Kunst en Wetenschap. Bechtzaken. Wezen hebben op de onzekerheid in den binnenlandschen toestond en op de toe nemende ontevredenheid in het land. De inhoud van het gesprek! Werd aan den grootvizier overgebriefd en deze wast toen in een vergadering van den ministerraad, aan welke ook leiders van h'ct Comité voor Orde en Vooruitgang Halil en Nasim deelnamen, het ontslag van den sjeik! ui islam te bewerken, hetwelk onmiddellijk door den sultan werd goedgekeurd. Tot zijn opvolger werd benoemd de sena tor Mussa Kiasim! effendi, een jong-Turk. Volgens de „Times" zijn 'de Turksche hoepen bij Ghilan-Malissia op 10.000 Al- baneesche opstandelingen gestooten, wier onderwerping een geheel legerkorps zou eischen. Duitsch'land en de Ver. Staten. Volgens de Duitseh'a bladen heeft de L oud arische „Morningpost" met haar be richt, als zou de regeering der Vareenigde Staten verontwaaidigd zjjn over 'n vriend schappelijk schrijven van den Duitschen keizer aan den nieuwen president van Nicaragua, Madnz, terwijl de Vereenigde Staten den opstandelingen-generaal Estra da steunen, van een rrmg een olifant go- maakt. Do gezant der Vereenigde Staten te Ber lijn heeft verklaard: „Mij is van de ge- heele Nicaragua-kivestie niets bekend. Al les Wat ik; beb' vernomen, weet ik uit de kranten. De regeering der Vereenigde Staten schijnt dus de geheele zaak Van geen belang te achten. De betrekkingen der Vereenigde Staten, tot Duitschland zijn onveranderd en voortreffelijk." Argentinië. Te Buenos-Aires is .Dinsdag het pan- [Amerikaaiisch'e congres geopend. Tot Voor zitter van het congres werd gekozen de heer Borgmejo, de algevaardigde van Ar gentinië. Montenegro. De „Giornale d'Italia" heeft uit de Mon- tenegrijnsche hoofdstad Cettinje bericht ont vangen, dat een daar uit Petersburg ontvan gen officicele nota de aanstaande uitroeping van den vorst van Montenegro tot koning van dit land onder den naam Nicolaas I, beves tigt. Al de mogendheden hebben haar goed keuring betuigd en de proclamatie zal plaats hebben in den loop der volgende maand. B r i t s c h-I n d i Te Bengalen is wederom) oen politieke aanslag gepleegd. Een inlandsch agitator heeft n.l. een poging tot moord gedaan op Kamalesj Chundor Roy, een oom van den rajah' van Naldonga, en dezen ern stig, doch niet levensgevaarlijk, gewond. De politie heeft daarop te Calcutta we der verschillende huizoekingen gedaan en daarbij wapenen en opruiende geschriften in beslag genomen. Jap an. Naar de „Nowoje Wremja" meldt, zal zal de Japansche regeering do handels verdragen met de verschillende Europee- sche staten, behalve Rusland, niet hernieu wen. Zij zou van plan zijn haar handel op een geheel nieuwe basis te stellen. BINNENLAND. Hofbericht. De voor den dienst ten paleize HetLoo aanwezige beeren worden heden vervan gen door den luit. ter zee le kl. Jhr. von Muhlen, adjudant van II. M. de Ko ningin; baron Taets van Amerongen, ka- menheer^ en Jhr. van Reigersberg Vor- sluijs, ordonnans-officier van II. M. de Koningin. Corps diplomatique. Ter gelegenheid van den Nationalen Feestdag in frankrijk waren heden de vlaggen der Republiek ontplooid uit de woning van den gezant, den heer Mar- celin Pellet, aan het Korte Voorhout te 's-Gravenhage, eu uit die van den heer Petitpied, Fransch consul, belast met de kansefarij der legatie, aan den Nieu wen Uitleg aldaar. De gezant ontvangt hedenavond deledon van het gezantschap en ecnige zijner land- genooten in het legatiegebouW. Audiënties De audiëntiën van den minister van bui- tenlandsche zaken, den minister van marine en den minister van Waterstaat, zullen Vrij dag a.s. niet plaats hebben. Rechterlijke macht. De arrondissementsrechtbank te Heeren veen heeft, ter vervulling eener vacature van rechter in haar college, opgemaakt de navolgende alphabetische lijst van aan beveling mr. J. J. E. Boschloo, griffier bij het kantongerecht te Ileereveen; mr. H. Manger Cats, substituut-griffier bij de arrondissementsrechtbank te Rot terdam; mr. J. H. Rocssingk, griffier bij den raad van beroep (Ongevallenverzekering) te Iloogeveen, kantonreehter-plaatsvervan- ger, advocaat en procureur aldaar. Personalia. In het Amstel-hotel te Amsterdam is heden afgestapt Prins Robert van Orleans, reizende onder den naam van Due de Chartres, wo nende op het kasteel Chantilly. Hij is een kleinzoon van wijlen koning Louis Philips en broeder van wijlen den graaf van Parijs. De verontschuldiging van de encycliek! Weer een tegenspraak van do Osserva- tore Romane, en nu niet alleen van oen onjuiste Wedergave van de mtededeelmg van de Nederlandscho Staatscourant, maar van dén inhoud, daarvan zelt Want de nieuwe terechtwijzing van het Vaticaan- sche blad heeft veel van een tegenspraak: Reuter seint n.l. uit Rome, d.d. 13dezer: „De „Osservatore Romano" schrijft, na de kennisgeving van het Haagsche regee- ringsblad in zake de mededeeling, dooi den zaakgelastigde van den Heiligen Stoel aan de Netlea-landsche regeering betref fende do encycliek „Etidae saepe" gedaan, te hebben afgedrukt: De tekst Van de mon delinge mededeeling (communication ver bale), die mgr. Cu al tier i, op last van den kardinaal-staatssecretaris, gemachtigd Was aan den minister; van buitenlandsciha zaken te doen, Was als volgt: „De Heilige Vader; geeft zijn smarte lijke verbazing er over te kennen, dat men, hoewel hij geen enkelen Vorst noch volk noch niet-Katholieken van eenig land ia het tijdvak van den Heiligen Carolus (Borromaeus) m h'et bizonder heeft genoeimd, en [vooral na de alge- meene verklaring in de „Osservatore Ro mano" afgelegd, Welke verklaring allen moest omvatten, hem de bedoeling heeft kunnen toeschrijven om do Koningin of prinsen van Oranje of met-Katholieken van Nederland té beleedigen." 'Als dit inderdaad de tekst is van do mededeeling, die de pauselijke zaakgelas tigde to 's-Gravenhage m opdracht had, den minister van builenlandsche zaken mede te deelen, dan is er met wat de Staatscourant er over heeft gehad, Wel groot verschil. Men oordeele! De mededee ling van den zaakgelastigde was, volgens de „Staatscourant", „dat Zijne Heiligheid met leedwezen verpoimon heeft de on juiste uitlegging, in Nederland aan de Encycliek „Editay saepe" betreffende St. Carolus Borromaeus gegeven, en, dat Zij, smartelijk aangedaan door de godachte, dat door deze uitlegging eerugo woorden der Encycliek Hare Majesteit pijnlijk zou den hebben kunnen treffen, er prijs op stelt Harer Majesteit te vei zekeren, dat Z. H- rc'et de bovenbedoeld© woorden geenszins gedoeld beeft op de Vorsten uit het Huis van Oranje-Nassau, noch op de voorouders der niet-kath'olieke onderdanen van Hare Majesteit." Van die „voorouders" vmerk'en Wij schrijft do „N. R. Ct.", alVast niets in den tekst van de „Osservatore Romano", al kan men zich' die eribij denken, nu „prinsen van Oranje" zijn voorafgegaan. Ofschoon: misschien denkt men op hetVa- ticaan, dat er pau nog prinsen van Oranje leven. Ook lezen wij in den tekst Van, de „Os servatore Romano" piet, dat de Paus „geenszins gedoeld heeft op", maar, in den trant van de nota aan den .Pruisi- schen gezant, staat er enkel, dat de Paus H. M. de Koningin enz. niet heeft wal len krenken. Of eigenlijk: dat de Paus verbaasd is, dat men ham da bedoe ling om te krenken heeft kunnen toe schrijven. Dat verzwakt de verontschuldiging o.f verklaring, of hoe men 't noemen wil, niet onbelangrijk. Men lette ook op h'et verschil tusschen „smartelijk aangedaan" en „smartelijke verbazing." Er klinkt in plaats van„lood- wezen" Verstooidheid in het Pauselijk woord, volgens den tekst van het Vati- caansche blad. Van het bizondere leed wezen bij do gedachte, dat If. M. de Koningin pijnlijk getroffen zou, kupnen zijn, is niets- overgebleven. Hoe is dat nu te verklaren? Heeft vragen wij weer- do zaakgelastigde zijn boodschap verkeerd weergegeven of demi- nister hem, verkeerd verstaan? Of is on der een „communication verbale" hetzelfde te verstaan als een „note verbale", dat is een goschreven stuk, zoodat er van misverstand van de zijde van den minister moeilijk sprake kan zijn, en de keuze dus schijnt te liggen tusschen verkeerd over brengen van de boodschap van de zijde van den zaakgelastigde, en een zeer vrije vertaling van, de zijde van ons depai te- ment van buitenlandscho zaken? Dinsdagavond is te Rotterdam! in do Ned. Hem Kerk op den 's Gravend ijkwal een bijeenkomst geweest, waar een paar rechtzinnige predikanten over de Borro maeus encycliek hebben gesproken en naar aanleiding van de mededeeling in de „Staatscourant" hebben gezegd, dat de Protestanten zich' zoo niet door den Paus met een kluitje in het riet laten .sturen. Als hun geestverwanten er cvenzooovor denken, is er, reden can! aan te nemen, dat zij na lezing van Wat do „Osservatore Ro mano" up schrijft neg minder Voldaan zullen W.ezen. De correspondent te Rome van de N, R. C. seint dd. 13 dezer: De Heilige Vader drukt zijn droevige ver wondering erover uit, dat waar hij niet heeft genoemd een enkelen prins, noch een volk, noch de niet-Katholieken van eenig land in het bijzonder uit den tijd van San Carlo, en vooral na de algemeene en zich tot allen uitstrekkende verklaring, gedaan in de Os servatore Romano, men aan Hem kan toe schrijven de bedoeling de Koningin te willen hebben beleedigen of de prinsen van Oranje of de niet-Katholieken in Nederland, Dit is de tekst van de Pauselijke verkla ring, welke Gualtieri geautoriseerd was te doen aan onze regeering en die hedenavond in de Osservatore Romano is verschenen. Het Vaticaan ontkend hiermee uitdrukke lijk, dat de tekst in onze Staatscourant woord voor woord juist was en meent, dat onze veranderde tekst aan de Pauselijke waardig heid tekort deed. Vandaar deze ofïïcieele verbetering, V Onder verwijzing naar de opmerking ter zake in het desbetreffende voren medegedeeld stukje, teekenen wij aan, dat in een later ontvangen, overigens met het eerste gelijk luidende, Reutertelegram, gezegd wordt: De Osservatore Romano maakt den tekst openbaar van de smote verbale", door Gual tieri aan den Nederlandsche minister van buitenlandsche zaken overhandigd enz." De gefotografeerde brief. »Land en Volk" heeft de volgende brief kaart ontvangen Zeil a/See 10.7 10 M. H. de Red. In een Nederlandsch blad, dat ik hier vond, stond dat door uw blad een bericht zou zijn medegedeeld, alsof ik dezer dagen in een schrijven van mijn hand aan Baron Van Heeckeren had aangeboden, zijn herbenoeming te willen bevordeien, mits op beding, dat hij van nu af aan zweeg in de bekende zaak en mij mijn brief terugzond. Ter rectificatie stel ik hier tegenover, dat van my heel dit jaar geeri enkel schrijven aan genoemd Kamerlid is uitgegaan. Vermoe delijk is hier verwarring in het spel met een ander schrijven waarvan sprake was in de ïStand." van 6 Juli j.L, waarin van bevor dering van zijn herbenoeming met geen woord sprake was, maar aan een vriend, die zeer voor zijn herbenoeming ijverde, werd mede gedeeld, wat misschien nog eenig redmiddel zou zijn ter bereiking van wat hij. beoogde. U dankzeggend voor de plaatsing van deze regelen heb ik de eer hoogachtend te zijn Uw dw. KUYPER. x>L. en V." teekent hierbij aan»Wjj plaatsen natuurlijk gaarne deze rectificatie". Onze mededeeling kwam uit zeer vertrouw bare, bron. Welke de oorspronkelijke bron moet zijn geweest, valt gemakkelijk te gissen. De mededeelingen omtrent brieven, welke uit die bron opwellen, hebben echter reeds meer tot duistere discussie aanleiding gegeven Hier zal de oplossing wel zijn: cïatdeizeer ijverende vriend" het schrijven vandr. Kuy- per heeft doorgezonden aan den heer Van Heeckeren, met verzoek, dit to willen terug zenden met zjjn antwoord. Ook zoo kan de fotografie haar dienst hebben gedaan." Provinciale Stalen van Znld-Holland. Verschenen is de Memorie van Antwoord van Ged. Staten op het aldeelingsvoiulag van de Staten over de Provinciale Begroe ting voor 1911. Aan dit Antwoord is het volgende ontleend: Een ontwerp-reglement voor het sluis- en brugpersoneel en de kantonniers is bij G. 8. in behandeling. Met het onderzoek van hot wegenvraagatuk is reeds een aanvang gemaakt. Met 1 Augus tus a.s. zal, ten behoeve van terreinopnemin gen, buitengewoon personeel in dienst wor den gesteld. De Hoofdingenieur van den Provincialen Waterstaat is door Gedep. Staten uitgenoo digd mot den door den Minister van Water staat aangewezen Rijksambtenaar een. rap port uit te biengen omtrent de vraag op liet beigen der Katwijksche vloot te Katwijk, niet met minder kosten en doelmatiger is te bewerkstelligen, als gebleken is uit tot dus ver ontwoipen plannen. Door den Minister van Waterstaat is aan G. S. medegedeeld een schrijven, door hem 2 Sept.. 1909 ter zake van do door de ge meente 's-Gravenhage aan het Rijk gevraag de concessie voor een electrische tramver binding van den Haag met Voorburg, tot het Gemeentebestuur van 's-Gravenhage gericht. Zoolang G. S. geen kennis hebben van bet antwoord door genoemd gemeentebestuur op dat schrijven gegeven, en niet op de hoog te zijn gebracht van den verderen loop der zaak, kan er voor hen geen reden zijn om op spoedige verleening der gevraagde concessie aan te dringen. Een ontwerp tot vaststelling van een her zien algemeen Polderreglement is gereed en bij G. S, in onderzoekm voorbeieiding ia een voorstel voor opneming in het reglement op de wegen en voetpaden, van voorschriften omtrent de breedte der velgen voor wagens, voor vrachtvervoer ingericht. Mocht na öe herziening van het Algemeen Poldcrreglement een uitgave door particulie ren van een boekje, behelzende alle alge meen geldende reglementen uitblijven, dan zal die uitgave vanwege de provincie ge schieden. Met betrekking tot de stijging der opcen ten in de laatste jaren, merken G. S. op, dat bij het votecren van nieuwe buitengewone werken gnoote omzichtigheid een dringende eisch is. Zij meenen overigens dat welgeplaat ste zuinigheid niet zoozeer bestaat in het niet uitgeven van geld, als wel in een goede be steding daarvan. G. S. zullen gaarne omtrent de in het algemeen gunstige tijdstippen voor uitgifte van leeningen deskundigen hooren. In een verandering van den naam van hoofdcommies in dien van referendaris zon der moer, zien G. S. aanvankelijk weinig heil tot behoud van voortreffelijke hoofd ambtenaren. Ged. Staten hebben op een desbetreffende vraag van den Min. van Binnonlandsche Za ken geantwoord, in beginsel genegen te zijn te bevorderen, dat c.q. ook de provincie een bijdrage zal verkenen voör de kosten dér voorbereidende werkzaamheden voor drink- waterleidingen. Het schijnt voorbarig daar voor een post op do begrooting te brengen, of den bestaancien post te verhoögen, zoo lang door de Reg, geen definitieve beslissing omtrent de subsidieering en de kosten van Voorbereidende werkzaamheden is genomen. Ged. Staten geven voorts nog breedvoerige inlichtingen over den stand der werkzaamhe den bij de verbetering aan het Rijn-Sehie- kanaal en van het Aarkanaal. G. S. zullen aan het Bestuur van de afd. Zuid-Holland der Yereeniging tot bevorde ring van de pluimveehouderij in Nederland mededeelen, dat hot de begrooting der af deel ing over 1912 sluitend moet maken, zon der te rekenen op een subsidie. G. 8. kunnen geen invloed uitoefenen op de plaatsing van krankzinnige patiënten ten laste der gemeente Rotterdam, verpleegd in het Rotterdamsche gesticht; immers de plaatsing van kiankzinnigen in gestichten ten laste van een gemeente verpleegd, ge schiedt door het Gemeentebestuur. De commissie inzake de aanvrage van. het bestuur der Nat. PluisvlijttentoonStelling, heeft haar instemming met liet doel dezer tentoonstelling betuigd en zich vereenigd met het voorstel van Gedep. Staten tot een, in schrijving in. het waarborgfonds. Het heeft de commissie inzake de restau ratie van de Ned. Herv. Kerk te Wou- brfigge eenigemuite bevreemd dat van Rijks wege geen daadwerkelijke steun wordt ver leend in de restauratie van dit kerkgebouw. Aangezien echter vanwege het Dep. van Bin nen landsohe Zaken alle gewensehte nadere technische voorlichting kasteloos zal worden verstrekt, meent de commissie in het niet- verkiijgen van een Rijkssubsidie te moeten berusten. Behoudens een enkele opmerking vereenigt de commissie zich met het advies van Ged. Staten. De commissie voor de rekening wegens de provinciale inkomsten en uitgaven, dienst 1908, welke rekening sluit met een batig saldo van f 428.289,321, stelt voor deze goed te keuren. De commissie voor het verzoek van de vereeniging „Inrichting voor Ooglijders", te 's-Gravenhage, mot God. Staten van oordeel dat het bezwaar waarom in het vorig jaar slechts ten deele aan lit verzoek kon wor den voldaan, thans is opgelieven, heeft ge adviseerd conform het voorstel van Gedep. Staten te besluiten. De commissie voor liet verzoek der ver eeniging „Oud-Gorcum", om subsidie voor de restauratie van het huis ,,In Bethlehem", le Gorinchem, op welk verzoek Gedep. Sta ten in overweging gaven afwijzend te be schikken, heeft voorgesteld alsnog aan ge noemde vereeniging in, de kosten van be doelde restauratie een subsidie te verleenen van 1500, onder voorwaarde, dat door liet Rijk en de gemeente Gorinohcm subsidién worden verleend van resp. 3000 en ƒ1000, waarop de Vereeniging meent te mogen reke nen. De commissie meent, dat het verleenen van subsidie in het onderwerpebjk geval wenschelijk is en dat de weinige gegevens in het adres vervat, aan Ged, Staten vermoe delijk aanleiding gaven tot hun afwijzend prae-advies. Vit den Leidschen Gemeenteraad. In de heden namiddag gehouden zitting van den Gemeenteraad werd op verzoek eervol ontslag verleend, met ingang vau 1 September a.saan profi. Dr. D. A. de Jong als Directeur van het openbaar Slachthuis. Dr. Bs Jong heeft zijne ontslag aanvrage niet wenschen te motiveeren. Sat. Tentoonstelling voor Huisvlijt. De Nationale Tentoonstelling voor Huis vlijt mag zich! d© eerste dagen in veler belangstelling verheugen. Sedert gisteiem zijn de jury's voor de verschillende af- deelingen aan het werk gegaan, en mem meent te mogen hopen, dat nog voor het eind dezer maand, het definitieve rap port der bekroningen kan Worden vast gesteld. Zeker zullen velen dit met span ning verwachten. De tentoonstelling zelf en haar gebouw trekken ook zeer veel aandacht. Slechts weinigen gaan er de nieuyve Parklaan voorbij of ze vragen met nieuwsgierigheid wat in dit gebouw te doen is, en deze nieuwsgierigheid tiekt vanzelf reeds veel bezoekers. Aan het diner, hetwelk! den avond van de opening werd gebonden, werd dooi het D. B. een dronk; gewijd aan de vreem de staatshoofden, Wier landen door zeer fraaie inzendingen zijn gerepresenteerd. En evenals aan H. Mj de Koningin en aan Z. K. H. den Prins, werden aan deze staatshoofden telegrammen yan hulde toe gezonden. Het eerste antwoord, dat daar op het tentoonsteliingsbestuur bereikte, Was van den kant van keizer1 "Frans Jozoph uit Bad-Ischl, hetWelK in wanne Bewoor dingen aan de tentoonstelling het succes toewenscjito, hetwelk! zij verdient. ArMderstuinen. Op 15—18 September e.k. w.ordt het 3e international© congres in zako arbeiders- tuinen gehouden in het „Palais des Fêtes" der Tentoonstelling te Brussel, onder pa tronage van. het Belgische Gouvernement en met den Belgischen minister van bin nonlandsche zaken en jvaa landbouwi tot eere-voorzitter. Algemeen voorzitter van het congres is de ook bjj ons bekende oud minister Beernaert. De namen yan jL'emère, Rib'ot, Méline, Mad. Changeux, Robert Ricot, Lbuis Ri- vière uit Frankrijk, van Bielefeld pit Duitschland komen o. a- op het program ma voor. In een der zittingen ,van 16 September zal de heer J. BruineVold Riedel als al gemeen rapporteur optreden omtrent de sta tistiek en de toestand van de arbeidersha nen in de onderscheidene landen van Euro pa, behalve Frankrijk en Belgie, waarom trent rapporten door anderen zullen wor den uitgebracht. Het lidmaatschap van het congres kost fr. 10.—, te zenden aan den heer Goemaere, 21 Rue de la Limjte, Brussel, bij" wien ook het uitgewerkte programma yoor het congres verkrijgbaar is. OVERSCHIE, 14 Juli. Het faillissement van J. Lokker, bakker alhier, is door de Rot terdamsche rechtbank vernietigd. OVERSCHIE, 13 Juli. Hedenvoormiddag had door den alhier gevestigden notaris van den Berg de afslag plaats van een goed onder houden winkelhuis met schuur, bleekveld en erve, staande aan de Dorpstraat 207, alhier, groot 4 are en 24 centiare, in veiling f 2800, verkocht voor f3275. STADSNIEUWS. Sedert gisteren is een Heel Van de Nieuwi- straat tijdens de iweikzaamheden aan de voorzijde der pro o te kerktoren voor het ver keer geheel afgesloten door in de breedte der straat geplaatste hekken. Dit ter voor koming van ongelukken bij mogelijk vallen van stukken steen hij het uithakken van den muur, die Vernieuwd zal worden. De groote bioscooptent van de gebroeders Alberts op liet Doeleplein is gereed om he denavond de eerste bezoekers te ontvangen. Zooals uit achterstaand programma blijkt zal dit schitterend zijn. AGENDA. 14, 15 en 16 Juli. Tivoli Schouwburg, 8 uur, Berliner Lustspiel Ensemble. Theo dore Co. 14 Juli en volgende dagen. Zomer-th'ealer. Alberts Rrères, 8 uur. Bioscoop voorstelling. 14 "Volkshuis, 81/2 uur, Schied. Vereen. voor openluchtspelen. Ledenver gadering. 15 en 19 Juli. Rotterd, Diergaarde, 8 u. Kon. Scherpsch. Bart Verhallen. 17 Juli. Rott. Diergaarde. 21/2 u. Concert Kon. Scherpschutters. 21 t> S, O. V. 8 u. Concert zangvereen. s Polyhymnia" en Stedelijk Muziek korps. Tot hoofdredacteur van de »Preangerbode" is benoemd de heer Th. E. Stufkens, thans redacteur vau de ^Provinciale Drentsche en Asser Courant". Pro en Contra, Het jongste nummer van de serie »Pro en Contra" handelt over de »Handhaving der Belijdenis iri de Nederl. Hervormde Kerk". Zij wordt verdedigd door dr. N. Schokking, pre dikant te 's-Gravenhage; contra is ds. D. Mulder, üredikant te Herwen. Kantongerecht, Voor het kantongerecht yerden veroor deeld J. P. A. Bak, te Rotterdam, die zon der akte en vergunning gevischt had in Verboden water en die aan den verbalisant een valschen naam had opgegeven tot 2 boeten ad flO.— elk, subsidiair voor hot eerste 4 en voor het tweede feit 10 da gen hechtenisC. IR slager te Vlaardingen, bij wien vleesch dat nadeohg voor de ge zondheid was, ton verkoop in voorraad was, tot 3 dagen hechtenis, overeenkomstig den eisch. Voor het kantongerecht waren gisteren gedagvaard een honderdtal beklaagden, waarvan er niet mindei dan 84 verstek heten gaan. In de eerste plaats kwam weer voor de Ovorschiesche kwestie van afvoer van faecalien. Daar bestaan nog z.g. overloo- pen, waarvan het Water vloeit in een open sloot. De eerste beklaagde vcrklaaido, dat hij, om den afvoer te maken zooals het gemeentebestuur dat wenscht, hij een buis van ongeveer 100 M. lengte zou moeten leggen door grond Van 5 verschillende eige naren. Ook heeft hij geen voldoenden grond beschikbaar om een beerput bij zijn huis to maken. Ten overvloede verklaart bekl., dat de burgemeester een rioleering heeft toegezegd, maar die is er nog steeds niet. De Burgemeester van Overschie, als ge tuige gehooid, verklaart dat hij nimmer; een rioleering heeft toegezegd ®n dat er voldoende ruimte hij de woning is om een beerput te maken, mits slechts de sloot langs het eigendom gedempt wordt Het O. M. meent dat hier omwil in hot spel is en eischt daarom een boete van £25, subs. 5 dagen hechtenis. Een volgende beklaagde, eigenaar van 10 woningen, waarin geen voldoende faeca- liën-afvoer is, en waarvan er een zells in het geheel geen privaat hoeft, beroept er zich op, dat hij geen anderen afvoer kan maken, dat pen rioleering door do burgemeester as toegezegd en dat, zoodra die pr is, dadeljjk do aansluiting zal ge maakt gorden, waartoe röeds alle toebe reidselen gereed zjjn. 'Het O. M. eischt tegen dezen beklaagde, bjj wien, het eveneens onwil ziet, 10 X f25 boete subs. 10 X 5 da'gen hechtenis. Dq Icaptojirfichter zégt, dgt do uitspraak ■WO—QWP—MW—MM—Pi—BM—m

Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 2