V ENO'S EMSER-WATER H©EST®E!EZISS@ V STADSNIEUWS. 7205 5442 5453 8714 14050 6346 6560 5610 6630 260 Kunst en Weten schap. Ingezonden Mededoelingeti. HOOFDPIJN. Gemengd N iskwh. mmaawiwmrMiMU'm inu wcnkiesrecht lezen: „Do damo belast met het vertalen der verschillende redevoerin gen, won welverdiende bewondering, daar menig duister oE ingewikkeld punt tot klaarheid kwam door haar vertaling." Die vrouw met het heldere hoofd is Dr. Kathe Schinnacher. Rechterlijke macht. Bij Kon. besluit van 21 dezer is, met in gang van 1 Februari, benoemd tot kan tonrechter te Haarlemmermeer, mr: W. van Son, thans kantonrechter te Zaandam. Het barg-emeeitorschap ran Amsterdam. In aansluiting met het bericht, d.tjhr. mr, A. Itöell, burgemeester van Arnhem, zou zijn aangewezen om mr. van Leeuwen op te volgen als burgemeester van Am sterdam, vernemen wij, dat dezer dagen een conferentie heeft plaats gehad tus- schen don commissaris der Koningin in de provincie Noord-Holland, mr. G. vair Tienhoven, jhr, mr. A. Röell en mr. van Leeuwen. („N. R. Ct.") De decoratie-qnaeslio. Het weekblad „De Vaderlander" schrijft Wij moeten ons al zeer vergissen, als er nog een eereraad komt. Zijn wij goed ingelicht, dan stuit de samenstelling van den eereraad hierop af, dat dr, Kuyper do leden daarvan zelf wil benoemen, ter wijl niemand op die wijze daarin zitting wil nemen. Natuurlijk niet, welke beklaag de benoemde ooit zijn eigen, rechters? Van bevriende zijde moet dr. Kuyper zijn aangeraden, een hoogstaand algemeen geacht man in Nederland to verzoekende leden van den eereraad aan tc wijzen, de voorzitters van de verschillende Kaïner- fractiën bijv., maar dr. Kuyper zou daar van niet willen weten, en, zeker van een meerderheid aan de Rechterzijde tegen het voorstel van parlementaire enquête, de zaak nu maar willen laten doodbloeden;. Onze zegsman verzekerde ons tevens, dat er geen sprake van is, dat dr. Kuyper er aan zou denkon, zich uit hot politieke leven terug te trekken, maar dat hij, ge steund door de antirevolutionaire fractie, slechts op het eindbedrijf, in casu het af stemmen van de parlementaire enquête, wacht, om zijn plaats au premier plan te hernemen, zich weinig storende aan min aangename bejegeningen van mede leden links of rechts. De heer E. van Dieren, arts te Amster dam, heeft eenigen tijd geleden in „De Telegraaf" eenige artikelen over de door dr. Kuyper in 1903 verleende decoraties doen verschijnen, die niet die geweldige uitwerking he"bben gehad, Welke sommi gen niet hij zelf daarvan hadden verwacht. Hij heeft ze thans opnieuw in brochure-vorm het licht doen zien. Thans is daaraan een naschrift toegevoegd, waar mede volgens sclu'ijver's oordeel gelijk hij zegt - „alle Kuyper-vcrvolgers het doen kunnen". Een verplettering, onge veer. De schrijver kan dus nu gerust zijn. Anderen zullen in diezelfde gemoedsstem ming komen, indien de Kamer het mid del, dat haar gegeven is, ter hand neemt, liet enquête-voorstel goedkeurt en aldus uit do feiten, en beëedigde verklaringen, aan den dag doet treden, dat dr. Kuyper's naam ten onrechte in verdenking gebracht werd. liet boekje van den heer Van Dieren is bij Van Holkema en Warendorf te Am sterdam uitgekomen. Onteigening voar de Waalhaven. B. en W. van Rotterdam stellen dal. 2i dezer den Raad voor, te besluiten tot den aankoop van verschillende perccelen, vallende in de onteigening voor de Waal haver^ waarvan de eigenaren alsnog het gerechtelijk aanbod hebben aangenomen. Deze bereidverklaringen betreffen 18 per- ceelen, met een totaal-oppervlakte van 0,5585 H.A., welke kunnen worden gekocht tegen een totaal-som van f 29,949.20. Daar- door klimt de totaal-oppervlakte ten op zichte waarvan overeenstemming is ver kregen, tot 238,5291 H.A., die aan de ge meente te staan komen op ruim f 1,371,000. Voor zoover tegen lijdelijk in gebruik la ten der perceelon geen bezwaar bestaat, ver zoeken B. en Wi. den Raad, hen te mach tigen daartoe over te gaan op den voet, dien dat college geraden zal oordoelen. Voor dien aankoop en de daaraan ver bonden kosten wordt door B. en W. een bedrag geraamd van f32,000, welke som zij den Raad voorstellen uit te trekken op de begrooting voor het dienstjaar 1910. Vrijzinnige Fropagandeelnb. Na het plotseling aftreden van het be stuur der Vrijzinnige Propaganda Club te 's-Gravenhage, op de algemeene vergade ring van 24 December 1909, heeft een commissie de leiding van de vereeniging op zich genomen. Daar deze haar taak thans oveneens als geëindigd beschouwt, stellen de leden hun mandaten wederom ter beschikking van de algemeene vergadering. Mocht het blijken, dat geen nieuw be stuur meer te vormen is, dan zullen zij op do a.s. vergadering het volgend voorstel indienen: „De algemeene vergadering van 28 Januari 1910, benoemt een commissie tot afwikkeling der zaken en besluit de „Vrijzinnige Propaganda Club" to ontbin den." Do hendel In blanke slatinnen en het Leger des Hells. liet Leger des lleils verzoekt ons mede te doelen, dat het bereid is Voor iedereen, dus ook voor alleen reizende vrouwen en meisjes, schikkingen te maken, waardoor zij door een officier van dat Leger in de havenplaatsen van Amerika en andere weretódeolen zullen kunnen worden ontmoet. Deze oflieier zal bereid en in sbaat bevonden worden bij aan- koniot voor haar belangen te waken en haar alle gewenschto inlichtingen te verschaffen. In bijna alle plaatsen van eenig belang in Noord-Amerika bevinden zich afdeel,ingen van het Leger des Hoils, tot welke men zich om raad en hulp wonden kan. Het is zeker van belang voor ieder-, die dit persoonlijk betreft, of wiens bloedverwan ten hierbij betrokken zijn, niet op rpis ie gaan zonder liet Ireger des [Toils te Amster dam om inlichtingen te hebben verzocht, waarbij dan dient opgemerkt to worden, dan het Leger des ITeils in slaat is de reis-routc geheel te regelen. VLAARDINGEN, 22 Januari. Bij Kon. besluit van 21 dezer is toestemming ver leend aan II. de Bordes, burgemeester der gemeente Vlaardinger-Anibacht, om tot 3 December 1915 te Ylaardingen te wonen. Telefoonverbinding Amsteidaui. „Daar de telephoonverbinding met Roiter- „drnn en Amsterdam op sommige uren van „den dag zeker veel te wcnschon Iaat, zal de „Kamer van K. en F. te Borgen op Zoom „pogingen aanwenden om nog dit jaar met „beide stel een rechtstreeksohe verbinding „tc verkrijgen, gelijk andere-veel kleinere „plaatsen in ons vaderland." Ons dacht het goed dit berichtje te dezer plaatse onder de aandacht onzer lezers te brengen. Zeer zeker zullen er velen met ons zijn, die bijna dagelijks de ervaring opdoen dat de telefonische verbinding met Amster dam totaal onvoldoende is. Verbindingen tusschen Amsterdam en hier laten bijna ge regeld een uur op zich wachten en bij drin gende gesprekken gaat soms oen hall uur heen alvorens de verbinding is verkregen. Dat een dergelijke toestand onhoudbaar is, zal wol niet nader behoeven betoogd te wor den. Hot lijkt ons dan ook wel gewenscht dat ook van hieruit stappen worden gedaan om een beteren, nan den tegenwoordigen tijd aanpassenden toestand te verkrijgen. In de godsdienstoefening der afdeeling Schiedam van den Ned. Protestantenbond -/ai morgen ais spreker optreden ds. J. van Loencn Martinet, van Bussum. Donderdagavond zal in het lokaal Korte ITaven 17 als spreker optreden ds. P. Bokma van hier. Morgen, Zondag, zal de heer F. K. Boas van Den Haag, in Jeniel, Schie, hoek Doele- plein, als spreker optreden. Ambachtsschool. De inschrijving van leerlingen voor de Am bachtsschool alhier wordt, blijkens de in dit nummer voorkomende advertentie, openge steld van 23 Januari tot 15 Februari a.s op dagen en uren in die advertentie vermeld. In verband daarmede verwijzen wij naar het stuk van den directeur der Ambachts school, voorkomende in het Tweede Blad van dit nummer, waarop wij ernstig Je aandacht van oudere vestigen. Gemengd Koor. Blijkens de in dit nummer voorkomende advertentie zal „Gemengd Koor", directeur de heer 13. Diamant, L uihoering met or kest van ,,Das Lied von der Glocke", orato rium van Max Bruch, geven, in de Officie- ren-vereeniging op Dinsdag 1 Februari a.s. Als solisten zullen, zooals wij reeds mede deelden, hun medewerking vcrlecnen de dames Joh. v. d. Linde, sopraan, Hem. Seholte, alt, beiden van Amsterdam, de her ren Jnc. v. Kempen, tenor, Ger. Zalsmnn, bas, beiden van Haarlem en mei. Anna de Groot, van Rotterdam. Aangifte van nieuwe leerlingen voor den cursus der zang-, piano- cn vioolklassen voor d, muziekschool der afd, Schiedam van Toon kunst, kan geschieden op Vrijdag 28 Ja nuari a.s. Voor nadere bijzonderheden ver wijzen wij naar de betreffende advertentie. TooBeclToorïtellingen S. 0. V. Waar gewoonlijk de concerten in den tuin niet heel veel bezoekers trekken, js het Bestuur er op bedacht geweest om dat aantal te gaan verminderen cn daar voor in de plaats iets anders te geven. Rekening houdende met de gewijzigde toestanden en lettende op de toenemende belangstelling van het tooneel, heeft het thans besloten te dien opzichte een proef te nemen door aan de leden der S. 0. V. een tooneelavond aan. te bieden, dio voor de leden persoonlijk vrij en voor de huis- genooton k f0.25 por persoon toegankelijk zal zijn; voor niet-lcden h f 1 per persoon. Deze eerste voorstelling zalmplaats hebben op 7 Februari a.s. Alsdan zal het blijspel van J. B. R Moiiere „De Schelmstreken van Scapin" worden opgevoerd door de vereeniging V. L. O. D. van Rotterdam,. Blijkt het uit een voldoende opkomst dat met deze proef aan den smaak der loden wordt tegemoet gekomen, dan is het 't voor nemen van het Bestuur om voortaan elk jaar 3 of meer dergelijke voorstellingen te geven, waartoe dan het aantal concerten in den zomer iets verminderd zal wor den. j Handelsbeweging. Graan aanvoer. De volgende staten geven een overzicht der in het jaar 1909 hier aangevoerde hoe veelheid graan, vergeleken rnct 190S en 1907. Granen ,per zeeschip aangevoerd. 1909 1908 1907 last last last Gerst 790 825 435 Rogge 193 54 Ljjnzaad 37 700 Ï30 Tarwe 275 Te zamen 1020 1579 1140 Granen per riviervaartuig van elders aangevoerd. 1909 last 1908 1907 last last Gerst Rogge Mais Tarwe Te zameri 18100 20670 24500 In het geheel aangevoerd per zee- en riviervaartuig respectievelijk 1909 190S 1907 last last last 49120 22249 25640 Van den totalen aanvoer van 19120 last werd slechts 700 jast voor Schicdamsche importeurs per feeeschip aangebracht. De aanvoer der verschillende graansoor ten, voor Schiedam bestemd, geschiedde als volgt: 1909 1908 1907 Gerst last last last per zeeschip 790 825 435 d riviervaartuig van elders 7205 8714 11050 Te zamen 7995 9539 H485 Rogge per zeeschip riviervaartuig van elders 5442 6346 6560 193 54 nihil 6400 6560 nihil nihil Te zamen 5635 Mais per zeeschip nihil riviervaartuig van elders 5453 5610 6630 Steenkolen. In 1909 werden er alhier per zeeboot uit zee .aangevoerd 53 ladingen gas- en steenkolen, tegen 73 ladingen in 1908 en 92 ladingen in 1907. Do uit die zeebooten geloste hoeveelheid steenkolen bedroeg 78.000 ton, tegen 116.500 ton in 1908 en 165.000 ton in 1907. Van de per zeeboot; hier aangevoerde hoeveelheid Engelsche steenkolen was 3000 ton voor hier bestemd, en werd 75.000 ton transito overgeladen voor elders be stemd, terwijl in 1908 6500 ton voor hier bestemd en 110.000 ton transito; en in 1907 8500 ton voor hier bestemd en 15G.G00 ton transito voor elders bestemd was. Hout. Met houtladingen kwamen hier in 1909 uit zee binnen 3 stoomschepen, te zamen aanvoerende 7966 M3. netto gezaagd hout, tegen 3 stoomschepen en 1 zeilschip met 7485 M3. netto gezaagd hout in 1908. Bij de politie zijn te bevragen 3 honden, een soort foxterrier, zwart met' wit, reu: een dito, wit met bruin, reu, en een zwart harige poedel, reu, met lederen halsband. Binnen 2 maal 24 uur niet afgehaald door den eigenaar, worden zij' afgemaakt. Geveilde en verkochte onroerende goederen Geveild 21 Januari. Notaris H. B. E. Blaisse. Een woonhuis met schilderswinkel en af zonderlijke bovenwoning en erf, Hoogstraat no. 192, met een gang, uitkomende aan de Korte Kerkstraat, groot 79 centiare, ƒ4000. AGENDA. 22 Jan. Tivoli-Sehuuwb,, 8 u. Het Nederl. Teoneel Veertig. 22 Gr. Schouwb., 8 u. Lustspielhaus Ens. Berlin. Im Klubsessel. 22 Jan Nulszaal, Rotterdam, 8 u. Gemengde Zangvereen. sllollands Lied en mej. Jaeq. Spaan (viool). 23 en 25 Jan Gr. Schouwb,, 8 u. Rotterd Tooneelg-z. Fedora. 23 Jan Tivoli Schouwb21/2 uur. Wolf- Verhey. 3e populair concert 23 Tivoli Schouwb., 8 u. Hull. Toon. Amst. 'n Wereld zonder mannen. 23 Geb. v. K. en WRotterd., 8 u Opera-Concert. 23 i> Nutszaal, Rotterd., 21/2 u. Cello recital Hans Kindier. 24 Gebouw Spoelingvereon., 8 uur, „Schiedam Vooruit". Ledenverga dering. 24 d Gr. Schouwb., 8 u. Edm. Wiener Oper. Der Graf van Luxemburg. 24 j> Gr. zaal Harmonie, Rotterdam, 8 n Orkest-vereen. Symphonia. Concert 25 Evang. Luth'. kerk, 8 u., Uitvoe ring Gemengd Dubbel-kwartet. 26 Gr. Schouwb,, 8 u. N.V. Het Too neel, De vrouw en het spel. 27 Lokaal K. Haven 17 Ds. P. Bokma. 29 S, O. V. 8 uur. Uitvoering Gymna- stiek-vereeniging iThor", onderatd. van het Volkshuis 29 Gr. Schouwb., 8 u, N. V. Het Too neel. John Glayde. 1 Fehr. Gemengd Koor. Das Lied vonder Glocke, orator, van Max Bruch. 2 Musis Sacrum. 8 uur, Geref. Zangv. »Soli Deo Gloria". Uitvoering. 3 t Volkshuis, Rotterd. Tooneel, dir. Van Eijsden. 5 Soc. deVriendsehap, 81/2 u. Jaarfeest Nederl. Bakkersgezellen-vereen. 7 S. O. V. 8 uur. De schelmstreken van Scapin, Gevonden voorwerpen, Aanwezig aan het Commissariaat van politie: portemonnaio, inhoudende pennin gen; sleutel; portemonnaio, inhoudende oenig geld en belcenbriefjos. Terug te bekomen aan de volgende adressen: ring en manchetknoop, Grims, Grofbaan 51; roeiboot, de Graaf, bosciw wachter, "Westfrankelandschê dijk; lap ka toen, v. Es, Zalmstraat 12; portemonnaio met eenig geld, v. d. Tempel, Oostsingel 124; hondenhalsband, met penning, Groe- newegen, Hoogstraat 18; zweep, Sollevclt, Groenelaan 84. tegen aandoeningen der slijmvliezen. Prijs per '/i kruik 26 cent. Elsa Mauhs. Do gevierde Rotterdamsch'o actrice mej. Elsa Mauhs, sedert eenigen tijd ongesteld, moet een vrij ernstige operatie ondergaan. Na gisteren mét Röntgenstralen onderzocht te zijn, is zij thans ter verpleging opge nomen in het Sanatorium. Het Beetliovenhuis. Naar men verneemt heeft zich in Duitscli- land een commissie gevormd, om ook daar te lande voordrachten, door Willem Hut- schenruijter over het Beetliovenhuis te houden, mogelijk te maken. Tot deze com missie behooren 0. a. onze bekende land- gonooten mej. Cornelie van Zanten te Ber lijn, en Willem Kes„ te Coblenz. Wij herinneren er aan, dat hier te lan de reeds een vereeniging „Het Beethoven- huis" bestaat, waaromtrent belangstellen den inlichtingen kinine 11 verkrijgen bij den heer Willem Hutschenruijter, Bezuiden- hout 369, den Haag. Een nieuwe komeet. Gisteravond tusschen vijf uur en half- 'zos is aan den "Westerh'emel op on geveer 19 graden van Vcnus voor het bloote oog een nieuwe komeet zicht baar geworden, met een staart van 3 ;'i 4 grader. De helderheid was die vaneen ster der le grootte. De komeet hoeft gisteravond betrekke lijk laag aan den westelijken hemel ge glansd met een rossigen gloed, welke het een ieder, die haar hedenavond tusschen vijf en halfzes heeft gadegeslagen als het weer dat tenminste toeliet - duide lijk h'eeft gemaakt, hoe vroeger de ver schijning van kometen heole volken met vrees en beving h'eeft kunnen vervullen. Een duidelijk lichtende kern wijst met vurigen schijn dreigend naar beneden. Daarboven strekt zich in noordoostelijke richting de zich verwijdende staart flauw, maar toch waarneembaar gekromd met de bolle zijde naar 't oosten. De kromming van een komeetstaart is naar men weet gericht naar de zijde, waarheen de ko meet zich' beweegt. Van de kern tot een vurigen gloed, yerh'eldert zich het glan-, zen van den staart, die brooder en daarbij aanzienlijk verlengd schijnt. Het is een schouwspel, aan den hemel, als in ons land sedert meer dan een kwart eeuw niet in diezelfde indrukwekkendheid is voorgekomen. Dat de gloed van de nieu we komeet zoo dreigend rossig is, zal wel moeten worden verklaard uit het feit dat de bezoekster vooreerst nog enkel in do avondschemering te zien is. Komt zij ver der van de zon af te staan en daarbij noor delijker aan den avondhemel, dan zal het rossige schijnsel wel in een milder wit licht overgaan. Wie de komeet wil zien, behoeft haar niet bepaald te zoeken. Hij ture, bij hel der weer, naar het Westen, als do zon schuil gaat. Het eerste, wat zijn oog trekt, is de stralende Avondster. Rechts daar van en lager hangt rosgloeiond de komeet met haar indrukwekkenden staart. Wel het opmerkelijkste van deze komeet is, dat zij reeds enkele dagen na haar ontdekking tot zoo merkwaardige ontwik keling is gekomen. Gewoonlijk toch zijn kometen, vóór zij voor het bloote oog zichtbaar komen, reeds weken, dikwijls maanden lang in observatie. Zij zijn dan ontdekt als een nauw zichtbaar vlekje op de fotografische plaat; of wol, een komeet- jager, gewapend met krachtigen kijker, jaagt onverdroten veld voor veld van den hemel af en vindt dan wel eens een ne velig lichtvlekje, dat later in lichtkracht aangroeit en zich als komeet ontpopt. Deze komeet, die door Drake tc Johant nesburg het eerst werd waargenomen, is reeds te Mexico en in Engeland door kij kers gezien. Wij hebben dus dit jaar twee kometen to wachten, die van llalley en de nieuwe komeet van Drake. Wanneer soms, na een lang verblijf in een gesloten ruimte of na een wat ,te copiouzen maaltijd, hoofdpijn intreedt, wordt die in een half uur genezen door FRANZ JOSEF-Laxeenvatcr. Een goede dosis moot koud, een half uur voor het ontbijt, ingenomen worden; men zou waarschijnlijk het geheele ontbijt niet hebben aangeraakt, als men „Franz Joscf" niet te hulp had geroepen. Bliksemsnelle Het zuiverste en zekerste geneesmiddel tegen VERKOUDHEDEN HOESTEi BRONCHITIS ASTHMA INFLUENZA KINKHOEST HEUS CATARRH ZWAKKE LONGEN AÏ.BBRT SMITH. M.S D Sc.. dc beroemd. Londensch. Khelkundlze regt .-"VüNOS BI.1KSJIMSNBU.E Hopstgs. H5ZING bessant uit zuivere lieafanddcelett ers is een byzonder uitstekend goreettnfddei tegen bronchitis, rut hm* en aüt longaandoeningen," Prys 66 ct»., 75 ets. cn FL 1,80 per flescb. Ver. krygbnar by P. J. v. d. SMAK, Hoogstraat 115, KAPPEL- HOF HOVING, Kort® Dam, te Schiedam. Bij de voornaamste Drogisten in Nederland, waat niet verkrijgbaar direct per post van de Yeno Drug Co, N. Z. Voorburgwal 230, Amsterdam, na ontvang» ran postwissel met 10 cents ver- hcoging. Graris Honsterilesch wordt door do Yeno Drug Co Amsterdam, toegezonden na ont vangst van 10 cis. yoor porto De bouwvakken Onze Amsterdam seh.6 corresp. meldt: Door de Land. Federatie van Bouwvak arbeiders in Nederland (afd. metselaars en opperlieden te Amsterdam), is heden een nieuw manifest verspreid, waarin nog maals de toestand uiteengezet wordt. Het afkeuren over het optreden der gecontrac teerde werklieden wordt uitgesproken. Een 600-tal metselaars en opperlieden zijn werkloos, het aantal onderkruipers be draagt 15 volwassenen en 5 jonges. De patroons willen vim geen conferenties of toegeven weten. Ten slotte wordt in het manifest aan de medearbeiders hun oor deel over het conflict gevraagd. De strijd duurt reeds weken; daarom dringeo de stakers aan op moreolen en financieelen, steun. Landverhuizers. Het s.s. „Statendam" der Holland—Ame- rika-lijn vertrok hedennacht naar New-York met 108 kajuits- on 316 tussch'endekspas- sagiors. Nekkramp, In do Vondelstraat te Rotterdam heeft zich bij een 25-jarige vrouw een geval van meningitis voorgedaan met doodelijken af loop. De Engelsche holenstaking Donderdag is het tot een botsing gekomen tusschen 60 politieagenten en 100 stakende mijnwerkers in het graafschap Durham, die een kolenvoorraad wilden bemachtigen. De menigte wierp de politie met stee- ncn, die vuur gaf, en zes aanvallers ver wondde. De stcenensalvo's hielden echter aan en ettelijke personen werden gewond. Het huis van den ruijndirocteur en Je kantoren worden eveneens met steenen ge bombardeerd. De overstroomingen, in het buitenland, De berichten uit de overstroomingsge! bieden in Frankrijk, luiden zeer pessimis tisch. Uit Toul wordt b.v. gemeld, dat daar op den Moezel twee personen zijn verdron ken. Vele bewoners van het Rhono-dal verkee- ren in gevaar, daar hun woningen reeds door hot water zijn meegesleept. Twee per sonen zijn reeds verdronken. Het ergste maakt het do Doubs. Deze betrekkelijk onbelangrijke rivier staat 8M. 50 hoog en uit Pontarlier aan de Fransch- Zwitscrsche grens, wordt gemeld, dat het water steeds stijgt. De vlalcto bij Bcsancon staat geheel on der water, Voujcaucourt en Montbéliard zijn overstroomd. De troepen bicden waar het mogelijk is overal de behulpzame hand, en hebben reeds verschillende bruggen afgebroken. De rivieren voeren veel dood vee en ook overblijfselen van huizen mede. Bij Lyon is de Rhöne reeds 5 meter ge stegen en stijgt nog steeds door. De Saöne stijgt langzamer. Do spoorwegverbinding tusschen Culoz cn Modane is bij Aix-les-Bains vernield. In het gehucht Leroy nabij Fontainej bloau, stortten een groot aantal huizen in een. Vijf personen werden gedood en con liental gewond. Een nieuwe dans. Parijs, waar men in velo opzichten do mode aangeeft, zegt ook hoe men dansen zal. Jaarlijks komt daar een groole verga flering ,dansautoriteitcn bijeen om te be slissen over „do" dans van het seizoen Jaarlijks behoort een nieuwe dans te wor den ingevoerd. Een lid van de vereeniging van danslecrarcn begeeft zich ieder jaar op reis, om in eenig afgelegen oord ee» clans te ontdekken, dio in Europecschgf waad als het nieuwste wordt erkend. Mc» heeft het beproefd met negerdansen er. andere exotische voortbrengselen van 4 danskunst. Zoo deden do two-step, cako walk, do matehiclie, do craquetteoJ zoovele andere hun intrede. Thans is M nieuwste de Josjiwars, uit Japan goïmpor teerd door den heer Rabaillac, die zei- veertien dagen noodig had om diens dans to loeren, welke in Japan wordt aange duid als „hot trillen van do halmen van don wind". Het zegt alles voor de won dere teerheid van do beweging der dans rossen. Men zal, om dezen dans vort Europa pasklaar te maken, wel mooi" gaan horvormen cn iets van do grl'|f| zal daarbij wel worden ingeboet, maSt'

Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 2