es"" Jaargang. Woensdag 3 Augustus 1910. .m 13370 Edela van der Eichen. Reis-Aboiin ementen. Deze courant Veïschijnt dagelijks, mot uitzondering van Zon-en Feestdagen'. Prijs per kwartaal: Voor Schiedam en Vlaardingen fl. 1.25 franco per post fl, 1.65. Prijs per week: Voor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent Abonnementen worden dageljjk's aangenomen. j 'Adverteritiën voor liet eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het bureau bezorgd zijn. I 1 1 1 Bureau: Lange Haven No. 141 (hoek' Korte Haven). t Rrgs der Advertentien: Von 16 regels fl. 0.92; iedere regel mee? 15 cents. Reclames 30 cent per regel. Grooto letters naar de plaats 'die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hiervan zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummersj die Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. T m,. voor de Redactie No. 123. ïnterc. Telefoon T00r Administratie No. 103. De administratie van do „Schiedamsche Courant" is gaarne bereid om tegen ver goeding van porto's aan haar abonné's die voor korten of langen tijd op reis gaan, de Courant aan hun tijdelijk adres te zen den. Ook abonnementen voor den tijd van een halve of heele maand worden gedu rende het reisseizoen gesloten. BUITENLAND. Schiedam, 2 Aug, 1910. WERELDVREDE. De senator Gervais, die onlangs in de Matin'' over het vooistel van den koning van Italië tot beperking der bewapening schreef, pubücecit thans in hetzelfde blad een arti kel over de uitwerking, die zijn brief op de Euiopecsche pers had. Hij wijst erop, dat al leen Duitschland een afwijzende houding aan neemt., Duitschland, dat „sinds 1870 don stoot g tot die geweldige ontwikkeling der bewapening te land en, sinds de regeering van Wilhelm II, den teugelloozen wedren dei mogendheden geopend heeft ten opzichte van de bewapening ter zee". Na vervolgens tal van verschijnselen te hebben opgesomd, waarin de steeds grooter wordende toena dering der volken zich openbaart en hun groote waarde te hebben erkend, eindigt hij zijn beschouwing aldus: „Maar is er niet nog meci te doen? Ziehier de vraag die het publiek geweten aan de regeeringen stelt, de vraag ook die de regeeringen beginnen zichzelf en elkaar onderling te stellen. Men kent onze meening. De heer Pichon heeft haar een officieelem vorm gegeven. Italië heeft de zijne doen weten. Engeland heeft, door middel van Sir Campbell Ban- neunan, zijn stem doen hoorea en wij mo gen aannemen dat het niet alleen de stem was van een ouden an illusionistischen eer sten Minister. Algemeen en over de geheele wereld is de vurige wensch geuit tot ver lichting van den vcrplotteienden druk der mi litaire cn maritieme uitgaven. Duitschland alleen heeft nog niets ge zegd. Gelooft 't niet aan zijn historisclien roem Verschuldigd te zijn dit barbnarsche zwijgen te verbreken?" In de tweede lezing die Clemencoau te Buenos Ayros hield en waarin hij het onder worp „Democratie en Parlement" behandel de, gaf hij o. n. zijn oordcel over de beper king dor bewapening. Niemand is in staat, zoo meende hij, den voortgang der democia- tie in Europa te stuiten. Europa gaat geheel en al gebukt onder het gewicht zijner bewa pening en algemeen vraagt men zich af waartoe toch al die geweren cn kanonnen dienen. Zijn Je/.ing had groot succes. ïe Stockholm is gisteren het Internatio naal Vredescongres geopend. Aanwezig wa ren 600 afgevaardigden van 24 landen en het diplomatieke korps. Roman naar het Duitech van IIEDWIG ABT. 10) Hoe blij scheen de zon dien dag. Wat heer lijke zoelte was er in de lucht van het ko mende voorjaar. En, hoe mooi zag het land goed Eichenkamp er, ondanks zijn verval, bij deze zonne-belichting uit. Wie zou ver moed hebben dat op dezen dag van licht en zoii zooveel donkere zorgen op Eichenkamp drukten? Bernard Ilavestrand wüas in den middag nogmaals op weg naar Eichenkamp gegaan. Hij liep snel voort als was hij bang te laat te zullen komen. En hij was daarvoor in derdaad beviecsd, iedere minuut was kost baar, geen oogonbiik was er, meende hij, te verliezen. En al voortgaande, maakte hij zich zelf verwijten dat hij zoo lang gewacht had, dat hij niet vee! eerder nogmaals be proefd had freule Van der Eichen te be wegen zijn vader excuse te vragen. Als hij dat eerder had gedaan, zoo dacht hij, en het was hem gelukt, dan. was misschien nog een uitweg gevonden, een uitstel verkregen al thans. Maar thans wilde hij dan toch gaan. Zij moest toch naar hem liooren, zij moest toch verstandig zijn en toegeven vóór het to laat Was. En hij wilde naar de barones gaan om haar te vragen naar zijn vader te gaan of haar dochter te zenden. De barones moest buigen, al was het alleen' ter wille van haar m Namens de Zwcedsehe regeering heette de mister van buitenlandsche zaken in een lange lede het Congres welkom. De Belgische senator, Lafontaine, dankte namens het Congres. Graaf Taube is tot eerepresident gekozen. Tclegiamraen van hulde werden gezonden aan den koning van Zweden, Jaasy, baro nesse Ilertha von Suttnor, Tolstoi o. a. Om twee uur zijn de commissies bijeenge komen. Hedenavond is er een feestbanket. SPANJE EN HET YATICAAN. De Spaansche nota, antwoord op de laatste nota van liet Vaticaan, is hedenochtend 7 uur bij het Vaticaan ingediend. Dc Spaan- sclic gezant, is zonder voorafgaand bezoek aan den Paus te brengen, naar Madrid ver trokken. De diplomatieke betrekkingen tusschcn Spanje en Rome staan op het punt afgebro ken te worden. Spanje heeft zijn gezant bij het Vaticaan, de Ojeda, teruggeroepen en men twijfelt niet, of thans zal ook de pause lijke ndheius Madrid verlaten. Komt het tot een volslagen bieuk, dan zal de Spaansehc liberale ipgeeiing met de binnenlandsche her vormingen misschien nog vorder gaan dan zij zou doen, indien zij overleg met Rome kon plegen. Zij zal haar volkomen vrijheid van hande len hernemen, om ook het aantaL geestelijke oi den, hetwelk na de scheiding van Kerk en Staat in Frankrijk ten zuiden van de Pyre- neeeiï sterk toegenomen is, aanzienlijk te vermindoren. Misschien wacht Spanje, waar de kerk door haar invloed op het volk groo- tere macht heeft dan in Frankrijk, een tijd van binnenlandsche beroeringen, waarbij de strijd tusschen Kerk en Staat in Frankrijk nog maar kinderspel is. De icpublikeinen prijzen, zoonis wij giste- len reeds mededeelden, de vastberaden hou ding van minister Canalejas; zij geven hem den raad, zijn hervormenden arbeid tot de bijeenkomst van de Cortes in October a.s, door koninklijke besluiten en verordeningen voort te zetten. Heftig weidt de regeering bestreden door de cleriealen m het noorden van Spanje, meer bepaiddelijk in de provincie Biskaye. Te San Sobastiaan zijn de ijverige Katholieken voornemens een groote betooging op touw te zetten. Volgons een bericht uit Madrid dato 31 Juli zal de minister van binnenland sche zaken evenwel geen verlof tot de de mons* ratio geven. De Madridsche dagbladen behelzen den tekst van het telegram, door de clericale ka tholiekcn van Bilbao aan minister Canalejas gezonden. Honderdduizend Baskiers al dus luidt het telegiam behoorende tot do anti-Liberale katholieke partijen, vereenigd om met kracht de rechten van de Kerk te verdedigen en rekenende op de instemming van 110 van de 120' gemeenten vaar Biskaye, op den steun van alle godsdienstige veieeni- gingen en congiegaticn en op den zegen van 52 prelaten, protesteeron tegen hot gedrag dochter. Wat zou er anders worden van het jonge meisje, dat niet werken kon voor haar brood, dat niet bestand was tegen de moei lijkheden van den ruwen strijd om liet be staan Steeds sneller ging hij voort. Doch plotse ling bleef hij met een schok staan. Daar vlak bij hem, aan den kant van het weiland, waar eenige oude wilgen zich over het water bogen, zag hij Edela, zonder mantel, zonder hoed en naast haar Loid, dicht tegen haar aan. Wat was er in dat schouwspel dat Ber nard zoo trof, dat hij ondanks zich zelf, moest blijven staan? Stil was het alom on toch was het hem of hij een kreet gehoord had, een zacht gekerm was het Van den kant waar Edela stond gekomen? Was het de hond geweest die het geluid had gemaakt? En nu zag hij hoe zij haar arm ophief, langzaam, als was het haar bijna onmogelijk. Zij had iets in haar hand), dat blonk en ge richt werd op haar hond Wat wilde zij doen? Wat moest dat be duiden? Haar hond, waarvan zij zooveel hield als was het een deel van haar zelf, zij zou toch niet met eigen liand haar hond Maar plotseling werd het hem duidelijk waarom zij dit wilde doen. En meteen sprong hij op haar toe en riep op gebiedenden toon: „Niet doen! Freule om hemelswil doe het nietGeef het dier zoo lang aan mij tot de verköopuig voorbij is, dan kunt gij hom don volgendon dng terug krijgen Schiet niet, freule 1 Edela hoorde zijn stem, zij verstond niet, van de regeering, die een aanslag pleegt tegen de democratische beginselen,, welke volgens haar beweren den grondslag van haar politiek vormen Door aldus tc handelen, laat de regeering zich influenceeren, vree/ende, dat de katho lieke bevolking van Biskaye openlijk haar gehechtheid aan het Vaticaan te kennen geeft en zich aanbiedt zijn miskende rechten te veidedigen. Wij waarschuwen uw excellentie., dat wij deze manifestatie als de minst krachtige han deling beschouwen om het anti-katholieke scclarisme te bestrijden en dat wij vast beslo ten zijn andere middelen te bezigen, ofschoon wij ons ïekenschap geven, van de gevolgen, welke hun aanwending kan hebben. Zeiden wij hierboven, dat de liberale en re- puhlikeinsehc pers op de hand der regeering is, ook een gematigd blad als de „Impar- ein!" schaart zich aan de zijde van den- mi nister-president Canalejas. Genoemd blad verklaart; zich ingenomen met de schorsing van de onderhandelingen en het afbreken van de diplomatieke betrekkingen on met de houding van de Spaansche regeering, niet om de breuk op zich zelf, maar omdat de nationale eer ze eischte. „Wij, die ons scharen aan de zijde van Canalejas, zoolang hij zijn houding niet wij zigt, wij zijn katholieken en zijn altijd van mcening geweest, dat hot hier geen gods dienstige kwestie geldt, maar dat we hier met een nationaal vraagstuk te doen heb bon, waarvan de onafhankelijkheid van de burgerlijke macht afhangt. „Het is niet Spanje of zijn regeering, die de betrekkingen met Rome heeft afgebroken, het is het Vaticaan, hetwelk den toestand, waartoe wij thans gekomen zijn, in 't leven heeft geroepen." Aldus schrijft de „Impar- cial". Daarentegen beschuldigt het clericale blad „Universe" Canalejas van anti-pauselijke po litiek te voeren. „De strijd is begonnen, wel nu, wij zullen strijden", schrijft de „Uni verse" zij eischt evenwel van den minister, dat hij de kroon niet in dien Ijurgnrstrijd mengt. In Vaticaansche kringen wordt ontkend dat de Heilige Stoel tot conditio sine qua non der verdere ondei handelingen gesteld /ou hebben, dat Canalejas alle maatregelen in den laatsten tijd tegen de Orden genomen, weer te niet zou doen. De houding die het Vaticaan zai aannemen is nog niet vastge steld. Het is niet onmogelijk dat de pause lijke nuntius voorioopig kalm te Madrid blijft en de terugroeping van Ojeda als een „tijdelijk verlof" beschouwd zal worden. In ccn interview met een medewerker van de „Xeuc Freie IVsse" ontkende Dan Jaime de Bom bon dat zijn rondschrijven aan zijn aanhangers het karakter van een (Jticieelo verklaring had. Ilii had geen last tot de publicatie gegeven, maar stelde zich natuuilijk toch voor den inhoud aansprake lijk. Overigens dacht hij er niet aan iets te ondernemen, dat den bimierdandschon vrede in Spanje /ou kunnen verstoren, althans moordenaarGa weg zcolang de veihoudingen zijn ingrijpen niet noodzakelijk maakten. Hieruit blijkt wel vol doende,, dat hij een -lolitieke omwenteling in Spanje niet voor uitgesloten houdt. Zelfs zeide hij: Vroeg of laat moet Spanje een republiek worden. Deze zal echter niet lang kunnen bestaan en slechts een overgangs stadium vormen, daar het land absoluut niet rijp is voor de republiek. GEMENGDE MED EDEELÏNGEN. Engeland. Hot Engelsche Hoogerhuis heeft de derde lezing van de wet op het regentschap en de tweede lezing van de (.verklaring bij de troonsaanvaarding aangenomen. België. De „Patriote" meldt, dat Delbeke, mi nister van openbare werken, om gezond heidsredenen ontslag heeft gevraagd. begreep niet. Het was haar of daar het spook kwam aanstormen, dat al dagen lang had rondgesGiuifeld, onzichtbaar voor het oog, op Eichenkamp. Edela meende dat het kwam om haar haar eigendom te ontrukken,, om Lord mee te voeren, weg van haar. En luid klonk ei' een stem in haar: Laat dat niet gebeuren bewaar Lord voor dit verdriet laat het niet gebeuren dat een ander hem met zich oert Nogmaals klonk waarschuwend de stem van Bernard Ilavestrand, toen een knal een klein rookwolk-je steeg op en zonder nog cenig geluid te geven zakte do hond ineen. Daar stond Edela tegenover Ilavestrand, de revolver nog ia de hand, bloedspatten in het gelaat. Langzaam deed hij nog een stap nader en zag in haar oogen, waaruit mianr- looze smart sprak. „Arm, arm kind Mnar die zachte toon, werkte niet uit wat hij verwacht had. Een schok liep door haar lichaam, on luid riep zij hem toe „Moordenaar - van mij Bernard wist niet wat te doen. Hij zag hoe overspannen zij was, zou hij zoo wog- gaan? „Ik mag u hier niet alleen laten, freule," zei hij weifelend, i „Ga weg!" riep zij nogmaals, en meteen hief zij haar hand op als zocht zij nog een doe! voor een tweeden kogel. „Als gij dat beslist wiltj, möet ik gaan," zei hij 'op droevigen toon. „Maar froulo, ik had gi'oag een paar jaar van mijn leven ge geven om u dit Verdriet te besparen Duitschland. Uit Keulen vVordij aan den „Berl. Lok. Anzeiger" bericht, dat men in katholieke kringen aldaar een contrabetooging legen de encycliek-protesten voorbereidt en wel door een algemeene bedevaart naar het graf Van den heiligen Borromaeus en naar Rome, aan welke kardinaal Fischer, aarts bisschop van Keulen, zou deelnemen. Denemarken. Uit Kopenhagen wordt gemeld, dat de voorzitter van den Deenschen Yredesbond R. P. Rasmussen gisteravond gestorven is. Italië. De overste Antonio Calabretta, direc teur der Koninklijke werf te Castellamare, is uit zijn ambt ontslagen en gearresteerd,. Volgens do „Tribuna" was hij geïnteres seerd bij een particuliere scheepvaartmaat schappij, waaraan hij eigendom van den staat afstond. Ook vaa andere onregel matigheden zou zijn gebleken. Rusland. Nog schandelijker feiten dan bij de an dere revisies in Rusland heeft liet 'onder zoek, door senator Glisjtsjinki omtrent de intendance in Siberië ingesteld, aan het licht gebracht. Tijdens don Russisch-Japan- schon oorlog werd daar zoo gestolen, ,dat de intendanten bij het hazardspel om piet minder dan een bierglas vol goudstukken speelden. In óén nacht werden vermogens gewonnen en verspeeld. En de verliezer maakte^ zelfs als hij alles verloren Jiaij, niet, zooals elders m dergelijke gevallen wel geschiedt., een einde aan zijn Joven, maar begon den volgeenden dag slechts wat harder te stelen, om het verlorene poo spoedig mogelijk ie herwinnen. Buitenge woon voordeelig voor de intendanten wa ren vooral de leveranties van tenten, do regeering betaalde n.l. voor groote en Toen draaide hij zich om en liet Edela alleen. Nog even keek zij hem na, viel toen neer op de knieën en drukte het lijk van den trouwen Lord tegen zich aan en snikte daar lang. De schemering viel op de velden rondom Eichenkamp. Bij de stallen stonden een paar dienstmeisjes zacht te praten. Zij keken schuw naar den ouden knecht, die uit ge weest was om Lord te halen en nu een gat groef in den tuin, op het lievelingsplaatsjo van de barones, om het dier daar te begraven. Doodstil was het in hot groote huis. Edela was de woonkamer binnen gegaan, waar het anders zoo gezellig was in de schemering, maar waar na alles uit was weggehaald, be halve de tafel en een paar stoelen. Al hot an dere was naar do groote zaal gebtacht, waar do verkooping zou plaats bobben. Dicht bij de deur bleef zij staan en keek rond in de kamer tot er geklopt werd en de keukenmeid binnen kwam met een brandendo lamp. Dat behoorde eigenlijk niet tot de bezighe den van Hilbrich en hot scheen haar dan ook of zij wat moest zeggen ter opheldering van haar handelwijze. Er kwam geen antwoord en liet meisje maakte geen. aanstalten om heen te gaan. Zij trok een paar maal aan haar schort en, zei toen „Ja en, in de kapel kan men ook ontving slechts kleine, zoodat zij op deze wijze voor millioencn benadeeld werd. En wanneer er al eens iets werd ontdekt, dan werd de schuldige niet bestraft, maar naar een Europeesch district overgeplaatst, waar het stelen, minder gemakkelijk, maar het leven veel aangenamer was. Glisjtsjinki zal nu ook een onderzoek instellen naar do handelingen van de amb tenaren van den Mandsjoerijschen spoor weg. Ook van deze revisie zijn opzien barende onthullingen te verwachten. Servië. De Servische regeering heeft het vol gende communiqué uitgegeven: „De ge ruchten, dat Servië samen met Bulgarije een protest of een gemeenschappelijke ac tie tegen dp ontwapening in Turkije ,zou voorbereiden, zijn van allen grond ont bloot. Servië denkt er niet aan, zich' te mengen in de binnenlandsche aangelegen heden Van het bevriende Turkscho rijk." Argentinië. Volgens een telegram uit Mexico heeft een verklaring, die de heer Garcia, de gezant van Argentinië aldaar, zou heb ben afgelegd, buitengewoon opzien gewekt. Garcia zou n.l. zich' in zeer krasse be woordingen in een interview hebben uit gelaten over de Vereenigde Staten, die, volgens hem, in hun politiek niets anders dan hun eigen belang op het oog hebben. Ten bewijze hiervpor wees hij op Kuba, de Philippijnen, Panama en Nicaragua, welks president door alle rijken, behalve de Vereenigde Staten, is erkend. De Mon- roe-leer beteekent voor Noord-Amerika: Amerika voor de Vereenigde Staten. En Argentinië is aan. de republiek niet tde minste dankbaarheid verschuldigd; wat't is geworden heeft het aan Europa t 'te danken. 1 Tex as. Do correspondent van het ^Berliner Ta- geblatt" bericht omtrent den rassenstrijd in Texas, (lat allervvega bloedige gevechten plaats grijpen. Tot dusver zouden 23 ne ger-s en 4 blanken gedood zijn, terwijl tal yan personen gewond werden. De ge heele streek rondom Anderson is onder de wapenen. "Vijf compagnies werden er tot herstel der orde heen gezonden. Honduras. 1 Yolgens oen telegram aan de „Kóln. Zeitung" heeft bij Caha (Honduras) een gevecht plaats gehad tusschen revolution- nairen en regeeringstroepen, waarbij 10O man zouden zijn gedood en 200 jgevvond. Ch x na. Tusschen Rusland en Chu. 's een overeenkomst gesloten omtrent de regeling der scheepvaart op de Sungari. Door deza overeenkomst zijn de Russische belangen volkomen bevredigd. zeker geeu hand meer voor oogen zien." Zij wachtte weer even, maar vervolgde toen: Mevrouw is ld. naar de kapel gegaan eir is nog steeds niet terug. Zij zag er uit alsof zij niet goed was." Het duurde even voor de beteekenis van die woorden tot Edela doordrong-. Haar moe der was in de kapel? Daar waren de graf kelders der familie, waarin ook haar vader en haar broertje dat reeds zeer jong gestorven was, begraven lagen. Zeker wilde haar moe der afscheid van de geliefde dooden nemen. Edela \ergat plotseling haar eigen verdriet door de gedachte aan dat van haar moeder. Zij keerde zich om naar de deur. „Ik wil haar gaan halen," zei ze. Doch het was niet meer noodig want de buitendeur werd geopend en de baron is kwam binnen. Het dienstmeisje keek even naar het gelaat ran de barones toen deze binnentrad. Ge weend had zij niet, dat zag men. Mnar het was of de trekken ran het gelaat verstijfd waren en of zij ouder was geworden de laat ste uren. Droevig ging het meisje de ka mer uit. Neen, geweend had zij niet, al do uren dat zij bij dc dooden in de kleine kapel was ge weest. Maar er was iets kils en kouds over haar wezen gekomen, alsof zij zelf geen leven de mensch meer was. En terwijl zij daar neer gezeten had in de stilte en in do scheme ring^ was er een groot verlangen in haar gekomen: „Hier blijven hier blijven!" Wordt vervolgd.) SCHEIJAM! CHE COURANT r* s~^ r r s s j „Maiie is even een boodschap gaan doen en het zou pikdonker zijn als wij wilden af wachten tot zij terug is."

Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 1