VICTORIAWATER delsagentschappen te Gyantze en Yatung in. Thibet to beschermen, indien deze aan gevallen zullen worden of in gevaar ver- keeren aangevallen te worden, I)e Britsche troepen zullen volstrekt onzijdig blijven, als de Chineezen de Thibetanen bestrij den en zullen zoo spoedig terugkeeren als de omstandigheden dit zullen veroorloven. Het Petersburgsche telegraafagentsohap verneemt uit Charbin: De Chineesche re geering heeft besloten de kolonisatie in Mandsjoerije en Mongolië uit te breiden. Ten einde de kolonisatie meer volgens een vast plan uit te voeren, heelt do prins-regent aan de ministeriën van Bin- nenlandsche Zaken, Landbouw on Koloniën opgedragen, een uitvoerig kolonisatieplan uit te werken. Als kolonisten komen in hoofdzaak inwoners van de zuidelijke, door overstroomingen geteisterde provinciën in aanmerking. BONENLAND. Corps diplomatique. Volgens de „Times" zou de Engeische ge zant bij het Nederlandoche hof, Sir George Buchanan, bestemd zijn om den gezant te St. Petersburg, Sir ik, Nicholson, op te volgen. Rechterlijke macht. Bij Kon. besJ. van 28 dezer ia benoemd tot rechter in de arrondissements-rechtbank te Heerenveen, mr. J. J. E. Bosefdoo, thans griffier bij het kantongerecht aldaar en schooU opziener in het arrondissement Heerenveen. Bij Kon. besl. van 2S dezer is benoemd tot kantonrechter te Ileusdcn, mr. J. E. Ko ning, thans griffier bij het kantongerecht te B ergcn-op-Zoom Nedcrlandsch Onderwijzers Genootschap De tentoonstelling van leer- en hulpmid delen bij het onderwijs werd Donderdag te Arnhem door den voorzitter geopend. Een uitgebreide collectie siert de groote zaal van Musis, en mag zich in groote belang stelling verheugen. De vergadering werd bijgewoond door 279 afgevaardigden en voel belangstellenden Onder de genoodigden merkten we op de vertegenwoordigers van bijna alle zuster vereenigingen en van de verschillende in stellingen van het N. 0. G., den inspecteur 1. o. Ie inspectie, benovens vertcgenwoor digers van den Algemeonen Belgischen On derwijzersbond en van de Union of Teachers uit Engeland, De rekening en verantwoording over het afgeloopen jaar, sluitende met een nadeelig saldo van f 1231, nagezien door de afdec- ling Groningen, werd goedgekeurd. De kwij ting van dit nadeelig saldo zal geschieden uit het vaste fonds. De afdeeling Wormer- yger wordt aangewezen in 't volgende jaai de R. en V. na te zien, terwijl Breda als dan als vergaderplaats wordt bepaald. Daarna hield prof. dr. II. Brugmansuit Amsterdam een interessante rede over „Ne derland in de 18e eeuw", die met groote aandacht werd gevolgd. Spr. vingt aan met te betoogen, dat de achttiende eeuw ten onzent in ruimen kring nog altijd niet in het juiste licht wordt gezien. Zrj verdient niet die verwaarloo- zing, integendeel. Spr. is overtuigd dat zij een zeer gewichtige periode uitmaakt in de evolutie van ons volksbestaan als tijdperk van herleving op allerlei gebied. De oorzaak voor haar onderschatting ligt vooral in den Franschen tijd. Allen die in het nieuwe Koninkrijk van Willem I een rol speelden of hoopten te spelen, hebben getracht het voorspel tot die regeering te doen vergeten. Alle geschiedschrijvers van na 'dien tijd waren slecht te spreken over de 18e eeuw. De besten hadden voor haar slechts 'n. ver ontschuldiging over. Bij De Bosch Kemper, Groen, in later tijd Sillem en zelfs bij F ruin, eindelijk bij Colenbrander is eenigo waar deering ver te zoeken. Voor Groen was de 18e eeuw veroordeeld als de eeuw van baanbrekend ongeloof en naderende revo lutie. Een man van moderne wereldbe schouwing als Colenbrander schreef: „De geschiedenis der republiek is een lang stuk waarvan de eerste bedrijven onze aandacht sterk spannen, de middelste met een rus tiger welgevallen door ons worden aange zien en de laatste door hun eindelooze her halingen ons doen geeuwen." Voor hem was die eeuw, de „eeuw van onbeduidend heid". Prof. Brugmans teekent hierbij aan, dat het toch wel eigenaardig is, dat de strakke kalmte van den Pruisen-tijd, even zeer wordt veroordeeld als de zenuwach tige beweeglijkheid van den patriottentijd. Spr. acht de uitspraak, als ware de alge meen geldende opvatting juist, dat de eco nomische toestanden der achttiende eeuw de vergelijking met die der zeventiende niet kunnen doorstaan, beslist verwerpelijk, ook al ware oppervlakkig beschouwd voor die meening een schijn van bewijs aanwe zig- Wel ging de nijverheid ten gronde, doch dat de handel reeds minder werd, be twijfelt spreker. De diversie van den Ne- derlandschen handel, daarover werd reeds in de zeventiende eeuw geklaagd! Er had een relatieve achteruitgang plaats, die den tijdgenooten voorkwam een volstrekte ach teruitgang te zijn. Nog gedurende de ge- heele 18e eeuw was 'de handel 't kompas >vaarop onze buitenlandsche politiek zeikle. Naast den goederenhandel kwam de geld en fondsenhandel op. Daardoor werd het geld aan den goederenhandel onttrokken. .Veel geld werd te vroeg gestoken in aller lei droogmakerijen en inpolderingen. Ook werd veel geld in obligaties, van de admi raliteit en de Compagnie gestoken. De re publiek werd daardoor een geldmarkt van beteekenis. In 1672 stond de keizer in de schuld bij Amsterdamsche bankiers. Hun boursnoteeringen maakten toon den Euro- peeschen politieken barometer uit. Hebben degenen, 'die spreken van het verval der republiek, zich wel eens afge vraagd waarom zij zulk een 'hegeerde bond- genoote bleef? Dat de handel een ander karakter kreeg, daarin lag niets abnormaals voor hem, die inziet dat ons land econo misch niet krachtig genoeg is om een uit* gebreiden eigen handel te dragen. Als ma kelaar van Europa werd do republiek juist een geweldige macht en toch niettegen staande zulks bleef do fondsenhandel in de oogen van velen minderwaardig aan "de goederenhandel. Een bedenkelijke dwaling, die eindelijk eens opzij gezet moet worden. Spr. betoogt uitvoerig dat er zeer wei nig reden is om op do achttiende eeuw het merk van algemeene nationale ver slapping te drukken. Vervolgens bespreekt prof. Brugmans uitvoerig het ethisch leven der achttiende eeuw, dat nog in kwader reuk slaat dan het economische. In de ze ventiende eeuw verheerlijkte men het in stinctieve leven, het leven zooals het zich nu eenmaal voordeed, een levensbeschou wing die tot tevredene berusting stemt. In derdaad stuit men in het begin der 18e eeuw op bedenkelijke toestanden, doch ook hier hoede men zich voor overdrijving. Spr. behandelt vervolgens uitvoerig de staatkundige geschiedenis der 18e eeuw, allereerst het systeem van 1702, waaraan 45 jaren later een einde kwam. Het was buitenlandsch gevaar dat Willem IV stad houder maakte, niet de binnenlandsche on- eenigheid. De revolutie van 1747 vertoont zeer veel overeenkomst met die van 1672. Alleen ze vertoont zich op kleiner schaal. Het décor is hetzelfde, de menschen zijn kleiner. Willem IV heeft wel iets hervormd, maar niet met klaren blik den wassenden misbruikenpoel gepeild, zooals prof. Blok het uitdrukt: „Willem IV was er tie man niet naar. Na hem volgde een tijdperk van 25 jaren genoeglijken vrede." Spr. komt vervolgens tot een schets van het opkomend rationalisme in de tweede helft der 18e eeuw en zijn aanhang en invloed. De patriotten, zegt spr., mogen zich als echte rationalisten dikwijls heb ben vergrepen aan liet historisch gewor- dene, hun strijd ging toch waarlijk niet tegen windmolens. En op het wetenschap pelijk onderzoek heeft het gunstigon in vloed gehad. Wat hun ontbreekt is gees telijke oorspronkelijkheid. Aan het onder wijs is hun critiek zeker ten goede geko men en zij hebben de geestelijke, politieke en economische vrijheid van den burger geëischt tegenover de regenten. Hun was het denkbeeld weer klaar geworden, waar op eigenlijk het bestaan der republiek be- ïustte: dat de overheid er is voor het volk en niet omgekeerd. Wat hun invloed beteekende, werd in 1813 gekenschetst mot de woorden: „de Prins is patriottisch geworden." Spr. hoopt met zijn* betoog velen te hebben gestemd tot mildere en juistere beooideeling van een eeuw, die onkunde en vooroordeel zoo zeer ten onrechte te veel naar den achter grond hebben gedrongen. (Applaus.) Nu werden de punten van den beschrij vingsbrief verder afgehandeld. Een kleine reglementswijziging van het Weerstandsfonds, wordt geacht ingegaan te zijn op 1 Januari 1909. Tot 't completceren en in goeden staat houden van de Pacdagogische Bibliotheek wordt uit de kas van 't N. O. G. f 100 toegestaan. In 't vervolg zal „de Pacda gogische Bibliotheek" een vereeniging op zichzelf vormen. Aan het H. B. woidt opgedragen een zooveel mogelijk volledig onderzoek in te stellen naar de „werking van de wet-Kuy- por", wat betreft het bouwen van bijzon dere scholen, 't aantal wachtgelden, do kostenvermeordering van liet 1. ode ver mindering van het aantal leerkrachten en leerlingen op de openbare scholen en het bouwen van bijzondere kweekscholen, al les veigeleken met de toestanden vóór 1905. Yerder dringc het II. B. bij de regeering aan op de opneming van de volgende be palingen: Wanneer door vermindering van het aantal lecihngcn aan een schoot één of meer leerkrachten op wachtgeld kun nen worden gesteld, betaalt het rijk bij handhaving van één of meer dier leer krachten, als subsidie, 60 pet. van hot salaris van éón dier leerkrachten. De wenschelijkheid wordt uitgesproken, dat pogingen worden aangewend ter ver krijging van reserve-onderwijzers van rijks wege. 'Een voorstel der afd. Arnhem, om de opleiding van onderwijzer(os) in overeen stemming te brengen met de behoefte aan onderwijzend personeel, wordt verworpen. Een onderzoek in te stellen naar de ge legenheid, die wordt gegeven tot het ont vangen van voortgezet gewoon 1, o., en het gebruik, dat daarvan in verschillende gqnjeenlen wordt gemaakt, wordt aan het H. B. opgedragen. Ook in zake het onder wijs aan zwakzinnige kinderen wordt zoo mogelijk tegen de eerstvolgende algemeene vergadering om rapport gevraagd. Voorts wordt het H. B. opgedragen, in samenwerking met zustorvereenigingen, een onderzoek in te stellen naar de mogelijk heid van toepassing van hot Mannheimer stelsel in de Nederlandsche scholen. Nadat nog wordt besloten een commissie te benoemen, die de regeling der pen sioenen in studie zal nemen, sluit de voor zitter de vergadering, die morgen wordt voortgezet. Tweede dag. Na heropening der vergadering ging deze over m geheime zitting. Als honoraire leden van het N. O. G. weiden benoemd de heeren jhr. Van Nis pen, wethouder van onderwijs te Arnhem; J. Bergmans, directeur der R. N. L'. te Snoek, en I. Gorter," lid der pl. commis sie van toezicht op het L1. O. te Groningen. Daarna werd de openbare zitting hervat en de volgende punten van den beschrij vingsbrief in behandeling genomen. Aangenomen werd het voorstel-Hooge- veen: Het II. B. dringe nogmaals met kracht bij de regeering aan op het openen van curcussen van spelleiders van bewegings spelen en make het bezoeken dier cursus sen voor do onderwijzers zoo gemakkelijk mogelijk. De begrooting'over 1911 werd aangeno men in uitgaven en inkomsten f18875. De propaganda zal weer ernstig ter hand worden genomen. Na heftige discussie nam de afdeeling Hoorn haar voorstel omtrent de contribu tie der leden terug. Het voorstel der afd. Geldermalsen, om wijziging in hel reglement voor het on dersteuningsfonds te brengen, werd na am pele bespreking verworpen. Hierna word besproken de absolute neu traliteit in do lagere scholen en de hou ding van het 'Bestuur van het N. O. G. in deze kwestie. Na uitgebreide discussie wordt onder lang duiig demonstratief applaus de volgende motie aangenomen „De algemeene vergadering van het N. 0. G., gehouden te Arnhem, den 28en, 29en en 30en Juli 1910, „kennis genomen hebbende van de maat regelen, door Gemeentelijke of Rijks-auto riteiten aanbevolen of toegepast, om te vooikomen dat de onderwijzers zich zul len onthouden van het aankweeken van eerbied voor den huidigen Regeeringsvorm in het algemeen en van een gepaste liefde voor hot Oranjehuis in het bijzonder, en de school zal lijden onder het optreden der onderwijzers buiten do school als pro pagandisten van bepaalde beginselen; „betreffende dat het optreden van en- kelo onderwijzers tot deze maatiegelen aan leiding heeft gegeven; „overwegende evenwel', dat die maatre gelen in den vorm van algemeene voor schriften den onderwijzersstand in zijn ge heel beleedigen, getuigenis afleggen van een misplaatst wantrouwen en huichelarij in de hand kunnen werken; „spreekt als haar meening uit, dat een inperking der vrijheid van den onderwijzer kan blijven overgelaten aan het inzicht en don takt van de dienaren der open bare school zelve." Het voorstel-Zwolle in zake art. 24 L. O, wordt aangenomen, na toezegging van het Hoofdbestuur, dat zal worden voorgestaan een driemansschool voor het platteland, terwijl voor de gewone school zal onder zocht worden welke de beste verhouding is tusschen aantal leerkrachten en leer lingen. Het hoofdbestuur aauvhardt den voor- slag der afdeeling Arnhem, om een onder zoek in to stellen naar liet vraagstuk der tuchtlooze leerlingen. De voorstellen in zake schoolvergaderin gen, Kook- en Hui'shoudonderwijs, Bewaar- schoolonderwijs en in do instelling van een ministerie van onderwijs, worden aan genomen. Daarna werden nog eenige beleefdheids toespraken gewisseld en vervolgens de vergadering gesloten. Gisteravond had in do kleine Concert zaal van „Musis Sacrum" het officieele diner plaats. Daarna kwamen do deelne mers aan de vergadering in de groote zaal bij'een in een gezellig samenzijn. Hedenochtend werd oen boottocht ge maakt naar De Steeg. Hot was voor do afgevaardigden reeds vroeg appèl. Om tien uur hoopte men in De Steeg, aan te ko men, waar een wandeltocht wordt gemaakt langs den Koepel van Yiruly naar de Ca- rolinenhoeve, alwaar wordt geluncht. 's Middags woidt de wandeling voortge zet naar den Prins Willomsberg, van Waar door de Middagter Allee naar het station De Steeg. Om vijf uur koeren de wande laars naar Arnhem' terug, waar dan het afscheidsdiner plaats heeft. VLAARDINGEN, 30 Juli. Ds. A. Drost zal op Zondag 28 Augustus a.s. afscheid nemen van zijn gemeente en don; daarop- volgenden Zondag (4 Sopt.) zijn intrede in zijn nieuwe gemeente te D© Bildt doen. Als bevestiger zal optreden Ds. Sieders, alhier. VLAARDINGEN, 31 Juli. Door de Kamer van Koophandel en Fabrieken is een schrij ven gericht aan den Minister van Water staat naar aanleiding van het eerste ont werp Ivinterdienstregeling der II. IJ. S. M., en verzocht, het daarheen te willen lei den, dat het vertrekuur uit Rotterdam van trein 548 (thans voorgesteld te 11.10 uur) niet worde vervroegd, maar gehandhaafd blijvo te 11.34 uur. VLAARDINGEN, 31 Juli. Diacenen, der Ned. Herv. gemeente zullen op Maandag 1 Aug. 1910 in Vlaandingen, en in den loop der week in Vlaardinger-Ambacht, een col lecte langs de huizen houden, STADSNIEUWS. Eindexamen 6-jarige H. B S. Zuid-Holland, Zuidelijk gedeelte. 4e Groep. Geslaagd zijn: Le. Gumplovvicz, J. A. Knape, He. Aa. de lluyter v. Steveninck, nllen van de II. B. S. Waldeck Pyrmontkade, te Den Haag; •Jhr. J. S. Gockinga, Ja. van Essen, S. C. van der Meulen, C. M. S. de Roche mout, W. M. van Griethuyseu, F. Schiff, Aa. Ja. van Gogh, Aa. Ma. van 't Iloff Stolk, Ja. Ha. Hillen, allen van de H. B. S. Stadhouders- laan, te Den HaagDa. Ca. Ladestein, H. Landheer, beiden van de H. B. S. te Delft; G. II. M. de Groot, extraneus; J. D. van Beek, J. Touw Wzn., P. J. Huldy, J. C. Norenburg, allen van de H. B. S. te Schiedam. Afgewezen 5. Na afgelegd examen vanwege de Neder landsche Vereeniging voor Gemeentebelangen is de akte van bekwaamheid voor de betrek king van gemeente-secietaris of ambtenaar ter gemeentesecretarie, behaald door den heer Ph. A. Feltzer, le klerk aan het de partement van koloniën, te Schiedam. P. C. A. Halffman. Den 6en September zal het 25 jaar ge leden zijn dat ds. P. C. A. Halffman, oud ste predikant bij de Ned. Hervormde Ge meente alhier, als voorganger is werkzaam geweest. Den 6en September 1885 aanvaarde hij zijn werkkring te Den Bommel, verwisselde deze gemeente in 1889 voor die to Koude- kerke <jp Walcheren en kwam in 1892 naai Schiedam, ter vervulling der vacature, ont staan door het vertrek van ds. II. Metz Den 2en October hield hij zijn intreerede Hoezeer ds. Halffman bij zijn gemeente hier gezien is, mocht hij reeds ervaren toen hij zijn 12i/o-jarige dienstvervulling hier ter stede herdacht. In de Godsdienstoefening van de afd Schiedam van den Nederl. Protestanten bond zal Zon'dag optreden ds. A. M. A. Rij miers, van Amsterdam. Tengevolge van het ongunstige weer is den vorigen Zondag uitgesteld het tuincon- eert in het Volkshuis, 'te geven door het dilettanten-symphonie-orkest „L. v. Beetho ven", directeur de heer J. Feltzer, en de Mannenzangvereeniging „Zang en Vriend schap", directeur 'de heer B. Jurgens. Thans is bepaald dat dit concert zal plaats hebben morgenavond 8 uur. Zooals wij reeds vroeger mededeelden, zal ter gelegenheid van dit concert de tuin van het Volkshuis A giorno verlicht worden. Do N. V. Distilleerderij van J. J. Mel- chers Wzn., zal trachten aan te besteden het maken van den bovenbouw eener glas fabriek op 'n terrein gelegen aan den Noord- vestsingel alhier op 10 Aug. a.s. De 5-jarige H. Suisse, wonende in jde Munnikenbuurt, is gisteravond omstreeks 6'A uur op de Hoogstraat onder een slee perswagen geraakt, tengevolge waarvan hij met een gekwetsten enkel werd opgenomen en naar huis gedragen. Bij de politie is aangifte gedaan van dief stal van telefoondraad aan den Rotterdam- sehen dijk in den afgeloopen nacht. Een onderzoek wordt ingesteld. Gevonden voorwerpen. Aanwezig aan het Commissariaat van Politie Marinemuts en brilleglas. Bij de volgende personen Paardedeken, Schaap, W. Frankel.laan 58; metalen, armband, Baas, Kreupelstr. 48; zwarte doeshond, Ritman, Villastr. 58; sleutel, v. Wieringen, Spuikanaal; een paar witte damoshandschocnen, Groonewegen, L. Singolstr. 5; kinderhalsketting van koralen, Schaap, Grofbaan 25®twee leeshoeken, Do Jager, Oosterstr. no. 49. AGENDA. 30 Juli S. O. V. 8 u. Oefening baart Kunst. Concert en Bal, 30 Circus Variété. Specialiteitenvoor- sleSlingen. Feestelijke heropening van het seizoen. 30 en 31 Juli Tivoli Schouwburg, 81/j, u Berl. Lustspiel Ensemble. Gretchen. 31 Juli. Off. Soc. Park, Rotterdam. 3 u. en 8 u. Concert door de Staf muziek Kon. Scherpschutters. 31 Rott, Diergaarde. 21/2 u. Concert Kon. Scherpschutters. 1 Aug. Casino Variété. Specialiteilenvoor- stellingen. Feestelijke heropening van het seizoen. 2 Aug. S. O. V. 8 uur. Oranjovereeniging. Vocaal- en Instrumentaal concert met vuurwerk en tuinverlichting. 2 en 5 Aug. Rotterd. Diergaarde, 8 u. Kon. Scherpsch. Bart Verhollen. 9 Aug Gemeenteraad Schiedam, 2 uur. 11 Aug. S. O. V. 8 uur. Concert Stafmu- ziek Rog. Huzaren, den Haag. Ka- pelmcestor A. de Goede. Het Stedelijk Museum aan het Doeleploin alhier ia eiken Woensdag van 2 tot 4 uur voor het publiek opengesteld. OBERL AJIN STEIN j vermengd niet limonade en andere siropen de Zomerdrnnk 1>U uitnemendheid. Uit de Pers. Rqme troef. De „Vaderlander" schrijft: Pas is het burgemeesterschap in Schie dam vacant, of do roomschen eischen dit in hun pers opin Bolsward is het van het zelfde laken een pak. Op echt Amerikaan se hc wijze staat voor de coalitie vast, dat de buit voor den overwinnaar moet wezendaar over wordt dan ook niet meer gesproken het is slechts de vraag, aan welke der drie fi actiën het grootste stuk van de taart zal toekomen. En het valt moeilijk te ontkennen, dat dit de roomschen moeten zijn, Ze hebben 20 van de 60 coalitie-leden in de Kamer, en eigenlijk komen hun, als men met de getals. steikte rekent, nog Enkhuizen, Loosduinen, Enschedé, Doetinchem en Katwijk toe. Is het wonder, dat ze op veel, heel veel aan spraak maken? Het zal ons benieuwen, of de Regeering 'de aandrang, om Schiedam aan de roomschen af tc staan, zal gehoor geven. Aan de roomschen al te staan! Dat men zulks moet neerschrijven in de 20sto eeuw, alsof wij in de een of andere Zuid-Amcri- kaansehe republiek levenEen ambt aan een p a r t ij afstaan Maar dat is nu eenmaal de eoalitieleerhet denkbeeld, dat men den bekwaamste en geschiktste zou moeten benoe men, dat een minister der Kroon alleen dan zijn plicht vemilt ais hij dezen aan de Kroon voordraagt, dat is door de coalitie reeds lang prijsgegevendaarom wordt, als om een ver ouderd iets, gelachen. En waar voor liet bur gemeestersambt geen enkel radicaal wordt geëischt, is iedereen benoembaar en dus be kwaam en geschiktwat een leventjeWel is in onze Grondwet bepaald, dat de voor zitter van den Gemeenteraad door den Koning wordt benoemdwel is die benoeming niet aan den Raad gegeven om zeker te zijn, dat partij-invloed zich bij de keuze van den bur gemeester niet zou laten gelden, maar kon Thorbecke er ooit van gedroomd hebben, dat er eens een coalitie in Nederland zou regcc- len die, optrekkende voor „Koning Jezus", tevens de ambten zou opeischon voor een be paalde partij? De heer Heemskerk komt door dezen eisch in een hoogst onaangenaam parket, en do afgevaardigde voor Schiedam denkelijk niet minder. Wij hebben toch uit liet Delftseho geval gezien, hoe de roomschen beginnen, om in dergelijke gevallen eerst den afgevaar digde voor het^district te sommecren te zor gen dat het ambt door een roomsche bezet wordt. Dat dit Schiedam, waar vooral do christelijk-historischen nog geheel verouderde protestantsche begrippen hebben, weinig naar den zin zal zijn, is zeker. Het wordt een ver schrikkelijk lastig geval. Want het is geen zaak de roomschen ernstig boos te maken, wier houding in de coalitie iedeten dag dui delijker laat zien, dat niet z, ij hot zijn die het voortbestaan der coalitie het hardst wen- schen, dat zij ze natuurlijk niet zonder nood zaak zulk'ii verbleken, maar dat zij op zichzelven zich sterk genoeg voelen. Zooals wij de zaak bekijken, is, wat hen nog bet meest aan de coalitie doet hechtende benoe mingen, waarop zij beslag kunnen leggen. Maar als nu na Delft ook Schiedam, en Bolsward hup ontgaan, dan gaat de aardig heid er af, dan woiden de roomsche troeven, die de hoogste zijn, waardeloos, en de anti revolutionairen en christelijk-historischen heb ben Rome viermaal meer noodig dan anders om. liet is een lastig geval, een uiterst las- tig geval; wij hopen niet, dat het genoegen van don premier, die juist met vacantia ge gaan is, er door zal vergald worden. Drankaccijns. Dat de opbrengst der drankaccijns, uit welks verliooging minister Kolkman 5| b 0 miDioen hoopte te verkrijgen, niet is meege vallen, kon verwacht worden, schrijft ,,De Vaderlander". Het voorbeeld van Belgie leert ons, dat zelfs bij de meest ingeroeste drank gewoonte, de opbrengst van den drankaccijns zijn grens heeft. liet kan dan ook geen ver wondering wekken, dat over het eerste half jaar van 1910 die accijns ten onzent in plaats van de gehoopte 3 mïlioen, slechts even meer dan 1| milliocn in de schatkist bracht. liet is echter de vraag, of dit verschijnsel de anti-revolutionaire pers het recht geeft, de juichkreet aan te heti'en, dat die mindere op brengst een „verblijdend verschijnsel" is, omdat er 40.000 Il.L. minder zouden ge dronken zijn dan in het eerste half jaar van 1910. Wij laten nu daar, dat er in die juichkreet zooveel onoprechts schuilt. Wie tot verhooging van een bo.staandan accijns zijn toevlucht neemt om do 5 b 6 milliocn te verkrijgen, die hij voor dc schatkist noo dig heeft, broodnoodig heeft, juicht natuur lijk niet, als het blijkt, dut hij zijn doel niet bereikt. Hij kan zich hoogstens met den lach. van deu boer, die kiespijn heeft er mee troos ten, dat zijn wet tenminste dit nut heeft nfge- worpen, dat 't drankgebruik is verminderd altijd als hij werkelijk kan b e w ij z e n, dat de mindere opbrengst dan geraamd is. daar van het gevolg is. En of dat zoo is, mag de vraag genoemd worden. Voor ons is het zelfs geen vraag. Zeker, in de eerste zaken, groote hotels, eafé's en sociëteiten zijn de glazen kleiner geworden en is dus het drankverbruik ver minderd. Maar van die groote achate, die den borrel voor 5 centen koopt, is 6f de waar van minder qualiteit geworden, öf de prijs op 6 cents gebracht. Maar er zijn twee andere factoren, en wel heel bedenkelijke, die mee gewerkt hebben tot die vermindering met 40.000 ILL., te weten: lo. smokkelarij, 2o. bel nsti ngontduiki ng. Naar wij uit goede bron vernemen, moet

Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 2