63"* Jaargang. I Donderdag 28 Juli 1910 Wo. 13365 I Tweede Blad. I I Een gezelschapsreis per komeet van Halley, 4 fl I n '!j 4 Deze courant herschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon-en Feestdagen Prijs per kwartaalVoor Schiedam en Vlaardingcn fl. 1.25 franco per post fl. 1.65. Prijs per week: Voor Schiedam en Vlaardingcn 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advcrtentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan liet bureau bezorgd zijn. i i Bureau: Lange Haven No. 141 (hoek Korte Haven). Prijs der Advcrtentiën: Van 16 regels fL 0.92; iedere regel meel 15 cents. Reclames 30 cent per regel. Grooto letters naar de plaats 'die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hiervan zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In do nummers, die Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Interc. Telefoon voor de Redactie No. 123. voor de Administratie No. 103. STADSNIEUWS. Uit den Gemeenteraad. De behandeling der korte agenda werd in de gistermiddag gehouden zitting van den Gemeenteraad voorafgegaan door de mede- decling van een niet lange lijst van ingeko men stukken. En van de punten der agenda gat er slechts óén aanleiding tot een ernstige discussie, doch het was dan ook een discus sie waai bij het gchecle onderwerp wci'd be handeld. Wij schatten den tijd die daaraan besteed werd op minstens f uur. De vergade ring werd te 2i uur geopend en te 31 uur gesloten. M. U. L. O. Wij hebben in ons nummer van Vrijdag avond de Missive van B. en W. met de bei de voornaamste aitikelen uit de ontwerp-ver- ordening op de heffing van schoolgeld aan de M. L. O.-scholea in deze gemeente in extent medegedeeld. Algemeene Beschouwingen. De heer Gosling a wenscht, nu deze onlwerp-verordening aan do orde komt, een woord van dank te richten tot het College van B. en AV., in de voornaamste plaats aan den Wethouder van Onderwijs, die deze ver ordening zoo spoed ig aan den Raad heeft aangeboden. Spr. ziet daarin een tweede stap op hot gebied der .schoolgeldheffing, waar van de eerste stap werd gedaan door de in diening en vaststelling der verordening, rege lende de schoolgeldheffing aan de H. B. Scholen en het Gymnasium, en dat ingeluid werd bij de behandeling der begiooting voor dit jaar. Spr. gelooft inderdaad dat met deze rege ling dor schoolgelden, waarbij hot school geld voor de eene inrichting van onderwijs wat hooger, voor de andere wat lager ge steld is, de Raad op den goeden weg is en dat daarmede gegaan wordt in de richting door de aancenschnkelingscoinmissie aange wezen, n.l. dat de hoogere onderwijsinrich tingen slechts be/ocht moeten worden, de een door lien die een universitaire opleiding zul len ontvangen en de andere wier opleiding rekening moet houden met de eischen van het praktisch leven. Toch, niettegenstaande dit alles, inoct het spr. van hst hart, dat deze verordening niet geheel naar zijn zin is. Spr. heeft daartegen twee bezwaren, of liever een bezwaar met twee kanten. Het hoofdbezwaar is dat spr. het niet kan goedkeuren dat gebroken is met het systeem dat meer schoolgeld wordt betaald bij hot leeicn van vreemde talen. Tot nog toe was dit wel liet geval, n.l. voor de eerste vreem de taal 10.voor de tweede 20. xoor de dei de ƒ30. Spr. betreurt dit in de eerste plaats om dat men nu een toeloop zal krijgen naar de 1 door MARK TWAIN. Naar het Engelsch door T. E. H, Ik breng hiermee ter kennis van het ge eerde publiek, dat ik, in vereeniging mot don heer Cook, voor de eerstvolgende drie couwen de komeet van Halley heb afge huurd. Wij wenschen daarmee een grooto icis door het heelal te ondernomen en verzoeken het publiek beleefd ons plan moreel en financieel te steunen. Van on zen kant zal niets verzuimd worden, om het den reizigers zoo aangenaam en ge makkelijk mogelijk te maken. Ons voornemen is in de komeet zooveel geriefelijke en zelfs weelderige woningen in te richten als er personen en gezin nen zijn, dio ons willen vergezellen! Juist met het oog op don eenigszins langen duur van do reis is het van 't grootste belang, dat er aan do inrichting rriols ontbreekt. Ia den staart der komeet zijn 1,000,000 prachtig gemeubileerde kamers, betimmerd, ieder met heet- en kopdWa tergcleiding, olectrisch licht, spiegels, valscherm, para- pluie, enz. Do stookplaats voor decentrale verwarming bevindt zich in de kern. Als wij door 't publiek Voldoende gesteund wor den, kunnen nog meer vertrekken, worden gereed gemaakt en zullen wij nog meer gemakken aanbrengen. Biljart- en speelza len, concertgebouwen, kegelbanen^ ruime schouwiburgcn, openbare leeszalen en bi bliotheken, sportterreinen voor voetbal enz, hoogere klassen, in welke de drie talen zul len worden onderwezen en dat daarvan op den duur gebruik zal worden gemaakt door leerlingen welke niet de lagere klassen dier school zullen hebben bezocht, zoodat her; lage schoolgeld zal ten goede komen aan hen die de vreemde talen willen leoren, doch eerst op de gewone lagere scholen hebben gegaan. Daardoor zullen deze scholen topzwaar wor den en de kosten voor de school hooger stijgen. Het tweede bezwaar is dat ook op de bij zondere scholen niet met het vroegere systeem is gebroken. Onlangs is hier wel uitgesproken dat de Raad niets te maken heeft met de bijzondere scholen en dat ze met wat daar is geen reke ning heeft te houden, maar spr. is het met die opvnttitng 'niet eens. Bij die gelegenheid is gezegd dat geen be palingen moesten worden gemaakt waardoor de openbare school zou komen in ongunstige .'c-rhouding tot de bijzondere school, maar ook moet geen bepaling gemaakt worden die ten nadeele zou komen van de bijzondere school liet ligt niet op den weg der gemeente een bepaling als deze te maken waardoor der bij zondere school den strijd moeilijker gemaakt zal worden. Do concurrentie is er eenmaal en dnnimede behoort men rekening te hou den. Waar dus aan de bijzondere school het oude systeem gehandhaafd wordt, acht spr. het niet goed, daarmede aan de openbare school te brekeru Een ander bezwaar, met het eerste in ver band staande, is dat het schoolgeld te laag is opgesteld. In de lagere klassen zou hot op zich zelf niet te laag zijn, maar wel voor de hoogere klassen, nu voor dat zelfde geld ook de talen zullen worden onderwezen. AVaar men ziet dat de kasten aan school A per leerling is 101, en dat daarop 67 leeilingcn gaan, zoodot voor die school de gemeente een tokoit van bijna ƒ5000 heeft bij te passen, terwijl de opbrengst van het schoolgeld aan school II slechts 50 dei- kosten opbrengt, meent spr. te mogen zeg gen, dat het schoolgeld wel wat te laag is opgezet. Het is voor een raadslid, zegt spr., uiterst moeilijk om voorstellen to doen tot wijziging van het ontwerp, omdat zij niet beschikken over de noodige gegevens en ook niet in de gelegenheid zijn geweest daarnaar onderzoek te doen, doordat het vooistel zoo laat in druk verschenen. Spr. zal dan ook wel zijn stem aan het ontwerp geven, maar hij zal, de wer king der verordening nauwkeurig nagaan en niet schromen om, wanneer hij daartoe aan leiding vindt, alsnog voorstellen tot wijzi ging te doen. De heer II o n n e r 1 a g e G r e t e zal trachten den heer Goslinga in diens betoog op den voet te volgen. In do eerste plaats wil spr. zeggen dat het hem aangenaam was, dat de heer Goslinga een woord van dank heeft gericht aan het College dot zoo spoedig deze zaak heeft ge- zullen dan niet ontbreken. Op het dek zal over een lengte van 100,000 K.M. een baan voor automobielen worden gelegd, stofvrij en volgens do nieuwste constructie. Een komeetcourant met morgen- en avondbla den zal dagelijks verschijnen, behalve op zon- en feestdagen. Vertrok van de komeet De komeet zal den 18en Mei, 's avonds tien uur van do aarde vertrokken. Ofschoon er ruimte in overvloed is en een talrijk personeel aanWezig zal zijn, moet men zich bij het instappen zooveel mogelijk haasten, Gedrang en verwarring moet evenwel voor komen worden, daar dit do noodlottigsto gevolgen zou kunnen hebben, en wij ons alleen voor do goederen en hot leven dei- passagiers aansprakelijk kunnen stellen, wanneer allen behoorlijk zijn ingescheept Wenschelijk zou bet zijn, als de reizigers zich reeds om acht uur gereed hielden. Of er passen noodig zijn, is ons niet bekend, maar voor alle zekerheid raden wij heeren passagiers aan, zich van officieele papieren to voorzien. liet is niet geoorloofd honden en katten mee aan boord te nemen ,in ver band met de plechtigheid der nachtelijke stilte. Kanai-ievogels zullen worden tocge -laten. Voor do veiligheid der reizigers wordt voldoende gezorgd. Om de gelicelc komeet is een zwaar ijzeren hek aangebracht. Hel is ten strengste verboden daar- gedurende de Vaart op to gaan zitten. Bte posterijen zullen Volledig Worden ingericht. Natuur regeld. Het is zeer waar dat dit voorstel, spoedig is ingediend; de goedkeuring der Koningin is nog niet eens op de wet verkre gen en reeds ziin B. en AAr, met deze ont- werp-verordening bij den Raad gekomen, die, naar het College meent, is samengesteld in den geest als de Raad dit wenscht. Het hoofdbezwaar van den heer Goslinga is, dat gebroken wordt met het oude systeem waai bij voor het onderwijs in talen het school geld werd verhoogd. Mam- dat systeem is indertijd zeer krachtig aangevallen in de schoolcommissie, waarvan spr. de eer had de besprekingen bij te wonen,; en dat geschiedde waarlijk niet zonder reden. Ofschoon het waar is dat aan de bijzon dere school dit systeem nog bestaat, is het evenzeer waar, wat de schoolcommissie in een brief over dit onderwijs zegt, n.l. dat de school als inrichting van ondetwijs als óén geheel moet beschouwd worden, dus dat het schoolgeld voor die school wo -dt bepaald en niet voor de klossen dier school. Dat is het systeem der schoolcommissie en het is het College bekend dat spr. daarmede ten volle instemt. Spr. vindt, het van de beide systemen verreweg het beste. AVaar hier bovendien op geen enkele school dat oude systeem wordt toegepast,, dat bij uit breiding van liet aantal vakken of voor hoo gere wetenschap meer schoolgeld moet be taald worden', daar achtte spr. dit ook hier niet noodigdat komt spr. volkomen logisch voor, en het College hoeft zich daarmede vereenigd, B. en AV. hebben gezegddo school kost zooveel per leerling en dat cijfer moet als maatstaf dienen voor de bepaling der bijdrage in de kosten. Voorop sta de bedoeling dat de leerling de geheele school zal afloopen. De heer Goslinga meent dat van de hoo gere klassen waarin de talen onderwezen worden te veel gebruik gemaakt zal wor den. Maar daarom is het toch juist te doen Nu is er in de eerste klasse een tamelijk aan tal leerlingen, maar daartegenover zijn de hoogere zeer dun bevolkt. Bij het 6e of 7e leerjaar beginnen ze reeds de school te ver laten en voor het 8e tot 1 Oe leerjaar blijft er haast geen een. Kon men het dus gedaan krijgen dat alle leeilingen tot het 10e leerjaar bleien, dan zou dat het beste zijn. Spr. meent dat het de wcnsch van den Raad en ook van den 'heer Goslinga was, om dit te bereiken. Er is onderwijzend personeel genoeg om ook in de hoogere klassen meer leerlingen te hebben. Hiermede heeft spr. eigenlijk reeds beantwooid de vrees van den heer Goslinga voor de hoogere kosten der school bij uitbrei ding van liet aantal leerlingen. Spr. wil ech ter, ter wegneming van die vrees, nog wel zeggen dat er in de hoogere klassen ruim voldoende plaats is voor meer leerlingen zoodat er voorloopig nog niet te denken is aan uitbreiding van poisoned. En als het noodig is dat liet personeel zou moeten wor den uitgebreid door een te groofen toeloop van leerlingen, dan zouden ook de lokalen giooter moeten worden en dan zouden geheel andere maatregelen genomen moeten worden. Dan zou de tijd gekomen zijn tot het ver- eenjgen der beide scholen, als toch gebouwd moet worden. En die vereeniging zou ook worden voorgesteld als de nu genomen maat regel niet het doel bereikt dat er mede be oogd wordt. Spr. geeft toe dat school A met skchts 67 leerlingen niet aan haar doel be antwoordt en, niet rechtvaardigt de kosten die daarvoor gemaakt worden. Spr. gelooft echter niet dat hot cijfer van 5000, door den heer Goslinga genoemd, juist is. De heer Goslinga: Als ik even mag interrumpeerende school kost ƒ6780. er wordt aan schoolgeld ontvangen ƒ1932. zoodat dit een verschil oplevert van ƒ4848. Daar is de subsidie bij in aanmerking ge nomen. De lieer Honneriage Grete: Het bedrag van het schoolgeld, dat stemt spr. toe. is voor appreciatie vatbaar. Spr. meende en het college is daarin met hem mede- gegaan te moeten beginnen met 20. B. en W. wilden aan deze school fair trial geven cn als het schoolgeld niet al te hoog gesteld wordt, dan komen we erg in de lijn van de Ineenschakelingscommissie, waarop de heer Goslinga reeds gewezen heeft. Er bestaat nu ook een zekere climax in de heffingen aan de lagere scholen. Aan de eerste categorie wordt betaald 10 cent per wéék of ƒ5.per jaar, aan de tweede categorie 20 cent per weck of 10.per jaar, en aan deze scholen 20.per jaar. Als een ander de verordening had samen gesteld, dan zou die misschien ƒ25.als laagste schoolgeld hebben gesteld, het is best mogelijk, maar spr. meende met 20.te moeten beginnen. Voor velen is dit toch reeds een vrij hoog bedrag en B. en W. meenen dat men niet tot een hooger bedrag moet gaan. Voor de beide scholen A en B is de kos tende prijs niet de zelfde. Voor school A is dat 101.en voor school B 58.— Men zou dus alleen voor de eerste een hooger schoolgeld kunnen heffen cn dus zoo dan een dubbele regeling* moeten gemaakt worden. Maar B. en W. meenen dat geen verschil mocht gemaakt worden in do heffing van schoolgeld voor dic/elfde-scholen. Hiermede heeft spr. liet standpunt van B. en AV. t-oegelicht en verdedigd. AVil men in den Raad voorstellen doen om het schoolgeld te verhoogen, spr. zal die afwachten, maar de voorstellers moe ten dan voor hun voorstellen een meer derheid trachten te verkrijgen. Een aan- meikelijkc verhooging zou spr. in elk ge val sterk moeten ontraden. AVaar de meeste leerlingen kinderen zijn van menschen uit den netten burgerstand met een middelma tig inkomen, zal het meerendeel wel een behoorlijk schoolgeld in evenredigheid tot hun draagkracht betalen. Het schoolgeld begint wel laag, maar klimt toch spoc dig op. lijk zal men alleen kunnen gebruik maken van diaadlooze telegraplrie en telefonie, Reizigers, die 20,000,000 of zelfs 30,000,000 K.M. van elkander verwijderd wonen, zul Ion alzoo in een dag of elf elkander be richten kunnen doon toekomen. Nachtelijke berichten kosten slechts de helft van den gewonen prijs. Er worden nog sollicitanten opgeroepen om aan 't hoofd te staan van dezen reusachtigcn postdienst. Behoorlijke maaltijden zijn op ieder uur van den nacht of den dag te bestellen. Vijandelijkheden van den kant dergroote planeten worden niet gevreesd. Voor bet geval, dat we onvriendelijk zouden wor den ontvangen, hebben we ons echter voor zien Van 't nieuwste snelvuurgeschut, luchttorpedo's en enterhaken. Do geschiedenis leert, dat do beWoncrs van afgelegen landen en kleine eilanden meest do vreemdelingen, die heu komen bezoeken, niet zeer genegen zijn. Dit is dus ook te vreezen van do bewoners dor sterren van de tiende of twintigste groot te. AVij zullen echter de bevolking van dio kleine Werelden nooit moedwillig be- lecdigen, en nimmer togen een asteroïde een houding aannemen, waarvoor we ons tegenover Jupiter of Saturnus wel zouden wachten. Ik herhaal, dat wo niemand zul len aanvallen,, maar wo zullen ons ook door geen enkel persoon en geen enkele legecring op welke ster aan 't firmament het wezen moge, laten beloedigen. Of schoon afkeerig van bloedvergieten, zullen we onze onafhankelijkheid handhaven, zij 't ook na veel strijd, zoowel tegenover en kele sterren als tegenover geheele ster- rengroepen. Wij hopen bij alle planeten, van Arenus tot Uranus, een goeden indruk van de Aarde achter te laten, en, kunnen wij ook geen liefde wekken, wij wenschen toch overal achting voor de aardbewoners in te boezemen. Kosteloos nemen wij mede een leger van onderwijzers en zendelingen om het licht der beschaving over alle he mellichamen te verspreiden, daar deze, hoewel in physisch opzicht helder stralend uit een moreel oogpunt beschouwd nog in de diepste duisternis gedompeld zijn. Over al zullen scholen met leerplicht worden opgericht en zullen de noodige boeken wor den achtergelaten. Do komeet zal eerst bij Mars aanleggen en vervolgens Mercurius, Jupiter, Venus en Saturnus bezoeken. Bij laatstgenoemde planeet mogen automobilisten op eigen erantwoording een tocht over den Ring doen. Overigens zal er aan allen op elke ster tijd gegeven worden voor uitstapjes naar de merkwaardigste plaatsen. De poolster is van ,'t programma geschrapt, om ver warring te voorkomen. Daarentegen zal bij de Grooto Beer en bij andere bekende sterrebeolden goruimen tijd vertoefd w_ den, evenals op den Melkweg. Uitstappen op de zon is alleen geoorloofd voor hen, dio zich togen matigen prijs a van 10,000 dollar voorzien van een pak klecren, dat door ons speciaal voor deze gelegenheid don handel is gebracht. Ons programma is zoo samengesteld dat De ontheffing, waartoe de mogelijkheid, in de verordening is gelaten, zal toch alleen maar zijn ten behoeve der laagste inkomens. De oude toestand is werkelijk onbestaan baar. Die was er reeds toen spr. als wet houder van onderwijs optrad. AVcl heeft spr. getracht de bezwaren, daaraan ver bonden, zooveel mogelijk weg te nemen, maar dat ging zoo gemakkelijk niet. De grootste helft der leerlingen zijn toe gelaten voor half geld of geheel kosteloos, zoodat er wel in naam een hoog school geld werd geheven, maar in werkelijkheid niet. Er is in dit ontwerp, zooals spr. reeds opmerkte, gelegenheid tot ontheffing gela- l:en„ maar alleen voor de laagste inko mens. De stroom van adressen om ont heffing of kostelooze toelating zal nu niet meer komen en de vastgestelde regeling zal bij de toepassing ook regel blijven. De heer Goslinga zegt, dat zijn hoofd bezwaar tegen het ontwerp is het breken met het oude systeem: extra betalen voor liet onderwijs in talen. Nu zegt de heer Honneriage Grete wel ,dat op andere scho len die regeling niet voorkomt en dat die scholen als een geheel moeten beschouwd worden bij de bepaling van het school geld. Maar het is niet mogelijk om op de 3e of 4e klasse van de H. B. School of het Gymnasium te komen, als men te vo ren op een goedkoope school heeft gegaan. Bij deze scholen is het wel mogelijk kin deren daarheen te sturen, die eerst op de scholen F of G hebben gegaan en dienaar de scholen A of B gaan om daar het on derwijs in de talen te kunnen volgen. Als het doel van den heer Honneriage Crete bereikt werd ,n.l. dat alle leerlingen de geheele school zullen afloopen, dan zou spr. daarmede accoord gaan, maar hij reest dat, als het onderwijs meer geld gaat kosten aan de gemeente d. i. in de hoogere klassen, waar beter gesala rieerde onderwijzers zijn moeten dan de leerlingen van andere scholen naar deze school zullen komen cn de hoogere klas sen zullen vullen. Dat had spr. op het oog, toen hij zoo even betoogde, dat hij het schoolgeld te laag achtte. Spr. vindt op deze gronden de fair trial, aan deze school gegeven, wel wat al te royaal gesteld. Echter, spr. heeft met genoegen gehoord dat het denkbeeld van een vereeniging der beide scholen A en B in den boezem van het college nog leeft. Met genoegen ook heeft spr. genoteerd, dat de groote toe vloed van verzoeken om geheele of ge deeltelijke ontheffing zullen wegblijven, en spr. meent te mogen begrijpen uit de woor den van den wethouder van onderwijs, dat slechts weinig uitzonderingen op den regel der schoolgeldheffing in de toekomst zul len voorkomen. De heer Ris staat, wat de opvatting omtrent hot geven van gelegenheid tot het wij slechts zelden een grooter afstand dan 100,000.000 K.M. zullen afleggen, vóór wo weer bij een nieuwe ster stilhouden. Zoo wordt de belangstelling der reizigers voort durend wakker gehouden. Op iedere aan legplaats kan gelost en geladen worden. Personen, die ter besparing van kosten slechts een deel van de reis wenschen mee te maken, kunnen op iedere ster worden afgezet, om daar de terugreis af to wach ten. Het is zoor al te raden op andere wijze do komeet te verlaten. Reizigers, die zich willen vermaken met een luchtballon of een vliegtuig hebben veel kans, dat do komeet plotseling onder hen dooischiet» Waarschijnlijk zullen zo dan spoedig in de aantrekkingssfeer van een of andere ster komen on daar ten eeuwigen dage om been blijven zweven. Het laatste gedeelte onzer reis zal wel licht liet belang rijkste zijn, omdat we dan een bezoek vullen brengen aan de nevel vlekken en de niillioenon stenen, die nu op aarde, zelfs met do grootste telescopen en do gevoeligste photografioplaten niet zijn te ontdekken. Op wetenschappelijke gronden staat vast, dat wij ze zullen be reiken. Immers onze komeet wordt op aarde ook slechts een korten tijd waargenomen en moet dus gedurende het grootste gedeelte van haar omloop in do onbekende werel den vertoeven. Do prijs in do eerste klasse van do aarde tot Uranus met inbegrip van een bezoek aan de Maan, de Zon en alle voornaamste planeten, woidl slechts bere kend volgens een tarief van twee dollar /V I 4 H 5CHIEDAMOTE COURANT. in

Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 5