F 5 5 63"* Jaargang. Dinsdag 2 Augustus 1910. ojo. 13369 Edela van der Eichen. W. Reis-Abonnementen, fSjf SM f 41 fl Doze courant verschijnt d a g o 1 ij K s, met uitzondering van Zon- en Feestdagen Prijs per kwartaal: Voor Schiedam en Vlaardingeii 11.1.25 franco per post fl. 1.65. Prijs per week': Voor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advcrtentiën voor h'et eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het bureau bezorgd zijn. i Bureau: Lange Haven No. 141 (hoek' Korte Haven). Prigs der Advertentiën: Van 1—6 regels fl. 0.92; iedere regel meer 15 cents. Reclames 80 cent per regel. Groote letters naar de plaats "die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeeligo voorwaarden. Tarieven hiervan zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Intorc. Telefoon j voor de Redactie No. 123. voor de Administratie No. 103. De administratie van de „Sehiedamsche Courant" is gaarne bereid om tegen ver goeding van porto's aan haar abonné's die voor korten of langen tijd op reis gaan, de Courant aan hun tijdelijk adres te zen- 'dcn. Ook abonnementen voor den tijd van een halve of heele maand worden gedu rende het reisseizoen gesloten. BUITENLAND. Schiedam, 1 Aug. 1910. SPANJE EN HET VATIC A AN. De houding van het Vaticaan tegenover het Spaansche rninisterie-Canalejas tracht de Romeinsche correspondent van de Pa- rijsche „Matin" door de volgende beschou wing te motiveeren. „Op h'et Vaticaan heeft men steeds liet afbreken der onderhandelingen door Span je als zoor onwaarschijnlijk geacht. Als ik met toonaangevende personen uit Vaticaan- sche kringen deze mogelijkheid besprak, dan zag men mij glimlachend aan, als wilde men mij zoggen: „Breekt Spanje met liet Vaticaan, dan komen de conservatieven weer aan het bewind. Niemand is in Spanje' sterk genoeg om mot den II. Stoel te kun nen breken." Ook de gebeurtenissen der laatste dagen hebben de ïneening der Pauselijke diplo maten niet gewijzigd. Kardinaal Merry del Val is vast overtuigd, dat een breuk met het Vaticaan de regeering aan het gevaar van een revolutie blootstelt. Hij laat Gana- lejas de volle verantwoordelijkheid over, maar hij is overtuigd, dat het liberale ka binet den stap niet zal wagon. Te Rome gaat het gerucht, dat De Ojeda roeds teruggeioepen zou zijn. De gezant was niet tegenwoordig bij de gewone we- kelijksche receptie van het corps diploma tique. De „Figaro" behelst de mededeeling, dat de jheer De Ojeda reeds 'teruggeroepenwerd. Minister Canalojas heeft den Spaanschen gezant 't hevel (zijner terugroeping gezon denna eerst te San Sebastian een onder houd gehad te hebben met koning Alfonso. Do minister kreeg den indruk, dat hij het vertrouwen der kroon blijft genieten en he sprak met den koning het antwoord, dat de Spaansche regeering aan het Vaticaan zal doen toekomen. In dit antwoord zal Verklaard worden, dat Spanje de door hot .Vaticaan gestelde voorwaarden piet kan aanvaarden. De „Figaro" beschouwt een volledige breuk tusschen Spanje en hAt Vaticaan als een „fait accompli". Dat het onderhoud tusschen koning Al fonso en minister Canalojas werkelijk het door den minister gewenschle gevolg had, blijkt ook uit oen tafelrede, die Canalejas hij een te San Sebastian gegeven foestmaal- Roman naar het Duitsch van IIEDW1G ABT. 9) „Zoo, zoo dat komt zijn vader ook nog beleedigen, of het niet mooi genoeg was. Maar ik zeg je, als jo nog eens zoo iets durft zeggen, dan sta ik niet voor de gevol gen in en slinger ik je naar het hoofd wat mij in handen komt." Hij zwaaide met zijn vuist in do lucht en liep toen langs zijn zoon het huis binnen. Met vast op elkaar gedrukte lippen zag Bernard hom na. Christiana Iluvcstrand had wat Eieheukamp betreft, inderdaad zijn laat ste woord gesproken dat was liern tlians duidelijk geworden. Een loodzwaar gevoel drukte Bernard. En steeds was er deze eene gedachtewat zullen zij nu moeten beginnen? Zij wisten het zelf ook niet, de beide wan- pige vrouwen op Eiehenkamp. Droevig lie pen zij door het groote huis en dwongen zich tot lachen, als zij elkaar moesten ont moeten en voor elkaar wilden verbergen dat zij geweend hadden. Halve .dagen zaten zij naast elkander en maakten plannen, maar idle plan nen bloken onmogelijk Van uitvoering. En dan schudden zij droevig hot hoofd en troostten zich tijdjijk door te zeggen dat de verkooping op het laatste oogenblik misschien nog afgelast zou worden. OF zij veronderstel- tijd der liberale partij uitsprak. O. in. zeide de minister het volgende: „Nooit had ik zulk een zWaie verantwoor delijkheid en nooit Was ik Vneer bereid aim do moeilijkheden het hoofd te bieden. De liberale partij in Spanje voeit thans haar 1 aalsten strijd. Wij rekenen op het leger, op de meerderheid in 'de Kamers en op ons zelf. De door ons aanvaarde strjjd is niet anti-godsdienstig, maar slechts anti-cleri- caal. Wij willen geen vervolging van het oude geloof. Maar het gaat Piet aan dal er hij ons in de twintigste eeuw geen gewe tensvrijheid zou bestaan. Arm Spanje! Als wij do nederlaag lijden zou dat liet verval van het land beteekenen. Spanje zal ech ter niet ten ondergaan, maar op de hoogte komen waarop andore naties slaan. De regcering, die de verantwoordelijkheid draagt Spanje te ontrukken aan dereactie, en die het vertrouwen des konings bezit, zal Spanje redden ondanks alles en tegen allen. Onmiddellijk na den maaltijd vertrok Ca nalejas naar 'Madrid, Vaar een ministerraad belegd werd, die zich' bezig hield met het opstellen van een antwoord aan liet Vati caan. Alvorens dit beslissend antwoord der Spaansche regecring naar Rome gezonden wordt, zal het eerst ter kennis van koning Alfonso gebracht worden. De „Osservatoro Romano" schrijft naar aanleiding van de uitlatingen van don Spaanschen mimstor-prosideul Canalejas over de laatste nota van het Vaticaan: Indien de uitlatingen juist zijn weergege ven, kan niemand zich verbaken, dat de Heilige Stoel weigert de onderhandelingen Voort te zetten. De Heilige Stoel heeft niet verklaard geen verdere onderhandelingen te willen voeren, maar heeft alleen voor verdere onderhandeling de voorwaarde ge steld, dat do Spaansche regeering ophield maatregelen te nemen in een quaestio, die nog onderwerp van bespieking is. De Hei lige Stool heeft het recht en den plicht zijn autoriteit to handhaven, en kan niet dulden, dat in strijd met do eerste regelen van diplomatieke correctheid, de Spaan sche regecring in quaesties, die nog onder werp van onderhandeling zijn, maatrege len treft, die de religieuse orden builen het gemeene recht stellen. Do Heilige Stoel kan dus'niet onverzoenlijk genoemd wor den, hij draagt alleen zorg voor zijn eigen waardigheid en de gewichtigste belangen der Kerk. Do autoriteiten ,to Bilbao hebben met het oog op do hcerschende opwinding, ver boden op heden, naar aanleiding van den geboortedag van Ignatius yan Loyola, een katholieke betooging te houden. Don Jaime de Bourbon, de Carlistisoho kroonpretendent, rieht een schrijven tot de clericalo senatoren en afgevaardigden en wenscht hen geluk met hun verknochtheid aan den Paus. Ik geloof, schrijft hij verder, dat de dag niet meer ver is, Waarop de aanhangers vair de orde in Spanje evenais het Spaan sche leger, zich om onze Vaan zullen scha ren om don vijanden der werkelijke vrij heid een grooten .veldslag te leveren. En dan zal ik de eervolle positie innemen,- die mij door mijn geboorte toekomt. Een telegram Van 30 Juli meldt: In den gisteren gehouden ministerraad deed de minister van Binnenlandsche Zaken mededeelingen over den toestand in Bil bao, die bevredigend is. Na afloop van den ministerraad weid een perscommuniqué gegeven, Waarin gezegd wordt, dat do premier Canalejas de overige ministers op de hoogte stelde van de ter men, waarin de nota vervat was, welke aan den gezant te Rome, Ojeda, geseind, was als antwoord op de laatste nota van het Vaticaan. Deze nota Van het Vaticaan achtte het voor het voortzotten der onder handelingen noodzakelijk, 'dat de Spaansche regecring allo jmaatregelen, welke zij in de religieuse kwestie genomen heeft, zou intrekken. De regeering echter kWam, na een nauw keurig onderzoek, tot h'et resultaat, dat zij een dergelijk verzoek moest afwijzen en was Van oordeel, dat zij het recht heeft alle verantwoordelijkheid voor den toestand, die door zuiver persoonlijke redenen van den Heiligen Stool is geschapen, af te wijzen, daar het Vaticaan tot nu toe alle verzoe nende voorstellen van de regeering ont weken heeft. De regeering Verklaart dan ook, dat, daar zij nu tevergeefs tot alle mogelijke middelen haar toevlucht geno men heeft om tot overeenstemming te ge raken inzake de beperking der orden en godsdienstige inrichtingen, zij haar gezant te Rome, Ojeda, zal uitnoodigen een andere nota aan den kardinaal Merry del Val te richten, waarin bij mededeelt, dat hij door zijn regeering naar Spanje is teruggeroepen om Verdere orders te ontvangen, terwijl een attaché van de ambassade in zijn plaats als zaakgelastigde zal geaccrediteerd w,or den. Een telegram aan „Paris-Journal" meldt: De Spaansche ambassadeur bij het Vaticaan is vandaar verliokken. Hel Vaticaan heeft don nuntius te Madrid gelast Spanje te verlaten. En uit IV oenen wordt geseind: Het is zeer waarschijnlijk, dat, als er oen definitieve breuk tusschen Spanje en het Vaticaan ontstaat, Koning Alphonso NIH onmiddellijk don koning van Italië zal be zoeken, De liberale bladen in Spanje juichen de mannelijke en onafhankelijke daad van de Regecring toe, imaar zij beschouwen die niet als eindpunt maar als uitgangspunt, Zij zetten Voorop dat de breuk veroorzaakt is door de weinige meegaandheid van de Roomscho Curie en niet door liet Spaansche gouvernement, dat yoor zijn waardigheid dc roomscho voorwaarden niet kon aan vaarden. De republikeinsch'e en de onafhankelijk liberale bladen steunen Canalejas en drin gen aan op doorzetting door onmiddellijke uitvaardiging van decreten, betreffende de kerkelijkehervormingen, waarmede hij be gonnen is. De „Universo" daarentegen wijdt alle schuld aan de houding van Canalejas en verklaart, dat de katholieken den strijd zul len aanvaarden. Het voegt er hij, dat de Paus noch in noch voor Spanje een vreem de macht is. Hij is even nationaal, even Spaansch als de koning en de Cortes, Wat betreft de wereldlijke zaken. Daarom is een breuk met de Paus een breuk met Spanje. i Volgens het orgaan van Canalejas is het aan het Vaticaan gezonden antwoord Vervat in krachtige, duidelijke en slechts voor één uitleg vatbare' tonnen en schuift het alle verantwoordelijkheid van een breuk op het Vaticaan. i 1 GEMENGDE MEDEDEELINGEN. den dut de verkooping zooveel zou opbren gen, dat, ids idle schulden betaald waren, er nog genoeg zou overblijven om samen een voudig van, te leven. Maar als er niets overbleef? Wat dan?' Die vraag duiklen zij elkander niet luide te doen, maar daarom dachten zij er niet minder over. Wat dan? dat was de vraag, die 'haar als een spook vervolgde waar zij ook gingen. En steeds ïiiader kwam dat spook, steeds duidelijker zagen zij dc armen, die hot. naar haar uitstak. Het was er 's mor gens als de zon vriendelijk lmar eerste Jicht in de kamers van huize Eiehenkamp wierp en het was er 's middags als het stil was in de gungen en kamers. En 's av'onds stond hot daar nog in het avondlicht der scheidende zonne. De barones staarde er onafgebroken heen en Edela zag het ook, niet minder dreigend en angstwekkend als zij. Edela haalde verschillende laden van haar kiusten open en woelde in de snuisterijen, die hierin waren, geborgen. Dan overlegde zij bij zichzelf wat' zij mee zou nemen als de ver schrikkelijke dag kwam en wat niet. Al dio kleine zaken daar in de laden wekten herin neringen bij haar op van gelukkige uren op liet oude Eiehenkamp dooigebracht en nu zou /.ij van dat alles moeten scheiden. Zoo gingen do da gen voorbij en eindelijk kwam de laatste. Nog vier-en-Lwintig uur en alles zou voorbij zijn, voorgoed voorbij, 's Middags kwam hun oude notaris. Hij had geen bemoedigende berichten meegebracht. Het scheen niet waarscliijnüik dat er den volgenden dag veel kooplustigen zónden ko- dan zou er niet hoog geboden men - worden „Maar mevrouw, u moot den moed maar niet geheel verliezen." „Neen, neen," zei de barones en lachte vreemd. Edela hooide alles en zij zag ook den lach op haar mocder's gelaat. Stil ging zij de ka mer uil naar buiten. In de gang sprong Lord haar tegemoet, drukte zich tegen haar aan en keek lmar met droeve oogen in het gezicht, als begreep hij bet verdriet van zijn meesteres, „Lord och, Lord Edela knielde bij hem neer oil nam zijn kop in haar armen. Zoo zaten 7,ij nog bijeen toen de notaris u.it dc kamer kwam. Zij had hem hier willen opwachten en hem zoo vele vragen willen doen. Maar van alle vragen wist zij er nog maar eenWat /al er van ons worden.? En weer streelde zij Lord en steunde „Lord och, Lord „Don hond zul men u als uw persoonlijk eigendom niet kunnen ontnemenaldus trachtte de notaris haar te troosten, die haar gedachten, meende te daden „De hond mij ontnemen nep Edela ontsteld, die nog geen oogenblik aan dio mogelijkheid gedacht had. „Bedoelt go dat men den hond ook zou kunnen verkoopen," zei ze met trillende stem, terwijl zij verbleekte. „Neen, neen, freule dat zal mon niet doen. Gij hebt mij verkeerd begrepen," aldus trachtte de notaris haar gerust te stellen. eenstemming is met zijn belangen. Maar er zijn andere belangen, die eerstgenoemde bij tijd en wijle de baas kunnen zijn. De Tut'co- philc gevoelens in Bulgarije kunnen aan veranderingen onderhevig zijn. De vervol gingen cn de slechte behandeling, waarover di Macedonische Bulgaren zich lubben te beklagen, kunnen de politieke gevoelens der Bulgaren natuurlijk beïnvloeden, maar hot s niettemin vooibarig om aan een. gewapend conflict te gclooven. Bulgarije is nog niet zoover om een ge wapend conflict te wenschon, ten einde hot resultaat der militaire voorbereiding te vei'- krijgen. liet beschouwt dit leger als een noodzakelijk element voor den vrede op den Balkan, welke vrede evenzeer onmisbaar is oor zijn voorapocdige ontwikkeling als het handliaven der verkregen positie in Europa. H o n g a r ij e. In de Ilongaarschc Kamer is Zaterdag besproken het ontwerp over de leening van 560 millioen. De minister bestreed de ano nieme aanvallen, die blijkbaar systema tisch in de buitenlandsche bladen tegen het ciedict van Hongarije gedaan worden. De financieele toestand van Hongarije is in ern stige kringen te goed bekend, dan dat deze aanvallen kunnen schaden. Hongarije is al tijd niet zorg zijn verplichtingen jegens het buitenland nagekomen. De minister bestreed de bewering, dat de leening voor militaire doeleinden gevraagd wordt, Het doel van de leening wordt in het ontwerp nauwkeurig aangegeven. Zij, die de politiek van Oostem- rijk-llongarije kennen, weten, dat dit land geen oorlog wenscht. De regeering vraagt volkomen vrijheid van handelen wat betreft liet oogenblik der emissie, en de plaats waar dc uitizilie L'i-'chieden zal. Het ontweqi werd vervolgens met groote meerderheid aange nomen. Spanjee Een officieel telegram uit Fernandopo. een onder Spaansch gezag staand eiland aan de W.-kust van Afrika, meldt, dat de inboor lingen de Spaansche troepen hebben aange vallen. Een Eiuopeeseh korporaal sneuvelde on verscheidene soldaten werden gewond terwijl aan de zijde der inboorlingen 1 opper hoofd en 3 inan sneuvelden. Bulgarije. Generaal Baprikoff, de Bulgaarsche minis ter van buitenlandsche zaken, heeft zich door een medewerker van de „Matin" laten inter viewen. „Of het waar was, dat Bulgarije van plan i« af te zien van de Turcophile politiek, die het op raad der mogendheden volgde?" „Dat is niet geheel juist", werd geant woord. „Bulgarije wenscht een vredelieven de politiek to volgen, omdat zulks in over- Maar zij hooide het niet. Ilaai' oor ver nam iets geheel andersstemmeurumoer en daarbovenuit de stem van den af roeper „een echte Newfoundlander ecu prachtig beest wie biedt er geld voor eenmaal, tweeman' Edela greep Lord bij zijn hakband en stormde met hem de kamer, waar haar moe der was, binnen. „Moeder moeder, dat is toch niet waar he? dat is toch niet mogelijk, moeder Zij zuilen toch Lord niet duiven verkoopen aan den meestbiedende moeder?" „En waarom niet?" zei de barones koud Zij zat daar nog steeds zoonis strak toen de notaris haar het slechte bericht luid gebracht, rechtop, strak vooruit kijkend, met dien zelf den vreemden lach om den vast gesloten mond. „Waarom niet, kind?" herhaalde zij„Al les wat gold waard is, wordt ten gelde ge maakt alles. En een echte Newfoundlander - - zoo'n kostbaar die-r, dacht je dat zij die zouden vergeten „Neen neenriep Edela. „Dat mogen zij niet doenDat duld ik nietDat kan ik niet. toestaan!" De barones stond op. „Kind, wij zijn machteloos. Alles wat mor gen verkocht wordt is ons lief maar wij moeten er afstand van doen. Wij kunnen er niets tegen doen." Edela staarde haar moeder aan en viel toen luid snikkend bij haar trouwen hond neer hem vast aan zich drukkend. Lord bromde zacht, 't klonk bijna als mensehelijk steunen. Turkpe. De Grifksche gezant protesteerde bij den minister van buitenlandsche zaken tegen de uitlatingen, welke de Turksche gezant te Athene in een intci view gedaan heeft, daar hierin dingen voorkomen, die voor den koning van Griekenland bclcedigend zijn. De minis ter van buitenlandsche zaken antwooiddo, dat hij eerst wenschte te spreken met den Turkschen gezant te Athene, voordat hij een beslissing in deze zaak nam. Griekenland. Theotokis, die "Vrijdag te Athene is aan gekomen, deed zijn vrienden, naar de bericht- ge\er van de „Voss. Ztg." meldt, eenige belangwekkende mededeelingen over zijn op zijn reis in het buitenland opgedane ervarin gen. De openbare ineening in Europa en bijna alle regeeringen der groote mogendhe den, waren Griekenland niet welgezind, daar, zooals de Fransche minister-president Briand op scherpen toon opmerkte, Griekenland voortdurend de aandacht van Europa in be slag neemt, vooral tengevolge van de Kreta- kwestie, aan welker gewelddadige of over haaste oplossing niet is te denken. In plaats \an de rechten van Turkije op Kreta kalm to laten rarjaren, brachten de Kietensers door voortdurende incidenten, zooals de vlag gen- en eedskwestie, en door memories Europa in stadige onrust. Daarom betreurt Theotokis, dat Rallis de eandidatuur van Venizelos en andere Kretonsische partijlei ders voor dc Grieksche Nationale Vergade ring bepleitte. Dal zou ongetwijfeld de ver houding van Griekenland tot den nabuur- staat verscherpen en Europa nieuwe reden geven, zich met Griekenland bezig te hou den. Zijn raad zou dus deze zijn, dat geen Krctonser afgevaardigden naar Griekenland zouden komen. Hij zou persoonlijk Venize los verzoeken, zijn eandidatuur bij de ko mende verkiezingen op te geven en geen vei kiezing te aanvaarden, omdat daardoor do nationale zaak ernstig beuadoeld zou wor den. Venizelos was een goed patriot en zou ongetwijfeld zijn raad volgen, opdat de in menging van Europa worde vermeden. Theotokis verklaarde verder, dat na het Zacht ging de barones de kamer uit en liet Edela met haar hond alleen. Iliervan had Edela al deze weken geen vermoeden gehad. Wat er ook gebeurde on waarheen zij ook moesten gaau, voor Lord, had zij gemeend, zou altijd nog een plaatsje te vinden zijn. Hij zou meegaan, hij zou haar metgezel blijven, zooals hij het al jaren lang geweest was. Eu nu hoorde zij dat hij Laar ontnomen kon worden, dat de eerste de beste het dier kon koopen, wegrukken ran haar. Weer hoorde Edela in haar verbeelding steinmengerucht en daar bovenuit weer die cone stem: „Een echter Newfoundlander wie biedt er geld voor!" En zij zag veel meer, zij zag hoe er dan een ruwe mtm naar voren trad, betaalde en Lord bij den halsband greep cn liem meetrok ondanks zijn verzetLord zou Ind ien, maar zou meegesleurd worden hij zou trachten los te komen en geslagen worden. „Lordo, LordNeen, neen, dat zal en dat mag niet gebeuren dat zal ik voor komen jongen, wees maar gerust. Wil ik je daarvoor sparen Lord ja? Omdat ik zocr veel van je houd, zal ik het kunnen Lord keek haar aan alsof hij alles begreep. Zacht, likte hij de hand van zijn meesteres. Toen stond Edela op. ,,Jn ja, hé Lord als ik het doe, zal het je geen pijn doen, wél?" (Wordt vervolgd.) f-M i HL j "i 1' I1 r I I rif' t M ,tti COURANT. .1 V !1 l i r f{ t [i - 'ff f t y j

Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 1