I BINNENLAND. Uemeiigd Nieuws. Koloniën. u set met een daarbij passend pantalonnetje dat met geborduurde zijden korenaren aller liefst. versierd is. Het is Seylla wij er kennen liet maat' Seylla is minder ge vaarlijk dan de Clmrybdis der zalen vol mag nifiek gedecolleteerde poppen, die met haar prachtige japonnen bovendien uw vrouwen ook nog te veel zullen boeien. Nog een obstakel vak er vin Seylla te overwinnenDe Belgische kappers. Ook zat bobben, magnifieke etalages. Ook zij bepalen zich niet tot het huur doch geven ook hoofd en bals, zelfs overvloedig veel hals, te veel bals voor uw jongens. Doch het blijh bij den hals, "Rn dus kunnen uw Jan en uw Piet daaraan voorbij geleid worden en komen zij iu de smakelijke hoofdzaal der Engelsche af- deeliiig. Nu flink rechts houden, in /ij-zaaltjes zoeken en niet weer temgveidwalen iu de Belgische ttfdooling met zijn wiitie dingen. Neen - hier is het ttog nier. Dal is nog wper van hetzelfde laken een - of beter: geen - - pak. Alweer gedecolleteerde julfreu- wen die gelukkig behoorlijk gechaperon neerd op receptie gaatt hij avondlicht. Zij rijn minder gevaarlijk, meer Engelseh be vroren. En vlak daarbij vinden wij nu, wat wij hebben wilden: den kleermaker, die zijn jassen, hoeden enz. den grooten mannen van hot Engelsehe parlement om het lijf heeft ge hangen. Daar staat Arthur Balfour, veel kleiner dan wij hem ons hadden voorgesteld, maar verbazend goed gelijkend. Dan herkent men dadelijk ook Asquith, Lloyd George en John Burns, allen, tot zelfs honest. John, ge stoken in modieuse pakjes, mooier dan zij ze vermoedelijk in werkelijkheid zullen dragen. Zij staan, door lamplicht belicht, op een too- ttcel dat de lobby van het Lagerhuis voorstelt en terecht veel succes heeft,, omdat het een aardige reclame is, een reclame van het han digste soort, die wij helaas in de Nederland- sche ufdeeling nog zoo zeer missen. Niet op dit gebied der modemakerij. Dit gebied is daar haast niet. Het ia dan ook niet vooral een vaderlandsch gebied. Wii hebben met veel belangstelling in de mooie vak- schoolafdeelingen gezien, dat er ook op dit gebied goed werk wordt geleverd^ dat er mooie costumes gemaakt worden in de In dustrieschool te Groningen, in de Industrie school te Arnhem en in eenige andere derge lijke scholen elders, die het cosuu;innaaien slechts aangeven of op dat gebied hier niet veel exposeeren. Trouwens ook bij deze exposities treft weer de Noderlaudsche afkeer van het re clame maken, van hot groot-deeonitievc. Alles hangt hier erg op en door elkaar, er is weer nllerontzettendst met de ruimte gewoekerd moeten worden, zoodat de mooie voorwerpjes zelf er niet goed uitkomen. Misschien als men eens eeti dag of wat alleen aan dit onder deel wil bestedenDoch dan hooft men Me- thusalems leven voor de geheel tentoonstel ling noodig. Men vergete toch niet, dat „er gens samenpakken" of „ten-toon-stellen" twee geheel verschillende dingen zijn. Intusscben teekenen wij hier toch aan dat de Arnhem sche Industrieschool behalve mooie japonnen mooie schermpjes laat zien, dat er van de Alkmaarsche Huishoud- en Industrieschool mooie kussens en een vuurscherm zijn, dat de Deventersclie en Haarlemsche scholen niet prachtige lingerie komen, die in haar Oranje verpakking er mooi en aantrekkelijk uitziet en in den juisten tentoonstellingsstijl is. Een deskundige verzekerde ons dat ook dit prach tig werk whk Mooie inzendingen waren er nog van do kantwerkschool, terwijl wij ook nog ftttuteekeucn, dat de Leemvardensclie In dustrie- en huishoudschool, de Dordrecht sche en de Zwolsche inzenders waren. Doch zooals gezegd liet lag te veel door elkaar, Het was eon berg van interessant werk voor den (beter voor de) zeer deskundige. Doch voor den belangstellenden lock moet men aan zulk werk meer relief geven, wil het voordeelig uitkomen. Er is dus in de Nodeiiundsche nfdeelin, veel aan den uilwendigen rnensch ia dit op zicht gedacht. Maar slechts voor/oover lu schoolwerk aangaat. Particuliere exposanten zijn er op dit gebied niet. Dus ook geen iets mede van den patiënt en wel het kostbaarste dat hij nemen kon, den moed om te leven, .do kracht om te willen' Rudolf droeg zijn noodlot als een straf gericht: hij geloofde niet meer in het ver trouwen van Marie, niet meer in zichzelf on zijn goed recht Het leven wierp hem uit en hij gaf zich gewonnen, liij blikte op den afstand tusschen zijn venster en den grond en .was gerust Wie die sprong maakte vond er de rust. Zoo wachtte hij op middernacht Achter de verlichte ven sters van het naaste huis gleden donkere schaduwen rusteloos heen en weer. Rudolf werd opmerkzaam. Een deur werd open en dichtgeslagen. Een bediende ging naar de garage en belde den chauffeur. In het bovenhuis werd een venster geopend. Meneer Jonker boog zich vooruit „Frans en Martin zullen in do volgende straat zoe ken. Dokter Bristler is uit de stad. Honderd gulden voor dengeen die het eerst een dok ter vindt, zeg hen dat, Johan!" „Jawel meneer!" Rudolf streek droomerig met de hand over zijn voorhoofd. Dan sprong hij op en ijlde naar beooden. „U zoekt een dok ter? Ik heb reeds velen geholpen. Dien me even aanl" Twee minuten later stond Rudolf aan het bed van een kindje, dat in de benauwde croupaanvallen dreigde te stikken. „Redt mijn kind,", pmeekte de .vader. Een groote rust en zekerheid kwam er over Rudolf. Snel haalde hij zijn instru menten en weinig minuten later lag het kind, verbonden van |le kleine luchtpijp- bloote schouders, zelfs niet van was. Dus kunnen wij familievaders gerust aanraden hun Jannen en Pieten in de Nederlnndsche afdceling geheel vrij te laten en behoeven zij ook niet te vreezen voor neigingen'van hun ames tot het koopen van dure japonnen. En lus kunnen wij ons nu dan hier eindelijk wenden tot den inwendigen mensch, den .eelbesprokene. Hel is enorm, z.ooals die in Nederland tut zijn recht komt. Dat begint bij den Land bouw. Do staat laat hier eens even zien, wat een gestreng en consciëntieus keurmeester hij van het vee, dat liet wereldberoemde Hol- .uulsehe vleesch levert. De rijksseruminrich- tmg te Rotterdam getuigt indirect van die zelfde zorg. Allerlei akelige veeziekten pas toeren in een grie/elig-langen optocht, alle bacillen gaande bij elkaar naar hun aard, voorop bet vaandel hunner ziekte. Tubereu- leuac longen, tuliereuleuse borstkassen, dito buitezakjes, dito luchtpijpen, nieren, darmen, h-vers enz. glijden voorbij. Een Slokdarm van -en kip. belegd met diptheritisch exudaat, maakt plaats voor een huidseliimmelzieken \isch of een onschuldig jong zulmpje, dat do offieieele drager is van --- schrik niet Yehthyophtiriasib multifilius, wat zeker voor zalmen iets 'heel onpleizierigs is. Na het zulmpje komt eon varkenslever met areoriden, een varkenshuid met kogcluitriug, een var kenshart dat on do- en pericarditis vertoont, nieten en longen met eeiiinucocceu, varkens- pokken en varkenspest. Wbl moge bet u bekomen. Als je qua vreemdeling al die akeligheden gezien hebt, neem je je voor nooit meer een stuk Hol- landsch vleesch aan te raken - al moest je natuurlijk qua verstandig meiich het tegen overgestelde doen en juist ter markt gaan bij lie Hollanders, die al die vieze akeligheid zoo keurig etulceren. liet is een reclame. Maar is het een goede reclame? De landbouw-inzendingen zijn fraai, mooi geordend en voor den deskundigen zeker buitengewoon interessant, in zoover als zij hem heel veel nieuws kunnen icercn. Erg veel, nog al taaie., statistieken, leuke, stam boek-burgerlijke standen, zuivelnverzichten, stukken en betoogd), veel pliolographieën enz. enz. bet is alles eenvoudig, degelijk, potig, wijzend ook op veel leven en beweging op dit gebied. Maar het is geen tentoonstei- lings-icclame, liet is niet de positieve recla me, die vooral nu de ietwat negatieve van zoo straks dubbel noodig was. Gelukkig kon men c> til thans werkelijk, kaas krijgen. Doch de plaats van herkomst der kaas was niet te we ten te komen. De kuasiuffrouvv wist liet zelf niet. En er was wel een andere meneer, die liet wel wist. Doch die ancleie meneer was er niet. Nu twijfelen wij er niet aan, dat die an dere meneer te vinden zou zijn geweest. Maar dat is toch niet de goede methode. Mooie statistieken, een aparte brochure, ren berg oiiiei's enz. enz. exposeert do Ne- dorlandsche Tuinbonvvraad. Er ziin versehe groenten en vereche vruchten. Doch helaas ook hier ontbreekt het smakelijk makende, liet de aandacht pakkende, het imponeeren- de. Zij worden niet voorgediemi, opgedron gen, smakelijk gemaakt. Zij zij 11 er. De des kundigen leeren er importante dingen over. Doch liet publiek, iiet gioote, geweldige, dat ten slotte do hoofdfiicot' is bij den afzet loopt vooil>ij en zegt: Ook groenten, ook vruchten. Neen niet: ook groenten, ook vruchten, ook vleesch. De vruchten, de gioenten zijn in Nederland, Waar eet men zoo veel en zoo goede groenten, waar onze kersen en druiven, waar ons onvergelijkelijk vleesch Niet in Brussel, kvois, met in de fijne, de allerfijnste, restaurants, op de tentoonstel ling noch elders. 'De keuken is sierlijk, ge compliceerd, gekruid, besausd, liet is vaak ingcvvikkeld-lekker en vol variatie, het doet voortdurend denken aan (ie onvolprezen Pu- rijsohe keuken - maar de vaderlandehe o-senhaas, biefstuk, doperwtjes peultjes, ker sen, aaidbcien, ja asperges, worteltjes, men zoekt, ze tevergeefs. En de fout ligt nnn ons.- Indien wij in plaats van al die statistieken, bacillen, magen van kippen en vieze darmen een in-HoL- lundsch restaurant hadden opgericht, waar alles zoo eenvoudig, zoo goed en zoo Hol- landsch mogelijk ware geweest. Indien wij den buitenlanders eens geleerd hadden waar om onze vaderhmtlsche tongen smakken als zij weer binnen de rood-vvil-bkutwe grens palen zijn, waarom wij nooit eigens bet vleesch kunnen genieten en veelal neuzen op trekken voor chocolade, koffie on thee. In- dieu men dal alles met veel reclame en uiterste correctheid in een ITollniuhch res taurant duidelijk had gemaakt, dan zou men wellicht een aardige duit verdiend hebben en meer reclame gemaakt hebben dan nu. Dit mogen de vele producenten der Hol- landsehe voedingsindustrie voor een volgen de tentoonstelling eens overwegen. En willen zij toch tentoonstellen, dan in het groot het aauiige voorbeeld gevolgd dat „Handel" in hu klein geeft, de pakkende vissoherijten toonstelling van de Vereen, ter Bevordering der Nedeilamlsebe Vissclierij, ter navolging eens bestudeerd en ook eens ccu blik gewor pen in Canada, waar de smakelijke fruitex- po=itie - half diorama, half gewone uitstal ling -- voorbeeldig is. Want ui neemt in liet Hoiiamlsche be drijfsleven de inwendige mensoh een voor name plaats in, inwendige reclame, een naar binnen gerichte tentoonstelling zijn tegen spraken in zich/elf. Reclame moet pakkend zijn of zij moet niet zijn. En slechts in zijn maag kan men het iemand doen gevoelen, wat hii mist nis hij niet onze bieFstuk, onze erwtjes en onze kersen eet. operatie, zonder pijn zacht te ademen in het witte kussen... Rudolf Wegner hield bij het ziekbed de wacht, Be heer Jonker liet den redder van zijn kind zelf uit. Door de hooge vensters der vestibule schemerde reeds liet komende dag licht. De prachtige staande klok stond stil. De slinger rustte en de wijzer stond op een enkele minuut voor twaalf. Rudolf weid doodsbleek. Jonker had zijn biik ge volgd, „We moesten du klok stilzetten om dat het kind de slagen niet kon verdragen. Het is ruim drie uur." „Groote Go-d,," mompelde Rudolf, en zak te op de knieën ineen. Re rug gebogen, het hoofd rustend tegen de stomme klok, wild snikkend over zijn redding. De heer Jonker nam. den jongen dokter onder den arm. „Zoo zijn uw zenuwen u de baas. Daartegen heb ik wel iets in mija studeerkamer". Hij nam Rudolf zacht onder den. arm, en leidde hem naar- zijn vertrek, waai- ze bleven praten. Rudolf ver telde terwijl Jonker luisterde. Daarna sprak Jonker en hoorde Rudolf aandachtig naar de verstandige woorden van den gelukki gen vader. En wanneer beiden hadden uit gesproken wisten ze ook beiden, dat Marie weer gelijk had met het rotsvaste ver trouwen van haar liefde. Mnnnencomltè ïto®de Kruis In de Donderdag gehouden vergade ring van het 's-Gravenhaagsche mannen- comité van het Roode Kruis, onder voor zitterschap van dr. Wc P. Ruijsch, heeft de 2e secretaris, de heer L. Witticli, het jaarverslag uitgebracht, waaruit bleek, dat het ledental stationnair blijft. De aandacht van het bestuur bleef gewijd aan de for matie en oefening der transportcolounes. Een reglementswijziging, noodig door de statutenwijziging der hoofdveroeniging, is ontworpen. Het bestuur verklaarde zich bereid den Volksbond tegen drankmibruik in de gele genheid te stellen, in de kiosken in Den Haag sneiverbandjes ter beschikking te hebben voor eerste hulp bij ongelukken. Met hot bestuur der Haagsche Polikliniek zijn onderhandelingen gaande over de be schikbaarstelling dezer inrichting in tjijd van oorlog en de voorwaarden, waarop dit zou moeten geschieden. De heeren Teljer en Ruijsch gaven w'o- derom een cursus in het leggen van het eerste verband en in gezondheidsleer aan dames, die zich' voor tijd van oorlog als hulpverpleegsters ter beschikking hebben gesteld. liet jaarverslag werd goedgekeurd, even als de rekening en verantwoording van, den penningmeester, mr. Roest. Daar de uitgaven de inkomsten belang rijk overtreffen, zullen er maatregelen wor den voorbereid tot uitbreiding van het ledental en versterking der geldmiddelen. De hoeren mr. Roest en \hr. Boreel wer den als bestuursleden herkozen. De vergadering vernam met instemming de meJedeeling van "den voorzitter, dat hot hoofdcomité van het Ned. Roode Kruis voornemens is, in samenwerking met het Vrouwen- en Mannencomitó, tot stijving van de kas der hoofdvereoniging, een groot zomerfeest in Den Haag te geven. Eindelijk werd nog medegedeeld, dat transportcolonnes van het comité zullen deelnemen aan de op 2 September te hou den militaire oefeningen van den mil. ge neesk. dienst, te Amersfoort. Nieuw antiek Verdacht den heer P. v. 0- te Haarlem een kaststel van vijf stuks gewoon goed voor antiek te hebben verkocht is, .is door den rechter-commissaris een der in gezetenen gehoord. De zaak moet zich, volgens de f,0. 11 Cf.", als volgt hebben toegedragen. De heer v. 0., liefhebber' van antiek, werd door den verdachte verzocht ten huize van zijn moeder te komen, waar het stel stond en daar gaf verdachte voor, ,dat een ander liefhebber reeds f200 had gebo den, doch dat de heer v. 0. het <yoor f 10 meer kon krijgen. Do koop werd gesloten en nu blijkt het gekochte niet antiek en nog geonvier de van de gegeven koopsom waard to zijn De verdachte is gemeente-ambtenaar. Viektyphus. Naar wij vernemen -doen zich te Amster dam eenige gevallen van viektyphus voot' Do lijders aan deze gevreesde ziekte zijn naar de barakken der gasthuizen vervoerd G-N. v. N.") Bijgeloof Dezer dagen gaven we een bericht uit de Meierij, over een middel tegen steek- o siiijvondenliet steken van liet voorwerp waarmede de wond is toegebracht in spek of vet. Dut gebeurt nu niet alleen in de Meierij maar ook in dc Betuwe, in geheel Gelder land, waarschijnlijk ook eiders. Het veld dei' volksgeneeskunde is onbe grensd, de middelen ter genezing zijn legio. Het oor van een varken in den zak ge dragen, verdrijft tandpijn, paai'dekastanjes •«'drijven rheuinatlek, waarvoor ook een bond als slaepknmeraad helpt; heeft men wratten, ér wordt een draadje garen geno men, waarin zooveel knoopan als men wrat ten heeft, men begraaft bet en is het vcr- ret, dan zijn de wratten weg. „Stuur ze naar de maan is een andere raad. Men loopt dan bij afnemende maan achteruit en strijkt ze weg. Geen middel helpt voor mensch of dier icter dan belezen, in welke kunst het som migen ver gebracht hebben. Js een paard over de koot, bet dier is ge holpen als de belezer slecht; dc kleur er van kent. Tikt een hek< ie, want die zwer ven hier nog rond, sla ze driemaal hoogei' dan zij je geraakt heeft en haar zwarte kunst is machteloos. Lijdt een kalfbeest aan uitdrukken van het Hit', neem een lie.nid, waarin iemand gestorven is, druk het- daar mee in en nooit heeft het dier er rneer last n. Het schraapsel van een doodsbeentje - geen goud /oo goed voor Heenpuisten. Al les, wat met dooden in verband staat, is echter niet gunstig in ziin uitwerking; gras van kerkhoven bijv. veroorzaakt bij geiten verwerping van liet lam. Tegen de vlooien. Na de muggen en de latten de vlooien. Wordt zindelijkheid aan huis en lichaam als eeiste voorzorgsmaatregel voorgeschreven, dat ilies kan niet meer baten zoodi'a deze las tige, onstrafbare insecten er eenmaal zijn. En vooral in pensions, tints de beste maatrege len, kunnen de lastige nachtrust-verstoorders liet heerlijkst vacuntiegenot bederven. Het is niemand minder dan een lloog- leeranr, pref. Ganiiaiue, die in de „Annales ie l'Universiló de Gnnd" liet middel aan wijst tegen dc/e zomerplaag. „Gedurende mijn verblijf in de oostelijke landen valt Etuopa", zoo schrijft hii. ..was ik verwon derd over hei geringe aantal vlooien, dat men in die streken aantreft, niettegenstaande dc bekende onzindelijkheid der bewoners, fk hol) late,:, te Ragtisa, bevonden dat dc Bosniérs en Dalmaners in do Chrysanthemum Leu- eanthemimi een uitstekend middel bezitten tegen het lastige ongedierte. Zij bestrooien er de slaapplaatsen hunner huisdieren mede de vlooien worden er totaal door vernietigd. Allen, die het eenvoudigo middel toepassen, zullen er de uitstekende gevolgen van onder vinden. Men heeft slechts een zakje met de bloemen en bladen der plant bij zich te ste ken en in vreemde slaapplaatsen neer to leggen. De Chrysanthemum ieucanthemum, ook ganzebloom en witte margriet genoemd, is ook ten onzent een bekende en 'bijna alge meen voorkomende wiido-plant. Men kan ze thans, prijkend nis groote madelieven op haar slanken stengel, in bloei vinden langs wegen en dijken, in grasvelden, aan den zoom der bosschen enz. Ongerustheid In Soer«b*Jn. Dc resident van Soerabaja deelde den llen Mei het volgende mede: In de maand April j.l, zijn in de districten Lengkic en l'engahan der afdeeling Lamongan van dit gewest vele der bekende ziektenomo men- tek, omo tepak en omo bambangan in het padigewas voorgekomen, die zich vooral in de jongere aanplantingen vertoonden. In hei district Lengkir is een uitgestrekt heid van pi.m. 3740 boiuvs, in het district Mantoep van pi.in. 8-18 bouws, in het dis trict Tengahan van pl.in. 7840 bouws en in het district Goenoegkendang van pl. m. 2000 bouws aangetast Het is nog niet uit te maken of de aan plantingen geheel zullen mislukken, doch zeker is het dat de opbrengst zeer gering zal zijn. Nog wordt niet gevreesd dat er schairschte aan voedingsmiddelen zal komen. Het is regel dat telken jare groote uitgestrektheden padi aanplantingen in Noord-Soerabaja mislukken en de bevolking is aan dien toestand gewopn geraakt. Doch het is mogelijk dat de ziekten in het gewas zich zullen uitbreiden De aan dacht der bestuursambtenaren bljjft voort durend op den ongunstigen toestand gevestigd. (»Java Cl.") Atjeh. In de Java-Bode' lezen wij in een ..Brief uit Atjeh": Ik zal beginnen met eens meer te ver tellen van den overval door luitenant Scheurleer van de bende van Teungkoc Imetim Siadeuë, waarover in een vorig schrijven reeds met een enkel woord ge schreven werd. Tot opsporing van dezen beruchten Teungkoe rukte den SOem Maart een patrouille onder genoemden luitenant van het bivak Tanhit Mirah uit.- Reeds eenige (lagen nadat de patrouille in het terrein van de vermoedelijke schuilplaats was aangekomen, bemerkte men voetspo ren, waaraan men kon zien, dat ze van personen waren, dio geen spoor wensch ten achter te laten, door zoo nu en dan een rivier over te staken en eenige me ters verder weer aan den anderen oever terug te keeren, Ik behoef je wel niet te vertellen, hoo verbazend veel geduld en volharding noodig is, om met nog meer list die listen van Si Djahat te ontdekken. Den 3en April stuitte de patrouille plot seling ,op een Atjehrer, die bezig was bosch' te kappen; ongemerkt kon de pa trouille nog' eenige' passen nader, sluipen en werd ze een, met een geweer gowa- penden Atjeher gewaar. De omstandigheden, dat wil zeggen clè terreingesteldheid en de 'keuze van de schuilplaats, waren zoodanig, dat van om- singeling geen sprake kon zijn; links en rechts ,van de rivier steile rotsen; er moest dus eenvoudig verrassend worden opgetreden en- met succes. De bende was* zóó verrast, dat ze, met achterlating van alles, de vlucht nam. Het was weer ha- sardeeren wie het lot van sneuvelen zon treffen; de ongeluksvogels, die niet hard genoeg wisten te ontkomen, warden neer gelegd, n.l. de zoon van Tg. Imeum pan. deuë, Teungkoe Sapi-i genaamd, en een voorname panglima, Toenong Ma Din ge- heeten. Verder trof men gewond aan zekeren Si Oema, een gedroslen dwang arbeider, die reeds 7 jaren lang bij die bende was aangesloten. Levend en zonder letsel werd gevangen genomen een oud vrouwtje, grootmoeder Siadeuë. Verder werden buitgemaakt 3 bruikbare geweien met munitie, alle blanke wapens van de bende, en voorts de noodige levensmid delen en gebruiksartikelen. Tg. Imeum Sin- deuë wist weder te ontkomen; zijn levens draad is weder een eindje verlengd,,, doch hoe lang? Op een kwaden dag zal ook~ z;jn laatste uur wel geslagen zijn; het is uitstel van executie. De regeeringscommissaris eu de gouver neur zijn van de Westkust teruggekeerd, één dag inter dan oorspronkelijk bepaald was. Het s.s. Glatik. dat de genoemde autoriteiten van Meulaboh zou komen af halen, schijnt ergens vastgezeten te heb ben op een niet op do zeekaarten voor komend rif, en met behulp van de Rei ger weder vlot gebracht te zijn. Dit was de reden, dat. hun vertrek één dag moest worden uitgesteld. In Bireuën werd weder ecu mooi suc cesje behaald door hot onschadelijk maken van den beruchten djahat Pang Ali van Gloempang Pajong, met twee volgelingen; helaas werd bij deze affaire tegelijk de vrouw van Pang Ali gedood. Er waren pionnenberichtcn binnengekomen, dat ge noemd bendehoofd zich in den kampong Gloempang Pajong zou ophouden; een pa trouille kr«eg de opdracht, om na zons ondergang hot door de spionnen aan te wyzen huis te omsingelen en het ver der noodige te verrichten. In alle stilte, onder een zwaren regenbui, weid uitge rukt en de kampong bereikt, tn een oog wenk was liet huis behoorlijk omsingeld, en do inwoners werden gesommeerd on gewapend naar beneden te komen. Eén vrouw en twee kindoren daalden de trap af, die, ondervraagd zijnde, bekenden, dat Ali en volgelingen zich' nog in de woning bevonden. Nogmaals werd gesommeerd, doch als antwoord weid een geweeiscliot ontvangen. Verdere clementie was na deze vijandelijk daad ormoodig en de sal vo's begonnen te knetteren. Nog werd uit de woning geschoten en klewangs en si- kins werden hij wijze van projectie! naar den troep geworpen. Eindelijk zweeg het vuur van uit de woning en werd ze be treden; de -patrouille-commandant vond 4 lijken. Ook door een patrouille van LamMeulo werden bij een dergelijke huisomsingeling 4 vijanden onschadelijk gemaakt, waaron der Teungkoe Sabi van Kemnala Raja. Ook bij deze affaire, werden de sommaties beantwoord met vuur, n.l. met 2 doniler- busschoten. Een wonder is hot, dat door een daarop door de patrouille afgegeven salvo de vrouw van T- Sahi, die zich ook in de woning bevond, met getroffen werd. Zij begon, nadat ze zich achter de in het huis opgestapelde padi had verborgen, te gillen, waarop de patrouil le-commandant oogeubükkelijk bevel gaf. niet meer te schieten, en lumr sommeer de het huis te verlaten. Zij was zoo verstandig aan die sommatie te voldoen. Bij het wegnemen der omwauding van het huis werd T. Sabi en één volgeling zwaar gewond gevonden, terwijl een an dere volgeling reeds overleden was. Ook de beide gewonden stierven daarop spoe dig- In de Gajo Loeiis gaan de zaken nog steeds naar wensch. Vele te voren onver- zoenlijken komen zich bij bet bestuur o bij den colonne-commandant Kaniess me den. 't Is een eigenaardig volk, die Gajos, on ook de hoofden in die streken. He verschijnsel (loet zich daar voor, dat hoofden, wanneer ze oin het ccu of anca een terechtwijzing of uitbrander van "el1 civiel gezaghebber -hebben gemogen, orn dieu bestuurder weer zachter te stemmen, dadelijk met teruggekeerde uitgewekenen komen aanzetten. Ai naarmate de uitbran der min of meer ernstig was, varieer hot aantal uitgewekenen, (lal door zoon hoofd alsdan bij den civiel gezagheb ci wordt gebracht, van 1 tot 3. Als ik civiel gezaghebber, was, zou ik maai a gelijks duchtige uitbranders geven, daiiza het aantal uitgewekenen dagelijks ook me 3 verminderen. Het gouvernement heeft weder een t jehsch hoofd gelukkig gemaakt, n.l. etl koe Maharadja. Deze heeft een bedrag vai tien duizend gulden ontvangen als sc ia loosstelling voor de verliezen, die hij dienst van Hen lande van de rijde er kwaadwilligen hoeft geleden. Zooals je'je wellicht zult hennnerc behoorde genoemd hoofd tot het factum I hoofden, die tijdelijk te Sabang gem neeril waren wegens onbotrouwbaai i De enquête door den gouverneur-genera, Van-IIeutsz had ten gevolge, dat,'a L hoofden oógenblikkelijk weer naar o iet ra

Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 10