenaren, zoodat deze, wanneer zij voor het lidmaatschap van het pensioenfonds bedanken, voortaan zonder eenigc bijdrage aan dat fonds op vrijwel de zelfde voorwaarden alsof zjj vvèl lid waren van lat fonds, pensioen zullen verkrijgen, liet; eenige verschil is, dat de weduwe van leden van liet pensioenfonds later voor elk mimici jarig kind een zeker jaarlijksch bedrag zullen ontvangen, terwijl dit bij het door de directie te geven pensioen niet het geval zal zijn. Het behoeft geen betoog, dat het meeTon deel der 1198 ambtenaren van deze gunstige bepalingen der directie gebruik maakt en het lidmaatschap van het pensioenfonds heeft op gezegd. Het is lang niet onmogelijk, dat tenslotte tot algeheele opheffing van het fonds zal worden overgegaan. De nieuwe Korenbeurs te Botterdam. Zooals men zich herinnert werd door den Rotterdamschen gemeenteraad besloten niet tot den bouw van een nieuwe Beurs over te gaan, ten einde in de behoefte aan meer dere ruimle te voorzien maar aan de bestaan de ijeurs een nieuws beurs bij te bouwen jp bet aangrenzende terrein waar vroeger de Remonstrantsehe kerk stond. Dit was geen gemakkelijk homvproblccni, doelt dait niette min door de bekwame gemcentebouwkundigcn tot een oplossing werd gebracht, welko alle hulde verdient. In betrekkelijk korten tijd i» die nieuwe bijbouw tot stand gebracht cn met liet begin van 1910' zal het gelicele bemsbodrijf tijde lijk daarheen verplaatst worden, ten einde gelegenheid to krijgen tot verbouwing van de bestaande Beurs over te gaan. Later, wanneer ook die veihouvving i» tot stand gebracht, zal de nieuwe beurs uitsluitend als koren beurs dienst doen. De nieuwe beurszaal heeft eea omtrek van 30 hii 30 AI. Liet gebouw is. geheel opgebouwd van beton-ijz.er voor zoover hut geraamte betrelt en verder bcmcl- seld met gewone baksteen. De hooge wanden zijn van verglaasd steen, in vakken omrand door pilaster-, met onderstukken gedeeltelijk van graniet en gedeeltelijk bepleistert!. Op dc vakken worden cenige beschilderingen van landkaarten, wapens enz. aangebracht, terwijl de consoles die tie kap schijnen Ie dragen, versieid zijn met de koppen van Alorcuriu», Neptunus, Ceres ea andere handelsgodcn. De vloer van belon-ijzer is bedekt met een vloer van iarrah-parket in asphalt. Dc over kapping is sbedfhiksgowijzc gebouwd en laat ruimschoots noorderlicht door, een weinig ge- lemperd door koepolbogen met matglas. liet geheel, hoe eenvoudig ook, maakt een aangomunon indruk De gevel aan do zijde van de Beurssteeg, is opgetrokken uit dezelfde steensoort als hot oude beursgebouw, nl. die uit dc groeven van Gildhaus en zal, al» door den tijd het nieuwe er af is, dezelfde kleur krijgen ids dat ge bouw en du» daarmede nog meer een ge heel vormen. Ten einde een nauwe verbinding tusschen de nieuwe en de oude beurs le verkrijgen, beeft men een gedeelte van de Beurssteog aan liet verkeer moeten onttrekken. In het daardoor gevormd slop vindt men nu den toe gang Lot de nieuwe beuis, terwijl aan Je zijde van den Vioseher-.dijk eea afzonderlijke ingang is voor de schippersbems, weike door een lick van dc zaal is afgescheiden. Een der belangrijkste vraagpunten, welke moesten worden opgelost, was een goede con trole verwarming, waartoe gekozen is bet systeem van aanvoer van liecte verscho lucht en afvoer van verbruikte lucht, lu verband hiermede is bij de toegangen gebruik ge maakt van ïevolvingdcurcn, nl. draaiende deuren die de toegang steeds gesloten hou den. Bij deze is toegepast liet patent Cruyff, waarbij het door het omslaan Van een enkelen handle, dc deuren ineen te slaan en zoo doende do doorgang geheel vrij te maken. Ton behoove van den graanhandel sullen vniste tafels met onderkasten geplaatst wor den, welke gehuurd kunnen worden. Verder zullen er een aantal cellen gemaakt worden om daar rustig zaken tc kunnen afhandelen. Naast de galerij leidt eea groote trap naar boven. Daar vindt men een ruime veiling- zaal en afrekcnzaal en verschillende andere vertrokken, terwijl een ander complex zalen bestemd is voor de Kamer van Koophandel, waarheen een .afzonderlijke ruime trap leidt in hel portaal van liet oude Beursgebouw. De Kamer krijgt con groote, kostbaar betim merde vergaderzaal, waar in eea nis ook ge plaatst wordt het bronzen beeld, aan de Ka ntor aangeboden door de deelnemers aan de seheepvaartfceslen, liet meubilaii is grootcn- deels aan de Kamer door particulieren ge schonken; vorder een kantoor voor den secre taris der Kamer, een commissie-vergaderzaal en een aantal comforts, benevens een ruime tentooastollingzamh Melden we eindelijk nog dal inliet oude gebouw a! vast een aanzienlijke uitbreiding is gegeven aan den telegraaf- ctt telefoon dienst en daar roods niet minder dan 18 cel len voor den iatereommimalen telefoondienst zijn in orde gein-acht, wolk getal zoo noodig nog kan worden uitgebreid, Achter het nieuwe gebouw is ccn open plaatsje ter bezichtiging der graamnonsters, wanneer dit bij donker weder als andennaals noodig mocht zijn. Bond van sleclithooreiiden. lil een te 's-G ravenhage gehouden verga dering weid het bestuur van den Bond van filechthooi enden, samomresteld als volgt: Ott Bultman, voorzitter; mei. Tine Marcus, secretares-peniiingmecstores; prof. dr. P. Th. L Kan, lioogloenuir te Leiden, dr. J. Th. Moulon en J. A. Tours, te 's-Gravenhage. VLAARDiKGFA', 29 Dcc. Bij de te Groningen gehouden examens Duitseh M. O is o. m. geslaagd de< heer D. CL Noordijk van hier. VL AAR DINGEN, 29 Dec. Op de scheeps timmerwerf van A. Pronk alhier liep gis teravond een stoomloggerschip, als gevolg van het doorslippen van "do pal, van dc helling af, tegen een ander stoomlogger schip, hetwelk juist passeerde, waardoor dit belangrijke schade aau verschansing en stu.urku.st werd t ocgebtachl Persoonlijke ongevallen kwamen daar bij gelukkig niet voor. Voor de betrekking van lecraar in de scheikunde aan do gemeentelijke TI. B. 3. met 5-j. c, voor jongens te Utrecht, wordt door B. en AV, vim Utrecht aan den rand aanbevolen de heer N. J. A. Roldnnus, leeraar aan de II. 15» S. met 5-j. e. te Delft, tijde lijk leeraar aan de II, B. S. alhier. De vertrekkende havenmeester. De op zijn verzoek met 1 Januari e.k. eer vol mot pensioen ontslagen havenmeester, de heer J. Bitter, was uitgenoodigd om gis- ternamiddag m dc vergadering van B. en W. tc verschijnen. Daar werd hem door den Voorzitter dank gebracht voor zijn trouwe plichtsbetrachting, gedurende de 19 jaren dat hij in deze func tie werkzaam was geweest; hij wees erop dat nog maar kort geleden do marine-autoriteiten hem voor zijn hulp bij liet ongeval mot do kanonneerboot „Bulgia" hadden bedankt, ccn bewijs te meer dat dc havenmeester al tijd bereid was hulp te verbenen waar dit kon cn mogelijk was. Als bewijs hunner waardeering van zijn dienden, in hel belang dor gemeente ver licht, ovcihandigde de Burgemeester hem als herinnering een geëncadreerde pliotografie van het college in Burgemeesteiskamcr, zoo- als gewoonlijk de vergaderingen gehouden worden. JTet is een fraaie gioote pboiografie in muscumliist, door den heer Joh, Kamman, photogrnaf alhier, vei vanrdigd. Niet te verwonderen was liet dat do havenmeester bijzonder ingenomen was met dit blijk van hartelijke vvaardeering cn hij verliet dan ook liet Raadhuis met de over tuiging, dat zijn superieuren zijn ijver en trouwe plichtsbetrachting ten volle erkennen. Wij gunnen dezen ambtenaar, wien do schaduwzijden van zijn ambt niet zijn ge- «paard, van harte deze officieelo erkenning. Inlevering rekeningen. Belanghebbenden worden verwezen naar de in dit nummer voorkomemie kennisgeving betreflendedeinlevering rekeningen over 1909 aan de Directie der Gasfabriek en Waterlei ding alhier. Dilettanten Slmphouie-Orkest L. v. Beethoven. Alot een goed samengesteld programma gaf deze vcrceniging gisteravond in de zaal der S. O. V. haar eerste uitvoering in dit seizoen. Toen we verleden jaar haar allereerste optreden beoordeelden, koesterden wij reeds goede verwachtingen, cn deze uitvoe ring heeft niet teleurgesteld, want zeer zeker zijn do bewijzen, geleverd, dat er met veel ijver gestudeerd is. In een be trekkelijk kort bestaan van 15 maanden, is liet werkelijk zeer verdienstelijk, dal met dilettanten zulke resultaten worden ver kregen, on de voor zijn Laak bljjkbaar zoo uitermate geschikte dirigent, de heer J. C. AI. Feltzer, komt daarvoor alle eer toe. liet was zeer juist gezien, om de keuze te vestigen, op zulke stukken, waarvan een goede uitvoering niet boven de krachten gaat. March e Militaire", van Schubert, en „Ouverture le Calif de Bagdad", van Boieldieu, komen daarvoor in do eerste plaats in aanmerking; zelfs de „Serenade", van Mozart, welke subliclc, lecre muziek meerdere cischen steil, .kwam tot verdien stelijke vertolking. Uit de tweede afdeeling noemen wij als bijzonder geslaagd de beide molodiouso nummers van Latann: een „AVicgenlied", door het strijkkwartet, met „Sourdine", smaakvol verklankt, en een Gavotte, waarbij de violisten hun be kwaamheid in het pizzicato-spel deden hooren. Zoozeer violen deze stukjes in den smaak van het over 't algemeen zeer dankbaar geslomd publiek, dat beiden herhaald moesten worden, Een wcnscli wel te billijken, doch waaraan toch niet zóó mild moet toegegeven worden. Het spreekt vanzelf, dat het klankge halte van dit orkest, door de betrekkelijk spaarzame bezetting van enkele partijen, te wcnschen overlaat. Versterking met een of twee cellen, een paar alten, zou reeds veel te hulp komen, terwijl aanvulling bij de koperen en houten instrumenten ook dienstig zal zijn. Maai" wat niet is kan komen. Wellicht zijn er nog oudere krachten uit vroeger hier bestaan heb bende gezelschappen, die met jongeren nog gaarne willen medewerken om tot een goed geheel te komen. De vcrceni ging is op den goeden weg onder dezen ïjverigen dirigent, die zelf medewerkende in het residentie-orkest, in de gelegenheid is, zich dirigentstalenten eigen te maken. Een aangename, zeer gewaardeerde af wisseling, verschafte de heer Th. Wouter- lood met dc voordracht van een Aria uit „der Ilaideschaeht", maar nog moer met de liederen van Alassenot en Nicolai. Het kwam ons voor, dat onze bariton-zanger ai bijzonder goed gedisponeerd was. Aan zijn zuiveren zang paarde hij1 nu ook gloed en uitdrukking in voordracht. Wel een bewijs van goed onthaal, dat een dezer liederen op luid verzoek moest herhaald worden. Alej. Feltzer begeleide op haar bekende verdienstelijke wijze. Er was nogal veel belangstelling, en de aanwezigen toonden zich meermalen zeer voldaan. Albert Vogel. Albert Vogel heeft gisteravond in Musis Sacrum blijken gegeven van "rijn groote ga ten als declamator, aan een publiek, dat be droevend klein mocht heetcn. Hoogstens vijf- en-twintig personen hoorden zijn vomdracht van Shakespeare's drama „Coriolanus" aan. Alot machtige stom en breed gebaar, nog in drukwekkender door het Romeinsohc gewaad, waarin zijn forsche gestalte was gehuld, wist de heer Vogel, ondanks de bijna leege "zaal, welke zoowel op hem als op z'n toehoorders neerdrukkend moest werken, zijn gehoor re boeien en rnee te sleepen. In den beginne waren de radheid, waarmee hij de woorden

Schiedamsche Courant | 1909 | | pagina 2