63s" Jaargang. No. 13363 Edela van der Eichen. Deze coumW vtas*dagelJKamet uitzondering van Zon-en Feesld» °°r Schiedam*n Vlaard in gen fl.1.25 frico pel post fl. l.bo. Prijs pér week: Voor bch.ied.arn en V laar dingen 10 cent Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. j 'Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het bureau bezorgd zijn. ij'' Bureau: Lange Haven No. 141 (hoek' Korte Haven). Prijs ö«r 'Ad verten tien: Van 1—6 regels fl. 0.92; iedere' regel meet 15 cents. Reclames 30 cent per regel. Groote letters naar do plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordc-eiige voorwaarden. Tarieven hiervan zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan bet Bureau to voldoen. Interc. Telefoon voor do Redactie No. 123. voor de Administratie No. 103. Reis-Abonnementen, De administratie van de „Schiedamsche Courant" is gaame bereid om tegen ver goeding van porto's aan haar abonné's die voor korten of langen tijd op reis gaan, de Courant 'aan bun tijdelijk adres te zen den. Ook abonnementen voor den tijd van een halve of heel© maand worden gedu rende bet reisseizoen gesloten. ~™BTOÊNLANPr"" Schiedam, 25 Juli 1910. ENGELAND. De minister van binnenlandsche zaken, mr. Winston Churchill heeft de vorige week in het Lagerhuis een belangrijke verklaring af gelegd over een voorgenomen hervorming van het Engelsche gevangeniswezen, dat aan hervorming een dringende behoefte heeft. Bijna op elk soort van misdaad of misdrijf hebben deze verbeteringen betrekking. Ze zullen deels door een bijzondere wet moeten worden "ingevoerd, deels langs administratie- ven weg tot stand kunnen worden gebracht. De belangrijkste punten zijn de volgende Geldstraffen. Wanneer opgelegde geldstraf fen niet direct kunnen worden betaald, kan aan een ieder, die een vaste woonplaats heeft, uitstel worden verleend. Een desbetreffende wet zal in November gedurende de herfstzit- ting aan het Lagerhuis worden voorgelegd. Tegenwoordig gaan nog vele raensohen de gevangenis in, die daarin niet behooren, en alleen, omdat ze de boete niet terstond kun nen betalen. Daaraan zal dan door de nieuwe regeling een eind worden gemaakt. Jeugdige misdadigere. Personen beneden den 21-jarigen leeftijd zullen niet in de ge vangenis worden gezet, wanneer ze niet wegens een zware misdaad zijn Veroordeeld. Tn de plaats daarvan zullen ze in een soort straf kolonie worden opgenomen, waar een bijzon der drilsysteem op hen zal worden toegepast. Voor jwlitieko misdadigers, de kiesrechtvrou- wen daaionder begrepen, wil de min. betere behandeling in de gevangenis. Aian hen zul len de volgende gunsten worden verleend: Gevangeniskleeren behoeven niet te worden gedragen. Er bestaat geen baarddwang, geen v'silatio aan den lijve, geen gedwongen haar knippen en scheren, geen persoonlijke schoon houden Van de cel. De maaltijden van de eerste klasse worden toegestaan en kunnen eok van buiten worden betrokken. Lichame lijke beweging, met het recht een gesprek te voeren, wordt tweemaal daags toegelaten, eveneens bezoeken van vrienden, en er mogen boekon gelezen worden. Deze hervormingen zullen bij hun aanneming direct in werking troelen. Wat do vei holering in den toestand der zwaarder gestraften betreft, wil de minister den duur der afzonderlijke ojjsluiting van zes maanden tot één maand terugbrengen, en wil hij in de wintermaanden in elke gevangenis Roman nnar het JDuitsch van HEDWIG ABT. of een 3) „Je bent het niet kind, je bent een zwakke vrouw, zonder bescherming, evenals je moeder." En terwijl ze dat zei, ging ze naar de deur. Met een besliste liandbeweging ver bood zij Edela haar te volgen en vóór dat deze er op bedacht was, had zij de kamer verlaten. Edela bleef even in gedachten staan,, Toen voelde zij naar haar voorhoofd en wangen als wilde zij zioh overtuigen dat dit alles werkelijkheid was en dat zij niet droomde. Wat was hier gebeurd? Zonder rechten, ronder kracht, zonder bescherming had haar moeder gezegd. Wat? Zij, de edele, de Vast beraden barones Van der Eichen, zwak en zonder bescherming? En dat alles waarom? Omdat een solui 1deischer haar gemaand had tot betalen een schiddeisoher, een burger mannetje van zaken met wat gdd, een vent die bang was dat hij niet betaald zou wor den Die man zou zijn geld krijgen, wel zeker, Eichenkamp was immers zooveel waardMaar als dat eens anders was, als de schuld grooter was dan de waarde van. het landgoed? als hij om die reden haar moeder eens had beleedigd? „Was ik toch een mandie gedachte schoot Edela plotseling door het hoofd. i,Was ik toch een man Hoe zou ik ieder, vier concerten of lozingen doen geven. Verder zal worden afgeschaft het „ticket leave"-systeein. Volgens dit stelsel wei'd man vóór het uitzitten van zijn straftijd ontslagen, zoodra de ontslagene echter werk '""oeg, werd don werkgever meegedeeld, dat i betroffene een op proef ontslagen strafge- vangene was. Deze mcdedeelingen vian, den minister maakten in het Lagerhuis diepen' indruk en men verwacht, dat de meeste Van deze her- 'ormingen ingevoerd zullen worden. De staking van het spoorwegpei'soneel van 3 Northeastern, welke slechts drie dagen duurde, heeft een totale schade van meer dan 140.000' jiond sterling veroorzaakt, waarvlan 50.000 j). st. ten nndeele der spoorwvegmaat- schapgij en het overige ten nadeele van, de kolenmijnen, en den handel'. GEMENGDE MEDEDEELINGEN. de Frankrijk. Te Parijs is Zondagnacht overleden prin ses Jeanne Bonaparte, zuster van prins Roland Bonaparte. Spanje. Naar de „Matin" verneemt, gaat koning Alfons dezer dagen naar Madrid om het ant woord op de troonrede in ontvangst te no men en het sluitingsdecreet van de Cortes te onderteekenen. Z. M. zal dan op 30 en 31 Juli bij de regatta to Biarritz tegenwoordig zijn en zich begin Augustus met de koningin, naar Engeland begeven, om begin September weer terug te zijn. Tn de Kamer stelde Zaterdag de voorzitter onder algemccne instemming dor afgevaar digden voor om tegen den verfoeilijken aan slag op Maura te protesteeren in het proces verbaal van de zitting. Do minister-president zeide, de verant woordelijkheid voor dergelijke daden te moe ten toeschrijven aan zekere afgevaardigden, die onlangs verklaarden, dat zij zelfs aanval len op personen konden rechtvaardigen. Bij het uitgaan van de zitting riepen de conservatieven: „Leve de koning!" terwijl do republikeinen „Leve de Republiekrie pen. De zitting dor Kamer werd verdaagd. Naar uit Parijs wordt geseind, heeft de arbeidersbond van Barcelona besloten den jaardag van den opstand van Barcelona op 26 Juli te vieren door een algemeen© staking van vïer-en-twintig uur. Daar de overheid vernomen heeft, dat de revolutionnaire ele menten van plan zijn om op dezen dag een aJgemeenen, opstand in gdlteel Catalonië in het leven te roepen, heeft zij uitgebreide militaire maatregelen genomen. De kapitein-generaal Weyler inspecteerde Zatoidtur alle onder zijn bevel staande troe pen, die reeds sedert een week van scherpe patronen werden voorzien. Het geheele garni zoen van Barcelona staat dag en nacht ge reed, de artillerie is eveneens gereed om in te grijpen, haar ammunitiewagens zijn geviuld mot granaten en shrnpnells De grenstroepen werden versterkt^ een compagnie houdt den naar Frankrijk voerenden weg no. 9 bezet, daar men een inval van gewapende benden uit de grensgebergten dutiht. De kanonneer boot „Temei'ario" heeft voor Palamos het an ker uitgewoipen. Portugal. Lit Lissabon w*ordt gemeld, dat de strijd, ter.'ï.i de Chineesche ,roovers op het eilandje Golowan bij Macao is afgeloopen. Rond driehonderd roovers zijn (door de Portu- geesche troepen gevangen genomen, do overigen zijn verspreid. Veertien Chinee sche scholieren, die de roovers gevankelijk hadden medegevoerd, zijn gevrijd. Het was het pntvoeren van deze scho lieren, aldus het bericht, dat den P.ortu- geezen aanleiding gaf tegen het roofnest op te treden. Zij achten zich daartoe ge roepen, wijl zij het eilandje Golowan be schouwen als behoorende tot, het gebied van Macao, De iChinecsche regeering is het mot deze .opvatting niet geheel ©ens. Zij was wel zoo dankbaar over do uit roeiing der roovers, dat zij aan de Portu- geesche regeering haar .instemming be tuigde met haar optreden, maar zij voegde daarbij een verzoek tot uitlevering van de op haar grondgebied gevangen gemaakte roovers. Vermoedelijk zal dit verzoek geen moeilijkheden opleveren. die ook maar een vinger durfde uitsteken naar het kleed van mijn moeder, kastijden. Neerslaan zou ik hem als een vuiien hond Maar zij was een vrouw zwak, zonder bescherming, sleohta een meisje, dat het maar aan moest zien, als haar moeder op schande lijke wijze door den eersten den besten vent beleedigd werdgekrenkt ter wille van wat geld. Niet in staat om iets to doen? Wat iedere zoon zou hebben behooren te doen en zou hebben gedaan, dat zou zij niet kunnen? Edela begon door de kamer op en neer te loopen. Een plan werd ui haar wakker en plotseling ging zij de kamer uit en vastbera den naar buiten. Zij sloeg haar mantel om en zette een klein vilthoedje op, toen ging zij den tuin door. Hier bleef zij even staan, keek naar alle kanten, klapte me,t de hondenzweep in de lucht en floot zacht. „Lord Lord hier Over het dunne laagje Maartsehc sneeuw kwam de Newfoundlander aandraven. Toen hij echter de zweep zag, die zijn meesteres in de hand had, bleef hij staan en keek haar vragend aan. Zij knikte hem toe, en gerustgesteld, sprong hij luid blaffend tegen haar op. „Kom Lord, er wacht ons een moeilijko tocht I" II. Het mooiste huis in Rothcneck behoorde aan Christioan Ilavestrand. Een groote, goed verzorgd^ tuin kg er omheen. Daar had hij niet altijd gewoond, de oud makelaar; eerst toen hij met grondspeculatie Turkij e. Naar aanleiding van den, jaardag van het herstel der grondwet, werd Zaterdag te Konstantinopel druk gevlagd. Allo regee- ringsbureaux waren gesloten, fs Middags had er een vlootrevue plaats, bijgewoond door den sultan, de ministers, het corps diplomatique, senatoren en Kamerleden, 's Avonds was de stad geïllumineerd. Do bladen wijzen op de beteekenis van dezen dag. In do provincie werd de dag oyen eens feestelijk herdacht. ;Alle pogingen der regeering om het boy cot-comité te bewegen den anti-Griekschen boycot op te heffen, lijden, naar het Salo niki wordt gemeld, schipbreuk. Het „Co mité voor Eenheid on Vooruitgang", dat zich achter het boycot-comité Verberg,t maar de eigenlijke leiding heeft, verklaart dat de boycot zoolang zal worden gehand haafd tot de Kretenzer-kwestie geheel ten genoegen van het volk is geregeld. Het waarschuwt de regeering, pressie op het boycot-comité uit te oefenen, daar dit als veiraad zou woiden beschouwd en licht tot een burgeroorlog zou kunnen leiden. De „Jeni-Asr", een den Jong-Turkschen kringen sympathiek blad, voorziet een her haling van Griekenland's onbezonnenheid van 1897, meent echter, dat het Turksche leger in staat is binnen een week Grie kenland te overstroomen. Ook een inval van Bulgarije on Seivië en Macedonië be hoeft Turkije niet te Vreezen. Bovendien is zulk een inval met het oog op de vriend schappelijke betrekkingen tot deze staten, thans niet te verwachten. Vereenigde Staten. De New-York Herald" meldt, dat er plannen bestaan om' op} het thans te Buenos-Ayres dagende pan-Amerikaansche congres do Monroeleer te bevestigen, door het aannemen van een motie of het aan gaan van een pan-Amorikaansch verdrag. Het voorstel daartoe zou uitgaan van Bra zilië, dat op het oogenblik met Chili on derhandelt om de vereischte meerderheid van tweo derden der stemmen te verkrij gen. Argentinië is er niet bijster voor, wijl zulk een bevestiging op dit oogenblik moeilijk anders zou kunnen worden opge vat dan als een onvriendelijke daad tegen Europa, en de Argentijnscho regeering geen enkele reden heeft om de oude wereld tegen zich in thet harnas to jagen. Het slagen van ,'net Voorstel is zeersteik afhankelijk van do houding, die de regee ring der Vereenigde Staten daartegenover zal aannemen. Maar omtrent haar voor nemen verkeert men yo lk omen in het on zekere. v De statistiek Van den handel der Ver eenigde Staten in het afgeloopen dienstjaar, geeft voor de totale waarde Van den buiten- landschen handel, een bedrag van 3302 mil- lioen dollars. Daarvan komt voor rekening van den invocuhandcl 1557 millioen, zoouat er voor 1S7 millioen dollars meer uitgevoerd dan ingevoerd werd. In 1909 bedroeg dit verschil 351 millioen, in 1908 666 millioen De waarde van den invoerhandel in het afgeloopen jaar overtrof het recordcijfer, dat van - 1907, met 123 millioende uitvoer handel daarentegen bleef bij die van 1907 136 millioen ten achter, maar bedroeg 82 millioen dollars meer dan die van het vorige dienstjaar. Canada. De Grand Trunk-spoorwegmaatsch'appij verklaart over voldoend personeel te be schikken om verzekerd te zijn van een normaal verkeer. Het goederenvervoer is Zaterdag op verschillende punten hervat. 'Het personeel van den Wabash-spoorwcg zal Dinsdag het werk hervatten. Er hebben ecnigo gevechten tusschen stakers aan de eene en werkwilligen en politie aan de andere zijde plaats gehad. "bIMENLANd" Consulaire dienst. Bij Kon. besl. van 27 Januari is de heer G. de Koster erkend en toegelaten op den voet van NederJandsch onderdaan als vice- consul van Panama te Rotterdam. Onze ministers. Ter conferentie bjj II. M, is heden de mi nister van marine naar het Loo vertrokken. een reusachtig kapitaal had gewonnen, had hij zich deze weelde kunnen veroorlooven. Hij had toen oen villa laten bouwen en was daar als rentenier gaan wonen, terwijl hij de leefwijze van een man van aanzien ging volgen. Hij meende dat hij dit alles aan zijn zoon verplicht was. Zijn zoon moest trotsch op zijn vader kunnen zijn. Hij moest er op kunnen wijzen: ziet mijn vader woont in een prach tige villa en hij kan doen en laten wat liij wil. Dit heeft hij door zijn arbeid verkregen, op gewerkt heeft, hij zich zelf van handenarbei der tot aanzienlijk en rijk man. Ilavestrand hechtte aan zijn rijkdom, hij pronkte er gaarne mee, evenals met zijn studeerenden zoon minstons zooveel hecht te hij aan zijn rijkdom als barones Van der Eichen aan haar adel, aan haar voorouders, die allen van adel waren, maar van wie nu niets over was dan cle stijve schilderijen in huize Eichenkamp en aan haar landgoed, dat in treurigen toestand van verval ver keerde. Dat de toestand vhn Eichenkamp treurig was, dat wist Christiaan Ilavestrand al jaren lang. Maar desniettemin, ja juist nog te meer daarom, had hij de barones steeds weer gold geleend, zooveel als zij vroeg. liet ideaal van Ilavestrand was om heer en meester tc worden op Eichenkamp. Het landgoed moest zijn bezit worden en met het landgoed de barones Van der Eichen zijn eigendom door de macht van zijn geld En daarom had hij maar steeds weer ge leend, hoeveel de schuld ook de waarde van Eichenkamp te boven ging. Thans had hij gemeend dat de tijd voor zijn triumf gekomen Personalia. Den 28en Juli a.s. is het veertig jaar ge leden dat de heer Sinnighe Damsté hoofd inspecteur aan het departement van finan ciën, als surmunerair bij 's rijksbelasting in dienst trad. - 81 Augustus te Brussel. Men schrijft uit Brussel: Onder beschermheerschap Van Hr. Ms. gezant jhr. mr. O. D. van dor Staal van Piershil en het eerc-voorzitterschap van do heeren -J. D. Ruijs, consul-generaal der Ne derlanden, en jhr. mr. H. W. Van Asch van Wijk, lid der Tweede Kamer der Staten- Generaal en Nederlandsche regeeringscom- missaris bij de internationale tentoonstelling, heeft zich dezer dagen een commissie ge vormd, die zich ten doel stelt om op den a.s. verjaardag van II. M. de Koningin te Brus sel eon feest in te richten voor kinderen der minvermogende Nederlanders aldaar; de com missie bestaat verder uit leden der besturen van: „Ons Vaderland", „Nederlandsche Ver- eeniging", „Limburgia" en de Nederland sche Kamer van Koophandel. De vereoniging „Land en Volk", die, hoe wel nog maar kort bestaande, reeds een aan zienlijk aantal Nederlanders tot leden telt, is, waarschijnlijk bij vergissing, nog niet uit genood igd om deel der commissie uit to maken. De halve Maen. Naar wij vernemen, is de door Nederland bij gelegenheid van de IIudson-Fultonfees- ten aan de New-Yorksche feestcommissie ten geschenke aangeboden reproductie van de Halve Maen thans overgedragen aan de .Hudson River and Palisades Commission", gevormd dooi den staat New-York, in ver binding met eon commissie, gevormd in den staat New Jersey. Deze commissie oefent het toczioht erover uit en heeft de beschikking over ruime fondsen, tot het onderhoud van een strook land aan den Westonlijken oever an de Iludson-rivier en zich uitstrekkendo to+ Bear Mountain, ter lengte van ongeveer 40 mijten. Het schoepje zal ergens aan die strook land, vermoedelijk bij Bear Mountain, ge meerd worden. Nationale Hulsvlty t-tentoonstelling. Het programma van do Nationale Ten toonstelling voor Huisvlijt (is de loopondo week weer goed bezet Bovendien hoeft in dezo week de algemecno vergadering van den Volksbond plaats. Voor de matiné's van deze Week zijn voor a.s. Maandag als solisten geannon ceerd: mej. Louiso Roldamis (zang), die voor eon groot deel Nederlandsche compo nisten op haar program heeft staan, en de heeren J. J. C. Gocmans (piano) en N. was en om de barones tot wanhoop te bren gen, om haar wat tot toegeeflijkheid te bewe gen, had hij haar doen aanzeggen dat zij haar schuld spoedig betalen moest. En nu! op dezen dag dat hij gehoopt had triomfantelijk van zijn bezoek aan haar te zullen terugkomen, op dezen dag had hij een schandelijke vernedering moeten onder gaan. Hij had zoo stellig gemeend dat zijn plan zou slagen, hij had zich er al op ge spitst hoe hij zijn zoon zou verbluffen met het heugelijk bericht, waarvan deze niet in het minst vermoeden had gehad. En thans thans had zij hem de deur gewezen haar huis uitgejaagd Met zware schreden ging Christiaan Ila vestrand in zijn kamer op en neer. Hij had liet benauwd in zijn huis en daarom had hij zijn raam nog opgeschoven en ook zijn deur wijd opengezet. Zijn Iroofd gloeide en al veortloopende praatte hij in zich zelf, af en toe korte vloekwoorden uitstootend. Een uur was het geleden dat hij was te ruggekomen en steeds was hij zoo op en neer gegaan. Daar klonk de huisbel. Ilavestrand solrrok van het geluid van de loei. Er klapte een deur hij wilde zolf gaan zien wie er was. Snel rukte hij de ka merdeur open en keek door de gang naar de geopende buitendeur. Hij kon zijn oogen bijna niet gelooven Daar stond Edela van der Eichen de dochter werd dus door de moe der gezonden om haar zaak bij hem nog te bepleiten. De trotsciic barones had dus ten slotte toch ingezien dat het beter was als zij toegaf „Ga liggen Lordbeval Edela en het verstandige dier gehoorzaamde en ging voor de huisdeur liggen, terwijl Edela op Hatfi st rand toetrad. Deze was altijd nog wat ver- bi uft van het onverwachte bezoek en had nog geen qoord gezegd, ook nog geen groet. Zij maakte het hem makkelijk door het eerst to spreken. „Meneer Ilavestrand ik kom u een vraag doen," zei ze met vaste stem. „Komt u binnen komt u binnen, freule.'1 Stotterend kwam die uitnoodiging uit ITavestrand's mond. Hij was zich zelf nog niet geheel meester, de hoogmoedige toon en de trotsche houding van het jonge meisjo brachten hem in de war. Hij had daartegen geen wapen. Wat wildo dat meisje hier? Edela was binnengetreden. Vluchtig keek zij nsu de moderne versierselen in do gang. Toen deed zij nog een stap naar Ilavestrand, die met onvaste hand de deur achter haat' sloot en haar voor was gegaan naar zijn kamor. „Ik moet u spreken, meneer Havestftmd, maar ik wil niet véél woorden gebruiken. Zie mij aan en gij zult weten waarom ik hier 1)011." Hij keek haar aan, zag haar trotsche hou ding, haar vastberaden, bleek gelaat, zag hoe zij haar lippen vast op elkaar drukte. Plot seling begreep hij: zij komt niet om mij om genade te smeeken. Nu veranderde hij plotseling van houding. Hij stak zijn handen in de zakken en ging breed voor haar staan. (Wordt vervolgd.) - v>

Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 1