concertzanger. „Over 't algemeen weten de menschen er al heel weinig van, en geven ook werkelijk weinig om. goede muziek: Ik spreek uit ondervinding, want ik heb er de proef van genomen. „Niet lang geleden kleedde ik mij aan als gewoon straatzanger, alleen uit nieuws gierigheid om te weten, of een goede stem en een goede voordracht niet zou den opwegen tegen mijn armoedige plunje. „Ik moet zeggen, dat ik meer dan vol daan was over mijn ontvangst in de ar mere wijken, want de menschen luisterden met belangstelling naar mij en gaven mij ook wat kopergeld. Maar toen ik in de deftiger buurten kwam, werden de giften zeer schaars, terwijl de belangstelling ge heel verdwenen was. DIEP. ADEMHALEN. Opdat zij diep zouden ademen, moeten kinderen veel beweging nemen. Daarom ook moeten jonge meisjes en jonge lieden geen gelegenheid voorbij la ten gaan om flink beweging to nemen en alles doen, wat voor het diope ademhalen bevorderlijk is, als: turnen, spelen, liard- loopen, zwemmen, schaatsenrijden, roeien, wielrijden. Door diep ademhalen wordt ook de bloedsomloop krachtig opgewekt. De opgezette borstbas van den diep adem halende werkt zuigend op het aderlijk bloed en vooral op dat van het onderlichaam. Stoornissen in den bloedsomloop, in het hoofd, en in 't onderlichaam worden ver hinderd, en, als zij bestaan, opgeheven. Ook de spijsvertering wOrdt er door be vorderd, omdat het middenrif bij het diepe ademen, sterker dan gewoonlijk naar be neden gespannen wordt, en daardoor voort durend do onderlijfsorganen in. beweging brengt. Na long- en borstvliesontsteking komt het voor, dat do genezen longvleugel niet meer zoo krachtig ademen kan als do andore. Deze heeft gedurende de ziekte het ademhalen verleerd, en de longblaasjes zijn slap geworden en verstopt. D'an komt het er op aan, den verlam den vleugel alleen te oefenen, opdat hij weder spoedig mee zal kunnen doen. Dit moet gebeuren door het eenzijdig diep ademen. Men neemt daarbij een hou ding aan, waarbij de zieke longzijde het ademhalen verlicht, de gezonde bemoeilijkt wordt. Moet de rechterlongvleugei krtxch tig ademen, dan buigt men hot lichaam links zijwaarts, steunt met dr Imkerhand op de heup en legt den rechtcronJcrarm op het hoofd. Moet het linkszijdige adem halen beoefend worden, dan buigt men den. romp rechts zijwaarts, steunt met de rechterhand op de heup en legt den linker-onderarm op het hoofd. In deze houding doet men 30, 40, of 50 diepe ademhalingen. NIEUWTJES VAN UIER EN DAAR. Het eerste kleedingstuk, waarvan in de geschiedenis melding gemaakt wordt, is oen voorschoot. Mon zegt, dat de catacomben te Rome binnen haar muren de beendoren bevatten van meer dan tien milliocn menschen. Berlijn heeft oen vogelvanger van be roep, door de regeering aangesteld Hij voor,.iet alle inrichtingen, die ze noodig hebben, van vogels, vogelnestjes en eieren De berg Atlas in Turkije, wordt bewoond door kluizenaars en monniken van de Grioksche kerk. Men vindt er bijna duizend kerken voor het gebruik van ongeveer 3000 mannen. Vrouwen treft men er volstrekt niet aan. Kleurenblindheid komt menigwikligc-r voor bij mannen dan bij vrouwen. Op iederen millionair in Frankrijk, treft men er vier aan in Engeland. Jaarlijks AVorden in Afrika GO.OOO olifan ten geslacht, ter wille van het ivoor. In de geschiedenis van Schotland sprak men in het jaar '1457 reeds van het kolf spel. Do Tartaren nemen iemand bij het oor, om hem uit te noodigen iets hij hem te eten of to drinken. Het gebruik van zeep bereikt in En- gelsch-Indië slechts de geringe hoogte van 1 ons per persoon en per jaar. Men zegt, dat sommige herders het weer kunnen voorspellen naar het haar hun ner schapen; hoe meer het krult, des te droger AVoer is er te verwachten. In de zestiende eeuw was de gcmiddcldo leArensduur van een dokter 38 jaar en 5 maanden, in de zeventiende eeuw Avas het 45 jaar en 8 maanden, in de achttiende eeuAv 49 jaar en S maanden en op het eind der vorige eeuw was het reeds 58 jaar en 7 maanden. Op kleinen afstand kan con leeuw of tijger een mensch vóór blijven; ja, /.ij kun nen zelfs een hard loopend paaxG gelijk blijven, maar als zij een halven mijl heb ben afgelegd, verliezen zij hun adem. Zij kunnen Aveinig verdragen on hebben bi zonder zwakke longen. ANECDOTEN. Een kleermaker, die voor de rechtbank verschijnen moest, kromp bijna ineen, toen hij de heeren achter de groene tafel ge waar werd. „Wat is er aan de hand?" Duisterde zijn advocaat hem toe. „Dat ziet er leelijk voor mij uit," ant woordde de kleermaker. Als ze niet een andere rechtbank uitzoeken, verlies ik zeker mijn zaak. Onder die heer en, is er niet oen, die rne niet een belangrijk be drag schuldig is." WISSELEND LOON. Zondagsjager: „De volgende Aveek ga ik op jacht. Wat moot ik den drijver gewen Een Awiend: „Dat hangt af van de plaats, Avaar je hem, raakt." EEN WAARDIG ECHTPAAR. Gevangenis-directcur (tot veroordeelde) „ïs uw vrouwi tijdens uw afwezigheid be zorgd?" Veroordeelde: „Ja, gelukkig, die zit ook." KLEINE WENK. „Hallo, kerel, Avaar ga jij heen?" vroog do eene man aan den ander. „Naar 't postkantoor, klagen over den slechten besteldienst." „Zoo, AVat is er dan gebeurd?" „Nu, een Avisscl, dien jij me tien dagen geleden zoudt zenden, is nog niet be steld." MODERN. Vriendin: „Wat zeg je, je kunt zelfs geen knoop aan je man's vest naaien?" Jonge vrouw: „0, ik zou hot wel kun nen, maar avo hebben geen naaimachine." Anna: „Hebt ge den nieuwen roman al gelezen?" Nelly: „Ik heb juist het laatste hoofd stuk uit; ik ben erg benieuAvd, hoe het begint." WAAROM HIJ ER NIETS TEGEN IIAD. „Is het huis nogal stil?" vioeg hij, toen hij de kamer in oogenschouw nam, die ge- adArnrtecrd Avas geworden, als „te huur". „Ronduit gezegd, kan ik die A-raag niet bevestigend beantwoorden," spiak de hos pita. „Niet dat mijn vier kindertjes zoo veel loA'en maken, want zij huilen nooit alle vier tegelijken met de drie piano's gaat het evenzoo, daarvan wordt er altijd maar één bospcoldmaar de man met de klarinet, en de jongen, die op do fluit leert spelen, maken meer leven, dan mij lief is." „Dan neem ik cr genoegen mee," sprak de man \riendclijk„mijn zinspreuk is altijd maar: „Leven en laten leven". Ik zal de kamer huren en zo morgen betrek ken. De kleinigheden, die ge daar opnoem de, zullen mij nooit hinderen. Goeden dag 1" Maar niet vóór hij verhuisd Avas on voor goed zicli gevestigd had, krvam men tot do ontdekking, Avelk beroep hij eigenlijk uitoefende. Hij bespeelde dc trombone in een orkest. EEN GOEDE RAAD. Een zeker acteur trad eens op in een melodrama. ILij werd verondersteld zijn fortuin verloren te hebben en op het punt te zijn, zelfmoord te plegen. Er rvordtaan de deur geklopt van zijn armzalig ver blijf. Haastig Averpt liij zijn revolver in de lade van de tafel, voor Avelke hij zit. Een notaris komt binnen en bericht hem, dat een oom gestorven is en hem een half millioen hooft nagelaten. „Een half millioen" roept de man uit. „Wat zal ik daarmee doen? Wat zal ik daarmee doen?" „Wel 1" roept een jongen Aran het schel linkje, „als ik in jouw plaats was, kocht ik het allereerst oen paar niemvo schoe nen." VOOR DAMES. VERSTELLEN VAN LINNENGOED. De huisvrouw moet het zich tot plicht rekenen na iedere wansch het goed te verstellen, en niet eerst bergen van be schadigd wit goed zich te laten opstapelen; (lal verzwaait het werk zeer en do klach ten over het cindelooze stoppen nemen geen einde. Gaten in servetten en tafellakens kun nen zeer goed gestopt Avorden met los ka toen, twist genaamd. Bij zeer fijn tafelgoed works men met den damaststopsteek, die thans in iedere school bij nuttige hand werken wordt geleerd. Voor tafelgoed dat dagelijks gebruikt wordt, evenals voor hand doeken enz. is de gewone stopsteck vol doende. Beddegood stopt men met fijn twist; de middenstukkon raken het eerst versleten. Zeer leelijk en onvoordeelig is het, hier stoppen in te maken. De beste methode;, die onze overgrootmoeders reeds kenden,, is, de lakens in het midden der lengte door te knippen,, do buitenranden samen te naaien en de afgeknipte landen om to zoomen. Hemden scheuien het eerst onder de ar men en aan de zoomen; dan moet men niet eerst afwachten tot dat het gat groot wo id t, maar zoodia de plek dun begint te worden er een stuk netjes inzetten. Den ondersten zoom van het hemd knipt mon heel smal af en zoomt het opnieuw om. Het verstellen onder de armen kan men langer uitstellen, als men bij het vervaar digen van het hemd onder den ,arrn, on geveer zoo groot als de elastieken sous- bras, een stuk linnen stikt, zoodatule stof daar dubbel komt te liggen. Vooral voor personen,, die veel transpireeren, is deze behandeling aan te bevolen. Bij heeronhemden moet de huisvrouw hals- en mouwboordjes vernieuwen, Tiicot- goed Avordt eerst fijn met twist gemaasd, later met tricot-lapjes versteld. Als gordijnen niet racer te stoppen zijn, knipt men van oude gordijnen passende stukjes en naait die met onzichtbare .ste ken onder do beschadigde plaatsen, natuur lijk vóór het strijken; dat gaat gauAv en is niet erg zichtbaar. Alle stopgoed .tnoet versteld worden vóór het mangelen en strij ken, om het niet nog meer te bescha digen. Zoo kan men 't linnengoed beter onder houden en 't langer laten duren. WENKEN VOOR DE KEUKEN. Als men restjes van jus heeft, kan mon het vet eraf nemen en dat gebruiken om er aardappelen mee te bakken of groenten to stoven, terwijl het bruine van de jus met toevoeging van wat water bij de be reiding van oud vleesch zeer goed gebruikt kan Avorden. Ook kan men er smakelijke soepen vati koken. Resten van sausen en ragouts kan men, door toevoeging van bouillon, eveneens verAvorken tot smakelijke soepen. Sommige ragoutreslon zijn, wanneer zij) dikker wor den gemaakt, zeer geschikt om er croquet- tcn van to maken. Heeft men kalfs-, rund of varkensvet uitgebraden, dan kan men do zoogenaamde kaantjes, dat zijn do biuine stukjes, die men overhoudt na het uitbra den, door gebakken aardappelen roeren, of met jus over bruine boonen en grauwe erwten eten. Bij het vervaardigen van Avorlelgelei houdt men de kern van den wortel over; deze stukken worden gebruikt in hutspot, of men kookt er wortelsoep van; (laaitoe kookt men de stukken ter grootte van 1 c.M. gaar in bouillon met wat rijst, zout on peper. Even vóór het opdoen wordt de soep gebonden door rvat sago. YOOR KINDEREN. DE VOORSPELLING VAN DE VISCII. Brandend heet scheen do zon op de Aveido, waarop con mot stof bedekt Avan- delaar vermoeid voortschreed om het na- bijzijndo dorp te bereiken. Zijn weg leidde langs een rivier, tot welke hij zich meer malen hoog om te drinken. Pltoseling ontdekte hij in do lucht oen roofvogel met verbazende vlucht, die loodrecht op hem neer kwam. Wat moet dat beteekenen, dacht hij, terwijl hij zijn stok vaster omklemde, ik geloof Avorkelijk, dat dit dier het op mij gemunt heeft 1 klaar al bon ik ook tot onwallons toe moe, voor een vogel ben ik toch! niet bangl! Doch' noen, de reusachtig groote vogel zweefde over de rivier, sch'oot plotseling als een pijl in het ivater, en hield in het volgende oogenblik ook reeds een ta melijk groote, spartelende Arisch in zijn klauwen. Do Avandelaar, die door liet voorgeval lene niet Avoinig getroffen Avas, nam een steen van den Aveg en wierp dien naai den roofvogel. Geti offon I De visclidief liet zijn buit vallen en verhief zich met mach tige vleugelslagen weer in do lucht. Uitgeput ging do arme reiziger nu aan den oever zitten, keek treurig naar do ruischende, kabbelende golven en geraak te in gepeins \risrdiept. „Dien vogel ging liet zeker zoo als mij, hij had hongjor," dacht hij bij zichzelf, „zou ik hem onrecht aangedaan hebben? leder aviI zich verza digen, of het nu een roofvogel, een visch, een rat, of een nachtegaal is. En zoo eet de een do ander op." Doch wat was dat? Er Aveerklonk een eigenaardig geluid, en'de kop van een visch Avas nu eens op, dan onder het wa ter. En nu kwam dezelfde groote visch, die de roofvogel in zijn klauwen gehad had, op den wandelaar teegezwommen en riep: „Hartelijk dank! Hartelijk dank (Zon der uw tusschenkomst Avas ik aan stuk ken gereten, om de maag van het roofdier te vullen! Gaaino zou ik u A-oor uav goede daad beloonen." Do man Avas ten. zeerste verbaasd, want nog nooit had hij een visch hoorcn pra ten. ,,'t Is goed, antwoordde hij, maar gij kunt mij toch niet helpen 1" „Ei, en Avaarom niet?" „Domme visch 1 Ik heb honger en ik ben arm." „Als het anders niet isl Daar is avoI helpen aan." „Hoe zoo?" Do Avandelaar lachte. „Gij menschen," sprak do Arisch, „hebt avoI verstandige gedachten, maar u ont breekt het instinct. En dat zegt mij, dat de grond, waarop ik zAvom, kostbare schat ten bevat. Zookl Zoek!" Met deze Avoovdon verdween de Arisch in de rivier en liet zich niet meer zien. Do Avandelaar streek z'ch met de hand over het voorhoofd. Had hij gedroomd? Zoo iets kon toch niet mogelijk zijn! Maar hot gebeurde stond hem zoo dui'delijk voor don geest, dat aan dc waarheid er van niet to twijfelen viel. Hoofdschuddend stond de wandelaar op, sneed in een nabijzijnde boom de beginlet ter van zijn naam als herinncringsteekcn, en liep toon verder den AVeg op naar het dorp. Dc gebeurtenis, hield hom zoo bezig, dat hij zijn honger en zijn vermoeid heid vcrgall en erover nadacht, Avelke schatten toch avoI op de aangeduide plaats in den grond verborgen konden zijn? Had misschien iemand, wellicht in tijden van oorlogsgevaar oen pot met' gouden en zilveren munten begraven? Of stroom de het jwater der rivier ever een erts ader, die een grooten voorraad goud, zil ver, koper en dergelijke bevatte? Andere schatten konden toch moeilijk daar bene den zijn, als de woorden van do visch ten minste Avkiarhoid bevatten. Spoediger dan IMj gril acht had, bevond de man zich in het nabijzijndfe dorp. Daar zijn m'aag zeer onaangenaam jeukte, at en dronk hij AVat en ging toen Avork zooken. Toevallig vond hij dat nog vóór den avond. Niemand blijer dan onze man, die hot wandelen meer dan moe was, en terwillo van den „schat" in de nabijheid van het doorleefde avontuur Avildo blijven. 1 Meren vrijen Zondag maakte de man z'ch ten nutte, om den boom met het ingesneden teeken, of liever gezegd, do daardoor aangeduide plaats aan den oever op te zoeken. Dan zat hij urenlang aan liet ruischende water, wachtte vergeefs op het nogmaals verschijnen van de visch, en overlegde, hoe den aangeduiden schat te vinden. Of er iels van waar avus? De menschen, aan Avie hij het gebeurde verteld had, hadden hem hartelijk uitge lachen, zoodat hij zelf aan de Avaarheid van het voorgevallene met de sprekende visch begon to twijfelen. Zou hij1 gedroomd hebben? Op zekeren dag, dat het Avateï bizonder laag Avas, en do man weer aan den oever zat, zag hij een mossel. In gedachten ver zonken, gieep hij ernaar, haalde hem op en deed hem open. Toen schrikte hij een prachtige, groote parel straalde hem tegen! Ha, nu Avist hij, Avat de woorden van de visch te beteekenen hadden ge had 1 Stellig was de bodem van de riviei mot talrijke paarlmossolen bezaaid, en hij behoefde ze er slechts uit te halen en te openen om hier en daar een paail te vinden. En zoo AVas het ook. De ^oorden van de visch waren in vervulling gekomen. Koloniën. Ilct complot in Suriname. Uit een brief d.d. 9 Juli aan het „Tlbcll." uit Paramaribo: Do aanlegger an liet eomplol, do inspec teur van politie Kilhnger, zucht ïceds zes weken achter de tralies onzer ouderwetschc gevangenis. Een zestal trawanten helpen hem daarbij. Een tweetal anderen (zwarte agenten van politie) zagen tot luin Arerrassing de poorten der gevangenis voor zicli ontsluiten. Men gaf hun de vrijheid weder, om getuigen te hebben in het a.s. strafproces tegen do samenzweerders. Ouzo procureur-generaal meent dat an- deis het wettig quantum bewijs moeilijk z.al z.ijn te leveren. Welk houvast de zoogenaamde bekente nis van Kil linger zal opleveren, moet de toe komst leeron. Jn haar geheel zal zij moei lijk kunnen weiden aanvaard. Killinger's bewering, dat zijn bedoeling was liet gezag te veroveren, ten einde een vredesstaat k la Beillia Von Suttner te stichten, is niet minder dan bespottelijk. Het feit, dat Killin- ger voor zijn man-chappen 150 korte, zware slokken had laten vervaardigen zeer go- schikt-om iemand de hersenen in te slaan stelt buiten twijfel, dat de/e vvedcs-idealist bet voornemen luid, langs gewelddadige» weg z.ijn doel te bereiken. Wat zijn eigenlijk doel was, ook daar omtrent kan ni. i. weinig twijfel meer be staan. Do gegevens wij/en steeds duidelijker uit, dut deze inspecteur A-an politie eenvou dig een geraffineerde schavuit was, die tal van jiersonen hoeft opgelicht. Zoo is nu ook bekend geworden, waar het geld vandaan kwam, waarmede hij, hij zijn terugkeer van verlof, in Suriname zulk een goeden sier maakte. Geen Gastro heeft hem dat verschaft. Neen, dat geld is .afgezet. A-an een airne doktersfamilie in Duitschland. Vol leerd coniediant als hij is, had hij een uit stekenden indruk gemaakt in den familie kring van den dokter, die door ziekte zijn praktijk heeft moeten opgeven, en een blinde eehtgenoote heeft. Do menschen moesten leven van de ojibrengst Aran een bescheiden kapitaaltje. Killlnger stal het hart, van de blinde vrouw, door haar de gedichten vooi' te lezen van haar lievelingsdichters Goetlio en Schiller. Toen hij zijn positie voldoende Arer- zekeul achtte, bracht hij handig ter sprake de gemakkelijkheid waarmede men in Suri name, dien vergeten achterhoek van Zuid- Amcrika,, geld kan „maken", indien men maar wat kajiitaul heeft. Een rubberonder neming in Suriname stond volgens hem ge lijk aan een goudmijn, liet groote vertrouwen hetwelk men in Killinger stelde, deed de fa milie besluiten, om wie weet ten koste van welke opofferingeneen bedrag Aran 10.000 mark aan Killinger toe te A'ertrou- wen, hetwelk hij beloofde in korten tijd te zullen A'erdubbclen. De ïiclft van dit bedrag nam hij mede,-do rest werd begin Mei tele graphisch overgemaakt naar Paramaribo, kort voor Killingers arrestatie. Deze geldzending heeft er niet weinig toe bijgedingen, om aan dc xaak-Killinger een schijn van groot gewicht te geven. Men zag er liet bewijs in, dat Killinger van buiten steun had atk>i- zijn onderneming. Zelfs in offieiecle kringen vermoedde men, dat wel licht Castro de hand in 't spel luid. Een scherp toezicht werd ingesteld op binnen komende schepen, met het oog op -mogelijke pogingen tot liet binnensmokkelen van wa pens. Dc militaire Avachten werden verscherpt. Bijzondere militaire patrouilles hielpen dag en nacht dc jrolitie in het bewaken van dc stad. Bovendien slopen geheime agenten van politic zond, om op tc spoien al wie met het complot-Killinger in verband konden staan. Extra maatregelen werden genomen tot bescherming van den gouverneur, wat tot vermakelijke scènes leidde met eerzame bur gers, die, argeloos het Gouvemementsgebouw voorbijgnande, tot hun groote verontwaardi ging door schildwachten werden, aangehouden. Door een elect)iselic schel werd de woning van den gouverneur in directe verbinding" gebracht met de militaire hoofdwacht, orn bij het minste onraad een patrouille te kun nen ontbieden. Ook de woning van den direc teur-president der Surinaamsche Bank word door een electrisclie schel verbonden met het huisje van den schildwacht die het gebouw bewaakt. Daar al dez.e maatregelen tot dusverre niets hebben opgeleverd, wat het vermoeden bevestigt dat Killinger op hulp van buiten kon tekenen, is men tot de nuchtere slot som gekomen, dat de coniediant Killinger zich ook hici' weder grooter airs heeft we ten te geven dan hem toekomen. Ik blijf bcin beschouwen als een oplichter, die in do te stichten verwarring getracht zou hebben zijn slag te slaan, door dc Surinaamsche Bank of een der huidskantoren te plunderen, om zich daarna uit do A-oefen te maken, zich weinig bekommerend om de gevolgen, die dit zaakje 2ou hebben voor de trawanten, die bij natuurlijk aan hun lot zou overlaten. liet zal nog wel ccn maand of zes weken duicn eer het strafgeding voor hot ITof van Justitie komt. Er worden nu reeds stap pen gedaan om Killinger zijn straftijd in Holland te doen ondergaan, om allo pogin gen tot ontvluchting af te snijden, die hij de toestanden hier meer kans A-an slagen hebben dan in Nederland. De soldatenbond. Aan do Bataviasclie bladen Avert! gom old, dat Mewe.v president dor afdecling Mage- lang van den Soldatenbond, is geplaatst in de 2e klasse van militairo discipline, Avegens liet schrijven eenor ciiculaire. De „„Java-Bode" z.iet in dez.e straf een ingrijpen van don Avaarn. legercommandant luit.-geneiaal Van Baaien,, die waarschijn lijk een vooibccld heeft Avillen stellen, Avaar het in den laalsten tijd hcihaaidelijk voor kwam,, dat bestuuislcdon van den Solda tenbond zich in liet geheel nieL stooulen aan het vooiselmft betreffende den hioiar- chisehon rveg voor hot indienen van klach ten. De gestrafte^ was lid van liet bestuur dei geschorste afdecling Magelang van den militairen bond „Voor Koningin en Va derland"), welk bestuur in een ciiculaire do leiding van het hoofdbestuur van den bond aanviel, waardoor de strijd voor lols- veibetering in het orgaan van den Bond, „Ons Vaandel", zou zijn ontaard in oen walgelijke, tegen alle eerlijkheid indrni- sehendo autoriteiten-vleierij. Chinecselio scholen. Men schrijft aan de „Imc." Naast de ïceds beslaande zullen we in den loop der komende jaren meerdere Chineesclie scholen zien oprichten. Want nu hier, dan dfuir weer, wenden de Ghmcexon zich met een Aerzoek tot de ïegeering om apaito scholen, daar voor hun kimloien op de Euro- peoselie geen plaats is. En dat dan de rogec- ïing op die verzoekschriften ingaat is een bewijs, dat ze den tijd nog niet gekomen acht, als die ten minste eenmaal zal komen, dat de kinderen v.m alio natiën één school be zoeken. Alhoewel dus de behoefte en liet A-orlangen der Chineezen naar genoemde inrichtingen van onderwijs nog ul groot schijnt tc zijn, schijnt de er\arme. opgedaan bij de reeds bestaande scholen, er op tc wijzen, dat de eenmaal zoo stcik gekoesterde belangstelling hij velen der- gele broeders aan het tanen is. Want waar de nanviaag en ook de toeloop bij 't openen cencr nieuwe school groot i«, daar bemerken wc zoo hier en daar een afneming A-an het aantal leerlingen." Iluhheraanplant gerooid. Het „Soeiab. Nieuwsblad" meldt, dat een controleur in bet noordelijk gedeelte van Midden-Java last heeft gegeven den rub ber-aanplant op een paar honderd bouws van de bevolking te iooien„ voorgevende, dat het onderhoud te zwaar zou zijn. De schade wordt geschat op ccn ton gouds. De controleur zou telegraphisch naar Buitenzorg tor verantwoording zijn opgeroepen. Door roorers omvallen. De postwagen, die den 25en Juni van L eb o ng-So el it vertrok naar Bcnkoelcn is des nachts ter hoogte van Aiordingin. door roovers overvallen. De koetsier werd dood geslagen. Op telegraphisch verzoek vertrok van hier een automobiel om 't restant dei- mail af te halen. De brievenmail bleek ongeschonden te zijn gebleven, doch al Avat zich aan geldswaarde in den poshva- gen had bevonden was verd\Venen. Mem- schat het bedrag van het gestolene op f 10.000. Van den diefstal worden verdacht eonigc ontslagen mijncontractanten. In ver band daarmede wérd zekere Ahmad gear resteerd, die vier dagen geleden ontslagen Averd als contractant. Een aanzienlijk be drag aaa gold werd bij hem gevonden. Hij beweert dat hij dit geld heeft opgespaard op de mijn, hetgeen center zeer omvaar- schijntijk is. Dit is reeds de 'woede maal, dat de post op dit traject berooid is? j

Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 10