BINNENLAND. STADSNIEUWS. V Rechtzaken. Kerk en School. Tan het Hof. Ondanks het weinig gunstige weder was het gisteren te Baam en Spestdijk ^ij- zonder druk. Gelukkig klaarde hot weder in den middag wat op en werden ten pa- leize toebereidselen gemaakt v(oor een rij toer, Tegen 2 uur reed de Koningin met Hare Moeder en Dochter uit, luide en hatl- telijk toegejuicht door de groote menigte, welke buiten het hek ran het paleis stond). Te 3 u. keerde 't koninklijk rijtuig terug, na een rijtoer door de gemeente Soest te heb ben gemaakt. Inmiddels was de Prins per auto uitgereden. In den namiddag ver scheen het koninklijk gezin op het balcon van het paleis. De Koningin-Moeder droeg de Prinses op haren arm. Een spontaan gejuich steeg uit de menschenmassa op. 's Morgens had de Koningin eveneens het publiek haar Dochtertje op hot bal con getoond. i Prins Hendrik naar Brussel. Uit Brussel wordt gemeld, dat Z. K. H. de Prins der Nederlanden op Zaterdag 6 [Augustus, des v.m. om IOV2 uur een be zoek zal brengen aan het Ncderlandsche Paviljoen op de Brusselsche Tentoonstel ling, Audiënties. De gewone audiëntie van den minister van justitie zal Zaterdag 6 en 13, die van den minister van binnenlandsehe zaken op Zaterdag 6, 13, 20 en 27, die van den minister van waterstaat, van buiten- landsche zaken, van koloniën en van mar rine op 5 en die van den minister van financiën op Donderdag 4 Augustus a.s. niet plaats hebben. Niet weer besmet. De minister van Binnenlandsehe Zaken heeft de beschikking van zijn toenmali- gen ambtsvoorganger, d.d- 1 October 1901, waarbij Rio de Janeiro, is besmet verklaard wegens pest, ingetrokken. net, waarin het vraagt alsnog wijzigingen in de wet te brengen, waardoor woide verkre- geti lo. een wettelijk vastgestelde 10-urige arbeidsdag als maxnun vbor alle volwassen mannen, 2o. afschaffing van allen nachtarbeid, welke door den aard van het bedrijf niet stiikt geboden is, 3o. een arbeidstijd voor vrouwen en jeug dige personen, die beperkt is tot de uren tus- schen 7 uur voormiddag en 5 uur namiddag, 4o. een verbod van aibeid voor vrouwen op Zaterdagmiddag en geduiende 8 weken diiect vóór en na de beudling, 5o. dat de leeftijd onder welke kinderen geen arbeid mogen veuicht, worde gesteld op 14 jaar, Go. dat de leeftijdsgrens, vastgesteld voor „jeugdige" personen, worde gebracht op IS jaar, 7o. dat de uitzonderingsbepaling in art. 1 der Arbeidswet voor landbouw, tuinbouw, boschbouw, veehouderij en veenderij vervalle. De Brnsselsclie tentoonstelling. Men deelt ons mede uit Brussel: Aangezien de Belgische Regeering niet voornemens is vooraf te bepalen op wel ken dag en uur do jury de inzendingen zal keuren op de Brusselsche tentoon stelling, zullen de exposanten, die er prijs op stellen bij de keuring tegenwoordig te zijn, wel doen in het Nedorlandsclic Pa viljoen na den 2en Augustus aanwezig te zijn. Vermoedelijk, zal do keuring circa 10 Augustus afgeloopm zijn. De tentoonstelling le Nijmegen. Gisteren zijn de onderscheidingen toege wezen voor de inzendingen op de tentoon stelling van toegepaste electriciteit te Nij me gen. Het comité deelt mede dat deze tentoon stelling 15 Augustus a.s. definitief gesloten zal worden. Tan der Zwang en de S. D. A. P Naar aanleiding van het bericht, waarin gemeld wordt dat de heer Van der Zwaag bedankte als lid van de socialistische Frie- sche®Statcnfractie, schrijft een lid" dier frac tie aan „Het Volk" in een beschouwing op welke wijze het kunstmatig broeden moot geschieden. Hij waarschuwde daarbij tegen het opeenhoo- pen in grooten getale van machinokuikens. Men moet er niet te veel van vorderen en bedenken dat de kloek maar voor 8 A 10 kuikens heeft te zoigen. Wat de uit komsten van het broeden aangaat kon vol gens spreker bij kloek of machine een middencijfer van 60 0/0 worden aange nomen. Ton slotto bepleitte spreker de wenscho- lijkheid praetisch onderwijs to doen geven in hel kunstmatig en natuurlijk broeden aan Rijks tuin- en landbouwscholen. Vervolgens behandelde do heer II. B. Beaufort, pluimveeteelt-consulent te Haar lem do volgende vragen: Op welke wijze moet het onderwijs in pluimveeteelt ten plattenlande worden gegeven? en: Hoe moeten do hiervoor noodige leerkrachten worden opgeleid? In vogelvlucht ging spr, nog na hetgeen in hel buitenland geschiedt om dan bij een vergelijk 'met ons land deze conclusie to trekken, dat wij ten ach ter staan, 't Liofst zou spreker wenschen dat het pluirnVeeteoltondevwijs als ver plicht vak werd opgenomen in het leer plan van onze landbouwvvinterscholen en landbouwvvintercursussen en dat naast het onderwijs aan deze instellingen ten platte- lande naar gelang van de behoefte jspe- cialo cursussen werden gegeven. VL AA RDING EN, 2 Aug. Ter gelegen heid van den verjaardag van II. M. do Ko ningin-Moeder was van do openbare- en vele particulieie gebouwen de nationale drie kleur uitgehangen. Op het Flardingavekl zal hedenavond een concert mot vuiuweik worden gegeven. Volksbadhuls. In de week van 25—31 Juli werden ge nomen 305 baden. lete klasse, kuipbaden 23 regen 21 2de klasse, kuipbaden 31 regen 194 school 5 ets. kinder x> 36 Gedurende de maand Juli 1916 werden genomen 1411 baden. lste klasso. 2de klasse, kuipbaden 107 kuipbaden 151 regen t 87 regen 899 school 5 ets. kinder 167 De Haagsche rechtbank veroordeelde heden J. Itjeshorst te Delft wegens het schrijven van een voor het gemeentel aadslid van Delft J. v. A. beleedigend artikel in het Weekblad »De Delvenaar" tot f15 boete of 10 dagen. Rijksambtenaren. De algemeene bond van Ncderlandsche Rijksambtenaren heeft gisteren te Utrecht, onder voorzitterschap van Jen heer II. te Kolsté, zijn eerste nlSe„eene tSSTLZ geHerdacht werd allereerst het overlijden I Seeder, die door ,al hetgeen zij als 2 Augustus. De vlaggen aan de vier hoeken van den torentrans, do vlaggen uit de open bare gebouwen, van do schepen en uit vele particuliere woningen verkondigen dat Nederland herdenkt den verjaardag van van den heer N. G. Brouwer Jr, in loven voorzitter en een 'van de oprichters van den bond. Zijn verdiensten werden ge- Toen wij in 1907 een fractie vormden, is schetst en met waardeering melding ge- volgens onze notulen daarbij bepaald, dat de socialistenbonders (Yan der Zwaag en de Haan) de vergaderingen konden bijwonen als „hospitanten", dus zonder stemrecht en zonder een bestuursfunctie te kunnen bekiee den. Immers zij behielden zich volle vrijheid voor ten opzichte van het opvolgen van even tueel door de fractie te nemen besluiten. Aan stemmingen is door hen dan ook nooit deelgenomen en evenmin is hun ooit een op dracht verstrekt. Op 11 Juli 3-1-, ontving de fractie een be richt van Van der Zwaag, zonder opgaaf van redenen, meldende dat hij als lid onzer fractie bedankt en dus de vergaderingen niet meer zal bijwonen. Over sommige punten maakt van diens arbeid in en ivoor den Bond van Nedarl. Rijksambtenaren. Als teeken van instemming stonden alle .aan wezigen van hun zetels op. De rekening van don Hond werd goed gekeurd. Besloten werd met kracht met den ar beid voort te gaan. Medegedeeld werd, 'dat zich! bij den, bond aangesloten hebben de vereemging van geëmployeerden aan Rijks werven te Amsterdam Vriendschap zij ons doel, en de vereoniging van mindere geëmployeer den Eendracht te Willemsoord, onderschei denlijk met 66 en 63 leden. Een definitief bestuur werd gekozen, be- blijft bij tot overleg bereid en hij meent dat staande uit de heoren:' Jt. U Sterke, te onze wegen wel ongeveer parallel zullen blij- Amsterdam waam. voorzitter; A. J. Klaas ven loopen. Dit schrijven, dat vrijwel onverklaarbaar is, wijl Van der Zwaag zeer goed wist dat hij nooit lid der fractie was, (hij was daar aan bovendien in Juli nog herinnerd) werd natuurlijk voor kennisgeving aangenomen. Overigens schijnt er niets te veranderen; Van der Zwaag is voor sommige punten nog tot overleg bereid en kwam voorheen toch ook niet trouw; op de 9 vergaderingen in 3 jaar was hij op 5 afwezig. Van De Haan ontvingen wij zulk schrij ven niet." Agenten Rijksverzekeringsbank. Het Genootschap van agenten der Rijks verzekeringsbank heeft te Utrecht zjjn gewo ne jaarlijksche vergadering gehouden, welke goed bezocht was. Na afdoening der huishoudelijke zaken werd besloten zich aan te sluiten bjj de Yereeni- ging tot ondersteuning van Burgerlijke Amb tenaren en Beambten.m 's Rijksdienst. Ter der werd aangenomen een voorstel van een der afdeelingen om steeds te blijven aandrin gen bij het bestuur der R. V. B. op vermin dering van werkzaamheden. Tot voorzitter werd herkozen de heer J. L G. Krugers, te Haarlemen tot secretaris werd gekozen de heer R. Lukkien te Amsterdam. De graamsnlgerskwestle le Antwerpen Uit Antwerpen wordt aan de „N. R. Ct.' geseind Na een beraadslaging, die ruim vijf uren geduurd heeft, werd door den gemeenteraad de volgende beslissing genomen aangaande de elevatoren: De stad schaft zich elevators aan om ze ter beschikking van den handel te stellen, die ze uitbaat, mits een vergoe ding-aan de stad te betalen. De laatste levert dan slechts het hoogst noodige personeel, om het toestel te doen werken. Een amendement om daarvan een proef te maken voor een jaar, werd verworpen, zooals ook beurtelings verworpen waren de volledige regie door de stad, het uitbaten door parti culieren en het gemengde stelsel, Aa door particulieren bn door de stad. Er was een meerderheid van 27 stemmen tegen 3 en 3 onthoudingen voor het ge stemde besluit. sen te Utrecht, secretaris; K. F. de Liijri te Nijmegen, penningm.; W. II Koudij's,tof 'g-Gravenhage; A. U. A. van Grevenstein te Utrecht. Het orgaan „De Rijksambtenaar" werd gesteld onder redactie van het bestuur. Terder weid de te voeren actie bcr sproken. Na installatie van het nieuwe bestuur en dankzegging aan het oude, waarne mende bestuur, werd de vergadering ge sloten. t He Nat. Congres voor Pluimvee en konijnen teelt. (Tweede dag.) Het 2e nationaal congres voor pluim vee en konijnenteelt in het Kon. Zool. Bot. Genootschap te 's-Gravcnhage, van wege de Noderl. Yereeriiging „Avi Cultura" werd heden voortgezet. Bij den aanvang van 'deze tweede ver gadering werd onder applaus op voorstel van het Bestuur besloten namens het con gros aan H. M. de Koningin-Moeder ter gelegenheid van 11 r. Ms. verjaardag een telegram van gelukwensch te zenden. Bij de hervatting van de congres-werk zaamheden trad vandaag in de eerste plaats op de heer A'. Hoogendijk Jz., to Ylaardingen, die de vraag behandelde: Hoe staat h'et in Nederland met het natuurlijk en kunstmatig fokken van pluimvee? Spr. verdedigde daarbij de volgende stellingen: lo. de uitdrukking „natuurlijk broeden" is niet juist. (We „zetten" eenvoudig een kip; de haan behoeft zich hier niet als in de vrije natuur de hen in strijd te veroveren); 2o. het kunstmatig broeden vertoont in de hoofil punten, geen afwij king van het zoogenaamd natuurlijk broe den; 3o. het kunstmatig broeden kan niet worden gemist bij het fokken op grootere schaal van winterkuikons, van vroeg brocd- kuikens, en voor inrichtingen) waar uit sluitend do non Sitting-rassen worden ge fokt 4o.het kunstmatig broeden verdient de voorkeur bij het fokken van kuikens: 00. gelijkwaardige broedeieren geven de zelfde resultaten bij hot kunstmatig en het natuurlijk broeden. Het sterftecijfer on de vlugge groei der kuikens houden geen ver band met het kunstmatig of natuurlijk Koningin en Moeder gedaan heeft, de liefde van h'et Ncderlandsche volk heeft ver- Svorven. In vele plaatsen van Nederland wordt deze dag door de burgerij feestelijk (her dacht, en ook Schiedam behoort daartoe. Wel hebben er op den dag geen feeste lijkheden plaats, maar hedenavond zal het Stedelijk Muziekkorps een concert geven op de Broersvest en zal het jaarlijksche tuinfeest der Oranjevereeniging in de S. O. T. plaats hebben, dat zich steeds heeft mogen verheugen in de medewer king en de waardeering der burgerij, die bij dat feest don tuin vult als bij geen andere gelegenheid. Ook nu weer heeft bet comité, met de regeling van dit feost belast, er naar ge streefd de tuinverlichting en het vuurwerk zoo schitterend mogelijk te doen zijn. Moge het weer, dat zich vanmorgen zoo gun stig toonde, doch' in den middag zeer ver anderde, in den avond geven Wat de och tend beloofde: een mooien zomeravond. Gelukkig hoeft de regenbui, die heden middag neerplaste, geen ongunstigen in vloed uitgeoefend op den tuin, zoodat do bezoekers niet bang boh'oovon te wezen, en natte voeten te zullen h'aJen, Door het Bestuur der Oranjevereeniging is het navolgende telegram aan II. M. de Koningin-Moeder gezonden ,De Oranjevereeniging te Schiedam biedt Uwer Majesteit de betuiging barer eerbiedige hulde en gelukwensch aan." Smaadschrift. Gelijk men zich herinneren zal, werd in de maand April bij oenige ingezetenen te s-Gravenhage, een gedrukt stuk aan huis bezorgd, luidende: „Voorloopig protest tegen hot hoogst wil lekeurig optreden der politie alhier (het plaatsen van een politiepost voor 'n woning in de Jan Blankenstraat). „In dat voorloo pig protest kwamen uitdrukkingen voor, waardoor J. E. S., thans naar Indié ver trokken, zich beleedigd achtte. De steller en verspreider van dat protest,, "Wj. J. II. v. Beusekom, had zich heden voor de Haag sche rechtbank te verantwoorden en ver klaarde vijftig van die brochures in hot belang der moraliteit verspreid te hebben. Subs. off. v. Just., mr. Tam Kleffens, er op wijzende, dat daar ter stede in den laatsten tijd) van die personen opdui ken, die „in het belang der moraliteit" menschen geld afpersen, zag in den, ge klaagde een van die afpersers en vorderde 6 maanden. De beklaagde beweerde, het sjachtoffer te zijn van het willekeurig optreden der politie, vooral van den hoofdinspecteur v. A., die een vriend van S. was en hem daarom het leven onaangenaam maakte, hetgeen hij aan S. had ten laste gelegd in de brochure (ongeoorloofde handelingen mot de vrouw van beklaagde) was vol komen waar en volkomen vrijwillig had S. hem f150 gegeven om de echtscheiding van zijn vrouw te bewerkstelligen. Tan chantage of afpersing was geen sprake ge weest. Ned. Herv. Kerk Algemeene Synode. NI. 's-Gravenhage, 1 Augustus. De Zondag is ook voor de leden der Alge meene Synode een gezegende rustdag. Nu het oog van uw verslaggever weder gerust heeft op weelderige landouwen en bieede wa- teien, is hij hoopvol teruggekeerd tot den arbeid, Met de voorlezing van een gedeelte uit de Bergrede, uit het Hoofdstuk der Zaligspre kingen (Matth. -5), is het werk hervat. Voor wie de geschiedenis der kerken in de Valleien wil beschrijven, vormen de acten van het Comité een betrouwbare bron, dank zij de offieieele briefwisseling met het kerk bestuur der "Waldenzen, en met de theolo gische Faculteiten te Genève, Lausanne en Basel. Do geldmiddelen van het Comité stegen voortdurend. In dc laatste helft der 19e eeuw was de aanvangs-snbsidie van 1500 fr. ge stegen tot 952,565 fr. „De geschiedenis van ons Comité zoo eindigt Perkis een verheffend gcdenktce- keu van de beleidvolle, geduldige en te gader volhardende liefdadigheid onzer Vaderen". Zeker, ook in hun werk is het onvolmaakte te bespeuren. Er zijn enkele bladzijden in de annalen die men zou willen uischakelcn. Doch ook die bladzijden spreken van een groot beginsel: alles te vermijden wat den stralenkrans, die het hoofd der verdrukte broeders omgaf, zou doen verbleekcn, en daar door de sympathie en offervaardigheid zou verawakken. Wat nu den tegenwoordigen toestand van dc ketken in do Valleien betreft, hierover ontbieken uitvoerige medcdeelingen niet. Zij betreuren, haar verdienstelijken „moderateur", Jean Pierre Pons 13 Maart 1909) aan wien een „In Memortam" wordt gewijd. liet verslag deelt mode, dat ook in de Val leien de vraag is behandeld, of aan vrou welijke lidmaten het kiesrecht zal worden verleend. Voor het ziekenhuis bestendigde het co mité de jaarlijksche bijdrage van fr. 1500, Aangaande het College ontving het comité moedgevende berichten. De regeering steunt de instelling met een belangrijk rijks-subsi die. Een toelage van fr. 600 \oor de „Me thode-scholen" werd door liet comité opnieuw toegestaan. Ook de lagere scholen kunnen het zonder steun van het comité zeifs in bloeiende gemeenten, om allerlei redenen nog niet stellen. Voor herstelling van kerkelijke gebouwen werden ondersteuningen gevoteerd. De totale som der subsidies bedraagt voor 1910 19,0'52 fr. Dit geld kwam mede ten goede aan bejaarde predikanten, predikantswedu wen, aan eervol ontslagen onderwijzers en hun weduwen, aan studenten in de theologie en liefdadigheidsinstellingen. Van de subsidies aan de Waldenzen koeren wij terug tot de groote toelagen door de Al gemeene Synode uit bet Fonds voor Noodl. Kerken en personen verstrekt, t. w. a. aan Schermerhom 3000 voor een nieuwe pas torie; Sas van Gent f1550 vbor herstelling van het kerkgebouwReitsum c. a. 2500 voor herstelling van kerk en toren te Genurn; Siegerswoude (Ureterp c. a.) 4600 voor een nieuw kerkgebouw; Ootmarsum ƒ1300 voor herstelling kerkgebouw; Oosternieland, dat ten vorige jare 1400 ontving voor her stelling kerkgebouw, alsnog 100 Sleeuwijk f 1825 voor herstelling kerkgebouw; Vaals f 200 voor hersteling kmkgebouw. Spoedig hopen wij ook de subsidies uit an dere fondsen te kunnen vermelden. Uit den aard der zaak kan luer niet over alles worden gesproken, wat dooi' de Alg. Synodale Commissie is verricht. In tal van zaken werd haar medewerking of tusschen- komst ingeioepen. Soms lokken haar antwoor den een bespreking uit, zooals hedenmorgen met betrekking tot een schrjjven van den kerkeraad te den Helder over het godsdienst- Onder de ingekomen stukken werd de me- dedeoling gevonden, dat bij besluit van het I onderwijs aan de schepelingen der zeemilitie, cl. bestuur van Goes d.d. 25 Mei (goedge- Sommige leden zijn van meening, dat de Sy- lYiJzlging Arbeidswet. Het bestuur van het Ned. Verbond van broeden; 60. teleurstelling 'bij het kunst- Vakvereenigingen heeft aan de Tweede Ka- matig broeden vindt haar oorzaak ia on,- me een breed gemotiveerd adres gezonden kunde en. in het opwekken van te hoog- inzake het ontwerp tot wijziging der arbeids- gespannen verwachting, Spr, trad hierbij i Gemeenteraad. Vergadering van den raad dezer gemeente, op Dinsdag 9 Augustus a.s des namiddags 2 uur. Op de voordracht ter benoeming van een onderwijzeres aan school G (hoofd de heer A. Baan) alhier, zijn geplaatst: I. Mej. E. de Vries, te Krimpen a/d. IJssel II. M. M. de Reus, te Pernis; III. A H. de Kok, te Vlaardingen. De benoeming zal in de eerstvolgende raadszitting (9 Aug.) aan de orde worden gesteld. Het bestuur van de Coöperatieve Bakkerij en Verbruiksvereeniging „D. E. S.", heeft de het vorige jaar door de ledenvergadering toegestane 150, om in voorkomende geval len van nood, rechtvaardige werkstaking, uitsluiting enz., te besteden, gezonden aan de stakende en uitgesloten textielarbeiders le Enschedé, te verdeden als Volgt: voor den neutralen textielarbeidersbond „Eendiacht" 50, den Algem. Christelijken Textielarbei dersbond „Unitus" f 50, den Kath, Tex tielarbeidersbond f 25, en dc Vrije Organisa tie 25. AGENDA. 2 Aug. S. 0. V. 8 uur. Oranjevereeniging. Vocaal- en Instrumentaal concert met vuurwerk cm tuinverlichting. 2 en 5 Aug. Rotterd. Diergaarde, 8 u. Kon. Scherpsch. Bart Verhallen. 9 Aug Gemeenteraad Schiedam, 2 "uur. 11 Aug. S. O. V. 8 uur. Concert Stafmn- ziek Rog. Huzaren, den Haag. Ka pelmeester A. de Goede. Het Stedelijk Museum aan h'et Doeleplein alhier is eiken Woensdag van 2 tot 4 uur A 10 ct. per persoon voor hot publiek keurd door het prov, kerkbestuur van Zee land d.d. 18 Juli) een gedeelte van de ge meente Wissenkerke, Kamperland geheelen, als zelfstandige gemeente is erkend. De hoogJeeraar, dr. Daubanton geeft een overzicht van bet verslag, dat elk jaar aan de Synode wordt gezonden door het Waalscli Comité voor de zaken der Waldenzische ker ken. Dit verslag is opgenomen in Bijlage E en de eerc-president van bet comité, de lieer node zoude moeten uitspreken, dat alleen do Hervormde kerkeraad te den Heldor kan ge acht woiden dc Ncderl. Herv. kerk te ver tegenwoordigen, zoodat het Departement van Marine althans niet den weg, door de Regle menten der Kerk voorgeschreven, volgt, wan neer liet bedoeld onderwijs opdraagt aan wie niet zijn voorgedragen door den kerkciaad. Doch andere leden wijzen op de vrijheid die aan de regeering moet blijven voorbehouden, M. A. Perk, verdient voorzeker dc hulde i en die zij herhaaldelijk getoond heeft te wil- die aan zijn arbeid wordt gebracht. Den 9den September 1909 was het 175 jaar geleden, dat het Waalsche Comité voor dc zaken der Waldenzen vodt het eerst bijeenkwam. Een. nerzicht wordt gegeven van do wordingsge schiedenis van hel comité cn van zijn verrieh- i tingen. Bij den aanvang bestond liet uit do leden Samuel Chfvtclain, G. Dumont, J. Cliion en J. Maillart, predikanten te Am sterdam, Rotterdam en 's-Gravenhage. Dertig jaren Inter weid dat ledental ge bracht op vijf predikanten, aangewezen door de kerken, welke zij vertegenwoordigden, en een ouderling of oud-ouderling der gemeente Amsterdam als thesaurier. Door schenkingen, 'legaten, collecten, jaar lijksche bijdragen der Waalsche gemeenten, en hulp van zusterkerken, ook door een bij drage van 12,000 van de Staten van Hol- land in 1765, namen de financieelc krachten en en te moeten handhaven. Kennis werd genomen van het antwoord op een schrijven van het hoofdbestuur der „Ncderlandsche vereoniging tot bescherming van dieren" d.d. 30 Sept. 1909. Mot liet streven van bedoelde vereeniging werd sym pathie betuigd, en do welgegronde overtuiging uitgesproken, dat in dc openbare prediking van het Evangelie, welke aan alle predikan ten is opgedragen, alles gegeven is wat. door de Vereeniging gowenscht kan worden. „Die prediking toch plaatst den mensch in de rechte verhouding tot zijn meclemen- scheiin en tot de dieren, die schepselen van God zijn, omdat het Evangelie ten doel heeft, de rechte betrekking te herstellen tusschen den mensch en God." De Woningwet-commissie van den Volks- bond tegen Drankmisbruik riep de medewer king der Synodale Commissie in tot het be- toc. Daarmee gepaard ging uitbreiding van I antwoorden der vragen.: of haar feiten bekend werkkring. Om gebrek aan predikanten in dc Valleien te voorkomen, vormde het comité een fonds voor een te stichten Latijnxche school. Deze school is thans een bloeiende, door den staat gesubsidieerde en met de Staatsscholen gelijk gestelde inrichting. Ook waakte het comité voor lager onderwijs. Een normaalschool en een „écolo superieure de jeune filles" werden opgericht. In de Valleien zijn, die een onmiddellijk verband «antoonen tusschen een slechte woning en treurige me- reele toestanden en omgekeerd. De Syno dale Commissie deelde echter mede dat zij zich niet beweegt op het door1 de Woningwet commissie bedoelde gebied. Zeer belangrijk was bet optreden dei' syno dale commissie in een zaak betreffende pasto ralia,' welke door kerkvoogden eener gemeen- van zelve besloot men (1823), gesteund door het tc waren afgeschreven van het grootboek zon- rrotestantsche Europa, tot stichting van een I der goedkeuring van liet Provinciaal kerkbe- ziokenhuis te Latour, om een einde te ma- I stuur. Daarover werd zoowel met het betrok ken aan de kwellingen die de geloofsgenooten I ken kerkbestuur als met het Provinciaal Col- hadden te verduren van den lastigere bekee- j lege van Toezicht gecorrespondeerd, terwijl ringsijver der Roomsche liefdezusters in de I ook een schrijven werd gericht aan de Direc- gemtentelijke ziekenhuizen. Voor den bouw tie van de Goolbocken der Nationale Schuld, een Waldenzische kerk te Turijn, kort Kennis wordt genomen van hei onderzoek na de uitvaardiging van het Emancipatie- j in een zaak van „herdoop", welke in een edict van koning Karri Albert (1848), gemeente van Friesland zou hebben plaats bracht een in ons land, op aanbeveling van I gehad. In liet jaar 1883 was in die gemeente, het comité gehouden collecte 25,000 op. I volgens getuigenis der ouders, een kind ge-

Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 2