63"** Jaargang Dinsdag 12 Juli 1910 «No. 13351 Haar Huwelijksgeschenk. Deze couxaiit Verschijnt d a ge 1 ij k' s, met uitzondering van Zoh-eti FeestdageH. Prijs per kwartaal: Voor Schiedam en Vlaardingen fï.1.25 franco per post fl, 1.65. Prijs per week: Voor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent Abonnementen worden dagelijks aangenomen. 'Advertentiën voor Het eerstvolgend nummer moeten dos middags vóór een' uur aan het bureau bezorgd zijn. j i 1 BureauLange Haven No. 141 (hoek Korte Haven). Brijg der Advertentiën: Van 1—6 regels fl. 0.92; iedere! regel meef 15 cents. Reclames 30 cent per regel. Groote letters naar de plaats "die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hiervan zijn gratis aan bet Bureau te bekomen. In de nummers; die Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan h'et Bureau te voldoen. Interc. Telefoon j voor de Redactie No. 123. I voor de Administratie No. 103. Reis-Abonnementen, De administratie van de „Schiedamsche Courant" is gaarne bereid om tegen ver goeding van porto's aan h'aar abonnó's die voor korten of langen tijd op reis gaan, de Courant aan hun tijdelijk adres te zen den. Ook abonnementen voor den tijd van een halve of heele maand worden gedu rende bet reisseizoen gesloten. Sluiting Kocmarktbrug. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, brengen ter algemeene kennis, dat de Koemarktbrng van Dinsdagavond 10 uur tot Woensdagavond gesloten zal z ij n voor rjj- en voertuigen. Schiedam, 11 Juli 1910. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. A. BRANTS. De Secretaris, V. SICKENGA BUITENLAND. Schiedam, 11 Juli 1910. FINLAND. liet wetsontweip, dat Finland in menig opzicht bij Rusland wilde inlijven, en on langs door de goedkeuring van Rijksdag en Tsaar wet is geworden, is, zooals men weet, mot verbazingwekkende!! spoed door do Rus sische parlementen afgedaan. In de Doema gebeurde het zelfs, dat de meerderheid bij de beraadslaging over de belangrijkste hervormingen in de Finsche grondwet den duur der beraadslagingen op twintig minuten beperkte cn daardoor zelfs de gematigde op positie in zoodanige verontwaardiging bracht, dat deze demonstratief de vergader zaal verliet. Hop dikwijls ook op de ongehoorde ma nier, waarop over het lot van Finland werd beslist, is gewezen, steeds luidde het ant woord van do zijde der regcering, dat achter de hervorming de geest van oen groot staats man stak, dat elk woordje in den tekst een uitvloeisel was van groote kennis van zaken on van de edelste vaderlandsliefde, en dat slechts boosdoeners en verraders hieraan konden tornen. Wie die groote staatsman, de eigenlijke vader der wet, die ook in de Doem a-commissie als vertegenwoordiger van het ministerie zijn licht liet schijnen, was, is naderhand gebleken. Het is een onderge schikt ambtenaar met een zeer kort maar wisselvallig verleden, een zekere Kotsjkarjof, die pas dertig jaren oud is. Natuurkundige van beroep, slaagde hij er langen tijd niet in een baantje te vinden, waarop hij in den herfst van 1906 aan een links-radicaal blad als medewerker zijn diensten aanbood. Daar luj Finland goed kende en zoowel de Fiiv se he als Zweedsche taal machtig was, werd hef Fmsche deel zijn speciaal gebied. Hij begon zijn journalistieke werkzaamheid met levendige beschrijvingen van den Sweaborg- schea opstand en hield daarbij zijn sympa thieën voor de oproerlingen niet verborgen, liet zefs dooi schemeren, dat de schrijver de rechterhand van den aanvoerder Cyon was geweest. Eenigeu tijd later duikt Kotsjkarof te Slokholm als leeraar in 't Russisch op, om daarna in de kanselarij van den Finschen gouverneur-generaal als kenner van Finsche zaken over te gaan. Hier begon hij zijn ver- radeilijke werkzaamheid, die men weldra te Petersburg wist te waardeeren. De centrale rcgcoringsorganen, die bij alle patriottische geschetter van dc toestanden in Finland niet het minste afwisten, riepen Kotsjkarjof over en hij werd weldra achter de coulissen een machtige figuur. Hij Voorzag het Rus sische ministerie en de Rijksdoema van zoo genaamd materiaal en wenkte in enkele we ken het noodlottige ontwerp der Finsche wet uit, hij leverde aan den journalist Ben- nigsen en den grootcn schreeuwer Kroe- penski de grondslagen voor hun redevoerin gen en maakte zich in 't algemeen tot een on- ontbeerlijken factor in de anti-Finscbe cam pagne. Thans wacht de voormalige 'vriend dor re- volutionnairen op zijn welverdiende rangver- hooging, welke hem. ineens er bovenop zal helpen. Toen ter zijner eer na de aanne ming van do door hem ontworpen wet door vrienden en collega's een banket werd ge geven, zcide hij vol vertrouwen, in antwoord op de gelukwenschen„Nu, wacht maar, binnenkort ben ik Finsch senator!" En wie weet of deze scherts niet eenmaal ernst zal woiden. De heer Kotsjkarjof is in elk geval voor het tegenwoordige regime een man der toekomst. doende het botvustzijn, mijn plicht te hdbbcn godaan. Met buitengewone spanning wordt de op heden uitgestelde behandeling der inter pellatie over het Rochette-schandaal tege moet gezien, waarvan men volledige op heldering over de ernstige beschuldigingen tegen do hoogste gerechtspersonen en do politie-prefectuur verw'aclit. De pers der vorsehillende partijen eischt, dat door de regeering niets wordt verbloemd, doch! dat zij het volle licht op deze zaak zal laten vallen. De broeders Van den zich' op reis be vindenden ex-premier Clemenceau hebben een schrijven aan de bladen gericht, Waar in ze elke verantwoordelijkheid van hun broeder in de zaak-Rochette afwijzen en het optreden tegen den afwezigen een lafheid noemen. i dat de finaneiéek) hervorming in behande ling kwam, hebben samengewerkt, niet meer voor verwezenlijking vatbaar is. i) De huwelijksgeschenken lagen allen op een tafel in een voor dat doel gereserveerde ka mer en een jong meisje was er mee bezig de verschillende voorwerpen met briefjes te voor zien en er een lijst van te maken. Dc jonge dame, een bediende van een van de eerste juweliersfirma's, bewonderde telkens weer op nieuw de prachtige cadeaux, waarvan or steeds nog maar meer kwamen. Zij was al wel heel mix;, maar zij moest aan haar werk blijven, tot alles klaar was. Er waren prachtige zilveren schalen, mooie luxe-voorwerpen, kristallen schalen, kostbaar porselein kortom van alles wat in een weelderig ingericht huishouden van verwen de mensehen thuis hoort.. Kathe PeiTon bekeek een tijdlang naden kend al deze heerlijkheden en zij dacht er over hoe de bruid, voor wie dit alles bestemd was, wel zijn zou. Zij had al veel bruiden ontmoet, bruiden die haar huwelijksgeschen ken met de grootst mogelijke onverschillig heid behandelden, anderen, die ernstig waren bij het aanschouwen, daarvan, weer anderen, wier vast samengeknepen lippen misschien gaarne dat. ééne woord gesproken hadden,, dat haar haar vrijheid terug gaf. Tot welke categorie zou Doris Herrfurth behooren? 1 GEMENGDE MEDEDEELINGEN. België. De synode van de Belgische Christelijke Zendingskeik heeft oen krachtig protest aan genomen tegen de Bonomeus encycliek. F r a n k r ij k. Dc vrienden van den voormaligan minis ter-president Clemenceau weten uit diens eigen mond, Waarom hij de, arrestatie van bankier Itochctte heeft bewerkt. Mij was, zoo zeide Clemenceau, bekend geworden, dat Rochette, nog niet tevreden met do zestig millioen, welke hij destijds aan het sparend publiek had onttrokken, een reeks niomvo fantastische ondernemingen voor bereidde, waarvoor 100 millioen zouden moesten inkomen. Ik wist, dat Rochette alle voorbereidende stappen Had gedaan om een zijn zaak uitsluitend dienend volks blad te stichten, om' do propaganda voor zijn misdadige plannen tot in do laatste gemeenten vlan Frankrijk te brengen. Ond'ei deze omstandigheden aarzelde ik .geen oogenblik. Op den diank van mijn land heb ik niet gerekend, mij wfas steeds vol- Duitschland. liet onverwachte aftreden van den erf prins zu Hohenlolie-Dangenburg als tweede ondervoorzitter van den Rijksdag en de rede nen waarmee hij zijn ontslagaanvraag om kleedde, hebben in de politieke kringen groot opzien gebaard. Aan commentaar in de pers natuurlijk geen gebrek. We zullen hier slechts enkele beschouwingen van conserva tieve en liberale bladen laten volgen. De cleiicale „Gcrmania" spreekt tamelijk norsch van „een zonderling schrijven", ge lijk het den ontslagbrief noemt, en vraagt schamper of de erfprins zu Hohenlohe twee de ondervoorzitter van den Rijksdag is ge worden, met de vooropgestelde conditio dat hot Bulow-blok weer gevormd zou worden cn dat mot name de nationaal-liberalen, die bij de verkiezing van het Rijksdag-prnesi- dium de bokkepiuik op hadden, later ver standiger zouden worden en weer toenade- nng zouden toonen tot de nieuwe meordei- heid? Heeft hij ziek dan slechts uitsluitend als plaatsvervanger van een nationaal-liberaal lid gevoeld? De conservatieve „Deutsche Tageszei- lung" vrijt do schuld aan de nationaal-libe ralen, die steeds meer links gaan en kan overigens ha.tr verbazing niet op. Dc vrijzinnige bladen geven zonder onder scheid waardcoring te kennen. Men zal Hohenlohe, schrijft de „Kolnische Ztg.", wegens zijn besluit niet als groot man prijzen, men zal echter niettegenstaande de woede van het „Centrum" deze opkla ring van den politieken hemel met vreugde bogiooten en hem daarom dankbaar kun nen zijn. De „Freisinnige Zeitung" acht hel; een zaak van gioot politiek belang, dat Hohen lohe aftreedt op een oogenblik, dat politici en bepaaldelijk vrij-conservatieve staatslie den voorspellen, dat v. Bethmann-IIollvveg oen zwenking naar links wil maken en de medewerking van dc midden-partijen wil tiachten ,te vindon voor positieven arbeid. Erfprins zu HohenJoho-Langenburg schijnt, daaraan geen geloof te hechten,, want hij geeft juist als reden voor zijn aftreden op, dat do bedoeling, waarmede hij het ambt had aangenomen, liet bewerken n.l. van toenadering tusschen de partijen, die voor Moresnet. Volgens de Belgische „Nieuwe Gazet" zijn cr nieuwe onderhandelingen aangeknoopt tus schen de Belgische en Duitsche regeerin gen, omtrent het onzijdig grondgebied van Moresnet. Geen van beide staten wil dit ge bied geheel en al afstaan; er is nu sprake van het te verdcelen. Een commissie, uit Berlijn gezonden, zal aanstaande week. ter plaatse komen. Rusland. De revisor-senator Neidhardt Heeft te Warschau 75 personen, daaronder 11 of ficieren van den staf, w'egens afpersing cn omkoopbaarheid, aan den rechter over geleverd. i |,i verbond tegemoet. liet blad spreekt wijders de hoop uit, dat de Chmeesche staatslieden de consequenties zullen weten te trekken uit den gevvijzigden toestand. Nicaragua. De „New-York Sun" bevat een telegi'am uit Bluefickls, meldende, dat een aantal aan hangers van Estrada, die zich aan de kust verborgen hadden met hun kanonnen de re- geeringskanonneerboot „San Jacinto" over vallen en buiten gevecht gesteld hebben. De boot bombardeerde sedert 8 Juli Pearlingoon. Van de bemanning sneuvelden er 40 en wer den cr 50 gewond. De „San Jacinto" dreef naar de open zee, maar werd opgepikt en naar Blucficdls gesleept door do „Venus". De verdedigers van de stad hadden niets te lijden, hoewel een granaat een paar gebou wen beschadigde. Katho zuchtte. Zij had hier een bezigheid van groote verantwoordelijkheid en zij moest haar volle aandacht bij haar werk bepalen. Eigenaardig dat zij juist dit werk moest doen. Zij die zelf eens rijk was geweest en \nn goede familie, die men geacht en ge oord had en die nu arm, eenzaam en ver laten in de wereld stond en haar eigen brood moest verdienen. Zoo is nu eenmaal 's we relds loop zoo zijn de luimen van het noodlot. Terwijl Kathe zoo in gedachten verdiept was, werd zachtjes een deur geopend. Zij had een etui mot een prachtigcn armband, bezet met diamanten, in do hand. Een zacht gc- ruisch achter haar deed iiaar opkijken. Het was al schemerdonker geworden en zij had een der electrischc lampen aangestoken. Door de open deur klonk een geluid van druk pratende meisjesstemmen tot haar door, ook het rinkelen en het rammelen van borden, messen cn vorken. En do man die op den diempel stond, bleef daar als vastgenageld staan en staarde haar aan ols was zij een geest. liet jonge meisje was bleek als dc dood en keek ook hem aanbeiden waren niet in staat een woortl te spreken. Haar armen vielen slap neer; het etui met den armband viel op den grond. Toen werd dc deur plotseling gesloten. De man trad haastig naar haar toe. „Ivütlio om Gods wil jij hier? Wat beteekent dat?" Zij hield zich aan de tafel vast. De ge- Kreta. In den Franschen ministerraad heeft Za terdag de minister van buitenlandsche zaken Pichon nadere inlichtingen omtrent den staat van zaken op Kreta gegeven. Hij verklaarde dat, nu de Kretenzische Kamer misschien zal weigeren gehoor te geven aan den wensch der beschermende mogendheden, de consuls-generaal van Frankrijk, Engeland, Italië en Rusland aan liet uitvoerend comité de volgende verkla ring hebben doen toekomen„Indien de Kretenzische Kamer de Muzclmansche gede puteerden niet mocht toelaten, zonder dat zij den eed van trouw aan den koning van Grie kenland behoeven af te leggen, of zoo den Mohamed-aansehen ambtenaren Met mocht woulen hun function vrijelijk te vervullen of hun traktement wegens het niet-afleggcn van den eed mocht worden ingehouden, dan zullen de mogendheden troepen, aan wal zetten in de voornaamste havens Van Kreta c-n zal beslag worden gelegd op de tollen. Deze maatregelen zullen ten uitvoer wor den gelogd, wanneer voor Maandag te 12 uur geen. besluit te dezer zake is genomen in overeenstemming met den wensch der mo gendheden. Wanneer het Uitvoerend Comité nu reeds een weigerend antwooid mocht geven, dan zullen onmiddellijk troepen aan wal worden gezet." Een Zaterdagmiddag uit Kanea afgezonden telegram meldt inttisschen, dat de Kreten zische regeering erin geslaagd is 59 van de 114 christelijke leden bijeen te brengen voor een openbare zitting der Nationale Vergn- dering. Van dezen stemden er 55 voor toelating ting van Moliamedanen. Vervolgens werden de vergaderingen vier maanden verdaagd. BINNENLAND. hoela kamer scheen met haar als in een kring te ('raaien. Stonden dan de dooden weer op? „GerhardHet is niet mogelijk Ik hoorde toch dat je dood was." „Dood? Ik? Was dat de reden dat ik niets van je hoorde, dat ik geen spoor van je vond? Ik ben destijds bij dat spoorwegon geluk in Amerika zoo ernstig gewond ge worden, dat ik zes maanden in een hospitaal heb gelegen. En toen kreeg ik op al mijn brieven van jou geen antwoord. Waarom niet, Kathe? Toen ik terug kwam, wist niemand waar je was. En niettegenstaande ijverige na sporingen, heb ik je adres niet kunnen vin den. Waarom Kathe waarom liet je mij niets van je hooren. Waren jou gevoe lens veranderd?" „O r.""n, Gerhartl, neen. Maar mijn vader was failliet gegaan. Dat was zijn dood en mijn moeder kreeg spoedig daarna een zenuw toeval, dat ook haar hot leven kostte. Toen moest ik do wijde wereld in, in mijn eigen levensonderhoud voorzien. Ik luid „Kathe, Katlie, mijn arme, lieve Kathe 1" Hij had zijn arm om haar heen geslagen. Een paar seconden liet zij haar hoofd tegen zijn borst, rusten, toen sloeg zij de oogen naar hem op. Maar in zijn oogen las zij een zonderlinge uitdrukking liefde, vreug de, droefheid en vertwijfeling. „Kathe, mijn Kathe, weet je dan niet. Hij hield op. Het Verre Oosten. De officieuse Chineeschc „Sjangliai-Ti- mes" acht dc totstandkoming van het Rus- sisch-Japansche verdrag een zaak van faooge beteckenis en ziet, reeds het einde van de jolitiek van de open deur en van liet opper gezag van China in Mandsjoerijo en Mon golië en tevens van het Engelsch-Japonsche De Pauselijke verklaring. „Het Vaderland" schrijft: De Zaterdagavond ,door middel van de „Staatscourant" gepubliceerde verklaring van den II. Stoel aangaande de bedoeling dor Borromous-Encyclick kan niet anders dan een goeden indruk maken. Zij is niet alleen een poging tot ver klaring, maar ook een opheldering en ver ontschuldiging. De verzekering, dat met de woorden, die onder hot protes tantsch'e deel van ons' volk zulk oen verontwaardiging hebben gewekt, evenmin gedoeld werd op de voor vaderen van H. M. onze Koningin, de vrij heidshelden uit het Huis van Oranje, als op de Nederlandse Ho Hervormers, die met. hen den grondslag legden voor onze on afhankelijkheid, getuigt evenzeer van eer bied voor onze Vorstin en haar dynastie, als Yan achting voor ons volk en zijn voor vaderen, terwijl er de onomwonden be geerte uit spreekt, om! door een verzach ting van den inhoud, do gevoeligheid van onzo Vorstin en ons volk to ontzien, en goed te maken Wat bedorven werd. Zelfs al zijn de woorden der encycliek op het punt in kwestie zóó duidelijk, dat wij er, ook bij herlezing, niets anders uit kunnen lezen, dan er aanvankelijk uitge lezen werd, ook dan nog verdient do ver klaring van 's Pausen zaakgelastigde whar- deering, omdat er de oprechte bedoeling uit spreekt, om, begaan onrecht te her stellen. Dat wij ons daarover verheugen, be hoeft geen betoog. Voor den heer Van Doorn, w'icms inter pellatie, naar men. mag aannemen, de aan leiding tot deze Pauselijke verklaring is geweest, is zij een succes. Moeilijker kunnen wij ons voorstellen, hoe de Minister van Buiteril. Zaken de mededcelingen van 's Pausen zaakgelas tigde heeft opgenomen. Heeft Z.Exc., evenals op 24 Jüni in do Tweede Kamer, ook nn gealntwoord„IK weet van biets. De Regeering heeft van geen Encycliek kennis gekregen"? „Wat moot ik weten?" vroeg zij met maar zachte, aangename stem. Hij keek van haar bleeke gelaat naar al de heerlijkheden op tafel. Had het noodlot wel ooit een man een gruwzamer rol toebedeeld? Hoe moest hij haar alles zeggen? „Je bent niot dood jc loeft. en ik heb je weer," stamelde zij. „Wat gaat. al het andere ons aan?" „Kathe, heb je mij dan nog lief?" „Ja Gerhard," fluisterde zij innig, „och, die treurige, ongelukkige tijd, toen ik dacht dat je dood was. Maar Gerhard, ik vergeet ik bon nu arm, heelenmnl arm." „O, mijn lieveling, mijn arme lieveling, wat moet ik doen, hoe zal ik je alles zeggen? Zij ging een stap achteruit. Haar stem had een scherpen klank, toen zij zeide „Wat is er, Gerhard je bent toch niet getrouwd?" „Nog niet?" Het was haar als werd zij door een ijzeren greep vastgepakt. Angst en vrees streden tegen het gevoel Van geluk, dat zo zoocvcn gehad had. „Nog niet. Moet dat beteekenen „Dat beteekent" viel hij haar reeds in do rede, „dat het morgen mijn huwelijksdag is, „Gerhard," schreeuwde zij en ze zou ge vallen zijn, wanneer hij haar niet ondersteund hack „Neen, neen Gerlmrd, dat is niot waar. Jou huwelijksdag niet, dat is een .afschuwe lijke droom. Ik heb zoo vaak gedroomd, dat jo terug kwam, o jij, mijn lieve Gerhard." Haar stem verklonk in een snik. Zij keek hem aan met angstige blikken, waarin haar ziel zich uitsprak. „O God, waarom ben je dan teruggeko men," vroeg zij na een oogenblik. „Tk heb liaar niet lief," klonk het harts tochtelijk van zijn lippen. „Ik heb nooit een andere vrouw lief gehad dan jou, Kathe. Maar ik vond je niet. Ik dacht dat als je mij werkelijk had lief gehad, je je dan niet in zoo'n diep stilzwijgen zoudt hebben gcihuld. Ik dacht, dat. je misschien getrouwd was. En toen kwam zij „Ah zij het jonge meisje dat mor gen je vruow zal wezen. Houdt zij Van jou?" „Ja," zeide bij. „En dat is bet ergste. Wanneer zij mij niet lief hadt, dan „Neen, zeg dat niet. Een man moet eerlijk zijn woord gestand blijven. Je bent uit vrijen wil haar verloofde geworden, niet waar?" „Ja, ik weet niet precies meer hoe. Een paar partijen, een luchtige bekoring, vaak samen dansen oen nacht bij maneschijn en zigeuirevmuzick een bootje veel clinm- pague, een lief meisje, dat van linar sympa thie voor mij geen geheim maakt op een dergelijke manier worden zooveel mannen in boeien geslagen en nu daar Hij wees met de hand naar dc met ge schonken beladen tafel. (Slot volgt.) SiCi-ÜEDiiMS^E iSOUMN i

Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 1