op den muur geschreven„Wij moeten mor gen om 9 uur ter plaatse zijn. Proteststaking in de hospitalen." Den volgenden dag echter werden slechts een twintigtal studenten binnengelaten, om nan de openbaarheid van do examens, die volgens de wet bestaat, een grens - te' stellen. De overige toe hooi de re waren politie-agen- ten. Alles is toen in de beste orde vcrloopen. Denemarke n. Zooals gemeld, is Dinsdag te Kopenhagen in de zaal van hel Landsthing bot proces be- gohnen tegen do oud-ministers Christen,sen en Berg, Een .buitengewoon talrijk publiek woonde de eerste zitting biiop de gereserveerde tribunes merkte men zoor vele leden van de aristocratie, hooggeplaatste ambtenaren en personen uit de hofkringen op. Don oud-minister Ghristenson wordt te laste gelegd, dat lui,, ofschoon kennis dra gende van de geruchten omtrent den be narden financieelen toestand van den mi nister van justitie Alberti en de door dezen gepleegde verduisteringen, zich niet alleen verzet bad tegen een onderzoek, dat door een aantal kalen van den Rijksdag was voor gesteld, maar zelfs had bewerkt, dat den minister van justitie vergunning, werd verleend tot het houden van eea Inndhou w loterij. Oud-minister Berg wordt beschuldigd hot onderzoek naar den toestand van do door Albert! beheerde Seelundsche bocrenspaar- bank te hebben verijdeld. Ware dit niet geschied, dan zou reeds destijds zijn ge bleken, dut de Deensehe nationale Bank aan Alberti 3 milliocn kronen had geleend voor gen. boerenspmirtmnk, en dat deze op de ba lans niet voorkwamen De .akte van beschuldiging verklaart ver der, dat de beide ministers den toenmaligen minister van justitie, om partij-politieke rede nen de baud boven het hoofd hebben gehou den, daar zij hem gaarne zouden hebben zien heengaan, wanneer zulks slechts zonder ceri openbaar schandaal had kunnen plaats bob ben. Alberti had echter niet goedschiks wil len aftreden, daar hij wel wist dat zijn l>e- driegerijen dan aan het licht zouden komen en nu hadden de beide ministers den slecht befaamden minister met hun autoriteit ge dekt, ten einde een partijsehandaal te ver mijden. Ghristensen gaf toe, dat. de geruchten over Alberti'» fiimneiecle knoeierijen hem reeds in 1901 bekend waren. Het proces zal vermoedelijk drie weken duren. Na de beklaagden zullen de getuigen gehoord worden, waarvan er nu reeds twin tig bij name, waaronder verschillende gewe zen ministers, bekend zijn. In de eerste plaats zijn de leider van het eerste linksche minis terie in 190'i Deuntzer en ex-Minister Hage aan do beurt. schepen. Een enorme menigte deed hen uitge leide. Toen bekend weid, dat sir Eldon Gorst in den zelfden trein zat, word geroepen: Weg met de despoten 1 Leve de Onafhankelijkheid 1 Wardani, de moordenaar van Boetros, heeft een verzoek om gratie ingediend. Hoewel er niet veel kans bestaat, dat liet verzoek inge willigd zal worden;- doet de Mohammedaan- sche bevolking van Kaïro toch grootc mooite om bij de Europccsclit; bevolking steun voor dit verzoek om gratie te verkrijgen. De Euro peanen zijn er evenwel niet erg voor te vin den. A l b n ri i Volgons de Konstantinopclsehe bladen heeft de minister van binnen la ndsehe zaken aan alle gouverneurs kennis gegeven, dat de op stand der Albiineezen als geëindigd kan wor den bescliouwd. Uit Saloniki wordt gemeld, dat de troepen in den omtrek van Chilan drie der invloed rijkste ALhunccschc hoofden met negen hun ner, volgelingen hebben govnngen genomen. De Albaneczen uit liet district Dronitza hebben zonder eonig verzet de wapens inge leverd. China. In 3e provincie Iloennn is onder de ontevreden bevolking opnieuw; een oproe rige beweging ontstaan. Te Chaasju zijn door liet gepeupel een honderdtal huizen in brand gestoken. De ambtenaren zijn gevlucht en de stad is overgeleverd aan de opstandelingen. Verder wordt gemeld, dat het gepeupel langs den hoofdweg naar het Noorden oprukt en dat een aantal dorpen in de asch zijn gelegd. Kreta. Nu de bescliermende mogendheden van Ivreta naar aanleiding van het onbezndigdo optreden der Kretenzische politici,, meer en meer hun steun sum de Grioksche politiek gaan onttrekken, begint men in Griekenland bang te wonden en vooral klare, bezonken geesten veëlvelen zich niet langer dat hot drei gende oorlogsgevaar het Ileileensche rijk niets goeds Klooft. Zoo seint de Atheensche correspondent van het „Berliner Tngeblatt", dat een bekend financier van vreemde afkomst, die kans heeft minister te worden, hem mededeelde, dat de toestand zeer moeilijk is. Onze land- genootcn in Macedonië-en Kreta verwach ten beslissende maatregelen van ons en too- nen daardoor van den werkelijk en toestand niet liet minste besef te hebben. Wij kun nen hun verwachtingen officieel niet teleur stellen, maar wij weten, dat de Porto slechte op een onvoorzichtigheid onzerzijds wacht om in Tliessaliö binnen te rakken en alle aspiraties onzer stamverwanten eens en voor altijd den kop in te drukken. Want thans zal Europa der Porie niet meer „halt" ge bieden. De oorlog za! onvermijdelijk komen,, ik hoop slechts, dat de constellatie op den Balkan dan voor ons gunstiger zal zijn, dan thans liet geval is. Kreta kan op niets anders rekenen, dan op zijn sympathie. Wij hebben genoeg met onszelf te doen. liet is te hopen, dat de Nationale Verga dering zulks zal inzien. Zij biedt de eenige mogelijkheid liet volk do oogeu te openen. Hel was indertijd een groote fout slechts één Kamer te benoemen. Het jonge wik mist daardoor de noodige zelfcontrole en zelfherziening. Misschien kan hierin nog verbetering worden gebracht. Marokko. Een telegram meldde gisteren, dat Moelay Hafid besloten had in zijn rijk de lijfstraffen af te schaffen. Men sprak reeds van een edele opwelling, maar uit nadere inlichtingen blijkt thans, dat de sultan tot dit onverwachte besluit kwam, doordat dc Engelsche regee ring geweigerd bod, de missie-El Mokri te ontvangen, omdat de sultan voortging ge vangenen te pijnigen. Bovendien hoopt de Mairokkaansche lieerseher op deze wijze een protest der mogendheden te voorkomen te gen dc borbaarscho wijze, waarop hij de vrouwen van den gevangen genomen Ben A issa behandelt. BINNENLAND. De Koningin-Moeder. Bonter seint uit Londen, d.d. gisteren: De. Koningin-Moeder, der Nederlanden, die bij do hertogin van Albany to Esher beeft vertoefd, is hedenavond te Londen aangekomen van het Victoriastation met den Vlissingschen boot-sneltrein vertrok ken om naar Nederland terug te koeren. ^Do Koningin van Engeland heeft gister middag aan Koningin Emma en do her togin van Albany een bezoek gebracht Koningin Emma verliet hedenavond Lon den, nadat II. M. met een specialeu trein van Esher naar Victoria Street Station was gereisd, waar de saloiiwagen aan. den Queensborough-VIissingen expres werd gehaakt. Doordat op II. M.'s verzoek geen Nederlandscho autoriteiten aanwezig wa ren, werd dit vertrek dor Koningin-Moeder door liet publiek weinig opgemerkt. Consulaire dienst. Bjj Kon. best is de heer J. Lomelino be noemd tot consul der Nederlanden te Louren- go-Marques, buiten bezwaar van s lands schatkist. Het ressort van het consultaat omvat de provincie Mozambique. De intoclit van Prinses Juliana in de 0 ouden Koets. Dfit was een sprookje, zooals wij in onze kinderjaren lazen, werkelijkheid go- Worden, dat was een zegetocht, die slechts een heusche prinses in 't leven kan roe pen, dat wasiets wonderbaarlijks. Niets overdreven. Stelt u voor ïiet Sta tionsplein, het Damrak en de Dam één menschenmassa, daarlusschen beliind door koperen politiehelmen, waarin liet zonne licht weerschittert, een open laan, als een pad, dat gebaand is 'in een selder on doordringbaar woud. En dan juichen, joelen, donderend hoera- roepen, die duizenden, die langs den weg geschaard zijn, als één stentor, wanneer een gouden koets, met kristallen ruiten, van binnen met rood fluweel bekleed, ge trokken door 6 vurige paarden, die door bepruikte koetsiers gemend worden, voor bij rijdt. Wij w'elcn, het schieten geldt noch dc jockics, noch do dignitarissen, noch de andere 'rijtuigen... neen, Prinses Ju liana en Hare Ouders, die Dun intocht in de hoofdstad doen; Oranje voor Neder land behouden toont zijn jongste Telg den blijden Ams tel laren;! liet was een zegetocht... als uit den duizend-en-een-nacht. Eonigo aardige tooneeltjes? Toen de trein der Prinses het Centraal Station bin- nenstooinde, trad II. M. de Koninklijke Moeder onmiddellijk toe op don waggon van Haar Dochter, ia do handen klap pende. Het Prinsesje, in do armen Harer verpleegster, stakkraaiend van pret Haar armpjes naar Haar Moeder uit. Door het rumoer van toejuichingen bang geworden, vertoonden zich even water landers ia de oogen der Prinses, docli de Koningin kuste zo weg. Moeder on Dochter zagen er zeer wel varend uit. Juliana, zeggen de dames, die 'l weten kunnen is 'n snoezig Kind Eenigo minuten zat de Koningin met de Prinses op Haar schoot op 't balcon van 't Paleis, groetende naar de -juichende menigte, én het Prinsesje groette moe De Prins salueerde! Een toonecltje om nooit to vergeten Gisteravond werd in do geheelc ver sierde, hier en daar geïllumineerde stad, druk, vroolijk, zonder wanklank feestge vierd. De officieele feestgids, uitgegeven dooi de fa. Iloldert en Co., ziet er goed uit. Do tekst is duidelijk, de aanwijzingen zijn nauwkeurig, de illustraties mooi. Ook het Gedenkboek van den H'istorisch-'Allegori- sclien optocht verdient veel lof. De Koninklijke Familie in de Hoofdstad. 'redacteur van „De Telegraaf", onze col lega, mag daarvoor wel bij name en met eëre worden genoemd. Na ieder nummer werd daverend ge applaudisseerd door het publiek, ilat een plaats op den Dam ol qp do daken en boven öp do consistoriekamer dor Nieuwe Kerk h'ad weten te bemachtigen. De ramen, in do voorzijde van het pa leis, een 'honderdtal waarschijnlijk, waren alle door het dienstpersoneel bezet. Gelijk wij reeds zeiden, vertoefde Prin ses Juliana met freule v. d. Poll gedurende de aubade in een aangrenzend vertrek, maar onmiddellijk nfi den zang verschoon liet Koningskind, wie do hulde gold, weder, op de armen harer Moedor, op het balcon, weder met beide bandjes wuivende naai de juichende kinderen, die daarbij nu met hun vaandeltjes zwaaiden. Te 9.20 u. was de hulde afgeloopen, maar nog geruimen tijd stonden allen naar het raam to kijken, waar'nu Juliana meL freule v. d. 'Poll ver- waar de z.g. blocmentuia bij hot melkhuis" voor de kleine gedurende haar verblijf ai- daar gereserveerd is. Huzaren on politie hielden, de wacht. Na ruim een half uur hier in de open lucht vertoefd te hebben ging men haar liet paleisterug. Do aan wezigheid van de prinses bleef vrijwel on opgemerkt. STADSNIEUWST Het college van B.en W. met den heer gemeente-secretaris vertrokken hedenmorgen met den trein van 8.44 naar Amsterdamier deelneming aan den cour van gelukwenschinc aan H. M. de Koningin. De heer C. Klein, oudste lid in jaren van den Gemeenteraad, treedt als waarnemend burgemeester op. Burgemeerter en wethouders hebben,tot lijdelijk onderwijzeres ann school B (hoofd mej, A. S. van Ande!) benoemd mej. A. G. Krijger. B. en "W. van Rozenburg brengen ter Onze Marine. Blijkens bii het departement van marine ontvangen bericht is ILr. Ms. pantserdek- scliip Piet Ilein, onder bevel van den kapi tein ter zee F. Bot, 20 dezer te Nieuwediep („Stct.")' binnengekomen. Bidderorden. E g j p t o. Te Kaïro is, naar de „Daily Mail" meldt een anii-Engolsche betooging gehouden in tegenwoordigheid ven den Engelschen gouver neur Bir Eldon Gorst. Twee Egypt;.cl ie nationalisten, die ver volgd renten Wegens den moord op 'den eer sten minister Boetros pasja, vertrokken naar Alexandria om zich daar naar Europa in te Bij Kon. besluit van 24 dozer is be noemd tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw, 'de raad-adviseur bij hot departement van oorlog, inr. W. J. Wintgens, hoofd der lsto afdeeling van dat departement. 'Bij Kon. besluit van 24 dezer is, mot ingang van 1 Juli, aan den raad-adviseur bij 'hpt departement van oorlog, mr. W. J. Wintgens, op zijn verzoek, ter zake van lichaamsgebreken, een. eervol ontslag uit zijne voormelde betrekking verleend en zulks onder dankbetuiging voor de door hem gedurende een reeks van jaren aan den lande bewezen diensten. Bij Kon. besluiten van 24 dezer zijn: lo. benoemd in Vle orde van Oranje- Nassau: tot commandeur, jhr. mr. J. W. G. Bo- reel van Ilogelanden, burgemeester dor ge meente Haarlem; lot officier, dr. H, D. Kruseman, wet houder der gemeente Haarlem; tot ridder, 'G. B. Crommelin, voorzit ter der Vereeniging „Koninginnedag", te Haarlem en II. J. F. A. A. M. van Goor, commissaris van politie aldaar; en is 2o. de eere-medaillo van die orde, in brons, toegekend aan W. Bos, Werkman in dienst bij do openbare werken der ge meente Haarlem. Bij Kon. besluit van 25 dezer zijn be noemd tot ridder in de orde van Öranje- Nassau Tli. van 'Waveren, to Haarlem, lid van de Algemeene Vereeniging voor Bloembol lencultuur aldaar. "VLAARD1NGEN, 27 Mei. A.s. Dinsdag avond zal vanwege de vereeniging Flard inga" door het muziekgezelschap »Concordia" een concert worden gegeven. VLAARDINGEN, 27 Mei. De heer G. Nie- rnantsverdriet, onderwijzer aan de Wilhel minaschool alhier, is benoemd tot leeraar aan de Chr. normaallessen te Maassluis, directeur de beer Kuijper Boone. De aubade. Van 7 uur in den morgen af tot onge veer lmlfnegen uur stroomden van 200 openbare en bijzondere scholen ruim 8000 scholieren, allen voorzien van lichte dunne stokjes, waaraan een groene krans en lin ten in Nederlandseh'e en Oranje-kleuren af hingen, naar den Voorburgwal bij de Nieuwe Kerk, welker deuren aan 'die zijde te 8 uur geopend worden, teneinde do zangers en zangeresjes door de kerk toegang 'te ver- leenen naar den Dam. Met dezen doortocht was ,bijna een uur gemoeid. Kwartier vóór 9 uur gaf de Dam dan ook oen schitterend aanzien. Scholieren, al wat het oog zag. Eerst de schoolkinde ren, daarachter de leerlingen der H. B. scholen, van do kweekscholen voor de zee vaart en der tnachinistenschool. De goede orde werd nergens en op geen enkel punt gestoord, dark zij den goeden maatregelen, door do feestcommissie en politie genomen. Langs de kolommen op den Dam waren stevige touwen gespannen, om eventueel opdringen tegen te gaan. Even vóór 9 uur verscheen H. M. de Koningin met Prinses Juliana op den auu op het balcon, en van het'jubelen der 10.000 kinderen, jongens en meisjes, scheen geen einde te zullen komen, nu ook het kleine prinsesje, zonder hulp der Moeder, de handjes tot handgeklap ophief. Dit duurde zoo ongeveer 5 minuten. Toen freule Van do Poll de kleine van haar Moeder overnam, en weer voor het raam in do Mozeszaal, naast het balcon met de Prinses plaats nam op het balcon, verschenen de Koningin in licht lila zijde- kleed, de Prins in admiraalsuniform ge kleed. Voorts do hofdames baronesse van Hardenb'roek' en mevr. EgidiusVan Loon en de burgemeester met mevr. Röell. Allen namen op het balcon plaats, maar ver rezen onmiddellijk; van hun zetels, toen de zangh'ulde aanving mot het Wilhelmus (nieuwe toonzetting) door het orkest. De zangnummersOranjelied, Vlaggelied, Ons Prinsesje en Wilhelmus (oude toon zetting) weerklonken nu machtig, toch dui delijk enwonder boven wonder, zeer gelijkmatig door de ruimte; het gezang zal zeker op verren afstand gehoord zijn! Die harmonie in den zang zal ongetwijfeld aan. langdurige en ernstige oefening te danken zijn, maar 't bleek ons duidelijk, ook van de bewonderenswaardige wijze, waarop de dirigent, op een 4 meter hooge stellage, die duizenden door allerlei bewegingen met handen en armen in de maat wist te houden. De heer H. J, den Hertojj, hoofd- Yader en Dochter. toefde, en waar hot vrij beweeglijke kind deed als oen kind, neusje schoonmaken, achter een zakdoekje zich verschuil! endc*,- dan plotseling wegtrekken, alsof 'tkikeb'oc speelde, .pn waarom dan do kinderen op den Dam onbedaarlijk moesten juichen! En dat do kleine Prinses aan freule Van do Poll een uitstekende opvoedster heeft, kan uit 'n uit paëdogogisch' pogpunt gansch' niet onbeduidend geval blijken, dat nl„ het Prinsesje Haar zakdoekje uit een kleino zijden reticule te voorschijn moest halen, die om Haar armpje hing, alsom het Kind te willen loeren, dat dit ove rigens onmisbaar deol dor garderobe Haar zooveel mogelijk v'orbbrgcn te honden.; Na afloop van den zang beklom prof. mr. D. P. D. Fabius den dirigcer-torcn, om door oen koperen roeper do menigte voor de gebrachte hulde 'dank' to zeggen. Te 10 uur ving de cour, .van gelukwon- schen aan. Onder hen, ten getale van meer dan 1000 personen, die de Koningin en Haar Gernaai groetend voorbijgingen, iverden, behalve ontelbare officieren van leger en vloot, opgemerkt: meest,allo com missarissen der Koningin in do verschil lende provincies, een groot aantal leden der rechterlijke macht, vele leden der Eer ste en Tweede Kamer der Staten-Generaal, Gedeputeerde Staten der provincies, de Provinciale Staten van Noord-Holland, vele burgemeesters uit verschillende steden des lands, professoren, predikanten en geeste lijken van alle richtingen, vele deputa ties van wetenschappelijke colleges, als ook van kunst- en liefdadige instellingen. De cour duurde van 10 uur v.m. tot IDA nam. Van 34.30 uur werd oen rijtoer gemaakt. Te 5 uur heeft dan een monster-uitvoe ring plaats voor hot Paleis, van Neder- landsche zangvereenigingen, onder lei ling van den heer M. H. van 't Kruijs, Uitge voerd wordt do Oranjo-Nassau-Cantatc van den dirigent; woorden van P. Landsman. De zang wordt begeleid door 9 militaire muziekkorpsen, nmt dat van Caecilia uit Volendam' en Castricum'. Do wacht werd heden weder mot mu ziek afgelost. Hedenavond dinccren bij de Koningin do wethouders met don secretaris van Amsterdam'. Na afloop Her aubade Worden mr. Van- dewerk, voorz. der feestcommissie, prof. Fabius, voorzitter sub-commissie, en Den Hertog bij do Koningin ontboden, die ieder .afzonderlijk dankto voor liet huldebetoon, en verheugd was "dat Juliana zie.;, laarbij zoo goed hield. Do Prins gaf Den Hertog zijn bewondering te kennen 'over do een heid in zang. Kort na afloop der aubade, te ruimhalf- tien uur, |wara aan de achterzijde van het paleis pen 'afgesloten hofrijtuig voor, waarin freule Van de Poll en do kinder juffrouw, Martings met de kleine Juliana op den ann uitreden naar liet Vondelpark) openbare kennis, dat ter gemeente-secretarie ter inzage ligt oen verzoek met bijlagen van dc Naaml. ^Vennootschap „Fabriek van Che mische producten" te Schiedam, om vergun ning, tot het oprichten van een fabriek tot bereiden van niierenzuur op de Vondelin- genplaat, onder deze gemeente en Pernis. Volkshuis. Gisteravond is in het Volkshuis de alge meene vergadering gehouden van de ver eeniging Het Volkshuis, alhier. De Voor bitter, do heer M. C. 51. de Groot, opende do vergadering, dio dit maal aanmerkelijk heter bezocht was dan andere jaren. De notulen en hét verslag Worden vast gesteld. De uitslag der gehouden stemming ter verkiezing van bestuursleden, w'egens pe riodieke aftreding van de hoeren M. Bak kes (niet herkiesbaar) en P. Sanders, en het bedanken van den heer Van Wag ten- donk, was als volgt: Er waren voorgedragen 10 candidaten; uitgebracht w'aren 118 stemmen. Daarvan verkregen de hceren P. Sanders 69, J. A. van de Ven 55, en J. Naumail 36 slem- men, terwijl de overige stemmen waren verdeeld over dc 7 andere candidaten. Bovengenoemde hoeren zijn dus tot be stuursleden herkozen en gekozen.. Naar aanleiding van het verslag wer den verschillende belangen der vereeni ging besproken. Daarbij deed de heer Koorogcvel het voorstel om meer aanslui ting te zoeken met andere Volkshuizen, welk voorstel met algemeene stemmen werd aangenomen. Het op de agenda vermelde Bestuurs voorstel omtrent do wenschelijkheid van een bezoldigden directeur, werd met groote meerderheid aangenomen. Door de benoe ming van een dergelijken functionaris zal de taak van de bestuursleden aanmerke lijk worden verlicht. Het jaarverslag, er op wijzende, dat het Schiedamschc Volkshuis meer geeft dan waarop de meeste steden van Schiedam's omvang zich kunnen beroemen, en wat dus «stof tot tevredenheid zou kunnen geven, slaakt de vcrzuchtig dat de le den tevreden en voldaan zijn, waardoor- het jonge, opbruisclicn.de loven in de ver eeniging wordt gemist. Ook is 'net Bestuur, dat meer zou willen doen dan dat het doet, over zich zelf niet tevreden en dringt weder er op aan, dat nieuw, jeugdig bloed daarin zal gebracht worden. lu verband hiermede wordt dc wenschelijkheid uitge sproken tot aanstelling van een bezoldigd directeur, die de propaganda voor bet Volkshuis zou kunnen overnemen. Het aantal leden bedroeg in.,Maart 775 on .was -vr G achteruitgegaan; voor de leeszaal was het aantal 21 onveranderd gebleven. De uitgaven overtroffen do ontvangstw. met 11021.en bedroegen f 6520,83.

Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 2