63"* laargang Zaterdag 9 Juli 1910 (Ho. 13349 Sabine Lettentin. Deze courant verschijnt dagelijks, mot uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal: Voor Schiedam en Vlaardingen fl.1,25 franco per post fl, 1,65. Prijs per week': Voor Schiodam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent, 1 Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer möeten des middags vóór ©on nur aan het bureau bezorgd zijn. 1 1 1 1 Bureau: Lange Haven No. 111 (hoek Korte Haven). Prqs der Advertentiën: Van 1—6 Fegola fl. 0.92; iedere regel meet 15 cents. Reclames 30 cent por regel. Grooto letters naar de plaats 'die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hiervan zijn gratis aan het Bureaü te bekomen. In de nummers, die Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aaa het Bureau te voldoen. latere. Telefoon j voor de Redactie No. 123. voor de Administratie No. 103. Beis-Abonnementen, De administratie van do „Schiedamsehe Courant" is gaarne bereid om tegen ver gooding van porto's aan haar abonné's die voor korten of langen tijd op reis gaan, de Courant aan hun tijdelijk adres to zen den. Ook abonnementen voor den tijd van een halve of heele maand worden gedu rende het reisseizoen gesloten. BüITËNLAfll). Schiedam, 8 Juli 1010. CHINA. Het is verbazingwekkend hoeveel dingen liet Hemelscho rijk uit het westen van Europa overneemt. Het pakt maar aanparlementaire zeden^ geweren, kanonnen, sporen enz,en daarmee nog niet teviedcn, verlangt hot thans „ii l'instar de Paris" een gestaarten Deibier en het gevaarlijke speeltuig van dezen Fransehen beul, de guillotine. De Chinee- sciie regeering heeft inderdaad de eerste guil lotine in Frankrijk gekocht, welke dezer da gen te Peking is aangekomen. Ze wordt op gesteld in een bijgebouw van de nieuwe mo derne gevangenis der hoofdstad. Volgens de nieuwe strafwetten, zullen de terechtstel lingen niet openbaar zijn. De doodstraf was volgens de oude strafwet verdoold in zes soorten: lo. de marteldood; 2o. de onmiddellijke onthoofding met tentoon stelling van het hoofd3o. de onmiddellijke onthoofding zonder dat het hoofd ten kijk werd gesteld4o. onthoofding met tanige maanden uitstel; 5o. onmiddellijke ophan ging; Go. ophanging met eenigo maanden uitstel. Volgens de nieuwe strafwet heeft men vier soorten van doodstraf: lo. onmid dellijke onthoofding; 2o. onthoofding met uitstel; 3o. onmiddellijke ophanging; 4o. op hanging met uitstel. Tiet voordeel van een veroordoeling tot doodstraf met uitstel van executie is gele gen in hot feit, dat de keizer eens per jaar de lijst der wachtende terdoodveroordeelden ontvangt, en dart om een zeker aantal namen con rood en streep trekt. Deze moeten clan te rechtgesteld worden, de anderen ontloopen de terechtstelling tot het volgende jaar. De onthoofding is voor de Chineezen een veel erger straf dan opgehangen te worden, omdat door eerstgenoemde straf het lichaam in tweeën wordt verdeeld. In dat geval is de doode vernederd in het oog zijner nakomelin gen, die belast zijn met do begrafenis van bet lijk. Zijn nagedachtenis wordt niet zoo ge eerd als die van iemand, wiens lijk geheel ia gebleven. Erger nog is, dat, volgens de diep ste overtuiging der Clüneezen, de instukken- snijding van liet lichaam een beletsel is voor de zaligheid der ziel. De beulen wisten uit deze geloofsovertuiging grooto voordeelen td slaan, dank zij de uitgebreidheid der nako melingschap der veroordeelden, die uit een royale beurs betaalden, wanneer het hoofd niet heclemaal door hot gfootc mes of zwaard werd afgekapt, maar door een stuk vleesch aan het lichaam veibonden bleef. Van deze niet te veismaden emolumenten zal hij door den valbijl der guillotine ontheven worden. Inderdaad, de beschaving ontziet niemand, zelfs geen Chineeschen beul. GEMENGDE MEDEDEELINGEN. zijn bij het nationale syndicaat, is opge dragen haar voor te bereiden. Wanneer aan onze wenschen niet wordt voldaan, zoo besloot do spoorman, clan breekt de werkstaking uit, welko maat regelen de regeerïng ook mocht nemen. Wij beschikken over middelen om die sta king zoo krachtig mogelijk door to voeren. De algemeene mobilisatie, waarmede men ons dreigt, zal ons niet weerhouden. Bo vendien zullen onze makkers, die onder' dergelijke omstandigheden gemobiliseerd zouden worden, weigeren aan don oproep der militaire autoriteiten gehoor to ge ven Een schetsje van JUTHA CARLS. Naar het Duitsch. 1) Hij reed de bloeiende kastanje-allee uit aan een donkergroenen tunnel gelijk met schitterende lichtjes bezaaid. Sabine Letten tin keek het rijtuig na, maar hij die kaars recht op den bok zat, keek niet om. Natuur lijk nietWie pas ecu blauwtje geloopen heeft, zal daar geen lust in hebben Zij keerde terug naar het erf. 's Morgens had zij de roede kristallen vaas op tafel met seringen gevuld. Zij boog er overheen zoodat haar gezicht bijna geheel tusschen do bloemen verdween. Zij wilde ann niets anders denkon dan aan. de lente, die zij met haar jeugdige lippen aanraakte. - Daar ging de deur open welke naar de zit kamer- van mevrouw Lettentin voerde. Een vrouw vertoonde zich op den drempel, lang, mager, zeer eenvoudig gekleed in eon blauw katoenen japon en en zwart schort er over heen. Zij vestigde haar koude oogea op haar dochter en zcide „Is hij weg, Sabine?" „Ja." Mevrouw Lotton tin lachte spottend. „Mooi zoo! Wij kunnen ons de weelde veroorloven een huwelijksaanzoek nf te wijzen, wij, die zoo ann zijn als de mieren!" Sabine zag haar vragend aanwas of zij het eerst niet goed begrepen haddaarop kreeg zij een vuurroodo kleur. „Was het dan het geld van linns George ITopenrath waar- u op rekende, moeder?" „Ja zeker!" stemde mcvVonw Lettentin toe, Eng el and. Groot-Brittannië krijgt geen nikkelen munt. Uit naam van den minister van fi nanciën heeft 'de onderstaatssecretarisIloh- house dit in het Lagerhuis meegedeeld, in antwoord op een desbetreffende vraag. Volgens hom zijn de in verschillende landen met nikkelen munt opgedane er varingen allesbehalve bemoedigend, zoodat Engeland hun voorbeeld, do nikkelen munt in zijn muntstelsel op te nemen, niet zal navolgen. F r a n k r ij k. Hot plan de campagne voor do spoor wegstaking is, naar do „Libertó" meldt, gereed. Afgekondigd worden zal deze in den nacht van 9 op 10 Juli of op Zon dagmorgen. De „Nord" zal beginnen. Post duiven zullen in de provincie mededee- ling doen van de laatst getroffen beschik kingen. Volgens do „Guerro Sociale"", het blad van Hervé, heeft Bi'degarray, de secretaris der nationale organisatie van spoorweg beambten, verklaard, dat de mobilisatie der dienstplichtige spoonvegmannon oen slag in het water zal zijn. Van de 300.000 beambten is de grootste helft ge organiseerd. En daardoor 'is het zeker, dat het geheele verkeer stopgezet zal worden, wanneer do staking begint. De „Matin" is inlichtingc r gaan vragen bij den bestuurder Renaiulel an den Bond van spoorwegbeambten. Deze zciile hern dat de datum, waarop de staking zal in gaan, nog niet is vastgesteld, daar deze zal afhangen van den uitslag vannet on derhoud tusschen 'do leiders der organi satie en de directies. Mocht er een staking uitbreken, dan zou deze rampzalige gevolgen hebben en den geheelen handel verlammen. Renau- del meende zelfs te mogen zeggen, dat er alle kans bestaat, dat or een algemeen© sta king uit zou voortvloeien. Ilij wees or vorder op, dat do algemeene staking in beginsel was aangenomen door de leden der vakverceniging, en dat den leiders der vercenigingen, die aangesloten „Dat wij arm zijn en ons hier op het land goed haast niet meer staande kunnen hou den, dien je eindelijk eens te weten, en dat is de reden waarom ik je met llopenrath in kennis gebracht hebwat hadt je op dezen jongen man nu weer aan te merken, als ik het je wagen mag, Sabine?" „Niets!" zeide het meisje zacht; „ik wil niet trouwen, ik wil hier niot vasdnan, ik wil vader niet alleen laten 1" „Dat is een mooi excuusHet zal niet lang meer duren of wij moeten hem van zijn bed opnemen en naar een klein vreemd huis brengen. Wij trekken hier alle drie bet huis uit met den bedelstaf in do hand. Dat lot had llopenrath ons kunnen besparen Sabine gaf geen antwoord. Zij had een ge voel alsof haar hart ophield met kloppen, zoo benauwde haar de vrccselijke voorstel Img dat men den verlamden ouden man, dien zij zoo onbeschrijfelijk liefhad, hot huis zijner voorvaderen zou moeten uitdragen. Iedere boom, iedere steen had haar een familiegeschiedenis te vertellen. Haar over grootmoeder had de kastanje-allee voor bet huis zelf geplant. Haar vader had zelf aan het uiterste einde daarvan de tent gemaakt, waar hij in de sc luid uw der boomen menig maal had zitten peinzen„zijn kerk" noem de hij dat rustige, vreedzame plekje. En hier, in hot voorhuis, lmdden zij alten op do lijkbaar gelegen,-voordat zij naar hun laat ste rustplaats werden gebracht. Hier wilde, ja hier moest ook de laatste afstammeling van het geslacht op de lijkbaar gelegd worden Sabine richtte zich op een groote kracht, een warm gevoel voor het huis waarin zij ge boren was, deed haar geheele lichaam trillen, Zij vestigde haar schitterende blauwe oogen op de vrouw welke op den drempel stone en zeide: T t a 1 i De Kamer is, na aanneming vandewet op het lager onderwijs, op reces gegaan. Rusland en Japan De „Times" is in staat h'et volgende resumé te geven van het den 4en Julij go- sloten Russisch-Japansche verdrag, dat Maandag a.s. openhaar zal worden ge maakt „Oprecht getrouw1 aan de principes der overeenkomst van 17 Juli 1907 en ver langend deze kracht te verleencn om den vrede in het Verre Oosten te bevestigen, zijn de hooge contracteerendo partijen over eengekomen bedoelde overeenkomst te ver volledigen door do volgende beschikkin gen: Ten einde het verkeer' der volkeren, go- makkelijker te maken en den handel tus schen do volkeren te ontwikkelen, verbin den zij zich wederzijds om op Vriend schappelijke wijze samen te werken, ten einde hun respectieve spoorwegen in Mand- sjoerije te verbeteren, de verbindingen der spoorwegen te vervolmaken en elke con currentie te onderdrukken. Zij verbinden zich! te handhaven cn te eerbiedigen den status quo, zooals die op den huldigen dag (4 Juli) is ontstaan hetzij door verdragen van deze beide mogendheden met China. ,Voor het geval deze status quo bedreigd mocht worden, zullen contiactcerende par tijen zich mot elkaar verstaan over de maatregelen, die getroffen moeten worden ter handhaving van bedoelden status." Bulgarije. Te Sofia is het Fan-Slavisch© congres bijeengekomen. De 150 afgevaardigden, waaronder tal van Russische en Oostenrijk- sche parlementsleden, werden geestdrif tig ontvangen. Aan Cïoetsjkoff, den voorzit ter van do Russische Doema, en denTsjo- chenleider Kramarz o. a,, werden ovaties gebracht. De Russische generaal Stoljetoff, die in don Russisch Turkschen oorlog een landstormdivisie commandeerde, werd door de aan hot station aanwezige veteranen op do schouders genomen, De vergaderingen van het congres zijn geheim. Kreta. Een correspondent van 't „Beil. Tagebl." heeft dezer dagen een gesprek' gohad met Venizolos, den president van het uitvoe rend bewind van Kreta. Deze verklaarde nog niet te weten, tegen wanneer hij de Kamer zou bijeenroepen. Hij zou gaarno zien, dat de kwestie der eedsaflegging ge regeld zou zijn, voor hij tot die oproe ping overgaat. Maar in elk geval komt do Kamer bijeen. Hoe het dan echter gaan moet, blijft een raadsel. De leider dor oppositie, Michelidakis, heeft ongeveer evenveel aanhangers als V-errizelos, onwil in geen enkel opzicht toegeven Mocht Yenizelos de eodskwestio niet van de haan krijgen, dan denkt hij eraan, een gemengd ministerie te vormen en aan de leiders der oppositie een portefeuille aan te bieden. Michelidakis moot echter niets Van een gemengd ministerie willen weten, naar de correspondent vernam. Hij en zijn partij- genooten zijn al van meening, dat elke concessie aan do Mohammedanen in strijd zou zijn met den wil des volks en dat do Kretensers uit de bergen (van do 320.000 inwoners van Kreta wonen er slechts G0.OÖ0 in steden), zich met geweld zou den verzetten, Wanneer een uitzonderings maatregel voor do Mohammedanen zou worden ingevoerd. Er wordt zelfs gemeld, dat de bergbe woners reeds vrijscharen hebben gevormd en hun kwartieren in do vlakte hebben opgeslagen. De Italiaansche „Tribuna" heeft uit Athene bericht ontvangen ,dat de koning van Griekenland de voorloopige regeering van Kreta telegrafisch' heeft aangeraden ten opzichto van do eedsaflegging der Moslim te voldoen aan het verlangen der mogendheden. Nicaragua. Naar de „Kölnisch'e Ztg." nit Washing ton verneemt, overweegt de regoering dor Vereenigde Staten om' de republiek! Nica ragua 'in tweeën te splitsen en aan ieder der strijdende partijen een helft toe te wijzen. Zo meent, dat dit de beste oplos sing van den langdurigen burgeroorlog zal zijn. „Waarom laat u mij niet werken, als wij arm zijn, moeder? Ben ik niet jong en sterk, ik ben toch geen kind meei?" „Ach ik werk immers voor tien," zoo viel haar moeder haar in de rede. „Ik werk meer dan een dienstbode en het geeft allemaal niets. Weet je dan niet, dat ik bak en slacht en kransen mot bouquetten maak om op de markt te veikoopen, hoe ik iederen cent be knibbel, weet je niet, dat ik het eerste opsta on hot laatst naar bed ga, zie je niet dat ik jaar in jaar uit in dezelfde katoenen japon Icop dat ik mij zelf niets, neen geen sik kepit weelde gun? Denk je dat ik dit alles voot mijn pleister doe, dat hot alles geen bit tere noodzakelijkheid is?" Sabine zag de werkhanden van haar moe der aan on het harde gelaat, aLof ze hot vandaag voor het eerst beschouwde, en tege lijkertijd kwam zij tot bet bosef, dat zij elkan der vreemd geworden waren cn niets meer van elkaar afwisten, dat zij nooit over elkan der hadden nagedacht. En smeokend vroeg zij: „Laat mij u helpen, lieve moeder!" „Neenriep de strenge wouw mot drei gende stem. Toen verflauwde eensklaps het tcedere ge voel in Sabina's hart. Toen hief zij het hoofd op. Dat was dezelfde stem, die zij vroeger in de kinderkamer had gehoordzij kende dien toon, hij oefende nog steeds den zelfden verkillenden invloed uit. Reals me- niginnnl had haar moeder een verzoek afgc we/.en; Sabine waagde hot „waarom" niet uit te spreken cn toch meende zij er op dat oogenblik het volste recht toe te hebben. Mevrouw Letcntm trek de deur achter zich dicht. Zij had er niets meer bij Se voegen. Sabino mocht zelf weten wat zij deed. net jonge meisje ging peinzend naar boven, naar de kniner van liaar vader. Zou deze iets ver- BÏNEENLAND. Hofbericht. Aanstaanden Zondag zal de predikbeurt in de Hofkapel ten paleize op het Loo worden vervuld door Prof. Dr. jValeton uit Utrecht. Rechterlijke macht. Bij Kon. besluit van 6 dezer is benoemd tot auditeur-militair in. het tweede militaire airondissement, standplaats 's-IIerogenbosch, mr. J. S. L. Aghina, thans ambtenaar van het openbaar ministerie bij de kantongerecli- ien in het arrondissement 's-IIertogenbosch, voor de kantons 's-IIertogenbosch, Oss,.Heus- den, Waalwijk en Oirschot, ter standplaats 's-IIertogenbosch. Bij Kon. besluit van 6 dezer is benoemd tot raadsheer in den Hoogen Raad der Ne derlanden, mr. A. M. Pleyte, thans advocaat- generaal bij bet gerechtshof te Amsterdam. Bij Kon. besluit van 6 dezer is benoemd tot advocaat-generaal bij het gerechtshof to Amsterdam, mr. A. A. baron van der Feltz, thans officier van justitie bij de arrondisse» ments-rechtbank te Roermond. Bij Kon. besluit van 6 dezer is benoemd tot griffier bij het kantongerecht te Slie- dreeht, mr. C. L. Gratama, advocaat en pro cureur te Middelburg, waarnemend griffier bij het kantongerecht!" aldaar en werkzaam ten parkette van den ambtenaar van het openbaar ministerie bij de kantongerechten in het arrondissement Middelburg. De arrondissoments-rechtbank te Amster dam heeft, ter vervulling eener vacature vart rechter in haar colleee, opgemaakt de na volgende alphabetische lijst van aanbeveling: mr. G. A. Servatius mr. F. Sleutelaar; mr. J, Wiarda; de looide eersten substituut-griffier bij ge melde rechtbank, de derde rechter in de ar rend issements-rechtbank te Dordrecht. („St,Ct.") Eerste Kamer. De aanstaande samenkomst van de Eer ste Kamer der Staten-Generaal zal na af handeling van de voor do openbar© be raadslaging gereed zijnde of nog aan de orde te stellen onderwerpen, hoogst ver moedelijk de laatste in dit zittingsjaar; zijn. i De verlangde verklaring. Aan een vriend zoo deelde „De Stand." mede die zeer sterk op herkiezing van den heer Van Heeckeren aandrong is de raad gegeven„Wilt ge uw doel bereiken, zorg dan vóór alle dingen, dat de heer Van Heeckeren zich verbindt, om van nu af geen woord meer over deze zaak te spreken." .Land en Volk" verneemt nu de Volgen de toelichting: ,De lieer Kuyper moet aan den heer Van Heeckeren een briefje hebben geschreven, houdende mededeeling, dat zijn mandaat ais lid der Eerste Kamer zou worden verlengd, indien hij zich wilde verbinden om over „de zaak" verder te zwijgen. Hot briefje hield verder het verzoek in, dat het aan den af zender zou worden teruggezonden. „De heer Van Heeckeren heeft bedankt morden van het zwaard van Damocles, dat dreigend boven zijn hoofd hing? Eceds geruimen tijd viel men hem met niets meer lastig; trouwens op dit punt ver- j trouwde zij haar moeder niet, want veel kiescli gevoel bezat deze niet. De lieer des huizes lag uitgestrekt op zijn rustbed, zooals hij reeds acht maanden lang gedaan had. Als een gebroken eikeboom uit zijn bosschen. Hij wist, dat hij nooit weer zou opstaan. Dat wisten zij allen; het einde van den ouden man naderde langzaam. Sabinu zette zich neder in den armstoel naast liet bed van den zieke en zag het ver magerd gelaat met innig medelijden aan. NeenZij zou niet toelaten dat hem eenig I leed wedervoer, zij zou over hemen zijn land goed waken. Hoe, op welke manier was haar j zehc nog niet duidelijk. Onwillekeurig sloeg zij de oogon op naar de spreuk hoven het bed Van haar vader; de zilveren letters op den zwarten achtergrond schonen tot haar te j willen spreken. „Die wolken, lucht en winden „Wijst spoor en loop en baan, „Zal ook wel wegen vinden „Waarlangs uw voet kan gaan." De woorden „Zal ook wel wegen vinden", bleven liaar voör 't eerat bij met vertroosten de zekerheid en het was of een stevige, warme Jmnd de hare vatte. Zij dacht aan ïlans Qeorgc llopenrath en ging in gedachten don tijd na van huil korte kennismaking af aan, den dag waarop haar moeder hem op don marktdag aan haar had voorgesteld. Zij had hem al meermalen gezien en wist natuurlijk wie hij was. Zij gingen echter met niemand om, zelfs niot met de naaste buren haar verbazing was dus te grooter toen haar moeder hem uitnoodigde een bezoek te ko men brengen. Nu begreep zij dadelijk wat daarvan de leden geweest was. Het was om zijn geld, dat hem de eer werd aangedaan en niet om zijn persoon. Zij bescrouwde het als een belee- diging die hem was aangedaan. Men had den niets kwaads vermoedenden jongen man wil len bedriegen, hem in een val lokken evenals vroeger de roofridders deden. En zij had tot lokaas gediendHet bloed steeg Sa rina naar het gelaat. Do zieke werd onrustig; zij schelde om den oppasser. Deze gaf Sabine can wenk. d.u zij vertrekken moest voordat hij geheel was ontwaakt. Met een zucht stond zij op. ging naar beneden en door do achterkamer naaf den tuin. De weide achter den tuin was aan dén rose welk gelijk door de heerlijke pluinianjelieren, uit geur en licht bestaande. Het was alles even schoon, de lente had de geheele omge ving in een waar paradijs omgetooverd, De smalle voetpaden waren met goud bestrooid, want. de paardebloemen bloeiden welig en Sabine liep over een zacht tapijt. Plotseling kwam haar een plan, in 't hoofdzij keerde terug en ging naar den staldaar verzocht zij den ouden Riedel, die peinzend tegen de staldeur leunde, haar bruine paard te zade len: zij wilde paardrijden, alleen zijn. Vlug verkleedde zij zich, stak haar dikke hlondo haar in een dikken wrong op en ver borg het onder hot stijve heenonhoedjo. Dat was het verstandigste, zij moest er' niet to lang over nadenken, anders moest zij berouw hebben over haar besluit, en het was toch beter zoo. Er moest gehandeld worden, mor gen was het misschien reeds 1e laat. (Slot volgt.) SCHIEDAMSCHE WURM i

Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 1