Rechtzaken. STADSNIEUWS. navolgende alphabctische lijst van aanbe veling mr. F, Havcrschmidt; inn A. M. Lede- boor, en mr. G. A. Scrvatius, allen sub stituut-griffier, respectievelijk bij de arron- dissoments-rechtbank te Utrecht, Don Haag en Amsterdam. Do aanstaande Jullana-fecsten te Amsterdam. In de samenstelling der commissie, wel ke zich gevormd heeft tot het organisccrcn van een historisch-allergorischen optocht ter gelegenheid van het aanstaande bezoek van II. M, de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana aan de hoofdstad, zijn nog eemge wijzigingen gekomen. Zij bestaat thans ui! de heoron: mr. J. Kappeyno v. d. Coppello, voorzitter; mr. II, A. van Niorop (Loidschegracht 22), secretaris; A. v. Eik, Joan II. Schmitz, Wi 13. Cr. AIol- kenboer, Theo Molkenboer, mr. Th. Stuart, mr. dr. C. F. Schoch, prof. dr. II. Drog mans, kolonel W. L. Brocx, plaatselijk commandant, J. II. Scholtes, G. F. Baptist en J. S. Meuwsen. Deze commissie zal een onderdeel uit maken van de algomeenc feestcommissie, welke zich uit de burgerij zal vormen en waarvan de samenstelling, tengevolge van de hurgemeesterswisseling, vertraagd wordt. In afwachting van de samenstelling dezer hoofdcommissie, zal het optocht-comité zich dezer dagen wenden tot de burgerij, om geldelijke bijdragen te verzamelen. Wij kunnen nog mcdedeelen, dat de lieer Theo Molkenboer met het ontwerp van den optocht gereed is. Het zal zijn een histo rische optocht van het Huis van Oranje, mot allegorische voorstellingen van de be langrijkste tijdperken, en gebeurtenissen uit de geschiedenis van ons vaderland, die met do geschiedenis van het Huis van Oranje in verband staan. neutraliteit en Boud ran Nederl. Onderwijzers De afdeeling Rotterdam, van don Bond van Nederlandsche Onderwijzers, heeft Vrijdae een huishoudelijke vergadering ge houden, waarin met algemeene stemmen (2 stemmen in blanco), is aangenomen de motie van de afdeeling Woerden c. o. „De afdeeling, enz., kennis genomen heb bende van de talrijke protesten in enkele groote en kleinere bladen, naar aanleiding van de openingsrede van onzen Uondsvoor- ziller, waarbij men zelfs zoover ging, om do bondsleden op te wekken, den hoer Ossendorp tot heengaan te nopen; gelet op 't feil, dat zelfs uit het Bands kamp reeds een enkele stem is opgegaan om mede te proteqteeren; van oordeel, dat het standpunt inzake neutraliteit, zooals dat door Ossendorp is uiteengezet, 't eenig juiste is; spreekt haar volle vertrouwen in 't hoofdbestuur on den Bondsvoorzitter uit on wekt de nfdeolingeu ton krachtigste op, dezo motie te steunen." Zonder tcgencandidaat werd de hoer A. B. de Zeeuw herkozen als voorzitter on redacteur van de Klasseondonvijzer. Do afdeeling Leiden van het Neder landsch Onderwijzers Genootschap heeft in haar vergadering van Zaterdag be sloten, voor te stellen, dat de eersllvol gende algemeene vergadering als haar meening uit spreke: De openbare school draagt krachtens haar instelling door do overheid een na tionaal karakter en is verplicht, zooveel in haar vermogen is, bet nationaal ge voel aan te kweekon, eerbied te wekken voor bet Oranjehuis en de eerbiediging van onze staatsinstellingen te bevorde ren. Eon conflict. In de Zaterdag gehouden vergadering van den gemeenteraad van Breda, is op voorstel van B. en W. besloten, dat de raad in hooger beroep gaat bij li. M. de Koningin, in zake bet besluit van God. Staten, om B. en W. van Breda niet te ontlasten ter zake van hun beheer over 1908, alvorens door hen in do gemeentekas is gestort de som van f25.000 (aankoop som Baronielaan). Onder overlegging van diverse afschrif ten, geeft de raad in hel adres aan II. M. de Koningin te kennen: lo. dat de omschrijving dor daadzaken, vervat in de overwegingen van het besluit van Ged. Staten, onvolledig is, en dat daarin mede had moeten zijn opgenomen, dat het raadsbesluit nimmer, dus ook niet op den dag, waarop daaraan door over dracht en betaling der koopsom ad f 25.000, uitvoering werd gegeven, zijnde 31 Maart 1909, is geschorst, alsmede, dat liet raadsbesluit \nimmer is geschorst, noch vernietigd, derhalve ook niet op 31 Maart 1909. 2o. dal naar de geldende jurisprudentie de koopovereenkomst op den 31 Maart 1909 derhalve rechtsgeldig bestond en, zooals uit het overgelgde afschrift der koopovereenkomst blijkt, op vordering van verkoopster is voltrokken door de leve ring en betaling; 3o. dat door B. en W>. volkomen terecht met inachtneming van alle daartoe he trekkelijke voorschriften, de betaling der koopsom is bevolen en dat de rechtma tigheid dezer uitgaaf uitsluitend valt te beoordeelon naar don datum waarop zij werd gelast en derhalve zonder dat latere beslissingen, van welken aard ook, bij die beoordoeling in aanmerking mogen wor den genomen; 4o. dat do overweging van God. Sta- J ten, ais zou door bet Kon. besluit jvan 4 Augustus 1909 die uitgaaf onrechtmatig zijn en mitsdien als niet voor goedkeuring vatbaar, niet onder de uitgaven der ge meente vp.n den dienst 1908 moeten wor den opgenomen, geen steun vindt in de wet, en dat art. 226, eerste lid der Ge meentewet op do uitgaaf niet van toepas sing is; 5o. dat do beslissing van Ged. Staten derhalve is onjuist, zoodat daarin niet mag worden berust. Redenen, waarom de raad op grond van art. 227 der Gemeentewet, II. M. Majesteit met verschuldigden eerbied voorziening verzoekt door vernietiging van het meer aangehaalde besluit van de Ged. Staten, cn vaststelling van do ontvangsten en uit gaven der gemeente over hot dienstjaar 1908 geheel in overeenstemming met het raadsbesluit. Dir. bel., Invoerr, en Aec. Bij Kou. Besl. van 21 dezer is, met in gang van 1 Februari, D. W. 0. Slothou wer, ontvanger der directe belastingen cn accijnzen te llallum, ontheven van zijn beheer en tijdelijk werkzaam gesteld te Rotterdam, ten einde te worden belast met do leiding van het aldaar in te stellen centraal bureau der directe belastingen. V* Bij Kon. besluit: is opgeheven het ontvangkantoor der dir. bel. en acc. te Baard en het ontvangkantoor der dir. bel. inv. en acc. te Anjum; is i ngestcld een ontvangkantoor der dir. bel. en aec. to Maiitgum, omvattende do gemeente Baar- doradecl; een ontvangkantoor der dir. bel., inv. en acc. te Metslawior, omvattende de gemeenten OostdongeradecI cn Schiermon nikoog; zijn benoemd tot ontvanger dor dir. bel. cn acc. Ie Mautgum, L, A. Eisink, te Ittervoort; tot ontvanger dor dir. bel., inv. en acc. te Met slawior, F. C. B. F. Alphcrts, surnumerair uit do directie Arnhemtot ontvanger der inv. en acc. te Utrecht, R. van der Feen, te Rotterdam; lot ontvanger der dir. bel. en acc. te Epc, D. IV. Bossolior, verificateur te Amsterdam; tot ontvanger der dir. bel., inv. en .acc. te Gramsbcrge», F, Iv. C. Timmerhalls van Abcoude, te Colijnsplaaltot ontvanger dor dir. bel. cn acc. te Jourc, W, Plinsinga, te Loppersumtot ontvanger dor dir. bel. en acc. te Nijkerk, C. P. Vogelenzang te Oss; tot ontvanger der dir bol. en acc. te Haaksber gen, O. G. A. Simons/., te Koudiim; tot ont vanger der dir bol. en acc. te Culemborg, G. D. L. Rink te Briellè; tot ontvanger dor dir. bel., inv, en ace. te 's-Tlertogenboscli, O. II. Engels, te Roosendaal; tot ontvanger der dir. bel. en acc. te Tlai'denberg, 3. Bus- sclicr, surnumerair uit de directie Gronin- een is definitief benoemd tót ontvanger der dir. hel. en ace. te Ileylhuizcn P. A. Sieeg- nmns. is benoemd tot adjuneli-controleur dor grondbelasting te Zwolle F„ de Boer, surnu merair uit de directie Groningen. V LA Alt!) IN G RN25 Jan. De niannen- zangvereen. „Orpheus" hoeft gisterenavond een welverdiend succes gehad in de zaal Harmonie. Haai- uitvoering, gegeven voor een talrijk publick, is uitstekend geslaagd. Het programma was met zorg samenge steld en bevatte velerlei. Het koor liet zich eerst liooren in twee stukjes <i capella, waar van bi/onder vernield moet worden „Het Viooltje", dat heel goed werd gezongen. Met gevoelsuitdrukking werd „Sterrennacht" ge zongen, een der mooiste nummers van dien avond. De stemming was hierin ook goed zuiver. De hoer J. v. cl. Heul, die de kpormun- mors begeleidde, deed ons ook nog genieten van eenige viool-soli. Do hulde, hem ge bracht. vva» wel op haar plaats. En al v i< ast, tu nis ncconipagnist mag onzen stad genoot een woord van lof niet vvoiden ont houden. A oor de pauze deed zich ook nog hoo ren de lieer Uoenraad Muller (baryton), van Rotterdam. liet. deed ons genoegen nog weer een» te genieten van de zoo treffend gevoel vol gezongen soli. De heer M. Groeneveld, de directeur van „Orrheus", begelc tide dc solo-nu mme ra. Nog hcb,"w w-e allo solisten niet genoemd Moj. Ida Kooiman, van Rotterdam, sopraan gaf ook blijken van haar kunst. Allereerst :n een duet met den heer Muller, uit „die Schöpfung". Als zulke kunstenaars de be langstellende hoorders doen genieten, dan zou men maar al meer vvenschen. Onnoo- dig bijna te zeggen, dat luid applaus den dank vertolkte. Na dc pauze zong mej Kooiman nog een viertal solo's, waarvan twee met floliandschen tekst. Uit 't applaus viel reeds af te leiden, dat vooral deze laatste twee bizondcr in den geest vielen. Haar werd nog een lus-nummertje afgedwongen. „Een stem aan H strand", van Brandts Buys, cantate voor koor, sopraan, baryton en piano, was liet grooto nummer. Juist hierin kwamen koor en solisten in hun volle kracht tot hun recht. Plet is een heel mooie compo sitie, die zeer goed werd uitgevoerd en waar van vooral het slot een overweldigenden in druk maakte. „Therese Walzar", van Faust, was het slotnummer, dat veel van de vereeni- ging vergde, maar toch zeer goed werd uit gevoerd. Willen we nog een algemeenen rndntk weer geven, dan zij gezegd, dat do verklanking goed is. Er schuilen goede krachten onder do leden, die door voortgezette studie der ver- eeiiiging ten goede kunnen komen. De num mers ft capella bleven zuiver. De klank is mooi vol; er wordt ook uitdrukking iu de liederen gelegd. Daarom ook hulde aan den directeur. Jlij ga voort de vereen, verder te brengen op het pad dor kunst. Reed» nn neemt .Orpheus" een goede plaats in onder de zus tere». Zij traclite haar ideaal hoog te houden en strove naar liet beste. Allen, die meewerkten, kunnen met genoe gen op dezen a\oud terugzien. Een gezellig bal, onder leiding van den heer Stumperoort, van Schiedam, besloot de uitvoering. VLAARDINGEN, 26 Jan. De nieuwe sport voor de jongeren, reeds bekend bij dc ouderen, do ralsclmatbonrijderij, is gister avond voor de eerste maai in 't openbaar beoefend te dezer slede, in de zaal Har monie. De heer F. Joidaans, van Schiedam, was de exploitant. Om zeven uur kwamen de cerate liefhebber» (en -sters) binnen, spoedig gevolgd door anderen. En al dade lijk begon non ze. "Voor de toeschouwers vooral vermakelijk, om te zien de wanhopige pogingen der rijders om „op de heen" te blij ven. Maar wie schaatsenrijden heeft geleerd, weet zich al spoedig op de rolschaatsen voort to bewegen. En dun komt liet ons voor een aangename sport te zijn. De heer Jordaans had wel succes. Be halve vele belangstellenden, waren er zoo veel liefhebbers, dat alle schaatsen in ge bruik waren. We geloovcn, dat wie eenmaal do/.o sport beoefende, er meer aan zal willen doen. Naar wc nog vernamen, zal in dit sei- zion eiken Dinsdagavond in do zaal Har monie gelegenheid zijn om zich verder aan deze sport te wijden. De Slct. no. 20 bevat de statuten der naamlooze vennootschap „Export en ImpoiL Maatschappij „Bogor"," te Schiedam. Doei de export en import van alle handelsartike len in den ruimste» zin des woords, en het verkoopen daarvan. Duur: tot 31 December 1059. Kapitaal: ƒ25,000, verdeeld in 100 aandeden van ƒ250, waarvan 20 geplaatst en volgestort. Het beheer der zaken is opge dragen aan do directie. Voor cle eerste maal zijn benoemd tot directeuren de hoeren D. C. Kok, commissionnair in effecten te Schie dam, en G, Stolk, particulier, te Palcmbang, tijdelijk te Rotterdam. Muziekuitvoering In liet kerkgebouw der Eyang. Luth. Gemeente. Scliiedamsch Gemengd dubbelkwartet „On der Ons" heeft, met welwillende medewer king van de dames G. J. (sopraan), N. Felt- '/er (orgel), cn den heer L. (viool), ten bate van het Orgelfonds, gisterenavond een wel geslaagde uitvoering van een met smaak samengesteld programma gegeven. Het kwar tel heeft, onder leiding van den lieer B. Jur- gens, een negental nummers it capella doen lioore», welke on» den induik gaven, dat dit moeilijk gebied dor zangkunst met vrucht ter dege door dit koor beoefend wordt. Voor zuiverheid in toon, rliytmus en nuances in voordracht, wordt zorg besteed, cn al moge hel een heler geslaagd zijn dan het andere, in 't algemeen zullen de praestaties van dit ach 1 slem uiig koor zeer voldaan hebben. Al» zoodanig komen vooral in aanmerking „O, bono Josu", van Rosseli, „Zaudiuaniirtje", „Landsknecht Standeben", van Orlando de Lasso, on het Avondlied, van Abt. Dat de voroemging, die ten vorige jare te Rotterdam reeds met prijs gekroond is, bij duurzame studie, ouder haar vertrouwde leiding in deze uiterst subtiele kun»t, voor de toekomst goede verwachting geeft, geloovcn wij, na het gehoorde van dezen avond, wel te kun nen bevestigen. Voor sopraan, viool cn orgel, hoorden wij bot „Abendlied", van Schumann en „Panis Angelicas", van G. Frank, wolk laatste voor dracht meer zal voldaan hebben dunde eerste, welke ecu meer delicate vertolking vercisebt. De heer L. heeft met vioolspel („Bitte", van Beethoven, Chant roligieux, van Weinig, een Adagia, van Haydn, on Andante, van Mendelssohn) eenige afwisseling gegeven en mot deze voordrachten, waarvan de heide laatste wel het beste slaagden, zeker velen genoegen gedaan. De begeleiding van de solo-nummer» met een seraphine-orgcl, was bij mej. Feltzcr in goede handen, doch klonk, soms te hard het orgel ontbreekt zachtere geluiden. Zoo hebben dus verschillende krachten welwillend tot een goed doel aunongewei'kt, waarvoor nog wel meer belangstelling had mogen zijn. Waarschijnlijk dat liet ongun stige weder hiervan oorzaak was. zii nog gevaarlijker cn lastiger voor ruciisch cn dier werd dan daar, waar de voet of de hoef in de dikke sneeuw wegzakte. Zeer zeker, dat witte winterpak, waarin huis en boom en veld cn dak is weggedoken, is een mooi gezicht van uit een verwarmde kamer, maar voor wie buiten moet zijn, wordt, dat schoon toch minder bekoorlijk, vooral voor hen die met bespannen of onbe- spaunen wagens zich over dat winterpak. een weg moeten banen. Voor dc jeugd is die dikke sneeuwlaag na tuurlijk een heerlijkheid. Overal staan groe pen jongens en meisjes gereed om de voorbij gangers op eenige sneeuwballen te onthalen, cn wee dengene die met een ronde hoed op nadert. Dan klinkt liet hem reeds van verre veelbelovend in de ooren: Jongens, een dop, een dop en een oogenblik later vliegen do sneeuwballen links en rechts langs hem heen, want gelukkig zijn de werpers niet zoo geoefend dat de ballen vaak hun dool treffen. En dan de arme vogels. Zoekend vliegen ze rond om hun voedsel te vinden, maar helaas, ook dat is weggedoken onder het witte winterkleed. Doch gelukkig voor deze gevederde vrienden, wordt door velen ge zorgd, en de kruimels van het brood voor hen in de kozijnen neergelegd. Moge dat aan tal groot zijn. Maar denkt, in deze dagen vooral, ook aan uw minder bedeelde medemensclicn, die, op versleten schoeisel en in onvoldoende klce- ding van de straat naar huis terugkeercnd, daar niet een warm vuurtje en een smake lijk middagmaal vinden. Voor ben is dal witte winterkleed een vergrooting van de ellende, waaronder zij den gansehen winter toch reeds te lijden hadden. En bedenkt dan oó'k: wie snel helpt, helpt dubbel. De paarden"1 nun heeft, na in de vroegte de rails door middel van zout van de in den nacht gevallen sneeuw tc hebben vrijgemaakt, in den voormiddag omstreeks 11 uur den dienst moeten staken. Tegen dc voortdurend in dichte massa neervallende sneeuwvlokje», die de rails bedekten, heeft lui den strijd moeten opgeven. Braufl, Hedennacht omstreeks 1 uur werd brand ontdekt in liet pand aan het Brocrsveld hoek Lange Kerktraat, bewoond door den sigarenwinkelier II. P. Martens. Een klopper, die daar op dat uur passeer de, hoorde een ontploffing cn zag onmid dellijk daarop dat de bovenkamer in brand stond. Hij waarschuwde dc politie, die even te voren dmu- gepasseerd was. Dc agent sloeg de ruit van de deur in en maakte toen met de sleutel die aan de binnenkant op liet slot stak, de deur open. Hem kwam toen reeds tegemoet een kostganger, die op een zoldeikamertje sliep en die door het geknet ter van het vuur cn door 't inslaan van de ruit wakker was geworden. De agent begaf zich nu naar de achter kamer, waar de bewoner juist uit bed stapte en deze met den agent bracht nu eerst de kinderen in veiligheid. Inmiddels was de brandweer gewaar schuwd. Achtereenvolgens vemchenen dc slangenwagen der politie, waarmede het eerst water werd gegeven, eeuigc slangen wagens der brandweer cn de stoombrandspuit, die allen aan het werk werden gesteld, zoodat de brand tc 2i uur gobluscht was. De boven- achterkaincr is geheel uitgebrand, benevens do zolder en de trap daarheen, terwijl de benedenverdieping ontzaglijk veel door het met massa's naar binnen geworpen water heeft geleden. De oorzaak van 'den brand is onbekend Naar wij vernemen wordt de schade door assurantie gedekt. De sneeuw. 't Is vandaag de witte wereld Huis on boom on veld en dak, Alles is schier weggedoken In het witte winterpak. Reeds gisteravond begon het te sneeuwen, wel fijn, maar toch vrijwel aanhoudend door, zoodat hedenmorgen het gehcele aardrijk met een, zij het nog dun sneewkleed bedekt was. Een ware sneeuwstorm begon echter van morgen tegen 11 uur, de wind joeg de sneeuwvlokken toen met snellen gang door het luchtruim, tegen de h m aan en in het gelaat van hen, die bepaald op straat moes ten komen. De sneeuw hoopte zich op in de deur- en raamkozijnen en vormde een dikke, wollige laag in de straten, terwijl ter plaatse waar een zijstraat of een andere vrije door gang voor den wind was, dezo de sneeuw naar eene zijde opjoeg tot hooge stapels, de straat maar even bedekt latende, waardoor Door het Ministerie van Waterstaat werd heden in een der lokalen van het hoofd bestuur der posterijen werd lieden aanbe steed Bet ombouwen van de telegraaflijnen langs den spoorweg tusschen Amsterdam en Hilversum. Laagste inschrijver J. Romein alhier, t8872. Door de politie zijn aangehouden twee jongens van 16) aar die een stuk staaltros bij een opkooper verkochten. Zjj vertelden dat zij die geionden hadden aan den Maas. kant. Na verhoor zijn zij weder heengezonden AGENDA. '26 Jan. Gr. Schouwb., 8 u. N. V. Het Too neel. De vrouw en het spel. '26 Tivoli Schouwb., 8 u Liefd. uitv Union De driftige kaptein Tic. 26 s Soc. Harmonie, Rotterdam, 8 u Orkest van het Concertgebouw. 27 Lokaal K. Haven 17 Ds, P. Bokma '27 Nutszaal, Rotterdam, 8 u. Sevcik kwartet. 27, 28, 29 en 30 Jan, Tivoli Schouwb., 8 u. Gez. Gebr. A. v. Lier, 'n Wereld zonder mannen. '28 Jan. Gr. Schouwb., 8 u. Rotterd. Too neelgez. Fedora. 29 S. O. V. 8 uur. Uitvoering Gymna stiek-vereeniging iThor", onderafd van het "Volkshuis 29 Gr. Schouwb,, 8 u. N. V. Het Too neel. John GLyJc. 1 Febr, Gemengd Knor. Das Lied von der Glocke, orator, van Max Bruch. Huisvredebreuk. Voor de Rotterdamsch'e rechtbank wer den gisteren o. a. de volgoude zaken be handold Het zoontje van C. de J., te Schiedam, ging op school bij den heer Hage, aldaar. Hij moest op 4 November schoolblijven, omdat zijn werk niet af was. Die was niet naar den zin van de moeder en hoewel' hij 's morgens 10 minuten na bet uitgaan van de school reeds thuis was, bevond zij zich toen reeds aan de school, fooi hierover haar misnoegen te kennen te ven, tevens omdat haar zoontje haar ver telde, zooals zij, zei, dat hij geregeld door den meester mishandeld weid. Des mid. dags, legen het eind van den schooltijd posteerde zij zich met nog een vrouws'. persoon naast de schooldeur, zonder iets tegen het hoold der school, die daar heen en weer liep, te zeggen. Met goedkeuring van dezen moest do jongen nog eeuige minuten blijven om het werk van 's morgens af te maken. Zes minuten over vier ging hij uit het lokaal juist toen de vrouw binnenstormde en het hoofd der school iu rle gang in ruwe bewoordingen aansprak. Deze beval haar herhaaldelijk de school te verlaten, waar op zij *hct hoofd tartte haar or uit gooien. Toevallig kwam de jongen nu juist aan en kreeg van hot hoofd bevel terug to gaan, opdat bij, zooals getuige aan den Pres. verklaarde, niet bij de woordenwis seling 'zou tegenwoordig zijn. Nu vloog de moeder op den heer Hage af, gaf hem een klap cn stuurde den jon gen de deur uit, waarop de ouderwijzer Van Asch haar buiten bracht, Van de beweerde mishandeling was niets waar, integendeel, op den jongen, die volgens hot hoofd beslist lastig was, werd speciaal gelet; een week .voor het feit, was bij zelfs op school gekomen, riekende naar alcohol. Op de vraag van den President, of zij dan niet wist, dat zij niet zonder verlof mocht binnentreden, antwoordde zo, dat zij dacht, dat dit wel mocht, omdat het een openbare school was. Bij de gelegenheid haar gegeven nog iets in het midden te brengen, sprak do vrouw over allerlei mishandelingen in vroegere jaren, zelfs voordat de heer Hage er was, waardoor een meisje van 15 jaar, dat op verschillende scholen heelt gegaan, zoo zenuwachtig is gemaakt, dat ze voor haar leven ongelukkig zou zijn. Op een vraag van een der rechters, of zij daarover nooit had geklaagd, gaf zij geen beslist antwoord. Eisch f10 boete, subs. 14 dagen hech tenis. De agent van politie J. van den Hoek verbaliseerde op 14 October 1900 den 33-jarigen koopman J. v. G-., te Schie dam, omdat hij een gewond paard trek- diensten deed verrichten. Door 'daarop, al door ziende naar den agent (die met nog twee personen stond te praten), voortdu rend op den grond t e spuwen, en eenmaal zelfs, zijn jas oplichtend, met de hand op zijn zitvlak te slaan, achtte die agent zich belecdigd, en maakte ook te dezer zake proces-verhaal op. Beklaagde beweerde met de bewuste handelingen niet dc bedoeling te hebben gehad den agent te beleedigcn. De offi cier achtte niettemin dezo bclecdiging wet tig en overtuigend bewezen cn eischte tegen beklaagde f '25 boete, subsidiair 30 dagen hechtenis. De verdediger, mr. M. van Velzen, uil Schiedam, poogde op uitvoerige wijzede niet-ontvankelijikheid van het 0. M. in zijn vordering aan te tooncn, cn vroeg ten slotte, voor bet geval de rechtbank zijn meening niet mocht deelen, voor dezen beklaagde, die geen misbruik, zelfs geen gebruik van sterken drank maakt, en die als een oppassend man bekend staat, een lichtere straf. II. Maan, te Ovcrschie, had zich op 26 November in oen herberg aldaar tegen over den 2S-jarigen timmermansknecht!), S., die dronken was, op boleedigende wijze over diens moeder uitgelaten, cn hem bovendien in een onbewaakt oogen blik een „kopje" gegeven. D. S., hier over in woede ontstoken, liad de kroeg verlaten en Maan buiten opgewacht. Hij had hem toen 'onverhoeds aangevallenen met een mes op vier plaatsen gestoken on gesneden. Alleen het steken met een mes kon beklaagde zich nog herinneren; met welk mes (hiji had er n.b. drie hij zich) en of hij geraakt had, wist- hij niet meer. Eisch zes maanden gevangenisstraf. Uitspraken over veertien dagen. I tc vac dei ger 1 de Ro Ill's 1 Re me Sn ex: Be De afpersingszaak ie Zeeuwarden. Men seint ons uit Leeuwarden: De rechtbank veroordeelde heden Francis- B. en Durk B,, wegens afpersing van vei1 scheidene geldswaardige bedragen, gepleegd ten huize van Folkert. r. d. V., te Leeuwar- den, ieder tot een gevangenisstraf van vijf jaren, en de beide hierin betrokken vrouws personen resp. tot 2 en 1 iaar. Het eed-vraagstuk, In hooger beroep stond heden voor het Gerechtshof te Amsterdam terecht C, Kriller uit Haarlem, die in de strafzaak tegen dea anti-militarist J. W. Smit, den 17en Juni 1909 geweigerd had den eed af te leggen, daar hij niet aan God geloofde. K. werd toen één week gegijzeld, weigerde opnieuw en hoorde 7 dagen gevangenisstraf tegen zich eischen. Den 3n November werd hjj echter door de Amsterdamsche Rechtbank ontslagen van rechtsvervolging. De procureur-generaal mr. Josselin d® Jong kon zich niet met vermeld vonnis ver- eenigen en requireerde, na een uitvoerig requisitoir, 7 dagen gevangenisstraf. Als verdediger trad vervolgens voor bek!- mr. J. A. Levy op, in een langdurig pleidooi den ambtenaar van het O. M. bestrijdend?.

Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 2