STADSNIEUWS. V Agenda. Kunst en Wetenschap", Sport. too ran r Luchtvaart. De Koninklijke Familie in (le Hoofdstad. de Savornin Lohman, minister van staat, oud-minister van binnenlan Lelie zaken, lid van de Tweede Kamer; George Gray, rech ter van het Ilot van Appèl der Vereenigde Statensir Charles Fitzpatriuk, opperrechter van liet Hooggerechtshof in Canadamr. Luis Maria Drugo, oud-minister van buiten- landsche zaken voor de-Aigentjjnsche repu bliek. - - De voorzitter, prof. Lammasch, sprak alsnu in de Engelsche taal een openingsrode uit, Daarna gaf de voorzatter liet woord aan den secretaris-generaal, baron Michiels van Verduyuen, ter voorlezing van de ofl'icieele lijst der agenten, raadslieden en secretarissen van de delegation der lieide mogendheden, betrokken in de arbitrage betreffende de Noord-Atlantische kustvisscherij. Ten s'oüe deelde de voorzit;er mede dat mot toestemming van pairijen de zittingen openbaar zullen zijn en dat de eerste zitting gehouden zal tvotden a.s. Maandatr, des voor- middags 10 uur, waarna de opening»zitting werd gesloten. Scheidsgerecht. De advocaat van de eerst aan het woord komende partij in het visscherijengosrhit dat thans voor het Hof van Arbitrage aanhangig is, rekent een gcheele preek noodig te hebben voor zijn pleidooi. Het plan is, de zittingen van het Hof in dc Layressezaal (van de Grafelijke zalen) te gaan honden. V De heer De Beaufort, oud-minister van buitenlandsche zaken, is aangewezen als ópper-arbiter in het geschil tusschen Zwit serland en Italië over de verlaging van het Zwitsersch tarief voor jongen wijn. De andere scheidsrechters zijn de hoeren Borel, Zwitsersch gedelegeerde ter Vredes conferentie en Giampredro, oud-lid der Ita- liaansche Kamer. De arbiters houden hun zittingen te Bern. Dc „Noord-Brabant». Men seint uit Soernbaja aan de „N. Ch"; ,,De „Noord-Brabant" is gisteren bij een proeftocht op een klip gestooten, wordt drij vende op waterdichte schotten heden hier verwacht," De „N, Ct." meldt voorts, dat volgens na der bekomen inlichtingen het ongeval met de „Noord-Brabant" hectt plaats geluid aan de Zuidkust van Lombok; verdere bijzonder heden zijn niet bekend. Het pnntserdekschip „Noord-Brabant" maakt deel vi.it van het Nederlandsche eska der in Oost-Tndië. Het werd in Yliisingen gebouwd en in 1S99 te water gelaten. De bemanning bf-taat uit 2C7 Europeanen en 104 inlander», Na het optreden van den kapi tein ter zee W, van Voss als commandant van het Nedeikindseho eskader is de Noord- Brabant vlaggcrehip geworden. De s ijf schepen van bet Nederlandsche es- kadei zouden van Mei lot Augustus gezamen lijke oeloningen honden ter reede van Am- pean (J/ombok), zotH.it het niet duidelijk is v.elk een proeftocht in het telegram der „N. Ut." bedoeld wordt. Vermoedelijk is bet ongeval geschied tijdens een dier oefeningen. Het pantserschip „Noord-Brabant" is te Soernbaja in het dok ter reparatie, voor bet op Zuid-Flores gekregen lek, opgeno men. De „N.-B." behoorde tot de naar Lombok voor gecombineerde oefeningen uitgezonden schepen. De heer Thomson over hot enqnête-TOorstel. De Haagsche correspondent van de „L. Ct." heeft den heer Thomson geïnterviewd over zijn stemmen tegen het voorstcl- Troelstrg. De heer Thomson vond, dat de politiek er te dik op zat. De afgevaardigde van Leeuwarden kan zich wel verklaren, dat op hen, die jarenlang op staatkundig ter rein met dr. Kuyper in aanraking zijn ge weest, het element dor wraak vat gekre gen heeft, maar hij behoort niet tot hen. Ook do heer T. vindt het splitsen van ons volk onder het Kuy per-beheer noodlottig, „maar torts dit is dr. Kuyper voor mij steeds geveest en gebleven een onzer grootste figuren. Nooit heb ik den eiseh gesteld, dat hij als groote Neder Lmdsche figuur volmaakt zou zijn. Hij had fouten net als gewone menschen. Doch omdat hij een buitengewoon mensch is, kwamen ook zijn fouten meer uit. Hooge hoornen vangen nu eenmaal meer wind dan gras, en zelfsonkruid. Hij heeft zijn fout voor zoover die verband hield met de decoratie-kwestie erkend, en die erken ning op zich zelf reeds moet voor de Kuyper-figuur een machtig moment ge weest zijn; ze was het voor mij zonder twijfel: en ik had daaraan genoeg. „Het was m, i. voldoende voor het al gemeen belang. De les is gegeven, dat de Regeering voorzichtig moet zijn op bet gebied der toekenning van eereteekenen, dat ze voorzichtiger moet zijn, dan eer tijds deze eerste Minister geweest is, cn met die les doe men zijn voordeel. Een wetsvoorstel om het verleenen van deco raties aan zekere nauw-omlijnde regelen te binden, of een motie in dien zin: daar voor ware veel te zeggen geweest; dan ware het zakelijk gebied betreden geble ven. Nu ontaardde liet naar mijn gevoel te veel in een persoonlijken aanval. Ik kan mij niet ontgeven, dat reeds lang de petie gestaakt zou zijn geweest, indien niet dr. Kuyper, doch een willekeurig ander minister de man gewteest was, wien eenig weefsel tijdelijk belet haid zóó scherp te zien als in 's lands belang noodig ware. Maar nu heeft men or ook alles uitgehaald, wat "er bij mogelijkheid maar uit te ha len was. En op een wijze, die mij per soonlijk meermalen tegen de borst stuitte. Ik kan nu eenmaal niet lachen, als men een man "van in-de-zeventig, een figuur als Kuyper poogt door belaclielijk-makeu te dooden. Het is oen kwestie van tempera ment,- Van humeur misschien, maar voor mij is de zaak te tragisch, te diep ern stig om zóó behandeld te worden. „Voor het algemeen belang was onder zoek m. i. niet noodig. In dit opzicht ging ik volkomen accoord met de voor ste helft der verklaring van de vrijzinnig democraten." Met de utiliteitsovcrw'eging der vrijz:- domocraten kon de heer Thomson niet medegaan. „Zoodanige overw'egingen kan ik onmo gelijk tot de mijne maken. Ik acht de enquête onnoodig, en veronderstel derhal ve, dat ook anderen om 't even of zij liberalen heeten of anti-revolutionnairen of Roomsch-Katholieken ze eveneens onnoodig achten en er dus ook tegen zijn. En zou ik er dan vóór moeten stemmen omdat de an t i - revolu ti onn ai ren er tegen zijn,,, gelijk ik! „En nog veel minder voel ik voor de overweging om vóór te stemmen, omdat er anderen zijn, die bet mogelijk achten, dat er door de enquête nog meer voor mij volmaakt overbodig materiaal zoude Worden opgeleverd. De heer Troelstra moge hog meer licht noodig achten, ik respec teer dat gevoelen; voor mij daarentegen is er overvloedig licht, dat elke Regeering zich voortaan bij de toekenning van deco raties kan ten. nutte maken; méér ver langt liet algemeen belang niet, en kan het niet verlangen. Mijn eigen meening nu omtrent Wat noodig en gewenscht is te doen afhangen van het inzicht van den lieer Troelstra ,dat acht ik' in het alge meen natuurlijk maar in het bijzonder in dit geval onjuist. „In het bijzonder in dit geval. „De heer Troelstra heeft er op gewe zen, dat vooi hem de politiek is groot cn boog, dat zc voor hem datgene is, waarin hij kan uiten liet beste wat in hem is, en dat die politiek niet vreemd is aan het door hem ingediende vooi-Tel. „Iedereen kan dat weten en wist dat. „Maar nu wil het geval, dat de' politiek van don heer Troelstra in menig opzicht van de mijne afwijkt hoeveel waar deering ik ook overigens hebbe voor het beste wat er in hem is. En als cle heer Troelstra er zoo op wijst, dat de politiek, gelijk hij die begrijpt, hem 'tot de indie ning heeft geleid, dan word ik te meer huiverig om mijn eigen gevestigde opvat ting voor de zijne los te laten. Zeker, do heer Troelstra moge dan gaan motivee- ren, „hoe de anti-revolutionnaire partij m ons land tal van jaren geleden is be gonnen ons volk zoo scherp mogelijk le verdoelen, één deel van het volk te iso- leeren van het andere, zooals zij het eerst gedaan heeit op hot gebied der school" en moge die scheiding betreuren, ik vraag, kan de heei Troelstra in ernst verwach ten, dat ik met hem' mee zoude gaan, wetende dat do seh&ding, die bij in do natie brengt toch stellig niet minder scheip is. „Neen, tegen zoodanige „politieke argu menten" van die zijde ben ik immuun." Dit laatste, werkt de lieer Th. dan nog nader uit. De slotwoorden van den afgevaardigde waren„laat ik u voor al te drieste ge volgtrekkingen Waarschuwen, als er een „politieke" stemming beeft plaats gehad, liet is w'aar, er behoort kracht toe, om in zoo'n geval zijn zelfstandigheid te be waren. Toch hoop ik, dat zoolang ik po litiek man ben, mij die kracht nooit ont breken zal." Kinderbescherming. De Nederlandsche Bond tot Kinderbe scherming zal Zaterdag 11 dezer in Eens gezindheid te Amsterdam een openbare vergadering houden, waarin liet volgende onderwerp zal worden behandeld: „Do Kinderwetten en de Armenzorg, toepas sing der Kinderwetten door de Voogdij raden". AF inleider zal optreden mr. II. M. A. Schadee. Deze openbare vergadering zal worden gevolgd door do jaarlijksche algemeeno vergadering van den Boud. Cougres geinetntsbedrljTen. lil duik zijn erccbeiu-n een paar adviezen ter behandeling in het den (tl), 7 cn 8 Juni n.s. le Schoveningen le houden congres voor ge meun tela1' I rijven. De vraag: „Dom welke beginselen behoott ln-t uitwfpnui van bedrijven door de gemeen te (e worden hghecr.-cht", wordt door den heer mr. J. A. N. Parijn behandeld en voorts door den lieer W. II. Vliegen. Van den heer mr. P. J. M. Aalberse is d.d 15 April bericht ingekomen, dat hij we geus tieuiige omstandigheden verhinderd is O O O liet ook zijnerzijds toegezegd prne-advies tij dig te voltooien. Zoo algemeen nis de aan de orde gestelde vraag luidt, kon, zegt mr. Patijn, de taak van den prac-adviseur niel anders zijn dan het maken \an cenige opmerkingen, ter inleiding van een nadere bespreking. „Democratiseering van het bedrijf" lijkt den heer Vliegen op den duur een onafwend bare voorwaarde voor een goeden gang van zaken, „ook wijl liet tegenwoordig regime onvermijdelijk leidt tot een bureaucratie die een geweldige krachtsvcrlamming tengevolge mooi hebben en heeft," Met deii Minister van Binneniandscho Zaken en den Commissaris der Koningin is ook de waarn. Burgemeester en zijn vijf praeadviseurs van het Congres voor do Gemeentebedrijven aan het diner op den openingsdag genoodigd. Enka's ontslag Mr. 'dr. v. d. Laar bespreekt in zijn blad „De Beukelaar" het Enka-onlslag. Zooals men weet ,werd dit ontslag ge grond op art, II vaa het alg. rogl. van cle Ilerv. Kerk in hel Koninkrijk der Ne derlanden. Dit art. luidt: „De zoig voor de belangen, zoo van de Christelijke Kerk in bet algemeen als van de Hervormde in hot bijzonder, de handhaving barer leer, de vermeer dering der godsdienstige kennis, de be vordering van Christelijke zeden, de bewaring van orde en eendracht, en de aankweeking van liefde voor Koning on Vaderland, moeten steeds het hoofd doel zijn van allen, die in onderschei dene betrekkingen met bet kerkelijk be stuur belast zijn." Hiertegenover stelt dc redacteur van „De Beukelaar", dat art. 11 in de kerk een volkomen doode letter is geworden. Nu bedenke men wol, zegt hij, dat honderden, die in onze kerk met hel kerkelijk bestuur belast zijn, niet in het minst zich aan dit artikel houden, waar van handhaving der leer in onze kerk wegens moderne geloofsovertuiging bij ben geen sprake is. Ia, wat in het onderhavige geval misschien nog moer zegt, onderscheiden predikanten hebben zich bij de sociaal democrati sche aibeiderspartij aangesloten en den ken niet aan eenig uankweeken van liefde voor ons Vorstenhuis, wel het tegendeel. Tegen dit alles wordt van kerkelijke zijde nimmer opgetreden, zoo als men dit thans tegen mej. v, d. Vlies doet. voor het schriftelijk gedeelte op nader aan te wijzen plaatsen zal zitting hou den, zijn o. m. benoemd: Fr an sc h: tot lid de heer J. Bitter, leeraar aan het Gymnasium' alhier; tot plaatsvervangend lid de beer B. Beenhak ker, leeraar aan de H. B, School alhier. Engelsch: tot plaatsvervangend lid de heer C. Deelder, leeraar aan het Gym nasium en do H.B. School alhier. Financieel nieuws. Blijkens het verslag over 1909 van de Maatschappij tot Exploitatie van oliebron nen in Hannover, gevestigd ïe 's-Graven- hage, wordt overeenkomstig hot voorstel van den directeur in Nederland door den Raad van commissarissen voorgesteld op het kapitaal, thans groot f 1.000.000, een uitkeering te doen van 3 o/o. Een Serenade. Gisteren herdachten de heer en mevrouw M. L. Honnorlage Giete den dag waal- op zij gedurende 40 jaren in den echt vor- eenigd waren. De jubilaris.-cn ineenden dit jubilee zoo stil mogelijk te laten voorbij gaan, doch liet publiek heeft dat plan eenigs- zins gewijzigd. Aanvankelijk bestond hot plan bij het Stedelijk Muziekkorps om den voor zitter der Commissie van bet Stedelijk Mu- ziekkoips van zijn. sympathie en hoogachting getuigenis at te leggen door het brengen van een serenade, maar de duidelijk uitgesproken wen.-ch om den dag ongemerkt voorbij te laten gaan, bad dit plan doen opgeven. Toeli stonden gisteravond tegen 9 uur hot uur wuaiop do serenades plegen gebracht to worden - honderden menschen op de Brooiwest en rondom het plantsoen, in af wachting van wat/komen zou, zoodat ten .-lotte het muziekkorps, dat in den Docle zijn oefeningsavond had, ingevolge een ontvangen aanmoediging, besloot het reeds opgegeven plan toch nog tot uitvoering !e brengen. Omstreeks 10 uur verschenen zij voor do woning van den heer Honnerlage Grote, lui de begioot door liet gejubel van het publiek, en voerden ecnige nummers uit, waarvoor do heoi Honnerlage Grete ook namens me vrouw hartelijk dank bracht en de muzikan ten onthaalde. Na beëindiging dor serenade, waarmede de menigte baan instemming betuigde door ge jubel. marcheerde hel muziekkorps, omstuwd door honderden joelenden die du wandeling medeniaaklen, lang» Brocrsvest, Hoogstraat Markt en Boterstraat naar den Doelc te. rug, vanwaar publiek en muzikanten huis- waai ts keerden. Zoor zeker zal deze openlijke hulde aan den algemeen zoo booggeaehlon jubilaris en diens achtgenoom instemming vinden ook bij hen die daarbij niet aanwezig waien en die zeker ook persoonlijk van hun sympathie en wanrdeeiing zouden hebben blijk gegeten, indien deze den was Toch mochten de jubilarissen dien dag van vele zijden hartelijke bewijzen van vriend schap in ontvangst nemen. feestdag minder stil gcliou- De rechtbank te Rotterdam heeft gisteren failliet verklaard M. Stolk, agent eener le vensverzekeringrnaatschappjj, Rozenburger plein 5, alhier. Curator mr. L. W, M. Ovo- res, rechter-commissaris mr. M. Polak. Opgeheven is het faillissement van H, P, Marlens, reiziger, Lange Kerkstraat 17, alhier ~*\Vaar de heer Troelstra heeft bericht, de aangeboden eandidatuur niet te kun nen aanvaarden, heeft het bestuur der af deoling der S. D. A'. P. den heer P. de Bruin uitgenoodigd de eandidatuur op zich to nemen. Deze heeft daarin toegestemd („Het Volk.") In de commissie, Welke dit jaar belast zal zijn met het afnemen der examens in de Fransche, Engelsche en Hoogduit- sche talen L. 0., Welke commissie voor het mondeling gedeelte te 's-Gravenhage en Gistermorgen om 7'ƒ2 uur is de tweede acantiekolonie van hier naar do Veluwe vertrokken om daar in de gezonde buiten lucht versterking der levenskrachIen op te doen. Ongeveer terzelfder tijd vertrok eon gelijk aantal kinderen uit Delft daar heen. Vóór ecnige dagen hebben wij mededee- ling gedaan van de geboorte van een drieling, tWeo jongetjes en een meisje, in het gezin van Holswllder, in het Broers- veld. Helaas moeten wij thans mededeelen, dat een der drie kinderen, een jongetje, is overleden. Gisteravond zijn door de Vlaardingsche en de Schiedamsche politie alhier aan gehouden twee peisonen, te Rotterdam thuisbehoorende, een jongen en een meisje, die verdacht werden van diefstal van verschillende voorwerpen, te Vlaardingen gepleegd, welke voorwerpen door den jon gen werden vervoerd. Bij onderzoek is gebleken, dat dezelfde personen zich ook hier aan verschillende diefstaPen zouden hebben schuldig ge maakt, 0. a. van 2 paar schoenen uit den winkel van den, schoenhandelaar Groene wegen, wonende aan do Singel, die daar van reeds Zaterdag aan de politie had kennisgegeven. Zij pleegden de diefstallen met behulp va,n een kleiner broertje. Na afwikkeling der zaak hier worden beiden naar Vlaardingen gebracht in ver band met de daar ter stede gepleegde dief stallen. Hedenmorgen is in het Maashofje een scheidingsmuur ingestort. Straatmakers, die in de nabijheid aan het straten Wa ren, hoorden dien muur kraken, zoodat zij zich bijtijds uil dc voeten konden ma ken. Er hebben geen persoonlijke onge lukken bij dit ongeval plaats gehad. Voieeniging 2451 tegenover' 2659 in het"! ■•01 ig verslag vermeld. Schiedam. Het moet'ithans erkend: de Afdeeling gaat achteruit. Andermaal nam het ledental af. Door vertrek naar elders één, door over- lijden één, en door bedanken drie, verloor zij vijf leden, waardoor het het tot 21 in. kromp. De belangstelling vermindert eveneens Op de aan do leden en anderen, wier belangstelling wij trachten te wekken, rond gezonden vlugschriften en andere geöruL ten Wordt geen acht geslagen en op de le- denvergadering is alleen het Bestuur aan wezig. Do Afdeeling was vertegenwoordigd op do Algemeene Vergadering. s 2, 3 en 4 Juni. Tivoli Schouwburg, 8l/2 u Het klein-tooueel J. H. Speenhof! 2 Juni. Volkshuis, 8 u. Vrijz -Dem. Vereen. ïSchiedam". Algem Ledenvergader 3 en 7 Juni, Rotterd Diergaarde, 8 uur. Kon! Scherpsch. Bart Verhallen. 4 Juni, Circus Variété, 8 u, Kaat Mossel. 5 Groote Schouwb., 8 u. Neder], Ope rette Ensemble Janmart, De geschei den vrouw. 7 Gemeenteraad Schiedam, 2 uur, 12 v Rott. Dierg. 21 fe u. Concert Staf- muziek 6e Reg. Inf. Het Stedelijk Museum aan het Doeloplein alhier is eiken Woensdag van 2 tot 4 uur voor het publick opengesteld. Te Rotterdam eiken avond Circus Variété PIULging en Casino, Coolsingel. Van vergaderingen, bijeenkomsten, con- ceiten, vermakelijkheden, e. d. g. verzoe ken wij steeds geregeld medodeoling, opdat wij die in onze agenda kunnen opnemen. Nederl. Zuld-Afrlkaansche Yereentglng Aan het jaarverslag van bovengenoemde verecniging, dat wij dezer dagen ontvingen, ontleenen wij het navolgende: Verliezen, door den dood, hadden wij in het Hoofdbestuur dit jaar gelukkig niet te betreuren. Wol ontviel ons daardoor, zoowel als dooi bedanken en vertrek, een. aantal onzer leden, waartegen het aantal nieuwe leden, helaas I niet kan opwegen. Toch was het toetreden van nieuwe leden voor ons zeer bemoedigend, vooral ook, omdat wij dit mochten beschouwen als hoofdzakelijk de vrucht te zijn van een nieuwe, door ons gedane poging (het uitgeven van ons ge ïllustreerd Maandblad) om de belangstelling in Nederland voor de Holla ndsch-Afrikaan- sclie zaak op te wekken. Wij vertrouwen, dat dit Maandblad „IJollandseh Zuid-AIrika" mot zijn Bij blad in de banden, onzer leden meer en meer bet middel zal worden om onder hun vrienden en kennissen belangstelling voor Zuid-Afrika to wekken en aan te kweeken. Onzen dank brengen wij aan die leden, inzonderheid aan den heer Dr. J. Valkenier- Suringar te Wageningen, die roods in die richting weikzaam waren, en wien het mocht gelukken nieuwe leden tc winnen. Wij meenen geen onnoodig werk tc doen met hier te herhalen, wat door ons in ons vorig jaarverslag gezegd word, daar wij sedert nog dieper overtuigd zijn geworden van de juistheid van hetgeen daarin toen door ons werd opgemerkt. „Het kornt ons voor, dat velen hier to lande door den Oorlog een verkeerde op vatting van het doel cn de taak' onzer Ver ecniging hebben gekregen. Men leze slechts Art. 1 onzer Statuten hierachter. De lief dadigheid, waarop toen ten behoeve onzer strijdende cn lijdende stamverwanten in Zuid-Afrika bij herhaling beroep gedaan werd, behoeft thans niet meer onze eer s«? zorg uit te maken, ofschoon de ge volgen van den Oorlog zich nog bij velen doen gevoelen. Thans geldt het, evenals vóór den Oorlog, de behartiging van wedc-r- zijdscho stoffelijke en zedelijke belangen en in 't algemeen de handhaving van het No derlandsch element in Zuid-Afrika. Wat dat voor Nederland zelf beteekent, kan hier niet uitvoerig worden aangetoond. Wij mee nen hier te kunnen volstaan met te ver wijzen naar de jaarverslagen der verschil lende met ons verwante of samenwerkende Verëenigingen, in dit ons jaarverslag op genomen, en naar de beide vlugschriftjes door ons uitgegeven en zoo veel mogelijk verspreid;. Moge de groote gebeurtenis, thans in wording: do totstandkoming van een Ver- eenigd Zuid-Afrika met zijn bijna onbe grensd .gebied, waarin de Nederlandsche taal grondwelüg met de Engelsche op één lijn slaat gesteld te Worden, de oogen van vele Nederlanders openen voor de h'ooge belangen, die daar ook voor, Nederland op 't spel staan en voor het belangrijke van de taak, die ook onze Vereeniging nog daar te vervullen heeft." Bij het opmaken van dit verslag bedroeg, volgens de ledenlijst, het ledental onzer Dr. Cook. Binds gmiimeix tijd heeft men niets ver nomen van dr. Cook, den Poolreiziger, wiens nan.-pnink op den naam vim ontdekker van de Noordpool door deskundigen in en buiten Amerika niet wordt eikend, al hebben Deen- -ehe geleerden genoegen- genomen met zijn bewijzen, dat hij werkelijk daar ia geweest Nu echter wordt aan de „New-York Ameri can" bericht, dat bij toebereidselen tieft voor een reis naar Etah, ten einde zijn instru menten en de bewijzen, dat hij werkelijk de pool heeft bereikt, die hij daar verborgen heeft, te hulen. De mededeeling wondt bevestigd door ka pitein, Bradley Osbom van de Amerikaan- sclie Airktische Club,,, die verklaard heeft, dat dr. Cook, zoodra hij de stukken weder in bezit heeft, zoo snel mogelijk naar Ko penhagen zal reizen, 0111 den koning van De nemarken de bewijzen van zijn ontdekking toi hand te stellen. Daarna zal hij tc New-York komen om mot Peai'v en diens aanhanger» af te reke nen. Sportlentoonstelling. liet plan bestaat- in 1912 te Ostende oen giocte sport tentoonstelling te houden. Uit do samenstelling van het comité blijkt, dat die tentoonstelling zal omvattenautomobielen, luchtvaart, rijn iekport, motorbooten, zeilspmt, hippische sport, honden, roeien, zwemmen, dierkunde, jacht, schermen, lawntennis, hy giëne en red ding wezen. itin iet l h Irol lans WH iraa D sla; i 3e een liet fees E I pol ka Per I po zoi da, 1 bui iillj dei J. vei 2 en 1 Mi TO Dot de K01 1 de pre Wc led 11. het dei Ko de Lo gel coi dij! bai Een nieuwe Amerikaansehc prijs, De «Chicago Evening Post" heeft een pi'jjs van 25,000 dollar uitveloofd voor een vlucht van New-York naar een stad, die minstens 1400 K M. daarvan verwijderd is. Glenn Curtiss, die 1.1. Zondag vin Albany naar New York vloog, heeft nu bet voorne men, een tocht van New York naar Was hington uit te voeren lukt deze, dan zal zijn volgende vlucht van New York naar Chicago z(jn. De populaire aviateur voorspelt, dat de groote tochten nu ophanden zijn en dat de aeroplanes in tijd van oorlog van onbereken baar nut zqn. Prins os Juliana, heeft gistermiddag haar eerste en een.ge officieele rijtoer don intocht niet mee gerekend door het feestende Amster dam gemaakt, zooals wij iecds in 't kort berichtten. Dagenlang had hét publiek zich reeds op dezen rijtoer men wist dat '!|J komen moest gevlast cn honderden stonden dan ook langs den weg. ieder een vond het Prinsesje, zooals Het daar op den school iïarér Bloeder gezeten, do menigte toewuifde in onhandig kinder gedoe, allerliefst. Lang nog praatten <1° mensehen er over na. Wij, journalisten, die, evenals de vorige (lagen, in drie rij tuigen achter den „officieelen" stoet den tocht mede-maakten? vingen menige uit drukking 11F „dot", „schat" „lekker kind" enz. op. Terug ten paleize Vertoonde de Konin gin Haar Kind den Wachtenden op de" Dam, voor een dor vensterruiten. Dade lijk drong het publiek naar voren, zoodat de politie met moeite de afzetting kon houden. 't Prinsesje speelde kiekeboe met een zakdoek en trok Haar Moeder aan neus,

Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 2