BINNENLAND. Van het Hof. De tuinpartij van H. M. de Koningin-Moeder is gisteren gegeven in de bei edenzalen van bet paleis. Tot de ongeveer 400 genoodigden behoorden als gewoonlijk de hoofd- en sub al terne-officieren uit de garnizoenen Utrecht en Amersfoort, de commissaris der Koningin in dp provincie Utrecht, leden van Gedepu teerde en Provinciale Staten, de burgemees ters der gewestelijke gemeenten, leden van de rechterlijke macht, van den Centralen Raad van Beroep, van den Gezondheidsraad en tal van andere autoriteiten en particulieren, velen met hun dames. Te ruim 3 uur verscheen de Koningin-Moeder te midden barer gasten en onderhield zich minzaam met hen. In een der zalen waren buffetten ingericht, alwaar de genoodigden ververschingen konden ge bruiken. De stafmuziek van het 5e regiment infanterie uit Amersfoort luisterde het feest op Audiënties De gewone audiëntie van den minister van marine zal op Vrijdag 29 dezer, die van den miniver van justiuj op Zaterdag 30 dezer, 6 Augustus en 1.3 Augustus a.s. en die van den minister van bmue.dandsche zaken op Zaterdag 3n dezer, 6, Dl, 20 en 27 Augus tus as. niet plaats hebben. Koffleoogst. Blijkens een telegiam van den gouverneur- geneiaal van Ncd-rlandsch-Indië, van23dezer. - wordt de gouvernements-koffieoog-t 0p Java voor dit jaar thans geiaamd op 38,000 pikols. (»Stct.") "Wet op het Nederlanderschap. Het Stsbl. nö. 216 bevat een wet van den 15den dezer, houdende wijziging der wet van den 12 December 1892 (Stsbl. no. 268) op het Nederlanderschap en het ingezetenschap, gewijzigd bij de wet van den 8 Juli 1907 (Stsbl. no, 'F7?) en bij de wet van 10 Februari 1910 (Stsbl. no. 56). De wet strekt tot wijziging van Art. 7, 5e, dat thans luidt voor zooveel betreft Nederlanders buiten het Rijk en zijne koloniën of bezittingen in andere werelddeelen geboren, door, behalve ter zake van 's lands dienst, woonplaats te hebben buiten het Rijk en zjjne koloniën of bezittingen in andere werelddeelen, gedurende tien achtereenvolgende jaren, tenzij de afwe zige vóór het verstrijken van dien termijn aan den burgemeester of het hoofd van liet plaatselijk bestuur zijner laatste woonplaats in het Rijk of zijne koloniën of bezittingen in andere werelddeelen of aan den Neder- landschen gezant of een Nederlandsehen con- sulairen ambtenaar in het land, waar hij woont, kennis geve, dat hij Nederlandei wenscht te blijven. Van den dag, waarop die kennisgeving ontvangen is, begint de tienjarige termijn op nieuw te loopen. Ten opzichte van minderjarigen begint 'te tienjarige termijn te loopen met den dag hunner meerderjarigheid in den zin derNe- derlandsche wet De wet bevat voorts een overgangsbepa ling, luidende Zy. die in het Rijk of zijne koloniën of bezittingen in andere werelddeelen geboren, het Nederlanderschap hebben verloren kt ach- tens het voorschrift van Artikel 7, 5e. der wet van *12 December 1892 (Stsbl no. 268), zooals het ongewijzigd luidde, bekomen hun Nederlandei schap terug op den dag van de inwerkingtreding dezer wet, tenzjj zij op dat tijdstip tot een ander land behooren. Het voorgaande lid is niet van toepassing op gehuwde vrouwen. De herkrijging van het Nederlanderschap, bedoeld in het eerste lid dezer overgangs bepaling, heeft zoo voor den betrokken per soon als voor zijn vrouw en kinderen de zelfde gevolgen als eene naturalisatie, krach tens artikel 3 der voormelde wet van 12 December 1892 (Stsbl. no, 268) verleend. Mtnistrieele Langzaamheid. Als een voorbeeld Van langzaamheid in onze wetgeving, schrijft de „N. R. Ct." in haar nummer van gisteravond: Het Koninklijk besluit van 22 December 1863, S. 149, „tor nadere regeling van do wijze en den vorm van afkondiging van wetten en Koninklijke besluiten", zorgt er wel voor, dat de minister van justitie wet ten en Koninklijke besluiten plaatst in hot Staatsblad c. q. ook in de Staatscourant, onmiddellijk nadat hy het stuk van de con- trasigneerende ministers heeft ontvangen, maar geeft geen waarborgen, dat die medo- onderteekenende ministers ook onmiddellijk hun contraseign stellen. Zoo kan het voor komen, dat maanden verloopen tusschen de onderteekening van een wet of een Konink lijk besluit door de Koningin en de plaat sing er van in het Staatsblad. Een zeer sterk voorbeeld hiervan leverde het Ko ninklijk besluit van 4 April 1910, houden de nadere bepalingen omtrent de meting van binnenvaartuigen, dat na door de ministers van financien, landbouw, nijver heid en handel, alsmede waterstaat te zijn gecontrasigneerd, eerst 12 Juli 1910 in het Staatsblad is opgenomen. Toch is" er een sterker voorbeeld, waar op de „Vaderlander" in zijn nummer van Zaterdag j.l. wees. Dit blad schreef toen: Het gaat wel langzaam aan het Depar tement van Landbouw, Handel en Nijver heid. We spreken nu niet over de sociale wetgeving met haar meest urgente eischen van 'ouderdoms- en invaliditeitsvoorzie- ning; daarover hebben wij eenmaal ons woord gezegd; de politieke coalitie, waarop de heer Talma steunt, bindt hem de han den., Klaar ook wat in do neutrale zóne ligt, gaat alles even langzaam; het lijkt wel, of er geen werk uit de handen van den heer Talma is te krijgen. Daar zijn b.v. de Boterwet en de VisscherijWot., De eer ste wet werd in April 1908, de tweede wet in Mei 1908 aangenomen door de Tweede Kamer, en nog altijd boort men niets van de invoering van die beide wetten. Het zal toch ook den minister wel duidelijk zijn, dat de aanneming van dergelijke wet ten in de Twec^te Kamer door de belang hebbenden gelijk gereken^, wordt met do zekerheid van invoering binnen een afzien baar tijdperk en dat men in het bedrijf daarop rekent? liet gaat wel langzaam aan het Depar tement van Landbouw. Erfgooiorskwestle, In de Maandag gehouden zitting van den raad der gemeente Hilversum, werden door het raadslid Geradts eenige bedenkingen in gebracht tegen het wetsontwerp tot regeling der Erfgooierskwestie en hij stelde de vraag, of er voor B en "W. geen aanleiding bestond, den minister op die bedenkingen te wyzen. De voorzitter achtte het beter, om er geen oordeel over te vellen, daar men niet vol doende op de hoogte is. Wethouder Peet noemde het geheele wets ontwerp een leelijk en onrechtvaardig ding. Hij keurde lmt af, dat de gemeenteraden officieel geen kennis dragen van het ontwerp, terwij! de opposanten zich in het bezit er van mogen verheugen. Broederschap der Notarissen In Nederland. In Buitenlust te Utrecht zijn gisteravond de leden van de Broederschap der Notarissen in Nederland, welke uit verschillende deelen des lands daarheen zijn gekomen voor de algemeene vergadering der Broederschap, feestelijk ontvangen. De voorzitter van den ring Utrecht der Broederschap, mr. C Neytzell de Wilde, richtte eenige hartelijke woorden van wel kom tot hoofdbestuur en leden. De voorzitter der Broederschap, de hoer Cbs. Miscroy uit Amsterdam, dankte voor de hartelijke woorden van welkom, bracht in herinnering dat op zijn persoonlijk verzoek de algemeene vergadering dit jaar in Utrecht gehouden wordt, en zeide met genoegen het luisterrijk feestprogramma gezien te hebben. Octiool Solllclteurs. Naar men ons mededeelt, wordt over wogen de oprichting van een Vereeniging van octrooi-solüciteurs, welke m do eer ste plaats ten doel zal hebben stand en bedrijf van octrooi-solliciteurs hier te lande op een hoog pijl te houden, daarbij re kening houdende met de eischen, die dooi de regeering ingevolge art. 29 van de Octrooiwet voor gemachtigden zullen wor den vastgesteld. De voorbereidende maatregelen tot op richting dezer vereeniging gaan uit van den heer A. Elberts Doyer, directeur van bet Nederlandsch Octrooibureau te Amsterdam en 's-Gravenhago, en van Mrs. Blaupot ten Cato en Mesdag, directeuren van het bu reau voor octrooien en handelswerken te 's-Gravenhage. De Volksbond. (Vervolg.) Het jaarverslag, de rekening en verant woording over 1909 en de begrooting voor 1910 werden goedgekeurd. Een bedrag van f 1500 werd ter beschik king van het hoofdbestuur gesteld tot het aanleggen van een keurcolleetie op het ge bied van Buisvhgttentoonstellmg, Aangeno men werd een voorstel van Rotterdam om het hoofdbestuur uit te noodigen met de be heerders der door de verschillende afdeelingen gestichte koffiehuizen enzover de belangen en het beheer dier inrichtingen te bespreken. Toegezegd werd aan de afdeeling Utrecht na te gaan wat gedaan wordt door de verschil lende afdeelingen en nog gedaan kan worden om" drankmisbruik op de kermissen tegen te gaan. Het hoofdbestuur zal zich tot de regeering wenden om verplichte opneming in gestichten te verkrijgen van habitueel drankzuchtigen, 7'e tengevolge van drankmisbruik gevaarlijk yn voor de maatschappij en hunne omgeving, zoo ook van minderjarigen die door drank misbruik ernstig zedelijk of ander nadeel toebrengen aan hunne omgeving of gevaar op leveren voor de openbare orde of veiligheid. Een subsidie van f250 werd verleend aan de vereeniging tot bevordering van herstel van drankzuchtigen. Ter gelegenheid van zijn 25-jarige relatie met den Volksbond werd aan den heer Snijder van Wissenkerke een huldeblijk (beeld Labos) met album aangeboden. Na afloop der vergadering werd de Huis- \lijttentoonstelhng bezocht, zoomede een tuin- party aangeboden door den heer Snijder, terwyl tot slot een gemeenschappelijke maal tijd werd gehouden. In de gisteren gehouden vergadering van den volksbond tegen drankmisbruik werden herkozen de liccrenD. W. P. Ruysch. A. v. d. Vooist en S. Luiofs, als leden van hot hoofdbestuur, terwijl als lid werd gekozen in dc vacature, ontstaan door hot overlijden tan den heer WnJburgh Smidt, mevrouw Van Reenen. Rein leven. Naar aanleiding van de Donderdag en Vrij dag a. s. te 's-Gravenhage te houden 3e Inter nationale Nieuw-Malthnsiaansche Conferentie, heeft de centrale commissie der Rein Leven- Beweging een geschrift verspreid, waarin een protest tegen de Nieuw-Malthusiaansche leer wordt uitgesproken. De bestrijding omvat de medische, de eco nomische en de ethische zyde van het vraag stuk. Het protest is, namens de Centrale Com missie, onderteekend door den voorzitter, ds, A. Klaver, Remonstr. predikant. Aanbesteding. Bij do heden door het Ministerie van Waterstaat gehouden aanbestedingen had het laagst ingeschreven voor het verbroe den en verdiepen van liet Grootschecp- vaartwater, in het Scheur, en in de door graving tusschen Maassluis en Roek van Holland, en het maken van daarmede in verband staande werken, behoorende tot de werken ter .verbetering van den Water weg van .Rotterdam paar zee, L. Vol- ker A'z„ te SJiedrecht (eenige inschrijver) voor f238.250. Fluantleel nieuws. De faillissementen te IJmuiden. Door de curatoren mr. Thiel en den heer Levekamp zijn aan de griffie ter inzage neer gelegd de voorloopige uitdeelingslysten in de faillissementen van de trawlermaatschappijen Overijsel en Holland. Wat de Overijsel aangaat, blijkt dat de ontvangsten bedroegen f 91,176,61Hiervan komt toe aan de N. Y. Nationaal Scheep3- verband f63,621,001/2 De uitgaven beliepen f 2082,62, zoodat onder de crediteuren f 24698,671/2 te verdeelen overblijft. Deze som vertegenwoordigd 3 pet. van het te vorderen bedrag. Wat betreft de Holland staat tegen f 42715,751/a ontvangst, een uitgaaf van f3486,91 en big ft er f 38,672,751/2 te ver deelen over, vertegenwoordigende 31/2 pet. van het bedrag, dat de crediteuren hebben te vorderen. Onverdeeld blijft van de Overysel f 774,31 en van de Holland f556,09l/2. VLAARDINGEN, 26 Juli. Er komt een adjunct-directeur der gas- en waterleiding. Dit is het groote resultaat geweest dor gisteravond gehouden raadsvergadering. Eigenlijk is dit besluit het resultaat van vier vergaderingen geweest, waarin heel wat scherpe woorden, zijn gezegd. Men zou 't wordingsproces ervan kunnen vergelijken bij het leggen van een ei, dat de bon, in casu de Raad, na veel gekakel en met veel moeite is kwijtgeraakt. En de gelukkige papa is de gascommissie, die bij een nega tief resultaat met staking had gedreigd. We hopen, dat de edelachtbare heeren ons deze oneerbiedige vergelijking niet kwalijk zullen nemen, des te eerder omdat een hunner een niet minder oneerbiedige de biteerde. De heer de Witte zag notabene in den Raad, die zelf jaren geleden de kermis had afgeschaft, o, gruwel, een draaimolen lustig rondtollen en daarin eeni ge van de meest rechtzinnige raadsleden- kermisafsehaffers de stoutste draaien mee maken. En hij meende in den loop des tijds opgemerkt te hebben, dat enkele heeren een abonnement op dit diepafkeurenswaar- dig vermaak hadden genomen. De raad lachte om deze vergelijking, de onschul- digen met smaak, de berispte draaiers zuurzoet. Wie de waterleidingkwestie heeft ge volgd, zal moeten erkennen, dat er in dezen op merkwaardige wijze gedraaid is, zij het dan terecht of te onrecht: In twee raadsvergaderingen is er staking vanstem- bion, in de derde na een nader rapport van den directeur der gas- en waterleiding, waarin deze bijdraait, en den door de gas commissie gewonschten adjunct-directeur noodig oordeelt, terwijl de gascommissie, wanneer ze haar zin niet krijgt, moet ont slag dreigt komt er eensklaps een meer derheid voor de kwestie, die eigenlijk van de baan is, en in de vierde vergadeiing, die van hedenavond, is de zaak voor de dorde maal beslist. Natuurlijk tot groote teleurstelling van hen, die hun oude stand- pi tegen de adjunct-directeursbenoeming bloven handhaven. Zoo noemde de heer HoogerWerf het beneden de waardigheid van den Raad, om voor de derde maal over een voorstel te beslissen. Tlij vond deze houding boven dien een dreigen of speculeeren op de Wankelmoedige broeders. Spr. bleef niette min zijn standpunt handhaven, niet omdat hij de gascommissie niet hoogacht, inte gendeel. Voorts wees hij erop, dat de gas commissie toch ook weet, dat enkele van haar voorstellen verworpen kunnen wor den, en hij oordeelde deze kwestie niet eens zoo ernstig, dat bij verwerping van het voorstel, de commissie maar diiect heen moet gaan. Spr. drukte tenslotte de hoop, dat deze behandeling der zaak nu de laatste is. Dat was wel zoo goed als zeker, zei de heer De Witte, omdat er thans een gqoote meerderheid is. ook deze spreker noemde de zaak een zeer onaangename, en hij zou niet ter vergadering zijn geko men, indien er niet pog andere zaken be handeld moesten worden. Hy wees er nog op, dat de directeur der gas- en waterleiding destijds aan hem had verklaard,; dat hij van hek voor denj adjunct- vastgesteld salaris geen vruchtbare resul taten verwachtte, terwijl deze bewering in •het jongste schrijven niet is weerlegd. Vervolgens maakte spr. de bovenaange haalde draaimolenvergelijking aan het adres van eenige heeren. Ook de heer Dolleer was om' dezelfde reden liever niot gekomen. Hij meende dat do manier, waarop deze zaak werd behan deld, allesbehalve verheffend was voor R. en W. en de commissie voor gas- en wa terleiding, en voorts, dat alleen het schi ij- ven van den directeur der gas- en water leiding deze nieuwe draaiing heeft gegeven. Spr. gevoelde niets voor ae argumenten van den directeur en opperde het vermoe den, in verband met de data der zoozeer verschillende directoriale rapporten, dat de directeur van zienswijze veranderde, omdat hij wist, dat de oommissio voor de benoe ming was. De voorzitter, do h'ouding der gas commissie verdedigende, noemde de onder havige kwestie een zeer groote en princi- pieele, en geen kleine, zooals de heer Hoo- gerwerf had beweerd. Spr. was er ook niet voor om een afgedane zaak opnieuw in behandeling te brengen, maar omdat een ander standpunt door het laatste rapport van den directeur, dat in verhand stond met zijn onderhoud met den togenWoordi- gen Waterleiding-directeur, kon Worden ge vestigd en omdat de raad het heeft gewild, is de zaak opnieuw opgevat. Juist het advies van den directeur, dat zonder rug gespraak met de gascommissie, naar spr. verzekerde, is gegeven, was een argument to meer om de voorstellen ongewijzigd ter tafel te brengen. Nadat nog de heer De Heer had gere pliceerd, en de heer Breeder veld zijn „draai" had verdedigd in den geest van het botoog van den voorzitter, werd op verzoek van den heer De Writ te tot hoofdelijke stemming overgegaan over het voorstel tot benoeming van een adjunct directeur der gemeentelijke gas- en water leiding, met ingang van 1 Junari 1911, op een salaris van f1000. Het voorstel werd aangenomen met 8 tegen 3 stemmen (die van de heeren De Heer, De Witte en HoogerWerf) en een stem blanco (van den heer v. Dusseldorp). De heer v. Dam, die eerst vóór, toen tegen en daarna Weer vóór was geweest, bleek boven verwachting heelemaal niet van zijn opinie van de vorige week ver anderd te zijn. (De heeren R. en L. v. Gelderen, IJzer- mans, Hoogendijk en De Haan waren af wezig.) Het tweede voorstel, om de jaarwedde van den directeur te brengen op f2700, waarvan f500 voor rekening 'der waterlei ding, werd bij acclamatie aangenomen. Het overige deel der agenda leverde geen verschil van moening op. Aan den heer J. Oudersluis werd op zjjn ingekomen ver zoek eervol ontslag verleend als onder wijzer aan school A'. Een verzoek van P. van Dussel dorp A.Hzn,, om vergunning ingevolge de erfpaehtacte, werd ingewilligd, terwijl voorts de pensioengrondslag van den brug wachter A. van Berkel werd vastgesteld op f600 en eenige posten van den hoof- delijken omslag oninbaar werden ver klaard. Na een voorafgegane besloten vergade ring werd tenslotte op voorstel van B. en W. besloten tot het voeren van een rechts geding inzake schadevaring aan havenwer ken. 1 VLAARDINGEN. Hedennacht ia inge broken in het kantoor van de fa. A. "VV. Schippers en Co., lijnkoekenfabriek en. stoom,- olieslagerij. De dief of dieven, die door den tuin aan de achterzijde Van het kantoor bin nen gekomen zijn, hebben getracht de brand kast open te breken, wat hen niet ten vollo gelukt is. Men vermoedt dat de dieven in hun werk gestoord zijn en, daarop de vlucht heb ben moeten nemen. Hoewel een vrij aardig bedrag in de brandkast geborgen was en ook in de lessenaars nog eenig geld bewaard werd, wordt niets vermist. STADSNIEUWS. Eindexamen i-Jarlgo H. B 8, Zuid-IIolland, Zuidelijk gedeelte. 3e Groep. Geslaagd rijn: J. H. van Beek, A. J. Ilcken, A. J. B. Oomen, F. F. Stutterheim; W. J. H. Jan sen, allen II. B. S. "Waldeck Pyrmontkade, to 's-IIage; A. van Niekerk, A. van der Minne, beide H, B. S. Stadhouderslaan, te 's-Hage ;F. C. P, Bierhuizen, Aa. Ja. Heesterman, J. L. L. C. Iloogenboom,, 0. W. Bagchus, Ma. Ca. Koumans, Ca. Ma. van Ootegem, G. A. B. Tienian, Ca. de Waaid, allen van de H. B. S. te Delft; Aa. Na. Leis, J. W. van Vlaar- dingea, J. W. L. Habmken, A. E. Kauf- ftrid, J. II. Ritman, Ja. Aa. van Buyben, Ja. Ca. de Kroes, J. van der Zee, Je. Ae. Ca. Lecliner,, allen van dc II. B. 8. te Schie dam. Afgewezen geen. S. O. V. Wjj herinneren belanghebbenden aan het concert, dat morgenavond in de Officioien Vereeniging zal plaats hebben, en dat ge geven zal worden door de stafmuziek van het regiment Huzaren, te 's-Gravenhage. Bij ongunstig weer zal liet concert in de zaal plaats hebben. Wij laten hieronder het programma vol gen CONCERT to geven door het Stafmuziekkorps van het 3de Regiment Huzaren. Kapelmeester: de heer A. de Geede, op Donderdag 28 Juli 1910. Aanvang des avoBds te 8 uren. Programma. Eerste Afdoeling. 1. Pi on i er-Para de-K Iarsch, Schubert; 2. Ouverturo „Mireille", Gounod; 3. Lustige Brüder (Walzer), Vollstodt; 4. Rendez-vous (intermezzo), Alolter; 5. Fantaisio sur l'Opera „Maritana", (Wallace. Tweede Afdeeling. 6. Ut Mine Stromtid (Marsch), Reckling; 7. Donau Wellen (Walzcr), Ivanovisi; 8. Auf der "Wacht (Solo voor trompet door don heer II. Kareis), Diorig; 9. Grosse Potpourri aus der Operette „Die lustige Witwo", Leh/ir, Schermen. Bjj de dezer dagen gehouden examens -ter verkrijging van den graad van meester en van prevot, zijn 0. m. geslaagdvoor mees ter op den degen de heer Wj. J. 'Th. Loli- veld; voor prevot sabel, de heeren T. J. Pelle, A'. J. van Kampen en A. Dries; voor prevot lange stok de heer G. H. Kolil- brugge, allen' leden der schernprereeniging „St. Michaël". Deze examens, uitgeschreven door bo vengenoemde vereeniging, werden afgeno men onder leiding van den schermmeester M. de Hertog, van Rotterdam,- „IMn Ho." De baggermachine „Rsin IIo", van Schie dam naar Tientsjin, js, volgens telegram uit Saban, 23 Juli aldaar aangekomen, mot schade aan do Jrimkielen, 'en aldaar in het dok gezet. In liet gebouw van het hoofdbestuur der Posterijen en Telegrafie te 's-Gravenhagc-, werd heden aanbesteed het herstellen en ver beteren van lijnen langs do spoorwegen Zut- phenHengelogrens bij Glancrbrug, Hen gelogrens bij Springbied en Zutphcn Winteiswijk. Laagste inschrijver L. Bijl, te Schiedam, voor 2222. Gisteravond ongeveer 61 uur is de elec- trische tram, die naar Rotterdam ging, gede railleerd en van den motorwagen een wiel ge broken nabij de Hoogeboomen. Dit ongeval bad ernstige storing in den dienst tengevolge. Gisteren is door de politie alhier aange houden de te 's-Gravenjiage thuisbehoo- rendo M. E. S., die hier onderstand vroeg en van wien bleek, dat hij in het Alge meen politieblad gesignaleerd stond voor een dag hechtenis. (Hij is naar het huis van bewaring te Rotterdam overgebracht tot het ondergaan van die straf. AGENDA. 27 en 28 Juli Tivoli Schouwburg, 81/4 uur. Berl. Lustspiel Ensemble. Gretchen," 28 Juli S. 0. V. 8 uur. Concert Stafmu ziek Reg. Huzaren ,den Haag. Ka pelmeester A. do Goede. 29 Juli en 2 Aug. Rotterd. Diergaarde, 8u. Kon. Scherpsch. Bart Verhallen. 30 s S. 0. V. 8 u Oefening baart Kunst. Concert en Bal, 31 1 Rott. Diergaarde. 23/2 u> Concert Kon. Scherpschutters, 2 Aug. S. O. V, 8 uur. Oranjevereeniging. Vocaal- en Instrumentaal concert met vuurwerk en tuinveriichting. Het Stedelijk Museum aan h'ot Doeleplein alhier is eiken Woensdag van 2 tot 4 uur voor het publiek opengesteld. Van vergaderingen, bijeenkomsten, con certen, vermakelijkheden, e. d. g. verzoe ken wij steeds geregeld mededeeling, opdat wij die in onze agenda kunnen opnemen. Rechtzaken. De Rotterdamsche rechtbank heeft gis teren bekrachtigd haar vonnis van 26 April, waarbij C. ,Pr, 33 jaar, steller te Schiedam, wegens mishandeling tot twee maanden gevangenisstraf veroordeeld werd. De straf werd echter tot een maand ge vangenisstraf verminderd. De politiehond als bewijsmiddel. Het „Weekblad van het Recht" no, 9022 bevat een vonnis van de rechtbank te Alk maar, waaruit blijkt, dat de politiehond reeds optreedt in ons strafproces. Het vonnis houdt in de veroordeeling van twee inbrekers, waarvan de eene, bij het plegen van het strafbaar feit, zich ont dekt ziende, de vlucht had genomen mot achterlating van zijn pet. Ten einde do her komst van. die pet te kunnen vaststellen is gebruik gemaakt van een politiehond. Wij laten hier de overwogingen uit het vonnis volgen, die van dat onderzoek spie ken: A. M. van der V., enz. F, D. 1L, tevens deskundige: dat hij op verzoek en in tegenwoordig heid van den reehter-commissaris voor strafzaken bij deze rechtbank op 23 Mei 1.1. op het terrein van het huis van bewaring alhier, met behulp van zijn politiehond Tjap, een onderzoek heeft ingesteld naar de herkomst van een pet hom door dien rechter-commissaiis ter hand gesteld, zijn de de pot ter terechtzitting aanwezig, ge merkt A; dat hij alstoen, nadat do beide beklaag den op do binnenplaats waren geleid, al waar op een oppervlakte van pl.m, 30 M2. een zevental personen aanwezig waren, den hond lucht heeft gegeven van de pet 011 vervolgens gecommandeerd heeft: „zoek luid!"; dat daarop de hond eerst langs do verschillende menschen liep, daarop snel de naar beklaagde K. en driemaal blaffend tegen dozen opsprong; dat, nadat K. nog eens van plaats ver anderd was, de hond Wederom op hom afsprong, luid blaffende; dat vervolgens do beide beklaagden 111 do gevangenis zijn teruggebracht en depot, gemorkt A, alstoen is neergelegd naast de pet, gemerkt B, mede ter terechtzitting aanwezig; dat hij daarop met den hond zich bege ven heeft binnen de gevangenis en deze lucht hooft laten opnemen van beklaagde K.; dat 'hij daarop den hond heeft losge laten, en dat deze toen eerst do pot, go- merkt B, opnam, maar deze aanstonds we-

Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 2