63*" Jaargang, Donderdag II Augustus 1910 No. 13377 Edela van der Eiehen. Deze courant verschijnt dagelijks, rnet uitzondering van Zon-en Feestdagen. Prijs per kwartaal: Voor Schiedam en Vlaardingen f 1.1.25 franco per post fl. 1.65. Pnjs per week1: Voor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. j Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het bureau bezorgd zijn. Bureau: Lange Haven No. 141 (hoek Korte Haven). Pirijs der Advertentiën: Van 1—6 regels fL 0.92; iedere regel meel, 15 cents. Reclames 30 cent per regeL Groote letters naar de plaats 'die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hiervan zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In do nummers, die Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond verschenen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Interc. Telefoon voor de Eedactio No. 123. voor de Administratie No. 103. Reis-Abonnementen, De administratie van de „Schiedamsche Courant" is gaarne bereid om tegen ver goeding van porto's aan haar abonné's die voor korten of langen tijd op reis gaan, de Courant aan Kun tijdelijk adres to zen den. Ook abonnementen voor den tijd van een halve of heele maand worden gedu rende het reisseizoen gesloten. Gymnasium te Schiedam. Aanmeldingen voor het 2e toelatings examen, dat in het begin van September zal worden gehouden, gelieve men te richten tot den rector Dr. J. L. LIEZENBERG. Aan de Openbare School G. te Schiedam (Hoofd de heer J. v. d. HOUT) wordt ge vraagd een Onderwijzer met akte vrije en ordeoefeningen De aanvangsjaarwedde van f 550.wordt verhoogd voor de akte vrije en ordeoefeningen met f25.-; voor de akte hamlteekenen met f50, voor de hoofdakte met f 200.en voor 2, 4, 6, 8, 10,"13 en 16 jarigen dienst bij liet lager onderwijs met f 50.voor ieder tijdvak en voor het bezit der hoofdakte boven dien na 19- en 22-jarigen dienst bij hel lager onderwas mede met f50.voor ieder tijdvak. Sollicitatiën in te zenden aan het ad re-, van den Burgemeester van Schiedam, vóór 20 Augustus a. s. Kennisgeving, schouw gedreven over de niet onder beheer van eenig Polder- of Wateikunstweiken, gelegen binnen hot grondgebied van de Gemeente Schiedam en dienende tot hoofd- voibinding tusschon de .verschillende be bouwde Gemeentekommen. Daarbij is gebleken, dat aan de na te melden wegen en werken de aangegeven verbeteringen bchooren te wórden aange bracht, om to voldoen aan do bij' art. 5 van gezegd Reglement gegeven voorschriften. De Hooge Schielandsciie Zeedijk, volg nummer 5 van den legger, onderhouds plichtige: de onderneming der bestrating. Herstellingen van den straatweg worden vereischt. Tusschen den afrit naar don Singel en telephoonpaal 57. Aldus opgemaakt ten ja te en dage voor meld. i De Directeur der Gemeentewerken, G. GERLAGH. En is hiervan afkondiging gosclued, waar hot behoort, den JOden Aug. 1910. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. A. BRANTS. De Secretaris, V. LUIK, L S. BUITENLAND. JEAO UW over Wegen, Yoetjr in en Kunstwerken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Voldoende aan het bepaalde bij art. 8 van het reglement op de Wegen en voet paden in dezo Provincie: Brengen het volgende procesverbaal door aanplakking ter kennis van belanghebben den Op heden den vijfden Augustus negen tienhonderd tien is 1door den ondorgc- teekende, GERARD GERLAGH, Directeur van Gemeentewerken - van Schiedam, als daartoe gemachtigd door Hoeren Burge meester en Wethouders van Schiedam bij hun besluit van -eten zes en twintigsten Apiil daaraanvoorafgaande, ter voldoening aan het voorschrift, .vervat in artikel 7 van hot Reglement op de wegen en voet paden in de prövinpie Zuid-Holland en overeenkomstig do publicatie van den tweedon Juni negentienhonderd tien dena- Roman naar het Duitscli van" HEDWIG ABT. 17) Lotte was in een zeer vroolijke bui toen zij weer binten kwamen. „Ilier gaan onze wegen toch zeker uiteen," zei Lotte lachend, „want gij zult wel niet mei mij willen dincoren in de gaarkeuken?" „Neen, dat zal niet gaan. Ik heb een «f- spiaak met de familie Eeitskes, die toeval lig ook in Berlijn zijn." „Met de familie Rcifskes! Och kom, och "kom!" en weer lachte Lotto luid. Hij keek haar verbaasd aan. Wat was daar voor grappigs aan. En hij kon dan ook met nalaten haar te vragen„Waarom lach je daar zoo om? Ilob je wat tegen Reitskcs?" „Wel neen, wel neen," lachte zij. Zou zij het hem zeggen wat zij tegen die familie had? Het betref een gebeurtenis op den dag dat zij bij haa- oom was weggegaan. Lotte was in haar kamertje bezig geweest met het pakken van haar koffer en wilde (oen even naar do huiskamer gaan om haar tante iets te vragen. Zij kwam in de kamer die grensde aan de huiskamer en waarvan de deur aan stond en hoorde dat haar tante bezoek had en mevrouw Reitskcs, do vrouw van don machinefabrikant Reitskcs, die muist hen woonde. „Ik zie er eigenlijk wel wat tegen op haar te laten gaan," hoorde zij haar tante zeggen. „Zij was toch meer dan een vreemde voor mis." Schiedam, ,10 Aug. 1910. SPANJE. Do Spaanscho regeering en her Vaticaan zijn al den tijd, dat het gesohil tusschon beide duurt, nog niet veel nader tot elkaar gekomen. Toch doen er zich in den laat- sten tijd teok'enen voor, die binnen vrij korten t;jd een wijziging Van den huidigen toestand doen venvachten. Het blijkt in elk geval, dat hot Vaticaan zijn eigen krachion overschat en die der Spaanscho regeering onderschat heeft. De laatste, die hoe lan ger hoe meer de sterkste partij blijkt, vocjlt dat ook lioel goed en wacht kajm af, wat het 'Vaticaan zal doen. Wanneer men de Madnleonscho „Imperia,!" mag gclooven, zal dat wachten niet zoo heql lang meet duren. Het blad verneemt namelijk uit Rome, dat de Congregatie voor geestelijke aangelegenheden na een beraadslaging, die twee uren duurde, ondanks het Verzet van den Spaanschen kardinaal Vives y Tuto, den tekst van de nota, die naar Spanje zal worden gezonden, heeft vastgesteld. Die nota is vervat in gematigde bewoordingen en ademt een verzoenenden geest. Hot gerucht houdt aan, dat de kardi naal-staatssecretaris Merry del Vel zal af treden, nadat het geschil met Spanje uit den weg zal zijn geruimd. In hofkringen te Weenen wordt verteld, dat de koningin-moeder van Spanje (een Oostenrijksclie aartshertogin) keizer Franz Joseph heeft verzocht gebruik te maken van zijn invloed "bij1 den paus tot spoedig herstel van den vrede tusschen Spanje en het Vaticaan. In Spanje zelf geven de klerikalen en carlisten der noordelijke provincies den moed nog niet op. De klerikale vereeni- gingen van het hoorden hebben besloten de agitatie voort te zetten en door lieel Spanjo vereenigingen ter „verdediging van het katholicisme" te stichten. Er is een algemeen bestuur benoemd om een groot- sclie betooging tegen de rogeering voor te bereiden. 1 De troepen, die zicli te San Sebastiaan bevinden, zullen daar voorloopig nog blij ven; de troepen die naar de omstreken gezonden werden, zijn reeds teruggekeerd. De rust is volkomen. Van de Zondagnacht gearresteerde leden van do Baskische club' zijn reeds 55 vrij gelaten, 77 bevinden zich! nog in hechte nis, maar zullen toch1 ook langzamerhand op vrije voeten gesteld Worden. Een andere verstoring der openbare orde dreigt te Bilbao, waar h'et conflict tus schen mijneigenaars en mijnwerkers nog is verscherpt. De mijnwerkers aldaar hebben n.l. besloten, over te gaan tot een alge- meene staking, wanneer niet binnen! drie dagen aan de grieven, 'die zij' tegen de mijneigenaars Hebben, tegemoet Wordt ge komen. i f In een Maandag gehouden ministerraad is een commissie, bestaande uit den mi nister-president en de ministers Gab'ran en Calbeton, belast met een onderzoek van op uo sjojpoAvulhu op uaqossttj jtqosaS joq directies. Mochten laatstgenoemden niet 'tot toegeven te bewegen zijn, dan zal de regeering tot krachtige maatregelen over gaan. j 1 1 't Nieuwe wetsontweip op don algcmee- nen dienstplicht bepaalt, dat allo Span jaarden van li'un twintigste tot hun vijf- on-dertigste jaar h'et Vaderland als soldaat moeten dienen. De eerste 3 jaren moet gediend worden hij do militie, daarna 3 jaren hij de eerste reserve, 6 jaren hij1 de tweede reserve en 'do rest bij de landweer. Priesters en andere bedienaren van 'den godsdienst, benevens de monniken, zullen als veldpredikers en aalmoezeniers bij het feger dienst doen. GEMENGDE MEDEDEELINGEN. Onder voorzitterschap van den beer Strauss werd gisteren te Antwerpen het vrijhandelcongres geopend. De .voorzitter gispte in zijn openingsrede de comedie welke sinds 20 jaar in Engeland wordt opgevoerd en die ten slotte de Engel- sche vrijhandelaars wakker geschud heeft. De heeren Strauss en Welby, president van de Cobdenclub, werden tot voorzitters gekozen. Mac Donald las een brief Voor van den \Engelsehen minister van handel, waarin deze verklaart, dat de regeering instemt met den veldtocht voor den vrijhandel; de vrijheid zal de regeerïng bevestigen of om verwerpen. Broemel, rapport uitbrengend over het Duitseho protectionisme, sprak do hoop uit, dat het werk weer mocht worden opgevat door de vrijhandelaren der andere landen. Hij voegde er aan toe, dat deDuit- sche vrijhandelaars de toenadering van Duitschland tot de andere naties wen- schen en speciaal tot Engeland. Onmiddellijk kondigde Ledger, afgevaar digde van de „National Liberal Club", aan, dat hij er op rekent het volgend jaar een talrijk bezoek van Duitsche vrijhandelaien te Londen bijeen te roepen, om aldus sterke economische banden tusschen de twee naties te leggen. Daarna ging men oVer tot Het onder- z'oek van de jvraag naar die Waarschijn lijke gev'olgen van de tariefherzioningen in Duitschland, Australië, de Vereenigde Sta ten en Frankrijk, i boide te treden in do 'Macedonische aange legenheden. Zij heeft reeds aan de groote rt,ogendheden voorgesteld de klachten der Mucodonieis te doen onderzoeken en publi ceert bovendien in het officieus oigaan „Pre- porets" de Volgende verklaring: „Waneer de beschuldiging omtrent brutaal optreden gegrond is, of wanneer de jong-Turksche re- gcering voortgaat zich schuldig te maken aan machtsoverschrijding, of wanneer het Turksche kabinet ons voorstel verwerpt, dan rust op Bulgarije en op de geheele beschaaf de wereld de plicht tusschen beide te tre den." Koning Ferdinand is Maandag onver wacht uit het buitenland teruggekeerd. Deze plotselinge terugkeer geeft aanleiding tot allerlei vermoedens, maar wordt in de eerste plaats in verband gebracht met de spanning tusschen Turkije en Bulgarije. Kreta. De Porte hoeft gisteren het antwoord der beschermende mogendheden ontvan gen inzake de Kretenzische candidaturen voor de Grieksche Nationale Vergadering. Volgens berichten uit goede bron verklaar den do mogendheden nogmaals, dat zij geen deelneming der Kretenzers zullen toelaten en handelend zullen optreden tegen het zenden van Kretenzische afgevaardigden. Duitschland. De staking in de Hamburgsche haven breidt zich voortdurend uil. Thans hebben ook de schecpsreinigers, de scheepsververs en de dokwerkers van de HamburglAme- rika-lijn hot werk nedergelegd. Het ministerie van binnenlandsch'e za ken zal, wanneer de uitbreiding der staking aanhoudt, zelfstandig pogingen tot bemid deling doen. i Het V aticaan. Naar aanleiding van den zevenden verjaar dag der kroning van den paus had gisteren in de Sixtijnsche kapel een plechtigheid plaats. Daaraan namen 18 kardinalen, het corps diplomatique, daaronder markies Gon zales met liet geheele pensoneel van het Spaansche gezantschap en talrijke genood ig- den deel.. De paus begaf zich in pleehtigen optocht, omgeven door zijn hofstoet, naar de kapel. Kardinaal Merry del Val celebreerde de mis. Na de mis gaf de paus zijn zegen. Talrijke telegrammen met gelukwenschen werden ont vangen. Denemarken. Te Kopenhagen is gisteren het vijfde in ternationale congres Voor publieke armen zorg en particuliere liefdadigheid geopend in tegenwoordigheid van den koning, de koningin, den kroonprins en een aantal ministers. ,Nu dat is al hoe ge dat inziet," klonk de onaangename stem van mevrouw Reitskcs. Ik wil er niets van zeggen'maar als ik in jouw plaats was, zou ik haar zeker niet te rughouden. Ik zou dan blij zijn dat zij nog' bijtijds mijn huis uit was." „Wat wil je daarmee zeggen?" vroeg tante Riefenstahl nieuwsgierig. „Gij hebt al een paar maal van die toespelingen gemaakt en ik moet je nu toch dringend verzoeken dat je je duidelijker uitspreekt. Heb je van Lotte iets opgemerkt dat niet in den haak is?" „Neen, noen het zijn maar gedachten, ik kan mij natuurlijk even goed vergissen, klaar het is toch waar, flat zij zoo iets co quets over zich heeft *niet alleen tegen over uw zoon, maar tegenover heeren in het algemeen. Uw zoon staat natuurlijk veel te vast, dat weet ik even goed als gij. Maar onze Marie heeft toch ook zoo iets opge- meikt." „Wat? Marie hoeft het ook gemerkt?" riep tante Riefenstahl ontsteld, „en ik alleen heb niets vermoed, ik ben blind geweest voor haar gevaarlijke coquotterie Meer had Lotte niet gehoord. Een oogen- blik had zij aandrang gevoeld, om de ka mer binnen te stomen en de leugenachtige vrouw in 't gezicht te slaan, maar zij be dwong zich en ging terug naar haar kamer tje. Even later was haar tante boven geko men en het hoofd bij haar binnen stekend had zij vriendelijk gezegd „Zoo, zoo, ben je til met pakken gereed? België. Op het te Brussel bijeengekomen mijn- werkcrscongres is gisteren hel Duitsche voorstel, n.l. dat de mijnwerkers zelf de mijninspecteurs kiezen, aangenomen. Met algemeone stemmen, behalve die der Polen, nam het Congres twee bijna gelijk luidende moties aan, ingediend door Frank rijk en Beïgie, waarin wordt besloten tot j gemeenschappelijke exploitatie der kolen mijnen. Rusland. Do oud-voorzitter der Rijksdocma, Goetsjkof, die wegens een duel met graaf Oewarof tot vestingstraf veroordeeld was, maar wien dezer dagen door den tsaar gra tie werd verleend, is gisteren in vrijheid gesteld. T u r k ij e en B u 1 g a r ij e. De Matin"-concspondont te Sofia zegt de zekerheid te hebben verkregen, dat de Bul- gaarsche rogeering vastbesloten is tusschon Vereenigde Staten. Gisteren is er een aanslag gepleegd op den butgemccster van New-York, den heer Gay- iior, aan boord van het stoomschip Kaiser Wilhelm der Grosze", dat op hot punt stond naar Europa te vertrekken. De heer Gaynor stond blootshoofds op het dek van de stoomboot en nam afscheid van zijn vrienden, toen er drie schoten op hem weiden gelost, van welke ei' twee misten. Volgens de eerste telegrammen zou de heer Gaynor doodelijk zijn gewond en kort daarop zijn overleden. Latere berichten mel den evenwel, dat hij naar het ziekenhuis is vervoerd on nog leeft. Do man, die den aanslag pleegde, is een zekere Gallagluin. Toen hem gevraagd werd waarom hij de daad had bedreven, antwoord de hij, dat Gaynor hem uit zijn brood had gestooten. Nu, in Godsnaam ik zal dan maar niet meer trachten je van je plan terug te houden. Ann dit alles dacht Lotte terwijl zij met Walter voor het postkantoor stond en daarom lachte ze zoo onbedaarlijk. „Wat ik tegen die Reitakes heb? ITeelc- mnal niets. Alleenik zx>u niet van hun gezelschap houden. Maar jij houdt er blijkbaar wel van daarom, veel genoegen cn smakelijk eten „Dank je," zei hij met een stijve buiging. Snel draaide zij zich om en met haastigen stap verwijderde zij zich. Een van zijn lange boenen bewoog zich, alsof hij haar na wilde loopen. Maar hij be dacht zich. Zij liep zoo snel weg alsof zij bezeten was, waarom zou hij haar nagaan Wat zou hij haar eigenlijk nog te zeggen hebben? ündcrtusselien zat Reitskcs op hem to wachten. Reitskcs Uiterste verachting gevoelde Lotte voor die familie. Zij luid het spelletje, dat me vrouw Reitskcs speelde, allang doorzien. Steeds was het haar stieren geweest haar blonde Marictje met haar zomersproeten met Walter samen te brengen. Die ontmoetingen heetten dan toevallig, och zoo toevallig. Lotte huilde van Verontwaardiging. En wat een meisje was die Marie, met haar temerige ma nier van praten. Vroeger had Lotte er vaak mee gespot en dat was mede een aanleiding geweest tot de gespannen verhouding tus schen haar oom en tante en haar. „Wil je een beetje voorzichtig zijn met je woorden," had haar oom driftig uitgeroepen, „ik sta het. niet toe, dat je zoo spreekt over mijn beste vrienden En haar tante was nog woedender geweest. „Neem jij liever een Voorbeeld aan hen," zei ze. „Marie is een allerliefst meisje, heele- maal niet hoogmoedig hoewel zij toch zoo rijk is s „En zoo mooi en verstandig, niet waar?" had Lotte gezegd, de stem van Marie na doende. En voort snelde Lotte door de straten vol verachting voor de families Riefenstahl en Reitskcs. VIII. „Veikooping van Eichenknmp juist zoo veel opgebracht om schuld af te doen. Brief volgt." Aldus luidde het telegram dat Edola na enkele dagen van haar notaris ontving. Dus er zou niets overblijven voor haar absoluut niets. Edela had het niet anders verwacht en had zich ook al met die gedachte vertrouwd gemaakt. Zij was echter nog' niet met zich zelve eens wat zij zou beginnen. Wel wist zij wat zij zeer beslist niet wilde beginnen zij zou niet gaan. als juffrouw van gezelschap bij haar rijke standgenooten, hoc gemakke- j lijke zij daar ook een betrekking had kun nen krijgen. Dat in geen geval. Er zou wel iets anders gevonden worden, duizenden stonden er immers zoo voor nis zij, die mot handenarbeid in hun levensonderhoud voor zagen. Waarom zou ook zij dat niet kunnen? 's Avonds bracht de post haar een brief uit Drackcneck. Het was een brief van den notaris, maar dat was te vroeg om met het telegram van den dag in verband te staan. Zij begon den brief te lezen, eerst zonder scherpe aandacht, maar plotseling inet meer oplettendheid. Wat was dat? Een oude schul denaar van barton van cler Eiehen had zich zijn verplichtingen herinnerd en wenschte deze thans na te komen. Het ging om een kapitaal van twaalf duizend gulden, dat binnen een jaar geheel zou worden uitbetaald en waarvan reeds dadelijk twaalfhonderd gul den voldaan kon worden. De schuldenaar was eerst nu, na vele jaren,, in staat om zijn schuld af tc doen en wilde om persoonlijke redenen onbekend blijven. De notaris wensch te haar met. dit onverwachte voordeeltje geluk. Hiermee was zij wel niet blijvend geholpen, maar haai' zorgen werden er toch op het oogenblik aanzienlijk door verlicht. Steeds weer las Edola den brief over, steeds onwaarschijnlijker scheen haar den inhoud. „Tiet kan niet waar zijn," zei een stem in haar. „Neen, dat kan niet waar zijn! Had haar moeder daar dan niets van geweten?" Edela dacht er met smart aan dat als dit bericht een paar weken vroeger gekomen was, haar moedor nog zou leven en veel Van de ellende afgewend zou zijn, die nu over haar gekomen was. Edela slingerde den brief weg m een vlaag van wanhoop. Den volgenden morgen kwam weer een brief uit Rothencck, ditmaal met nadere in lichtingen over den verkoop van Eichen- kamp. Chiistinan Havestrand was lieer en mees ter op het landgoed geworden. Wat Edek voor onmogelijk had gehouden was dus gebeurd. Zij had gedacht dat een vreemdeling voortaan op Eichenknmp zou wonen, maar dat was niet hot geval. Christina! Havestrand zou daar voortaan zelf wonen, althans hij was bezitter geworden. Edela gevoelde dit als een groote onrecht vaardigheid was dit geen ontheiliging van heiligen grond. En zou God zoo iets toelaten hier op aarde. (Wordt veivolgd UOHIEJfilVISCHE mm T i i t

Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 1