BINNENLAND, STADSNIEUWS, JKnnst en_Wefctiüseluij). K echtzaken. Kerk en School. Christ. Geref. Kerk. Beroepen: le Tholen ds. A. Dekkers te Anna-J acobapolder. Landbouw cn Yeeteelt. Luchtvaart. Qemengd Nieuws. twmtotiusaattatauioi&m *oxs**cusi&m ia&ssaaaaauaaa negus reeds den 23sten December zou zijn overleden, maar dat zijn dood zoo lang mog.i- lijk geheim zal worden gehouden, wijl men vreest voor biimcnlandsche onlusten. liet is zeer wel mogelijk, dat het blad van het "Vatican!! door missionnarisscn en door den pauseliiken staatssecretaris rneL kennis van zaken ingelicht is, over hetgeen in Abes- sinië voorvalt. Van het Hof. 11. M. de Koningin, II. M. de Koningin- Moeder cn Z. K. 11. de Prins stellen zich voor, op het Casino-hal in Den Ouden Doelen don 1-icn dezer tegenwoordig te zijn. liet Koninklijk bezoek aan Amsterdam. Omtrent hel Koninklijk bezoek, dit jaar aan Amsterdam, is, verneemt men, nog niets vastgesteld. Dit zal eerst geschieden nh do benoeming van con nieuwen Inuge- meester der hoofdstad. Ridderorde, liij Kon. besl. van 12 dezer is .1. Smit .Tzn., lid van den raad der gemeente Nienvv- Lekkerland, benoemd tot ridder in de orde van den Nederlaudschen Leeuw. Rechterlijke mncht. Bij Kon. besl. van 12 dezer is benoemd tot substituutgriffier bij de arrondissements rechtbank te Winschoten, jhr. mr. D. O. Feith, advocaat en procureur te Groningen. Prof. d'Aulnts. De toestand van prof. d'Aulnis de Bour- ruill is, naar Kot „Utr. Dzbi." meldt, be langrijk verbeterd. Burgemeester van Amsterdam. Bij de vele namen, die genoemd worden voor den opvolger van mr. v. Leeuwen .als burgemeester van Amsterdam, wordt ook dien genoemd van Jhr. Röcll, burgemoes- ter van Arnhem. Men seint ons thans van daar: Naar wij vernomen is bier niets be kend van besjreekingen met onzen burge meester over diens benoeming tot burge meester van Amsterdam. Dr. Kievit do Jonge en Zuid-Afrtka. De Transvaalsehe Bank- en Hnudelsver- ecniging te Amsterdam, heett gisteren aan dr, IT. J. Kiowit do Jonge, vooizitler van het Algemeen Noderl. Verbond, lo Dor drecht, een door don beeldhouwer A. \un IVouw, te Johannesburg, vervaardigd beeld toegezonden. Deze zending is geschied in opdracht van leden van het Algemeen NedetT. Verbond 'm Zuid-A Frika cm gnat vergezeld van een aldaar gemaakt geïllustreerd album, bevattende de namen der Zuid-Afriknanschc mannen, die de vriendelijke gedachte heb ben gehad, dr. Kiewit de Jonge een blijven de herinnering te doen toekomen aan den tijd, dien hij in hun midden beeft doorge bracht. Afscheid van den Burgemeester van Amsterdam. Na afloop der agenda werd gisteimamid- dag in don Amsterdamse hen gemeenteraad afscheid genomen van den Voorzitter, mr. "W. F. v. Leeuwen, die, zooals men weet, ontslag bad gevraagd als burgemeester van Nederlands hoofdstad. Onder groote stilte leest de secretaris, mr. Baöza, do volgende ingekomen mis sive voor van den Commissaris der Ko ningin in Noord-Holland aan B. en NV. van Amsterdam. „Ik hob do eer u mede te doelen, dat blijkens een bij mij van den Minis ter van Binnonlandscho Zaken ontvan gen afschrift, bij Koninklijk besluit van 27 December 1909, No. 44, op zijn ver zoek mot ingang van 16 Januari 1910 eervol ontslag is verleend aan den lieer mr. W. F. van Leeuwen, als burgemeester uwer gemeente, onder 'dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten door hem in die betrekking bewezen. „fic noodig u uit, den Baad uwer go- meen te met Kot bovenstaande in ken nis te stollen." Onmiddellijk daarop nam Kot woord de Keer Sommier, die als oudste lid namens den Raad leedwezen betuigde oVbr bel heengaan van den burgemeester. Hij schet ste in liet kort wat mr. v. Leeuwen als wethouder, maar vooral als burgemeester voor A'dam had gedaan. In de gelegenheid geweest zijnde, als wethouder dat optre den van nabij gade te slaan, betuigde spr. van de onvermoeide werkzaamheid, do groote toewijding en de zorg waarmede alles door den Burgemeester word gere geld, dio steeds getracht heeft te voor komen alles wat de moeilijkheden zou kunnen vergrooten of tot betreurenswaar dige conflicten kon leiden. Ook naar buiten tradt gij op als krachtig verdediger d.er belangen onzer stad, en als haar waar dige vertegenwoordiger, dio daarvoor geen moeite ontzag, zoo zeïdc spr., en daarin bij gestaan en krachtig gesteund door uwe echtgenoot, is Raad cn stad beide innig dankbaar en hopen, dat gij nog lang met voldoening op dit tijdperk uws levens moogfc terugzien. (Applaus.) Do hoor D o 1 r a t, als oudste wethouder, het woord voerende, oordeelde dnt de ont moedigende beschouwingen in de dagbladen en de platen, o. n. het zinkend verlaten „koggeschip", den waren toestand niet schetsen, want dan zou zeker mr. Van Leeu wen als schipper aan het roer blijven. Gedu rende mr. Van Leeuwen's wethouder- en burgemeesterschap ging Amsterdam op ver schillend gebied vooruit, hetgeen spreker met statistische gegevens betreffende handel en verkeer staafde. Verbeteringen op elk gebied luidden plaats met uw steun en uw medewerking. Al moge zuinigheid gebiedender dan ooit noodzakelijk zijn, de toekomst is geenszins ontmoedigend. Jn den biina, dagelijksclicn omgang leerden de wethouders uw vele ga ven oil i "L .«tellen, u wist op liet juiste üOgenbUk doortastend tc Kandelen. Uw bui tengewone kennis van gemeentedienst wekte steeds onze bewondering. Disput en leidden nimmer tot tweespalt. Wii zullen U missen, doch do geest, door IJ gewekt, zal in ons college voortleven. Moge gezondheid eu le vensgeluk Uw deel zijn. Dan neemt do Burgemeester het woord, waarbij alle leden van hun /.eiels opstaan. Hij dankt \oor dc waardecrendc en harte lijke woorden tot hem gericht en voor de instemming, voor zoover de raadsleden die daarbij betoonden. Hij zegt, dat aan den tijd van zijn burgemeesterschap hem aangename on onaangename herinneringen zullen bij blijven. Spr. herinnert eraan dat hij in 1907 bij zijn herbenoeming roods had gezegd dat hij zich daardoor niet voor 0 jaren verhouden achtte, omdat bij voorzag dat het geheel ver ouderd bestuur der gemeente ecu behoorlijke behartiging dor zaken belemmeren zou en dus de bestuursorganisatie belangrijk gewij zigd zou moeten worden, wilde het bestuur opgewassen blijven voor de steeds omvang rijker wordende taak, in verband met de uit breiding der gemeente-bemoeiingen. De collectieve verantwoordelijkheid van B. en W. is een logisch geiolg van het stol sel der wet, die collegiale behandeling van zaken onderstelt. Waar echter de uitbrei ding der gemeeiiLebemoeiingen hoe langer hoe meer verdcoling van werkzaamheden on zelfstandig optreden van do inclividueeie leden van het dageliiksch bestuur heeft noodzake lijk gemaakt en dus collegiale behandeling zich slechts tot een deel dor zaken moet be perken. overschrijdt die collectieve verant woordelijkheid verre de grenzen, waarbinnen zulk een verantwoordelijkheid kan worden gedragen. Voorts zegt spr.: Ik zal wel niet behoeven (e zeggen, dat ik met zoor gemengde gevoe lens afscheid neem van mijn ambt. In vele opzichten valt mij dat afscheid zwaar. Ik heb zooveel zien tot stand komen, waartoe ik min of meer heb meegewerkt, er zijn zoo vee! zaken waaraan ik gehecht, ben geraakt, ik heb zoo met en in Amsterdam geleefd, dat ik er toe gekomen ben om de Amsterdam- sclie belangen als de mijne le beschouwen. Maar de omstandigheden waaronder ik bob gewerkt zijn niet bevorderlijk geweest aan den lust om mijn ambt langer to blijven waarnemen en waat ik in do naaste toekomst daarin gooit verandering' mocht verwachten, heb ik mij volkomen verantwoord geacht, na mij l-L jaren en 4 maanden aan do Ge meentebelangen te hebben gewijd, Ion slotte gevolg te geven aan een langzamerhand ge rijpt voornemen om mijn plaats in te rui men. Ik acht dit ook in hot gemeentebelang, het welk op do/i' plaats een man eisebt mot een nieuwen kijk op de zaken en die zijn volle kracht kan ontplooien omdat hij nog de illusie heeft, dat hij onder de bestaande om standigheden met de middelen, die hem ten dienste staan, iets van belang tot stand kan brengen. rntusschen wil ik van deze plaats niet scheiden zonder eveneens te herdenken, al liet goede dat ik ondervonden heb. Geduren de den tijd, dat ik zitting heb gehad in het Dugelijksch Bestuur heb ik met een groot aantal mannen kennis gemaakt, dio ik bob loeren hoogachten en waardeeren, voor wier krachtige medewerking en steun zoowel aan deze als aan gene zijde van deze tafel, ik dank verschuldigd hen, of die mij als eer lijke tegenstanders hun sympathie niet heb ben onthouden. Spr. eindigt aldus: Van Amsterdam neem ik izecn afscheid. Al zal ik niet meer het voorrecht hebben als eerste burger dezer stad haar belangen te mogen dienen, als gewoon burger zullen die mij niet minder ter harte gaan. Amsterdam heeft ecu grootsch verleden, waai van het heden, ik heb dit kort geleden weder ervaren, nog profijt trekt. Aan dat grooUche verleden is 'nc.t huidige Amsterdam I veel verschuldigd, ook dit, dat het niets on beproefd mag laten om voor het toekomstige Amsterdam te worden wut het vroegere is voor liet huidige. Ik kan U, Mijne Hoeren, niets beters toe- uenschcn, waar ieder uwer toch Amsterdam mer is, dan dat het U gegeven moge zijn iets bij te dragen tot bevordering der ware belangen van de/e stad. I k zal mij gelukkig reket >n, wanneer zulks mij gegeven zal zijn. Op de rede volgde een kort applaus. Daar na sloot de Voorziitor de vergadering. 'V* Het Kestuur der vereoniging van hoofd ambtenaren, commiezen en met hen ge- lijkgèsteMen tor gemeentesecretarie, heeft zich met een schrijven "tot den burgemees ter gericht, waarin met een woord van afscheid dank ivordt betuigd voor hetgeen door hem in het belang der ambtenaren werd verricht. OVER SCI HE, 12 Jan. Uit een der in aanbouw zijnde panden ann de Schans alhier is hedennacht, ten nadeele van den loodgieter tl. van Langoveld uit Rotterdam, ontvreemd een rol waterleidingbuis. Gemeenteraad. Openbare vergadering van den Raad der Gemeente Schiedam, op Dinsdag 18 Ja nuari 1910, des namiddags ten 2 me. Vaststelling der notulen van do vergade ring van 7 December en verdaging van die van de vergaderingen van 21 December eu 4 Januari jl. Mededeelingcn. I ngekomen stukken. Agenda 1Voorstel van B. en W. tot hoi verke nen van een credict aan de gasfabriek. 2. Verzoek van A. Meende Dz,, om be schikbaarstelling van een lokaal \an school F, voor liet geven van een cursus aan onder wijzeressen) in illustratief teekencn. met prae-advics van B. en W, 3. Benoeming van een stembureau ter ver kiezing van 4 leden-patroons voor de Kamer "nn Arbeid voor de Bouwbedrijven. 4. Verzoek van de Coöperatieve Bouwver- ceiiighiü „Eigen Haard", tot verkoop van een stuk gemeentegrond, gelesren aan do der- do geprojecteerde straat aan de Oostzijde der 8t. Liduinastraat legen ƒ0.75 per vlerk, M., met prae-advics van B. en W. 5. Vor/ook van Th. J. Mirande, tot ver koop van een stuk gemeentegrond aan de Warande, tegen ƒ11.per vierk. M., met prae-advies van B. on IV. Eu verdere voorstellen en mededeelingcn. Gistermiddag is door don gemeenteraad aldaar benoemd tot onderwijzer le Am sterdam, de heer D. J. II. Nyessen, onder wijzer alhier. Inwisseling pasmunt. Dc Miniteler van Financiën brengt in Je „St.-Ct." no. 10, ter algemeens kennis; lo. als kantoren waar de Kederlandschc pasmunt, mils voor niet minder dan vijftig gulden \oor de zilveren en tien gulden voor de nikkelen en bronzen, kan worden ingewis seld tegen rijksdaalders, guldens en halve guldens, zijn aangewezen: tn de Nedeilandsclie Bank te Amsterdam; b. de kantoren der betaalmeesters; e. de (navolgende) kantoren der directe be lastingen en ter directe belastingen, invoer rechten en accijnzen tc Schiedam en Vlnar- dingoti. d. de (navolgende) kantoren der registra tie wuir'.wn andere gelegenheid daartoe bestaat. Koning Oedipus. Dinsdagavond, 18 Januari, zal de heer Albert Vogel in Musis Sacrum optreden ter vertolking van het beroemde drama «Koning Oedipus", van Sophocles, Belangrijke Spoorweg-werken. Do nieuwe spoorweg»erken tusschon Schie dam en Rotterdam, noodzakelijk geworden door het drukke verkeer, vooral in verband met de havonspoorweg cn liandelsterreinon op den rechter Maasoever te Botterdam, welke in Januari 1908 door de Ilollandsehe Uzeien Spoorweg Maatschappij worden aan besteed, waren in hoofdzaak de volgende lo. het maken van een geheel nieuwe aar- denbaan voor 4 sporen naast den bestaan- den spoorweg, met verbindingsbaan naar den Havonspoorweg. 2o. Verbreden en maken van aansluiting® i op en nabij de stations-emplacementen te Schiedam en Rotterdam. 3o. het malren van den onderbouw eener overbrugging van de Delfshavensohe Schia ingericht voor 4 sporen en bestaande uit 2 vaste on 1 beweegbare overspanning (rol- haseulo brug). Bovengenoemde werken weiden aangeno men door de hoeren Wicnhoven, aannemers te Den Haag en zouden September 190'9 moeten worden opgeleverd. De vordering dezer werken heeft evenwel, wat liet maken der spoorbaan betreft, belangrijke vertra ging ondervonden door het o- verschillende plaatsen wegzakken der aardenbaati, hetwelk nog niet heeft opgehouden, zelfs een gedeelte, mini 100 Meter lang, Lussclien Schiedam en dc brug over de Dclfshavctische Schic, na bij den Laanslootschen weg, dat herhaalde lijk werd opgehoogd tot 3 Meter boven het maaiveld, ligt thans weder ongeveer daar mede gelijk. Deze verzakkingen zijn oorzaak dat met liet leggen van den bovenbouw (spo ren en wissels) nog niet kun worden aan gevangen. De onderbouw van de brug voor de Delfs- havenscho Selüe, met bijkomende werken, een moeilijk werk tijdens een drukke scheep vaart uit tc voeren, ondervond, evenwel geen belangrijke vertraging omdat de boven bouw, bestaande uit vier rol bascule bruggen voor enkel spoor, vier rechte vaste bruggen voor enkel spoor en een scheeve vaste brug voor vier sporen met wachthuis, jukken en bevvügingsi urichting, geregeld kon worden af gewerkt en zijn voltooiing nadert. Het is een schoon bouwwerk op 't gebied van bruggen bouw, en door vermeerdering dor doorvaar ten en doorvaartshoogte, alsmede de verrui ming van het vaarwater, zal een belangrijke zeer gewensclito verbetering voor de drukke scheepvaart daar tot stand komen. Genoemde bovenbouw voor dc spoorweg brug werd aangenomen door do heeren if. Kloos en Zoon, tc Kinderdijk. De llavenspoorwegworken met do handels- terreinen op den rechter Maasoever te Rot terdam zijn in dit tijdsverloop ook belangrijk vooruitgegaan. Voor de bediening van ge noemde handelsterreinen en havens is een groot spoorweg-emplacement met de vereisch- te inrichtingen aangelegd, aanvangende bij de Ruigoplaatbnig tot voorbij de Parkhaven. Deze werken zijn door de gemeente Rotter dam aangelegd en geven door een verbin dingsbaan gemeenschap met len Ilolland- schen Spoorweg nabij de brug >ver de Delfs- li&vensclio Sciiie. Een aardige reclame bedacht een welbe kende firma te dezer stede, welike om bijzon der dc aandacht op zich te vestigen, een prijsvraag uitschreef, waarvoor fraaie prij zen beschikbaar gesteld werden. Onzen lezers zal het niet moeilijk vallen de oplossing te vinden, als zij slechts opmerkzaam de ad- vcrtenlierubriek van deze en andere dagen blijven volgen. Gistermiddag is door de nolitie in bewa ring gesteld een drietal jongens, die zich schuldig zouden gemaakt hebben aan dief stal van kaas, ten nadeele van schipper On verwacht, liggende met zijn vaartuig in de Voorhaven. Gisteravond zijn zij na verboot weer ontslagen. Bij T. Mastenbroek, Maashofje 20, zijn 2 vaarboomen "terug te bekomen van 8.75 M lengte, die in de Maas zijn opgevischt. Hedennacht zijn door de politie aange houden drie personen die elk een zak cokes vervoerden, welke zij naar zij beweerden zouden hebben gevonden op den openbaren weg aan de Noord vest Zij zijn heden na verhoor weer ontslagen. De 15-jarige J. do Groot, werkzaam bij de firma Vogolei, aan de Wjestvest, had he denmorgen omstreeks 8 uur het ongeluk, met de hand tusschen het vliegwiel van den motor fe komen tengevolge waarvan de pink dier hand ernstig verwond werd. Hij heeft zich onder geneeskundige behan deling gesteld. AGENDA. 13 Jan. Tivoli Schouwburg 8 u. Kon Ver. Ned. Toon. Veertig. 13 Gr. Doelezaal, Rotterdam, 8 u. Utr. Sted. Orkest. 14 Groote Schouwburg, 8 uur. Nieuw jaarswensen. Het Donkere Punt. 14 Tivoli Schouwburg, 8 uur. Rotterd. Volkslooneel, De Bedelaarster. 15 S. O. V. 81/2 uur. «Adelphismus". Kopperfeest. 15 Groote Sehouwb., 8 uur. Edmunds Wiener Oper. Ens. Der Grat von Lu xemburg. 16 ik Groote Sehouwb., 8 uur. Edmunds Wiener Oper Ens. Die Geschiedene Frau. 17 Amicilia, 7i/2 uur, V. P. N. Lezing door J. A'. M. Hannik, met licht beelden. 17 Musis, 8 u., Mannenzangvere&n. „Zang en Vriendschap". Uitvoe- ring. 17 h Groote Schouwburg, 8 urr, Rott, Toon.gez. Margaretha Gamier. 18 Gemeenteraad Schiedam, 2 uur. 18 Musis. 8 uur. Albert Vogel. Koning Oedipus. 19 s Groote Schouwburg, 8 u. Tournée intern. La femme nue. 20 S. .0 V., 8 u., Nat. Chr. Geh'. Ontli. Vereen. Zang- en. Muziek avond. 24 Gebouw Spoelingvereen., 8 uur, „Schiedam Vooruit". Ledenverga dering. 25 Evang. LutK. kerk, 8 u., Uitvoe ring Gemengd Dubbel-kwartet. 29 S. 0. V. 8 uur. Uitvoering Gymna- stiek-vereeniging »Thor", onderafd. van het Volkshuis. 1 Febr. Gemengd Koor. Das Lied vonder Glocke, orator, van Max Bruch. 3 Volkshuis, Rotterd. Tooneel, dir. Van Eijsden. Te Rotterdam eiken avond Circus Variété Pflaging en Casino, Coolsingel. Van vergaderingen, bijeenkomsten, con certen, vermakelijkheden, e. d. g. verzoeken wij steeds geregeld tnededeeling, opdat wij die in onze agenda kunnen opnemen. Tooneel. Coqiielin Ainö's testament, dat te Londen bij mr. Gilbert Ellis Samuel berustte, is thans geopend. Tot executeur is benoemd Gusitave Corpiolin, de jongste broeder, die 0. a. de volgende legaten heeft uit le betalen: 200.0O'O ii'. aan het tooneelspelers-asyl Pont aux Da mes, 100.000 fr, aan Coqueiin's nichten Mario Magnard en Jeanne Trefouel, 100.000 fr. aan zijn trouwen bediende Gillet. Gustavo Cocpteliu krijgt 50.000 fr, Dc Gambetta- Kiistc is nagelaten aan Coquoün's vriend Eugène-Etienne, terwijl bibliotheek en schil derijen-verzameling aan Coqueiin's zoon ko men, die ze bij zijn dood aan Pont aux Da mes moet afstaan. Heden, Donderdag, zou voor do Rotter- damsche Rechtbank behandeld worden do inbraak in liet café-restaurant van do Zuid- Ho.ll, .Electrische Spoorwegmaatschappij, pachter do heer Roos, in den nacht van 9 November j.l. Bij dezen inbraak werden vier inbrekers op heoterdaad betrapt, toen zij bezig wa ren do brandkast ,to forceeren. Drie van hen ontkwamen echter, doch do vierde, do bekende inbreker Th'. J. Wijnen, pit Amsterdam, werd gearresteerd. JVijnen zon zich heden ,te verantwoor den hebben, doch' wegens ziekte van don beklaagde is do behandeling dezer zaak vocr onbepaalden lijd pitge'stcld moeten worden. Naar men beweert, liecft Wijnen n.l, een vergeefschc poging gewaagd, uit het huis van bewaring te Rotterdam, waar 'hij is opgesloten, te ontsnappen, en moet hij zich daarbij zoo verwond bobben, dat bij lieden niet voor de rechtbank kon ver schijnen. Zedenmisdrijf. Het 0. M. bij de Haagscli'e rechtbank vorderdo heden na behandeling dor zaak met gesloten deuren tegen P. van E,, ge. wezen onderwijzer le 's-Gravenhage, we. gens het plegen van onzedelijke hande lingen met aan zijn zorg toevertrouwde min derjarige vrouwelijke leerlingen negen maanden gevangenisstraf. Belo.ngrijke ijzerdiefsi allen. Voor de Amsterd. rechtbank werd heden voortgezet dc behandeling der strafzaak L. Polak, AI. Pressor, D. Zeeman en A. Zure!, beschuldigd van diefstal eener partij ijzer, groot 7000 K.G., ton nadeele van den ijzerhandehinr AL S. Springer, wiens opslag plaatsen aan dc overzijde van het KT geves tigd zijn. Eenigc getuigen worden nog ge hoord. liet O. M., waargenomen door den subst. officier van iustiCic, mr. J. Bruyn, requireor- do tegen Polak, Pressor en Zeeman, we gens diefstal, togen ieder 3 jaren gevange nisstraf cn togen Zurel, wegens heling 2 jaar gevangenisstraf. Pressor kreeg een zenuwtoeval en moest door de rijkspolitie weggedragen worden. Vonnis over 14 dagen, Ned. Uerv. Kerk. Beroepen: te Rottcvallo ds. P. Beijer, te Sebaldeburen. Oud-Gereformeerde Kerk, Beroepen: te Grand Rapids (N.-Ame- rikti) ds. J. R, van Oordt, 1e Middelburg. Met »Stct" (no. 10) zijn verzonden de wijzigingen in de statut van de «Onderlinge Omslag Risico Vereeniging van den Algemee- nen Nederlandschen Zuivelbond, federatieve vereeniging van bonden van coöperateve Zuivelfabrieken", thans genaamd «Onderlin ge Rjsico Vereeniging van den Algemeenen Nederlandschen Zuivelbond, federatieve ver eeniging van bonden voor coöperatieve Zui velfabrieken'', te Utrecht. Olieslaegers in Oran, Olieslagers, de bekende Belgische motor- wielrenner, die op het oogonblik te Oran vliegt, voerde Dinsdag een vlucht uit met ceu Blériotniachine, waarbij hij over de stad Oran vloog. Hij steeg om 10 uur op en maakte een ommegang boven het vliegterrein, waarna hij richting nam op de Algerijnsclie hoofdstad, waarboven hij in verschillende richtingen bleef vliegen, op een hoogte van 150 meter, tot groote verbazing der inwo ners. De vlucht duurde 54 minuien. De geschiedenis der aviatiek in cijfers. De „Commission aerienne mixte" van de Fransehc Aéro Club heeft een inderdaad kranig werk volbracht. Zii heeft de geschie denis der aviatiek in cijfers gebracht., een resumé gemaakt Van alle sinds 1900 officieel volbrachte vluchten. Een enorm werk, waar mee deze commissie allen, die belang stellen in de aviatiek en dat zijn er ook hieT te lande duizenden een grooten dienst heeft bewezen. Uit deze lange lijst van records krijgt men inderdaad een goed overzicht van den enormen vooruitgang der aviatiek in de laatste jaren. Gual men eens na, dal op 2 Nov. 1900 te Bagatelle Santos-Dumont 21 2/5 sec., een vlucht, die toentertijd als iets prodigieus gold, ,in de lucht bleef, nn vergelijkt men, dat met Henri Farman's ver richting, die op 3 November 1909, dus drie jaar' later, 4 uur 17 min. 53 2/5 sec. aan één stuk vloog, dan staat men toch werkelijk ver steld over hetgeen in zulk '11 korten lijd be reikt is, 12 November 1900 legde Santos Dumont een afstand van 220 M. af men stond perplex op 3 November 1909 legde H. Earmu.11 een afstand van 234 K. AL 212 Af., aan één stuk af. Dan bestaan er nog records voor luehb schepen met passagiers aan boord. Op 3 Oc tober 1908 (Auvouii's) bleef Wilbur Wright met den bekenden sport-redactcur van de „Figaro", Frantz Rcichel, aan boord, 55 min. 33 3/5 sec. in de luehfc en zeven dager, later dezelfde avlatcur met den beer Paul Painlevè aan boord, 1 uur 9 min. 45 315 sec. Dien dag werd ook de grootste afstand ooit door een luchtschippcr, vergezeld van een passagier, afgelegd, nl. 58 K.AI. De afstamming van het Nederl. volk. Voor hot Kon. Aardrijkskundig Genoot schap trad gisteravond in do Arti-zaal van het Zuid-Holl. Koffiehuis als spreker op do heer If. J. JCollewijn, met een voor dracht over: „Do afstamming en het karak ter van het Nedorlandsclie volk". Spr. wees er op, dat het met een voï's ging als met een bepaalde familie, waar voor een stamboom vervaardigd moet wor den men gaat in dat geval tot een bepaald 1

Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 2