63'" Jaargang Zaterdag 1 Januari i9lO Wo, 13192 J, Berde Blad Meer Rustdagen. Moeder's zijden japon. Binnenwaarts. -"7 j 75 3. S" Deze courant verschijnt dag el ij les, met uitzondering van Zon-on Feestdagen'. Prijs per kwartaal: -Voor Schiedam en VI aard in gen fl. 1.25 franco per post fl. 1.65. Prijs per week': Voor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het bureau bezorgd zijn. Bureau: Lange llavon No. 141 (hoek Korte Ilaven.)'. Prijs der Advertentiën: Van 16 regels fl. 0.92; iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cent per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hiervan zjjn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau to voldoen. latere: Telefoon j voor de Redactie No. 123. i voor de Administratie No. 103. Ifoe dikwijls hebben wij dit jaar van deze en gene gehoord, dat hij het be treurde, dat ov een Zondag minder was dan anders, nu de tweede Kerstdag met Zondag samenviel. Dat was een rustdag minder en daarover denko men niet licht! Zij, dio weinig druk, gehaast werk heb ben, die ten minste eenmaal por jaar, of bijv. als do onderwijzers meermalen, ya- cantio krijgen, kunnen zich de beteekenis van zoo één dag niet goed denken. Maar hoo anders is het mot de groote, de over- grooto meerderheid, die hard moet wer. ken, die weinig of geen vneantic heelt! Voor lien, is één dag meer yacantie eeri ongekende weelde, veel en voel meer dan een extra-Zondag. Want de vrije dag komt in den regel na een andoren, verdubbelt dus den gewonen rusttijd, maakt dien dub bel profijtelijk. En terwijl zoovolon op den Zondag toch dikwijls nog niet geheel vrij zijn, op dien dag vaak liet een en ander moeten dan wat zij in de week niet klaar kunnen krijgen, kunnen die feestdagen zul ke heerlijke toegiften zijn, die werkelijk onbegrensde vrijheid geven. En nu ontneemt do mechanisch werken de tijdrogcling ons dit jaar één zoo'n dag, terwijl het volgende jaar zelfs twee da gen, eerste Kerstdag en Nieuwjaarsdag, op een Zondag vallen, zoodal wij dan twee rustdagen te kort komen. Zou daaraan voor het volgend jaar al thans nu niets to doen zijn? Zou men de ontbrekende feestdagen er niet hij kunnen maken? Zeer zeker wel. Er zal daartoe waar schijnlijk eenige pressie moeien worden uitgeoefend vanwege do overheid, waar schijnlijk zullen rijk, provincie en gemeente moeten samenwerken om het voorbeeld te stollen, om de bevolking aan te sporen. Want laat men dit over aan hel parti- culior initiatief, dan is er kans, dat de concurrentie zich in de zaak mengt, dat Jan, Piet en Klaas niet sluiten omdat zij vreczen, dat collegafs ook niet zullen slui ton, dan is er dus kans dat niets van do zaak terechtkomt. Terwijl de overheid de openbare diensten kan sluiten en mot nadruk kan aanmanen om een paar extra- dagen vrij te geven. Nu zal deze hervorming voor enkelen wel cenig nadeel opleveren. Men kan zich nu eenmaal geen wettelijke regeling denken die enkelen niet wat nadeel bezorgt. Doch over hot geheel zal dit nadeel niet groot zijn, gelijk liet. nadoel, veroorzaakt door de omstandigheid, dat in een gegeven jaar de Bij do familie Wellmann stond dc kerst boom nog iri do mooie kamer. .Do voor naamste geschenken lagen cr nog ver strooid onder. Een geborduurde dasseru'loos voor den huisheer. Voor Walter een in prachtband gebonden werk van Goellie; voor Uedo een groote doos postpapier, en dan moeder zijden japon. Zware, zwarte zijde, mol kleine paarse bloempjes. Hoe .dikwijls dc Karde, magere hand er liefkozend over heen gestreken had, .wist de kerstboom alleen. i Of wist llede liet ook? Een paai- dagen na Kerstmis stond zij met eon vriendin in do mooie kamer, en liet haar liet restje van do korstgesehen ken zien. „Do meeste waren praclisch'e dingen, Truus, dio h'ebbon we dadelijk opgeruimd." „Dat kan ik mo begrijpen," spotte de ander. „Kloedingslukken, kousen, zelfs laarzen brengt do Kerstman. In ieder ge val meestal dat, wat men toch gekregen zou hebben, als liet niet toevallig Kerst mis was geweest. Vroeger was het bij ons ook zool.'.. jUaai; van den beginne af aan liejb ik gezegd, dat ik alle dr" do dagen uit zou gaan, als vader mij c fiets niet gafEn moeder, die is t zoif ook trolsch' op, dat ik fiets. En nu heli ik liaar. Wat hen jij dom! geweest!. Je hadt hot ook zoo moeten aanleggen llede Het slanke, blonde meisje bleef be Kerstdagen, en Nieuwjaar niet op Zondag vallen, ook niet groot blijkt to zijn. Eenige moeilijkheid zal er ongetwijfeld zijn in liet internationaal verkeer. Doch ook dit bezwaar kan niet zoo zwaar wo gen, waar op andere dagen in het interna tionaal verkeer gelijksoortige moeilijkheden worden overwonnen. En zoodra men do zaak uit eon intern ationaal oogpunt gaat bekijken, blijkt da delijk hoezeer Nederland hier te kort Itoml. Is er wel één land, waar men huilen de Zondagen zoo weinig vrije dagen kent ais Nederland? Overal heeft men dc nood zakelijkheid gevoeld om moer vrije dagen 'e hebben, overal heeft men meer dagen acantic. Van Dnitscliland is liet bekend. Van België spreekt het' van zelf. In Enge land is een sterke beweging om den Za terdag moer en meer vrij te maken en om later ingevoerde vrije dagen moer al gemeen te maken. In de Vereenigde Stalen heeft men de behoefte aan meer vrije da gen zóó gevoeld, dat men opzettelijk natio nale feestdagen is gaan invoeren, welke aan die 'behoefte naar meerdere vrijheid moeten voldoen. Alleen in Nederland zijn behalve de 2de Paasch- en Pinksterda.- gen, Hemelvaartsdag, ,de Kerstdagen en Niouwejaar geen extra vrije dagen, zelfs Goede Vrijdag wordt slechts in enkele ge deelten van ons land meer algemeen ge lord. Verder niets cn zelfs voor zoo ver ons bekend is niet eens ccn bewe ging om meer, zulke vrije dagen ie krijgen. Rij Nederlanders, hebben wel wat anders te doen, wij bemoeien ons niet met zulke kleinigheden. Bij sociale hervormingen leg gen wij hoog aan en maken dan van onze plannen politiek, waarover wij lange jaren kunnen praten. Doch' betrekkelijk eenvou dige, practisclic, direct uitvoerbare maat regelen, als do door ons gcwcnsclite, daar denken wij niet aan, laat staan dat wij ervan spreken of er ook „politiek" van maken. En toch zoude een dergelijke her vorming velen zoo welkom zijn; zou men velen zoodoende ontspanning schenken, zou men hiermee een maatregel nemen, die groot tastbaar nut zou hebben. Hopen wij dus, dat de ïogeering of een der Kamerleden deze zaak eens in de Ka mer ter sprake brengt en ons dus voor iiot volgend jaar reeds een 3dcn Kerstdagen ccn Zondag op Oude jaar brengt. Gelukt dan deze proef, dan zou later nog eens kunnen overwogen worden of men niet zonder oecouomiseh nadeel hoi aantal rust dagen wal moer zou kunnen uitbreiden. De man, die een dergelijke hervorming ter sprake zou brengen, zou op groote dankbaarheid van do harde werkers kun nen rekenen. Wanneer or één fout is in ons tegen woordig leven, dan is het wel deze, dat wij zoo weinig gelegenheid hebben om een oogonblik buiten onszelf te gaan staan en dan eens te trachten na te gaan wat wij gedaan hebben, cn nog doen. Onze tijd is to haastig, zegt men volkomen terecht. Niet dat men niet wel den tijd zou kunnen vinden om eens een oogenblik naar ob jectiviteit te trachten om te zien wat men gedaan heeft. En ook al komen er nog veel meer electrischo trams, vliegmachines cn auto's, zal men dien tijd wel altijd kunnen vinden. Doch met den tijd krijgt men niet dadelijk de stemming, de rust, het gevoel van vrijheid, dat noodig is om aldus zichzelf en de zijnen tc besplege- leri cn dat in oen rustiger tijd gemakke lijker te krijgen was. „Den schlcchten Mensch muss man verachten „Der nie bedacht, was cr vollbringt."- zcidc Schiller aan het eind der 18de eeuw. Wij vreczen, dat Schiller in onzen tijd heel wat te verachten zou hebben, indien hij maar iedereen slecht zou willen noe men, die niet eens rustig tot zichzelve inkeert. En tóch blijft het dichterwoord juist, al klinkt liet in onzen tijd haast wat vreemd. En töeli dient men juist vooral in dezen tijd geen weerstand te bicden aan den drang, die bij de mees ten van ons in deze dagen bovenkomt, om eens te gaan bedenken, wal wij volbracht hebben. Gelegenheid, stemming voor zulk denken is cr in den gewonen tijd bizonder weinig. Maar dan dient men juist in dezen tijd, die zich zoo van zelf lot achtoruitkijkcn leent, meer cn eerder te denken aan do noodzakelijkheid, om eens zedelijk uit tc blazen en zoo eens rustig te overdenken wat gedaan is. Binnen do grens van het gebied, dat een dagblad bestrijkt, willen wij naar krach ten daartoe meewerken cn dus ook zelf even •aan den rand van den weg gaan zitten om, zij het oppervlakkig, eens te zien wat 1909 voor ons land gebracht heeft. En dan dringt zich natuurlijk in de eer ste plaats do herinnering aan do geboorte van prinses Juliana aan ons op. 'Negentien ■honderd negen zal vooral het geboortejaar van oen nieuwen telg uit het huis van Oranje zijn. Het over, overgrootc deel on zer natie zal dat mol groote vreugde con- stateeren. En al zijn er, die doze groote vreugde niet deolen, liet is toch bijna on mogelijk, te ontkennen, dat die geboorte voor ons zelfstandig volksbestaan een feit van de allergrootste beteekenis is geweest wegingloos staan en keek naar den kerst boom. „Ik kan niet..." Truus knabbelde aan een stukje biscuit, dal toevallig vlak voor haar hing. „Ik ben al lid geworden van een fiets club, llede on heb al een zijden insigne in blauw, geel en rood, met hot trotsche opschrift: „Geluksvogel". „De eerste tocht in 'l nieuwe jaar ging naar liet bosch; heerlijk.mijnheer Jager reed voortdurend naast me. Hij was eig verbaasd, dat ik oen fiets li'ad; ik geloof, dat hij dacht, dat we er geen geld voor haddenmaar nu moet iedereen toch denken, dat we welgesteld zijn. Do fiets is prachtig en heeft 85 gulden gekost. Er zijn al h'ocl mooie van vijftig of zestig gulden; maar die wilde ik niet hebben. Waarom hoeft je vader cr jou ook geen gekocht? Jo rekende er zoo vast op!" „Ja, dat deed ik ook, ik was ook dol graag lid van de fietsclub geworden. Dal heb ik ook aan vader gezegd: ik wilde er een van vijftig of zestig gulden... als het maar een fiets was! Moedor vond hot ook goed, alles was afgesproken, toentoen stotterde, als luid ze te bekennen. vroog Truus nieuws- en ccn Andere feiten van groot belang vinden wij in het openbare leven van ons land niet. In het "begin begon dc nieuwe wet op het arbeidscontract te werken, een oordeel over haar waarde en haar betee kenis nu reeds zou voorbarig zijn. Ook zijn er maatregelen genomen tot versnelling der procedure. Verder nog eenige wetten en dan heel, heel veel politiek, wat in een jaar van Kamerverkiezingen geen wonder is. Op de gebeurtenissen op r.ui 'cr po litiek gebied zullen wij overigens hier niet ingaan, omdat ons dat te ver zou voe- ren, niet omdat zij onbelangrijk zijn. Want dat vergete inen niet hoeveel scha duwzijden wij hij het gadeslaan der „poli tiek" mogen opmerken, cr zijn ook licht zijden on zonder politiek is een goede behandeling der openbare zaak ondenkbaar. Zien wij dan buiten de politiek, dan kunnen wij tot onze spijt niet con sta toeren,, dat er dit jaar in hét algemeen belang veel belangrijks tot stand is gebracht. Overal vinden vrij datzelfde verschijnsel. En gelijk wij dat in het groot constateercn, merken, wij het ook in het klein op bij de zaken, dio wij hebben aanbevolen. Van de vele maatregelen, die wij dit jaar hebben besproken tot verruiming van dien bron van welvaart, het vreemdelingen verkeer, tot bevordering van een ruimen goedkoop vacantiogenot, tot ontwikkeling der handig-heid onzer jeugd in de vacantie, tot verheffing van het tooneel, tot aanhaling van de banden tusschen Nederland en In- dië, tot verbetering van de recherche, tot normalisccring van do positie van den ijksveldwachter, tot beperking in weelde cn tegengaan van sportoverdrijving, tot betere werkverschaffing, j-egeling van het auto-verkeer, tot inrichting van kinderleer- zalen, tot exploratie onzer onbekende ko loniën, enz., enz., enz., is niet veel nog tot stand gekomen. Toch dient met waardeering gewaagd te worden van een aangekondigde poging om voor Nederland persschildwachtcu in het buitenland uit te zetten. De toenadering van de bevolking der kleine staten is aan do orde gesteld - zij liet niet geheel in onzen geest door den Brusselsehen jour nalist Baïe, dio ook zooveel voor do Belgisch'-Nederlandsche toenadering gedaan heeft. Op meerdere activiteit in de pro- paganda voor Indië en Nederland schijnt ocnigo kans te zijn en zoo bestaat er op enkele punten meer eenige waarschijnlijk heid, dat onze stem niet geheel geweest is die eens roependen in de woestijn. Doch voor tevredenheid, laat staan voor eenige trots over liet bereikte, bestaat nog wei nig aanleiding. En diit schijnt ons dan ook van ons standpunt do groote leering, die wij uit do beschouwing van 1909 trekken: voor het algemeen belang is buiten de politiek om dit jaar niet Keel veel tot stand gebracht. Moge dat een ander jaar anders worden. Moge zij, dio niet aan politiek doen, mis schien niet aan politiek kunnen doen, bo denken, dat er ook buiten de politiek een terrein is voor vruchtbare samenwerking van alle 'Nederlanders van welke overtui ging ook. En mogen wij hot volgend jaar kunnen getuigen van. heel wat vruchten van die zoo gewenschte samenwerking. Ilot meisje groot onrecht „En toen gierig. „Toen zei vader, een paar dagen vóór Kerstmis, dat hij voor het gold, dal hij voor de fiets overgespaard had, voor moe dor liever een zijden japon kocht, waar zo al zoo lang naar verlangd luid." „Hoe lang dan?" „Ik geloof al tien jaar," stotterde bet meisje. Truus lachte. „Dan had ze toch best wat langer kun nen wachten! Wat doet zoo'n oude viouw mot een zijden japon? Jo moeder is zoo eenvoudig en gaat nooit uit! Zelfs het hal in Concordia bezoekt zo niet.... neen. llede. Het blonde meisje streek nu ook over dc zijde, dio zoo glanzend onder den kerstboom lag. „Welomdat moeder toch geen goede japon over bad voor een feestelijke gele genheid en kijk eens, Truus, wat mooi? „Eerst was ik erg ongelukkig, en vader zou de fiets ook nog wel gekocht hebben, als ik hel bepaald gewild had, maar toen ik met moeder voor den winkel stond on zij altijd maar van do zijde sprak, toon dacht ikdat is toch wel het beste. „Aandoenlijk..." spotte Truus; „maar als dat jou gelukkig maakt, gaat liet ook best zonder fiets!... Je begrijpt toch' wel, dal vader liet gold voor mijn fiets ook graag op een andere manier had uitge geven!... llij had ecu nieuwe sofa wil len koopen voor do woonkamer; maal ais liij nu iederon dag op mijn boos ge zicht moei kijken, koopt hij toch liever een fiets. Morgen maakt dc „Geluksvogel' weer een tocht hvee hoeren en vijf dames. Heb je mijnheer Jager al eens in fietscosluum gezien? Neen? Leuk hoor! Ik koop vandaag ook nog een muts., bruin fluweel niet een piek!... lloc laat slaat liet daar'? Al zovon?... dan moet ik gaan." llede had boos toegeluisterd. Zondereen woord te zeggen liet zij haar vriendin uit. ALLERLEI, MERKWAARDIGE HUWELIJKSREIZEN. Waar een huwelijk dikwijls op zoo bi zarre wijze gesloten wordt, is Het niet te verwonderen, dat er ook niet minder bi zarre huwelijksreizen bedacht worden. Een mijningenieur uit Pennsylvania en diens jonge vrouw, brachten hun wittebroodswe ken door 3-10 voet onder den grond, in een gang van de mijn, waaraan hij ver bonden was. Anders deden de heer en mevrouw Da vidson, die opzettelijk naai- Europa reisden en er de eerste weken van. hun huwelijks leven sleten op den top van den Mont- Blanc, terwijl do heer Fleischmann, zoo dra hij getrouwd was, zich met zijn echt- genoote inscheepte op een walvischvaar- der, om een tocht te maken in de Noor delijke IJszee, wellicht in de hoop, dat hij zijn huwelijksreis dienstbaar kon maken aan de ontdekking vim de Noordpool. Uit bovenstaande springen duidelijk do voordoelen van de huwelijks-ceremoniën, nieuwsten stijl, in bet oog: eenvoudig heid, vlugheid, vreemdheid. Maar ondanks dat alles, gelooven wij, dat men in do oude wereld deze voor deden gaarne zonder afgunst aan do nieuwe overlaat. VROUWELIJKE SLIMHEID. Het was dc derde maal in hun enga gement, dat Hendrik Mario bezocht. Dit maal zag hij haar met een blik vol bezorgdheid in hel lieve gelaat. Nadat de gewone formaliteiten, gebruikelijk bij do ontmoeting i.in twee geliefden, plaats ge luid hadden, en zij ziph op de sof." neer gezet hadden, liet Mario haar hoofdje op zijn schouders vallen en zuchtte. „Wat scheelt er aan, Marie?" vroeg hij teeder. „0, ik ben zoo ongelukkig.'5 „Zeg mij, wat is het smeekte hij. „liet is om dio akelige Anna Googb,'1 antwoordde zij. „Wat heeft zij u gedaan, lieve?" „liet is niet iets, wat ze gedaan Heeft, maar zo Heeft wat gezegd." „Zij moest zicli schamen. Wat heeft ze dan gezegd ?"- „0, ik wil liet niet heilialen. Het zou, jo boos maken." Toen zij weer in de kamer terugkwam beefden haar lippen. „Maar als dat jou gelukkig maakt," hoorde zij Truus nog lachen. Was zij werkelijk zoo gelukkig? Op Kerstavond wel, toen haar, moeder zoo verrukt was over Het groote geschenk als oen kind; maar als zij dacht aan den man, dien haar boven alles lief was, en wat er van geworden zou zijn, als zij aan zijn zijdo ineo Had kunnen fietsen, neon, dan was zij niet gelukkig meer. En vandaag Truus mocht nu met Hem rijden, uren lang. In do balzaal Had lnj met baar heiden gedanst, aan één tafel hadden zij met de broers cn hem gezetennu zag do vriendin hem altijd alleenaltijd alleen Ja, Truus Had gelijk, ze was dom ge woest, dat ze zich zoo gauw naar vadcr's wil geschikt had. llede schrikte, toen achter haar de deur- openging. Haar moeder kwam Kinnen, en sprak: „Kind, zou je vanavond niet naar de naai ster gaan? Misschien kan zij de volgende weck al wol komen. Zou ik cr kant op laten leggen? Laat ze de modeplaten maar meebrengen, clan kunnen wij eens zien! Zou ik de voering kunnen gebruiken van mijn oude grijze; clan sparen we allicht een paar guldens uiti" „Ik zou maar nieuwe voering koopen," zei het meisje werktuigelijk, „voor zoo'n dure japon," Do kleine vrouw schrikte van deze woor den en sprak: „Och, hemel, ja, zoo'n dure japon. Neen, neon, jullie hadt hem niet moeten koopenVader moest zoo noo dig een nieuw pak hebben, en. jij hebt nu ook geert frets gekregen, kind..." Schuldbewust keek do moeder naar Haar dochter. Do afgewerkte vingers streken Het zwijgende meisje over liet haar. „Maar het komt nog wel, kind. 'Als Emilio van tante Frida trouwt, ga ik naar de bruiloft, en dan zal ik nret oom spre ken; die heeft nre reeds dikwijls iets bij zonders willen geven." „liet mist dan toch zijn doel," wildo llede zeggen, maar zij bleef bewegingloos staan, toen zij dc moederhand zacht over haar lokken voelde strijken. Ilct gebeurde zoo zelden, dat moeder zoo opgewekt was. Toen zij een paar minuten later op straat liep, woei de wind zoo warm om haar heen. dat zij onwillekeurig dacht: „Wat zal het morgen heerlijk fietsen zijnEn Hans Jager zal zijn prettige, vrije lach' laten hooren, en zich tot het meisje aim zijn zijde neigen." Zij was zoo in gedachten, dat zij niet op den weg gelet had, en zeker zou zij gevallen zijn, als een paar stevige armen haar niet omklemd hadden. „Kalmpjes aan, juffrouw!" Zij keek op en direct in de lachende oogen van Ilan Jager. „Zelden is mij zoe iets goeds in de Han den gevallen," plaagde hij. Zij was donkerrood geworden. Alsof het vanzelf sprak, liep hij naast haar voort en zei: „Al is het ook wat laat, ik wensch u een gelukkig nieuwjaar; ik heb u in oen eeuwigheid niet gezien." „Niet sedert 22 December op hel bal." antwoordde ze zacht. „Werkelijk, zoolang reeds? Nu, mijn nieuwjaarsgroet lag daartusschen."

Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 9