63"* Jaargang No. 13345 Dinsdag 5 Juli 19fO G-eorge Washington. Reis-Abonnementen. Doze courant verschijnt dag-el ijk's, met uitzondering van Zon-en Feestdagen, Pips per kwartaal: Voor Schiedam en Vlaardingen fl. 1.25 franco per post fl. 1.65. Prijs per week": Voor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het bureau bezorgd zijn. Bureau; Lange Haven No. 141 (hoek Korte Haven). Prijs der Advertentiën: Van 16 regels fL 0.92; iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cent per regel. Groote letters naar de plaats 'die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hiervan zijn gratis aan het Bureau te hekomen. In de nummers, die Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Interc. Telefoon voor de Redactie No. 123. I voor de Administratie No. 103. De administratie van de „Schiedamsche Courant" is gaarne bereid om tegen, ver goeding van porto's aan haar abonné's dio voor korten of langen tijd op reis gaan, de Courant aan hun tijdelijk adres le zen den. Ook abonnementen voor den tjjd van een halve of heelo maand worden gedu rende het reisseizoen gesloten. BUITENLAND. i Schiedam, 4 Juli 1910. RUSLAND. Petersburg zal binnenkort liet tooneel zijn van een spionnngeproces, dat zich dreigt Uit te breiden tot een roosachtig politiek pro ces van internationaal belang, ?xx>als de ge schiedenis nog niet kent. De hoofdpersoon diuuin is de Russische baron Stemberg, ver tegenwoordiger te Petersburg van het Wrerv f-ehe Con espond en tieb ureau en van de Lon- densche „Daily Mail". Hij is door de Rus sische politie geariesteerd wegens het verkoo- pen van geheime militaiie papieren aan Oos tenrijk. Naar het „Berliner Tagebl," beweert te we ten, heeft baron Sternberg sedert jaar en dag gewichtige documenten door bemiddeling van Russische officieren verkregen en ze op zijn Leurt weer aan Oostenrijk verkocht. Van welingelichte zijde wordt meegedeeld, dat do Oosictirijkscho gezant te Petersburg Sternberg geheel laat vallen. Evenzoo werd aan zijn op het gezantseliap verschenen minnares, die om een rnaterieele ondersteu ning kwam vragen, dezen steun geweigerd. Een Engelsch correspondent, die door baron Sternberg bij zijn verhoor als een soort mede plichtige was aangewezen, nl. de vertegen woordiger van het Reuter bweau, Beringen, heeft zich hierop zelf bij de politieke poli tie aangemeld en vrijwillig verklaard, dat hij Sternberg inderdaad eenige berichten over geheime zittingen der Rijksdoema had verstrekt, welke militaire vraagstukken be lt often. In deze handelwijze werd echter niets strafbaars gezien, terwijl het, wat Stern berg aangaat, die, zooals gezegd, Russisch onderdaan is, hoogverraad betreft. Bij het verhoor in het op handen zijnd proces zullen bijna alle vertegenwoordigers der groote bui- tenlandsche bladen worden gedagvaard, daar Sternberg penningmeester der buitenlandsclie journalistcnverconiging te Petersburg ia. Donderdag was op den „cour'" ten palcize van minister Iswolski ook de Oostenrijksclw gezant, graaf Berclithold, tegenwoordig. Naar verluidt heeft Iswolski met graaf Berchthold zeer lang over het pijnlijke geval gesproken ptr daarbij op een spoedige terugroeping van Een ware geschiedenis, verteld door CHARLOTTE NIE8E. Naar het Duitsch, 1) Er heerschte groote opgewondenheid in het heele huisgezin. Miesje had voor voor 't eerst gejokt. De kleine, lieve Miesje, die pas vijf jaar geworden was en tot nu toe nog nooit écn onwaarheid had gezegd. De duivel van de leugen was gekomen en had haar in zijn vang armen gepakt, zoodat zij hem gehoorzaamde zonder' eenigen weerstand te kunnen bieden. De duivel had den verleidelijker!, vorm aan genomen van.een suikerpot. Hij stond alleen op tafel, en er was niemnnd in de kamer. Miesje was op een stoel geklommen. De sui kerpot was heelemoal vol', de witte inhoud glinsterde haar verleidelijk toe. Miesje was heel alleen in de kamer, vergeet dat niet en toen men haar later gevonden had in tranen badende en met een heel kleverig mondje, had zij snikkend verteld, dat er een heel lief klein hondje in de kamer gekomen was, dat alle suiker uit het potje lind gehaald en dat Miesje genoodzaakt had ook een paar stukjes op te eten. Er was echter geen enkel lief klein hondje in het heele huis en Miesje moest om de wenselijke pij in haar lijf naar bed ge bracht worden. Het was een akelige geschiedenis. Vader •was ernstig boos, moeder schreide en miss 'Collrn, Miesje's Engel,-che gouvernante, trok zich de haren haast uit het hoofd. Want zij vond heb iets vieeselijks, dnt haar leerling, het kind dat aan hnar zorgen was toever trouwd, een onwaarheid kon zeggen. Ach, om ■Je suiker was het niet. De meeste kinderen 'den militairen attaché bij de Oostenrijksche ambassade, graaf SpannocclrJ, aangedrongen. Aan den anderen kant wordt echter door het oflicieuse Weensche correspondentie-bureau verklaard, dat het Oostenrijksche gezantschap te Petersburg met den gearresteerden banon Sternberg in geeneilei verbinding heeft ge staan, en dat het bovendien een onjuiste combinatie is, de afwezigheid van den Oos- tonrijkschen militairen attaché te Petersburg, die op zijn jaarlijksche vacantiereis is, met deze affaire in verband te brengen. GEMENGDE MEDEDEELINGEN, Engeland. Het plan om de aan katholieken aanstoot gevende woorden in de verklaring door den koning bij zijn kroning uit te spreken, zullen worden geschrapt en door meer onschuldige worden vervangen, is door den paus, naar het Reuter-bureau meldt, met vreugde begroet, en het heet, dat het opperhoofd der katholieke Christenheid gezegd iieeft, dat hij overtuigd was, dut een land, hetwelk aan het hoofd van vooruitgang en beschaving stond, niet langer een formule in stand kon laten blij ven, die in tegenspraak was met den geest van verdraagzaamheid zijner bevolking. De Borromeus-encyclick, zoomede de hou ding van het Vat.icaan tegenover de Spaan- sche regeering, heeft ook in Engeland opzien en verontwaardiging verwekt, en de „Pall Mall Gazette", uitdruk gevende aan een zeer verbreide ontstemming, -zegt, dat het voor-stel var. minister Asquith volstrekt niet door' pau selijke complimenten gesteund wordt in een tijd,- dat het Vaticaan Spanje met een orisis bedreigt, wanneer aan een andere kerk dan de hare vergund zou worden, haar naam aan den buitenkant van haar gebouwen te vermelden. Wanneer men in zake de troons bestijging het eens wil worden, meent het blad, dan is de beste dienst, welke het Vati caan aan de Britschc voorstanders van het ontwerp zou kunnen bewijzen, zich zoo kalm nis maar eenigszins mogelijk te houden. Zoo lang het een kwestie tusschen Engelt- sclien alleen blijft, is het mogelijk een her ziening der geïncrimineerde woorden door te zetten, hetzij in den vorm, door minister As quith \oorgeeteld, hetzij op_ een of andere manier. Op hetzelfde oogenblik echter, aldus besluit het Engelsche blad, dat het Vaticaan met zijn Duitsche encyclieken en Spaansche protesten zich als partij er mee gaat be moeien, zal het opkomen voor „verdraag zaamheid" in belachelijkheid versmoren. F r a n k r ij b. Met 'het oog op den oproerigen geest, welke onder 't spoorwegpersoneel heerseht en van zekere zijde voortdurend Wordt zouden snoepen als zij alleen in de kamer waren met een vollen suikerpot, dat gebeiut zoo vaakliet is verkeerd en een kind be hoort er voor gestraft te worden, maar de lafheid niet te durven erkennen als men kwaad gedaan heeft en dan een onmogelijke leugen te verzinnen, dat was heel erg, dat was ongehoord, zij kon er geen woorden voor vinden. Miesje's moeder dacht, dnt zij nooit in haar leven meer vroolijk zou worden, miss Collina tobde er voortdurend over en zelfs de dienstmeisjes in de keuken zetten een heel bedenkelijk gezicht. Vooral de keuken meid, die zich zelve de steun van het huisge zin noemde, en dan ook zeer solide eigen schappen bezat. Maar- zelfs de kleine, vroo- lijke Lize, het kamermeisje, herhaalde maar steeds'„wel, wel, wel, zoo'n klein kind wie luid dat nu kunnen denken Het sprak vanzelf, dat Miesje gestraft moest worden, haar moeder ging naar haar toe, naar haar slaapkamer en gaf haar een beetje klappen. Miesje gilde en moeder lie pen de tranen over de wangen. Miesje moest weer naar bed en moeder1 had zoo'n ver schrikkelijke hoofdpijn, dat zij ook moest gaan liggen. Het was een allerakeligste, onge. zcllige dag. Vader deed dien dag juist een tocht naar buiten, met de leden van zijn clubhij had een lang en ernstig gesprek met den directeur der hoogere burgerschool over kinderopvoeding en hij maakte daarbij zulke sombere opmerkingen en toespelingen, dat de oude heer, die hem zeer weinig kende, en weinig wist van zijn familieomstandigheden, bedenkelijk het hoofd schudde en niet verder durfde vragen. Zulke sombere dagen gaan goddank ook weer voorbij, en toen den volgenden morgen de lieve zon opging over boozen en goeden, over rechtvaardigen en 'onrechtvnardigen, aangewakkerd, zoodat het gevaar vooreen staking blijft dreigen, heeft de regeering besloten voorloopige maatregelen te ne men, teneinde storing van het verkeer te voorkomen. Volgens een bericht uit Parijs heeft de minister van oorlog voorgesteld bij een eventueele staking het voorbeeld van do Italiaansche regeering te volgen, en do spoorwegen geheel en al onder mi litair beheer te stellen en het geheele mi litaire spoorwegpersoneel voor geiuimen tijd onder de wdpena te roepen. Spanje. Het ontwerp van het antwoord op do troonrede zal heden in do Kamer worden, behandeld. Het drukt in 't bijzonder de hoop uit, dat de regeering de goede ver standhouding tusschen den staat en den paus, zoomede de rechtspositie der kerk, zal bewaren. Het ontwerp wijst voorts op de noodzakelijkheid, do religieuse orden onder één reglement te brengen, zonder hun geestelijke vrijheid aan te tasten. Het drukt den wenseh', dat de onderhande lingen met den pauselijken stoel "ten aan zien van de opheffing der niet onont beerlijke congregaties met spoed ten einde zullen worden gebracht, en wenscht de regeering ermee geluk, dat zij de vrijheid van geloof en van uitoefening van cere- dienst wil bevorderen. De ontwerp-begrooting 1911 raamt do uifgaven op 1.045.865.026 peseta's en de inkomsten op 1.1311.455.021 peseta's. Een ander ontwerp keurt de buiten gewone en supplementaire credietenvoor de Riff-expeditie en den aanbouw] van oorlogsschepen goed en machtigt de regee ring 3 pet. schatkistbiljetten uit te geven. T Laliö. De Kamer van Afgevaardigden h'eeft Za terdag voortgezet de Dinsdag begonnen beraadslagingen over het wetsontwerp be treffende het lager onderwijs, hetwelk be oogt, door het verbeteren van lagere scho len, door verscherping van het staatstoe zicht en verhooging der onxlenvijssalaiLs- son het analphabetisrne krachtdadig tebe- bestnjden. Minister-president Luzzatti zette uiteen, dat het do zedelijke plicht der Kamer Was om de discussie der artikelen tot een goed einde te brengen. Erwaren niettemin 1500 petities ingediend, die tegen hot wetsont werp als een schending van do gewetens vrijheid, van het onderwijs en van de auto nomie der gemeenten protesteeren. Do Kamer besloot vervolgens met 374 tegen 21 stemmen, over te gaan tot de artikelsgewijze behandeling van het ont werp. werd ons Miesje wakker na een verkwikken der) slaap, zij had geen pijn meer in het lijf en voelde slechts nu en dun een beetje bran derig gevoel op de plaats waar moeder's klappen getroffen hadden. Heel erg hard had moeder niet geslagen; vandaag behoef de zij om de heele geschiedenis niet meer te denken. Dat dacht Miesje, maar zij merkte al heel spoedig, dat andere menschen een beter ge heugen hadden dan zij. „Zal mijn klein meisje weer zoet rijn en nooit meer jokken?" vroeg vader toen Miesje hem een morgenkus kwam brengen. Zijn stem klonk een weinig ruw, daar hij den vorigen avond zijn verdriet had trachten te ,'erdrinkeu in enkele glazen echt Münche- ner bier en Miesje schreide even, zij beloof de eenter haar best te doen en toen mocht zij vader pos een kus geven. Na nam moeder haar op schoot, zij wou spreken, maar zij kon niet en gaf haar over aan de zorgen \«n miss Collins, die juist binnenkwam en haar ernstig toesprak. Zij kon heel goed spre ken en vandaag vooral vloeiden liaar de woorden van de lippen. Een klein meisje, dat jokte, was .iets buitengewoon ellendigs, iets afschuwelijks, reeds hier op aarde; maar verreweg het ergste kwam later. Wie jokte, kwam nooit in den hemel Niet in den hemelMet een zekere on verschilligheid of kalmte ten minste had Miesje tot nu toe alles aangehoord. Maar nu keek zij op, zij zette haar groote blauwe oogen wijd open. Zou het waar zijn, wat miss Col lins daar zeide? Zou zij niet bij den lieven God in den hemel komen, als zij eens een leugentje vertelde? Angstig zag zij moeder en vader aan, die echter toestemmend knik ten. Ja, miss Collins had gelijk: in den he mel' was geen plaats voor leugenaars. Miss Collins praatte nóg verder,'maar Miesje was Oostenrijk. De Oostenrijksche Kamer is wederom het tooneel van een hardnekkige obstructie. De Slowenen, Roethenen en Tsjechen hiel den Vrijdag ellenlange redevoeringen te gen de oprichting van de Italiaansche fa culteit. Het bleef echter rustrg in de Kamer en om 10 uur werd de zitting opgeheven, zonder dat er een incident was voorge vallen. Dat de nationale tijd op die wijze ver morst Wordt met beuzelpraat, is natuurlijk den partijen, die van meening zijn dat er in de Kamer nuttig werk moet worden verricht, een doom in het oog. Zij hebben dus besloten, dat van gisteren af de zit ting, zoo noodig, onafgebroken zou blij ven voortduren tot Maandagavond. Er zijn commissarissen van orde aangeV/ezen, die ervoor te zorgen hebben, Jat voort durend het vereischte aantal leden in 'de Kamer aanwezig is en de parlements- restauratie blijft gedurende de geheele zitting dag en nacht open. Ook is er een zijzaal voor slaapzaal ingericht. Denemarken. De koning heeft den gewezen) minister van binnerilandsche zaken, Klaus Bernt- sen, belast met de vorming van een ka binet. Kreta. De Porte heeft zich tot de Duitsoho en Oostenrijksche regeeringen gewend met het verzoek, haar mede te deelen, hoe zij over do Kretensische kwestie denken. En verder verzoekt zij. beide genoemde staten, zich in Verbinding te willen stel len met do andere mogendheden, die het veidrag van Berlijn hebben onderteekend, teneinde te bewerken, dat de kwestie 'de finitief geregeld wordt. Egypte. De Nationale partij maakt, naar uit Kaïro wordt gemeld, voorbereidselen voor een nieuw congres, dut den 14 en September te Brussel zal worden gehouden onder voorzitterschap van don partijleider Mohammed bey Ferid. Canada. Canada is op 't oogenblik de grootste trekpleister voor die menschen, welke in. 't oude Europa geen voldoende middelen van bestaan vinden. De toevloed van landver huizers is er in de laatste jaren enorm stijgende. Lord Strathcona, hooge commissaris van Canada te Londen, ontving j.l. Vrijdag be richt van het ministerie van binneriland sche zaken te Ottawa, dat sinds 1 Januari dezes jaars 112,000 immigranten m Canada zijn aangekomen, in de maand Juni alleen in gedachten veidiept. Do suiker had heel lekker gesmaakt, de pijn in 't lijf was verge ten, en de ldajipen waren ook niet zoo erg geveest, over al die dingen had Miesje zich ai heel spoedig heengezet en rij was verbaasd geveest, dat alle menschen het. zoo erg von den. Maar nu begreep rij waarom zij het zoo hoog opnamen. Ja, als er zoo'n straf stond op liegen, als de lieve Heer niets meer Van je veten wou en je niet in Zijn mooien hemel mocht komen, ja, dan was het vreeselijk ge weest, dat rij gejokt had. Niet in den hemel komenMiesje brak in tranen uit, miss Collins nam haar gauw mee de kamer uit en trachtte haar een weinig te troosten. De lieve God zou het voor dezen eenen keer misschien nog eens door de vin gers zien en het zoo hoog niet opnemen. Miesje veegde eindelijk haar tranen af en liet zich nnnkleeden om mee te gaan wan delen. Maai' rij bleef toch den heelen morgen stil en in rich zelve gekeerd, hetgeen miss Col lins veel genoegen deed. De boetpredieatie scheen indruk gemaakt te hebben eu dat was de hoofdzaak. Naar aanleiding van hetgeen was geschied vertelde de Engelsche gouver nante Miesje een verhaaltje van George Washington, die in rijn geheele leven nooit een enkele leugen had gezegd en daarom tot voorbeeld gestold kon worden aan alle kin deren. Miesje luisterde onv illekeurig naar dit verhaal en toen het uit weg vroeg rij „George Washington komt dus heel zeker in den hemel, is 't niet?" „Hij is al lang in den hemel," antwoord de de Engelsche plechtig. „Hij is helaas dood, maar hij zal nooit vergeten worden, om dat hij nooit jokte Zij verteldedat George Washington in Amerika gewoond had en een heel erg groot 23,000, d. i. 11,000 meer dan in het vo rige jaar in die maand het land 'binnen kwamen. Binnen l1/» jaar zullen langs drie der Canadeesche spoorwegnetten niet muider dan 220 nieuwe steden verrijzen. BINNENLAND. Tan het Hof. Prins Hendrik heeft Zaterdag per auto een bezoek op Socstdijk gebracht ter be groeting van de Prinses van Bentheim. Z. IC. H. de Prins zal Woensdagochtend het Concours hippique op Moutrust en in den middag do rennen en draverijen op „Duin- digt" bijwonen. Corps diplomatique. Ter gelegenheid van den nationalen onaf hankelijkheidsdag in de N.-Amerikaansche Unie, wappert, heden de vlag van de woning van den Amerikaanschen gezant en van eenige hotels te 's-Gravenhage. Audiënties De gewone audiëntie van-den minister van oorlog zal op Donderdag 7 dezer niet plaats hebben. Ridderorde. Bij Kon. besl. van 25 Juni zijn benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau, de gcpensionneeide officier-machinist 1ste klasse J. Gudde, eere-voorzitter van het comité tot viering van het vijftienjarig bestaan der op leiding van marine-machinisten, en de offi cier-machinist 2de klasse P. II. de Garpen- tier, officier-instructeur hij de marine-machi- nibtenschool te Ilellevoe-tsluis. Rechterlijke macht. De aiTondissemenfs-rechtbank te 's-Her- togenbosoh heeft, ter vervulling der vacature van kantonrechter to Ileusden, opgemaakt de navolgende alphabetische lijst van aanbeve ling mr. J. J. Bergsma Thzn., substituut- gi ii fier bij de arrondissements-rechtbahk te Dordrecht; mr. C. W. van Ommeren, secretaris der gemeente Assen mr, G. W. F. Wentholt, griffier bij het kantongerecht te Hulst mr. J. E. Koning, griffier bij het kanton gerecht te Bergen op Zoom, is met het lot uitgevallen tegen een der bovengenoemde eandidaten. („St.-Ct.") De arrondisseinents-rechtbank te Alkmaar heeft, ter vervulling der vacature van kan tonrechter te Medemblik, opgemaakt de na volgende alphabetische lijst van aanbeveling: mr. F. A. Ebbinge Wnbben, griffier bij het kantongerecht te Dordrecht; man geweest was. Hij had nooit, nooit één enkele onwaarheid gezegd en nu was lrij al lang bij God in den hemel. Miesje was zoo ernstig, dat miss Collins er dankbaar voor was. Haar moeder was een Amerikaansche van afkomst, rij beschouwde George Washington dus eenigszins nis den held van haar vaderland en het verveelde haar nimmer over hem te vertellen, wat hij voor groots gezegd en gedaan had. Maar daar nl die verlialen tevens dienen moesten om Miesje op te voeden, was het slot v'an haar verhaal steeds hetzelfde: dat hij nooit in zijn leven gejokt had en daarom nu stellig en zeker in den hemel was bij onzen Lieven lieer. Miesje was nog steeds ingetrokken en stil, en vader en moeder waren blij dat zij zoo zeer onder den indruk was, die de zonde en ook de straf op haar gemankt hadden. Zij varen nog een klein beetje afgemeten en stijf tegen het kleine ding, on 's avonds moest het lieve kind nogmaals eert heele redevoe ring nanhooren; dat. deed zij met een zeer ernstig gezichtje en mot trillende lippen be loofde zij, dat zij nooit veer zou jokken. Toen viel zij al heel spoedig in een vasten slaap's nachts werd zij wakker doordat het electrischc licht in eens opging. Miss Collins, die op de zelfde kamer sliep stond zachtjes op, wierp het een of ander kleedingstuk om en schreef een langen brief. Daarna at zij een stuk chocolade en ging uit een dik En gelsch hoek zitten lezen, een van de boeken die zij altijd uit de bibliotheek haalde. Ein delijk ging zij veer in bedMiesje, die niets had gezegd en stilletjes in bed was gebleven, sliep ook spoedig weer in. (Wordt vervolgd.) COURANT

Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 1