No. 13358 63"" laargang Woensdag 20 Juli 1910. Beis-Abonnementen, Hoberts droom. Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon-en. Feestdagen Prijs per kwartaal: Voor Schiedam en Vlaardingen fl. 1.25 franco per post fl. 1.65. Prigs per week': Voor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het bureau bezorgd zijn. Bureau: Lange Haven No. 141 (hoek Korte Haven). Prijs der Advertentiën: Van 1—6 regels fl. 0.92; iedere regel meer 15 cents. "Reclames 30 cent per regel. Groote letters naar de plaats "die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hiervan zijn gratis aan het Bureau te bekomen, In de nummers, die Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. T voor de Redactie No, 123. Interc, Telefoon voor (]0 Administratie No. 103. Do administratie van de „Schiedamsche Courant" is gaarne bereid om tegen ver goeding van porto's aan haar abonné's die voor korten of langen tijd op reis gaan, do Courant aan hun tijdelijk adres te zen den. Ook abonnementen voor den tijd van een halve of heele maand worden gedu rende het reisseizoen gesloten. hysse&zrr1 KENNISGEVING. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gezien de aanvrage van J. H. Vroo- mans, houdende verzoek om! vergunning voor het bon ,en van vier panden (8 wo ningen) aan de Dwarsstraat en Van een winkelhuis aan de Hagastraat op het per ceel kadaster Sectie L. 1993; Overwegende, dat het onderzoek! met betrekking tot die aanvraag nog niet ge ëindigd is; Besluiten: Op grond van artikel 164 der BouW- verordening de beschikking op de aan vrage te verdagen voor don tijd ,,vnn hoog stens een maand. Schiedam, 18 Juli 1910. Burgemeester en Wethouders voornoemd M. A. BRANTS. De Secretaris, V. SICKENGA. BUITENLAND. generaal Wiokersham, hot hoofd der justitie, als niet geldende voor kloo&terlanderijen veiklaoid, omdat deze geen, ..publieke lande» ijen" /iin iu den geest der wet! De suikei'- tiust heeft door stroomarmen, afhankelijke maatschappijen en op andere wijze 55.000 acres van dit land voor zidi weten te -verze keren en wel voor ongeveer oen derde van den door de regcering betaalden prijs. De heeren Haveineyer, Senff en Welsh, alle drie direc teuren der suikertrust, hebben volgens de medcdeelingen van den geneiaal Edwards van den genenden staf (het bestuur der Pliilippijnen ressorteert onder het ministerie van oorlog) de middelen voor den aanikoop der betreffende landerijen geleverd. Een zekere heer de Gersdorif, de advocaat, op wiens advies de trust deze transactie volvoer de, staat in nauwe relatie met Strong en Cadmalader, een advocatenfirma, waarvan de broeder van den president, Henry W. Taft, het bestuurslid is. Overigens moet de suikertrust vrij zeker van zijn zaak zijn geweest,, want nog voor do beslissing van liet ministerie van oorlog, welke den verkoop dor landerijen wettigde, gevallen was, had de trust daar reeds aan- plantjngen gedaan. De heer Wickersham was, voor hij lid van het ministerie werd, lid der genoemde advocatenfirma. Het Congres heeft reeds een commissie ingesteld, welke de zaak ml onderzoeken. In velband met de uitlatingen van den heer Maxtin zal liet haar aan materiaal niet ont breken. ontvangst ten liove deel te nemen en het bruidspaar geluk le wenschen. Het Duatsehe partijbestuur is óver dit alles hevig vertoornd en heeft een commu niqué uitgegeven, waarin hot zegt dat het optiedcn der Badensche Kamerfractie de be langen der geheele partij schaadtj, terwijl het partijbestuur daarin bovendien een zwaar vergrijp ziet tegen de eenheid der sociaal democratische partij. De partijbladen, geven nog veel scherper aan hun verontwaardiging lucht en dreigen zelfs met afscheiding. De vrijzinnige peis ziet in het optreden der Badensche sociaal democraten een krach tige herleving van het revisioniisme, dat, kiijgt het eenmaal de oveifliand in de sociaal democratische partij, deze minstens zal Ver dubbelen, terwijl ze' in het verschiet reeds, onder den zvvnren druk van het agrarisch- clericaal verbond, een vereeniging ziet van alle elementen, der linkerzijde tot een mach tig „blok" tegen de uiterste reactie. Een nieuw bewijs voor de herleving van liet revisionisme i° Zaterdag te Stuttgart geleverd. Daar is de zitting van den Wuri- tembargschen Landdag gesloten met een ko ninklijke boodschap, die de minister-presi dent voorlas. Bij het hoeh op den koning bleven ook hier de sociaal-democraten stoan- GEMENGDE MED EDEELÏNGEN. Schiedam, 18 Juli 1910. YEREENIGDE STATEN. In de New-Yorksche „World" heeft de Congresafgevaatdigde Martin uit Coloiado onthullingen gedaan over wat hij het tweede groote schandaal gedurende het bewind van president Tatt noemt. Het eerste schandaal was de zaak-Ballinger, het tweede betrett den aankoop \an kloosteilanderijen op de Pliilip pijnen door de suikertrust. De heer Martin schijnt heel zeker te zijn van zijn beschuldigingen, hij komt mot cij fers en feiten,. Volgens hem heeft de Ameri- kaansche regcering van de katholieke otden op den Philippijncnarchipel 400.000 acres (is gelijk 162.000 II.A.) land gekocht, voor namelijk met liet doel liet bezit in doode hand aldaar te verkleinen en de Philippines gelegenheid te geven zich op het kleine boe renbedrijf toe te leggen. Het Congres had reeds tevoren door een wet den venkoop van meer dan 2500 acres aan een, of andere aandeelen-of andere handelsmaatscliappij ver boden. Deze wet is thans door den procureur- (Slot 2) Dauvers was weer alleen en weer dacht hij aan zijn verleden. Hij herinnerde zich, hoe hij, direct na het plegen van' het feit besloten was voor zijn afschuwelijke daad te boeten. Nu bleef zijn moeder voor de schande bewaard; hoe verheugde hij zich dat hij zich in zijn koortsachtig droomen zelf niet had verraden. Lag het alleen aan hem, dan was het voor hom eon heerlijke voldoening geweest zichzelf bij de politic aan te melden en te zoggen: „Mijnheer Fuisel heeft zijn leven niet verloren bij het spoorwegongeluk. Neen, ik Robert Dauvers heb hem uit wraak vermoord." Toevallig maar gelukkig tevens werd hij in dezen gedachtengang gestoord door de komst van Lijske, die een. kop bouillon bracht Toen zij dichterbij kwam zag.hij, dat haar oogen straalden, on dat zij mooi donker haar en donkore wenkbrauwen had. Zij lachte oventjes, bloosde toen hij haar flink aankeek. „Moeder vertelde me zooeven hoe'goed en lief u voor mij geweest bent," zeide hij. „Ik zou u daarvoor gaarno wjlleu be danken, maar kan geen woorden vinden." „Och toe, laat u dat toch," zoide zij met een afwerend gebaar. „Maar och, ik ben zoo blij dat u al weer zoo ver ge nezen bent." i Zij hiéld den koojp met bouillon aan D UITSCHLAND. De socialistische afgevaardigden van den Badenschen Landdag hebben dezer dagen iets gedaan, wat hun de verontwaardiging hunner meer radicale partijgenooten op den' hals heeft gebaald. Ze hebben nl. gestemd voor de begrooting, waardoor ze zondigden tegen een besluit, genomen op liet Neurenber- gcr Congres. Ze hadden overigens alle reden voor die daad. Wanneer zij nl. zich van stem ming hadden onthouden, zouden centrum en conservatieven de meeideiheid hebben gehad om den in hun oogen „revolutionairen" mi- nistei von Bodmann, die meermalen een wel willende houding tegenover de sociaal-demo craten heeft aangenomen, door verwei ping der begiootmg ten val hebben gebracht. Men zou kunnen /eggen, dat hier onder den drang der omstandigheden is gehandeld. Ei is evenwel nog een erger vergrijp tegen de partijiegelen gepleegd, do socialistische Kamerleden hebben ook de republikcmsohc partijprincipes verloochend. Toen de zitting an den Landdag gesloten werd, hebben tien hunner, onder wie de leiders, deelgenomen aan de slotvergadering, die, zooals ze wis ten, met een „lioch" op den gi ootliertog zou eindigen. Staande met de burgerlijke partijen hebben zij deze hulde aan den landsvorst aangelioord, Bovendien heeft de socialistische Kameigioep uit haar midden twee leden be noemd om in September bij gelegenheid van de zilveren bruiloft van den vorst aan, de Engeland. Het departement Van posterijen en tele- graphie heeft onlangs een onderzeeschen telejihoonkabel van een nieuw soort doen, leggen tusschen Dover en Kaap Grisnez, met de bedoeling, om de gemeenschap van Frankrijk met Engeland te verbeteren en proeven te nemen in het spreken met Am sterdam en zoo mogelijk met Berlijn en andere plaatsen in Duitschland. De kabel is de eeiste van dit type, die in open zee is gelegd, een soortgelijke kabel is reeds ge legd in liet meer van Constance. De nieuwe kabel zal geregeld in gebruik worden genomen, zoodra de aansluitende Fiansche landlijnen voltooid zullen zijn. De pioetnemingen hebben tot dusverre bevre digende resultaten opgeleverd. De Fransdie regeering is voornemens een tweeden kabel aan te leggen, waardoor het mogelijk zal woiden hot hoofd te bieden aan het toenemend verkeer, dat te ver wachten is door de verlaging der tarieven tusschen Engeland en Frankrijk, die dan in werking zal treden. F r a n kr ij k. President Fallières heeft gisteren in plechtig gehoor ontvangen den maikies van Northampton, die den president de troons bestijging van koning George V mede deelde, en daarbij do verzekering gaf, dat de nieuwe vorst bezield is met even vriendschappelijke gevoelens ten opzichte van Frankrijk, als wijlen koning Edward, en uit naam van zijn meester verklaarde, dat de koning zich verheugd zou ach ten, als de entente cordiale bleef stand houden en weid versterkt. President Fallières veiklaarde, dat Frank rijk op koning George de gevoelens van vriendschap zal overdragen, die het voor wijlen diens vader koesterde en niet zal verzuimen om de entente cordiale onge stoord te bevestigen. Het blijkt, dat de oud-minister Clamen- eeau niets met de zaak-Rochette uitstaan de heeft gehad. Bij zijn aankomst opZuid- Amerikaanschen bodem, n.l. toMontevideo, vond hij een telegram van het Argentijn- sche blad „La Prensa", waarin hem! in lichtingen werden geviaagd ojntrent zijn rol in de zaak-Rochette. Hij seinde terug, dat hij aan de verklaring van den pohtie- prefect Lépine, in de vergadering van den Parijschen gemeentel aad, mets heeft toe te voegen. Daarin gaf deze beslist teken- non, dat de naam van minister Clamen- ceau ten onrechte in de zaak is genoemd. De Matin" weet aan do verklaring van Clemeneeau toe te voegen, dat deze inder daad nooit aan den bureauchef van den heer Lépine last heeft gegeven om als aan klager op te treden, maar Wel, toen het aantal klachten tegen de ondernemingen van Rochette onrustbarend steeg, bevel gaf bij de klagers te informeeren wie van hen in het algemeen bereid zou zijn een aanklacht bij de justitie te doen. Het blad zegt deze bijzonderheden te hebben ver nomen van een der ministers in het ka li inet-Clemenceau. Het nationale comité van spoorwegper soneel heeft Zondagavond in beginsel de algemeeno staking geproclameerd. Het heeft het s'takingscomité opgedragen zoo spoe dig mogelijk op een geschikt oogenbhk het intreden der staking te proclameeren. Eerst zal het nationale syndicaat echter nog het besluit der machinisten en sto kers afwachten, die einde Juli een con gres houden, waarop hoofdzakelijk de sta king zal worden besproken. Over deu vorm der staking liet een ingewijd spoorbeambte zich' aldus uitOp een bepaalden dag, op een bepaald uur, ongeveer tegen middernacht, zullen opeen gegeven tecken alle treinen blijven staan. De machinisten en stokers zullen de vuren dooven en het water uit de reservoirs laten loopen. Do conducteurs zullen op do rails knalsignalen leggen om aanko mende treinen bijtijds te doen stoppen. De passagiers en vrachtgoederen zullen mid den op den weg in den steek! worden gelalen. Het Fransche socialisten-congres, dat voor de voorbereidende werkzaamheden voor het aanstaande internationale con gres te Kopenhagen heeft te zorgen, is Vrijdag bijeengekomen. De belangrijkste aangelegenheid, nj. de betrekkingen tus schen de coöperatieve vereenigingen en de politieke, werd voorloopig verdaagd, omdat ze een zeer diepgaand onderzoek eischt. Bij de kwestie van het internationale scheidsgerecht, waarbij de rapporteur Vail- lant een direct tusscheribeidekomen van het internationale socialistische bureau aanbeval, merkte Jules Guesde op, dat deze inm'enging van het internationale bureau den dood der socialistische partij in de beide twistende landen tengevolge zou heb ben. Het congres besloot derhalve, dat de inmenging van het internationale bu reau slechts op den uitdrukkelijken Wensch van een hij den oorlog direct geïnteresseerd proletariaat mocht geschieden. Bij de kwestie der ontwapening kwam het tot een zeer heftige hotsing tusschen de politieke socialisten en de Hervéisten. De eersten erkenden de noodzakelijkheid om de vredesbemoeiingen kracht.g te be vorderen, de Hervéisten. echter noemden het Haagsche scheidsgerecht een bedrie gerij en bevalen in tijd van oorlog de desertie aan. Hun theorie werd echter met 292 tegen 34 stemmen verworpen. zijn lippen en door eon plotselinge ingeving bevangen, kuste hij haar hand. „Is u hang voor me?" vroeg hij vrién delijk, toen hij zag hoe zij bloosde. „Hoe zou ik bang voor u kunnen zijn," antwoordde zij zacht, „ik die u zoo heb zien lijden en mij nu zoo in uw beter schap verheug. Wij uw moeder en ik wij waren zoo bang „Dat ik niet meer beter zon woiden, hé?" „Dat u ons niet meer zoudt kennen," zeide zij, en hij gevoelde hoe zij beefde. „Toe, drink den kop uit," zeido zij be lovend, ou hij gehoorzaamde. En nadat hij gedronken had, zeide hij: „U komt mij heelemaal niet vreemd voor, het is alsof ik u, reeds sinds lang kon. Waarom' Waart go zoo ver van mij af, toon ik ontwaakte?" „Ja, ziet u," antwoordde zij bedeesd, „do dokter zei me, dat ge" uw, bewustzijn zoudt terugkrijgen en nu dacht ik dat hot dan voor u, niet aangenaam zou wezen een geheel vreemd meisje zoo in eens in uwe onmiddellijke nabijheid tc zien." „Was het vroeger niemand anders aan genaam in uw omgeving to zijn?" „O, dat weet ik niet, ik heb' daarover nooit gedacht." t „U - zei toch, dat het mij niet aange naam zou zijn geweest." Ilij bemerkte hoé zij bloosde, wat haar lief stond., 1 „Ik dacht dat ik dood was, in den he mel was ontwaakt en u waart oen engel," fluisterde hy." „Ik heb anders weinig engelachtigs over mij," zeide zij bedaard. „Uw moeder en de heer Atherton heb ben mij dikwijls verteld, dat gij zelf steeds goed eu vriendelijk tegen iedereen geweest zijt." „Wanneer u wist zei hij som ber. „U voelt u op 't oogenblik weer niet zoo goed, neem mij niet kwalijk dat ik zoo lang met u gesproken heb." „Laat u me maar een paar minuten al leen, dan zal het wel weer heter woiden," zeide hij zacht. Zij stond op en ging. Hij zag haar rijzige gestalte en bemerkte hoe zijn hart klopte. .Hij beminde haar, dat gevoelde hij nu reeds, maar de ge dachte aan die liefde was hem onaange naam. Ilij leed verschrikkelijk in dit kwar tiertje. Zijn daad, ook al zou, zij nooit ruchtbaar worden, zou de poorten Van dit liefdesparadijs toch voor altijd voor hem gesloten houden. Hij gevoelde lioe zijn moeder in haar waaraclitigo liefde hem dezen beschermengel gaarne toedacht en hij doorzag haar goed in elkaar gezet plan och als het zoo eens had kunnen worden „Dauvers, ouWo, beste jongen, dat is fa meus lioor." Dauvers had in zijn zwaarmoedig ge peins in het geheel niet de komst van den predikant gemerkt. Ilij schrok toen hij den dominéé hoorde. „Ik dank u, Waarde hoer Atherton,1' zei- do hij, zijn krachten inspannende, „ik hoop Denemarken. Koning Fredenk heeft Zaterdag bij gele genheid Aan het jubileum der stad Odense op Funen een, naar men zegt geimprov iseer- de, redevoering gehoulen. De hieronder Vol gende zinsneden uit deze rede baren nogal opzien. De koning zei o. m. „Ik zie in de geestdrift Van de burgers een bewijs dat men te Odense en op Funen niet de afschaffing van het koningschap wcnscht. Ieder, die mij kent, wee', dat "geen hart war- mer voor ons geliefd vaderland, voor zijn toekomst en voor het Deensehe volk klopt, dan het mijne. Het is nog niet lang gele den, dat het Deensehe volk bij de verkiezin gen toonde, dat het niet uemseht, dat ons geliefd vadeiland open ligt. Ik neem aan, dat hier vele tegenstrijdige, politieke opvat- tirigen vertegenwoordigd zijn, maar ik ben overtuigd, dat iedereen het er over eens is, dat de verkiezingen uiting hebben gegeven aan den vasten wil van het Deensehe volk, orn rust en vrede te handhaven. Dat de tijd van innerlijke onrust en strijd voorbij moge zijn „Moge het Deensehe volk zich thans in vre de, eendracht en kracht om de mannen scha ren, die liet zelf gekozen heeft en die ik gaarne tot mijn raadgevers benoemd heb. De laatste jaren brachten moeilijke tijden vooi mij, maar zij hebben het goede resul taat gehad, dat ieder, ook de tegenwoordige oppositie, gezien heeft, dat de koning van Denemarken geen bezwaar maakt tegen ge zonde democratische hervormingen, weïke zijde zij ook komen." dat ik nu weer geheel zal genezen. Ik hoorde dat u steeds zoo belangstelling in mij getoond hebt, ik dank u daarvoor." „O laat dat," zeide de goede, oude man, „ik heb u echter niet eenmaal mogen zien, die kleine juffrouw Lijske liet niemand toe. Zij is een uitstekend verpleegster, een be tere hadt u, moeilijk kunnen krijgen. Zon der haar"Was uw moeder radeloos geweest. Zoo spoedig u kunt moet u alles met haar goedmaken, maar juffrouw1 Lijske moet dat ook doen met u." De dominé knipte vergenoegd met de oogen. Meer dan eens had hij ondervonden, dat een aardige Verpleegster zich met een patiënt verloofde en het was hem ondenk baar dat een flinke man als Robert Dauvers aan doze verleiding weerstand zou kunnen bieden. Dauvers knikte ook, maar droef geestig. Ilij had slechts een wensch, n.l. om zijn ongelukkige geschiedenis aan den dominé te vertellen, doch dc gedachte aan zijn moeder weerhield hem. Atherton vermoeddo echter niets van den inwendigen strijd dien zijn jonge vriend streed en kalm praatte hij ipaar verder. „Uw moeder zal u wel Verteld hebben dat Hendrik Fuisel hij dat spoorwegongeluk om het loven is gekomen?" „Ja, ze vertelde het mij." „Hij verdronk geloof ik op denzelfden tijd," zoo vervolgde de dominé. „Ik zag hom vijf minuten voordat hij in do rivier reed in een dolle vaart in zijn automobiel voor bij mijn pastorie rijden," Dauvers vloog overeind. „Was hij dan niet hij het spoorwegon- Noorwegen. De Duitsche keizer heeft door tusschen- kornst van koning Haakon aan het Noorsclic geluk dat ik in België heb meegemaakt?" stamelde hij. ;,Neeii mijn jongen," zeide de dominé, „hoe kon dat? Hij is immers denzelfden nacht verdronken." „Maar wie waren dan de andere rei zigers in mijn waggon?" Vroeg Dauvers opgewonden. De dominé keek hem verwon derd aan. „Je Waart de eenige reiziger in dien Waggon en niemand heeft bij het ongeluk zijn leven verloren." Robert begon te vveenen. „Ik dacht dat ik hem vermoord had. Ik dacht dat hij en ik alleen in den waggon waren, dat ik hem geworgd had." „Niets dan een droom, mijn jongen," ant woordde de dominé vriendelijk. „Toen je je bewustzijn terugkreeg heb je je oen deel van je ijlen herinnerd en je dacht dat het Waarheid was." - „Ik was steeds in de meening „Stil nu maar, ik geloof dat je op den besten weg bent om oen hemel op aarde te krijgen," vervolgde de dominé, „daar komt zij met je moeder." „Geef mij tot steun uwt arm, waarde heer, zeide hij, ik wil haar zelf tegemoet gaan." „Dat is een belofte voor de toekomst," zeide de dominé lachend. En die belofte is vervuld. COURAI IT.

Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 1