V1CTORIAWATER. EINSEMilM?, STADSNIEUWS. Kerk en School. Ned. Herv. Kerk 'Aangenomen het beroep te Amster dam ds. C .A. ter Linde, te Langweer (Fr.). Landbouw en Yeeteelt. Ingezonden Mededeelingen. Ontstemming en gebrek aan lust Sport. Uit do Pers. De Borromaeus-F.ncycl.iek. ring van de arbeiderspartij, die door allo Bondsministers werd bijgewoond, is bet vol gende program voor de op 1 Juli begin nende zitting van het bondspaiiement aan genomen: intrekking van de leening voor de marine ten bedrage van SVï millioen p. st., waartoe door de vorige regeering werd besloten, invoering van een* progressieve grondbelasting en onbebouwde landerijen, uitgifte van Commonwealth-banknoten met een goudreserve van 25 procent; uitbrei ding van de ouderdomspensioenen door te bepalen, dat het recht op pensioen op zes tigjarigen leeftijd ingaat en voor hen, die niet meer tot arbeiden in staat zijn, op vijf on vijftigjarigen leeftijd. De herziening van het tarief van invoer rechten werd uitgesteld tot het volgende jaar. Hofbericht. II. M. de Koningin, zal bij de begrafenis van II. K. H. de Prinses Weduwe van Wied, Prinses der Nederlanden, worden vertegen woordigd door Z. K. H. den Prins der Ne derlanden. r Ten einde de laatste eer aan H. K. H. te bewijzen, zal Hare Majesteit, Z. K. II. den Prins, bij deze plechtigheid door een talrijk gevolg doen vergezellen en wel door Baron Taets van Amerongen, opperkamer heer; Jhr. van den Bosch, eciste kamer heer, en kapitein Graaf Du Monceau, adju dant van H. M. de Koningin. Zooals bekend is, wordt bovendien Z. K. II. de Prins vergezeld door zjjn adjudant, jhr. van Suchtelen van do Ifaere, pok in de bureaux der Intendance van H, M. de Koningin-Moeder in het Voor hout, ligt een boek ter inschrijving van rouwbeklag, met het overlijden van de Nederlandsche Prinses, Vorstin van Wied. PrlnscB von Wied. -j- Aan den gevel van eenige Departemenls- gebouwen te 's-Gravenhage is thans de vlag halfstok geheschen, wegens het over lijden van Prinses Marie der Nederlanden. Personalia. In de residentie is aangekomen Jhr. Mv. do Sturler, Ilr. Ms. gezant hij het Hof van Griekenland te Athene. Intorn. TJItgeverscongreg. De ministers van Binnen- en Buitenlaml- sche Zaken, alsmede de minister van Land houw, Nijverheid en Handel, de commissa ris der Koningin in Noord-Brabant en de burgemeesters van Amsterdam en Rotter dam, hebben zich bereid verklaaid, het eere-comité te vormen van het inteinatio nale uitgevers-congres, dat, gelijk men weet, van 18—22 Juli te Amsterdam zal wor den gehouden. Intern. Wisselrecht-Conferentie, De Wereldconferentie voor het Wissel recht zal vanaf Maandag a.s. haar zittin gen houden in het gebouw van de Tweede Kamer, daar de vergaderzaal der Eerate Kamer wegens de bijeenkomst van dit lichaam niet meer beschikbaar is. Verzorging van drankzuchtigen. 'Donderdag 23 Juni hield de Nederland sche Vereenïging tot Christelijke verzorging van drankzuchtigen in haar herstellingsoord te Prinsenhnge haar vierde jaarvergadering. De secretaresse, mej. H. W. Crommclin van Zeist kon in haar jaarverslag mot dankbaar heid gewagen van een opgewekt vercenigings- ieven. De mededeelingen van den directeur, den heer II. Meyering, wierpen bij vernieuwing licht op de moeilijke zijden van den arbeid onder de drankzuchtigen. Toch kon daarnaast worden getuigd van heerlijke resultaten, dooi de ervaring uitgewezen. Een volledig herstel voegt tegen vele teleurstellingen op. En zulk een volledig herstel behoort blijkens de uitge breide verslageu niet tot de uitzonderingen. Dit alles gaf deu voorzitter, dr. C. D. Cra mer, directeur van het Diaconessenhuis te Utrecht, aanleiding om met een opwekkend woord de ledien aan te sporen gezamenlijk op den ingeslagen weg voort te gaan en in rui meren kring leden en begunstigers aan te werven tot steun van dezen arbeid, die drank zuchtigen bedoelt te maken tot nuttige leden der maatschappij. Provinciale Stalen van Zuid-Holland. De vergaderingen van Provinciale Staten van Zuid-Holland gedurende hun aanstaande zumerzitting, z.allen op 5 en 6 Juli niet ge houden worden in liet gebouw dor Eerste Ka mer, doch in de vergaderzaal der Tweede Kamer. Gedeputeerde Staten hebben verslag uitge bracht over den stand der werkzaamheden bij de verbetering van het Iiijn-Sclriekanaal en van het Aarkunanl. Daaruit blijkt dat voor de omlegging van eerstgenoemd kanaal om Leiden heen, de totale aan (o koopert of te onteigenen oppen-lakte 39.39.10 H.A. zal bedragen, waar-voor naar raming ƒ420.000 vereisebt zal zijn. Het ligt in het voornemen, allereerst aan te besteden het maken van liet kanaal van de Lauimebrug het punt waar het nieuwe kanatil den Vliet, verlaat tot de spoorwegbrug in de lijn LeidenWoerden, met de bijbeiioorende kunstwerken, o. a. den onderhoud van de nieuwe beweegbare Lamme- Lrug. De raming van dit bestek bedraagt ƒ170.000." Tegelijkertijd, doch afzonderlijk, kan dan do bovenbouw der Lammeorug wor den aanbesteed. Raming ƒ15.000. Wat aangaat de oevervoorzieningen en ver- bieedingen van het Auikunaal, deelen Gedep. Staten o. a. mede, dat thans in voorberei ding is een bestek tot betering van het Aarkanaal, in heL kanaalvak van Papenveer tot Aardam. De kosten der werken, door den hoofdinge- nie'ir van den Provincialen Waterstaat, noo- dig geacht voor een verbetering van dat vak op ruimer voet dan aanvankelijk in de bedoeling iag toen hiervoor ƒ148.000 was uit getrokken, worden door hein op ƒ305.000 geraamd. Gedep. Staten zullen niet vooruit- loopen oj) een beslissing van Prov. Staten, ten aanzien van den omvang der verbeteringen. Verder hebben Gedep. Staten aan Prov. Staten doen toekomen het verslag van den heer A. Bos, zulveIconsulent der Ilollnndsche Maatschappij van Landbouw, omtrent zijn werkzaamheden 'n het jaar 1909, alsmede de verslagen, rekeningen en begrootingen der vereenigirig „liet Botercontroleatation in Zuid- llolland", „Piot-Ruin", te Boskoop, „Proef tuin Westland", te Naaldwijk, „Voorne's proeftuin", te Roekanje, „Proeftuin eiland IJssplmonde", te Rotterdam, en de afdeeling Zuid-Holland der Vetx-eniging tot bevorde- iing van de pluimveehouderij in Nederland. Gedep. Staten stollen voor: het jaarlijkseh piovhieianl subsidie ten behoeve der school voor aankomende handwerkslieden van het Genootschap „Mathesos Seientiarum Geni- trix", te Leiden, te verhoogen van ƒ1500 tot ƒ2100, teneinde dat genootschap in staat te stellen ook met hulp van Rijk en gemeen te een oudordonispeneioneering voor liet ou derwijzend personeel in te voeren; aan de afdeeling Rotterdam van den Algemeenen Ne- derlandschcn Bond vnu werklieden in alcohol houdende en alcoholvrije drunken, een pro- vineiaal subsidie van 300 "s jaar» toe te kennen, ten behoeve van een aldaar op 1c richten Vakcursus voor bierbrouwersgezpllen de gemeente Naaldwijk een tegemoetkoming te verleeiien van 100 's jams in de huur van het gebouw voor de Rijkstuinbouwwin- teiscbooi aldaar; bet provinciaal subsidie aan de vereenïging „Inrichting voor Oogiij- ders", te 's-Gravenhage, van ƒ1000 op ƒ1500 's iaai-s te verhoogen; een en ander oiuloi de noodigc voorwaarden. Vervolgen» wordt voorgesteld een wijziging te brengen in de door Prov. Staten in hun jongste najaarsvergadering aangebrachte wij ziging in liet reglement op de wegen en voet paden. Do7.e nieuwe wijziging houdt verband met ten eorrespondentitc met den Minister van Waterstaat, waaruit gebleken is dat ten on rechte als nog geldend in het. besluit tot wij ziging van liet reglement is opgenomen het viopgere voorschrift, waarbij voor het berijden der wegen met motorijtuigen met mee: dan 10 zitplaatsen, of bestemd of ingericht voor vrachtvervoer of van buitengewone afmetin gen, een voorafgaande vergunning werd gc- cischt. Deze bepaling dient dus alsnog te ver vallen. Voor het overige wordt het besluit der najaarsvergadering omtrent de kynonio- bielen gehandhaafd, aangezien het wetsont werp betreffende hef gebruik van trek honden, eerst later in werking zal treden. Voorgesteld wordt het bijzonder reglement van den polder den Ouden Ooaldiik te wij - zigon, tot regeling van den vrijdom der zoo genaamde haaigemetenjunrlijksehe subsi- diën te verleenen van ƒ124 (thans ƒ10'O) aen de Patroonsverceniging „Eendracht", te Zwijndrecht, voov haar ambachtsteeken- selioo; aldaar; 335 ten behoeve van de vis- sclierijschool te Katwijk aan Zee, die met de ambachtstoekensehool aldaar in een eigen schoolgebouw zal worden gevestigd, te stich ten op een stuk duingrond, groot 10' aren, aan de grens van hot. dorp200 aan de Vereeniging voor handelsonderwijs „Kennis is Macht", te Vlaardingen, voor een handels- cursus; en om liet provinciaal .subsidie voor de vakschool voor kleermakers te 's-Graven- hage van ƒ480 toL 1100 's jaars te ver hoogen een en ander onder verschillende voorwaarden. plaatselijk drankweercomité gevormd om met Inachtneming vim ieders standpunt, zooveel mogelijk samen te werken tot bereiking van het groote doel„Een drankvrij volk". Bij Kon. Besluit van 22 'dezer is be noemd bij het reservepersoneel der Land weer tot ieserve-2e-luitenant bij het 4e regiment infanterie, de vaandrig G. Wit kamp, van hier. Natuurlijk Mineraalwater uit de bron te 0BERLA1INSTÊIN. Aan do Vrije Universiteit te Amsterdam is geslaagd voor het eerste deel candi- daatsexamen in de theologische faculteit de heer C. J. Goslinga van hier. In de godsdienstoeefning der afd. Schie dam vau den Nederl. Protestantenhond treedt morgen als spreker op ds. C. E. Hooijkaas, van Vlaai-dingen. Concert In do S. O. V. Morgenavond zal in de S. O. V. een concert gegeven woreien door het Har- moniegezelschap „St. Ambrosius", direc teur de heer J. F. SI. Smits. Dit concert zal, behalve door do leden der S. O. V. mot hun lurisgenooten, ook toegankelijk zijn voor niet-leden, tegen betaling van een gering entree, zoodat ook dezo ditmaal zullen kunnen profitee- ren van een heerlijken zomeravond in den mooien tuin, onder het genot van goede muziek. Voor nadere bijzopderheden verwijzen wij naar de betreffende advertentie. Hnisliond* en Industrieschool. l)e 'inschrijving van leerlingen voorde dagschool der Huishoud- en Industrie school moet, blijkens de in dit nummer voorkomende advertentie, vóór 15 Juli a.s. geschieden bij de directrice, mej. M. van de Ven. liet nieuwe leerjaar vangt aan G September a.s. Belanghebbenden verwijzen wij naar de advertentie in dit blad betreffende h'et be zoek aan het Hoenderpark „De Nijverheid" to Vlaardingen, door leden, onder leiding van het bestuur der afd. Schiedam van de V. P. N. In een loods der glasfabriek „De Schie" is vannacht aangehouden de min derjarige H. K„ die daar wederrechtelijk nachtverblijf genomen had. Hij zoide zon der werk en zonder verblijf te zijn. Hij is vanmorgen na verhoor weer ontslagen. Door de politie is vannacht proces-ver baal opgemaakt tegen een 10-tal Jongens, die, van hun werk komende, nachtrumoer veroorzaakten, Hedenmiddag werden een viertal kin deren van 6 tot 8 jaar, allen heiast met bundels afgezaagde reepen hout, door de politie naar het bureau gebracht, Waar zal worden uitgezocht vanwaar het hout afkomstig is. Door de politie zijn gisteravond twee jongens van 12 en 13 jaar aangehouden, verdacht van den diefstal van een gulden uit de portemonnaie van een maaier in de Overschiesche straat. Zij zjjn heden morgen na verhoor weer ontslagen. voering duigen VLAARDINGEN, 25 Juni. Gisteravond had in het lokaal Excelsior, ter gelegenheid van de paardenmarkt, de aangekondigde uit plaats, gegeven door de afd. Vlaar- van den Volksbond aan haar leden en genoodigden. Door het Sehiednmsch strijk kwartet, ouder directie van den heer Burg- dorffer, weiden op verdienstelijke wijze een 4-tal nummers gegeven, daarna een 4-tal zangnummers, door mei. Bmgdorffor, geac- eompagneeid door den heer M, Bocrdam, en eenige voordrachten en een toneelstukje door de hoeren leden der tooneelvereeniging Varia. Dit alles werd op meesterlijke wijze weerge geven, zoodat clan ook het hartelijk woord van dank van den voorzitter ten volle was verdiend, en een waar succes voor den Volks hond mag genoemd worden. Aan de medower- kende dames werden uit erkentelijkheid bloe men aangeboden. Hel zaaltje was stampvol, zoodat nog enkelen moesten worden gewei- gord. VLAARDINGEN, 25 Juni. Door onge- noode gasten is gisteravond een bezoek ge bracht aan de keet der xoetbalvereeniging „Fortuna", aan den Schiedamschen dijk. De aanwezige voorwerpen werden door elkaar gewoipen, en eenige bionzen medailles, in de keet bewaard, meegenomen. VLAARDINGEN, 25 Juni. Bij een twist hedennacht verwondde de 22-jarige S. de 25-jarige H. met een dagersmes. H. ontving een vrij diepe snede op het zitvlak. De ge wonde werd door dr. Broers verbonden, ter wijl tegen den dader procesverbaal weid op gemaakt. VLAARDINGEN, 25 Juni. Door de plaatselijke afdcelingen der Ned. Vereen, tot afschaffing van alcoholische dranken en de Nat.Chr. Geh.-Onthoudorsvereen, i« een Hevonden voorwerpen. Aanwezig aan het Commissariaat van Politie 5 H.G. gewicht, zilveren broche, 1 paar kindersokjes, gouden dasspeld, nikkelen horloge, trouwboekje, gem. zwart lederen zak, zakdoek, portemonnaie met rozen krans. Bij do volgende pereonen: Kinderpetje, v. Rasteren, Broersveld 905 jockeypet, wed. Derkssen, Broersveld 902 kinderschort, Vermeulen, Pietersteeg 10 sleutel, hoek Groeneweegje 151; schaar, Iloogendam, Singel 8G; hooivork, Schob Boterstraat 22; doosje met penning, v. d. Grijp, Maashofje 32; medaillon met por tret, Buurman, N. Haven 227U; sleutel, Rost, Warande 33; fietspomp, De Vries, L. Singelstraat 43; bruingestreepte col bertjas, Hoogland, Overschiesche str. 200 ring met sleutels, v. d. Broek, "Wilhel minastraat 18; staaldraad, Touw, Hoofd straat 207'; sleutel, v. d. Beek, Broers veld 361; gisthandwagen, v. Meurs, mo len „De Walvisch", Westvest. Bedankt voor het beroep te 'Amster dam dr. A'. Troelstra, te Utrecht. Geref. Kerken. Beroepen: to De Bilt ds. F. Drost te Vlaardingen. iB e d a n k tvoor het beroep te Sidde- buren ds. A. Rolloos te Ter Apel. Remonstrantsche Gemeente iB e r o e p e n te Oudewetering ds. 'J. L. Lugro, te Zwammcrdam. Hooger Onderwijs. Tot privaat-docent in enkele gedeelten der zuivere wiskunde aau de universiteit van Amsterdam is toegelaten de heer dr. G. Rutgers, aldaar. Te Leiden is bevorderd tot arts do heer Ouweleen. Universiteit van Amsterdam. Doctoraal examen in de rechten de heeren A. Vet te winkel, Leo J. M. Mastboom, A. van Renterghern en II. Edersheim. Te Utrecht is bevorderd tot arts: de heer J, Th. Leurden} Bevorderd tot tandarts: mej. M. A. J. Bakker. Technische Hoogeschool te Delft. Ge- iromoveerd tot doctor in de technische wetenschap, op een proefschrift getiteld De bouw van het siluur van Gotland, de heer E. C. N. van Hoepen, mijningenieur. Technische Hoogeschool. De promotie van den heer E. C. N. van Hoepen, mijn ingenieur, tot doctor in de technische we tenschap, geschiedde met lof. Aan :1e universiteit te Bern is tot doc tor medicinae veterinariao gepromoveerd de heer J. Hellemans, gouvernements- veearts in Ned.-lndië, op een proefschrift getiteld: „Ueber das Auflretcn. des Stron- gylus pinguicola beirn Sehweine auf Java ïmtl Sumatra". 2ti 26 AGENDA. 25, 26 en 27 Juni. Tivoli Schouwb., 81/g u Het klein-tooneel J. II. Speenhoft' S. O. V., 8 uur. Concert St. Am brosius. Rott. Dierg. 21/2 u. Concert Staf- muziek 4e Reg. Inf. 27 Juni. Verkooplokaa), 8 uur. Algem. ver gadeving van leden van het Schie dnmseh Vrijwilligerkorps. Spr. A li, Dudok van Heel. 28 Juni en 1 Juli. Rotterd. Diergaarde, uur. Kon. Scherpseh. Bart Verba! len. Concert Stedelijk Muziekkorps. Kantoor der Bank, 2 u. Algem, verg, van aandeelhouders der IIoll, Alg, "Verz. Bank te Schiedam, Lange Haven 103. 3 uur. Algem verg. aandeelhouders N. V. Nederl Maatschappij van verzekering, 1 Juli. S. O. V., 8 u. Concert S. M. O. en Stedelijk Muziekkorps. 29 30 30 De aan de wedstrijdeu te paard ofpej- rijwiel deelnemende detacher '-nten vor- i richten den heen- en terugrnarsch onclei- scheidenlijk te paard en per rijwiel. Het personeel wordt te* 's-Gravoiiiiat.e zooveel" mogelijk ia de kazernes der over eenkomstige wapensoorlen gehuisvest. Gisteren hadden op Woudenstein te Rotterdam Rijkspremiekeuringen plaats. De jury bestond uit de heeren S. C. Gooszen, 's-Gravenhage, militair lid; J. C. Roodzant Kzn., 's-Gravenhage, ex-landbou wer; ,1. Leeuwenburg, Zwijndrecht, land bouwer; J. H, van Zoelen Ommeren, land bouwer; Dr, K. Biigli, Gouda, veearts. Er waren 54 paarden ingeschreven, waarvan echter enkele niet waren opge komen. tot arbeiden hebben in oneindig veel geval len gestoorde spijsvertering tot oorzaak. De storingen die in den bloedsomloop veroor zaakt worden dooi' een onvoldoende werk zaamheid der darmen, doen in het geheele lichaam haar invloed gelden en roepen ont stemming en lusteloosheid te voorschijn. Sinds overoude tijden echter kent men in de natuur, vooral in Hongarije voorkomende „Bitterwnlers" als uitnemende afvoermidde- ion, voornamelijk wanneer z,ij rijk aan zou ten zijn. Er be.-taat geen natuurlijk mineraalwater, dat een zóó hoog zoutgehalte bevat als het water der overal populaire FRANZ JOSEF- bitterbrorincn te Budapest. Het Echte Franz Josef-Bitterwater overtreft alle andere gelijk soortige mineraalwateren met minstens 25 aan zoutgehalte. De werking is zacht en ab soluut betrouwbaar. liet. grootste, door gcnecsheeren en patiën ten het meest op prijs gestelde voordeel van het Franz Josef-bifterwater bestaat daarin, dut ook bij langdurig gebruik de werking niet uitblijft en het derhalve bij uitstek ge schikt is om de hardnekkigste chronische verstoppingen weg te nemen enden darm zij 11 normale werkzaamheid te doen herkrijgen. Cricket. Wedstrijd HennesV. V. V. De wedstrijd IlermesV. V. V., welke morgen hier zou plaats hebben, is door laatstgenoemde club gewonnen gegeven. Hermes heeft verzocht den wedstrijd op nader to bepalen datum over te spelen. Wedstrijd EngelandNederland. Het verloop van den wedstrijd van gis teren, den [weeden en laatsten dag, van den te Brussel gespeelden cricketwedslrijd tussch'cn het Nederlandsche en Engelsche elftal is, dat de laatstgenoemden hebben hebben gewonnen met 2 wickets. Het Hollandsche spel Werd zeer geroemd en de nederlaag absoluut eervol be schouwd, gezien de tegenstandei's, diode onzen tegenover zich' kregen. De Engolschen tvonnen Maandag en Dinsdag van België met innings en 209 runs. Wedstrijden Ned. B. v. Lich. opvoeding, Be Minister van Oorlog Heeft bepaald, dat wederom personeel van de Landmacht aan de wedstrijden, uitgeschreven door den Nederlandsch'en Bond voor Lich'ame lijke Opvoeding op 27, 28 en 29 Juli a.s. te 'e-Grayeph'age zal deelnenje». De interpellatie-Jhr. v. Doorn inz.ake d0 bovengenoemde zoo algemeen be- en veroor deelde encycliek, geeft eenige ochtendbladen t reeds gelegenheid tot opmerkingen. Het „Hhl," eindigt zijn beschouwingen met deze'woorden Wij gelooveu dat velen in den lande niet zullen nalaten, met den interpellanl op te merken, dut onze Regeering niet oeda(ul heelt wat de Roomsohe koning in Saksen wél heeft gedaan: Protest aanteekencn tc»en het honen van haar protestantsche onder danen. En dat had onze Regeering, zoo niet for. meel en diplomatiek, dun toch lieden in 't. Parlement bunnen doen. liet „Vad," schrijft o. m. Zal deze interpellatie cenigeriei nut af- werpen voor de steeds dringender noodig woidende zuivering van het staatkundig leven onder ons volk? Voor zoover een gednclitenwisseling aft deze daartoe kan bijdragen, zuil zij dat naar ons gevoelen zeer zeker doen. Zoo heeft zij b.v. zeer duidelijk in liet oog doen springen, aim. welke moeilijkheden in hot algemeen iedete Regeering in een Pro- testantseh land is blootgesteld, indien zij een zoodanig deel hater levenskracht moet put ten uit de R.-K. staatspartij, dat 7,ij verplicht is een aanzienlijk gedeelte der Regeerings- zetels Ie doen bezetten door Ministers der Koon, welke tot die slaat»p,inij belmoren, en dientengevolge, uit kracht hunner kerke lijke ondergeschiktheid aan het hoofd dér R -K. kerk, hun medewerking niet kunnen verleenen aan een protest tegen cenigeriei daad van het Vuticaun, ook al is deze uifer- mate kwetsend voor de meerderheid der j natie. j En te helderder heeft, zich die moeilijkheid gemanifesteerd voor het geval, dat liet, zoo- als in ensu, een Iicgeeiing geldt, die be- rust op een staatkundig inbond tu«sclien Protestanten en Katholieken, welke, hoe men de Z/iiak ook wende en keere, het juist in en over dergelijke gevallen onmogelijk met elkander eens kunnen zijn. Het hoogste waartoe eeri Regeering, die in deze omstandigheden verkeert, liet brengen kan, is een nietszeggende uiting op een. oogenhlik, dat de natie van haar een daad van overtuiging verlangt. Al het gesnoef van antirev. en Chr.-hist. zijde over het .„sterke" en het „zuivere" standpunt, dat men tegen over de bondgenooten inneemt, kan dit niet te niet doen. Met dit rcnultaat van de interpellatie-Van Doorn kan men meenen wij tevreden zijn. Do Tel." besluit zijn beschouwingen aldus Resultaat had de interpellatie niet. De heer Van Doorn verklaarde geen motio to zullen stellen, nu het duidelijk was, dat de regeering zich met een vorm kwestie van de zaak zou afmaken. Zij verklaarde herhaaldelijk, dat de encycliek niet te barer kennisse was gebracht en er geen reden tot ingrijpen was, temeer niet, nu Nederland iri 1871 zijn gezant schap bij den Paus ophief. Dit raakt (nu eens een oogenblik geheel af ge-Heit van de concrete zaak, waar het hier om ging) de verhouding van ons Luid kt het Vaticaan. En dan onthoud? men toch, dat er in ons land, de eenige niet-Katho- lieke mogendheid waar dat plaats Heeft, nog altijd een intomuntiatuui; gevestigd is, en dat, volgens het gevoelen van zeer vele deskundigen, de Paus in het volken rechtelijk verkeer een internationale po sitie inneemt, die, hoewel niet geheel zui ver, toch' erkend wordt, bijv. in het uit zenden van gezanten van en naai; den Heiligen Stoel. Dat een land, hoewel niet bij het Vaticaan vertegenwoordigd, zich toch tot den Paus kan wenden, vooral een land, dat dooi; een Pauselijkcn ge zant bij eigen hof diplomatieke betrekkin gen met Rome onderhoudt, schijnt niet zoo vreemd, als sommige sprekers het thans voorstelden. Daarom zoeken wijde kern van de verklaring der regeering dan ook' niet in zulk een motief, maar m dit andere: dat zij de encycliek beschouwt als van zuiver inwendig-kerkelijken aard en deswege voor regeerings-tusseh'enkomsl niet vatbaar. Waar zij in deze opvatting sterk scheen te staan, waar ook de hwr Troelstra verklaard had, de wenschehj heid van die lusschenkomsl niet in' te zien, stelde rat. Van Doorn geen motie voor. Als een storm in een glas water hc? h'et af. Nu is op Kamer huis-toe. De „N. R. C." maakt 0. m. deze op merking: Duidelijker dan ooit is lieden geblekejt dat bij sommige Protestanten de h» voor de coalitie alles overtreft. Alen be hoeft allerminst een anti-papist te. zijn, om dit verschijnsel niet geheel onbe .en kel(jk te achten. li

Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 2