STADSNIEUWS. Kunst en Wetenschap. Rechtzaken. Sport. De Koninklijke Familie in de Hoofdstad. Hof Tan Arbitrage. In het Hotel des hides zijn aangekomen de vertegenwoordigers van Amerika en Canada in de voor liet Hof van At bitrage te be handelen zaak tussehen beid- landen. Statenverkiezing. De vrijzinnige kiesvereeniging te Lei den heeft voorloopig candidaat gesteld de heeren II. Paul, ingenieur alhier, aftr. lid, dr. D. Stigter, arts aldaar en oud-lid van den gemeenteraad te Leiden, en. A, de Koster Jr., industrieel aldaar. "De volgende week zal een definitieve keuze worden ge daan. De R, K. -kiesvereeniging te Hillegom heeft candidaat gesteld de aftredende leden, mr. L. M. J. H. Kerstens. te Leidon, en J. J. van Hoeken, te Leiden. De BruaseDche Tentoonstelliu^. De „N. Ct." meldt, dat mr. Tydeman bedankt heeft voor de benoeming van commissaris-generaal dor Rnn-relsi-hc- len- toonstelling. Sociaal Democratische Partij. De Sociaal-democratische part ij begon gisteravond te Amsterdam haar janrlijk- sche algemeene vergadering, onder leiding van den heer D. J. "Wijnkoop, die een openingsrede hield, waarin hij voorname lijk mr. Troelstra's politiek critiseeide. Blijkens het jaarverslag telt de partij than3 17 afdeelingen mei 505 leden, Legen 9 afdeelingen met 419 leden, waarmede zij begon. Bij de bespreking van hot jaarverslag ktvam in behandeling een. voorstel-Bussum, luidende: het partijbestuur spreke zich hij eiken belangrijken strijd van al of niet bij het N. V. V. aangesloten, organisaties uit over het al dan, niet verleenen van steun. Naar aanleiding van dit Voorste! bestreed de afgevaardigde van Amsterdamde hoer Wagenvcld, het standpunt, door het be stuur ingenomen, ten aanzien van do bouwvakstakin.g to Amsterdam, en verde digde do gedragslijn, door de moderne organisaties gevolgd. De andere afgevaar digde van Amsterdam, de heer Luteraan, doelde mede, dat de vorige spreker niet namens zijn afdeeling, maar namens zich zelf en nog één lid had gesproken, en keurde ten sterkste de houding van den Centerden BouwVakarbeidcrsboml af en die van het partijbestuur goed. Het voorstol werd na langdurige dis cussie aldus geamendeerd aangenomen: Het partijbestuur spreke zich bij eiken belangrijken strijd van niet bij het N, V. V. aangesloten vakvoreenigingen, uit, over het al dan niet verleenen. van steun, na in gewonnen advies der afdeeling ter plaatse. In de vergadering van Zondag kwam aller eerst ter sprake de verkiezing \un de redac tie van „Do Tribune". Herkomn werden de heeren J. C. V-ton, H. Gorter, W. v. Ra ves teijn Jr. on D. J. Wijnkoop. Het finan cieel veislug van „De Tribune1' werd goed gekeurd, behouden.- i-enige wijzigingen. Tot commissie van bolleer van „De Tribune" werden gekozen de heeren Hol.-man, Jok. Vis ser en Reesenm. Verworpen weid liet voorste! tier afdeeling Amsterdam, om voor de redac tie 600 per jaar beschikbaar te stellen. liet amendement van Rotterdam, „p dit voorstel: ,,de afdeelingen dragen hiervoor één cent per lid en per week af", werd in zooverre aange nomen, dat men firacltien zal, liet gedaan te kiijgen. Ook weid hot voorstel-Bussum verworpen, om „De Tribune" twee maal per week te doen verschijnen. Aanvaard werd hot voorste 1-A msterd u: n, door het congres sympathie te doen betuigen met het streven van den Algem. Nederlnnd- sehen Bond van Handels- en Kantoorbedien den, naar een door rijkswet vastgelegde. aeW- uursluiting van alle winkels en magazijnen; de leden werden opgewekt aan het verzoek Van genoemden bond, inkoopwi steeds vóór 8 uur 's avonds Ie doen, gei til» te geven, en men droeg den woord- en penvoaidt'Js der S. D. P. op, dit denkbeeld en dezen eisch voor vervioegde winkelsluiting, waar ncxxlig, te propageert)!). Als afgevaardigden naar Kopenhagen wer den benoemd de hoeren II. Gorter en I). J. Wijnkoop. Na afdoening van nog eonige huishoude lijke zaken, werd besloten bij de P'-w ineiale Rtnii'li verkiezing, de S. D. A, P.-cuu lidaten te steunen en in Nooul-Brabant propaganda (e maken voor de partij. De openingsrede van den heer D. J. Wijn koop zal in druk verschijnen. Als plaats voor het volgend congres werd Ratteivlam aangewezen. Ifedeil. Bond van gemeenteambtenaren. De Zaterdag in de zaal „Diligentia", te 's-Giavenhage gehouden propugandavergade- ring voor do rijkspensionncering van ge meente-ambtenaren en hun weduwen en wec- zen waa zeer druk bezocht; uit alle plaatsen des lands was men samengekomen. De voorzitter, do heer Jac. v. d. Laan, heette allen hartelijk welkom op den voor de gemeen te-ambtenaren zoo gewiclitigen dag, bracht een eeresaluut aan II. M. de Koningin en het Vorstenhuis, en uitte den wensch, dat or-der de gezegende regeering van H. M. de lijkopeneionneering van gemeente-ambtenaren en lmn weduwen en weezen zal tot stand komen. Gevolg gevende aan de uitnoodiging om hier een woo el tot opwekking te spreken, ver klaarde ju-of. Drucker, dat de regeling zal komen omdat zij den steun vindt van in vloedrijke mannen van alle partijen. De rege ling zal dus tot stand komen binnen afzien- baren tijd. Spieker herinnerde aan hetgeen door ministers Rink, Heemskerk en Kolkman weid 'gezegd, waaruit hun belangstelling vooi- de zaak blijkt. Ook herinnerde spr. aan du nog steeds aanhangige motie, deze zaak be treffende. Komt de regeling dus in de Twee de Kamer ter tafel, dan kan zij spoedig afge daan worden, liet eenige wachten is dus op een goed geformuleerd voorstel van de regee- ïing. Daarom moet de zaak steeds warm wor den gehouden, en spr. riep den aanwezigen toe: blijft.ugiteereu, te zinnen en met kracht. Dal het streven spoedig moge slagen, dat is »pr.'s hartelijke wensch. (Applaus.) De heer Nolens wilde ook zijnerzijds mede werken aan het hor» d'oeuvre, kort, gelijk nan een inleiding past. Reeds 17 jaar, aldus ving spr. aan, werkt deze vereeniging aait het bekende doei, en daarover behoeft dus niöt meer gesproken te worden. Zijn doel was dan ook eigenlijk slechts om een woord van bemoe diging te spreken, een opwekking om zich door het lange wachten niet te laten ontmoe digen. Spr. herinnerde aan hetgeen de minister van Financiën in de Eerste Kamer mededeel de, toen aangedrongen werd op pensionnee- ring, vim rijkswege, vim de commissarissen van politie. Daaruit bleek het ernstig streven der regeering, om een regeling tot stand te brengen, getuige de woorden„ik hoop aden (dc gemeente-ambtenaren) te kunnen helpen." Dat mag men aannemen nis een verklaring namens de regeering, waaraan men meer heeft dun aan een ijdele belofte. Men kent het be kende spreekwoord. Intussehen maande ook spr. aan om niet stil te zitten. Krachtig en eensgezind moet samengeweikt worden. Gok spr. eindigde met den wensch, dat de naastte toekomst zal geven een wettelijke regeling der pensionncering van de gemeente-ambtenaren en van hun weduwen en weezen (Applaus.) Dc lieer Flenbaas herinnerde aan een SÜ-jmigen gemeente-secretaris, die zelf er- koui. dat /.iju krachten niet meer toereikend zijn, eu die toch zijn ru»t niet kan nemen, omdat hij zijn bezoldiging niet kan missen. vr* wordt vaak loon uitbetaald, waarvoor geen goede arbeid meer gepresteerd kan wor de :ipromotie wordt tegengehouden; genade woidt soms vuoi recht gegeven en de oude, afgewerkte ambtenaar moet om een aalmoes smeken. Nog erger is het wanneer de inva liditeit intreedt. Pensioen, verzekerd bij de wet, is noodig om liet lot van don ambtenaar te verzekeren en den staat te vrijwaren voor schade. Ook voor de weduwen en weezen moet gezoigd worden, opdat zij niet hulpeloos achterblijven, en er is maar één middel om daaraan tegemoet te komen, nl. pensioensvor- z.ekoiing, hetzij door eigen kracht en, schiet die te kort, dan moot de werkgever: staat en gemeente, bijspringen. Ook deze spreker' besloot met een opwek king om voort te arbeiden en ook hij werd met hartelijk applaus beloond. Vooidut aan den vierden spreker het woóid werd gegeven, deelde de secretaris mede, dut aanwezig waren G04 belangstellen den en vertegenwoordigd waren 20.000 amb tenaren van verschillende vereenigingen. Daarna vvns hel woord aan den heer Pels, bestuurslid, die een woord van verwondering, teleurstelling, bemoediging en opwekking wenschte te spreken. Verwondering en teleur stelling mocht het volgens spr. wekken, dat nog een propagn nda - vergaderi ng moest be legd worden om oen pensioenregeling voor gemeente-ambtenaren te krijgen. Herinneren de aan de pcns:<x>nregeliiigeii voor velschil lende burgerlijke ambtenaren, welke reeds dateeren van 1814, wees spr. er op, dat men zonder eenige wettige reden do gemeente ambtenaren steeds van een wettelijke pensioen regeling heeft uitgesloten. Zonder eenige bit lijkheid heeft men den een uitgesloten, waar men den ander pensioen geeft. Waar men den ambtenaar bij een depaiLcmcnt, een ambte naar ter provinciale griffie, een onderwijzer pensionneer!, daar vraagt spr. waarom sluit men den gemeente-ambtenaar uit? Dat men de billijkheid erkent om den gemeente-amb tenaar te pensionneoren, blijkt uit do verorde ningen, welke in sommige gemeenten ivostaan, o. n. te 's-IIcrtogenbosch, waar pensioen ge geven wordt zonder zelfs een bijdrage te vor deren. Teleurstelling uitte spr. over het lange uit blijven eener wettelijke regeling, hetgeen duizenden gemeente-ambtenaren in den lunde ontevreden mankt (tcckenen van iiustern- utiug). Vervolgende, wees spr. erop. dat de tijden veranderd zijn, en men de rechten der ge- meente-unibteoarai begint te erkennen. In vloedrijke mannen als prof. Drucker en No- lens verdedigden hier heden in het openbaar dat goede recht (applaus)wij gaan dus voor uit. Ook bij de regeering zijn teekenen van sympathie te ontwaren, getuige de woorden van den minister van Financiën. Op het geld behoeft de zaak niet af te stuiten, daar voor is ons kleine Nederland te groot. (Ap plaus.) Spr, eindigde met den wensch, dot de te wachten Troonrede een pcnsiocnsregeling zal aankondigen voor dc gemeenteambtenaren. Duizenden en duizenden gemeente-ambte naren, hun vrouwen en kinderen zullen daar voor dankbaar zijn. (Applaus.) Besloten word, den ministers van Binnen- landsche Zaken en van Financiën beleefdelijk, doch dringend te verzoeken, maatregelen te willen treffen, dat. spoedig een einde kome aan de pijnlijke onzekerheid, waarin duizen den gemeente-ambtenaren verkeeren ten aan zien van hun pensionneering en die van hun weduwen en weezen, en dat indien eenigs- zins mogelijk, nog in het volgende zittingjaar een ontweqj-regeling aan de Staten-Generaal tei behandeling worde voorgelegd. Met een woord van dank sloot de voorzit ter daarna de vergadering. VLAARDINGEN, 30 Mei. De heer G. v. d. Waals, onderwijzer ann de Geref. school, Emnr.vstraat alhier, is in gelijke betrekking benoemd aan een Chr. school le Rotterdam, hoofd de heer F. D. van Batenburg. Naar wij vernemen heeft ds. Bokina pre dikant bij de Ned. Herv Gem alhier, be dankt voor het betoep naar die gemeente te De Lier. S. M O Gisteren heeft Schiedam's Mannenkoor „Orphcus" den strijd gevoerd in de af deeling uitnemendheid van den imtionalen zangwedstrijd, uitgeschreven door Nij- meeg's Mannenkoor, te Nijmegen. En al moge S. M. 0. in dien strijd niet de overwinning behaald hebben, het kan met trotseh daarop wijzen, want do vereeniging heeft toch een groot succes behaald. S. M. O. had in deze liooge afdeeling te kampen met de als zoo uitmuntend bekend staande Amsterdamsche vereeni ging „Kunst na Arbeid". Bij de beooidocling van dezen strijd was een andere methode gevolgd dan ge bruikelijk was: De juryleden maakten hoof delijke aanteekeningen, ingedeeld naar 9 rubrieken; zij telden die punten op, waar van proces-verbaal werd opgemaakt, en dit ingeleverd bij het comité uit de feest commissie, hiervoor aangewezen, dat deze punten, dooi de 7 juryleden toegekend, totaliseerde. Daarbij bleek, dat het totaal aantal punten, toegekend aan „Kunst Ua Arbeid", was 74S en aan Orpheus" 734, dat is dus slechts een verschil van nog geen 2 pet. Door de jury en de feestcommissie is er nog over gesproken of het bij dit mi nimale verschil niet w'onschelijk zou zijn in plaats van een lsten en 2en prijs toe te kennen twee eerste prijzen, n.l, oen len prijs A en een len prijs B, Met het oog echter op dc wijze van beoordeeling, die gevolgd was, meende men dat een dergelijke afwijking niet in dat kader zou passen, zoodal besloten wer-1 aan „Kunst na Arbeid" te Amsterdam den lslen prijs en aan „Qrpheus" te Schiedam den 2en prijs toe te kennen. "Wij wenschen „Orphcus" geluk met het succes, 'dat zij in dezen wedstrijd heeft weten te bereiken en die den goeden naam van S. M, 0. en diens verdienstelijke di recteur, den heer Ge org Rijken, allo eer aandoet. Voorbereidend Militair Onderricht. Wij herinneren bij deze belanghebbenden er aan dat wanneer men aan het in dezen winter te geven voorbereidend militair onder richt wenscht deel te nemen, men zich daar voor morgen (Dinsdag) nog aan de afdeeling Militie kan aanmelden Blijkens de in dit nummer voorkomende kennisgeving is, vnnat 1 Juni de toegangs prijs tot het stedelijk museum bepaald op lü cent. De drie personen die Zaterdagmorgen vroeg door de rijkspolitie op aanwijzing van den waker op de werf Gusto, waar zij met een roeiboot aankwamen, werden aangehou den, zjjn Rotterdammers, oude bekende der justitie, G. v. V., D. W. en T. v. D. Zij zullen worden vervolgd wegens poging tot diefstal van ijzer en wegens huisvrede breuk (het betreden van de afgesloten werf Gusto zonder daartoe recht of vergunning verkregen te hebben). Zij zijn Zaterdagavond, na opgemaakt procesverbaal naar het IIujs van bewaring le Rotterdam overgebracht Gisteravond omstreeks 101/2 uur heeft ten huize van den heer A. 11. "W, van Luijk aan de Warande een begin van brand plaatsge had. In een toestel, dienende tot het riemen van een bad van spiritusdampen door de vrouw des huizes, was brand ontstaan De heer v. Luijk wilde de vlammen blusschen met dekens, maar, hoewel de oorspronkelijke vlammen verdwenen waren, stonden nu de dekens in brand Deze werden spoedig de ramen uit en op straat geworpen. Bjj bat ontstaan van het vuur was politie en brandweer gealarmeerd, maar, hoewel deze spoedig ter plaatse waren, behoefden zij geen hulp meer te verleenen. Diefstal uiet Inbraak. Zaterdagavond omstreeks 6 uur werd de politie in kennis gesteld dat. men in de zaak van den beieenbankhouder I. J. Levi aan het Wilhelminaplein diefstal had gepleegd door middel van inbraak. De juffrouw die daar de zaken van den heer Levi behandeld en dm vorigen middng te 421/g uur de zaak had verlaten en daarin Zaterdngavond te 6 uur terugkeerde, vond de blinden, die zich aan de binnenzijde van een raam, uitkomende op een gemeenschap pelijke binnenplaats, geopend. B\j onderzoek bleek dat x-.t een kast in die kamer, waarin beleende goederen speciaal gouden en zil veren voorwerpen worden bewaard, een grooie hoeveelheid preciosa verdwenen was. Zeer waarschijnlijk is (zijn) de dief(ven) binnengekomen door een van de straat aan de zijde van het Wilhelminaplein toegang gevende gang naast het huis van den hoer Levi, op het ovengenoemde gemeenschap pelijke binnenplaatsje en vervolgens hebben zjj daar de raam opengeschoven en de blinden geforceerd, waarna zij in de kamer konden binnen gaan. De politie stelt een onderzoek in. Bij het voorloopig onderzoek is van den politiehond gebruik gemaakt. Bij de politie is terug te bekomen een soort Russische hazewindhond. Geveilde en verkochte onroerende goederen. Verkocht: 28 Mei. Notaris W. J. A. Roi.danus Drie woonhuizen, elk verdeeld in een be neden- eu afzonderlijk bovenhuis, erve en tuin, aan de Prins Frederik Hendrikstraat, nrs, 3, 5 en 7, groot 4 aren, in veiling 1 3900. 2 3900, 3 3S50. opgehouden. Notaris W. A. van Doldkk üz. Een mouterij, geiuuund „De Kersenboom", met annex pakhuis, genaamd „Rusland" en molde rswoning en erven, aan de Vijgensteeg, genummed 2 en 4 en aan dc Schie genum merd 70te znmen groot 5 aren 30 cen tiaren, in vo'ling /7100, opgehouden. Een wind korenmolen en erve, genaamd ..De Walviseh", aan de West vest, genum merd 11, groot 117 centiaren, met daartoe beboerende werktuigen en gereedschappen, in veiling ƒ2900. verkocht voor ƒ2960'. Een winkel- en woonhuis en erve,, aan liet Broers veld, genu m morel 59. groot 46 centia ren, met recht van in- en uitgang door de daarnevens gelogen gang, in veiling 2020, vei kocht voor ƒ2020. Een winkel- en woonhuis en erve mot open grond, aan den -Rotterdamsehen Dijk, ge nummerd 1S1groot 74 centiaren, met een onverdeeld aandeel in een belendende open gang, in veiling ƒ1440, verkocht voor ƒ1440. Een woning en ervo, achter perceel vier, genummerd 186/1, groot 38 centiaren, met een onverdeeld aandeel in voormelde gang, in veiling ƒ320, verkocht voor 320. AGENDA. 30 Mei. Circus, R'dam 8 uur. Ned. Operette Ens. De gescheidene vrouw. 31 5 Groote Schouwburg 8 uur. De Rechte lijn. 31 Rotterd Diergaarde, 8 uur. Kon. Scherpsch. Bart Yerhallen. 4, 2 en 3 Juni. Tivoü Schouwburg, 81/2 u. Het klein-tooneel J. II. Speenhofl, 12 Juni. Rott. Dierg. 21/2 u. Concert Staf- rnuziek 6e Reg. Inf. Prof, Robert Koch In den bacterioloog Robert Koch, die Vrijdagmiddag overleden is, heeft de weten schap een barer grootste mannen verloren Na Virchow en Pasteur, heeft bjjna remmer een wetenschappelijk man zoo algemeene be roemdheid genoten. Hjj was een self-rnade man. H(j was niet op een academisch labo ratorium gevormd, maar eenvoudig arts ge weest in een klein stadje in Posen Hij was 41 December 4843 geboren te Klamsthal, in den Hari, studeerde aan de universiteit te Güttingen en vestigde zich, na korten tijd assistent te z\jn geweest, in de nabijheid van Hannover, daarna te Rakewitz, in Posen, en kwam eindelijk in 4872 naar Wallstein. Reeds daar verdiepte hij zich in microsco pische studiën, vooral betreffende wond-infec- ties en miltvuur. In 4880 werd hij te Ber lijn benoemd tot Regierungsrath aan het Kaiserliche Gesundheitsamt, Toen begon hij zijn strijd tegen de bacteriën. Koeh recon strueerde, om zoo te zeggen de gansche desinfectie-leer. Pasteur zeide, na Kochs voordracht te Londen»C'est un grand pro- grès". Dat was in 4881. Een jaar later werd Kocli wereldberoemd als strijder tegen de tuberculose-bacillen. De moderne serumbehandeling is gedeeltelijk gebaseerd op Koch's ontdekkingen. Eenige jaren was hij werkzaam als professor in de hygiëne te Berlijn. In 4904 trok hij zich terug. In 4905 werd hem de Nobelprijs toegekend. Meineed. De Haagsehe rechtbank veroordeelde heden Jan. B, J. Z. en D. H, allen te Loosduinen, wegens meeneid in een strafzaak betreffende eene jaohtoverireding tot twee jaren gevan genisstraf. Valsche munters. Men seint ons uit Utrecht De rechtbank alhier veroordeelde heden den 26-jarigen tandtechniker Timmer de J„ die vahcho kwartjes vervaardigde en diens 60-jarigen vader, welke ze te Amsterdam uiigaf, respectievelijk tot 1 jaar en 3 maan den en 4 jaar gevangenisstraf De eisch was twee en een jaar. Onvoorzichtige chauffeur. Dooi' de Ulrechtsche Rechtbank werd heden veroordeeld de 47-jarige chauffeur uit Rotter dam, tegen wien f 90 boete was geëiseht, subs. 4 maand tuchtschool wegens het door schuld veroorzaken van den dood van een wielrijder, dien hjj op 28 Maart te Veld huizen had aangereden, tot 1 maand gevan genisstraf. Voetbal. V. O. C in de eerste klasse. Rotterdam is gisteren een tweede eerste klaeclub rijk geworden. V. O. C heeft nl, gisteren voor de tweede maal het Leidsche Ajnx, geslagen, thans met 31, zoodat het in 't volgende seizoen de plaats der Leide- naars in de eerste klas competitie zal inne men. Zaterd aga von d regende 't aanhoudend. Wel schaadde dit de electrische illuminatie niet, doch vele lam pions legden 'f tif en de ware feeststemming kwam er niet in. Zon dagochtend vroeg reeds, te 9 ure, reed II. M. de Ko>- uiugiii met 't Prinsesje uit muur hot Vondel park. Dmu' bleef Juliana met Haar verpleeg ster, terwijl de Koningin naar 't Paleis te. rugkecivle om ter kerke te gaan. Te 10 uur traden Koningin, en Prins de bijna geheel irewildc Nieuwe Kerk aan den Dam binnen. Tiet Koninklijk Echtpaar had zich te voet daarliecn begeven. It. M. was go kleed m een wit. zijden rotje, Z. K. H. in ad- ni i raalsu ni form. Relative de hofhouding merkten we 0. a mr. G. van Tienhoven, commissaris der Ko ningin in Noord-Holland en burgemeester Roëll op. Toen II. M. Haar plaats innam zong de ge- ïneeiite Psalm 68: 19: Geloofd zij God met diepst ontzag, Ilij overlaadt ons dag aan dag Met, Zijne gunstbewezen. De 0:1 ie, 1. ger, <Ls. Wieten, sprak een bode voor de Prinsses uit „dat Zij blij en zonnte moge opgroeien, onder Uwe Vaderlijke Hoede men. Ds. Wïeten hield '11 predikatie naar aanlei ding van hoofdstuk 2, a-s. 47 van de Hande lingen der II. Apostelen, laatste woorden: „en do lieer deed dagelijks tot de gemeente, die zalig worden", waarin hij aantoonde dat door liet Wooixl hot christendom steeds meer en meer over de wereld verspreid werd. Als slotzang zong de gemeente no. 96: HnUcliija. Juist was het Hooge Echtpaar liet Paleis weder ingegaan of ook de Prinses kwam thuis, liet talrijke publiek juichte hartelijk. Op weg naar 't Vondelpark had 's mor gens de Koningin met Haar Kind nog een lx.-zoek afgelegd bij de vroegere hofdame van II, M„ mevrouw RoëllSloot aan de Kei zersgracht. De wachtparade, opgeluisterd door de muziek van het 7e, lokte wederom vele nieuwsgierigen. De eemwacht werd weder door een afdeeling infanterie be trokken. Nauwelijks waren dc soldaten dei' nieuwe eerewucht in groepjes over de kleine btpentjes aan 't flaneeren na het commando: „Inge- 1 ukt .miscli", of de Koningin verscheen voor een der vensters der V, Speijckzaal, met het Prinsesje op den arm» Het Prinsesje werd op do vensterbank gezet, nu ondersteund door Haar Moeder, dan vastgehouden dooi juffr. Marring. Juliana grootte herhaalde'ijk met Haar handje, met 'n zakdoekje of lint naar de her har, ld olijk juichende menschcn- menigte. Een kwartier lang konden wij dit tooneeltje van Indiende lente-jeugd eens Ko ningskinds en van schier ideale moederliefde- uit ing te midden der oude trouwe muren van Amsterdam's Paleis, genieten. Kraaiend van pret sloeg 't Prinsesje her haaldelijk Haar linndjes in moeder's gelaat en stoeide Zij met Haar verpleegster. Een engel van 'n kind zeiden de men- schen 's Middags vertoefde Prinses Juliana mot freule v. d. Poll en juffr. Marling wederom verscheidene uren in het Vondelpark. Naar Artis maakten gistermiddag Koningin en Prins de truditioneele Zondagmiddag-rijoer. Dc tocht er hoen duurde ongeveer een uur, herhaaldelijk moest stapvoets door de dichte menscliendronimen gereden worden. Spontaan weerklonk 't gejuich. II. AI. was gekleed in een Iieht-likt zijden costuum, Zij droeg even eens een lichte hoed met witte aigrette. De Prins was in de uniform van vice-admiraal, A7ersclu!lcnde bloemstukken worden in en kele buurten II. M. vereerd In Artis werd II. M. ontvangen en rond geleid door den heer mr. C. II. v. Tienhoven, voorzitter van het bestuur, de Prins door dr. C. Kerboit, directeur van den dierentuin. Het overtalrijke publiek, achter hekwerk langs do lanen geschaard, juichte luide. II. M. en do Prins bezochten de meeste merkwaardigheden. In dea tuin bij een der monumenten zaten on een tapijt een 20-tal Javanen en Maleiers gehurkt, in aan- biddend-groetende houding voor de Ko ningin, do handen gevouwen en voor de borst op en neer buigende. Do heer mr. v. Deventer legde' t Kon. Echtpaar uit, dat deze Indiërs van de Holl. afdeeling der Brusselsche tentoon stelling gekomen waren om Ilaar te zien. Hun leider is Radhen Rata Di Widjaja, Djaksa van Socmedang, De muziek der Weerbaarheidsverecm- ging speelde 't Wilhelmus eu H. M. ver liet Artis, dankzeggende voor de ontvangst. Een bouquet had Zij reeds ontvangen van jongejuffr. Westerwoudt. Op den terugweg trok do Koninkl. stoet langs de versierde Oranje-Nassau-kazerne, waar de geheele wacht in het geweer was gekomen, langs het opleidingsschip „De Wassenaar", Waar de matroosjes ut 't want joelden, de muziek speelde en langs de „Ileemskerek", alwaar de bemanning eveneens een driewerf hoera en hoezee aanhief. Langs allo wegen was 't stampvol. A'an 't diner, namen 0. a. ds. Wieten en Mr. Kerkert deel. 'sAvonds. werd, dank zij hot mooio weer, dat dezen dag opluisterde, in de stad opgewekt fees gevierd, waaraan honderden van buiten Amsterdam deelnamen. Maandag zetto in met een bezoek aan de schilde rijenverzameling-Drucker in het Rjj museum, waar II. M. en Prins door 3 B. F. r. Riemsdijk rondgeleid werden- In het Rijksmuseum werden de VorstelO Bezoekers mede ontvangen en rondgei

Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 2