De B u r o e m e e s t e r v a n Schiedam t 63s4* Jaargang Woensdag 6 Juli 1910 wo. 13346 George Washington. f- Reis-Afconnementen, :é$- w,-?» K' T^ Deze courant verschijnt dagelijks, mot uitzondering van Zon-en Feestdagen. Prijs per kwartaal: Voor Schiedam en Vlaardingen fl. 1.25 franco per post fl. 1.65. Prijs per week: Voor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 oeïit. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. 1 Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het bureau bezorgd zijn. 1 t 1 Bureau: Lange Haven No. 141 (hoek Korte Haven). Pir(js der Advertentiën: Van 16 regels fL 0.92; iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cent per regel. Groote letters .naar de plaats 'die zij innemen. -{- jfj Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hiervan zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cent3 per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Interc. Telefoon voor de Eedactie No. 123. voor de Administratie No. 103. De administratio van de „Schiedamsche Courant" is gaarne bereid om' tegen ver goeding van porto's aan haar abonné's die voor korten of langen tijd op reis gaan, de Courant aan hun tijdelijk adres te zen den. Ook abonnementen voor den tijd van een halve of heele maand worden gedu rende het reisseizoea gesloten. KENNISGEVING. Brengt bij deze ter kennis van de ingeze tenen Dat het kohier van do Belasting op Bedrijfs- c andere inkomsten No. 12, dezer ge meente, over het dienstjaar 1910, door- den heer directeur der directe belastingen te Rotterdam op den 2en Juli 1910' executoir verklaard, oj> lieden aan den ontvanger der directe belastingen alhier, ter invordering is overgemaakt. Voorts wordt ibij deze herinnerd, dat een ieder verplicht is, zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te vbldoen, alsmede dait heden de termijn van zes weken ingaat, binnen welke bezwaarschriften tegen eenen aanslag, op genoemd kohier voorkomende, behooren te wedden ingediend. En is hierVan afkondiging geschied, waar hot behoort, der. 5en Juli 1910. De Burgemeester voornoemd, M. L. HONNERLAGE GRETE, W. B. BUITENLAND.' Schiedam, 5 Juli 1910. VEREENIGDE STATEN. De regeering der Vereemigde Staten of, zcoals met ïeeht gezegd mag worden, het Amerika arische volk, heeft in den jarenkui- gen strijd met de sjwonvegmaatseliappijen een overwinning behaald, welke wel niet de kwestie oplost, maar toch zeer zeker een stap voorwaarts beteekent. De spoorwegmaatschap pijen, die van do Bondsrcgeering zoowel als van de afzonde® staten en de gemeenten ver strekkende privilegies hadden verkregen, wei gerden, zoodrn ze in het bezit der kostbare concessies waren gekomen, eenige verplich tingen jegens het publiek te erkennen. Ze namen het standpunt in, dat ze eenvoudig zakenmenschen waren en de prijzen voor 't Een ware geschiedenis, verteld door CHARLOTTE NIESE. Naar het Duitsch. 2) (Slot Den volgenden morgen was moeder uit haar humeur. Miss Collins had zich verslapen en Miesje werd pas aangekleed toen vader al naar het bureau was. „Miss Collins, u blijft 's avonds toch niet laat op, om te zitten lezen?'' vroeg moeder; en de Engelsche jonge clanie schudde ont kennend het hoofd. „Neen, zeker niet mevrouw! Gisteravond ben ik wat later dan gewonlijk naar bed go- gaan, omdat ik Miesje's kousen nog moest mazen." Moeder was aangedaan, zij knorde niet meer en ried miss Collins toch vooral Voorzichtig te wezen met haar oogen.' Miesje keek miss Collins echter zóó ernstig aan, dat deze da delijk naar George Washington vroeg. „IV eet je nog wat ik je van hem verteld heb?" Het kind knikte. „Hij ia in den hemel," antwoordde zij, en toen liep zij gauw weg. Tn de keuken, bij de keukenmeid, een steun in de huishouding zooala men zich herinno ren zal, was juist bezoek, een heel fatsoen lijke artillerist, die dikwijls kwam als Miesje's ouders uit waren. Moeder kwam op dat uur nooit in de keuken; de „steun" en de soldaat kusten elkaar en spraken oVer het bal, dat morgen, Zondag, gegeven zou wor den en waar de keukenmeid helaas niet naar toe kon gaan, daar hot de uitgangsdag was van het tweede meisje on niet de hare. Maar misschien was er nog wel wat op te verzin nen zij zou eens zien. De soldaat vertrok en de keukenmeid, die Miesje niu pas op- vervoer van passagiers en vrachten naar goed vinden konden vaststellen en in 't algemeen willekeurig te werk konden gaan. De Inter state commeice commission, d. i. de commis sie voor den handel tusschcn de staten on derling, die ruim 25 jaren geleden in 't leven werd geroepen, oefende een soort controle uit, maar voel kon ze niet doen. Sedert heeft men pogingen in 't werk gesteld, om de spoorwegen onder een scherper toezicht te brengen en de nieuwe wet, onlangs tot stand gekomen, gaat daarin vei der, dan tot nog toe mogelijk was. Wel is niet alles bereikt wat men walde, omdat de invloed der spoor wegen en van het groot-kapitaal in het Con gres nog steeds zeer sterk ismaar er kan nauwelijks aan getwijfeld worden, dat een verscherping der wet en de uitbreiding der regeeringscontrole thans binnen afzienbaren tijd is te verwachten. De wezenlijke punten der nieuwe wet zijn in enkele woorden weer te geven. Van groot belang is de bepaling, dat de spoonvegmaat- schappijen voortaan de tarieven voor het goe deren- en passagiersvervoer niet zonder meer mogen verhoogen. Ze moeten haar verhoo- gingsvoorstellen tien maanden voor het van kracht worden der nieuwe tarieven meedeelen uan de spoorwegcommisaiën waarop de com missie over de gerechtvaardigdheid der nieuwe tarieven beslist. Wordt dit ontkend, dan is er gelegenheid om bij een uit vijf rechters bestaan de handelsrechtbank te appelleeren, en van de beslissing daarvan kunnen ze nog eenmaal in beroep komen bij het B o n d sgerechtshof Deze bepaling is van zeer veel belang, omdat de spoorwegen hun tarieven zonder meer kon den verhoogen en de verzenders, zelfs wan neer de rechtbanken naderhand beslisten, dat de tarieven te boog waren, het inmid dels te veel betaalde geld niet terug ont vingen. Voorts bepaalt de wet, dat ieder verzender het recht heeft te bepalen over welke route hij zijn goedren verzonden wil hebben. Voor dien wist, bij do onderlinge concurrentie der spoorwegen, een verzender niet langs welken weg zijn goederen gingen en hoe lang ze derhalve onderweg waren. Van zeer groot be lang is ook de bevoegdheid der Interstate Com merce Commission om controle op bruggen, veereu en eindstations der spoorwegen uit te oefenen. Bij hot vervoer over bruggen, veeren en het verladen op eindstations, wei'den nl. tot nog toe schandelijke vrachtprijzen ge vraagd. Het kwam nl. voor, dat het transport van goederen over duizenden mijlen minder kostte, dan het rangeeren van een enkelen wagen van het hoofdspoor op een zijspoor, dat naast de loods of het schip lag, waar voor de goederen waren bestemd. Twee andere gewichtige bepalingen zijn. echter niet in de wet opgenomen. De eone wilde een lichaam in 't leven roepen, om de merkte, stopte haar een stuk suiker in den mond. Dat deed zij altijd als er iemand bij haar op visite was en Miesje het niet ver tellen mocht. Miesje had liet ,tot nu toe ook nog nooit gedaan; het kind had er waar schijnlijk niet meer aan gedacht. Vandaag smaakte de suiker haar bijzonder lekker, en toen haar moeder is de keuken kwam, lette zij alleen op hetgeen er over het eten gezegd werd. Het onderhoud was afgeloopen en moeder wou juist heengaan toen de keukenmeid be gon: „Mevrouw, zou het misschien mogelijk zijn, dat ik morgenavond uitging en pas Maan dagmorgen terug kwam?" „Ilot is je beurt niet, is 't wel Mina," ant woordde moeder aarzelend en Mina glimlachte zedig. „Dat weet ik wel, mevrouw; ik zou ook niet zoo onbescheiden zijn het mevrouw te vragen, maar mijn tante in Schierhagen is gestorven. Zij wordt morgen begraven en moe der vroeg of ik niet komen kon om haar do laatste eer to bewijzen. Het was mija eenige tante!" Mina veegde haar oogen af, terwijl Miesje's moeder eenige woonden van deelneming tot haar sprak en haar permissie gaf. Zij had iemand te dineeren willen vragen, dan moest zij maar iemand nemen om te helpen. Zij besprak hot geval later met haar man cn deze gaf haar volkomen gelijk; van de vervulling van een heiligen familieplicht mocht men niemand weerhouden. Mina ging dus Zondagmiddag vrij vroeg uit, zij had een witte japon aan met een eenvoudigen zwarten regenmantel er over heen, en daar miss Colina ook uit was, moest Miesje zoo lang bij het kamermeisje blijven tot deze ook weg ging. Liso was altijd ei'g aardig en Miesje had er nietstegen bij haar Zondagsch toilet maken tegenwoordig te zijn. Zij deed een waarde der spoorwegen vast te stellen. liet is bekend, dat de meeste Amerikaamsche spoorwegen, zoo niet alle, overkapitaliseerd zijn, en dat de tarieven derhalve steeds hoog zullen zijn, zoolang de spoorwegen verklaren dat ze haar aandeelenkapitaal interest moeten opleveren. De andere bepaling, die schip breuk heeft geleden, wilde toezicht op de nieuwe emissies van aandeden, waartoe de maatschappijen telkens besluiten, wanneer de geldmarkt den verkoop van nieuwe papieren mogelijk maakt, onder voorwendsel gelden voor uitbreiding en verbetering noodig te hebben. Een groot deel der nieuwe emissies worden den aandeelhouders gewoonlijk tot een lager koers aangeboden, zoete winsten wer den aldus door groot-aandeelhouders gemaakt; Terwijl dus de controle der regeering over de spoorwegen aanmerkelijk is uitgebreid, is cr eigenlijk niets gebeurd, wat den eigenaars van Amerikaansche spoorwegaandeelen tegen willekeurige daden der directeuren be schermt en voorkomt dat door nieuwe emissies de waarde van hun eigendom verkleind kan worden. GEMENGDE MEDEDEELINGEN. Engeland. Vandaag zouden de groote vlootirianoeu- vres beginnen. De verschillende eskaders, die er aan deelnemen, zijn op voet van oorlog gebracht en alle voorbereidselen zijn geëindigd. Er is 17.000 man opgeroe pen om de bemanningen te completeeren. Voor de eersto maal zijn alle Dread noughts in eskader bijeen, en de „Dread nought" zelf draagt de vlag van den ad miraal, sir William May. Het manoeuvre plan is geheim en de 13 admiraals, die aan de manoeuvres deelnemen, weten elk slechts zooveel van het plan, als hun commando aangaat. Men' Weet alleen, dat de spiegelgevechten zullen plaats hebben in'n driehoek tussch'en de Engelsche kust, Gibraltar en de Azoren. In het geheel doen 350 schepen mee. F r a n k r ij k. De Kamer heeft gisteren een voorstel- Breton aangenomen, tot benoeming Van een commissie van 44 leden voor het al- gemepn kiesrecht, gekozen volgens den scrutin de üste, met evenredig vertegen woordiging en een aanvullingsvoorstel vain Jaurès tot openbaarmaking van de stuk ken, betrekking hebbende op de benoeming dier coihmissie. Het doel van Breton is, de fouten, aan te toonen, die het stelsel van evenredige ver tegenwoordiging aankleven. Spanje.. Te Madrid is Zondag een groote anti- lichte blouse aan, even mooi als die van Miesje's moeder, en een witten rok, die wel wat dun werd, want telkens als zij hem gedra gen had moest zij hem wasschen. Zoo zag zij er heel aardig uit. Lize's laarsjes pasten helaas niet bij dit fraaie toilet er waren groote gaten in de zolen en toen het meisje ze aandeed, stak de rechter teen dadelijk weer in de lucht, „O weeriep Miesje op meewarigen toon en Lize haalde de schouders op, dacht een oogenblikje na on .liep als de wind de kamer uit. Zij kwam weldra terug met eeru paar keurige laarsjes in de hond, en knoopte ze zoo gezwind vast., dat Miesje geen tijd had haar verbazing te uiten. Want, waren dat niet de beste laarsjes van mama, Van heel fijn leer warren ze en eigenlijk droeg moeder ze alleen als ze uitging, en heel netjes moest wezen. Miesje kende ze best, zij had ze moe der dikwijls moeten aangeven en dan zag se hoe mooi do zijden \oering was en hoe zacht en glimmend het leder. Maar voordat zij iets kon zeggen was Lize al klaar, zij zei het kind haastig goeden dag, vroeg of zij' vooral hooi lief zou wezen en weg was zij. Miesje had geen gelegenheid hetgeen zij gezien had aan moeder .te vertellen. Zij ver gat het misschiende visite kwam en moeder had niet veel tijd, daar zij aan de noodhulp voor dien dag alles moest uitleggen. En daarna kwam miss Collina thuis en do Zondag was afgeloopen voor liet kind. Den volgenden morgen zocht moeder naar haar laarsjes, zij begreep maar niet waar zij gebleven waren. Zij wou ze aandoen, en zij schonen verdwenen te wezen. Maar daar kwam Lize aan met de laarsjes in de hand. Zijhad hoofdpijn, was uit haar humeur en begreep niet dat mevrouw niet meer wist, dat de laarsjes boven in de kast stonden, Lize had ze er zooeven vandaan gehaald. Moeder was verbaasd 'over haar vergeet- klerikale betooging gehouden, waaraan meer dan 100.000 personen deelnamen. Ze had volgens den onroep ten doel „de on afhankelijkheid van Romé van het staats bestuur te verkondigen en aan de theokra- tiscbe aanmatiging, die de geestelijke func tie gaame in een wereldlijke Heerschappij zou veranderen, voorgoed een einde te ma- ben." De oud-minister Moret en een aantal andere kopstukken van de liberale, repu- blikeinsche en socialistische partijen, slo ten zich bjj den stoet aan. Soortgelijke betoogingen, ten doel heb bende te bewijzen, dat het overgroote deel der bevolking de anti-klerikale staatkunde der regeering goedkeurt, hadden tegelijker tijd in de meeste andere Spaansche steden plaats. Denemarken. De koning heeft gisteravond de volgende, hem door den kabinetsformateur Claus Berntsen aangeboden lijst van ministers goedgekeurd: Bemtsen, lid van het Fol- keting, minister-president, minister van landsverdediging en ad interim! vaneere dienst; graaf Ahlefeld-Laurvig, minister van buitenlandsche zaken; Anders Niel sen, lid van het Folketing, minister van landbouw1, afgevaardigde Thomas Larsen, minister van openbare werken, Irsen Soen- dorup, directeur der hypotheekbank van het koninkrijk Denemarkén, minister van binnenlandsche zaken, Bulow, advocaat bij den hoogen raad, minister van justitie, groothandelaar Mus, minister van handel en scheepvaart Voor het ministerie van eeredienst wordt eerstdaags een tdularis benoemd. Finland. De tsaar h'eeft de door de Rijksdoema en den Rijksraad aangenomen wet omtrent Finland bekrachtigd. Turk (je. Het boycot comité te Saloniki heeft ge weigerd, in te gaan op do aanschrijving van het ministerie, Waarin werd verzocht een einde te maken aan den boycot van Grieksche schepen en goederen. Het zal den boycot volhouden totdat de Kretenzische kwestie definitief ten gunste van Turkije geregeld is. Aan generaal Osman pasja is opdracht gegeven de hervormingen in te voeren in het, vilajet SkoetarL Roemenië. Men maakt zich' ernstig ongerust over den gezondheidstoestand van koningin Eli zabeth, die reeds geruimen tijd sukkelende achtigheid; daar wist zij nu letterlijk niets meer van. En hetgeen haar ook zeer verwon derde er waren van ieder laaisje een paar knoopen af. Lize was zoo vriendelijk dadelijk aan te bieden of zij ze ook. even woa aan naaien. Miesje was tegenwoordig bij dit onderhoud zij begon zoo vreeselijk droevig te kijken, dat miss Collins lachend vroeg waarover zij zoo ernstig nadacht. „Ik wou zoo graag weten of George Wash ington werkelijk nooit gejokt, heeft, zoo'n heel klein leugentje." En Miesje vouwde smeekend de handen. Miss Collins geraakte in vuur. „Heb ik je dat dan niet gezegd? Neen, hij heeft nooit m zijn leven gelogen." „En is hij nu in den hemel?" „Natuutlijk kind. AJs hij gejokt had zou luj niet bij onzen Lieren Heer m den hemel zijn." Miesje ging na dit gesprek met miss Col lins «aar de stad. Zij kwamen een heer tegen, die Miesje „mijn lieve schat" noemde; hij vroeg wanneer liij vadertje dien dag wel eens spreken kon. Miesje antwoordde, dat vader 's avonds om zes uur altijd thuis kwam om te eten, en toen die mijnheer vroeg iioo het met moeder ging, gaf Miesje de beste berichten. Hij zou 's avonds om zeven uur bij vader komen, dat moest Miesje hem maar vast vertellen Zij beloofde het, maar vergat het dadelijk woer en miss Collins had werkelijk ook wel over andere dingen te denken. Zoo kwam het, dat mijnheer Scliarf juist op het oogen- blih kwam, dat Miesje bezig was haar vader goeden nacht te zeggen. Zij zat op zijn schoot en moeder stond er saast. „Mijnheer Scharf?" Vader kreeg een vuur- roodc kleur. „Neen, dien wil ik niet ont vangen!" voegde hij er langzaam bij. „Lize, reg maar aan mijnheer, dat ik geen tijd heb." is. De laatste dagen volgen aanvallen van zwakte elkaar herhaaldelijk op en gaan gepaard met hevige pijnen. Marokko. Sultan Moelay Hafid laat eenige onware geruchten, die over hem de ronde hebben gedaan, tegenspreken. Zoo is o. a. Ver teld, dat hij den vroegeren pasja van Fez, Hadji ben Aisa en diens vrouw, had la ten pijnigen omdat zij niet hadden wil len zeggen, waar zij hun schatten ver borgen hadden. Dat verhaal is volgens den sultan van A tot Z gelogen. Hij had den pasja ge vangen laten nemen, omdat deze de Ber berstammen tegen hem trachtte op te ruien, en had hem thans in de algemeene gevangenis laten overbrengen. De „Temps"- corresponc&nt heeft hem daar mogen op zoeken en deze vond den pasja inderdaad in genoemde gevangenis, die wteliswaar niet erg zindelijk, maar toch zeker niet smeriger was dan een slaapstee in de groote West-Europeesche steden. Overigens was de gevangenis veel beter dan de lo kalen, waarin de Russische verbannenem op weg naar Siberie werden ondergebracht. De pasja bleek zeer tevreden te zijn met zijn behandeling. Alleen verzocht hij den correspondent aan Moeley Hafid te willen vragen of deze hem! een schoon pak kleeren wilde zenden. Aldus geschied de en Moeley Hafid het den pasja e "I de ketenen afnemen, waarmede deze tot dus ver geboeid was. Des pasja's vrouw, die niet de minste overlast was aangedaan, zou Moeley Hafid eveneens naar Fez laten komen, opdat de Europeesche dames zich van haar toestand konden overtuigen. Columbia. Door de pefs der Vereenigde Staten gaat het bericht, dat de regeering van Colum bia aan een cyndicaat van banken, aan welks hoofd het huis Rothschild staat, het plan aan de hand heeft gedaan om' bij haar concessie te vragen voor een con- currentieonderneming tegen het Panama kanaal. t Of dit bericht een proefballon is of niet, laten we erbuiten. In elk geval heeft de regeering der Vereenigde Staten door haren gezant te Bogota (de hoofdstad van Columbia) aan de regeering ernstige ver- toogen gehouden en haar trachten over te halen van een dergelijk' plan bij verdrag voor altijd af te zien. Het plan, een parallelkanaal te houwen is bovendien volstrekt niet absurd, en de voorgenomen trace: '-.ntische Oceaan Golf van Urabait navier—Koepika- Miesje leunde met het hoofdje tegen vaders borst. „Ik heb gezegd, dat u na zes uur altijd tijd hebt." „Ach komhij «choof haar van zich af. „Ik heb geen tijd, en ik heb hoofdpijn Lize kwam terug. „Mijnheer Scharf vraagt hij mevrouw dan een oogenblik mag spreken." Moeder dacht even na. Toen zeide zij met haar zachte stem: „Zeg maar Lize, dat ik pas uitgegaan ben en dat jij liet niet gewe ten hebt." Mijnlieer Scharf kwam dus niet in de ka mer cn vader en moeder schenen daarover zeer verheugd te wezen. Hij was een neef van moeder en was eens zeer onbeleefd tegen huar gweest. Nu wou hij dat weer goed ma ken maar hot was te laat, vader en moeder wilden nooit meer iets van hem weten en Miesje kreeg bevel voortaan altijd te zeggen dat vader en moeder niet thuis waren, als mijnheer Scharf hen bezoeken wou. Het kind gaf geen antwoord en vader trok haar weer naar zich toe. „Heeft Miesje het goed begrepen? Zij zal gehoorzaam wezen, niet waar en doen wat haar ouders zeggen?" Zwijgend zag liet kind beurtelings vader en moeder aan en'miss Collins, die juist bin nenkwam en de laatste woonden slechts .ge hoord had, vond hot niet. kwaad haar bekrach tiging aan liet feit te verleenen en zeide: „Niet waar Miesje, je wilt altijd een lief, zoet kind zijn, opdat je ouders tevreden over je zijn en je later in den hemel kunt komen?" Toen schudde Miesje liet hoofd cn er kwa men tranen in haar oogen. „Neon miss Collins, naar den hemel, wil ik niet meer! Daar ben ik heolemimli alleen met don Lieven TIccr en George Wash ington 1" Fn zij barstte in tronen uit. ^v •■it M A «W* SCHIEDAMSCHE COURA

Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 1