63"" Jaargang Woensdag 10 Augustus 1910 Ho. 13376 Edela van der Eiehen. Reis-Abonnementen, Deze courant verschijnt d a g e 1 ij ie s, met uitzondering van Zon-en Feestdagen. Prijs per kwartaalVoor Schiedam en Ylaardingen fl. 1.25 franco per post fl. 1.65. Prijs per week: oor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor net eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het bureau bezorgd zijn. Bureau: Lange Haven No. 141 (hoek Korte Haven). 1 1 Pirjjs der 'Advertentiën: Van 16 regels fl. 0.92; iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cent per regel. Groote letters naar de plaats "die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven biervan zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau to voldoen. Interc. Telefoon voor do Redactie No. 123. voor de Administratie No. 103. De administratie van de „Schiedamsche Courant" is gaarne bereid om tegen ver goeding van porto's aan haar abonné's die voor korten of langen tijd op reis gaan, de Courant aan hun tijdelijk adres té zen den. 1 Ook abonnementen voor den tijd van een halve of heel© maand worden gedu rende het reisselzoen gesloten. BUITENLAND. Schiedam', 9 Aug. 1910. RUSLAND. Sedert de doodstraf ia Rusland een alle- daagsch' verschijnsel is geworden, is er een heele kring van menschen ontstaan, die het beulsbaantjo uitoefenen. Bijna allen zijn gerecruteerd uit de rangen der groot- sto misdadigers, die, tot levenslange ver banning of ter dood Veroordeeld, door aan vaarding van h'et beulsambt eon vrij man worden of een aanmerkelijke vermindering van straf verkrijgen. Hun lot wordt daar door echter in elk opzicht nog droeviger. Als niensoli gedemoraliseerd en tegelijk ge degradeerd, hebben ze nu dikwijls ook nog onderscheidene wraaknemingen te ver wachten. Wanneer ze later in hun geboor testad of -dorp terugkecren, keert oen ieder zich vol afschuw van hen af. Zij zijn voor hun omgeving geteekend Over zoo'n geval ontstond dezer dagen een merkwaardig conflict, dat zelfs den eersten minister dwong partij te kiezen. Wegens berooving en vermoording vaneen dorpsgenoot was de boer Jegor Sjipkarenko tot verbanning en verlies van alle bur gerrechten verooi decld. Het bestuur van de gevangenis te JekaterinoslaW, waaun hij tijdelijk werd opgesloten, deed hem op zekeren dag hot voorstel, daar de func tie van beul waar te nemen, waardoor hij vooreerst van de deportatie naar de Siberische katorga verschoond zou blijven. Do boor nam het voorstel aan en was vele jaren „werkzaam", tot hij onlangs wozd gepensionneerd, gratie verkreeg en als vrij vrij burger naar zijn geboortedorp mocht terugkecren. Hier wachtte hem' echter een onaangename verrassing. De gemeente maakte van het haar sinds oudsher toe kennende recht om misdadige inwoners uit te stooton gebruik, wat de verbanning van den moordenaar en voormaligon beul tot gevolg moest hebben. Sjipkarenko wend de zich als voormalig „staatsbeambte" als beul was hij dat immers tot ver schillende instanties, om het gemoentebe- sluit opgeheven te krijgen. Daar alles ech ter volkomen langs wottelijken weg was geschied, kon de oveiheid den man niet helpen. Toen beklaagde Sjipkarenko zich bij den eersten minister Stolypin zelf over Roman naar het Duitseh van HEDWIG ABT. liet hem aangedane „onrecht". Ilij wees erop, dat aan het gemeentebesluit bloed verwanten van door hem terechtgeslelden hadden deelgenomen, en het gelukte hem, dat een tweede vergadering der gemeente het genomen besluit moest herzien. Hoe wel dezen keer de boeren Vergadering door den adelsmaaischalk Rodsjanka werd ge leid, bleef zo toch! bij* haar vroeger be sluit. Om zijn lot behoeft do uitgestoten beul natuurlijk niet bezorgd te zijn, daar do regeering wel een middeltje zal weten om zoo'n nul tig beambte voort te helpen. Tee kenend is echter de heele historie Voor den moioolen afstand tussohen het Russi sche ministerie en een Russisch boeren dorp. i j i GEMENGDE MEDEDEELENDEN. 16) Lotte zat voor haar schrijfmachine eu dacht terug aan dit alles. En ook nu kwamen er geen tranen in haar oogen, maar fonkelden haar bruine kijkers van verontwaardiging, En het was of er een spotlach om haar lip pen kwam. Maar dadelijk daarop slak ze haar lippen vooruit en floot zacht. "VM schrik had zij gezien dat zij een fout begaan had n het typen in plaats van „tegen Blanken- stein" had zij „tegen Riefenstahl" getypt. Dat zij overigens deze fout mankte zou wel te verklaren geweest zijn, want zij had dien naam vandaag al eenigc malen moeten schrij ven, door haar chef, den advocaat;, gedicteerd. Ilij had een cliënt van dien naatn en het was geen wonder dat die naam zeer Lotto's aandacht had getrokken, omdat zoo onaange name herinneringen daaraan voor haar ver honden waren. Zij wist toen echter nog niet, dat die cliënt Walter Riefenstahl was, de zoon van haar oom. Den volgenden dag werd zij dat gewaar, Zij zat in liet kautoor, toen haar chef haar van zijn kamer door de spreekbuis toeriep „Wees zoo goed even de stukken te bren gen van de zaak Klenzinger contra'Rie fenstahl." - 1 Zij sprong op. acn de hand? Iv was er voor nieuws interesseerde zich nl België. Nog voor het nieuwgekozen parlement bijeen is gekomen, gaat het ultramontaan- sche ministerie uiteen. De ratten verlaten het zinkende schip. De verstandige en scherpziende minister van openbare wer ken, Delbeke, gaf h'et tecken tot vertrok. Hij vermoedde blijkbaar, dat het einde der ciericale heerlijkheid in België nadert, en gaf er de voorkeur aan te gaan, voor hij ertoe gedwongen word. De minister van onderwijs, Dcscamps—David, een der on bekwaamste onder de Belgische ministers, heeft het voorbeeld van zijn collega ge volgd, en de ciericale bladen kondigen reeds een aantal verdere veranderingen in den ministerraad aan. Misschien zal het gehecle ministerie- Schollaort zijn verzoek om ontslag indie nen. Want bij de huidige ministerieels crisis betreft het niet persoonlijke beweeg redenen, maar louter een verval der ultra- montaansohe regceringspartij. Tengevolge van de jongste parlementaire verkiezingen was deze, zooals men weel, tot zes stem men meerderheid geslonken. Thans hebben zich een dozijn „onafhankelijken" en ka tholieke „democraten" in de kwestie van den wettelijken leerplicht en andere her- vormingon van haar afgescheiden, zoodat een hechte meerderheid niet moer bestaat. Minister-president Schollaert weet dus niet, waaimeo hij moot regeoren. Onder zulke omstandigheden rest er nog maar één mid del om uit de regeenngsverwamng te ge raken, n,l. de Kamerontbinding. Deze woidt door velen nog voor dit jaar geëindigd zal zijn, voorzien. Duitseh land. De arbeiders aan de werven te Bremen hebben besloten onmiddellijk het werk ne der te leggen, wanneer de aangekondigde uitsluiting van CO proc. der aibeiclers mocht dooigaan. Spanje. Nu de godsdienstkwestie in Noord-Spanje zulk een beioering teweeg brengt, acht de Spaansche regeering den tijd gekomen, om aan de staking onder de mijnwerkers te Bil bao desnoods met geweld een einde te maken. Nadat de minister van binnenlandsche zaken vruchteloos beproefd heeft, bemidde lend op te treden, heeft minister-president Canalejas aan de mijndirecties medegedeeld, dat ingeval de staking niet spoedig eindigt, de buitengewone bezetting Bilbao verlaten zal. Voert de regeering deze bedreiging tut, clan zijn de eigendommen der mijndirecties niet langer voldoende beschermd. Ook heeft Canalejas aan de directies laten weten, dat hij den eisch der stakers invoering van den negenuiigen werkdag volkomen, gerecht vaardigd acht. De Matin" wil weten, dat de paus tij dens een audiëntie aan den kardinaal Vives y Tuto het voornemen zou hebbeu te kennen gegeven, een persoonlijk schrijven aan ko ning Alfons te richten, gedurende diens verblijf in Engeland, nu hij ver is van de invloeden, waaraan hij in Spanje bloot staat. altijd min of meer voor de zaken waarin haar patroon adviseerde. Zij nam de gevraagde stukken en ging er mee nam' de spreekkamer van haar patroon. Ten hoogste verbaasd zag zij den bezoeker, die in het kantoor zat, aan. Hoe kwam die nu hier? Ilij Walter RiefenstahlDus dat was de Riefenstahl die een geding had tegen Klenzinger en Co. Zoodra zij dat be grepen had, was ook haar verbazing voorbij Zij wilde niet laten merken dat zij Walter herkend had en zij keek daarom haar patroon steeds aan, terwijl zij hem de stukken over handigde. „Als 't u bieft," zei Lotte eenvoudig. „;Dank je," zei hij en meteen kom de zij zich al om, om weer heen te gann. Twee groote, blauwe oogen staarden haar echter um, two* oogen die vroegen: Hoe kom jij hier? Hoe vind ik jou hier? Hij deed zijn mond open on was al op het punt om iets te zeggen, maar doordat zij zich zoo snel om draaide hield hij zich in, als weifelde hij oE zij wel de persoon was voor wie hij haar hield. Lotte ging terug naar haar schrijfmachine en weer klonk liet bekende tikken, terwijl zij besloot rustig af te wachten wat er nu ko- incn zou. Doch er gebeurde niets absoluut niets Na eenigc oogcnblikken hoorde zij, dat do bezoeker afscheid nam. Haar patroon opende dc denr en zij bleven nog even staan praten in het portaaltje. Toen hoorde zij hem heen gaan. Eigenlijk had zij niet anders verwacht maar desniettemin greep haar een stille woe de aan. Het liefst was zij opgesprongen en had den man die de trap afging iets nagc Turk ij e en'Bulgarije. De aanhoudend voorkomende gevallen ran mishandeling san Bulgaren in Macedonië -uilen, naar de Bulgaarsche minister van binnenlandsche zaken verklaarde, Bulgarije ten slotte dwingen tusschenbeide te komen. Hot aantal Bulgaarsche boeren, die door Tutksche soldaten vermoord woiden, is zoo gioot, dat de landelijke bevolking mot ach- teilating van liave en goed de wijk neemt over de Bulgaarsche grens. Het lot der Grieksche bevolking in Mace donië is niet beter. De vervolgingen, waar aan de Grieken blootstaan, vooral sinds het uitbreken van het Grieksch-Turksch conflict, zijn van dien aard, dat de consuls der groote mogendheden de aandacht, hunner gezanten op het gedrag der Turken meenden te moe ten vestigen. Rusland. De tsaar heeft de invrijheidstelling gekat van den president der Doema, die, zooals men weet, in do Peter-Paulsvesting een ge vangenisstraf van een maand moest onder gaan. De Russische gezant, vorst Nelidow, die zich sinds Mei in een sanatorium te Munt oliën laat verplegen, is door een beroerte ge troffen. Zijn toestand is zeer zorgwekkend en men vervacht niet, dat hij er weer van bovenop zal komen. Alexander Nelidow, geboren 1835, heeft in de Russische diplomatie een belangrijke rol gespeeld. Onder het beroemde verdrag van San Stefano staat zijn naam naast dien van graaf Ignatiew. Na den oorlog werd hij ge zant te Dresden en daarna gezant te Kort- stantinopel, vaar hij 14 jaar bleef en zeer veel invloed uitoefende. In 1897 werd hij over geplaatst naar Rome. In 1903 ging hij naar Parijs. P e r z i Een telegram uit Telieran meldt, dat do Eacktiaren en de overige regeeringstroepen in een Laatsten aam al Maandagmorgen 10 lur den Atabektuin namen, waarin zich de Mudjaheddins hadden verschanst. ISO ge vangouen werden gemaakt. Van do aanvoer ders der opstandelingen is Sattar Khan, -die door een schot in het been is gewond, gevan gen genomen. B.ighir Khan is eveneens ge- rangen genomen. De radicale rcgeoiing heeft, volgens de meening dei Europeanen in de Perzische hoofdstad, door haar energiek optreden in aatv zien geronnen en haar invloed aanzienlijk ersterkt. gooid, bijvoorbeeld, de schrijfmachine maar de deur klapte beneden reeds dicht en het was te laat. Toen riep haar chef haar nogmaals in zijn kamer, maar wat hij haar vroeg had niets met het lie zoek van daar juist te maken. „Ge wilt als ge naai- huis gaat dezen brief vel even posten, niet vaar?" Het was waar, ook zij moest het middag maal gaan gebruiken. Lotte at in een volks gaarkeuken, waar zij een abonnement had, maar zij luid vandaag haar kaartje wei kun nen sparen, want ze had niet in het minst honger. De herinneringen, die waren opgedo ken tengevolge van het bezoek van haar neef. hadden haar nl. allen eetlust henomen. Nauwelijks was zij op straat of uit een klein zijstraatje trad Walter Riefenstahl, haar veric neef, op haar toe, die daar blijkbaar gewacht had tot zij zou komen. „Wel, wel, dat is toch ook toevallig dat wij elkaar hier moeten ontmoeten!" „Toevallig? Waarom?" vroeg Lotte spot tend. „Menschen ontmoeten elkaar immers altijd op onverwachte oogcnblikken." Walter Riefenstahl zotte zijn hoed weer op, dien hij beleefd voor haar had afgeno men. Hij was groot en keek met zekere ver bazing op het meisje neer. ,,lk bedoel niet de ontmoeting hier op straat, maar die daar binnen bij den advo caat." „O zoo! Nu dat is eigenlijk nog veel na tuurlijker. Daar komen icderen dag zooveel menschen 1" „Dus je* herkende mij dadelijk?" „Herkend?" Lotte haalde de schouders met zekere minachting op. „Ja maar als B r i t s c h-I n d i De Britsch-Tndische autoriteiten betooneu zich, naar uit Dacca aan de „Times" wordt gemeld, ten zeeiste gereserveerd ten opzichte van de politieke samenzwering. Maat' links en rechts hebben airestaties plaats, in de pro- incie zoowel als te Calcutta en to Rangoon. In het grootste geheim worden de bewij zen tegen de beschuldigden bijeengebracht. Bij huiszoekingen te Calcutta zijn documen ten gevonden, uit welke ten duidelijkste is gebleken, dat men gelukkig nog tijdig een samenzwering tegen het Britsche bestuur op het spoor is gekomen, die vertakkingen had in alle provincies van Indié. Griekenland. Minister-president Bragoemis moot ver klaard hebben, dat Venizelos volgens de Grieksche wet eandidaat kon worden gesteld, zelfs al ware hij een Franschman of een Eskimo, maar dat slechts zij een verkiezing ook daadwerkelijk kunnen aanvaarden die be wijzen kunnen Griekseh burger te zijn en tevens geen enkel ambt in een vreemden staat te bekleeden. Het eerste is met den Kretenzisclien ean didaat het gci-al, het tweede evenwel niet, zoodat "Venizelos zijn mandaat eerst wer kelijk zou kunnen uitoefenen nadat hij al zijn functies in Kreta bad neergelegd. Ten opzichte van de binnenlandsche poli tiek verklaarde Drngoemis verder dat hij een .«inzetting der revisionistische Kamer in een constituante als een revolutionnaire daad zou beschouwen. Overigens zou het kabinet zijn ortslag nemen, zoodra de revisionistische Kamer zal zijn tot stand gekomen. Vereenigde Staten. Arnerikaanschc bladen haddon uit Peking vernomen, dat Roosevelt, in verband met zijn ontmoeting met prins Taai Tao dezen zomer tc Londen, liet volgend jaar een bezoek zou bicngen nan China. Uit Oyster Bay komt thans echter het bericht, dat Rooscwelt ver klaard heeft niet van plan te zijn dit jaar een iei= naar China te ondernemen. Ilij had prins Tsai Tao te "Londen ontmoet, maar kon zich niet herinneren, dnt deze hem tot een bezoek aan zijn land had uitgenoodigd. N icaragua. Te Bluefields is bericht ontvangen van generaal Mena, dat Sanubaldo aan het Nica- ragua-mcer door de opstandelingen, onder bt-vel van de generaals Macis en Saenz, is ingenomen. Er werden twee aanvallen gedaan, een op San José en een op Sanubaldo. Een groote hoeveelheid levensmiddelen, geweren en ammunitie werd buitgemaakt. De aanvallei's leden slechts geringe ver liezen. ik bij mijn patroon binnen kom, dan laat ik zulke dingen niet blijken natuurlijk niet." Walter Riefenstahl hief langzaam zijn arm cp en wees op den grooten brief, dien Lotte in de hand had. „Ja. ik moet naar de post." „Daar moest ik ook juist heen is het niet in die straat daar?" „Neen, den anderen kant op." zei Lotte en zij wees in de richting waaruit Walter haar tegemoet was gekomen. Ilij draaide zich om met een ernstig ge zicht. „Dan moet ik maar teruggaan met jou.' „Als go naar dc post moet, ja. Maai' ik geloof niet dnt hot noodig is dat je met mij gaat." „Wil dat zoovee! zeggen als dat mijn ge zelschap je onuangenanm is?" „Onaangenaam?" Lotte herhaalde dat woord op eigenaardigen toon, terwijl zij de schouders veelzeggend optrok. Ilij begreep terstond wat zij zeggen wilde en het bloed vloog hem naar hot hoofd en thans was er iets scherps in zijn toon, toon hij zei „Je hebt liet tot nu toe niet noodig geacht om wat van je te laten hooren." „Neon, dat heb ik niet," zei Lotte. „En ik geloof ook niet dat jelui je erg ongerust over mij hebt gemaakt." Ilij deed alsof hij die laatste opmerking niet hoorde. „Mijn ouders en ik hebben aangenomen Jat het je goed ging toen wij niets meer van je hoorden?" „Uitstekend. Dat kun je mij wel aanzien niet?" BINNENLAND. Onzo Marine. Blijkens bij het departement van marino ontvangen bericht is Hr. Ms. pmtserschip Evertsen, onder bevel van den kapitein ter zee II. A. Schoonhoven, 8 dezer van Bergen vertrekken, („St.-Ct.") Audiënties De gewone audiëntie van den minister van oorlog zal Donderdag 11 dezer, die van den minister van buitenlandsche zaken en die van den minister van marine zullen Vrijdag 12 dezer, die van den minister van justitie zal Zaterdag 13 dezer, en die van den minister van binnenlandsche zaken zal gedurende de maand Augustus niet plaats hebben. Onze Provinciale Sta'en-feden. De heer Z. van Schelt (anti-revolutionair) heeft gisteren bedankt als lid van den ge meenteraad te Doidrecht en als lid van de Provinciale Staten van Zuid Holland. Maaaverbetering. In een schrijven aan de Limburgsche Maasvereeniging heeft de minister van water staat medegedeeld dat er overeenstemming is verkregen met de Belgische regeering, welke tot grondslag zal dienen voor den verderen arbeid der commissie voor de ver betering der rivier de Maas. De minister drakt voorts de verwachting uit dat het ont werpen van plannen nu goeden voortgang za' kunnen hebben en zegt zj'n medewerking daarbij toe. Tuinfeest Roede Kruis. In het Park van het Paleis-Huis ten. Bosch, te te-Gravenhage, wordt vandaag van 26 en morgen van 10—4 uur het aangekondigde tuinfeest voor het Roode Kruis gegeven. Niet overwegingen van geldclijken aard hebben alleen en uitsluitend bij de orga nisatie van dit tuinfeest voorgez,eten. Men heeft het zich ook gedacht als een uit nemend middel om propaganda te maken voor het humanitaire streven van het Ned. Roode Kruis, dat in haar oorlogstaak in samenweiking met den militairen genees kundigen dienst, een zeer belangrijke taak Ilij antwoordde niet dadelijk maar keek haar van terzijde scherp aan. „Zeker je ziet er niet kwaad uit en toch komt het mij voor dat je wat veranderd bent. Of komt dat doordat je je haar wat anders draagt dan vroeger?" Lotte verwonderde zich over die opmer king. Had hij hl ar dan vroeger zoo scherp gadegeslagen, dat hij nog wist hoe zij haar haar droeg? Zij lachte spottend toen zij ant woordde „Wat jij al niet opmerkt! Ja, inderdaad ik ben mijn haar anders gaan diagen toen ik hier kwam. Het was mij te lastig bij mijn werk, zooals ik het vroeger droeg! Alle overbodige dingen heb ik er aan gegeven." Zij waren langzaam opgewandeld. Hij voelde zich door die laatste woorden belee- digd. Alle overbodige dingen, dat sloeg zeker op zijn ouderlijk huis, waarin zij jaren lang had mogen verblijven. Ilij beet zich op de lippen en had haar giaag flink terecht gewezen, maar hij vond (Jaarvoor niet de goede woorden. Lotte wees hem een gebouw aan den over kant van de straat. „Daar is het postkantoor," zei ze, „Ja, ja - ik zie het," zei hij flegmatisch. Zij gingen het postkantoor binnen en ter wijl Lotte -haar brief liet nanteekenen, kocht Walter Riefenstahl bij het loket daarnaast postzegels. Hij scheen ze niet erg dringend noodig te hebben, want de postbeambte moest hem tweemaal vragen van welken prijs hij zo verlangde. Wordt vervolgd SCHIEDAMSCHE COUIMÜT

Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 1