1 wond en verschillende Griekselio winkels ge plunderd werden. Marokko. Uit langer komt het bericht, dat de troe pen van den sultan in het gebied der llayui- nas gelied uiteen zijn geslagen. ~VV,alt er van de meludlah door de vijandige stammen nog niet was afgemaakt, liep naar den vij- avond over. Z u i d-A f r i k a. Met Zuid-AtTikaunsehe Bondsministerie is, naar Reuter seint, als volgt samengesteld Botha, minister-president en landbouw; Smuts, bhinenlandsehe zaken en kind verde diging; Sauer, spoorwegenMalan, opvoe ding; Huil, financiën en mijnen; Barton, inboorlingenaiuigelegenheden Fischer, irri gatie Graaft, openbare werken, post en tele graphic; Moor, handel; Ilei uog_, justhie en Cubbing, minister zonder portefeuille. In het kabinet hebben dus zitting drie Transvn'ers: genei-aal Botlia, generaal Smuts en de lieer IIull; vier Kaapkolonisten: Sauer, Malan, Button en Granff, twee -NuKillers: 'Moor en Gubbina en twee Oranje-Vi ijst .iters: Fiseher'en Hertzog. Men >kan ze ook verdeden in /eren Hol- landsche Afrikaanders, Botha, Sm nis, Sauer, Malan, Fischer, Granff en Hertzog, en vier Engelfiche Afrikaanders: Hul!, Burton, Moor en Gubbins. Het zijn allen leden uit de vier bestaande ministeries, en zonder uitzondering bekende persoonlijkheden, die iets kunnen prestoeren. Wegens liet overlijden van koning Fdivard «eitl gisteren de-algemeens feestdag ter ge legenheid van de formeele proclamatie dei- Unie van Zuid-Afrika zeer kalm gevierd. De godsdienstoefeningen te Kaapstad, Johan nesburg en Pretoria werden door een gi-oote menigte bijgewoond De gouverneur-generaal lord Gladstone en de leden van liet kabinet der nieuwe Unie legden den eed af te Pretoria. De akte van benoeming van den gouver neur-generaal werd voorgelezen in het En- gelsch en Nederkndsch. BINNENLAND. Tan het Hof. H. M. de Koningin-Moeder zal Donder dag a.s. ten 11,04 v.m. van Amsterdam naar Baant vertrekkenaankomst aan het II. S. "Mi-station aldaar ten 3 i .43 v.m. Corps diplomatique. De heer E. O. de Dardel, attaché van de Zweedsche legatie te 's-Gravenhage, zal deze betrekking verlaten ten einde werkzaam te worden gesteld aan het Ministerie van Bui- tenl Zaken te Stockholm. Statenverkiezing. De Nod. Hervormde (Chr.-Hist.) kiesver- eeniging te Leiden heeft gisteravond be sloten, de eandïdaten van do anti-revolutio naire en do R.-Katli'. kiosvorecniging, de heeren mr. P. E. Briët en .1. A. Bots, over te nemen. D« Brnssclsche tentoonstelling'. Reuter seint uit Brussel d.d. 31 Mei: De minister van arbeid heeft heden een noenmaal ter ee.ro der Nederlandaohe ministers en van den commissaris-generaal Regout aangeboden. Verschillende Belgische ministers zaten mede aan. Ra den afloop. In do Maandag gehouden vergadering der anti-rev. kiesvercen. Nederland en Oranje to Zeist werd besloten een schvij ven te richten aan jhr. Lobman, waarin een woord van dank wordt gebracht voor de sympathieke houding, door hem inge nomen ten opzichte van dr Kuyper. Da Flnsche autonomie. Do correspondent te Parijs van de „Tel." seint d.d. 31 Mei: Volgens een telegram aan de Temps" 'uit St.' Peters buig, besloot de Doema met alge-meene stemmen, het protest der Ne derhuidsche parlementsleden in zake de onderdrukkingder autonomie van Finland ongelezen terug te zenden. Het zou niet van belang ontbloot zijn, te vernemen, of dit votum werd uitgc bracht door de Doema ia voltallige zittin; en of de socialistische afgevaardigden en- werkliedenpartij er zich mede voreenigden Vidjz.-Dem. Bond In de j.l. Zondag gehouden hoofdbe stuursvergadering van den Vrijz.-Dem. Bond zijn benoemd tol voorzitter van het hoofd bestuur de heer Herman Snijders, te Mid delburg, tot onder-voorzitter prof. dr. D. van Embden, te Amsterdam, en tot pen ningmeester mr. J. A. van Gilse, De Car- pentierstraat 10, te 's-Gravenhage. stelling voor de gemeentebedrijven ge opend. Des avonds diner in het Kurhaus, waartoe uitgenoodigd zijn de Minister van Binnenland sche Zakeu en de Commissaris der Koningin. BjjksteMoBfsten. Te 's-Gravenhage is Zondag de elfde jaarvergadering gehouden van den Rijks- telefonistenhond, onder leiding van me vrouw A. C. van West Frankforten Aan wezig waren 4G leden. Verworpen werd een voorstel van hel bestuur om den bond open te stellen voor alle ambtenaren bij den telefoondienst, en eveneens een voorstel van mej. A. C. van Gelder, om aansluiting te zoeken bij den Klerk'enbond. Inzake het voorstel-Heems- kerek werd het bestuur gemachtigd die stappen te doen in het belang der huwende ambtenares, die het wenschelijk acht. In de plaats van mevr. van West Frank- forter, die niet meer in aanmerking wenschte te komen, werd tot presidente gekozen mej. C. Kautzmaim, uit Rotter dam. De 2e secr,, mej. van den Pauvert, werd herkozen, terwijl in de plaats van de overige bestuursleden, die zich niet herkiesbaar stelden, werden gekozen de dames B. Kau, uit Amsterdam, L, van Witsen, uit Den Haag, en L. Weenink, uit Rotterdam. De vergadering werd bijgewoond iloor den lieer Zeilmaker, adj.-divectour le's-Gra- vanhage, die uit belangstelling de discus sies kwam volgen. Aanbestedingen. Dijkgraaf en hoogheemraden van Scliie- land hebben gister-en in hot Gemeenelands- huis te Rotterdam aanbesteed: lo. het uitvoeren van cenige herstellin gen aan de Maas- en Jfsselhoofoden (Be stek no. 112). Gegund aan F. van Heik, te Nieuwerkerk a/d. IJsel, voor £2326; 2o. het uitvoeren van eenige herstel lingen aan Schielands Hoogen Zeedijk (Be stek no. 113), Gegund aan J. Rolloos, te Capello a/d. IJsel, voor f2724; 3o. het uitvoeren van eenige herstel lingen aan de Steenglooiingen van Schie lands Hoogen Zeedijk (Bestek no. 114). Ge gund aan A. Zanen Pzn„ te Ammerstol, voor f 4090 4o. het .uitvoeren van baggerwerk in het Toevoerkanaal (Bestek no. 1L5), Ge gund aan P. Zandbergen, te Overschie, voor 1550 öo-, het gedurende een. jaar onderhou den van het Schutverlaat te Overschie (Bestek no, 116). Gegund aan denzeifde voor f 275. Bij de lieden door hot -Ministerie van Waterstaat gehouden aanbestedingen had het laagst ingeschreven tot onderhoud van de bodemdiepte in de haven voor Rijks vaartuigen te Hoek van Holland van het kanaal door het benedeneind van Rozen burg en mm den rechteroever van het Scheur vóór den havenmond te Maassluis, behooreiule tot de werken van dort water weg van Rotterdam naar zee: A. Prins Thzn., Sliedrecht, 127.600.— VLAARDINGEN, 31 Mei. De besturen der vrijz. kiesvereen. in Git district heb ben in 'n vergadering te Hoek van Holland Gen heer M, J. van Heumen, te 's-Gra- venzamlo, candidaat gesteld, nadat beslo ten was voor de beide zetels slechts één candidaat tc stellen. STADSNIEUWS. Belanghebbende verwjjzen wij naar de in dit nummer voorkomende kennisgeving be treffende de kostelooze toelating van leerlingen op het Gymnasium, de H, B. School en den Talencursus. Trljz.-Dem Tereen. Schiedam. De Vrijzinnige Democratische vereeniging Schiedam Houdt een algemeene ledenveiga- dering op Donderdag 2 Juni a.s. in het Volkshuis, waarin aan de orde zal worden gesteld de verkiezing van een bestuurslid en bespreking der verkiezing van de Pro vinciale Stalen kolen bad ontvreemd van de kolenplaatsder stoommolen «Nederland". Later werd nog een jongen, die daaraan mede schuldig zou zijn, aangehouden. Beiden werden in voorloopige bewaring gesteld. Beide knnpen zijn hedenmorgen aan hun ouders teruggegeven. Vanmorgen is door de politie aangehouden de sigarenmaker C G. die in het Algemeen Politieblad stond gesignaleerd voui een boete van f 5.subsidiair 3 dagen hechtenis. Hij is echter voorloopig weer in vrijheid ge steld omdat hij ontkende. Nationaal Congres Gemeentebedrijven, B. en W. van 's-Gravenhage zullen a.s. Maandagavond ten Raadhuizo ontvangen een delegatie van het den volgenden dag te openen nationaal congres voor de ge meentebedrijven. Do Maatschappij Zeebad Scheveningen biedt dien avond den Con gresleden eon concert op het Kurhaus aan, waar dien avond tevens de Congressisten worden ontvangen door het bestuur der vereeniging voor handel, nijverheid en ge meentebedrijven. Den 7en komt het Congres in verga- de,ring bijeen in de theaterzaal van het Kurhaus, omler leiding van mr. Ferf. In den loop van dien dag wordt de tentoon- Spaarbank te Schiedam, Opgericht door de Maatschappij tot Nut van 't-Algemeen, Ao. 4820. Ingelegd in de maand Mei 129080, en terugbetaald f 36479.24. Nieuwe deelnemers 52 en afgeschreven 65. Tolkshalsrestlng. De vereeniging «Volkshuisvesting" houdt haar algemeene jaarvergadering op Donderdag 9 Juni a.s. in het Volkshuis. Daarin zullen aan de orde worden gesteld het finantieel verslag, een voorstel tot uitkee ring van 2 o/o rente op de amdeelen, ver kiezing van een bestuurslid en van een eom- missaric, In het jaarverslag wordt gezegd dat door de weigering van den gemeenteraad tot het verstrekken van verder voorschot de vereeni ging in haar werkzaamheden beperkt i» tot het beheer der haar toevertrouwde eigen dommen en voorloopig niet kan voortgaan tot het bouwen van goede woningen en het afbreken van ongeschikte woningen. Uit het weinig onverhuurd zijn der wo ningen en de betrekkelijk geringe mutatie onder de huurders blijkt dat de woningen aan alle eischen voldoen. De oorspronkelijk vastgestelde huurprijs voor 4 beneden- en 4 bovenwoningen, respec tievelijk f 2,85 en f 3 45 bleek voor den laatste te hoog zoodat die werd verlaagd tot 13.15. De 36 woningen die in December 1908 in huur werden aangeboden waren 1 Januari 1909 allen verhuurd. Ook in dit verslag wordt een staatje op genomen, aantoonende de «opschuiving" als gevolg van het werken d«r vereeniging. Rijkspostspaarbank Aan het postkantooralhier werd gedurende de maand Mei 1910 ingelegd f1326019, terugbetaald f 18872.45. Het laatste, door het kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 7795. AGENDA. 1, 2 en 3 Juni. Tivoli Schouwburg, 81)2 u. Het klein-tooneei J. II. Speenhoff. 2 Juni. Volkshuis, 8 u. Vrijz-Dem. Vereen. «Schiedam". Algem Ledenvergader. 3 Rotterd Diergaarde, 8 uur. Kon. Scherpsch. Bart Verhallen. 4 t> Circus Variété, 8 u. Kaat Mossel. 7 s Gemeenteraad Schiedam, 2 uur. 12 Rott. Dierg. 21 j% u. Concert Staf- muziek 6e Reg. Inf. Het Stedelijk Museum aaa het Doeleplein alhier is eiken Woensdag van 2 tot 4 uur voor het publiek opengesteld. Door de politie is gisteren aangehouden een 13-jarige jongen die een zak metstoen- lleclitzaken. Kantongerecht. De zitting van het kantongerecht had heden oen vlug verloop. Als gewoonlijk waren de meeste beklaagden zoo ten volle overtuigd van de overtreding, die hun bij dagvaarding was ten laste gelegd, dat zij het niet noodig achtten daaromtrent nog nadere toelichtingen te geven. Een beklaagde, die vervolgd werd we gens voetbalspel op verboden plaatsen en wiens geboortejaar in de dagvaarding stond vermeld als 1891, bleek slechts 17 jaar oud te zijn. Het 0. M. trok toen de vervolging maar in, onder do waar schuwing dat de jongen zich vo-01 tiran van dergelijke overtredingen zou onthouden. Een kastelein uil Hoek van Holland en diens vrouw stonden terecht wegens over treding der drankwet. Zij hadden n.l. ster ken drank in hun inrichting verstrekt zon der vergunning tot verkoop van sterken drank te hebben.. Beide beklaagden ver klaarden, da,t zij op den bevusten dag 20 jaar getrouwd waren geweest de man had ten bewijze zijn trouwboekje medegebracht en hadden toen aan allen dio kw'amon gegeven wat gevraagd weid, zonder betaling te willen hebben. Twee getuigen werden gehoord. Deze getrouwe Zat.erdagsc.he bezoekers hadden een citroentje en een bittertje bc steld en gekregen, zonder te weten dat er een trouwdag herdacht werd, doch ze behoefden niet te betalen. De chef-veldwachter verklaarde, dat het gerucht ging, dat in hun inrichting wel sterkon drank verkocht Werd, maar met zekerheid wist hij het niet. De beklaagden, die den. indruk van be trouwbaarheid gaven, verklaarden dat het de eerste maal was. Het O. M. oischte een boete van f 10. voor iedere overtreding. De kantnorechter zal een nader onder zoek instellen alvorens vonnis te wijzen. Do broer van een strooper, die een paar strooptochten had medegemaakt, en f30. aan boetes had tc betalen, was togen dat vonnis in verzet gekomen, omdat hij wel boete, wilde betalen, maar dat bedrag te groot daarvoor was, waarom hij vermin dering van boete vroeg. Hij zou nooit meer meegaan bij het stroopen. De kantonrechter zal daarover uitspraak doen over 14 dagen. De stiooper zelf was in verzet gekomen tegen het hom geldende vonnis, omdat hij geen konijnen aan het delven was ge« weest toen de veldwachter hem verbali seerde. In een eerlijke bekeuring had hij altijd berust, zei hij. Het O. M. vroeg bevestiging. Voorts kw'amon verschillende visscherij- overtredingen voor. Bij een darn van bleek, dat de beklaagde in een sloot had gevischt, behoorende aan 2 eigenaars. Hjj had van één dezer ver gunning en had, zooals hij mededeelde, gevischt in het gedeelte sloot aan dien eigenaar behoorende. Het 0. M. deelde den beklaagde mede, dat de Jachtwet eischt dat voor het vis- schen in water, behoorende aan meerdere eigenaren, de vergunning van alle eige naren noodig was. Hij vroeg dientengevolge bevestiging van het vonnis. In een dezer zaken verklaarde de beide beklaagden, dat niet zij de overtreding hadden begaan maar een ander zij waren met hun vieren en die anderen zou den veldwachter „ingelicht" hebben. Het 0. M. eischto echter na den ver balisant gehoord te hebben, veroordeeling van beide beklaagden. Een drankwetovertreding uit Maasslui? Werd aangehouden tot over 4 weken, om getuigen te dagvaarden. Rotterdamsche Rechtbank. Voor de Rotterdamsche rechtbank had zich gisteren wederom ter zake van beleediging te verantwoorden de 70-jarige J. E., vee houder en wethouder te Ovc-i -chic. Op 8 April zou hij namelijk, wijzende op getuige Van der Helm, dezen toegevoegd hébben: „landdicf, je bent een landdief." Beklaagde bekende de bedoelde woonden te hebben geuit, doch daarbij niet op, vair der Helm te hebben gewezen. Omdat beklaagde reeds herhaaldelijk veroordeeld is tot een geldboete, en dikwijls gewaarschuwd is om op zijn woorden te letten, meende de officier dat hem nu een gevangenisstraf diende opgelegd te worden. Geëischt weid veertien dagen gevangenisstraf. De verdediger, rnr. A. van der Spek, poogde op zeer uitvoerige wiize aan te too- nen, dat het wenschelijk zoude zijn beklaag de niet een lichte geldboete te straffen. Dc 37-jarige A. V., paardenknecht te Schiedam, stond terecht wegens diefstal win een ladder. Ilij beweerde, dat hij zekeren dag in Febniari die ladder in de Maas drij vende luid gezien en die had opgoviseht. In- plaats van liet gevondene bij de politie aan te geven, verkocht hij de ladder voor f 1.25 aan getuige van Steensei, en behield het geld voor zJch. De officier- deelde mede, dat beklaagde de schade aan den benadeelde luid' vergoed, te kuit echter om. aan een vervolging tc ontko men. Geëischt werd zes weken gevangenis straf. A. G., 18 jaar, losse werkman, en H. B. G., 18 jaar, molenaar, beiden te Schiedam, bekenden op 3 Maart een looden afvoerpijp te hebben gestolen. Terwijl de tweede be klaagde op den uitkijk stond, had de eerste de pijp er afm'tiokkcn en platgetrapt. Ze wa ren er mede naar een opkooper gegaan, die het lood voor ƒ0.60 had gekocht, welk bedrag ze samen deelden. Den 4den Maart hadden ze op dezelfde uij/p een zinken pijp en den 8-sten d.a.v. weder een zelfde pijp gestolen. Ook deze brachten ze naar dienzelfden opkooper, die er hun resp. 1.2Ö en 1.95 voor betaalde, hetgeen ze eveneens samen deelden. Omdat de eerste beklaagde veel onguit rtiger bekend staat dan de tweede, werd tegen hen resp. zes en drie maanden gevangenisstraf geëischt. Beklaagd van verduistering stond terecht G. V., 37 jaar, losse werkman,, zonder vaste woonplaats, die bekende, op 22 April van een wagenverhuurder te Vlaardingen een wa gen te hebben gehuurd, in strijd mat de waarheid voorgevende er een vrachlje mede te moeten vervoeren. Vruchteloos poogd beklaagde den wagen ten eigen bate te vcr- koopen. Voor hem dit. lukte, was hij reeds door de politie aangehouden. Met het oog op vele vroegere veroordeelingen, eischte hot O. M., een jam- gevangenisstraf. De verdediger, mr. A. van der Spek, meen de dat het volledig bewijs in deze niet gele- veid was. Vaststond namelijk, dat beklaagde het verduisterde niet had verkocht, het was maar hij een poging gebleven, zoodat van een toec'igening nog geen sprake was. Voor het geval, dat de rechtbank een andere meening mocht zijn toegedaan, vroeg pleiter een lich tere straf voor beklaagde. Riet spoorwegongeluk te Colmschate. Men seint ons uit Zutfen De rechtbank alhier veroordeelde heden den wegwachter te Colmschate, in verband met het spoorwegongeluk, waarbij jhr. yan den Brandeler om het leven kwam, tot een week gevangenisstraf. De stationschef werd vrijgesproken. Ten slotte wordt behandeld een verzoek .11 kerkvoogden te Driehuizen om de toe. gekende subsidie voor herstelling der pasto rie uit te betalen tot een bedrag van ƒ4100 Beroepen: te Apeldoorn (vuc. ds. Van Rhijn) ds. II. J. E. Westernian llolstijn te Wanulcnburg en Neenijncn. Aangenomen: hét beroep te Ecmnes- Buiten ds. A. Renier te Ouderkerk a d IJsel. Bedankt: voor het beroep te Oudemir. dunt ds. J. A. Brockers tc Krimpen a d Lek. Geref. Kerken Beroepente Marken de beer C. J W ielenga, eand. te Arnhem. Hooger Onderwijs. Universiteit te Leiden. Doctoraal examen 1 echten: de lieer K. II. Corporaal. Eindexamen Voor den Nedorl. Indischen iidininlstratieven dienst: de heeren H. B. F, de Vries en K. P. Har ting, te Vlaai-dingen, Universiteit te Leiden. Eindexamen voor den Neil.-Iucl. adminiotraticven dienst do heeren J. W. Th. Heringa en J. Th. Dar- lenboom. Kerk en ScliooL Ned. Herv. Kerk Algemeene Synodale Commune. Iti dc Dinsdag-zitting werd opnieuw de quotisatie behandeld, een zeer Listig en tijd- ruovend werk, daar voor elke verhooging niet alleen de keikelijke besturen, maar ook do betrokken kerkeruden werden gehoord, en tliaria htm adviezen en eventueelCi, bezwaren moeten worden overwogen. Een besluit weid genomen in de cassatie- aanvrage van den heer J. Geesink, lidmaat der Ned. Herv. Gemeente tc Zwolle d.d. 21 Mei 1910, die vernietiging verzoekt van een besluit van bet Provinciaal Kerkbestuur van Overijsel d.d. 10 Mei 1910. De appellant beklaagt ziclg dat den 2den Januari 1910 op onwettige wijze de bevestiging van kerke- randsleden zoude hebben plaats gehad, en in strijd zou zijn gehandeld met de artt. 15 en 36 van het Plaatselijk Reglement van den Alg, Kerkerend te Zwolle, alsook met ait, 10 van het Syn. Regl. voor de kerkeraden. Later zul het genomen besluit worden medege deeld. Kennis wordt genomen van een afschrift van een besluit van 2 Mnort 1910, van het cl. bestuur van Tiet inzake een cassatie- aanvrage van J. van Lopik te Zuilioiiem. Gerapporteerd worelt over een brief van het prov. kerkbestuur van Friesland, betreffende liet Plaatselijk Reglement van Suawoude en Tietjerk. Het kerkbestuur verzoekt, met aan voering van gronden, terug to komen op hot besluit der Alg. Synode van 25 Aug. 1908, hetgeen evenwel naar het oordeel der Syn. Commissie niet kan geschieden. Ingekomen is een bericht van den kerke rend te Kampereiland., dd. 16 Aug. 1909 mededcclendo de gronden, waarom geen bij drage werd gevraagd voor liet pred.-tracte- tnenl uit de generale kas. Naar aanleiding hiervan zal aan de kerkelijke bestuiten in Overijsel worden geschreven. De Koninklijke Familie in de Hoofdstad. D insdag. De s p'0r th etoog i ng en het Waterfeest des namiddags hadden zeer veel van den storm, die er woei, te lijden. Toch mo gen beide geslaagd Koeten. Do Koningin, Haar Aioeder en de Prins maakten per stoomboot nog 'oen tochtje naar Het Kalfje, waarna aanlig opgesier de wih'erries voor do Vorstelijke personen defileerden. De adhtriemsgieken-roeiwedstrijd tus- schen „De Amstel" en „Nereus" over een baan van 4500 M., wérd door „De Am- stel" met eenige lengten voorsprong, ge wonnen. Een verrassing 1 Din,|br. Behalve de leden van den Gemeenteraad waren gisteravond voor het diner ten Pa- leize uitgenoodigd wederom de wethouders en de leden van het bureau der feest commissie. Gedurende het diner wérd door II. M. de Koningin een toespraak gehouden tot den burgemeester van Amsterdam. H. 51. sprak mede namens den Prins, en zeidc 0. a,„Wij zijn diep bewogen, zoowel door de indrukwekken.de uiting van blijdschap, Welke aan de sc-hoone en welgeslaagde feesten ten grondslag ligt, als door de geestdrift, die er de bezieling aan gaf; bovenal stemt het ons ouderhart tot groote dankbaarheid, getuige le mogen zijn van de liefde, waarmede zij, die wij zoo gaarne ons „zonneschijntje" noemen, alierwege is ontvangen en begroet. Wij stellen ons voor, haar later dikwijls van haar eerste verblijf alhier te vertellen. Mede na mens Mijno Moeder en Mijn Gemaal slel ik dezen heildronk in op hot geluk cn het welzijn van Amsterdam!" De burgemeester, jhr. mr. dr. A. Roëll, antwoordde hierop, dankzeggend voorden heildronk en de treffende wóórden, dat do geestdrift slechts do onbedwingbare uiting is van dc aloude, maar toch altijd jeugdige cn frissche verknochtheid aan het Oranjehuis en dat die geestdrift wel haar toppunt moest bereiken, nu de itieu- vvo loot aan den Oranjestam „het zon neschijntje" is. Aan de kinderen, vooral kleinen en misdeelden, is ditmaal dan ook bij dc feestviering een plaats ingeruimd: het Koninklijk Bezoek aan de Hoofdstad staat dit jaar in het teeken van het Kind. Spi'. uitte de beste wenschen voor do Konjrikjijke Familie en dankte voor dit bezoek. Hot avondfeest op den Amstel, dat de Koninklijke Familie van lutlf tien tot kWart over tien in het Koninklijk Paviljoen van het Clubgebouw „Do Hoop" bijVoonde, kan door talrijke regenbuien en koude stormwinden niet als geslaagd beschouwd worden. Toch verdron gen zich, ondanks het ongunstige Weder, duizenden en duizenden langs de Amstel- boorden. Bengaalsch vuur zetto nu en dan alles in een lichtbad. Een episode uit den slag op de Zui derzee (1573) was wel aardig. Schoten knalden, vuurpijlen sisten de storinluc-ht in, en hot aan den grond geraakte Spaan- scho admiraalsschip werd door de Gen- zenvletten van Hoorn en Enkhuizen over meesterd. Kranig streden de mannen van „Volksweerbaarheid" 1 De illuminatie met Vetpotjes mislukte bjjna geheel. Enkele zeilbooten schitterden in electro-straling. Ook het raunverk had erg door he nal-worden geleden. Toch ontlokten decora tieve stukken en mag nes i urns ignalen, mar rons, fourhillons, lichikogels, zweraafon- toinen, gekleurde-, fluitende- en electriscne vuurpijleij, bommen in diverse soorten, hc publiek langgerekte hè's. Het slot-stu aan den overkant der Nieuwe Amstelbrug afgestoken, konden wij niet zien. Toen 't afgcloopon was begon een fm'- concert der stoombooten om: doof tc n°r den,. I Door de lucht schoten do stralenbun dels van volo zoeklichten...- en vel'-13 plaste stortregens neer. Ziedaar een avond die schilt®1 had kunnen zijn: ijs en weder dien® e- Nu zouden Wij lust hebben een art c te schrijven, variatie op Hildebrandt's °P' stel „hoe koud hét was en hoe nat..- Vd,

Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 2