Dit miner tóaat uit BRIE Halen. Eerste Blad 63ite Jaargang, Zondag 23 Januari 1910 No. 13210 de paeaddn. Deze courant verschijnt 3 ag el ij Es, mot uitzondering van ZorT-tfn Feestdagen. Prijs per kwartaal: Voor Schiedam en Vlaardingen fl. 1.25 franco per post.fl. 1.65. Prijs per week": Voor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Ad verten tiën voor het eerstvolgend nummer moeten Hes middags vóór een uur aan het bureau bezorgd zijn. Bureau: Lange Haven No. 141 (hoek Korte Haven)'. Prijs der Advertentiën': Van 16 régels fl. 0.92; iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cent per regel. Groot'; letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hiervan :.ijn gratis aan het Bureau te hekomen. In de rmmmerS; die Dinsdag-. Donderdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Interc. Telefoon voor de Redactie No. 123. voor de Administratie No. 103. BUITENLAND, Schiedam, 22 Jan. 1909. Het Verre Oosten. Het antwoord van Japan op h'et voor stel van den Amerikaansch'en minister Knox over do neutraiiscering dor IJ and- sjoerijsch'e spoorwegen, is gistermiddag aan den Amerikaanschen gezant te Tokio over handigd. De inhoud ervan is niet mede gedeeld, maar uit de beste inlichtingen blijkt dat in het zeer korte antwoord be- shst wordt geweigerd de neutralisatie-voor stellen te aanvaarden, om vcrschiilonde redenen, maar voornamelijk omdat er geen enkel voordeel in schuilt, noch voor Ja pan, noch voor China, en dat zij de han delstoestanden in Mandsjocrije, daar Japan zich strikt houdt aan de bepalingen be treffende de open deur en de gelijkheid van alle landen voor den handel, niet zouden wijzigen. Men gelooft, dat hot ant woord, in vriendschappelijkcn geest opge steld, geen argumenten voor de weigering bevat. Ook het antwoord, gisteren door den Russischen minister van hui tenia ndscho zaken aan den Amerikaanschen ambassa deur te Petersburg aangaande deze kwes tie overhandigd, bevat een besliste wei gering der Amerikaansche voorstellen. De Russische regecring geeft daarin do verzekering van haar vasthouden, aan do beginselen van do handhaving van de in tegriteit en souvereiniteif van China en van de politiek der open deur en van ge lijke rechten voor den handel van alle landen in Mandsjoerijc, maar spreekt te vens de overtuiging uit, dat deze begin selen in geen enkel opzicht bedreigd wor den. De nota geeft daarna do overwegingen aan, die hebben geleid tol dc afwijzing van de Amerikaansche voorstellen. Wat do iaternationa usee ring van de thans in Mandsjocrije bestaande spoor wegen betreft, wordt er in de eerste plaats op gewezen, dat het een schonding van de belangen der Oost-Chineesehc spoor wegmaatschappij zou zijn, wanneer men haar zou noodzaken op het oogenblik haar rechten op te geven. Verder wordt gezegd, dat deze lijn don hoofdweg vormt voor de verbindingen van Rusland met het Verre Oosten. Rusland heeft derhalve ook belangrijke, financieele verplichtingen voor de exploitatie van de lijn en ten slotte biedt het .voorstel, ook beschouwd van een zuiver financieel stand punt, geen blijvende waarborg, dat bij een Roman naar het Engelsch van HORACE ANNESLEY VACHELL. 113 Esther maakte een afwijzend gebaar en Sa brina lachte en haalde haar schouders op. Hj merkte al gauw dat haar vriendin zich tegen haar beginselen verzette on haai' eigen wil doordreef. Juffrouw' Willet, dc hospita, moest do antimacassors wegnomen en het moeste van de wandversiering en haar meu bels, natuurlijk niet dan onder protest en met allerlei tegenwerpingen. Miss Yorke, zoo zei ze tegen haar man, was een echte dame maar naar Sabrine keek zij zeer argwanend. Een tooneelspeelstorZoo nocirdu zij zich zelf. Sabrina, dat moest de hospita toegeven, jmd voor Esther do kamers gel uurdmaar •et was ook Sabrina gewo die dc liiurr van do kamers zoo Jaag had Men te krij gen, als liet maar eonigszins mogelijk was ;>Ik kan niet slapen, als ik daaraan denk," zei de hospita tegen haar man. ton week later waren voor do hamen van ts Jiers kamer twee groote bakken, gevuld met roodo geraniums. Nummer 11 viel daar door op in de vuile straat. »Wie betaalt dat?'/ vroeg Wilier. sjZij betaalt 't alles betaalt zo dade lijk. Je denkt locli niet üEon meisje als zij kan dat niet doen zon- oer dat iemand zei Willet. R 7,nl niet toelaten, dat zij hoeven ont- olf» w,u' j,n''in Ruis in opspraak zou b'rcn- Sen> zei zijn vrouw. nieuwen stand van zaken volkomen bevre digende resultaten zullen worden bereikt. De Russische regeering behandelt ten slotte het Amerikaansche voorstel om met Russisch kapitaal latere spoorwegonderne mingen van een internationaal syndicaat in Mandsjoerijc te steunen en verklaart, dat zij zich' voorbehoudt om later haar houding ton opzichte van ondernemingen van dien aard te bepalen. ENGELAND. Na dc verkiezing van gisteren was de stand hedennacht: 184 unionisten, 157 li beralen, 31 arbeiders, 58 nationalisten. De unionisten winnen 82 zetels, de liberalen 9, de arbeiders 1. Minister Pease, de liberale whip (partij1-, secretaris) is gevallen te Saffron, de libe rale zeepfabrikant Lever heeft te Harwich de nederlaag geleden. De verkiezingen in de graafschappen toonen heslist voordeel voor de unionisten, naar men zegt is dit gedeeltelijk gevolg van de landelijke stemming ten gunste van tariefhervorming, oppositie togen de socia listen, henevens van do algemeene gezind heid der landelijke kiezers voor de conser vatieve beginselen. Met voldoening wijst men op het uiterst kleine aantal incidenten, welke zich hij dezen toch bijzonder opgewonden verkie zingsstrijd hebben voorgedaan. Op de kleine lijst staan de rumoerige Ieren vooraan. Te Belfast hebben 54 kie zers, die voor anderen wilden stemmen, opschudding veroorzaakt en worden gear resteerd. Te Gordon in Berwickshire (Schotland) zijn twee auto's, dio kiezers aanbrachten, in hotsing geraakt en de heer Dick Lau der werd gewond. Ken fanatiek clergyman te Plumstcad, dio zijn getrouwe parochianen had uitgc- noodigd, een Te Dcum hij te wonen, omdat het don Alm .oblige had behaagd de socia listen en all andere aterlingen, die van Plumslead oen liberaal district wilden ma- kon, de nederlaag te laten lijden, kreeg van zijn superieuren een krachtige terecht wijzing, Te Newmarket heeft een opgewonden menigte do ruilen van de liberale sociëteit ingeworpen. Van ernstiger aard zijn de beschuldigin gen, die Sir Henry Norman, onder-secre taris van de Posterijen, in het huidige Ka binet een gevallen liberaal candidaat te Westminster, zijn tegenstanders in 'n open brief naar hel hoofd slingerde. Hij beweert, dat pachters van hun boerderijen werden af gezet, omdat zij hun voornemen te ken nen gaven voor den liberalen candidaat te stemmen. Aan verschillende zijner partijgenooton werd in hot publiek geld aangeboden, wan neer zij op zijn tegenstander wilden slenv „Wat je doen moet is, dat je /Jet dat je je huur krijgt," hield de voorzichtige Willet vol. „En als er ecu heer 'bij haat* thee komt drinken dan moet je zorgen dat je et' voor betaald wordt." „Nu, de thee laat ik nog daar, maar als er een jongmensclt bij haar komt eten nu, dan zal hij mij dat betalen. Ik laat mij niet beetnemen, zooals anderen in de straat." Maar er kwam niemand theedrinken of eten, behalve Sabrina. Een maand verliep vóór dat Snhirna over Harry hoorde spreken. En er zou misschien heeleniaal niet over don paladijn gesproken zijn, als hij geen brief had geschreven waarin hij Esther voor de vijfde en laatste maal ten huwelijk vroeg. „Ik heb reden om te gclooven (zoo schreef hij), dat mijn oom mijn salaris zal vei'hoogcn. Zijn tweelingen hebben geen ma zelen gehad, maar tegenwoordig sterven kin deren als muggen in do hondsdagen. Maar ik bob jouw toestemming noodig om aan lietr. te schrijven, en hem de zaak voor te leggen. Itij is geen kwade man en hij moet wat sympathie voor mij gevoelen, als lüj aan mijn plannon denkt. Tlif zelf was acht-en- vijftig toen hij zijn vrouw trouwdeIk amu seer mij hier slecht tengevolge van jo stijf koppigheid. liet maakt mij zeer bedroefd, io moeten denken dat jij nu in Bloomsbitry bent, terwijl wc zoo gelukkig hadden kun nen samenzijn. Ik veronderstel dat je nu armoedig leeft van krentenbrood en melk. In elk geval zou ik Camber willen schrij ven dat wij geëngageerd zijn en zoo spoedig mogelijk willen huwen. Dan kan hij Van zijn kant doen wat ik noodig heb, als hij ten minste fatsoenlijk is. Misschien zal het dan men. Norman belooft aan deze feiten ge volg te geven. GEMENGDE MEDEDEELINGEN. F r a n kr ij k. Minister-president Briand heeft gisteren in do Kamer een knappe, liandige en ge matigde redevoering gehouden over den schoolstrijd. Het was naar aanleiding van de interpellaties over het openbaar onderwijs. Zijn meening was, dat men niet moet trachten het onderwijs,» gegeven vanwege den Staat, tc persen in een formule. „Ik had mij kunnen voorsteilen," zeide de minister, „dat de sprekeiB van de rechterzijde open- liartig zouden verklaren, dat zij het recht van den staat om onderricht te doen geven, niet meer erkennen sedert- Iverk en Staat ge scheiden zijn. „Ik heb de eerste aanleiding gegeven tot het conflict en daarna woorden van toena dering gesproken. De kerk hoeft daarop met oorlogskreten geantwoord. Er zijn ka tholieken, die den twist aanstoken, die naar iets ander streven dan naar vrijheid, en niet willen dat er vrede zal heersehen in het land, daar zulks aau het gelukken 'hunner pogingen in den weg zou staan." Briand verklaarde verder, dat de thans gevoerde strijd gevoerd wordt volgens een vooraf opgemaakt plan van den vijanden der republiek on hij kwam op tegen de beschul diging, dat de meerderheid misbruik zou maken van haar macht. De bisschoppoi. zijn lichtzinnig tc werk gegaan, zij zien dat thans zoo duidelijk in, dar een aantal hunner reeds restricties maakt. v „Nooit", zoo zeide Briand verder, ,,is aan de katholieken stelselmatig een recht vaardige behandeling onthouden en nooit za! zij hun onthouden worden, maar de re. georing is vast besloten de onderwijzers te verdedigen tegen ongerechtvaardigde aan vallen." De Fransche Senaat heeft naar de leger- commissie verwezen oen voorstelHumbert, dat de bij het leger in het moederland inge deelde gevaarlijke nppachcn naar de Afri- kaansche strnfhalnljons verwezen wil zien. Humbert zegt in zijn toelichting, dat de tegenwoordige toestand een gevaar Voor het publiek oplevert en dat men daarom niet mag wachten tot de wijziging van dc militiewet. Duitschland. In een telegram uit Berlijn aan de „Mün- ehener Neucsto Nachrichtcn" heet hot, dat de.rijkskanselier von Belhmann Tlollweg zijn ambt moede is. Hij zegt, zich overwerkt te hebben en beschouwt het kanselierschap als een zeer ondankbaar ambt. ITij zou niets liever willen dun zijn post zoo spoedig moge lijk neder tc leggen. Dit bericht is tc meer opmerkelijk, daar het Münchener blad over zaken van Duit- sche binnenlandsche politiek doorgaans goed ingelicht is; ook is het niet de eerste maal, dat het gerucht, als zou von Bethmann-IIoll- weg wenschen af te treden, de ronde doet. wel gelukken dat hij mijn salaris verdubbelt on het zou mij niet verwonderen als mijn broeder daar een handje bij hielp. Zij heb ben elkaar te Cowcs ontmoet, waar men ab soluut niet anders doet dan over andermans zaken praten. En nu dit nog. Op gevaar af dat je mij zeer onbillijk zult noemen, zeg ik je, dat, wanneer jc nu weer „neen' '.egt, ik dat dan zoo za! opvatten, dat liet voor goed uit is tus- riien ons. Ik wil je hebben, zooals je nu bent, lieveling, niet zooals je over drie jaar zult zijn, als je succes zult bobben, wat, sta mo toe het te zeggen, toch erg twijfelachtig is. En waarom zou je nu een plaats gaan veroveren tusschcn die onbetcekenende too- neelspelcrs?" Een postcriptum volgde dan nogJk bob aan gewicht verloren door je handel wijze." Dal postscriptum had Esther bijna vortec- deixl. Toen zij zich voorstelde dat haar Harry daar mager en bleek alleen rond zwierf langs het strand te Ostnode, toen moest ze inwendig wcenen, hoewel geen tra nen in haar oogon kwamen. Zijn brief kwam bovendien juist op een oogenblik dat de be koring der nieuwe levenswijze zeer vermin derd was bij Esther. Enkele dagen was Mi randa veel scherper geworden en vinniger bij hot onderwijs. Langzamerhand, maar steeds duidelijker, was Esther gaan inzien wat het grooto ver schil was tusschcn een amateur met zekeren aanlog en dc beroepsartist, en zij begon to begrijpen, wat het eigenlijke karakter was van den weg, dien zij. besloten had te gaan volgen zij had ook ingezien hoe zeer velen Roemenië. Door de Kamer is onlangs een wet aan genomen, waarbij op staking zware straf fen worden gesteld, en die bijzonder im populair is bij de arbeiders, Om togen de aanneming van deze wet, die Donderdag j.l. in werking getreden is, te protesteeren, bereidt het spoorwegpersoneel een alge meene staking voor. Zondag worden over het geheele koninkrijk protestmeetings be legd, terwijl aan de regeering een memo randum gezonden is, om de intrekking van de gehate wet te verzoeken. Met de vakvereeniging der spoorwegbeambten ver klaren zich ook andere bonden van ar beiders solidair. Griekenland. Tusschen den Militairen Bond en de verschillende politieke partijen worden on derhandelingen gevoerd over het. bijeen roepen eener nationale vergadering. Men neemt aan, dat de koning de bijeen roeping der vergadering zal toestaan, in dien de politieke partijen de onderwerpen afbakenen, waarover beraadslaagd zal wor den. Weliswaar is de tegenwoordige re- geering het plan niet gunstig gezind, maar waarschijnlijk zal zij niet in staat zijn, het hoofd te bieden aan den drang der liga en der vereenigde partijen. De eerste maatregel, die op de hijeen- roeping der nationale vergadering zou volgen, is de formatie van ec-n coalitie kabinet. Als een der voornaamste voor réden, aan het bijeenroepen van 'n der gelijke vergadering verbonden, wordt de omstandigheid beschouwd, dat niet beslist behoeft te worden over de mogelijkheid der toelating van de Kretenzer afgevaardigden tot het Grieksche parlement. Yeroenigde Staten. De bondsrogeering zal, naar aanleiding van de antitrustwet, een gerechtelijke ver volging instellen tegen do zgn. BecTtrnst, waarvan het hoofdkwartier te Chicago js gevestigd. Naar aanleiding van de hooge vlecsch- prijzen is het vleesch te Cleveland geboy cot! De beweging heeft zich snel over"het land verspreid en tal van r.rsonen heb ben beloofd in 40 dagen geen vleesch te eten. Nog steeds is de dreigende spoorweg» staking niet van de lucht. Donderdag zijn te New-York de vertegenwoordigers bijeen gekomen van 32 spoorwegmaatschappijen. De eischen om loonsverhooging en korto ren arbeidsduur, (door 200.000 spoorweg» op dien weg tevergeefs een betrekking zoch ten. Sabrina, die toch zonder twijfel groot talent had, kon zelfs geen herfstengagemenc krijgen. Zij sclueef ccn groot aantal brieven naar tooncelspclcrs en schouwburgdirecteu ren, zc adverterde in ,,The Era", zij --.rsieet veel aan haar schoenen door van het eene bureau naai' het andere te loopen, maar ner gens kon men haar gebrtiiken. In die dagen kroeg Esther respect voor eigenschappen van Sabrina, die haar ontbraken. Sabrina bleef moedig en liet zich niet door Jen legcnslug ter neer slaan. Esther, die zelf nooit onder vonden had wal zoo iets beteekende, noem de het „de lijdenskelk tot den bodem ledi gen". Maar zij vermoedde niet hoe moei lijk clat was. „Miranda is erg kortaf den laatsten tijd. Wal moot ik daar eigenlijk van donken." „Ik denk, dat zij te veel stout drinkt, als do thermometer op 70 graden staat in dc schaduw." „Maar Sabrina zij noemt mij een domkop „Dat ben je ook." „Een verschrikkelijke domoor!" „OM. kom zoo slecht heb je hot toch niet gemaakt." „Ik heb in haar oogen gelezen wat zij be doelde, in haar kleine, scherpe oogen." „Nu, als er dan een gelegenheid komt om tc veranderen, doe dat. dan." „Ik zou desnoods kunnen veranderen. Temnnd heeft, mij ten huwelijk gevraagd, vroeger ook al eens en toen heb ik „Neen" gezegd." Esther vertelde nu de geschiedenis, terwijl zo op haar gemak op do divan in de kussens beambten gesteld, werden zonder .uitzon dering van de hand gewezen. De maat schappijen zijn echter bereid met de vak- vereenigingen der arbeiders in onderhande ling te treden. Niet zonder reden verwacht men thans een wijdvertakte staking. De eischen om loons verhooging, door de be ambten gesteld, bewegen zien tusschcn do 10 en 100 o/o. Nicaragua. De Nicaraguaansch'e generaal Medina, die bij het begin der onlusten twee bur gers van de VereenigJc Staten, welke zich bij de opstandelingen hadden aangesloten, liet terechtstellen, is voor het gerecht ge daagd. China. De Morning Post" verneemt uit Shang hai, dat de vertegenwoordigers der provin- ciale raden, die op het oogenblik te Peking bijeen zijn, gevraagd hebben ir. 1911 een parlement bijeen te laten komen. Dc Groo- te Raad hoeft een desbetreffend tot den Regent gericht memorandum echter opge houden. zoodat er nu eenige ongerustheid heersehrt BINNENLAND. Tan het Hof. Men meldt ons uit den Ilaag II. M. de Koningin-Moeder bracht heden middag een bezoek aan de tentoonstelling van artistieke photographieën, verwaardigd door den Engelseken amateur, den heer Arthur Marshall, architect te Nottingham en geor ganiseerd in do Kunrtzaal Kleykninp, Oranje straat, door het Centraal Bureauvoor Vreem delingenverkeer, met het doel een indruk te kunnen geven, op wolk een wijze ons mooie Nederland door een artistiek buitenlander wordt op prijs gesteld. Ncderlandsche Bond voor Vrouwenkiesrecht. Dr. Ivathe Schirniachei' uit Parijs, zal in de maand Februari in verschillende! plaatsen van ons land lezingen houden voor den Nederl. Bond voor Vrouwenkiesrecht. Evenals verleden jaar, zal zij niet overal hetzelfde onderwerp behandelen, maar wel staan al haar voordrachten in nauw vtrbaml met de vraact naar vrouvenkies-i recht, een guaestie, die zij door haar le ven en werken goed heeft kunnen bestu- dcereu. 1 1 Te Danzig geboren, heeft zij gestudeerd te Parijs en te Ziirich, onderwijs gegeven in Engeland, Duitschland cn Zwitserland. Sinds 1S95 woont zij te Parijs, waar zij zich met litterair werk bezig houdt, wan» neer zij tenminste niet reizende cn trek- I kende is voor de vrouwenzaak. Op verschillende congressen leerde men haar gaven on talenten waardeeren. In een Engelsch weekblad kon men dit voorjaar na afloop van het Int. Congres voor Vrou- leunde, Sabrina zat tegenover haar rechtop op een stoel mot rechte leuning. Toen vroeg ze: „Waarom vertol je mij dat?" „Omdat ik je raad wil inwinnen." ,,lk zie daar do noodzakelijkheid niet van in," zei Sabrina. „Jo zoudt mijn erva ring willen weten, maar ik zie niet in waar om ik jc die zou zorgen. Als ik je ver trouwen gewaagd had maar ik heb dat niet gedaan. Misthïen gaan wij wat te ver. Ik houd van je. En iederen keer dat ik jo ontmoet hond ik meer van jemaar kan ik vertrouwen in je stellen? En waarom stel jij vertrouwen >n mij?" Op die eigenaardige traag antwoordde Esther: ..Wat ben jo toch oen grappenmaakster „Grappennuiakster?" zei Sabrina. „Wat is dut nu voor een dwaze uitdrukking. Je ver telt mij daar belangrijke dingen. Ik zeg „be langrijk", omdat ik liet zoo vind. Maar ik behoef datzelfde tegen jou niet te doen. Waarom zou je mij vertrouwen? Wij ken nen elkander pas een paar weken." „Ik had je dit al willen vragen den eer sten dag dat wij kennis maakten." „Gelukkig dat je dat niet gedaan hebtTk houd niet van vrouwen die weinig zelfver trouwen hebben. En nu houd ik van je waarom zou ik niet kunnen zeggen." „Nu dat „waarom" doet er ook niet toe. Dat is een instinct." „Misschien. Maar ik vertrouw mijn in stinct niet erg." „Tk heb bovendien jou geheimen met ge waagd." (Wordt vervolgd.) SCHIEDAMSCHE COURANT w A

Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 1