iiimLAm Ingezonden Mede dee tingeii. Vernietiging der nieren Landbouw en Yeeteelt cïiool. Ned. Herv. Kerk. Christ. Gekef. Kerk. Sport. Seniengü Nieuws. te In Nederland begint men dit nu ook in te zien, bier en daar vraagt men zich reeds met bezorgdheid af: Waarom zou Nederland GO millioen uit moeten geven, alleen ton genoegen van Duitscldand? Engeland bedreigt Holland toch. niet; er bestaat dus geen enkele reden, waarom de Nederlanders zich zouden mengen in do geschillen, welke Duitschlaud met an dere mogendheden mocht hebben. Ziedaar, zegt de heer Mévii, een ver standig standpunt. De Noord zee-entente moet niet uit haar verband worden gerukt. Nederland heelt geen enkele aanleiding om zulke grootscho verdedigingsplannen tc heramen, nog wel door Krupp te Essen uitgewerkt on ten uitvoer gebracht! Instede van Nederland's neutraliteit te waarborgen, en te bevestigen, zon juist de uitvoering er van die onzijdigheid schen den. Engeland en Frankrijk, die er het meeste belang bij hebben, dat Nederland niet in oen groot Duitsch legerkamp her schapen worde, zullen zeker niet nalaten, er de Nederlandsehc regccring aan te her inneren, dat zij als mede-ondorteokenaars 'der Noordzoe-entente, niet onveischillig staan tegenover deze zaak, welke hen van zeer nabij raakt en een beslist interna, tionaa! karakter draagt." Tot zoover do „Echo de Paris". Daargelaten, of do beschouwing van dit groote Franschö orgaan, dat vooral veel in diplomatieke en militaire Fransche krin- gelczen wordt, geheel met de waarheid overeenkomen zoo op het eerste ge zicht beoordeeld, schijnt do „Tel." hieraan nogal iets te ontbroken, komen deze mededeclingen haar toch belangrijk genoeg voor, om zo ter konnis van het Ncdcrland- scho publiek to brongen: Wij hebben hier nu niet to doen met een onverantwoordelijkcn Fransclien ko lonel, die onlangs over hetzelfde onder werp in do Parijscho „Liberté" een onzin nig verbaal dood, maar met een welbe kend Fransch persman, wiens blad, gelijk algemeen bekend is, zeer goede en vertrouwelijke betrekkingen pleegt tc on derhouden met de „Quai d'Orsay". Wie bo vendien de eigenaardige courantentaal ver staat en let op de formule, waaronder liij deze mededeclingen lanceert, zal wel be grijpen, dat do Fransche diplomatie niet geheel vreemd is aan dit arlikol in de „Echo do Paris". Daarom juist meenden wij er de aandacht op te moeten vestigen. Het is o. i. een zeer verkeerd, kort zichtig standpunt, om meeningen, welke over deze zaak'in do buitcnlandsche pers worden aangetroffen, dood te zwijgen, in dien daarin tastbare onjuistheden voorko men, welke in hoofdzaak berusten op avc- reehtschc informaties. De zaak Krupp, ten onzent, trekt nu eenmaal in het buitenland do aandacht, en, zooals licht te begrijpen valt, vooral in Frankrijk en Engeland. Daar evengoed als hier te lande schijnt men met een soort van angstige verba zing kennis genomen te hebben van de zonderlingo verhouding, welke Krupp in diens dubbele kwaliteit van „leveran cier" en „adviseur" tot de Noderlandsche regeering staat; van de enorme sommen, welke in eens aan onze kustdefensic moe ten wbrden besteed, zoowel als van de verschillende interpretaties, welke in speeches en jri officieele stukken door onze ministers van do Noordzee-cntente gegeven zijn. Zonder m het minst geloof te hechten aan do praatjes omtrent de boozo plan nen, welke keizer Wilhelm, ten opzichte onzer onafhankelijkheid zou koestereu, is het toch wol to begrijpen, dat men in Frankrijk en Engeland dit onderwerp met 'n anderen bril dan wij daarbij opzetten, bekijkt. Voor 'deze tanden is een neutraal en onafhankelijk Nederland oen noodza kelijke voorwaarde van eigen, veiligheid, en elke omstandigheid, welke in den te- genwoordigen toestand verandering dreigt, te brengen, zelfs al zou dit slechts in schijn of langs indirecten weg het geval zijn, kan niet nalaten argwaan te Parijs en te Londen to wekken. Daarom is het o. i. zeer wonschclijk, ja, dringend noodig, dat onze regeering door het verstrekken van volledige in lichtingen, zoo spoedig mogelijk do in hot buitenland ontstane verkeerde indrukken, gedeeltelijk tengevolge van haar eigene geheimzinnige houding verwekt, tracht weg te nemen; en dit niet door het versprei den van officieuse pers-communiqués, waarin de een of andere beweging wordt tegengesproken, maar door een duidelijke verklaring, waaruit afdoende blijkt, dat de beslist al to vriendelijke houding, waarin wij tot liet huis Krupp hebben gestaan, onze neutraliteit niet in .gevaar brengt. Corps diplomatique. De heer Morene, buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister van Je republics Argentinië tc 's-Gravenhago, die rot een an dere diplomatieke betrekking is geroepen, zal als gezant bij llr. Ms. hof aftreden en ver vangen worden cloot* den lieer Guesalaga, thans Argent ij nscli gezant te Montevido. Rechterlijke macht. Bij Kon. besluit van 7 dezer is benoemd tot rechter in de arr on diss e rn en t s -ree 111- bank te Dordrecht, mr. Cr. Sluis, thans substituut-griffier bij do arrondissements rechtbank te Assen. Bij Kon. besluit van 7 dezer is benoemd tot rechter in de arrond'tssements-rocht- bank te Rotterdam, mr. H. W. M, Heiten, thans sibstituut-griffier hij de avrondisse- ments-rochtbank te Groningen. Personalia. Bij Kon. besluit van 31 December is aan den heer dr. D. Bos, te 's-Gravenhage, voorzitter, en aan don heer mr. P. Tjcenk Willink, te Haarlem, secretaris van de Nationale Verecniging voor handelsonder wijs, opgedragen de Noderlandsche Regcc ring te vertegenwoordigen op het van 12 1G September 1910 to Woenen tc houden Internationaal Congres voor technisch-, nij verheids- en handelsonderwijs. Generaal Woodford. Do generaal Woodford heeft 's-Gravenhage verlaten, vol lof over de gastvrije ontvangst en vriendelijkheid, hem tijdens zijn verblijf hier te lande ten deel gevallen, niet name van do zijde der Koninklijke familie, den Minister van Buitenl. Zaken, den heer Cro mer en den gezant van zijn land. Hij keeit met de aangenaamste herinne ringen aan de 1 lolhuidscho gastvrijheid lenig. ■Werkloozenfonds, Do heer B. J. Gerritson, benoemd in do laatste raadsvergadering tot voorzitter van hot gemeentelijk Werkloozenfonds le Rotterdam, heeft, naar do „Ro-tterd" meldt, in een schrijven aan B. on W. te ken nen gegeven, dat hij die benoeming niet kan aanvaarden. Wet op liet Nederlanderschap. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot wijziging der wet op het Nederlanderschap en het ingezetenschap, waarvan de strekking is om de verplich ting, aan in het buitenland wonenide Ne derlanders opgelegd om vóórdat zij tien jaren buiten het Rijk en zijn koloniën of bezittingen in andere wcrelddeelen woon plaats hebben gehad aan den burge meester of hot hoofd van hot plaatselijk bestuur zijner laatste woonplaats in het Rijk of aan don Ned "De Ischcn gezant of oen Noderlandschen consulairen ambtenaar in het land waar hij woont, konnis te geven, dat zij Nederlanders wenschen te blijven, willen zij hun Noderlandsche na tionaliteit niet verliezen, te beperken tot de Nederlanders, (lie in het buitenland zijn geboren. De ministers van Justitie ca van Bin- nenlamlscho Zaken, die dit. ontwerp heb ben ingediend, zijn overtuigjd van de ge grondheid der klachten over do hardheid der tegenwoordige bepalingen, doch wil len de verplichte kennisgeving handhaven. In do eerste plaats onfdat van in den vreemde geboren en opgevoede Nederlan ders mag worden gevorderd, dat zij na hun meerderjarigheid telkens binnen tien jaren van hun wenscli, om' met Nederland verbonden te blijven, moeten doen blijken en ook omdat aanwezigheid van Neder landers in het buitenland, geheel buiten den gezichtskring van de Regeering of haar ambtenaren geplaatst, lot moeilijkheden zou kunnen aanleiding geven. Een overgangsbepaling strekt er toe, om aan hen, die hun Nederlanderschap reeds ingevolge do tegenwoordige bepalingen heb ben verloren, doch' die hun nationaliteit zouden bobben bohouRen, bijaldien do- nieuwe lezing van gemeld artikel recids van den aanvang in de wet ware opge nomen, collectief liet Nederlanderschap terug to ugevcn. Do llntjcs-qunestie. Uitgekomen is: „Waarom gezwegen?Nog een woord naai- aanleiding van de Kuy- per-zaak, geschreven door .1. van Delft (pseudoniem?), een door dik en dun-ner in het quadraat. Men oordeete: „Wat moeten we nu doen? „De kiesvereenigingen bohooron een stemmig een motie aan te nemen, waarin zij hun onverwrikt vertrouwen in Dr. Kuyper uitdrukken. „Wat er hiertoe als openbare genoeg doening geschiedde, was zoo goed als niets. Het geschrift van Mr. de Wilde was een goedbedoelde fout, maar een fout was hot tocheen ander had dat moe ten doen. „Tot u richt ik mij, jongere leden onzer kiesvereenigingen I De ouderen hebben een maal een plooi, daar geen uitstrijken aan is. „Yo o r z i c h t i g h e i cl is zoor schoon, maar zo heeft een afschuwelijk leelijkc zuster, die Lafhartigheid heet, en deze moet ceu jonge, frisscho Calvinist niet te lang aankijken, in 't geheel niet aankijken zelfs. „Vraagt een vergadering aan, en over tuigt uw broederen, dat hier een zonde der verzuimenis tegenover een groote in Israël is begaan, en tracht een verklaring naar Den Haag, gezonden to krijgen in dezen trant „Do Antirevolutionaire kiesvereenigitig te... schuldbelijdende over betoonde 1 au w- lieid, spreekt alsnog haar diepgovoeldon dank aan Dr. Kuyper uit, en blijft hem als haar hooggeachten leider eeren." „Zulk een woord is een 'daad, en de grijzo voorzitter zal er uit lezen: „Wees niet haatdragend, vergeef, en blijf ons nog raden" en nog veel meer Man er in die weinige woorden staat uitgedrukt. „0, we wenfschen dr. Kuyper spoedig een dag van volkomen Oud-To'stamenti- scho wraak toe, Een wraak van do soort, dio 't openbaar leven van den ouden Godsman Samuel besloot. „Hij riep zijn bedillers en vijanden, in een plechtstatigen volksraad vergaderd, toe: „Komt nu maar eens opl Wiens os, wiens ezel heb ik tot mij genomen, wien heb ik onrecht aangedaan? Zegt het voor het aangezicht des Ileerenl" „En toen moesten zo allen getuigen: „Neen, niemand is door u omgekocht en van niemand hebt go iets geroofd." „Meer kan men van hardnekkige be dillers niet verlangen." De laatste zinsneden doen onwillekeu rig de vraag rijzen, wat Dr. Kuyper deed, toen de Nederlandsche „plechtstatige volks raad vergaderd" was. Komt nu maar eens op? Hij zou zich' van alle discussiestipte- lijk onthouden. Staatstoezicht Volksgezondheid, Aan het jaarverslag van het Staatstoe zicht op do Volksgezondheid over 1908 wordt het volgende ontleend: Aan een leemte op hot gebied der volks huisvesting werd somwijlen gevoeld, dat zelfs in grooterc gemeenten nog steeds geen uitbreidingsplan was vastgesteld. Het zal wellicht overweging verdienen, of niet, bij een cventueele wijziging dcrWo- ningwet, moer bindende bepalingen bohoo ron te worden vastgesteld, betreffende den termijn, waarbinnen zoodanig plan gereed moet zijn. Ook ten aanzien van do waakzaamheid tegen het verbreiden, door het scheeps verkeer, van de cholera werd de behoefte aan nadere wettelijke voorziening gevoeld. Het komt den Centralcn Gezondheidsraad voor, dat, waar h'ct betreft de uitvoering der Hinderwet, nog steeds van de voor lichting van de verschillende organen van het Staatstoezicht op de Volksgezondheid niet wordt gebruik gemaakt in die mate, als hij in het belang der zaak wcnschelijk acht. Van den hoofdinspecteur van de Volks gezondheid voor Zuid-IIolland en Zeeland ontving de Raad cenige bescheiden, be treffende den nadceligen invloed van de praktijken dor z.g. Nieuw-Malthusiaansche deskundigen. De Raad besloot deze stuk ken te behandelen bij de overweging van maatregelen ter beperking van den schade lijken invloed van bedoelde middelen. Overeenkomstig de conclusie van het prae-advies van zijn buitengewoon lid, dr. C. II. II. Spreuk, gaf de Raad don mi nister van binnenlanjlsche zaken in over weging, het gedane verzoek om een on derzoek in te stellen naar een tweetal door een Fransch geneeskundige aange geven methojden tot onderkenning van schijndood, voor kennisgeving aan te no men. 1 De commissie <\d h'oc, belast met het ontwerpen eener nieuwe wet, regelende de uitoefening der artsenijbereidkunst, was op het einde van het verslagjaar zoover met haar arbeid gevorderd, dat het indienen van een ontwerp mot toelichting aan den minister van binnenlandsche zaken inde eerste helft van 1909 zou kunnen geschie den. Rijkspensionneering Geineente-Ambtonaren. Bij de gemeente-ambtenaren waren betref fende hun pensionneering door de tegen- «ooidigc Regeering groote verwachtingen gewekt. De regeering zette hot door liet vorig iMmi.-teric aangevangen omvangrijk weten schappelijk onderzoek voort, loopenJe over ongeveer 47.000 ambtenaren. De ministers ran biimenlandhche zaken en van financiën ei'klaarden bij de behandeling der staats- begrooting voor 1909 uitdrukkelijk, dat het in de bedoeling der regeering lag deze zaak „tot een goed einde te brengen". Een ge heel bevredigenden indruk verkreeg ook een commissie uit liet hoofdbestuur van den Nedet'landscheti Bond van Gemeente-ambte- riu'on bij een door genoemde ministers "toe gestane particuliere audiëntie. Thans echter is bij belanghebbenden algc- moeue ongerustheid gerezen door liet niet noemen van de zaak in de troonrede en het gesprokene door ministers Heemskerk bij de jongste begrootingsdebatten. Deze ongerust- ueid pijnigt hen te meer, omdat liet hier geldt de vervulling van hun diersten barte- wenseh vele jaren hebben zij daarvoor gestre den moeiten noch kosten werden daarbij ontzien belangrijke offers voor pensioens bijdrage willen zij zich gaarne getroosten. En algemeen, zoowel in als buiten de Sta- ton-Generoal, worden de billijkheid en het lioogstinclringende erkend van deze regeling, aan de politiek ten ecnennnde vreemd. Voor enkele dagen noemde zelfs minister Heems kerk het „eigenlijk een sclumde, dat er amb tenaren vast aangesteld zijn, die geen pen- sioensreehten hebben". Maar de minister sprak ook van zijn vrees voor kostenbezwaren „als de zaak voor de Kamer komt". De ge meente-ambtenaren bekruipt nu de vrees naar wij hopen en vertrouwen ten onroölite dat do regeering niet zoo spoedig als na liet ingesteld onderzoek maar eenigszins mo gelijk is, .haar voorstellen zal indienen cn dat dus steeds meer slachtoffers van het groot gemis dezer noodzakelijke regeling zul len vallen. Een afdoende geruststellende verklaring door de regeering bij dc begrootingsbehande- ling in de Eerste Kamer is zeker hoogst ge- wensclit te achten. Daartoe verzekerde liet zich van de wel willende medewerking van de h'eeren'IIon- ri Polak, voorzitter van den Algomeenen Noderlandschen Diamantbewerkersbond, en jhr. H. Smissaert, secretaris van. do Ver eenig. van Neder! Werkgevers, welkehee- ren in den loop dezer maand een prae- advies zullen uitbrengen over de vraag welke houding van werkgevers tegenover de vakvereenigingen van werklieden is, zoo wel in gewone omstandigheden, als wan neer conflicten dreigen uit te breken of uitgebroken zijn, het meest in het belang van de industrie en van een goede ver houding tussc-hen werkgevers en werkne mers to achten?" Do prae-adviozen zullen worden gedrukt en aan de leden en belangstellend on wor den toegezonden, waarna een bespreking der vraag in een vergadering, in April door het departement te houden,' plaats zal vinden. Dir. belInvoerr. en Aec. Bij Kon. besluit van G dezer is goedge keurd, dat de ontvanger der directe belas tingen en accijnsen, J. O. C. Bouma, na 23 Decomber voorloopig nog belast is ge bleven met liet beheer van het kantoor Wijk bij Duurstede, waarvan hij op zijn verzoek nader wordt ontheven met ingang van 16 Februari, terwijl het hom verleen de verlof op dien dag zal ingaan, een cn andere met afwijking in zooverre van een Kon, besluit van 10 December. Bij den dienst der directe belastingen, enz. zijn benoemd, tot rijk'sklerk 3e kb: Ingang 16 dezer: Ten kant. Arnhem 'd.b. (tijd.), E. van Binsbergen; ter insp. Hil versum, C. P. van Slooten. Ingang 1 Febr. ter dir. Groningen, J. Scheffer; ter insp. Ter Neuzen, A. Goossen; ter ccn'r. Dordrecht, J. J. Huigen. Bevorderd tot rijksklerk 2e kl., do rijks- klerken 3e kl.ingang 1 Februari: M. Ko ning, ten kant. Rotterdam (i. en a,); A. W. Feitsma, id. 's-Gravenhage, (d. b.) le afd.) (tijd.); C. Kennema, id. Nijmegen (b. g.); K. Kranenborg, id. Goes. Ingang 1 April: J. J. Combée, ten kant. Hilversum, Verplaatst ingang 30 December: M. Rus- tcr, komm. 3e kl, van Sas v. Gent (tijd.) naar Oud Vroonhoven; F. J. Bogaert, komm. 3o kl„ van Sas v. Gent (tijd.) naar Noor beek. Ingang 11 dezer: J. F. Eekh'outte, rijkski. 3e kl., van kant. Tilburg (tijd.) naar kant. Eindhoven (tijd.); ingang 16 dezer: J. M. Noordijk, rijkski. 3o kl., van insp. Rotter dam (i. en a.) (tijd.) naar kant. Deventer; ingang 1 April: J. J. Combée, rijkski. 2e kl., van kantr. -Hilversum, naar kant. Arn hem (d, d.). Eervol ontslagen ingang 1 dezer: J. Boekhoudt, rijksklerk 2e kl. ter dir. Am- sterdam. (WJcbl. v. d. Adm. d. dir. bel., enz.) is misschien naderbij dan gij denkt. Een nierkwaal, is de meest verraderlijke van alle ziekten, omdat zij dikwijls bijna on gemerkt opkomt, en het uit de verschijnse len zoo lastig op te maken valt welke hoogte dc ziekte bereikt heeft. Een man, die niets anders schijnt te man- keeren dan dat hij last heeft van zwakte zwaarmoedigheid on voortdurende vermoeid heid, is misschien even erg door de verschrik keiijke ziekte aangetast als hij, die iedei'en morgen een ellendig gevoel in zijn rug heeft, et aan lendenjicht, rheumatiek, graveel of ernstige urinestoomissen lijdt. Bij een vrouw, die aan een doffe pijn hoog in de lendenen lijdt, wier oogen en gelaat op geblazen zijn, en die dikwijls aanvallen van duizeligheid heeft, kunnen dc nieren even plotseling vernietigd worden als bij iemand, die totaal hulpeloos is door rheumatiek en waterzucht. Gij kunt nooit van tevoren uit maken hoe een nierkwaal u zal aantasten dit hangt geheel van uw gestel af. Maar zoo lang gij ook maar het gering ste kenteeken van een nier- of hlaaskwaal hebt, zijt gij nooit veilig voor nlotselinge ver nietiging der nieren on blaas, en is uitsb-1 zóó gevaarlijk, dat gij niet spoedig genoeg be ginnen kunt met het gebruik der echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen, die overal evenzeer geroemd worden. Foster's Rugpijn Nieren Pillen dienen uitsluitend voor de nie ten en blaas. Zij werken in overeenstemming met de natuur, zij zuiveren de urinewegen '»n geven aan de nieren en blaas hun kracht te rug. Zij genezen d u urzaam, omdat zij den wcrkelijken oorsprong der ziekte gene zen. Hoedt u voor namaak en slaat acht op den juisten naam: Foster's.Rugpijn Nieren Pil len. Zij zijn te Schiedam verkrijgbaar bij de heoren Kappelhof ITovingh. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel t\ 1.75 voor één, of 10.voor zes doo- zon. drccht door ds. J. van der Vegt, te Har derwijk. Rijkskeuringen Hengsten. De Min. van Landbouw heeft bepaald, dat de gewone Itijksvoorjaarskeuringen van tot dekking bestemde hengsten, dit jaar gehou den zullen worden, voorNoordbrabantop 11 Febr. te 's-IIertogenboschop 12 Febr. tc- ZevenbergenGelderlandop 24 Eohr. le Tiel; 25 Febr. te Eist; Zuid-Holland: op 9 Febr. le Rotterdam Noord-Hol landop 22 Febr. to Haarlem; Zeeland: op 7 Eebr, te Kattendijke8 Febr. te Hulst; Utrecht: op 23 Febr. te Utrecht; Friesland: op 16 Febr. te Leeuwardon; Overijselop 1? Febr. te Zwolle; Groningen: op 15 Febr. te Gro ningen Drente op 18 Febr. te AssenLim burg: op 10 Febr. v.m. te Maastricht, n.in, te Roermond. („St.-Ct.") Conflicten tnssslien werkgevers en werklieden. Het bestuur van het departement Am sterdam der Maatschappij van Nijverheid heeft gemeend, zijn aandacht te moeten schenken aan do houding, van werkgevers tegenovor werklieden in geval conflicten tussohen dozen uitbreken of uitgebroken zijn. Kef Bij de Ned. Herv. Kerk waron op 1 Ja nuari j.l. 140 predikantsplaatsen vacant, tegen 132 op 1 Januari 1909. Beroepen te Hoevelaken (Gold.) ds. D. Th'. Keek, te Zuilichein! en Nieuwaal. Ger. Kekken. Aangenomen het beroep te Emmer- Compascuum door den heer J. F. Schaaf- sma Jr., cand. te Grootegast (Gron.), die voor Boven-Hardinxveld heeft bedankt. Bedankt voor het beroep to Dprdrecht Paardensport. „Onze Paarden" schrijft: Zooals bekend, is door minister Nelissen een wetsontwerp ingediend, waarbij alle spel op de courses is verboden. Dit wets ontwerp zal. naar wij vernemen, reeds in de volgende, maand in de afdeelingen van de 2e Kamer worden onderzocht. Typografen te 's-Gravenge. In de gisteravond gehouden bestuurs vergadering van de afd. Den Haag van den Alg. Ned. Typografenbond is beslo ten, de verschillende besturen der aldaar gevestigde typografische vereenigingen op Dinsdagavond a.s. uit te noodigen, ten oindo te bespreken, gezamenlijk dc door den 's-Gravcnh'aagschen Patroonsbond aan te bieden loonregeling niet te aanvaarden en de gedragslijn vast te stellen voorde te voeren actie. De 's-Gravenh'aagsche Typografen-Ver- eoniging „Pradentia et Caritate" heeft, tjaar aanleiding van een loonregeling, in gediend door den Ned. Drukkersbond, de volgendo motie aangenomen: „De Vcreeni- ging, enz., gelezen hebbende de door don Patroonsbond, afd. 's-Gravenhage, ontwor pen loonregeling; gehoord de verschillende besprekingen dienaangaande, verklaart dat product van paxroonswillekeur teneenen- male onaannemelijk voor de typografen, daar deze loonregeling, ontworpen door patroons zonder de organisaties daarin te hebben gehoord of gekend, blijk geeft in geen enkel opzicht op do hoogte te zijn van de allernoodzakelijkste behoeften der typografen, redenen waarorri de Haagsche typografen deze loonregeling met alle hun ten dienste staande middelen niet zullen aannemen, dringt ter sterkste er op aan, alsnog deze loonregeling terug te nemen en alsdan in overleg te treden met de verschillende Haagsche Typografen-Veree- nigingen om een voor beider partijen aan nemelijker loonregeling vast te stellen, ten einde die alsnog sanctie te doen verleenen door de Kamer van Arbeid voor deDruk- kersbodrijven. Automatische telephonïe. Hot ,,N. v. N." meldt: Het vraagstuk dor automatische telephonic is sedert eenigen tijd hij liet Amsterdamsche gemeentebestuur in studie. Tiet automatisch telephonecren elke abonnó kan dan zelf de aansluiting met andere abonnés bewerk stelligen liccft vele voordeden, doch ook nadeden. Bij do cene autoriteit op tele- plioongebied weegt dit nadeel liet zwaarst en de ander verdedigt daatenlegcn weer dat voor deel der automatische telephonic. De moei lijkheid zit dus iu liet taxecren dor voor- en nadoelen. Onder do tegenstanders bevin den zich natuurlijk nog de vele leveranciers van liet tegenwoordige centrale batterij-sys teem. Te Ilildcsheim, een stad van 44.000 inwo ners, en in een wijk van Miinehen, bestaat het nutomatitsche systeem en in laatstge noemde stad is men zeer tevreden er mede. De directeur en onder-directeur der Ge meentelijke Teleplioon te Amsterdam, do hoeren Thourwssen en Van der Hurk, maken van het vraagstuk een ernstige studie, om, misschien reeds over enkele maanden daar over advies uit te brengen. Voorloopig staat dus nog niet vast of het automatische sys teem bij ons zal ingevoerd worden. Do in voering zou dan aanvankelijk geschieden voor de abonnés, die op de tweede, in aan bouw zijnde centrale op liet oude Waskaar sentorrein, aangesloten worden. Van deze nieuwe Centrale zijn de fundamenten ge reed dc bovenbouw zal ten gevolge der bouwvakstaking echter wel vertraging on dervinden. Dit jaar hoopt men evenwel ge reed te zijn. Dapperen gehuldigd. Gistermorgen werden in Hotel „Nom- mer Eén", te IJmuiden, de manschappen van den stoomtrawler „Prima Vera", die de bemanning van 't verongelukte Fnm- scho stoomschip „ïïiisbé" redde, ontvan gen door h'et bestuur van do afd. IJmui den van de Noord- en Zuid-Hollandsehe Reddingmaatsch'appij. Uithando van don heer II. de Booy,van Amsterdam, lid van 't hoofdbestuur van de Noord- en. Zuid-Hollandsch'e Redding maatschappij werd hen namens die maat schappij en namens de Zuid-Hollandsche Maatschappij tot Redding van Schipbreu kelingen onder een kernachtige toespraak een geldelijke belooning uit h'et fonds aai) die bes 1 vai sd 1 ver 'mg scl' adv 1 Bel stei den reel voo dru Bos zig Hel 1 G nig een pol zou den lijk en Sitl neu spe E de de vol gr« een E bur geb AVe onb mid li din£ niet en 1 van den E Leu géi de 1 van Niet mot T een reid aanl als zijn zek

Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 6