Yereenlging Centraal IsraSlletlsch Krankzin nigengesticht in Nederland. Deze vereeniging heeft Zondag te Am sterdam haar jaarlijkseho algemeene ver gadering gehouden, onder voorzitter-schap van den heer dr. S. van Os. Uit het financieele verslag over 1909 blijkt, dat het kapitaal der vereeniging is toegenomen met f 67,28S.98Va, in hoofd zaak te danken aan do schenkingen, die f 32.775.23y2 hebben bedragen, en aan de opbrengst der verloting van kostbaarheden, die £30,423.98 opbracht. Aan contributies en donaties werd 1046.45 ontvangen, aan subsidiën f468.87Vs. In het geheel heb ben de ontvangsten te zamen bodragen f 790,6-12,4D/2, waartegenover een schuld staat van f 593,1C8.66V2, zoodat er een batig saldo is van f 197.503.75. Het gesticht stond ultimo December te boek voor 646.661.78V3, wat gelijk staat met f 2166.67 per bed,' een cijfer, dat gun stig afsteekt bij hetgeen voor andere derge lijke inrichtingen werd betaald. Dr. A. Couvée werd als bestuurslid her kozen. („libld.") Sonneranck, Het sanatorium Sonnevanck, bij Harder wijk, gesticht door de Vereeniging voor Christelijk Hulpbetoon aan Tuberculoselij ders, is thans door den. bouwi en de in richting van het hoofdgebouw, voltooid. Het zal op Woensdag 8 Juni, 's namiddags 2 uur, worden geopend met een rede van ds. J. C. Sikkel, voorzitter van genoemde ver eeniging. Dir. bel., Iimerr. e* Ace. Bij de drecte belastingen, invoerrechten en accijnzen zijn benoemd, ingang 16 dezer: tot rijksklerk 3o klasse ten kantore Bolsward, C. II. Huisman; ingang 1 Juni: tot rijks klerk 3e klasse ter inspectie Arnhem, J. G. S. Veldkamp. Verplaatst ingang 1 Juni: de kommiezen 2e kl. G. Bruins, van Grevenbioht naar Oud- Schoenebeek R. Gotlieb, van Schïnveld naar Maastricht, de rijkskl. 3e kl. G. R. Bijvank, van Amsterdam (acc.) naai- Utrecht D. B. (tijd.)H. Bos, van Tilburg (kant.) (tijd.) naar Amsterdam (acc.) (tijd.); ingang 16 Juni: rijksklerk 2e kl. W. A. v. Ginkel, van Maastricht (insp.) naar Hilversum - (insp.)rijkskl. 3e kl. J. J. N. C'oenen, van Enschedé (insp.) (tijd1,) naar Maastricht (insp.). Eervol ontslagen: ingang 1 Augustus: I. Brugmans, kommies-ontvanger, te Swalmcn. De rijksklerken 3e kl. H. Mulder, te Utrecht (D. B.)2e kl. K. Wit, te Bol sward, 3e kl. C, Mathijsen, te Arnhem, zul len bij voorkomende gelegenheden worden be last met de tijdelijke waarneming als bedoeld bij de resolutie van 30 Maart 1909, (Verz. 110 49). („Wkbl. v. d. D. d. D. B.") allen, die mede hadden geholpen tot liet welslagen van den avond. Zeer voldaan keerden de vele aanwezigen huiswaarts.' Bij Kon. besl. van 19 dezer is H. J Vooren, ontvanger der directe belastingen en accijnzen te lledel, met ingang van 1 Juni ontheven van zijn beheer en tijdelijk weikzaam gesteld bij het Departement van Financiën Finsntlee) nieuws. De minister van financiën maakt bekend a. dat op 21 Mei bij de betaalmeesters in kas was3,235,483.691/2 b. dat op denzelfden dag door de Nederl. Bank, inge volge art. 11 bis van haar octrooi, aan 's lands kas een voorschot was verstrekt ten bedrage vanf 6,117,416.191/2 c. dat op den genoemden datum in omloop waren f 22,000,000. schatkist promessen, waarvan ge plaatst bij de Nederland- sche Bankf12,000,000, (>Stet/') VLAARDINGEN, 24 Mei. In de gister avond gehouden vergadering van obligatie houders vair do bad- en zweminrichting is besloten de inrichting publick te verkoo- pen, terwijl met de luiquidafie van de vereeniging is belast notaris A Knot tenbelt alhier. VLAARDINGEN, 24 Mei. Gisteravond was een 9-jarig knaapje C. L, v. R., wo nende 60 Achtersteeg 10/12, aan boord van een in de haven liggend bomschip waarop de vader van den knaap werk zaamheden verrichtte. Terwijl de vader zich enkele oogenblikken van het schip verwijderde, schijnt de knaap onopgemerkt te water geraakt te zijn en verdronken Hedennacht werd zijn lijkje opgehaald. Hij was het eonigst kind. VLAARDINGEN, 24 Mei. Gisteravond is in do zaal Harmonie door de afd Vlaardingen van do Nederl. Vereen, van Houtbewerkers, Kuipers, enz. het 20-jarig bestaan der vereeniging feestelijk gevierd De voorzitter, do heer J. Hoogerwerf, opende do bijeenkomst met een hartelijk welkomstwoord. Daarna trad op de heer W. Drop, van hier, secretaris van het Hoofdbestuur, om to spreken' over het on- ,'denVerp „Na twintig jaren". In korte trekken deelde spr. iets mede over hot leven en Werken der organisatie. Vervolgens trad op de Rotterdamsche Onderwijzerstooneelvereeniging mot „Groo- te Stadslucht". Een tableau-vivant van den heer Maar- lcveld, doelende op de eenheid der ar beiders, .was een keurig mooi stolstuk. Tusschen alle nummers in zorgde de hoer M. Boerdatn voor een artistiek en opgewekt pianospel. De heer Drop dankte in zijn. slotwoord STADSNIEUWS. Declanmtieclub wï. A. Y. E, N. U". Allen, die Zondagavond een gang naar de Officieren Vereeniging deden, tot bij woning van den laatston Volkshuisavond, die in dit scheidende seizoen door de Docla- matio-club „T. A. V. E. N. UI.", onder- afdeeling van het Volkshuis, gegeven werd, zullen zich zeker niet beklaagd hebben. Het strijkorkest, onder de goede leiding van den hoor J. C. M. Fcltzer, Mej.Jeane Stokker, sopraan, van Rotterdam, en de heer Jan van Rijssclberg, bariton, van Schiedam, aangevuld door een pianobege leiding van Mej. N. Foltzer, hebben den leden van het Volkshuis een hoogst genot vollen avond verschaft. Hot was een waardige sluitingsavond en zeker zullen de aanwezigen en dat waren or, trots de tropische hitte van de laatste dagen nog heel Wat Tavenu dankbaar zijn voor de Wijze waarop 'zij dezen avond kon indeelen. Onder groote stilte werd het program ma geregeld afgewerkt; het orkest, meest leden van het Symph'onic-gezolschap „L, van Beethoven", opende den avond met Chor aus Iphigenia van Glück, on liet ons vervolgens een viertal mooie nummers hooren. Het bleek ons Weer, dat h'et gezelschap zich steeds hoogore eischen stelt; de fris- sche leiding van den heer Feltzer, en de animo die onder de leden, hcerscht, brengen het hare er 'toe bij, dat zij daar bij slagen; dirigent en executanten moch ten ondervinden, dat hun spel met den meesten aandacht gevolgd en op prijs gesteld werd. Mej. Jeane Stokker en do heer Jan van Rijssclberg betraden onder luide toejuichin gen het podium. Een viertal duetten Wer den door hen ten gehoore gebracht, die met een luid applaus werden beloond. Mej, Jeane Stokker maakte oen zeer gun- stigen indruk en bleek over een mooi geluid te beschikken. .Dankbaar gaf deze dame afzonderlijk Groeten" en „Een liedje", beide van Gott- friet Mann, „Moederliefde" van Schnitzler cn „Mijn liefken is mijn Soraer" van Ni- colai, wat weer een welverdiend applaus ontlokte. De heer Rijsselborg was bijzonder goed gedisponeerd, wat h ij ten gehoore bracht was in één woord prachtig en allen waren verrukt over hetgeen hij ten gehoore bracht. De begeleiding van mej. Feltzer viel niet beter te Wonschen. Geen wonder dat ook zij haar deel in jdo gebrachte hulde mocht ontvangen. „/Tl A'. V) F/. N. IJl" zelve kwam, tusschen dit alles zeer bescheiden uit. Voor afwis seling een tweetal kleine blijspelten, waar bij wij kennis mochten maken mot twee nieuwe stukjes, voor het darnespersoneel dat, na de planken eenmaal betreden te hebben, wol iets belooft voor de aWoe ling. „Kapitein Cadillac" gaf ook nog van tooneelspel te genieten. Met het tooneelstukjo „Wie wordt Baas?", dat de ernstige stemming deed overgaan in een gulle vroolijkheid, werd de avond besloten. „T. A. V. E. N. Uj." heeft kijk op de samenstelling van Volkshuisavonden en ze ker zullen zjj blijven een welkome gast. Luchtsport. De postduivenvoreeniging „Luchtsport' hield Zondag 22 Mei j.l. een wedvlucht van Megchelen. De duiven bereikten haar hokken als volgt: B. Hinten, te 1 u. 46 m. 37 sec.; Lensvekl,' 1 u. 47 m. 33 sec.; Klink, 5 u. 9 m. 3 sec.; v. Dijk, 6 u. 15 tn. 2 sed. G e ni 0 e n t e r a a <i. Vergadering van Dinsdag 24 Mei, 's namiddags 2 uur. Voorzitter de Burgemeester, de heer dr. M. A. Brants. Tegenwoordig IS ledenafwozg met ken nisgeving de heer De Groot; en de hoeren Van der Schalk en Ris. De vaststelling der notulen van de verga- dei iag van 10 klei j.l. wordt aangehouden. Mededeelingen. Burgemeester en Wethouders deelen mede dat bij hun College zijn ingekomen: Van Gedep. Staten dezer provincie, Missive d.d. 9/12 Mei j.l. B no. 2616 (3e Afd.) G. S. no. 72 ten geleide van hot door hen goedgekeurde raadsbesluit dd. 24 Maart j.l. tot aankoop van de bouwmanswoning c. a. aan den Rotterdamsellen dijk no. 108, voor de som van f 7000, ongerekend de verkoop kosten. Kennisgeving. Idem, Missive d.d. 3/9 Mei j.L B no. 2379 (3e Afd,) G. S, no. 111/2 ten geleide van hun afwijzende beschikking op het adres van J. Kromliout van der Meer inzake zijn aanslag in de plaatselijke Inkomstenbelasting 1009/10. Kennisgeving. Idem, Missive, d.d. 17/20 Mei j.l. B no. 2S784 (3e Afd.) G. S. no. 121, ten geleide van het door hen goedgekeurde raadsbesluit d.d. 10 Mei j.l. tot afstand van grond aan het eind van do voormalige Spinhoven, tor lengte van 77 Meter en ter diepte van 65 Meter, tegen 7.25 per viork. M„ aan de firma Brice Whyte Sons te Liverpool. Kennisgeving. Idem, Missive d.d, 17/20 Mei j.l. B no. 274 7 (3e Afd.) G. S. 110. 122, ton geleide van de door hen goedgekeurde raadsbesluiten d.d, 10 Mei j.l. a. tot wijziging der begrooting van inkom sten en uitgaven dienst 1909, met een bedrag win ƒ13.000, b. idem, dienst 1910, met een bedrag van 40,000. Kennisgeving. Ingekomen stukken: Van het bestuur der Afd. Schiedam van het Ned. Onderwijzersgenootschap, Adres houdende verzoek om de salaristoelage der onderwijzeressen voor de bevoegdheid in nut tige handwerken voor meisjes te hemen en meer in verhouding tc brengen tot hoogere examen-eischen voor dit vak. In handen van B. en W. gesteld om advies. Van S. C. van Waalwijk van Doorn, Adres waarbij hij namens zijn lastgoveis in koop vraagt: a. een perceel bouwgrond, nan de Thomas a Ivempisstraat, ter breedte van 20 M. en ter diepte van circa IS M., grenzende aan het door hem ten vorige jam q.q. gekochte per ceel b. een perceel bouwgrond aan de Van Smalcveltstraat, ter breedte van 19.70 M. en ter diepte van 20 M., grenzende aan het onlangs door hem q.q. gekochte perceelmet het rocht van voorkoop voor den tijd van 8 maanden en voor denzelt'dcn prijs van hot res- tre,rende stuk bouwgrond aan die straat. Z.Z. tot aan de Verlengde Laurensstraat, tegen den prijs van f 6.75 por vierk, M. In handen van, B. en W. om advies. Van den heer A. van den Belt, Adres hou dende verzoek om eervol ontslag als leeraar aan de 11. B. S. met ingang van 1 Sep tember a.s. In handen yan B. en W. om advies. Van het hoofdbestuur van den Ned. Schil, dersge/elIenbondAdres adhaesie betuigende mm liet adres van de Sociaat-Teehnisehe Ver eeniging van Democratische Ingenieurs en Architecten, inzake hot gebruik van lood houdende verven. Tn handen van B. en W, om advies. Van Oh. Geelen, c.s. te Vlaardingen, Adres houdende veizoek om, op aangevoerde gron den, de voorgestelde verordening op het schoolgeld der IT. B. S., in dien zin te wij zigen, dat daarin bepaald wordt„dat het „schoolgeld voor de thana reeds do school „bezoekende leerlingen ongewijzigd blijft, voor „zooveel jaren als er nog klassen moeten wor- „den doorlibopen." B. en W. adviseeren adressanten te be richten, dat voor hen niet van het nieuwe tarief kan worden afgeweken; doch hen in overweging te geven zich in dezen to richten tot him respectieve gemeenteraden. Van de Commissie voor het Grondbedrijf, Missive ten geleide van de rekening en ver antwoording van inkomsten en uitgaven over 1909 van het Grondbedrijf. In handen van de Finnnciëele Commissie om advies, Van de Commissie van Administratie voor het, Stads-Ziekenhuis, Missive houdende aan beveling voor een secretaris-penningmeester dier commissie, tuie, don tegenwoordigen titularis verleend. Op deze aanbeveling zijn in alphabetische volgorde geplaatst de heeren: 1. mr. G. van Baren en 2 mr. M. M. v. Velzem Ter visie gelegd ter behandeling in een volgende vergadering. Van het raadslid; den heer P. de Bruin, Missive houdende Voorstel om art. 1 der ver ordening regelende de uitgifte in erfpacht van gronden der gemeente Schiedam (gem.- blad no. 17 van 190G) te wijzigen. Bedoel de wijziging luidt: „De gronden, in bezit der gemeent Schie „dam, zullen in den regel in erfpacht wortlen „uitgegeven, met inachtneming van het be- paalde in de volgende artikelen." Tn handen van B. cn W. om advies, Van het bestuur dor afd. Schiedam van den Ned. R.-K. Volksbond, Adres ten ge leide van liet verslag en dc rekening der toeken- en vakschool „St. Joseph", over Sept.Dcc. 1909 en verzoek om de gewone jaarlijksche subsidie yoor 1911 Het verslag aangenomen voor kennisge ving en het verzoek om subsidie in handen van B. en W. om advies. Aan de orde is: ter voorziening in de vaca- oiYtstaan door hot eervol ontslag aan II i 01 e e r i n g. 5. Vooistel van B. en W. om een orediet beschikbaar te stellen van ƒ3600 voor de rioleering van Kethelstraat, Korte Achter weg en Roosbeek. In de Kethelstraat ontbreekt een riool; voorgesteld wordt er nu een tc maken van af de put van het riool in de Brecdstaiat tot aan de Noord vest en daar aan te sluiten in het bestaande riool. Kosten geschat op ƒ1800. Het riool in de Roosbeek verkeert in zoo danigen staat dat het geheel moet wonden vernieuwdten einde den afvoer hiervan te regelen is het tevens noodig 0111 in den Kor ten Achterweg, in aansluiting met het on langs in den Langen Achterweg gelegde riool, een nieuw riool tc maken van 30' bij 45 c.M., de beide anderen warden van 30 bij 30 c.M. Kosten geschat op 1800. Alvorens tot de behandeling van dit voorstel over te gaan werd dc vergadering geschorst om eenigc mededeelingen hieromtrent te doen. Na heropening fier vergadering, vroeg do lieer v. d. Drift of gemeentewerken, alvorens mot dit werk aan te vangen, eerst de bestra- ring van sommige straten zouden afwerken. Het gevraagde orediet van 2 maal 1S00 woult toegestaan. Afbraak Zwemschool. 6. Voorstel van B. en W. om over te gaan tot afbraak van de bestaande zwem school. Nu hot oogenblik nadert dat de nieuwe zwemschool (tevens een heele verbetering) eerlang in gebruik zal kunnen worden geno men, wordt, voorgesteld de onoogoüjke oude zwemschool bij openbare aanbesteding te doen afbreken. Na korte discussie wordt hieitoe besloten, nadat op dc vraag van den lieer De Bruin wanneer de nieuwe zwemschool zal worden gtopeud, door den Voorzitter was beantwoord W aterstand O11 d-M athenesse. 7. Voorstel van B. en W. tot vaststel ling eener verordening regelende den water staatkundigen toestand van het ontpolderde gedeelte van Oud-Mathenesse. Dit voorstel wordt aangehouden tot een volgende vergadering. Schoolgeldregoling. 1. Voorstel van B. en W. tót vaststel ling van nieuwe schoolgeld-regelingen voor: a, de openbare Middelbare scholen; b. voor bet Gymnasium. De heer Ris komt ter vergadering. Algemeene beschouwingen worden niet gehouden. Artt. 1 en 2 werden aangenomen. Op art. 3 stelde do heer Goslinga öqn amendement voor, hetwelk door' B. en W. werd overgenomen. Wordt goedgekeurd. Artt. 4 en 5 weiden goedgekeurd. Op art. 6 wordt voorgesteld door den heer De Bruin om ook hierin progressie te brengen. Wordt verworpen. De overige artikelen en de geheelo ver ordening weiden aangenomen. Na een korte discussie bij de algemeene beschouwingen, wordt ook do verordening op' het Gymnasium aangenomen, met de zelfde verandering in art. 3 als bij die van de H. B. S. voorgesteld. (De vergadering duurt voort.] meet van Ilalley zal niet kunnen wedijveren met die van Januari, laat staan dan met de betoomde der vorige eeuw, der middeleeuwen en oudheid, waartoe meer dan eens ook Hal. ley behoort heeft- Thans is zij slechts een ster van de 3de giootte, die voor de menigte de aandacht nauwelijks waard is. Dinsdag gaat de zon te 7 u. 58 min. on er, en komt de maan eerst, te 8 u. 41 min, op, terwijl de komeet tot kwait voor elven boven den horizon blijft. Van af Dinsdag avond is dus met meer kans op succes nnrur het belangwekkend verschijnsel uit te zién, Om 9 uur 's avonds staat ze dan nog op bijna 20 graden boven den horizon in het wes- ten, en de eerstvolgende dagen zal ze zelfs nog hoogcr stijger, ofschoon haar glana gelei, delijk minder moet worden, daar ze zich zoo- el van de narde als van de zon verwijdert, We kunnen derhalve slechts weinig van onze komeet verwachten. Toch is het te ho pen, dat het weer gunstig blijft, want morgen komt de maan eerst op als dc zon onder Ls' gegaan. Den 25on (overmorgen) komt zij eerst om 9 uur 50 min. boven den horizont. Ergo is ze dan om negen uur zonder moncsto- ring te observeeren. Dat zullen dan de teste dagen zijn. Op de Li cksterre wacht in Califomiö, het grootste observatorium van de geheele we reld, heeft men nog Vrijdag in de ochtend- schemering don staart aan den oostenlijken liomel gezien. Ts deze waarneming juist, en daaraan valt toch haast niet te twijfelen dan zou Vrijdagavond de doorgang dus nog niet jilaats hebben gehad en zou derhalve de aarde veel later dan men verwachtte, door den komeetstaart zijn gedraaid. Maar, zoo. vraagt dr. C, E oston, in het „Nieuws van den, Dag", kan de aarde wel door den staart heengegaan zijn? En zoo de verklaring van het eenigszins zonderlinge resultaatdat ook van electrische of noorder licht verschijnselen zelfs door de gevoeligste instrumenten en de oplettendste waarnemers niets is bespeurd., wellicht hierin te zoeken zijn, dat de staart der komeet niet lang genoeg was om de narde te raken hoe zeer de berekeningen liet tegendeel waar schijnlijk maakten? Onwaarschijnlijk is deze verklaring niet. Want de ontwikkeling van den staart en het geheele verschijnsel staat dezen keer, om nog onbekende redenen, aanzienlijk achter bij vroegere verschijningen van Ilalley's beroem de ster. f AGENDA, 24 en 25 Mei. Circus, R'dam. 8 u. Ned. Operette Ens. Een Walsiliusie. 24 en 27 Mei. Rotterd. Diergaarde, 8 uur. Kon. Scherpsch. Bart Verhallen. 25 Mei. Diligentia (Kruiskade 66 te Rotter dam), 8 u. Nat. Vereen, v. d. Volks zang. Openb. uitvoering van eenstem mige Nederl. Volksliederen. 29 Mei. Rott. Dierg. 21/2 u. Concert Staf- muziek 4e Reg. Inf. Het Stedelijk Museum aan het Doeleplein alhier is eiken. "Woensdag van 2 tot 4 uur voor het publiek opengesteld. Te Rotterdam eiken avond Circus Variété Pflaging en Casino, Coolaingel. Van vergaderingen, bijeenkomsten, con certen, vermakelijkheden, e. d. g. verzoeken wij steeds geregeld mededeeling, opdat wij die in onza agenda kunnen opnemen. Rechtzaken. Instructie gesloten. Naar men verneemt is de instructie geslo ten in de zaak tegen den student die zich in verzekerde bewaring bevindt als verdacht van het misdrijf te Rijs wijk-gepleegd (het lossen van revolverschoten op mevr. YV., die daardoor overleed). Vervaardigiug van valsche bankbiljetten. Men seint ons Heden, Dinsdag, stond voor do Arrond.- Roehtbank, to 's-Hertogenbosch terecht J. II, P. Vacsen, fotograaf aldaar, wieti wordt ten laste gelegd:' dat hij in het be gin van het jaar 1910 of in het laatst van 1909, althans omstreeks dien tijd, te s-IIertogenbosch heeft gemaakt een drietal valscho bankbiljetten van f60, en één valseh bankbiljet van f100, zulks met het oogmerk om dezelve als echt en onver- valscht te gebruiken, terwijl uit dat ge bruik eenig nadeel kon ontstaan. Het O. M., waargenomen door Mr. N, J. L. Brantjes, eischte tegen, beklaagde Vaeson, die volledig bekende, 4 jaar gei vangenisstraf. De verdediger, Mr. J. B. W„ baron van Ilugenpoth, riep de clementie der rechti bank in. 1 Uitspraak .Dinsdag a.s. Benoeming. 1. Benoeming van een lid van de Com missie van toezicht op hot Middelbaar Onder wijs (vacature Gouka). Benoemd wordt de heer dr. C. E. van der Linden. 2. Benoeming van 2 leden en 2 plaatsver vangende leden in de Commissie bedoeld in art. 22 van het "Werkliedenreglement. Uit do door de beide Kamers van Ar beid alhier ingezonden dubbeltallen worden benoemd tot leden de heeren: A. Godschalk en W. M. Kloppers; en tot plaatsvervan gende leden do heeren: Th. II. Hickendorff en J. van dor Most. 3. Benoeming van een lid van de Commis sie voor het Grondbedrijf (vacaturc-Gouka), Benoemd wordt als zoodanig de heer N. van der Velden. Comptabiliteit. 4. Ontwerp-besluit- (model C) tot wijzi ging der begrooting van inkomsten en uit gaven, dienst 1910. De inkomsten werden verhoogd met 75.000 voor do uit keering der gemeente Rotterdam volgens de wet op de.,grenswijzi ging tusschen deze en onze gemeenteen dc uitgaven verhoogd met ƒ58.300 voor koop som en kosten voor de door de gemeente van de gemeente Rotterdam gekochten grond in de Keilen. Goedgekeurd. Kunst en Wetenschap. De komeet van Halley. De komeet dreigt voor de menigte een gioote telovuste.üing te worden, Ze is thans driemaal na zonsondergang (Zaterdagavond hot eerst) in ons land waargenomen, maar wat is ze tegengevallen! Veel verwachting bad men Maandagavond. Het weer bleef goed, or was weinig nevel, slechts even boven den horizont nam men lichte strati en cirro-strati waar, die liet licht van do reeds weggezonken zon opvingen, bet omzettende in een donker rood en gloed. Precies negen uur was de komeet zichtbaar. Ze stond juist in het Westen, bijna even hoog als de pianoet Mars, eenigszins links van het verlengde der rechte lijn, die Cactor met Pollux verbindt, 't Was niet meer dan een klein „nevelvlekje", een flauw-glotend lichthoopjo, een kaarsvlammetje als het ware op grooten afstand. Zoo lieeft onze staartster van negenen tot tienen gegloord (want meer was het niet), af en toe nog verdwijnende achter een lange dunne vederwolk. Zeer zeker hebben schemerlicht, maan en nevellucht de observntic van gisteravond aan zienlijk tegengewerkt. Doch gesteld, dat én maan, en schemering, hn bewolking ontbrak, clan nog zou de komeet een teleurstelling zijn geweest. Uit de waarneming Van gisteren is ten duidelijkste gebleken, dat de holder- hcid dor komeet afneemt, sneller dan de astro nomen aanvankelijk verwacht hadden. De ko- Een kinder rechtbank. Dezer dagen is, naar h'et „Hbld." ver neemt, aan de Amsterdamsche Rechtbank een „Kamer voor Kinderzaken." gevormd. In naam slechts door een nummer on derscheiden, is deze „60 Kamer" inder daad ten onzent de eerste verschijning geworden van de „Children's Courts „Jugendgerichte", „Tribunaux p.our En- fants", „Vaergeraadeto", of onder welken naam in verschillende landen, dergelijke organen heden ten dage aan do orde zijn gekomen. Wat thans bij de Amsterdamsch'e recht bank is ingevoeld, hoeft buiten de Wet geving om kunnen gaan. Wij hebben hier te doen met een zuiver voortbrengsel van het „particulier initiatief" van h'et rechts college. Een verschijnsel, dat als zooda nig ook in algemeenen zin hulde verdient. Kerk en School. Evanq. Lutiiersche Kerk. Evangelisch-Luthersche Synode. Gistermorgen 11 uur is de 95e vergade ring der Evangelisch-Luthersche Synode w de Oude Kerk op het Spui te Amsterdam geopend. Tot voorzitter der Synode over het synodale jaar 19101911 werd gekozen ds. L A. Heiwig, tot ondervoorzitter ds. A. Wempe. De voorzitter herdacht den vroegeren voor zitter ds. H. C. Lohr, die zooveel voor het kerkgenootschap heeft gednnn en wcnschtc hem een langdurig otium cum dignitate- Hot reglement van orde werd ongewijzigd vastgesteld. Tot leden der commissie volgens art. 125 van het Reglement op de Kerkelijke Tucht werden benoemd de heeren G rottend kek j

Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 2