IBü I m m 11 Bil I 1 amê mêm - 4<\.V' --• Het Koninklijk Gezin. Denemarken. Gisteren is in de vergaderzaal van het L'andsthing te Kopenhagen door den pre sident van het Rijksgcrcchtshof, Larsen, de behandeling van het proces tegen den oud-ministcr-president Christcnsen en den oud-minister van binncnlandschc zaken, Sigurd Berg, geopend. De verdediger betwistte do gegrondheid der beschuldiging en verklaarde, dat hij zou pleiten voor volledige vrijspraak van de beklaagden. Rusland. De minister van buiteniandsche zaken, IsWolsjky, beeft 'in do Doema een wets ontwerp ingediend betreffende do oprich ting van een Russisch consulaat in Sjöst- sun, in Noord-Korea. In de Memorie van Toelichting verze kert do minister, dat het zwaartepunt der Russische belangen voornamelijk in Noord- Korea ligt. De bevolking van dit gebied komt veel met Russen in aanraking, er is zelfs Russisch gold in omloop. Noord-Korea is vooral van beteekenis voor den handel met liet Oossoerigobied. Rusland moet dus bijtijds op zijn hoedt* zijn en dat te meer, omdat Japan, nadat het zich in Zuid-Korea genesteld en ver klaard heeft liet gcheele land als protec toraat te beschouwen geen moeite zal spa ren om zich ook in Noord-Korea de ooco- nomische hegemonie te verzekeren. De gouverneur van 't gouvernement Kos troma,' do lieer Weretennikof, hoeft gedaan gekregen. De man had heel weinig ver antwoordelijkheidsgevoel. Zoo liet hij alle werk aan zijn ondergeschikten over en onderteekendo maar, zonder te weten wal. Dit werd z'n ongeluk. Onlangs werd hc.u een stuk van den. volgenden inhoud voor gelegd: „Ik heb mij eindelijk van mijne onbekwaamheid als gouverneur overtuigd." Daarna volgde een reeks bewijzen voor deze conclusie en als "gewoonlijk kwam daaronder de hamlteekcningGouverneur Weretennikof. Het stuk kwam in handen van minis ter Stolypin en Weretennikof werd dade lijk naar Petersburg ontboden. Daar be kende hij,' hoe gewetenloos hij bij het tee kenen van stukken to work ging. Hij kroeg op staanden voet ontslag. S'ijzen opvolger zal in Den Haag komen wonen. Onze gezanten. De nieuwbenoemde gezant van II. M. bij bet hof van Rumenië, jhr. dr. van Vrodenburch, is van Berlijn, alwaar hij laatstelijk den rang van gozantschapsraad bekleedde, paar zijn nieuwe standplaats Boekarest vertrokken, Rechterlijke macht. Bij Kon. besluit van 24 dezer is benoemd tot rechter in de arrondissements-rechtbank te Maastricht, mr. NV. C J, A. Peperkamp thans kantonrechter te Heusden. Rorsonalla. Bij Kon. besl. van 24 dezer is mr. Th. A. Frutn, advocaat en procureur te Rotterdam aangewezen om, overeenkomstig het bepaalde by art. 110, lid 2 der Grondwet, de minister van landbouw, nijverheid en handel, van justitie en van koloniën by te staan bjj de behandeling van het ontwerp van wet tot regeling van het octrooirecht voor uit vindingen in de vergaderingen der Staten- Generaal. Eerste Kamer. Men seint ons De Eerste Kamer heett lieden ondermeer aangenomen het wetsontwerp tot terugkoop van het land Kandanghauer. Kreta. De Weenscho correspondent van het „Berliner Tagoblatt" verneemt van diplo matieke zijde, dat de mogendhoden-voog dessen van Kreta het tamelijk wel eens geworden zijn over den vorm van do autonomie, dio aan het eiland verleend zal worden. Het plan, om een vorst aan het hoofd der Kretenzische regeering te stellen, zou steeds vaster vormen aanne men. De Porto verlangt echter, dat deze dignitaris nóch Turk, nóch Griek zal zijn, zij wil iemand, die tot een neutraio mo gendheid behoort. Statenverkiezing. In een gecombineerde vergadering van de besturen der anti-revolutionaire, chris- telijk-hist. en roomsch-katholieke Kiesver- eenigingen te 's-Gravenhage is definitief besloten tot het reeds aanvankelijk vastge stelde plan om n.l. drio candklaten te stellen van elk der drie partijen één can- -dididn.it. Naar aanleiding zan een ontvangen schrijven van de verkiezingscommissie der S. D. A. P. omtrent het aanplakken van verkiezingsreclames, werd besloten aan deze commissie te berichten, dat boven genoemde drie besturen het besluit na men zich beslist van elke aanplakking te onthouden. Do Chrislelijk-Historische Kiesverccni- ging te 's-Gravenhage heeft candidaat ge steld mr. JE. baron. Mackay, lid van don gemeenteraad. De liberalo kiosvereeniging Burgerplicht te Delft hoeft candidaat gesteld de heo- 'ren prof. J. Nelemans en 'F. G. .Waller. OVERSCilIE, 20 Mei. De Chris telyk-His- torisehe kiesvereeniging alhier heeft met alge- meene stemmen besloten het aftredende lid, mr. J. C. van Briel Sasse (a.-r.) te steunen. (»Ned.") Het Koninklijk bezoek aan Haarlem, Marokko. Sultan Moelay Ha fid heeft, blijkbaar in een opwelling van barmhartigheid, aan den deken, van het corps diplomatique lo Ta ti ger modedeeling gedaan van zijn besluit om de foltering in zijn rijk af te schaffen. BINNENLAND, Corpsdiplomatique. De Duitsche gezant by ons hof, de heer van Muller, is gisteravond voor twee weken met verlof naar het buitenland vertrokken De zaakgelastigde van Chili to Parijs, Brussel en 's-Gravenhage, de heer Quesney, die zijn standplaats had te Brussel, keert naar zijn vaderland terug. Zijn aan te Men meldt ons uit Haarlem: Het jaar lf>10 zal in de annalen der Spaarnestad steeds geboekstaafd blijven als een jubeljaar bij uitnemendheid, vooreerst om do Nationale Bloemententoonstelling, liet gouden feest der Algemoeno Voreeni- ging voor Bloembollencultuur, en thans door het officieel bezoek van hot Ko ninklijk Echtpaar. Met algemeeno blijdschap Werd enkele weken geleden in ouzo stad vernomen, dat de Gemeenteraad H. M. de Koningin en Prins Hendrik tot dit bezoek had uit- genoodigd en dat spoedig daarna dezeuit- noodiging Was aanvaard. Als „Bloemenstad" is Haarlem in den lande bekend en nooit is zo dezen naam meer waardig geweest dan heden. Stra ten en pleinen zijn alom getooid met Flo ra's kinderen in veelkleurige, toch steeds harmonische verscheidenheidvan de ge vels hangen bloemfestoenen en wappert het dundoek in den bollen wind en over dit tafreel van zomerweelde, giet uit den blauwen hemel de zon haar gouden licht. Feeststemming vervult de dichte scharen van hen, die van heinde en ver zijn ge komen. Te twaalf uur stoomde do Koninklijke trein het station binnen, waar II. M. de Koningin en Prins Hendrik werden ont vangen en verwelkomd door den burger meester, jhr. mr. J. Wf. G. Boreel van Hogelanden. Op het Stationsplein was de eercw'aeht uit de burgerij opgesteld, welke den Koninklijken stoet begeleidde op den rit naar hot Raadhuis. Langs den weg stonden tal van vereenigiugen met ba nieren opgesteld en begroette een enthou siaste menigte met gejuich het Koninklijk Echtpaar, dat in ee>n rijtuig met t paar den, li la deaurnont bespannen, gezeten was. Ten Stadhuizo werden aan II. M. en den Prins de stedelijke autoriteiten voor- gesLeld en daarna begaf men zich naar het bordes, dat uitziet op de Groote Markt. De Gemeente had het prachtig ruime plein met een rijken btoementooi gesierd en het bood met de duizenden aanwezigen een imposanten aanblik. Weer klonk een juichkreet uit de dichte rijen. Toen volgde do aubade, door 4000 kinderen gezongen. Wij 'hebben meerma len dit kindergezang op 31 Augustus ge hoord, doch thans had het bijzondere Wij ding. Geroeid en 'in stillen aandacht luis terden allen en menigeen was tot tranen bewogen door den reinen, melodieusen morgengroet, waarvoor H. Al., de kinde ren toewuivend, minzaam dankte. Een noenmaal in de' grooto hal van het Raadhuis volgde op deze hulde, waar mede do dag op zoo indrukwekkende wij ze was begonnen. Inmiddels hadden zich op het terrein van do Cavaleriekazerne de deelnemers aan het bloemencorso opgesteld. De bui tengewoon fraai versierde karossen en auto's trokken algemeen de aandacht bij den tocht door do stad naar do Droef, de brcede rij- en wandelweg, die naai den Haarlemmerhout leidt en die was herschapen in een lustwarande van groen en bloomen. Te twee -urn- kwamen de Hooge Gas ten met hun gevolg hier aan en begon het défilé der groepen. Wedijverend in klcurharmonie. Grootsch Was do „offi- cieele" groep, voorstellend een „hulde aan Koningin en Prins van de Bloemenstad". Zij kan zonder overdrijving een panorama op wielen worden genoomd. In fresco-schil deringen en lovende flora wierd hier den Vorstelijken gasten een beeld gegeven van de bloemencultuur en den land- en tuin bouW onzer streek. Van de tribunes genoten talloozen hot px-achtige schouwspel mede. Ook door den bloemendans van 32 jonge dames in keu rige kostuums verklaarden II. M. en Prins Hendrik zich ten zeerste bekoord. Na afloop van het corso volgde een groote rijtoer naax de gx-ens der gemeente Heemstede, Waar een eeropoort in groo te n stijl Was gebouwd en waar de Raad en het college van B. en Wl van Heem- stede, H. M. en den Prins begroetten. De Koninklijke Stoet vertrok van hier naar do Bloemententoonstelling, naar welker ter rein een speciale, brecde oprit was ge maakt. Boven den ingang wappei-de de driekleur hoog uit en daarnaast weiden bij den intocht de standaardvlaggen van II. M. en den Prins geheschen.. Langs de laan, die voert naar de kunst zaal, stond het publiek in drommen. De stoet reed direct tot do kunstzaal, die tot ontvangstsalon was Ingericht en rijk met plantetgroepen gedecoreerd. Hier werd het Kon. Echtpaar verwelkomd door den beer E. H, Krolage, die de voorman nen der Tentoonstelling .voorstelde II. M. on Prins Hendrik plaatsten hier ook in het Livre d,Or hun handteekenin- gen, do laatste die in dit ,Gulden Boek worden geschreven en dus een waardig slot vormen. De bloemschilderingen Wenlen bezich tigd, nadat prachtexemplaren van den ca talogus waren aangeboden. Daarna werd de tentoonstelling bezocht. Van het hoofdgebouw werd teruggewan deld naar de rotspartij, waar de rijtuigen stonden en het Koninklijk Echtpaar af scheid nam', na bewondering voor de expo sitie te hebben uitgesproken. Do Koninklij ke stoet zette zich toen, onder geestdrif tig gejuich der aanwezigen, in beweging, om een bezoek te brengen aan,het Wees huis der Ned. Herv. Gemeente. Voor dit sober doch smaakvol met palmen ver sierde gebouw, stonden de weezen in dub bele rij geschaard van de h'ekpoort af tot den hoofdingang. De meisjes strooi den bloemen en aan H. M. „werd een bouquet aangeboden, 'Aan den ingang -wer den de Hoogo Bezoekers ontvangen door 't Regentencollege, welks voorzitter, mr. F. R. Crommclin, hen in do bestuurskamer toesprak. Allerhartelijkst onderhield H. M. zich met de weesjes ,wior werkstukken zij zeer prees. Het aardigste moment Was wel, toen een tweetal der meisjes aan II. AL een paar poppen voor Prinses Juliana aan boden, .voorstellende een jongetje en een meisje in de klecding der weeskinderen. H. M. toonde zich 'zeer getroffen door deze alleraardigste attentie en dankbaar nam zij het geschenk in ontvangst/bij bet afscheid aan het bestuur mededeelende, hoezeer zij er mede ingenomen was. 1 ii— Het heden in den handel gebrachte jongste portret van Prinses Juliana. Van het Weeshuis weid de rijtoer ver volgd naar de St. Bavo op |de Groote Markt De oude Gothische kerk Was van binnen geheel in den stijl van het ge bouw versierd en bij het binnentreden van het Kon. Echtpaar .weerklonk, terwijl alle aanwezigen eerbiedig opstonden, plechtig het Wilhelmus, gezongen door de koren van Toonkunst en Zang en Vriendschap. Begeleid door het orgel en het .orkest van 't Concertgebouw, werd daarna door dezo koren en een tweetal solisten on der leiding van den héér Wl Robert een met zorg gekozen programma uitgevoerd. Een nieuw werk van Robert, „Welkom, aan Koningin Wilhelm-ma",voor soli, kooi-, orkest en orgel en naar een gedicht van dr. J. B. Schepers moge van de ten ge- hoorc gebrachte nummers hier genoemd worden. Op H. M. en Prins Hendrik, die op een verhooging, in Gothischen stijl uit gevoerd met fraaie beschildering en go belinversiering, de geheele kerk konden overzien, maakte deze muzikale hulde grooten indruk. Weer rezen allen van hun zetels, toen na het slotkoor uit Mendels sohn's „Lobgesang" het Kon. Echtpaar de kerk verliet, -om zich naar liet station te begeven. Het bezoek had betrekkelijk kort ge duurd; in die paar uren echter hebben Koningin Wilhelmin'a 'en ..-rins Hendrik kunnen zien, op hoe h'oogen prijs hun aanwezigheid hier is gesteld. De hun betoonde liefde en aanhankelijk heid, de zorg om de gelieele stad in 't ^choonst denkbare feestkleed te steken, hébben dat afdoende bewezen. Tijdens den •korten rit van de kerk naar het station getuigden weer de aan den weg geschaarde duizenden van hun gehechtheid aan het Oranjehuis. Hun gejuich klonk nog 'den f-efcds vertrebkenden trein na. Vóór het vertrek hadden H. M, en Prins Hendrik, den burgemeester, die hun uitge leide deed, betuigd hoezeer zij do harte lijke ontvangst hebben weten te waar- deeroa. v. Inderdaad 1 do 26e Mei mag wel met gulden letteren in het Livre d'Or van de Bloemenstad worden geschreven Hedenavond wordt, golijk men weet, het feest nog voortgezet. Concerten, illumina tie on vuurwerk staan op het programma. De blytle incomste yan Prinses Juliana, Onze correspondent te Amsterdam meldt ons Met een enthousiasme als nooit te voren zijn de Koningin en Prins Hendrik heden door het overgroote deel van Amsterdams bevolking, en de duizenden die van heinde en verre samengestroomd waren, begroet. Z. K, H. was even te Yoren, na bijwoning van de begrafenis van Koning Edward van Engeland met het pantserschip nvan Heems- kerek" van Sheernes vertrokken tot het mede- maken van de oefeningsreis van dien bodem langs de Schotsche kusten, v.- IJ.m_":ien te 3 uur met het pantserschip „Vanlleems- kerek" in het Oostcrdok aangekomen. Bij het verlaten van dien oorlogsbodem' wer den te: Zjiner eero een groot „aantal sa luutschoten gelost uit een batterij op den kop van den Handelskade geplaatst. Burgemeester Roëll en eenige zoo-offi cie -en wachtte Z. K. II., die met de Kon. Marinesloep aan de aanlegplaats aan 't Stationsplein op en begeleidden Hem naar de Wachtkamer van. 't Centraal Station, Op het perron, dat overigens geheel af gezet was, merkten wij ook nog op baron Sirtoma van Grovestinus, opperhofmaar schalk van H. AL do Koningin; voorts mevr. Roëll, en de heeren Westerwoudt van WTijck en Kalff, leden van den Raad van Reheer der II. IJ. S, AI. Bij liét verbrei, van den trein kuste do Koningin Haren Gemaal, die aan 't portier stond, op den rechterwang, met een welluidend goeden morgen, daarna 'den burgemeester en overige heeren en dames met .hand druk goeden morgen wenschend. Z. K. II. was in admiraalsuniform, de Koningin in beige reiskostuum gekleed. En geen wonder, ditmaal gold het toch niet alleen het gewone traditioneele bezoek, (dat verleden jaar wegens de gewichtige ge beurtenis moest worden uitgesteld) maar ook en voornamelijk om aan de bevolking van de hoofdstad het Koningskind te toonen, waarnaar enkele jaren tevergeelsch werd uitgezien, tot 30 April 1909 de lang gekoes terde, innig begeerde wenschen in vervulling bracht. Het buitengewoon vreugdebetoon, waarvan de lucht telkens en telkens weerklonk langs den weg dien genomen werd van station naar het paleis, de aanblik die de Dam opleverde, moeten het Koninklijk Echtpaar wel de over tuiging geschonken hebben dat de hartader van Nederland neg snel en warm klopt voor het oude, in prinses Juliana herboren, Huis van Oranje-Nassau. Met ongeëvenaarde vrijgevigheid stond de gemeenteraad een niet onbelangrijke som toe, om aan de eerste blyde incomste der Prinses zooveel luister mogelijk bytezetten, door den Dam in een lustwarande, als uit de Duizend en Een Nacht, te herscheppen; door den hoogen fraaien Westertoren bij nacht in een groote vuurkolom om te too- veren door vele bruggen te versieren, de trams te verlichten, enz. enz. En moge liet Koningskind, nog te jong om daarvan eenig besef te hebben, voor dat alles, voor dat jubelen en juichen, nog geen. oog of hart hebbende geschiedenis zal Haar van de thans gebrachte hulde niet onkundig laten Moeder en Vader zullen Haar bij het eerste outluiken van verstand en hart ver tellen van Haar eerste bezoek aan Ila&r (ja, ook Haar) hoofdstad. Kwamen, om verschillende reden bij de ge- boorte de uitingen van vreugde en blijdschap, van ingenomenheid en dankbaaiheid, niet dermate aan het licht als elders wel het geval mag geweest zijn; Amsterdam stelt thans door feesttooi, door historisch-allego- rische optocht, door sport-waterfeesten en vuurwerken, alles in de schaduw van wat verleden jaar elders te zien en te aanschou wen werd gegeven. Amsterdam in vlaggen- en bloementooi, ville lumière des avonds (in de eigenlijke be teekenis) zal het opschrift zijn voor den ge schiedschrijver van ïde eerste blyde incomste van Prinses Juliana in de Hoofdstad op 26 Mei 1910." In den vroegen ochtend reeds bewoog zich een ontzaggelijke menschenmassa, op geen duizend na te ramen, naar den Dam en het Centraal station vóór de aankomst der Kon. familie. Langs het Damrak stonden de be langstellenden en nieuwsgierigen in dichte drommen geschaard, en boven het gegons der menigte deed het carillon in den Dam- toren bekende volkswijsjes als: »A1 is prin sesje nog zoo klein" en andere weerklinken, waardoor de gewenschte stemming er a> vroeg inkwam. Daar dreunt het eerste der 51 saluutscho ten, uit de vuurmonden op de Handelskade geplaatst, aankondigend dat de Koninklijke trein op Amsterdamse!» grondgebied is aan gekomen, en precies, op het in het programma aangegeven tijdstip, '10 uur, is de trein onder den kap van het Centraal station. Op het perron waren als gewoonlijk maar weinig publiek of ambtelijke personen aan wezig. Behalve den burgemeester jhr. Roëll, merkten wy enkele hoofd-officieren van leger en viool, een paar Kamerleden en enkele vertegenwoordigers van de H. IJ. S, M. Nadat de burgemeester de hooge bezoekers het welkom in de hoofdstad had toegeroepen en H. M. en de Prins door handdruk met de aanwezigen hun ingenomenheid met de ontmoeting hadden te kennen gegeven, werd nan H. M. een bloemruiker aangeboden door jongejuffrouw Westerwoudt, welke eveneens onder dank werd aanvaard. Voorafgegaan door den Burgemeester, jrX&jSif'S:*

Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 2