rimenland. ton, verplicht zich van eon vreemd" taal als voer- of werktuig van hun talent ,te bedienen. Verleden weck bijvoorbeeld, was het rno gegeven, tweemaal een waren triomf voor twee onzer landgenooten te aan schouwen. De een was do operazanger Henri Albers, de ander de concertzanger Jan Reder. Beiden zijn Amsterdammer van geboorte en hebben in het vaderland den grond gelegd voor in het buitenland voltooide studiën, die als resultaat hadden een eervolle loopbaan, welke, uitsluitend ter zake van hun aatdeg on levensoms tan digheden, voornamelijk buiten Nederland gcloopen heeft en nog loopt. Slechts van tijd tot tijd is hot hun derhalve gegeven, zich in het vaderland te doen hoorcn, en dan nog meestal in een vreemde taal. Ik verbeeld me, dat dit evenwel geen argu ment kan opleveren voor een apprecia tie, die niet in overeenstemming, zon zijn met hun artistieke verdiensten. Doch, sommige Nederlandsche muziekcritici le zende, krijg ik (wellicht"ten onrechte) een idee alsof het aan bedoelde artiston niet Igeheel en al vergeven wordt, dat ze ver reweg het grootste gedeelte van hun leven in het buitenland doorbrengen en. aldaar, uit den aard der zaken, nooit in het Ne- derlandsch van hun Ifollandschcn natuur kunnen doen blijken. Ik weet wel, dat onze groote zanger Messchaert zich eveneens in het buitenland gevestigd heeft, en dat dit ten onzent betreurd en hem een enkele maal, miu of meer, verweten wordt. Af gescheiden van de talenten, die de drie genoemden bezitten, en over welke ik hier ter /plaatse niet in een vergelijking be hoef to treden, wil liet mo echter voor komen, alsof laatstgenoemde kunstenaar dichter bij de harten der Hollander's ge bleven is dan de beide anderen. Zoo ik me niet bedrieg, moet de verklaring daar van gezocht worden en het feit, dat Mes schaert Ciermaansch is gebleven van rich ting en artistiek gemoed en dat zijn twee bedoelde kunstbroeders, door hun aanleg zoowel als door hun studiën en carrière, min of meer verfranscht zijn (zonder dat zulks evenwel in het minst aan hun va derlands h" neigingen en opvattingen af breuk heeft gedaan). Is mijn zienswijze juist, zoo is het niet noodig te betoo- gen, dat er vaak in Holland aan in hot buitenland werkende kunstenaars van Nederlandsche afkomst onrecht wordt ge pleegd, Ik zou door andere namen en voor beelden aan te halen, mijn meening kun nen staven. Doch dit is nutteloos. Tan zelf heb ik Albers en Reder geko zen, daar ik beiden, sinds jaren, te Parijs heb zien optreden. Doch de naaste aan leiding, reeds boven door mij aangeduid, tot dit schrijven, vond ik eenige dagen geleden, toen Ilenri Albers, door de .gasv sche Parijsche Pers, zonder eenigo uitzon dering, om het hardst geprezen werd voor de wijze, waarop hiji ïonio in Leoncaval lo's Paillasse gezongen heeft, bij de we deropvoering van dit werk door de Opéra Comique. Na den bekenden proloog is hem door het publiek, dat de eerste re prise bijwoonde, een ware ovatie bereid, niettegenstaande de zeer betwistbare mu zikale waarde en verdienste der compo sitie. Fauré, do Directeur van het Parij sche Conservatoire, heeft zelfs in do „Fi- gaxo" verklaard, niet te begrijpen, doos welk wonder Albers bij machte was ge weest zulk een geestdrift to wokken voor een dergelijk middelmatig werk. Na die lofrijke kritiek „on peut tirer l'échelle", of, gelijk men in goed Hollandsch zegt: die doet de deur toe. .Wat Jan Reder betreft, die een jaar of twaalf geleden zijn studies op het Pari) sche Conservatoire eindigde en in. den loop'der jaren een der eerste concertzan gers van Parijs geworden is, waarvan tal scheen, dat zijn gebruind gezicht bleeker was geworden. Hij nam zijn hoofddeksel van den kapstok, zette hot o-p en gespte zijn sabel om. Angstig sloog Ella hein gade. „Ga je naar Erich?" vroeg zij. „Ben jo onge rust?" Kurdloff keek zijn zuster met een vreem den blik aan. „Die sterke amandcllucht maakt iedere twijfel bijna onmogelijk: in dat fleschje -„as Pruisisch zuur!" zeido hij. Ella slp.akte een kreet. Ia wanhoop groep zij den aam van haar broer. „Laat mij met je meegaan! Ik wil naai- hem toe. Jo mag niet aleen gaan I" riep zij in doods angst uit. Een kwartier later stonden do drie men seden in do voorkamer van de woning van kapitein Wilkens. Mischko sloop op de teenen naar de deur wan de kamer, waai de kapitein zat, en klopte aan, eerst zachtjes, dan met regelmatige tusschonpoo- zen harder en bader. Geen antwoord 1 Het was een angstig oogenblik! De dokter klemde de Landen op elkaar, terwijl Elia bevend, een onmacht nabij, tegen de tafel leunde. Kurdloff trad op do deur toe, drong den oppasser onzacht ter zij en klopte met zijn gehandschoende vuist tegen ,de deur. „Erich doe "open!" riep hij luid. Het was doodstil in de kamer, binnen werd geen enkel teeken van leven gegeven. „Zal ik een smid halen?" vroeg Misch ko fluisterend, terwijl hem de tranen langs de bolle wangen liepen. De dokter gaf geen antwoord. Hij greep van triomfen zoowel bij Lamooreux als bij Colonne kunnen getuigen, heeft hij er verleden week een nieuwen gevierd in het Gaité-theater, waar hij naast mevrouw Lit- vinne en den tenor Gramier in de „Dam nation de Faust" de Mefistopartij te ver vullen h'ad. Zijn serenade werd gebisseerd en men kon hem met volle recht den held van den middag noemen. Aldus, elk in zijn .sfeer-, tot lievelingen van het Parijsche muzikale publiek ge worden, heeft de een zoowel als do ander hot volste recht op de waaideering der in Nederland verblijvende landgenooten, die hen slechts zelden iiooren, doch er niettemin overtuigd van kunnen zijn, dat zij zeer voel bijbrengen -tot don goeden naam van het vaderland op kunstgebied. En zij, die bovenal Jieil zien in do ver breiding en versterking van bot Neder- landsch element in don vreemde, kunnen er eveneens staat op maken, dat derge lijke landgenooten meer doen voor de' waaideering, die do Nederlanders in bet buitenland ondervinden, dm het streven do Flollandsche taal en de llollandsche ge woonten ook buiten Holland .in stand te doen blijven. i Zij, die door werkkring of lotsbestem ming buiten hun vaderland geroepen wor den, doen er integendeel het best aan, de gewoonten, levenswijze, manieren on ze den te volgen van hel land, waarin ze, vaak zonder veel geestdrift en niet zonder heimwee, verblijf moeten houden. Dit be let geenszins, dat zo dan toch, in hun hart, het „vaderland getrouwe" kunnen blijven. In elk geval zijn zo, wanneer ze door gaven of talenten van buitengewonen aard uitblinken, in zekeren zin de pionniers van den Hollandschen naam. Grootendeols wordt Nederland door do andere natiën naar hen beoordeeld. En het is een schreeuwende onrechtvaardigheid, zoowol als eon bewijs van groote bekrompenheid en aanmatiging, hun niet den lof te geven, die hun toekomt, alleen omdat ze Fransch zingen, spreken of schrijven, in één woord omdat ze met do Franscho methode en beschaving meegaan, iets, waartoe ze. in voel opzichten, gedwongen worden. JUVENIS. Statistiek van het Gevangenis wezen over het jaar 1908, Bijdragen tot de Statistiek van Nederland. Nieuwe Volgreeks. Uitgegeven door het Centraal Bureau voor de Statistiek. No. CXXVHI. Aan do inleiding van bovengenoemde publicatie ontleenen wij het volgende: De 61 gevangenissen en Rijkswerkinrich tingen, die in 1908 bestonden, waren in gericht voor een bevolking van S953 per sonen, voor welker bewaking en verple ging een personeel van 899 ambtenaren en beambten dienst deed. Laat men de Rijkswerkinrichtingen, waarin plaatsing in afzondering niet voorkomt, buiten be schouwing, dan boden de overige gestich ten gelegenheid tot plaatsing in afzonder lijke opsluiting van 3136 gevangenen of 67 o/o en in gemeenschap van 1539 per nonen of 33 o/o van de totaio capaciteit dier gestichten. In de gezamenlijke strafinrichtingen is in 1908 aanwezig geweest een bevolking van 47.500 personen (4-1.956 mannen en 2544 vrouwen), waarvan 356 of nog niet 1 in de bijzondere strafgevangenissen, 10.052 of 21 o/o ia do gewone strafgevan genissen, 31.377 of 66 o/a in de huizen van bewaring en 5715 of 12 o/0 in de Rijks werkinrichtingen vertoefden. De gemiddel de bevolking per dag bedroog in de geza- den deurknop en draaide dien krachtig heen en weer. De deur ging open, zij was niet gesloten. Binnen roes een donkere ge stalte slaapdronken van do sofa op, het was kapitein Wilkens. „Wat moet..."riep hij uit. Doch meer kon hij niet uitbrengen, want een slanke, lenige gestalte vloog op hem af, en in 't zelfde, oogenblik voelde hij twoo meisjesarmon om zijn hals. „Hij leeft, bij leef! I" riep Ella, terwijl zij schreide van vreugde. Erich was diep geroerd. „Maar Ella," lachte hij vroolijk, „waar om zou ik niet leven? Van kiespijn ga je toch' niet dood. Den heelen nacht had ik weliswaar een razende pijn en heb ik geen oog dicht gedaan, maar nu is 't veel beter. Kijk mo maar eens iaan, doch schrik niet. Met zoo'n gezwollen wang kon ik toch niet bij je "komen, lieveling. Jo zoudt me maar uitgelachen hebben 1" Dokter Kurdloff stond bij dc schrijftafel on hield een fleschje voor zijn oogen: „Dentila, Kiespijmlrappels 1" Hij ging naar do voorkamer. Do oppas ser stopte juist een roodgeruite n. zakdoek in do péillooze diepte van zijn broekzak; de sporen van tranon waren, nog op zijn trouw, nu van blijdschap glimmend gezicht to zien. „Mischko," zei de .dokter, „heb je van je leven wel eens bittere amandelen geroken?" „Nooit, dokter!" „Mischke, je bent een schaapskop I" „Om u to dienen, dokter 1" menlijke gestichten 6253 en in de vier bovengenoemde groepen van gestichten achtereenvolgens 232, 1812, 1012 on 3197 personen. Gedurende het jaar hadden in bet geheel 41.584 opnemingen in de ver schillende gestichten plaats, terwijl 41.281 personen uit do bevolking werden afge voerd. Op 31 December waren aanwezig 6S41 personen, of 1.17 per mille van dc bevolking Van het Rijk; in de jaren 1900— 1907 bedroeg dit laatste verhoudingscijfer achtereenvolgens: 1.29, 1.34, 1.40, 1.37, 1.34, 1.28, 1.19 en 1.12 per mille. Het totaal aantal ve'rblijfdagen bedroeg 2.286.852, of 48 per hoofd-; voor de bij zondere strafgevangenissen bedroeg dit laatste cijfer 238; voor de gewone 66; voor de groote huizen van bewaring 12, voor de kleine huizen van bewaring (bui ten de arrondissementshoofdplaatsen) 4 en voor dc Rijkswerkinrichtingen 205. Wat in het bijzonder de uit de vrije maatschappij opgenome bevolking der Hui zen van Bewaring betreft, kan nog wor den medegedeeld, dat deze voor 58 o/o be stond uit subsidiair veroordeelden, voor 22 o/o uit principaal veroordeelden en voor 20 uit onveroordeëiden. Van do totale bevolking konden 10,9 ®/o bij inkomst niet lozen en schrijven; het grootst was dit percentage voor do Kleine Huizen vim Bewaring, n.l. 30.6 het geringst voor dc bijzondere strafgevange nissen (3.9 o/q) en de Rijkswerkinrichtin- j gen (G.5 o/o). Tot het onderwijs werden toegelaten 4040 personen of 8.5 °/o dor bevolking; voor de strafgevangenissen was dit percentage veel grootor, n.l. 37.1 o/o voor de bijzon dere en 30.4 o/0 voor de gewone; voor do huizen van bewaring daarentegen veel klei ner, slechts 1.1 \'0. De voornaamste reden van niet-toclating tot hot onderwijs was te kort verblijf (61 o/o van de bevolking); alleen voor de bijzondere strafgevangenissen en Rijks werkinrichtingen was dit te hooge leeftijd (in de laatste zelfs 82 o/0 der bevolking). Meer uitgebreid- of vakonderwijs werd ver strekt aan 170 gevangenen, en verpleeg den, tegen 86 in 1907. 1961 gedetineerden moesten disciplinair gestraft worden; hot meest had dit plaats met de in afzondering geplaatsten, n.l. met 7.6 °/o van de bevolking der cellen, tegen slechts 2.4 o/o van 'die in gemeen schap; onder (le vergrijpen dor afzonder lijk opgeslotenen nemen de pogingen tot verboden vorstandhouding een belangrijke plaats in; ;wat bij de gemeenschappelijk opgeslotenen uit den aard der zaak niet het geval is. De minder zwaar disciplinaire straffen, die niet in toepassing van disciplinaire celstraf of sluiting in de boeien bestaan, werden in de gewone strafgevangenissen en huizen van bewaring het meest toege past, n.l. resp. 75 <y0 en 70 o/o vari 't to taal aantal bestraffingen; in de bijzondere strafgevangenissen en Rijkswerkinrichtin gen bedroegen deze cijfers daarentegen slechts 31 on 22 o/o. Van de 326 personen (waarvan 324 al leen uit Veenhuizen), die Sn 1908 ontvlucht ten, werden er 319 teruggebracht. In de jaren 1900 en 1908 werden resp. 9, 4, 4, 8, 7, 13, 10, 12 en 11 gevan genen voorwaardelijk in vrijheid gesteld kwijtschelding of vermindering van straf had in 1908 126 maal plaats. ^Op 146.483, of 7.6 o/0 van het aantal verplichte werkdagen, werd niet gewerkt, waarvan op 71.314 of 3.7 o/0 der verplichte werkdagen, wegens ziekte of lichaamsge breken cn op 10,031 of 0,5 °/o wegens gebrek aan werk. Op 77.9 o/o der arbeids dagen werd gewerkt voor rekening van het Rijk, op 22.1 o/o voor particulieren. Aan arbeidsl ooncn werd verdiend f218.677,985, of f0.12 per arbeidsdag; hiervan werd f78.904,985 als uitgaanskas bewaard en f139.773 voor zakgeld be stemd. Van de ontslagenen, na een siraf- tijd van 36 maanden, tegenover die na een langoren straftijd, hadden resp. 50 o/o tegen 3.4 o/o een uitgaanskas van minder dan f 5 en 0.2 o/o, tegen 19 o/0 van meer dan f 50, en werd van 33 o/o togen 20 o/o opgegeven, dat ze oen vermoedebijk ver zekerd bestaan hadden. Zij, wur bestaan vermoedelijk niet verzekerd was, waren slechts van ruim 1 o/0 niet tot werken in staat. Gedurende 1908 zijn, behalve de 55 ge detineerden, die naar een ziekenhuis en de 69 die naar een krankzinnigengesticht wer den overgebracht, 3644 gevangenon en vcr- lecpgden of 7.7 o/o van do totale bevol king (3450 mannen of 7.7 o/0 en 194 vrou wen of 7.6 o/o eens of meermalen onder geneeskundige behandeling geweest voor in het geheel 4628 ziektegevallen. Het aantal ziektedagen, waarop de ver pleegden niet toe werken in staat waren, bedroeg 84.932 of voor do mannon 3.6 en voor de vrouwen 4.8 o/o van het totaal aan. verb'jfdagen. Aangaande do verdee ling r 0 v ziektegevallen over de groe pen Vc«... -chten valt op te merken, dal in de bijzondere strafgevangenissen en Rijkswerkinrichtingen, waar slechts resp. 0.8 o/o en 12 o/o der totale bevolking ver blijf hield, achtereenvolgens 3.3 o/o en 45 o/o van het totaal aantal ziektegevallen voor kwamen, tegen slechts 30 o/o en 22 o/o in de gewone strafgevangenissen en huizen van Bewaring, mot 21 o/0 en 66 o/„ van do totale bevolking. Uit hetgeen in de inleiding- over het voorkomen der verschillende ziektevormen wordt opgemerkt, wordt nog medegedeeld, dat de zes incest v.oorkomendo ziekte- vormen zijnde algomceno ziekten met 17.6 o/o, de ziekten der spijsverteringsor ganen met 17.2 °/o, die ivan de huid en bet celweefsel met 16.2 o/o, die dor adem ha- halingsworktuigen niet 11.5 °/o, die van bet zenuwstelsel met 8..1 °/o on do venerische aandoeningen mot 5.8 °/o van het totaal aantal ziektegevallen; en dat in de bijzon dere strafgevangenissen vooral op don voorgrond treden de zielsziekten, waarvan 14 o/o in deze gestichten zijn voorgekomen, tegen slechts 3.3 o/o van de gezamenlijke ziektegevallen. Voorts wordt uit deze inleiding nog over genomen, dat gedurende 1908 96 mannen en 2 vrouwen in de gestichten zijn over leden, waarvan 6 tengevolge van zelfmoord (bovendien .werd door 15 gevangenen een poging tot zelfmoord gedaan). Er werden in 1908 68 personen wegens schulden gegijzeld (48 wegens handels-, 9 wegens wissel-, 2 wegens burgerlijke schuld, 3 wegens schuld aan den Staat, en 5 wegens vreemdelingschap). Ten slotte zij nog vermeld, dat de netto kosten, ten behoove van de gevangenis sen en Rijkswerkinrichtingen besteed, f 1.381.730 beliepen of gemiddeld ongeveer £32 per hoofd dor bevolking dier gestich ten. Corps diplomatique. De met den persoonlijken titel van gezant tot minister-resident bij de republiek Peru beneemde Duitsuhe gezantschapsraad te 's-Gravenhage, graaf Hacke, denkt in den loop der volgende maand naar zijn nieuwen post te vertrekken, na vooraf eenigen tijd in Duitsehland te hebben doorgebracht. De DaitBche gezant. De Duitsche gezant biedt a. s. Donderdag ter gelegenheid van 's Keizers verjaardag een diner aan, waaraan o.a. genoodigd zijn de predi kant en de kerkeraad der Duitsche gemeente te 's-Gravenhage. Zondags te voren vereenigt de gezant de eonsulairiè vertegenwoordigers van zijn rijk te Amsterdam en Rotterdam tot een bezoek met bestuursleden aan Duitsche stichtingen in die steden. Dir. belInvoerr. en Ace. Bij den dienst der dir. bel., enz. zijn: benoemd ingang 1 Februari, tot rijks klerk 3e klasse: ten kant. Deventer (tijd.) P. Cremer, id. Amsterdam (i. cn a.) (id.), C. B. Booden; ter insp. Enschedé (id,), J, J. N. Coenen; b'. h'. centraal bureau van de inspecteurs der dir. bel. te Amsterdam (id.) J. Poestkoke; ten kant. Venlo (Stat.) (id.), L. Ti Kersten; id. Eindhoven (id.), J. \V. J. Kleijn; ter dir. Middelburg (id.), P. de Jonge;'ten kant. Dordrecht (dir. bel.) (id,), N. J. O. Boeltjes; ter dir. MiddeU burg (id.), D. van Gelder; ten kant. Zwolle (dir. bel.) (id.), G. Houwing; id. Winters wijk (id.), F,. Jans; id. Heerlen (id.), IJ. J. Merkelbagh; id. Helder'(id.), J. H. Collet; id. Hcllevoctsluis (id.), C. van Ilartings-i velüt; ter dir. Utrecht (id.), C. Boxman; ten kant. Tilburg (id.), II. Bos. Bevorderd ingang 1 Februari, tot rijks klerk 2e kl., de rijk'sklerken 3e kb; G. P. Bol, ten kant. Roosendaal (i. en a.);; T. Snieder, id. Zevenaar; M. Or, A. A.IIaeijen, id. (Venlo {Stat.); P. Evers, id. O ld ent zaal (i. en a.j. Verplaatst ingang 14 dezer: de komm. 3e kl.W. J. Kaakebeelce, van Vierverlaten (lijd.) naar Boch'oltz:; Ij- de Vries, van id. (tijd.) naar Schinveld; J. Paap, van id. (tijd.) naar Gennep; H. Gerners, van id. (tijd.) naar Gennep. Ingang 1 FebruariH. Ch'risterus, komm. 2e kl., van Haaksborgen naar Emmer-Com- pascum; J. Zwiers, komm. 3e kl., van Emmer-Compascuum naar Haaksbergen. Ingang 16 Februari: Th. AViersma, komm. le kl., van Sneek naar Haarlem; J. H. Verdaasdonk, komm. 2e kl., van Weert naar Sittard; J. Dctiger, komm. 2e kl., van Maastricht naar Weert; J. Teunis, komm. 3e kl., van Echt naar Maastricht; A. Waterman, komm. 3e kb, van Echt naar Maastricht; J. Meinsma, komm. 3e kl., van Echtcrbosch naar Echt. Ingetrokken de verplaatsing van: J. M. Noordijk, rijkski. 3o kl., van insp. Rotter dam (i. en a.) tijd. naar kant. Deventer. Gedetacheerd ter insp. Maastricht, surn. W. S. Noordhof, ing. 17 dezer. Eervol ontslagen, ing. 1 Mei: A1. Wagh'o, komm. le kl., te Amsterdam; W. Verhaa- gen, id. tc Haarlem; F. J. de Vroom, id. to RotterdamP. v. d. Meiden en II. Pricker, id., te Amsterdam. Kerk en Schooi. Ned. Hekv, Kekk Beroepen te Laren (Gold.) (look.) ds. C. J. Bartels, te Weerselo. Ger. Kerken. Aangenomen het beroep to Piot Rc- tief in het Transvaalsche district Stander- ton, door den heer D. Rumpff, cand. van de Vrije Universiteit. IIoooer Onderwijs. Universiteit te Leiden. Bevorderd tot doctor in dc rechtswetenschap op Stollin gen de heer WL F. C, Bauhoma, geboren te Arnhem; de heer J. J. W, Beuns S.J., geboren te Nieuwer-Amstel, Te Leiden is bevorderd tot arts do hoer F. do Stoppolaar. Universiteit te Leidon. Doctoraal ex. rechten: do heer B. Vos. To Utrecht zijn bevorderd tot ajcia do hoeren F r. d. Velde, L. Loeb' on Al Trügg. Bevorderd tot tandarts de h'eer E. j Diest Lorgion, Ingezonden Mededeelsngeii. Zwak, ellendig en altijd vermoeid, Verdenkt gij uw nieren wel? Zij worden misschien cel na cel vernietigd, waardoor uit bloed ongezuiverd blijft, terwijl- het levenge- vend oiw-it uit uw lichaam kan worden afg«. voerd. Nierkwalen ontwikkelen zich zóó onge- merkt, dat zelfs, wanneer de nieren ernstig aangetast zijn, gij geen ander verschijnsel op kunt merken dan algemeene zwakte, loom. hcid èn afgematheid. Gij staat erove-r verwonderd, dat gij steeds achteruit gaat en dat gij u altijd zoo vermoeid en terneergeslagen gevoelt. Misschien hebt gij nooit uw nieren verdacht en toch, indien uw water chemisch onderzocht werd, zou mis schien gevonden worden, dat uw nieren cel na cel werden verwoest en liet bloed niet meer fiJtrceren, waardoor liet levengevend eiwit gelegenheid heelt om met de urine te ont snappen. En zoo raakt gij dag aan dag vaster in de klauw van de gevreesde ziekte, totdal dc nie ren plotseling geheel hun werk staken en uw gehcele lichaam vergiftigd wordt door hot urinezuur in het bloed, terwijl de blaas haar kracht verliest om de urino-afscheiding te regelen. Daarom, wanneer uw urine bewolkt of branderig is, wanneer de afscheiding in fe groote of te kleine mate geschiedt, of wanneer gij rugpijn, wateiwuchtige zwellingen, rheu- matisehe pijnen of een blaaskwaal hebt, ver waarloost uw nieren dan zelfs geen dag lan ger. Uw kwaal heeft zich misschien reeds ver- der ontwikkeld dan gij denkt, en uitstel is z66 -gevaarlijk, dat gij niet spoedig genoeg be ginnen kunt met het gebruik der echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen, die zoovele mannen en vrouwen b 1 ij v e n d genezen heb ben. Vraagt uitdrukkelijk Foster's en gij zult de goede krijgen. Zij zijn tc Schiedam ver krijgbaar bij de hoeren .Kappelhof Ho- vingh. Toezending geschiedt franco na ont vangst van postwissel ii 1.75 voor één, of 10.voor zes doozen. Sport. De Scheveningsche wielerbaan in liquidatie, Naar wijt vernomen, zal Woensdag a.s. eon vergadering gehouden worden van aan deelhouders der Scheveningsche wieler baan, waarop het voorstel der liquidatie zal gedaan worden. Mocht de Scheveningsche wielerbaan in derdaad verdwijnen, wat werkelijk te be treuren zou zijn, dan bestaat het plan, pogingen aan to wenden op het op Hout- rust aan tc leggen Sportterrein ook een wielerbaan te krijgen. G,Tül») LuelitYciart. Olieslaeghers valt te Oran. De bekende Belgische luehtsehipper Olie slaeghers kwam Donderdag te Oran, tijdens een vlucht, slecht terecht. Na een hoogte van 80 M. bereikt te hebben, geraakte zijn voet ongelukkig verward in de stuurinrichting. Door de pogingen om zich los te wringen, veranderde het toestel van richting, verloor het evenwicht cn viel omlaag tot op 5 meter van den grond, waai- het in aanraking kwam met de telegraafdraden. Vandaar kwam de aviateur met -zijn toestel op de spoorbaan te recht. De Blériot-machino geraakte in brand en werd totaal verwoest. De luclitschipper beliep alleen ernstige brandwonden in het gezicht. tlSMeïïgd eüöüWB. Van een oud Kamerlid. Uit do gisteren verschenen „Vox Sfcudio- f-ormn" Men zal zich herinneren, dat onder de groepen, welke tijdens het jongste St. Nico- iaasfeest, door leden van het Utrechtsch Studenten-korps werden uitgebeeld, or een de aandacht trok, welke betrekking luid op liet ex-Kamerlid voor Ede, van Maanen, waarbij zoowel met diens optreden (men clenke hierbij onder andere aan zijn request waarin bij tot op den dag uitgerekend had, op wolk bedrag naar zijn mecning vaft de den Kamerleden jaarlijks toekomende toe lage van f2000, hij aanspraak zou kun nen makenen voorts aan het indertijd in het „Handelsblad" gepubliceerde interview, kort na zijn onverwachte verkiezing, waar door inderdaad de meening gewettigd scheen, dat men noch zijn persoon, noch zijn ver kiezing wel zeer au sérieux moest nemen);, als diens uitlatingen de draak werd gestoken door middel van groote aanplakborden, waar van de groep was voorzien. Een daarvan o.a. behelsde een snorken de advertentie, waarbij het ex-Kamerlid zich nis kleermaker minzaam in de klandisic Van zijn ex-collega's aanbeval. Naar aanleiding hiervan -is bij den Sena- tlis Vcteranoium van het U. S. G. liet vol gende schrijven ingekomen Aan do hccvcn die deelgenomen heb ben aan don St. Nicoliaasoptocht. Geachte Ileercn „Mijn dank voor de moeite die de Hoe ren zioh getroost hebben, om mij weer eens uit do vergetelheid op te richten, cn mij weer op liet podium tc brengen. „Burgemeester en Wethouders behoe ven dc voorstelling van mij niet te ver- aaajgiri

Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 6