dat de pauselijke nuntius aldaar voorloopig blijft. Naar de „Berl. Lokal Anzeiger" ver neemt, heet het met vrij groote zekerheid, dat het Vaticaan nog ter elfder ure een meer 'verzoenlijker houding heeft aangenomen, daar eenerzijds do val der regeering en gewapen de protesten der katholieken, waarop het had gerekend, uitblijven, en aan de andere zijdo verschillende bisschoppen hebben medege deeld, dat de lageie geestelijkheid over 't al gemeen het met de beperking der kloosters ééns is. Z'w eden. Op dé eeiste bijeenkomst van het in ternationaal vredescongres te Stockholm is door den Franschen notaris Arno ud een ontwerp, bevattende 145 artikelen, inge diend tot codificatie van het volkenrecht. Dit ontwerp is bedoeld als een aanvulling van het oorlogsrecht, zooals dit door de Haagsche conferenties is vastgesteld. Er zal een speciale commissie benoemd wor den ter bestudeering van het ontwerp. Aan genomen werd het voorstel van het pan- lAmerikaansche vredescongres, om pogin gen in het werk te stellen tot uitbreiding van het internationale Prijzenhof tot een algemeen scheidsgerecht. Het voorstel van den Russischen sena tor Mechelin tot benoeming van een com missie van geleerden, die een onderzoek zal instellen naar de oorzaken, die ge leid hebben tot de oorlogen, na 1815 ge voerd, werd in handen vrw een commis sie gesteld. AVijders werd een telegram van dank betuiging gezonden aan den Italiaanschen minister van onderwijs, die het gelukkige denkbeeld heeft gehad, te bepalen, dat de 22ste Februari in de scholen als vredes- dag zal worden gevierd. Ter eere van de congresleden werd gis termiddag op het koninklijk paleis een receptie gehouden, waaraan 600 personen deelnamen. Bij ontstentenis van den koning ont ving prins Karei de heeren. Hij liet zich een groot aantal congressisten voorstellen en voerde langdurige gesprekken met hen. Tuïkjj e. We hebben gisteren melding gemaakt van een telegiam aan de „Times", over een ernstigen opstand der Druzeri in bet district Hauran in Syrië. (Dc zetter had er abusie velijk Servië van gemaakt.) Een door de Turksche regeering ontvangen telegram meldt thans, dat dc Druzen Maandagnacht drie dorpen met gemengde Christen- en Muzel- mansehe bevolking overvallen, meer dan honderd maninen, vrouwen en kinderen van beide gezindten vermoord en de woningen ge plunderd hebben. Ook overvielen en beroof den zij reizigers op den grooten weg. Griekenland en Turkije. Te Athene loopt, sedert de terugkomst van de heeren Rallis en Theotokis, het gerucht, ctet v"rianghebbenden te Athene zich gewend hein en tot leiders der jong- Turken te Konstantinopel, met het ver zoek een directe overeenkomst tusschen Griekenland en Turtijo voor te bereiden. De onderhandelingen loopen, naar het heet, niet alleen over Kreta, naar beoogen een algemeene oplossing van alle tusschen beide landen hangende k vesties. Deze ge ruchten staan in verban! met denwensch van de partijen van Rallis en Theotokis, om een coalitiekabinet te vormen, ten einde bovenvermeld plan ten uitvoer te leggen. Maar het hoofddoel van Rallis, Theotokis en de leden van de hofpartij is feitelijk, hun positie te versterken. Marokko. Uit Casablanca wordt gemeld, dat de ma rabout Ma Clainin, die zich tegenwooulig te Sjilta bij Marakkesj ophoudt, voor de neder laag van zijn aanhangers bij Tadla, bloedige wraak wil nemen. Daar echter Moeley Hafid weigert hem de noodige middelen voor den oorlog tegen de Franschen te verstrekken, verkocht Ma Clainin zijn kameelen om voor de opbrengst wapens en ammunitie te koo- pen. Dan zal het opnieuw op de Franschen losgaan. Nicaragua. De opstandelingen onder generaal Estra da rukken op de hoofdstad Managua aan. Naar verluidt, heeft president Madriz de wijk genomen. BINNENLAND. Hofbericht, Men seint ons: Hét bezoek van Z. K. H. Prins Hendrik aan de tentoonstelling te Brussel aldus meldt een Hofbericht moet worden uitge steld, daar do Prins gisteren, vallende met zijn rijwiel, het sleu telbeen heeft ge b roken. Blijkens een nader Hofbericht uit Soest- dijk heeft Z. K. H. een vrij goeden nacht gehad; de dokter is over den toestand van den patiënt tevreden. Tan het Hof. H. M, de Koningin en H. M. de Koningin- Moeder hebben ieder een gift van f100 doen toekomen aan den heer B Koker Jzn. te Krim pen a/d. IJse!, voorzitter der commissie van beheer der stichting, bedoeld bjj art. 2, 4o der statuten van den Algem. Nederl. Poli tiebond (verpleging van zieke politiebeambten en de bouw van een eigen sanatorium) De Prins der Nederlanden te Brussel. Het »Hbl. van Antw." meldt: Z K H. de Prins der Nederlanden zal Vrijdagmorgen te Brussel aankomen. De commissaris-generaal, jhr. var. Asch van Wijck, geeft te zijner eer dien dag een ont bijt en 's avonds gaat de Prins dineeren bij jhr. van der Staal van Piershii, Harer Ma- jesteits gezant te Brussel. Zaterdagmorgen te 10 uur bezoekt de Prins de tentoonstelling. Z. K. H. zal drie dagen incognito te Brus sel vertoeven. Na zijn bezoek aan Brussel komt 7 rins Hendrik 8 Augustus voor een paar dar en in Oen Haag. Hij zal dan in den middag var) C Augustus een bezoek brengen aau het tuinfeest dat op het Huis ten Bosch gegeven zal worden ten bate van het Nederlandsche Roode Kruis. Op li Augustus zal Z. K. H een bezoek brengen aan den internationalen schietwed strijd, dte te Loosduinen wordt gehouden door de Kon. Vereeniging van Nederlandsche Scherpschutters. Tan al deze plannen zal echter niet veel tot uitvoering komen tengevolge van het oi geluk dat de Prins is overkomen. Fransclte adelborsten Een gedeelte der adelborsten van het ter leede van Rotterdam aangekomen op leidingsschip der Fransche marine „Bou gainville", bezocht heden Den Haag en Scheveningen, De liorromamis encycliek. De Romeinsche coirespondent van. de „N. R. Ct." heeft een onderhoud gehad met „den prelaat van hoogen .rang, die geacht wordt bij uitstek de buitenlandsche aangelegenheden van den II. Stoel te ken nen", en heelt hem daarbij gespioken over de Vaticaansche verklaring in zake de Borromeus-encycliek. De correspondent wees den prelaat uitsluitend op het ge schil in de verklaringvande„Osservatore Romano" en de Nederlandsche „Staats courant", waar in het eerstgenoemde of ficieels orgaan staat: „Do Heilige Vader drukt zijn smartelijke verwondering uit", terwijl het andere blad bevatte: „De Hei lige Vader is smartelijk getroffen". De corr. merkte daarbij op: Er zijn 3 dingen mogelijk; 6f de „Ossorvatore Ro mano" beeft een verkeerden tekst gegeven, öf de Vaticaansche zaakgelastigde, of onze „Staatscourant". Het antwoord luidde, dat do door de „Osservatore Romano" gegeven tekst juist moet zijn; hij twijfelde niet of do verta ling der „note verbale" m de „Staatscou rant" was juist, maar de mogelijkheid be stond, „dat de goede monseigneur Gual- lieri oen kleine verandering heeft aange bracht, niet denkend dat er zoo'n incident uit voortkomen zou." Ontkend word door den prelaat, dat in do „smartelijke verwondering" moet ge lezen worden een ergernis van den paus over het feit, dat men zijn woorden (in de encycliek) zóó uitlegde. De prelaat zeide: „Neon, neen, tóch niet, signore; ik ver zeker u ten stelligste, dat dat geenszins de bedoeling was. Men hoeft er moe willen zeggen, boe we verwonderd waren over bot onverwachte van de uitlegging; hoe het nooit in het brein van den Heiligen Vader was opgekomen om, sprekende van do tijdgenooten van Borromaeus, daarmee één dier tijdgenooten, uw Willem den. Zwij ger, te beleedigen De houden van Canalejas te beleedigen. De houding van Canalejus bijv. wekte geen „smartelijke verwonde ring", want men was or o_p voorbereid, echter wel een smartelijken indruk. Dit is de bedoeling van die verwondering' orftdat er iets onverwachts jebeurde. Toen do eerste geruchten van verontwaardiging ons bereikten, hebben wij elkaar aange keken en gezegd: Wat? Zijn de Protestan ten beleedigd? En waarom? Om de woor den van Paulus? Maar, signore, dat is een bijbelsche aanhaling, zooals ze tal loos in onze stukken voorkomen en die niet zoo sterk moeten worden opgevat, en daarbij, wat heeft men al niet voor on vriendelijks van ons gezegd! De prelaat achtte overigens de geheelo agitatie een politieke drijverij1, inDuitseh- land begonnen en oveigebracht naar de andere landen. „En dan het idee alleen, signore, dat we uw vorstenhuis er mede beleedigen wilden. We spraken van de keurvorsten van Saksen en anderen die een lie derlijk leven voerden, niet van uwen Wil lem den Zwijger. Wij weten toch al te goed, dat de hervorming in do Nederlan den hand in hand gmg met den strijd tegen Spanje. Hoewel wij die kerkelijke afscheiding natuurlijk betreuren, wordt ze toch bij ons met heel andere oogen aan gezien, en we achten de verdraagzaam heid van het Nederlandsche volk zeer, zeer boog. Luther blijft Voor ons steeds een Augustijner monnik, die een Augus tijner non trouwde een afvallige, die daarbij ons ook diep genoeg beleedigd beeft. i En op de opmerking, dat de verbete ring van de „Ossorvatore Romano" die niet minder kwaad bloed heeft ge zet toch' wel .achterwege had kunnen blijven, zeide de prelaat: „Neen, signore, dat kon niet. Het offi- cieele blad van den Heiligen Stoel kon om der waarheid wille den waren tekst niet achterwege laten; hoewel die tekst, ik herhaal bet, toch vrijwel gelijkluidend was met dien door monsignoro Gualtièri gegeven, en stellig geheel gelijk van be doeling." „Maar Waarom werd hij daa door den zaakgelastigde gewijzigd?" waagde de cor respondent nog. Het antwoord kwam' niet. De „N. R. Ct." merkt bij dezen brief op, dat de prelaat van de beweging on der de Protestanten hier te lande Weinig begrijpt, als hij meent, dat zij alleen is ontstaan uit de gedachte, dat Prins Wil lem I was aangevallen. Dat men hierop verzoek van Duitschland is gaan pro- tosteoren, was haar nieuw. Do CMneezen la Nederlandse!» Indlii. Volgens een medcdeeling van de Agence d'Extróme Orient uit Peking beeft de Chi- ncesche regecring haar gezant te 's-Gnvven- hage, Loetsjengsi, teruggeioepen en den eersten secretaris van bet Chincescho gezant schap te Parijs, Tang-Tsai-foe, met de voor- Joopige leiding der zaken belast. De reden voor dit optreden der Chineesche ïcgeeiing is de behandeling der Chineezen in Neder- landseh-ïndie. Volgens de berichten van dc Agenco wil de Nedorkndsche regecring dc zich op de Soenda-eiianden vestigende Chineezen dwin gen, zich te laten natural Loeren. Daarbij worden de Chineezen in Ned.-Indie aan de zelfde vrijheidsbeperkingen onderworpen als dc Maleische inbooilingcn, beperkingen, waaraan de Hindoes en dc Japanners niet onderhevig zijn. De Chineezen staan onder het toezicht en de jurisdictie dei politie, mo gen slechts in bepaalde stadswijken wonen en bobben ook daar geen vrijheid vim bewe gen. Voor een tijdelijk of langdurig verblijf moeten zij passen koopen, die nauwkeurig aangeven vanwaar zij komen en waarheen zij ■verder zullen gaanzij mogen zich slechts op de in de passen met name genoemde plaatsen ophouden. Voor elke reis is een nieuwe pas noodig en de politie kan die zon der opgaaf van redenen weigeren. Toon deze willekeurige regeling Van de Chineezen-kwestie voor Nederlandsch-Indie in uitzicht gesteld was, heeft de Chineesche regeering haar onderdanen verboden zich in Ned.-Indie te laten naturaliseren. De thans teruggei-oepen Chineesche gezant te 's-Gravenhage heeft zijn regecring voorge steld dit veibod in te trekken, ale dc N.-I. regeering haar Chineesche onderdanen op denzelfden voet behandelde als de Japan- nors en dc Engelsche Hindoes. Dc regcering wil dit verbod echter met intrekken; nog minder is zij bereid de nieuwe Chincezen- \ctoidening te erkennen. Zooals dadelijk uit de lezing Van boven staande bericht blijkt, heeft bij het stellen ervan verwarring gcheersclit. Inderdaad heeft het bij de Chineezen kwaad bloed gezet, dat de Japanners in Ned.- Indie anders behandeld worden dan zij, maar wat aan de enkele Japanners in Indië kon worden toegestaan, kan niet aan die honderdduizenden Chineezen worden ver leend. De kwestie waar he hier om gaat is niet dc nieuwe Chineezenverordening, die nog steeds in bewerking is, maar de wet op het Nederlandsch onderdaanschap. Volgens die wet zijn de in onze koloniën geboren Chinee zen Nederlandsche onderdanen. De Chineesche regeering had daarentegen in bet midden van het vorige jaar een wet aangenomen, waarbij alle Chineezen van af komst tot Chineesche onderdanen worden verklaard, al zijn zo nog zoo lang in het buitenland woonachtig. Volgens die wet is dus de regeering te Peking van meening, dat alle Chineezen in Ned.-Indié Chineesche onderdanen zijn en blijven. Reeds in Februari van dit jaar wist het „Soer. Nbld." te melden, dat de prins-regent bij brief van dei» lOden Januari bij de leden van den grooten raad ten sterkste had aan gedrongen op bet nomen van maatregelen tegen de Nederlandsche regcering, ten einde intrekking te verlangen van dc toen pas aam- genomen wet op het Nederlanderschap. Thans is, als het bovenstaande bericht uit de „Agence" geheel waar blijkt, de Chinee sche regecring overgegaan tot het nemen van maatregelen. Wij vestigen er de aandacht op, dat er geen sprake van is, dat „zich op de Socnda- cilandei- vestigende Chineezen gedwongen worden zich te laten naturahseeren." Overigens is de schrijver van liet bericht niet ver bezijden de waailieid. Alleen had hij wel mogen vermelden, dat getracht wordt, in afwachting van een nieuwe regeling der „Chi- neezenkwostie", de nog van kracht zijnde bepalingen zoo weinig mogelijk hinderlijk toe te passen. Uit den Haag schrijft men ons, in ver band met bovenstaande mcdedeeling, om trent een "terugroeping van den Chinee- schen gezant bij ons hof, dat alleen kan bevestigd worden, dat de diplomatieke vertegenwoordiger van China te 's-Graven hage, Lou Tseng Tsiang, inderdaad eer gisteren met buitenlandse!»! verlof is ver trokken, en dat het gezantschap, tijdens de afwezigheid van den gezant, beheerd zal worden door Tang Tsai-Fou, Te secre taris der Chineesche ambassade te Parijs. VLAARDINGEN, 3 Augustus, By de te 's-Gravenhage gehouden examens acteF rnnsch L O. is o. m. geslaagd de heer P. L, Eibers van hier. VLAARDINGEN, 4 Augustus Het lijk van den jongeman, dat vóór een 12 tal dagen te Brussel werd gevonden, en waarvan de identiteit niet dadelijk kon worden vastge steld, is Maandag j» 1. herkend als te zijn van Jan van Dorscbot, geboren te 's Grnven- hage, den löden Maart 1889. werkzaam en gedemicilieerd in deze gemeente. Het lijk is onmiddeljjk na de vaststelling der identiteit begraven. VLAARDINGEN, 3 Aug. Loop der bevol king van deze gemeente van 1 Januari tot en met 31 Juli 1910. M. V. Tot. Bevolk, op 1 Jan. 1910 10813 11074 21887 Vermeerd.: M. V. Tot. Geboorte 170 187 357 Vestiging 244 262 506 414 449 863 11227 11523 22750 Vermind,: M. V. Tot. Overlijden 63 69 312 Vertrek 3"2 340 662 385 409 794 Bevolk, opl Aug. 1910 10842 11114 21956 Aantal huwelijken in Juli: 14. Vermeerdering in Juli70. STADSNIEUWS. Loop der bereiking over de maand Juli. De bevolking dezer gemeente bedroeg op 30 Juni 1910 32303 zielen Tot 31 Juli werden Geboren 96 Vestiging 100 196 Overlijden 33 Vertrokken 181 214 minder 18 Bevolking op 31 Juli dus 32285 zielen. De rechtbank te Rottei'dam heeft giste ren uitgesproken liet faillissement van J. H. Stoffels en A'. A. P. Stoffels, timmer lieden, respectievelijk wonende te Schie dam en te Capelle a. d. IJssel. Curator: tnr. M M. v. Velzen, te Schiedam. Rech- ter-cornmissarismr. P, IJssel de Schep per, te Rotterdam. Blijkens vorenstaande kennisgeving zal de Kethelstraat van Vrijdag 5 Augustus as. tot nadere aankondiging voor het verkeer met rij- en voertuigen gesloten zijn. Stearine kaarsenfabriek sApollo". Met 1 dezer zijn tot collectieve procura- tiehoudei's der N. V Stearine Kaarsenfabriek aApollo" benoemd de heeren dr. C, F. van der Linden, F. C. Kok en A. Bakker. AGENDA- 5 en 9 Aug. Rotterd, Diergaarde, 8 u. Kon. Scherpsch. Bart Verballen. 7 Aug. Rott. Diergaarde, 21/2 u. Concert Kon. Scherpschutters. 8 Beursgebouw, 81/2 u< Vergadering Kamer van Arbeid voor de voedings- en genotmiddelen. 9 Gemeenteraad Schiedam, 2 uur. 11 Aug. S. O. V. 8 urn;. Concert Stafmu- ziek Reg, Huzaren, den Haag. Ka pelmeester A. de Goede. Het Stedelijk Museum aan het Doeleplein alhier is eiken Woensdag van 2 tot 4 uur A 10 ct. per persoon voor liet publiek opengesteld. lederen avond apecialiteitenvoorstelling in Circus Variété en Casino to Rotterdam, Van vergaderingen, bijeenkomsten, con certen, vermakelijkheden, 0. d, g. verzoo- ken Wjj steeds geregeld mededeeling, opdat wij die in onze agenda kunnen opnemen. Kunst en Wetenschap. ■»Het Klein Tooneel In „Rottendam Vooruit", dat „Het Klein Tooneel" als revue te Rotterdam geeft, tre den op de dames Caroline van Dommelen, Speenhoff Prins, Henriette van Kuyk, Enny Snijdetls, Paula de Wasn't., Jeanne Ïtuys-Hopman, J. Sprink- li uy sen Vermeulen,, Nelly Nieuwstraten, An nie dc R,ii\, lictsj dc Hoodo, Van Dongen, Van Meura, en de heeren: Cornelia Lager- man, Anton Janssens, Willem Wcsterman, Gerard Wagemans, II. van Noord, P. Per- rin, M. C. de Wilde, W. Ruis, II. de Groot,, A. Moritz, W. Binning, J. van Weerdt, J. Sprinkhuy/en, M. A, v. d. Lugt Melsert Edward. Linley Samboume. -f- De eerste spotprentteekenaar van het En- gelsdie tijdschrift „Punch", de beroemde Linley Samboume, is gisteren overleden. Een tnieuwe" Straus-opereris. In het Theater an der Wien te Weenen, woidt liet Volgende jaar een „nieuwe" Jo- hann Strauss-operette„der blaue Held" op gevoerd. De muziek dezer operette is die Van Strauss' „Corneval in Rom", waarvoor Felix Salten een nieuwe libretto heeft geschreven. Sport. Cricket. AU Holland. Mr. Tregonings Combin. Gisteren is to Haarlem' deze Neder landschEngelsche cricketwedstrijd begon nen. Het Nederlandsch' elftal, zonder His- gee, Schroder, Rincker, v. Renterghem of Eigeman waarom, is onbekend, maar in 't voordeel van Nederland Was het zeker niet ging h'et eerst aan het batten en was in den beginne goed op dreef. Het eerste wicket viel op 65, toen v. Wa- veren voor 37 verkeerd leg before wicket word uitgegeven. Kool verdween spoedig hierna, gevangen achtor het wicket voor 17, Bij de luncli waren er 93 rans voor 2 [wickets. Na de lunch' was Stelling spoedig uit voor 15. De staart faalde volkomen en juist op het moment, dat Feith Sr. not out scheen te blijven, werd hij 'dubieus leg before wicke. uitgegeven voor o2. Het Hollandse!» totaal werd 144. Wat son met 4 voor 20 bowlde het best. De Hollandsche aanval, in de handen van Posthuma en Do Groot berustende, sch'een in één woord doodelijk. Beide bowlers, die werkelijk niet konden bogen op mooi fielden, daar de Hollanders een viertal kansen misten, wisten het Engel sche team voor 57 aan den kant te krij gen. Eigenaardig was het, dat zij beiden precies dezelfde cijfers hadden* en wol 5 voor 28. Norman met 19 en Collin met 12 not out waren de eenige dubbele cijfeis. Do Hollanders, die nogmaals ingaan, zijn zeer onfortuinlijk en verliezen 4 wickets voor 30, zoodat van den uitslag nog be trekkelijk weinig te zeggen ïs. Het fielden der Engelscben was nu zeer fraai. Ned. Bond voor Lichamelijke Opvoeding De wensch ran kolonel Bisschoff van Heemskerck, in zijn openingsrede uitgespro ken, dat de spelleiderscursus door mooi weer begunstigd moge worden, is tot heden ver vuld. De eerste oefeningen hadden onder een zonnetje plaats. Dc ruim 150 cursisten zijn verdeeld in 6 hoeren- en 4 damesclubs, waarvan do lieerenclubs voetbal, groot slag bal en kastie, de damesclubs Amerikaanse!» balspel en klein slagbal beoefend hebben. Als algeheel leider treedt op de heer M. F. Graafland, als directeur de heer G. G. van dei' Laan. Als spelleiders voor Voetbal zijn aange wezen de heeren Wijnmalen, Rees en Mak kink, var» den Voetbalbond; voor korfbal de heeren Krijn en Heijboer, van den Korfbal- bond; voor Amerikaansch balspel mej. Nu se en mej. Cate Nextor, terwijl de overige oefe ningen geleid worden door de heeren Ilid- dink, Leonards, Treffers, Richie en Zwikker. De spelverdeehng is aldus geregeld,, dat de cursisten afwisselend alle spelen beoefenen. Met den meesten animo woidt gewcikt en leiders zoowel als cursisten zijn vol lof over de voortreffelijke regeling ran verplegings dienst, huisvesting, voeding en over de lig ging van 't terrein, benevens dc welwillend heid van allen, die den N. B. v. L. O. maar van dienst kunnen zijn. Een Hollandsche Zeilweek. 'A'an de goede samenwerking van de Kon. Nederl. Zeil- en Roeivereeniging en de Zeilvereeniging „Het IJ", beide te A'm- sterdam, is het te danken, dat ook Ne derland zijn zeilweek krijgt. Op 27, 28, 29, 30 en 31 Augustus as. toch' zullen groote internationale zeilwedstrijden wor den gehouden op do Zuiderzee en voor de kleinere jachten op net IJ Voor Am sterdam, volgens de bepalingen van het reglement der Internationale Zeilwedstrijd- Unie. Luchtvaart; De vlicgweek te Heerenveen. Gisternamiddag heeft Van Maasdijk een mooie vlucht gedaan, welke negen minuten duurde. De maximumhoogte was 200 meter. Er was wederom zeer veel publiek. Nog een slachtoffer. De prachtige wedstrijden van de Brussel- sche vliegweek zijn gisteren door een droevig ongeval, dat een der beste aviateurs-deelnemera het leven kostte, verstoord. De Luiksche vlie ger Kinet, wiens broeder eenigen tijd geleden te Gene bij een vliegoefening verongelukte, viel mot zijn vliegtuig van een hoogte van 200 meter en werd door den motor verplet terd. Op deze hoogte nh was de spanner van den achtersten vleugel gebroken en in den motor verward geraakt, waardoor doze tot stilstand werd gebracht. De vrouw van Kinet was aanwezig toen het ongeluk gebeurde. Gemengd Nieuws. Rotterdamsche Diergaarde. Uit Rotterdam wordt ons gemeld Sedert de laatste opgave mocht de Dier gaarde zich weder verheugen in de ontvangst van een aantal geschenken, waaronder zoo wel merkwaardige als kostbare. De meest enneldenswaardige zijn: 1 eenkleurige gibbon, aangeboden door den heer A. Knottenbelt, alhier1 zwart borst gibbon, van den heer Ernst Buttikofer, te Bantjoer-Sariéhierdoor kan de vereeniging nu bogen op het bezit van drie verschillende soorten van deze interessante dieren; 1 la- pondcranp, van den lieer II. Ku ij mans, le- officier van het stoomschip „Solo", alhier; 1 rosse mooraap, van den lieer II. Vrecze, le-maehinist van het stoomschip „Solo" al hier 1 Javaanaap, van den lieer H. Meijer, alhier; 1 Javaanaap, van den heer A. N. van Zijl, le-maehinist van het stoomschip „Kediri", alhier; 1 nevelpantei', een dier soort dat slechts zeldzaam Europa levend be reikt en daarom niet vaak in dierentuinen wordt aangetroffen, 1 Temminck's tijgerkat, 1 zwarte havikarend, welk zeer belangrijk geschenk aangeboden werd door den heer L. C- Westemenk, assistenteTesident te Fort van der Capelien. 2 struisvogels, jonge maar geed verzorgde dieren, die beloven mettertijd een sieraad te meer te zullen zijn der reeds uitgebreide stru is vogekollectie, welwillend aangebodert door den lieer Ph. J. Leenart, hoofdvertegen- woordigor der Nieuwe Afrikaansche Handel^

Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 2