No. 13353 63'" Jaargang, Donderdag 14 Juli 1910 Beis-Abonnementen, Kennisgeving. JIM JIMMHSTG-. Deze courant verschijnt dage] ij k' s, mot uitzondering van Zon-en Feestdagen. Prijs per kwartaal: Voor Schiedam on VI aard in gen fl. 1.25 franco per post fl. 1.65. Prijs per week': Voor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. 1 1 Advertentiën voor Kot eerstvolgend nummer moeten des middags Yóór een uur aan het bureau bezorgd zijn. Bureau: Lange Haven No. 141 (hoek Korte Haven). Prijs der Advertentiën: Van 1—6 regels fl. 0.92; iedere regel meeï 15 cents. Reclames 30 cent per regel. Groote letters naar de plaats 'die zij innemen. m Advertentiën bjj abonnement op voordeelige voorwaarden, Tarieven hiervan zijn gratis aan het Bureau te bekomen, In de nummers, die Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan h'et Bureau te voldoen. Interc. Telefoon voor do Redactie No. 123. voor de Administratie No. 103. De administratie van de „Schiedamsche .Courant" is gaarne bereid om' tegen ver goeding van porto's aan haar abonné's die voor korten of langen tijd op reis gaan, de Courant aan hun tijdelijk adres te zen den. Ook abonnementen voor den tijd van een halve of heele maand worden gedu rende het reisseizoen gesloten. Drankwet. Burgemeester en Wethouders van Schie dam, i brengen, ingevolge artikel 12, le lid der Drankwet ter openbare kennis, dat bij ben een verzoek is ingekomen van H. J. van OOSTEROM, van beroep winkelier, wonende alhier, om verlof voor den verkoop Van uit sluitend alcoholvrijen drank, voor gebruik ter plaatse Van verkoop in de benedenlokaliteit van het pand Rozenburgscho plein no. 2 en herinneren, dat ingevolge het 3de lid Van artikel 12 der Drankwet, binnen 2 weken na deze bekendmaking tegen het verleenen Van het verlof schriftelijk bij hun College be zwaren kunnen worden ingebracht. Schiedam, 13 Juli 1910. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. A. BRANTS. l)o Secretaris, I V. SICKENGA. HERHALINGSSCHOOL verbonden aan de openbare Jongensschool met uitgebreid leerplan, (vroeger talencursus). Jongelieden boven 12 jaar, die de ge noemde Herhalingsschool willen bezoeken, moeten zich voor 1 Augustus a.s., tus- schen 's nam. 2 en 4 uren, aan de ge zegde Jongensschool (Gedempte Baansloot No. 1) aanmelden. Na dien tijd worden geen leerlingen meer ingeschreven. Het Hoofd der Herhalingsschool, A. II. E. TIJL'. berichten, groote afmetingen aangenomen, omdat in de abnormaal hoogo veeprijzen tot nog toe geen verandering is gekomen. De beweging is uitgegaan van de stad Krems en aan liaar hoofd staat de vrouw van een professor uit die stad, mevr. Pokorny, die, in samenwerking met andere vrouweig de geilede- beweging heeft op touw gezet en georganiseerd. Deze Oostenrijksche Jeanne d'Arc heeft aan de kranten verteld, hoe zij haar roeping, in casu den strijd tegen de slagers, leerde kennen. Ik ging eens, zoo vertelt zij, door de stad en hoorde dat liet vJeescli wederom duurder was gewor den en wel voor de tweede maal binnen kor ten tijd. En nog meer: toen de vrouwen daatover klaagden, kregen ze ten antwoord: In September zullen de prijzen nog meer de hoogte ingaanToen dacht ik zoo bij mij zelf: Dat weten de hecren nu al, dat het in September nog erger zal worden? Er kan een goede oogst en er kan nog zooveel goeds komen, maar aan hen is hot al bekend, dat liet slechts erger en niet boter zal woiden En wanneer men dus zdjn vijf zinnen bij el kaar heeft, is het ieder duidelijk, wat" deze aankondiging beteekent. Ze bewijst nl. dat de hecren de vleeschprijzon in de hand heb hen on willekeurig verhoogen. Toen riep ik de viouwen openlijk op zich zelf te helpen. Er gaven zich direct een vierhonderd uit Krems op. Zo koopen thans hot vlecsch, dat wij, het comité, van elders laten komen en aan haar voor de oude prijzen leveren. Krems v,as liet uitgangspunt van de boycott en bin nen enkele dagen volgden Stockerau, Waid- hofen, Hamberg en Marchegg. Ik herhaal, zoo besluit do resolute dame, hot kan een voudig niet zoo langer, en dat is de reden dat alle huisvrouwen liet met ons eens zijn Men zegt, dat het niet Vrouwelijk is in, het openbare strijdperk te treden. Doch willoos met zich laten sollen en toezien hoe onze mannen ploeteren en onze huishouding te niet gaat, is dat dan vrouwelijk? Ondertussclien strekt de boycott zich steeds vctdcr uit. De slagers houden vol,dat ze de vleeschprijzen niet kunnen verlagen. Ze BUITENLAND. Schiedam, 13 Juli 1910. OOSTENRIJK. Het leven is duur tegenwoordig. De prij zen der levensmiddelen gaan gestaag om hoog, en de huismoeders zijn gedwongen zich daar in een tijdelijke berusting bij neer te leggen. Maar wanneer liet wat al te bar wordt, wanneer de prijzen door winst-tukke financiers gewetenloos worden opgedreven, zooals onlangs in de Vereenigdo Staten, dan komt er zelfs een einde aan de lijdzaamheid der meegaande huishoudsters en ze grijpen naar het moderne strijdmiddel, den boycott. In Oostenrijk is op 't oogcnbKk ook zoo'n beweging gaande, en heeft reeds, volgens de hebben het rundvleesch in „•vot' ter Asquith', die het ontwerp bestreed, ver klaarde zich tegelijkertijd krachtig tegen kiesrecht vooij vrouwen op algemeene gronden. Minister Runciman Was voor het wets ontwerp, minister Lloyd George echter, hoewel een krachtig voorstander van vrouwenkiesrecht, kon zich met deze wet niet vereenigen. Het wetsontwerp werd in' tweede stem ming met 299 tegen 109 stemmen verwor pen. Een Motie om het naar een commissie te verwijzen, viel met 320 tegen' 175 stem men. Het zal dus gedurende deze zitting niet meer in behandeling genomen Wor den. dat de voor h'et geval '"an mobilisatie aan wezige hoeveelheid pnrmtabak te groot is. vlcesch verdeeld, waarvan hot vette vijf cent goedkooper is. De vrouwen echter hebben zich op liet standpunt geplaatst deze nieuwe indeeling niet aan te nemen en zoo lang den boycott vol te houden, tot hot \leesch weer zijn gewonen prijs hooft bedeikt. GEMENGDE MEDEDEELINGEN. i) Op een Mississippiboot heb ik hem leoren kennen. Hij trof mij door het eigenaardige van zijn verschijning en zijn optreden. Een echt, energiek Yankeegezicht, glad gesclio- ren, met trouwe, heldere oogen en een hoog, krachtig voorlioofd. Zijn glanzende cylinder stond gewoonlijk achter op zijn hoofd en nooit zag ik zijn schedel zonder die bedekking, onverschillig of hij op het dek stond, in den eelsalon of in zijn hut was. En wanneer zijn duimen niot in de armsgaten van zijn vest sta ken, dan waren zij in zijn vestjeszakken te vinden of anders zeker in zijn broekzakken ergens anders nooit. Ik geloof dat hij ze er de laatste vijftien jaren maar een keer of drie heeft uitgenomen, namelijk telkens wanneer hij na een verkie zing naar het Witte Huis te Washington ging om naar recht en plicht „zijn" president 'de hand te schudden. En bijna angstwekkend zag zijn mond er uit onder zijn sterk gebogen neus. Niets dan een lange gedachtenstreep zonder vorm of kleur. Een goede vriend met wien hij veel praat te noemde hem Jim Jimming en daardoor Engeland. Het Lagerhuis heeft zich gisteren onledig gehouden met de beraadslaging over het wetsontwerp dat vrouwen, die gemeente- kiesrecht hebben, stemrecht voor de par lementaire -verkiezingen w'il verleenen. De afscheiding der partijen was bij de debatten opgeheven. Balfour, Haldane, Lyttleton 'en ettelijke unionisten, liberalen, leden, der Labour Party en Ierschc Natio nalisten toonden zich voorstanders, terwijl Asquith, Chamberlain, Winston Churchill en Long tot de tegenstanders gerekend moeten Worden. Behalve bezwaren van principieelen wer den van verschillendo zijden bezwaren van bijzonderen aard tegen het ingediende wetsontwerp ing"bracht. De eerste minis- Fran k r ij k. De voorzitter der Kamlercomlmissie voor de huitenlandsche aangelegenheden, de heer Deschanel, heeft zijn ingenomenheid te kennen gegeven met de totstandkoming van hot RussischJapansch verdrag jen verklaarde verder, dat 'de commissie de regeering zal helpen om ,de bestaande en tentes en verhonden te handhaven en te versterken. De Kamer en de Senaat zijn gisteren op groot reces gegaan. Het Belgische koningspaar is gistermid dag om vier uur te Parijs aangekomen en met groote plechtigheid ontvangen., Op een feestmaal in het Elysêe ter eere der koninklijke bezoekers, legde president Fallières den nadruk op degeVoelens van Frankrijk ten opzichte Van België en kende aan wijlen koning Leopold een zeer groot aandeel toe in do beWeging voor een nauwere aansluiting- tusschen beide volken. Hij zoide overtuigd te zijn, dat do koning die Wederzijdsche toenadering zou aanmoedigen en prees ten slotte den weldadigen arbeid van koningin Elisabeth. De koning zeide in zijn antwoord, dat zijn verblijf te Parijs hem! do gelegenheid schonk aan Frankrijk hij den aanvang zij ner regeering de vernieuwde verzekering te geven van do onveranderlijke vriend schap van hot Belgische volk. De steun, door Frankrijk in do oorsto tijden van Belgie's onafhankelijkheid verleend, en alle bewijzen van vriendschap, die sinds gegeven zijn, hebben de dankbaarheid van België verhoogd. De directies der Fransclie 'spoorweg maatschappijen hebben een schrijVen tot den minister van openbare Sveiken gericht, waarin zij verklaren, dat 'zij den Nationalen Bond van Spoorwegbeambten niet als ver tegenwoordiger van hun personeel kunnen beschouwen en dat zij dus niot met verte genwoordigers van dien Bond over de ge stelde eischen kunnen onderhandelen. Iede re maatschappij kan met do vertegenwoor digers van haat eigen personeel onderhan dden, hetgeen geregeld geschiedt. Het maiincbcstuur zal Weldra met een groote hoeveelheid pruimtabak verlegen zitten, want, zooals de maritieme prefect van Toulon heeft opgemerkt, de matrozen pruimen bijna niet meer. Hijheeft nu aan den minister van marine gerapporteerd, Portugal. De „Staatscourant" bevat een koninklijke ordonnantie, Waarin de regcering haar af keuring uitspreekt over de onregelmatig heid, begaan door den aartsbisschop van Braga, die een bevel van den* Heiligen Stoel tot onderdrukking vat: een katholiek tijdschrift in ontvangst had genomen en afgekondigd. P er zi 5. Uit Teheran komt het bericht, dat het ministerie 'is afgetreden. De Sipahdar en de Sardar A'ssad, de heide revolutiehelden, Willen van de re geering niets moer weten en zullen voor- loopig niet dan als gewone parlements leden aan do politiek blijven deelnemen. Do regent heeft nu Mpestofi el Memalek, die jarenlang minister van den onttroonden sjah' is geweest, met de v,orming van een ministerie belast. hage gehouden Negende Internationaal Vee- artsenijkundig Congres, Eerste Kamer-Terlriezlng. Bij do gisteren gehouden verkiezing van leden der Eerste Kamer zijn in den regel do aftredenden herkozen; slechts enkele uitzonderingen zijn er op dien regel. Enkele aftredende hadden zich' niet meer herkiesbaar gesteld en zijn "dus als gevolg daarvan vervangen. Niet alzoo is het met deh heer ,Van Heeckeren van Keil, aan wien h'et vonnis voltrokken is, dat voor een paar dagen in de pers do rondte deed: Uitgeworpen we gens ongehoorzaamheid aan den leider. De heer Stork, die de vorige maal nog herbenoemd Werd door de toen omgegane Provinciale Staten, werd thans door de coalitie uitgeworpen, en vervangen door baron van Pallandt. In Friesland werd Jhr. Mr. P. J. van Beijma (V. L.), vervangen door dr. C. Lely (U. L.), lid van de Tweede Kamer, na twee vrije en 1 herstemming. weet ik hoe hij heet. Hij zelf heeft zich nooit aan mij voorgesteld, ofschoon ik, door belangstelling in dezen niet heel aardigen man gedreven, meermalen een gesprek met hem aanknoopte en hem ook mijn naam genoemd lieb. Hij heeft me daarbij aangekeken als een koning en „well sir" gezegd, blaar ik liet me niet afschrikken en kwam ten slotte v/at meer van hem te weten. „Op reis naar Sl.-Louis?" vroeg ik hem eens, naar het Zuiden wijzend. Iiij knikte en zeide niet anders dan „Verder." „New-Orleans?" „Goddam sir, daar dichtbij." „Ah." En daar de zwijgende man mijn nieuws gierigheid niet bevredigen wilde, vroeg ik verder „In zaken." „Well, sir, wat anders?" En rijn mond vertrok zich tot een grijns lach, dat wil zeggende gedachtenstreep werd naar beide kanten een eindje langer. Toen ik hem tenslotte uitnoodigde een flesch wijn met mij te drinken, waarbij hij de de conditie stelde, dat het een merk zou zijn dat een gentleman uit het vrije Amerika met goedfatsben zou kunnen drinken, werd hij een weinig mededeelzamer. Turk jj e. Gisteren, bij de ontvangst van den eucoe- ncmischen patriarch, zc:de de sul ten zeer bedroefd te zijn door de Grieken ontevreden te zien, naar aanleiding van de wet op do kerken in Macedonië. De sultan verklaarde den grootvizier opdracht te geven te trach ten den patriarch tevreden to stellen. Te Monastir is t gisteren na afloop van een protcstvergndering der Grieken tegen de nieuwe wet op de keiken tot ongeregeld heden gekomen. De gendarmes maakten een charge een groot aantal personen geraak- tn daarbij in de Drngor-rivier. Nicaragua. Volgens buitonlandsclie bladen moet de Duitsche keizer, toen hij de officieele tijding van de verliezing van president Miadriz ont ving, dezen een brief hebben geschreven, waarin hij Madriz betitelt als een groot en goed vriend, de vriendschap van Duitsch- lnnd waardig. Engeland moet, na informatie bij do Vcr- ecnigde Staten, niet aan Madriz hebben ge antwoord. Te Washington, waai- men met Madi iz op bepaald slechten voet staat, is men oi er deze vriendelijkheid van den keizer in het geheel niet, gesticht. Hen verdenkt Duitschland van pogingen om een kolensta tion te bemachtigen, hetgeen natuurlijk met de Monroebeginselen geenszins te vereenigen zou rijn. Verder heeft men eenige andere grieven en komt tot de conclusie, dat de po litiek van Duitschland in den laatster, tijd niet Vriendschappelijk ten opzichte van de Vercenigde Staten genoemd kan worden. Bij het wijn. drinken liet hij mij met een lachend gezicht een courant zien. Hij wees op een bepaalde plaats en zeide: „Lees u dat eens." Ik las. liet was oen van die gewone couranten berichten, dat in een nest bij New-Orleans een oude vrouw woonde, die 110 jaar was en 24 kinderen had, die allen nog in leven waren. Natuurlijk waren al die kinderen al menschen op leeftijd en met kinderen rijk gezegend. En de verdere afstammelingen bereiken het respectabele getal van 1099. Ik gaf den Yankee de courant terug en zeide „Eigenlijk te voel zegmi," „Ja," zeide Jim Jimming, zich achter het oor krabbend, „ik heb ook al gedacht dat het moeilijk zou zijn al die menschen te verzorgen." Ik keek hem verrast aan, „Maar voor u toch niet „Jawel, sir, jawel." Ilij keek mij zoo radeloos aan als moest hij werkelijk die vijf of zes goneraties voed den en verzorgen. „Aha, bont u philantroop?" Eer. onuksprekelijk minachtende blik trof mij. Toen schoof hij 'zijn steel ,w»ï dichter Pij en zeide BINNENLAND. Ridderorde. Bij Kon. besl. van 9 dezer zijn benoemd tot ridder in de orde van den Nederland- schen Leeuw4, W. C. Schimmel, directeur van 's Rijks Veeartsenijschool te Utrecht, en prof. dr. D. A. Jong, buitengewoon hoogleeraar en algemeen secretaris te Lei don, respectievelijk voorzitter en algemeen secretaire van het in 1909 te 's-Graven- „Kijk eens, ik ben op weg daar naar toe i die heele tiende te engageeren. Ik wil ze dan tegen entree tentoonstellen. Maar de verzoiging, de verzorging. Die wordt mij te duur. Wanneer ik daar maar raad op wist. Met dergelijke plannen liep Jim dimming rond toen ik hem leerde kennen en toen ik dat wist, wilde ik zijn geschiedenis wat na der lecren kennen. Jim Jimming was nis jongen al een inge nieuze kop. Hij wist uit alles wat te slaan. Hij be treurde het zeer dat zijn grootmoeder in plaats van een niet twee bochels had, opdat hij haar kon tentoonstellen, en toen zijn eigen broertje mismaakt ter wereld kwam, probeer de hij rijn vader op het voordeelige van die omstandigheid te wijzen. Hij kon liem vei- koopen Toen hij acht jaar oud was gebeurde d't: Jim toonde wel vroeg zijn handelsgeest en rijn gevoel. Als twaalfjarige jongen maakte hij ge- biuik van do gelegenheid een onderwijzer, op wien hij bijzonder gesteld was, in een eenzamen lecgen stal op te sluiten en de deur flink dicht te maken. En toen ging hij op straat staan en schreeu wen „Heeren ca burgers! Ik kan jelui iets Tweede Kamer-verkiezing Helmond. Uitgebracht 5487 geldige stemmen. Hier- an verkregen do heeren A. Floskens 3222 en mr .1. Swane 2265 stemimen, zioodat gekozen is de h'eer A. Fleskens. v. Hollandsche Maatschappij van Landbouw. Onder voorzitterschap van mr. J. M. J. d. Minne heeft de afdeeling Rotterdam', Schiedam en omstreken van de HoHand- schc maatschappij van landbouw in het Poolsch' Koffiehuis te Rotterdam, een al gemeene vergadering gehouden. Door den afgevaardigde naar de buitengewone alge meene vergadring der maatschappij, die op 9 Maart j.l.. is geh'ouden, Werd verslag uitgebracht. Tot afgevaardigde naai' do algemeene vergadering der maatschappij op 15 Sept. a.s. te Hoom, te houden, Werden benoemd de heeren M. van der Laan cn J. de Snoo. Door 11 boerenzoons uit den omtrek van Krabngen was tot hot bestuur het verzoek gericht, om in een of ander gebouw! in Kralingen een cursus vo-or vee- en land- bouwkennis te organiseeren. De voorzit ter deelde mede, dat door het bestuur, daarvoor voorbereidende m'aatregelen ge nomen zijn. Van het hoofdbestuur der Ned. Heide maatschappij Was de mcdedeeling ontvan gen, dat dit bestuur, togen vergoeding van reis- en verblijfkosten, bereid is, sprekers uit te zenden, die in de afdeeling lezingen zullen houden over het planten en snoeien van boomen. De vergadering Werd. hierna gesloten. Nat. Hnlsviyttentoonstelllng, (V ervolg.) In afdeeling I ziet men geen voortbreng selen van huisvlijt, maar boeken, geschrif ten, plaatwerken, grafische" voorstellingen, betrekking hebbende op de huisvlijt: haar geschiedenis, haar wezen, haar ontwikkeling enz, Afdeeling II zal gewijd zijn aan het on derwijs in huisvlijt met behulp van reeds laten zien wat je nog nooit gezien hebt. Een aap die precies op een mensch lijkt, in vrijheid gedressceul. Spreekt en danst pre cies ate een mcnsch. Entree 10 cents per persoon. De voorstelling zal dadelijk begin nen. Een dergelijken aap hebben jullie nog nooit gezien." En er vaten werkelijk eenige nieuwsgieri gen, die het wonderdier wilden zien en hem tien centen betaalden, waarmee Jim met de looppas verdween. Maar niettegenstaande zijn handelsaanleg wilde hem toch eigenlijk niets goeds geluk ken. Hij bleef altijd een arme slokker. Eenmaal dacht hij zijn geluk gevonden te hebben. Dat was toen een zeer zeldzame operatic aan zijn schedel moest gebeuren. Men had hem gezegd dat hij na korten tijd sterven moest, als de operatie niet werd ge daan, maar ook dat de operatie er op of er onder zon wezen. Lang bedacht hij zich niet. De waarschijnlijkheid van slagen tied reeg twintig pvocert. Doe ik het niet, redeneerde hij, dan ga ik er zeker mee heen. Vooruit dus. Maar zijn zin om uit alles wat to slaan, verliet hem ook nu niet. (Slot volgt.) SCHIIEDAl/ISÊllE COURANT

Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 1